Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

» Návrat

Pridané: 16.4.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady Není to tak dávno, co jsme se v této rubrice zamýšleli nad vládním nápadem zavést „vlaky zadarmo“ pro studenty a seniory. Původní, kdekým odmítaná idea byla od té doby transformována, posouzena i schválena a my dnes můžeme diskutovat o tom, jaké výhody a nevýhody do veřejné dopravy přinese tříčtvrteční sleva pro ony dvě skupiny obyvatel, už neomezená pouze na železnici.

 

 

 

Podívejme se nyní na vývoj této myšlenky, jak se odvděčit seniorům a juniory nalákat do vlaků (a později i autobusů), trochu podrobněji. Poprvé se objevila v programovém prohlášení vlády Andreje Babiše začátkem letošního ledna. Zatím jen načrtnutý záměr zanedlouho podrobněji objasnil její ministr dopravy v rozhovoru pro Lidové noviny, který doporučujeme k přečtení, neboť dává nejúplnější představu o tom, co představitelé hnutí ANO v tomto směru původně zamýšleli. Mělo jít víceméně o kopii systému, který funguje na Slovensku od 17. listopadu 2014, ovšem s vyloučením některých jeho zásadních nedostatků..Ministr tehdy mimo jiné vyvrátil některé námitky kritiků a zejména odmítl nařčení z populismu: Kdybychom chtěli být populisté, zavedeme volné jízdné až před dalšími volbami, ne krátce po nich.


Ministr dopravy České republiky Ing. Dan Ťok; zdroj: www.mdcr.cz

O tři měsíce později jsme se mohli v médiích dočíst: Na ministerstvu se rodí plán na zavedení jízdného zdarma, i když tak úplně zdarma nebude. Místo něj sleva 75 procent ve vlacích i autobusech. Za šest miliard ročně studenti do 26 let, děti a mládež od 6 do 18 let a senioři nad 65 let mají jezdit vlaky a autobusy po celém Česku o 75 procent levněji, než ostatní platící cestující. A v zápětí také kritiku, kterou známý dopravní web shrnul do sedmi bodů. No shrnul, ve skutečnosti jen oprášil článek, jímž zavrhl původní plán. Oba už v titulku operují pojmem „populismus“, který se na naší politické scéně stal spíš nadávkou, používanou zhusta těmi, kdož zjevně ani nechápou jeho skutečný význam. Tak či onak, těch sedm výtek stojí za přečtení, protože víceméně soustřeďují na jednom místě kritické názory zaznívající z více zdrojů.


Podle kritiků sleva vytlačí ze spojů plně platící cestující (12.7.2011, Hradec Králové hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Nejde však pouze o předpokládané přeplnění vlaků a autobusů studující mládeží i důchodci či další zatím spíš jen hypotetické hrozby, spojované se schváleným zavedením státní slevy (k nimž se nově řadí i opačná teoretická možnost vylidnění spojů MHD), ale také o reálné kolize s už existujícími tarifními systémy. České dráhy musí v předstihu řešit zejména dopad státní slevy na držitele In Karet a problémy čekají také jednotlivé integrované dopravní systémy, jak si mezi prvními uvědomili v Plzeňském kraji. Ačkoliv na stránkách našeho magazínu není „politika“ vesměs příliš vítána, v tomto případě o ni pochopitelně jde „až na prvním místě“, jak premiérovi v demisi připomněli opoziční poslanci, když se jej rozhodli „grilovat“ dotazy, proč peníze na slevu nedá třeba na vědu a vzdělání, což Andrej Babiš odmítl jako demagogii.


Předseda vlády České republiky Ing. Andrej Babiš © Jiří Vítek; zdroj: cs.wikipedia.org

Jestliže tedy původní kritika vládního opatření směřovala, jak zaznělo i v naší předchozí diskusi, proti tomu, že jízdné bude zdarma a jen ve vlacích, po ztrátě svého hlavního ostří se zaměřuje na tyto jeho hlavní údajné nedostatky: jde o populistické a nesystémové opatření, vláda v demisi by taková rozhodnutí neměla vůbec činit, kompenzace dopravcům budou příliš drahé, jejich skutečné nároky nebude mít kdo kontrolovat, potřebné finance by měly být vynaloženy na cosi jiného, dojde ke zkreslení údajů o vytíženosti spojů VHD, tím a „umlčením soukromých dopravců“ bude ohroženo soutěžení dopravní obslužnosti, stávající kapacita vlaků i autobusů nové cestující nepojme a cestující se slevou znechutí cestování těm plně platícím. A zejména ty poslední dva uvedené rysy jsou strašákem, vyčnívajícím ze všech kritik.


Odpůrci slevy věští dobu přeplněných příměstských vlaků (22.9.2007, Liberec)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Nepochybujeme o tom, že každý z vás má nějaké vlastní názory a mnozí i osobní zkušenosti se zvýhodňováním vybraných skupin cestujících ve veřejné hromadné dopravě, nakonec podobné (věkem či jinými atributy limitované) slevy v ní nejsou nic nového. Ale v tomto případě jde přece jen o cosi trochu jiného, asi ne jednoznačně přijímaného. Proto otvíráme diskusi, která by se mohla odvíjet například v těchto okruzích:

Je pro vás myšlenka státem poskytované tříčtvrteční slevy z jízdného pro seniory a studenty přijatelná?

Měla by tato sleva být v zájmu sjednocení tarifní politiky rozšířena i na městskou hromadnou dopravu?

V čem vidíte možné nedostatky takovéhoto zvýhodňování některých skupin cestujících v systému VHD?

Úvodní snímek: Hrozí nám spoje přeplněné důchodci? (28.10.2011, Jihlava - prezentace vozu 841.001-1)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 80     Stránky: / 4     Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 27.4.2018 9:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

No a nakonec tabulička, kteá dozajista potvrzuje azetdakova slova, že "v civilizovaných zemích je normální že do penze se chodí se 100% čistého platu."

https://domaci.ihned.cz/c1-55078930-srovnani-oecd-cesky-duchodce-dostava-polovinu-sve-mzdy-rakousky-tri-ctvrtiny

Poměr důchodu k průměrnému výdělku u vybraných zemí OECD

Velká Británie 31,9
USA 39,4
Belgie 42
Německo 42
Kanada 44,4
Francie 49,1
Česko 50,2
Norsko 53,1
Portugalsko 53,9
Slovensko 57,5
průměr OECD 57,5
Švédsko 58,4
Polsko 59 u mužů, 43 u žen
Slovinsko 62,4
Turecko 64,5
Itálie 64,5 u mužů, 50,6 u žen
Maďarsko 75,8
Rakousko 76,6
Dánsko 79,7
Španělsko 81,2
Nizozemsko 88,1
Řecko 95,7
Island 96,9


» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 27.4.2018 9:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

A v civilizovaných zemích je normální že do penze se chodí se 100% čistého platu.

Tak jako obvykle u azetdaka, zase lež. Záměrná lež, ne nějaké "opomenutí".
Ledaže by teda "civilizovaná země" byla Řecko, Španělsko či Island
(čím to je, že zrovna tyhle země měly - a mají - ekonmomické problémy?)

https://www.finance.cz/zpravy/finance/331661-porovnavame-vysi-duchodu-v-cesku-a-nemecku/

Průměrný důchod v Německu v roce 2009 dosahoval 742 €, průměrný důchod mužů přitom činil 1 049 € a žen 528 € měsíčně. Němci však ze svých důchodů musí nadále odvádět např. zdravotní pojištění. Průměrně tedy dosahuje průměrný čistý důchod mužů 57,9 % průměrného čisté mzdy (dle studie OECD „Pensions at a Glance 2011“)


https://zahranicni.ihned.cz/c1-57298160-nemecko-kdo-dostava-prumerny-plat-dostane-se-v-duchodu-pod-hranici-chudoby

Německo: Kdo dostává průměrný plat, dostane se v důchodu pod hranici chudoby
Zaměstnanec, který má odpracováno 35 let na plný úvazek, jeho hrubá měsíční mzda byla 2500 eur, ale soukromě si nespořil, dostane v důchodu jen základní rentu 688 eur. Německá ministryně práce a sociálních věcí proto volá po reformě, jinak prý budou v chudobě žít miliony lidí.


https://blisty.cz/art/62738-osidne-srovnavani-ceskych-duchodu-s-jinymi-staty.html

Průměrná mzda v ČR je 24 320 Kč, na kterou dosáhla zhruba čtvrtina zaměstnaných v ČR, průměrný důchod činí 10 552 Kč. Zde je nutné ale poukázat na fakt, že jestliže statistika říká, že důchod v ČR činí cca polovinu průměrné mzdy, pak se to týká pouze již zmíněné ