Před 40 lety dojezdily motorové jednotky na „Vindoboně“

29.5.2019 8:00 Mgr. Petr Šťáhlavský Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

Před 40 lety dojezdily motorové jednotky na „Vindoboně“

Na legendárním expresu Vindobona před 40 lety ukončily provoz ikonické východoněmecké motorové jednotky, které u nás dostaly přezdívku delfín. Toto výročí i neobvyklé vlaky z východního Německa stojí za připomenutí. Dnes jezdí spoje Vindobona opět jako výjimečné vlaky, které se liší od ostatních souprav. Rychlovlaky ČD/ÖBB railjet s aerodynamickým designem jim vtiskly novou výraznou podobu. Vindobona dnes dorazí z Prahy do Vídně o 2 hodiny rychleji než tomu bylo před 40 lety, za pouhé 3 h. 59 min. a místo jednoho jediného páru vlaků dnes jezdí mezi Prahou a Vídní osm párů oblíbených spojů.

Na konci května 1979 dojezdily na legendárních expresech Vindobona komfortní východoněmecké motorové jednotky SVT 175, u nás přezdívané delfín. Vindobona tehdy byla jediným denním vlakem, který spojoval Prahu s Vídní a cesta přes „železnou oponu“ mu trvala 6 hodin. S novým jízdním řádem 1979/1980 vyjela na Vindoboně klasická souprava z běžných vozů, jako na ostatních rychlících. Dnes jezdí mezi Prahou a Vídní každé dvě hodiny celkem osm párů expresů railjet Vindobona a cesta mezi oběma metropolemi jim trvá necelé 4 hodiny.

Jednotka řady 175 koncem 70. let 20. stol. jako „Vindobona“ v Bad Schandau;
zdroj: Wikipedie

Vindobona vyjela na trať Berlín – Praha – Vídeň v roce 1957 jako nástupce dřívějších spojů mezi těmito metropolemi. Od počátku na ní byly nasazeny rychlé a na svou dobu a socialistickou úroveň služeb komfortní motorové jednotky. Nabízely pohodlné a na svou dobu rychlé spojení. Po celou dobu provozu trvala cesta z Berlína do Vídně okolo 12 hodin, přitom Praha ležela přibližně uprostřed cesty. Do obou cílových stanic to bylo přibližně 6 hodin cesty. To bylo podstatně méně než u ostatních mezistátních expresů. Ty jezdily například jen mezi Prahou a Berlínem ještě o hodinu až hodinu a půl déle. Dnes tuto cestu zvládají spoje Berliner přibližně za 4 hodiny.

Jednotka 175.011-6 jako „Vindobona“ v Táboře (30.3.1975) © Martin Harák

Delfín byl symbolem Vindobony

Zpočátku se v provozu střídaly po dvou letech východoněmecké železnice DR, naše ČSD a rakouské ÖBB s různými typy motorových jednotek. DR zpočátku nasadila ikonické motorové vozy ze 30. let 20. století známé z tzv. „Létajících vlaků“. ČSD nasadily nové motorové jednotky z produkce maďarské firmy GANZ a nakonec také motorové vozy řady M 296.1, které po kompletní modernizaci jezdí stále na některých spojích ČD a část veřejnosti jim stále přezdívá Vindobona. Rakouské dráhy jezdily na Vindoboně vlaky Blauer BlitzModrý blesk. Ten předtím jezdil například z Vídně do Benátek. Se jménem Vindobona jsou však spojeny především legendární východoněmecké jednotky řady SVT 175 u nás přezdívané delfín, které zajišťovaly provoz od roku 1972 až do ukončení provozu motorových souprav v roce 1979.

Jednotka VT 18.16.10 na děčínském hlavním nádraží (3.5.1998)
© Rolf-Dresden; zdroj: Wikipedie

Delfíni byli parádní vlaky DR pro prestižní mezistátní vlaky. Jezdily také do Kodaně nebo Malmö. Jejich rychlost byla až 160 km/h, i když v běžném provozu na socialistických železnicích nepřekročila sto dvacítku. Výkon dvojice motorů byla 2 000 koní a 4 až 6 vozů, v jednotce bylo možné měnit dle sezóny a poptávky počet vozů, nabízely přibližně 160 až 300 míst včetně jídelního vozu. Vindobona byla v té době povinně místenková a v příhraničních oblastech byla vnitrostátní přeprava omezena. Vlak poskytoval velký komfort. Netradiční bylo například řešení 2. třídy v motorových vozech ve velkoprostorovém oddíle se sedačkami v leteckém uspořádání za sebou s možností otáčení podle směru jízdy. Neobvyklý tvar motorové jednotky s výrazným „nosem“, který ji odlišil od všech ostatních vlaků, a jízda za tajemnou neprostupnou západní hranici vytvořil z Vindobony jednu z největších železničních legend nejen u nás, ale v celé střední Evropě.

