České dráhy představily jízdní řád na období 2018 - 2019

6.12.2018 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský

České dráhy představily jízdní řád na období 2018 - 2019

Mnohé se v internetovém magazínu VLAKY.NET mění, ale cosi z jeho tradičního obsahu přece jen zůstává. K němu už jedenáctým rokem neodmyslitelně patří tradiční článek o novinkách v jízdním řádu Českých drah na nadcházející železničářský nový rok. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaký bude v oblasti národním dopravcem zajišťované přepravy osob ten, který začíná 9. prosince 2018.

Letošní prezentaci nového jízdního řádu náš národní dopravce zahájil poněkud odlišným způsobem, než tomu bylo v letech předchozích. Už dne 4. října rozeslal médiím tiskovou zprávu o pojmenování dalších dálkových linek, kterou jsme následně přetavili v příspěvek do rubriky Naše téma. 9. října pak následovala tisková zpráva o změnách v mezistátní a dálkové dopravě, jaká byla doposud zpravidla vydávána k tiskové konferenci uvozující celý seriál setkání zástupců Českých drah s novináři v jednotlivých regionech. To navozovalo dojem, že v tomto roce nic takového plánováno není, což by se dalo konec konců připsat třeba nedávnému personálnímu zemětřesení ve vedení ČD, jež pokračuje až do současnosti. Cestující veřejnost měly s novinkami v jízdním řádu seznámit články v reklamním magazínu ČD pro vás.


První články k novému jízdnímu řádu na stranách 30 – 32 „ČD pro vás“ 11/2018
(kliknutí do náhledu otevře časopis ve formátu PDF)

Nicméně 14. listopadu vyšlo najevo, že tradice porušena přece jen nebude. Toho dne doručená pozvánka navíc ukázala, že se České dráhy vracejí k úvodní tiskové konferenci klasické (po několika „pojízdných“) a navíc místem jejího konání nemá být od železniční dopravy odlehlé sídlo jejich generálního ředitelství (jako kdysi během řady let), ale Vládní salonek na pražském hlavním nádraží. Podobně důstojné prostředí bylo vybráno pro následujícího dne pořádanou první tiskovou konferenci regionální, týkající se grafikonových novinek v hlavním městě a Středočeském kraji – Masarykův salonek na stejnojmenném pražském nádraží. Účastníci obou těchto akcí ono poněkud nečekané rozhodnutí jejich organizátorů nepochybně ocenili. Ale mohli se jen domýšlet, zda nesouvisí s plánovaným stěhováním ČD.


Moderní technika v historickém prostředí (20.11.2018, Praha hl.n.) © Jiří Řechka

Poté následovaly tiskové konference k novému jízdnímu řádu v pěti „venkovských“ regionech, z nichž se nám podařilo „zpravodajsky pokrýt“ čtyři, a to především díky nezměrnému nasazení našeho pražského reportéra (který samozřejmě nechyběl ani na obou akcích v hlavním městě), jemuž sekundovali jeho kolegové z Ostravy a z jižní Moravy. Za normálních okolností (zahrnujících také dobrou zdravotní kondici autora této stati) by určitě došlo i na tu pátou, jenže když se tři setkání s novináři odehrávala téhož dne, tak to nebylo možné. Dvě tiskové konference si zaslouží jisté vysvětlení. Brněnskou ve skutečnosti pořádala Správa železniční dopravní cesty k výluce na brněnském hlavním nádraží a České dráhy na ní se svým jízdním řádem byly jen hostem. Plzeňská pak měla doprovodný program, který už známe.


Nový „RegioPanter“ pro Plzeňský kraj (28.11.2018, Plzeň hl.n.) © Jiří Řechka

Na tomto místě se obvykle zamýšlíme nad tím, v jaké společenské atmosféře probíhala příprava nového jízdního řádu. Bývaly doby, kdy média odrážela zápas krajů se státem o dostatek prostředků na zajištění regionální dopravní obslužnosti, boj měst a obcí o požadované vlakové spoje či odpor zainteresovaných složek i široké veřejnosti proti zastavování osobní dopravy na lokálkách či jejich rušení. Nic takového se letos do centra pozornosti novinářů nedostalo. Na rozdíl od témat s jízdním řádem souvisejících mnohem volněji. Prvním z nich byla myšlenka „vlaků zadarmo“ pro žáky, studenty a seniory, která se na společenské scéně objevila začátkem roku a našla svůj odraz i v našem magazínu. Poté jsme mohli sledovat její transformaci v plán státní tříčtvrteční slevy i na autobusy a dumat nad jejími důsledky.


Kdekdo se děsil spojů přeplněných důchodci? (28.10.2011, Jihlava) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Na začátku září jsme se dočkali realizace tohoto „projevu populismu“ a začali s ním žít. Druhé mediálně vděčné železniční téma, které sice neoslovilo tak široký okruh obecenstva, ale o to citelněji zasáhlo lid železniční a jemu spřízněný, se jmenovalo rušení dep kolejových vozidel. I tento záměr se stal (kupodivu velice rychle) skutkem a jeho autor šéfem Českých drah, který nepochybně uskuteční i své další plány. A skrze ně se dostáváme k poslednímu okruhu otázek, které naše média v poslední době „řešila“, a to je pokračující liberalizace osobní železniční dopravy v České republice. I když jej uvádíme na konci výčtu, svým významem i rozsahem ve skutečnosti zaujímá pozici první. Novináře zajímá hlavně to, jak je národní dopravce vytlačován „soukromníky“ ze svých tradičních dálkových i regionálních výkonů.


Mezistátní expres Nitra – Praha společnosti Arriva je spíš kuriozita než hrozba Českým drahám
(11.10.2018, Pardubice-Opočínek) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Druhou stranou téže mince je otázka jednotného tarifu, jejíž vyřešení mělo startu otevírání trhu železniční osobní dopravy předcházet, ale dlouho nikoho z kompetentních činitelů jakoby netrápilo. Nicméně zdá se, že i v tomto směru se ledy pohnuly a základní představa fungujícího systému konečně vznikla, i když jeho realizace a spuštění bude během na dlouhou trať, jejíž cíl je (prozatím) položen do roku 2020.. Nicméně přesto se první „zaručené“ zprávy dokonce o některých cenách jízdného objevují už dnes. Krom těchto několika dlouhodobých a kontroverzních témat se naše média krátce před „železničářským Novým rokem“ zajímala pochopitelně o vše, co jim České dráhy či Správa železniční dopravní cesty naservírovaly – třeba o otevření našeho nejdelšího železničního tunelu, které neuniklo ani našemu magazínu.


První vlak s cestujícími vjíždí do tunelu Ejpovice (16.11.2018) © Jiří Řechka

Můžeme tedy konstatovat, že nový jízdní řád se i letos, stejně jako loni, rodil v celkem poklidné atmosféře. Jeho návrh zveřejnila Správa železniční dopravní cesty v souladu se svými zákonnými úkoly na svém webu dne 7. června 2018, což následně oznámila tiskovou zprávou. Po projednání připomínek a návrhů dotčených subjektů spatřila na témže místě finální verze světlo světa dne 31. října. Souběžně se nový jízdní řád objevil též na internetové stránce ČD, i když o tom národní dopravce tentokrát žádným sdělením veřejnost neinformoval. Portál ČD dále tradičně nabízí vyhledávač spojení, elektronický jízdní řád pro PC s MS Windows ke stažení zdarma (po přihlášení), možnost sestavení a vytištění vlastního kapesního jízdního řádu a také upozorňuje na vydání knižního jízdního řádu celostátního i jeho regionálních podob.


Prezentace zdražení jízdného © České dráhy

Ačkoliv cena celostátního jízdního řádů zůstává i letos na baťovských 99 Kč, jezdit spoji v něm uvedenými bude dražší, jak to ukazuje výše uvedená strana prezentace nového jízdního řádu. Po tom, co tato informace zazněla na pražské úvodní tiskové konferenci, stala se pro většinu médií hlavní zprávou z jejího průběhu – jako například pro internetový deník iDNES.cz: České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu korunu, jízdenka na stokilometrovou vzdálenost vyjde dráže o čtyři koruny. Zvýšení cen o 2,5 procenta má podle dopravce pokrýt inflaci. Cenu jízdenek dopravce upravoval i před rokem, kdy kilometrové jízdné zdražilo o dvě procenta. V tabulce můžete porovnat ceny jízdních dokladů stávající s novými a zamyslet se nad tím, zda zdražení unesete.

Tarif Českých drah pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel (formát PDF)
do 08.12.2018
od 09.12.2018
 
Druhá tabulka tvoří informační jádro celého tohoto článku. najdete v ní nejen všechny k novému jízdnímu řádu vydané tiskové zprávy našeho národního dopravce řazené podle krajů v abecedním pořadí, ale v jejím posledním sloupci také „bonusy“ v podobě zvukových záznamů Jiřího Řechky z těch konferencí, jichž byl účasten, obrázkových prezentací k tiskovým konferencím, pokud je České dráhy daly l dispozici, a také videa Karla Furiše z tiskové konference v Ostravě. Snad vám to vše poskytne dostatek podkladů k tomu, abyste si mohli utvořit vlastní názor na to, co nás čeká v období platnosti jízdního řádu na období od 9. prosince 2018 do 14. prosince 2019, a případně se o něj podělit s ostatními v následující diskusi. V připojené galerii najdete vesměs spíš jen ilustrační snímky z tiskových konferencí.
 
TK ČD dne
kraj, region
tisková zpráva ČD resp. SŽDC (formát PDF)
bonus
20.11.2018
Česká republika
nebyla
Jihočeský
 
23.11.2018 ***
Jihomoravský
 
28.11.2018
Karlovarský
nebyla
Královéhradecký
 
nebyla
Liberecký
 
28.11.2018
Moravskoslezský
nebyla
Olomoucký
 
nebyla
Pardubický
 
28.11.2018
Plzeňský
21.11.2018
Praha a
Středočeský
nebyla
Ústecký
 
30.11.2018
Vysočina
nebyla
Zlínský
 
Vysvětlivky:
***)m - tisková zpráva vydána s předstihem dne 9.10.2018
***)m - tisková zpráva vydána s předstihem dne 4.10.2018
***)m - tiskovou konferenci pořádala SŽDC k roční výluce v žst. Brno hl.n.
audiok- zvukový záznam tiskové konference ve formátu MP3 [© Jiří Řechka]
prez.m- prezentace k tiskové konferenci ve formátu PDF [© České dráhy]
video   - obrazový záznam tiskové konference na YouTube [© Karel Furiš]
 
Na závěr mi zbývá poděkovat nejen všem třem už výše uvedeným reportérům, ale také Mgr. Petru Poštovi z tiskového oddělení generálního ředitelství Českých drah, který mi zajistil doručení nemalého počtu podkladů, jež byly regionálními tiskovými mluvčími ČD bohužel rozeslány podle adresářů, v nichž adresa naší redakce chyběla. Bylo to sice trochu únavné pro obě strany, ale dobrá věc se nakonec podařila, včera dorazily poslední tiskové zprávy a článek dnes může vyjít sice s minimálním, ale přece jen ještě přijatelným předstihem před příchodem železničního nového roku. A do něj si popřejme navzájem co možná nejpříjemnější cestování vlaky (nejen) našeho národního dopravce. Nechť se jim vyhýbají jakékoliv mimořádné události, jedou načas podle jízdního řádu a vždy nás dovezou k našemu vytčenému cíli!
 


Jedeme v tom spolu! (6.9.2018, Pardubice hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Prameny a odkazy:

 1. České dráhy, a.s.
 2. Správa železniční dopravní cesty, s.o.
 3. Ministerstvo dopravy
 4. Asociace krajů České republiky
 5. Sdružení železničních společností
 6. Veřejná doprava - Wikipedie
 7. Integrovaný dopravní systém - Wikipedie
 8. Konkurence dopravců v osobní železniční dopravě v Česku - Wikipedie
 9. Liberalizace osobní železniční dopravy v Česku – článek z roku 2010 na Stránkách přátel železnic
 10. Svaz cestujících ve veřejné dopravě – Wikipedie
 11. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní obrázek: Koláž obálky jízdního řádu ČD 2019 a vlastního snímku z tratě 031 © PhDr. Zbyněk Zlinský.

Galéria

Súvisiace odkazy