Jednotka VT 18.16.03 v Sächsisches Eisenbahnmuseum Chemnitz (8.8.2018)
© Mgr. Petr Šťáhlavský

Od delfína k railjetu

Od roku 1979 byly motorové jednotky na expresu Vindobona nahrazeny klasickými železničními vozy a po roce 1989 byla zařazena do komfortní sítě EuroCity. Změnila se i trasa, když mezi Prahou a Vídní začala jezdit místo přes jihočeský Tábor a rakouský Gmünd přes Brno a Břeclav. V některých letech se měnily i cílové stanice, když Vindobona jezdila na severu až do Hamburku a na jihu do Villachu u italských hranic.

EC 173 „Vindobona“ Hamburg-Altona - Villach Hbf v podobě klasické soupravy
(18.8.2012)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

V současnosti jezdí pod jménem Vindobona osm párů rychlovlaků railjet mezi Prahou a Vídní. Většina spojů pokračuje dál do Štýrského Hradce. Vlaky jezdí každé 2 hodiny a cestu mezi Prahou a Vídní zvládnou za 3 hodiny a 59 minut, přibližně o 2 hodiny rychleji než legendární motorové expresy. Také komfort cestování se podstatně změnil. Na rozdíl od delfínů nabízí railjety klimatizované vozy nebo vyhrazená místa pro cestující s dětmi a dětské kino. Vlaky nabízejí také současné moderní služby, jako jsou zásuvky 230 V a USB konektory pro napájení přenosné elektroniky nebo Wi-Fi připojení k internetu.

Porovnání motorového expresu Vindobona

a spoje ČD/ÖBB railjet Vindobona na trase Praha – Vídeň

1979

2019

jednotka SVT 175 DR

jed. Viaggio Comfort + stroj 1216 ÖBB

motorová trakce

elektrická trakce

4 vozy

7 vozů

maximální rychlost: 160 km/h

maximální rychlost 230 km/h

výkon: 1 472 kW

výkon: 6 000 kW

délka: 98 metrů

délka: 205 metrů

kapacita: 157 míst

kapacita: 408 míst (ÖBB)/442 míst (ČD)

počet spojů za den: 1

počet spojů za den: 8

doba jízdy: 6 h. 6 min.

doba jízdy: 3 h. 59 min.

průměrná rychlost: cca 58 km/h

průměrná rychlost: cca 101 km/h


O společnosti České dráhy, a.s.

Akciová společnost České dráhy plní v České republice úlohu národního dopravce a na základě objednávky státu a krajů zajišťuje základní dopravní obslužnost státu. Loni využilo služeb společnosti přes 179 milionů zákazníků. V posledních letech došlo k výraznému omlazení vozidlového parku, a to v regionální i dálkové dopravě. Ve snaze zatraktivnit železniční dopravu a zvýšit konkurenceschopnost na otevřeném trhu investovala firma desítky miliard korun do nákupu a modernizace vozidel. České dráhy vrátily do jízdního řádu spoj Vindobona v rámci přejmenování vlaků a linek se začátkem jeho platnosti na období 2018/2019.

Spoj rj 72, ještě pojmenovaný „Bedřich Smetana“, Graz Hbf - Praha hl.n. projíždí
Opočínkem (11.10.2018) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Odkazy:

  1. Vindobona (vlak) – Wikipedie
  2. Motorová chlouba NDR získala renomé na Vindoboně - Železničář
  3. Motorová jednotka DR řada VT 18.16 – Wikipedie
  4. Railjet – Wikipedie
  5. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní ilustrační snímek převzat z výše odkázaného článku v elektronické verzi časopisu „Železničář“

Upravil a odkazy i snímky doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy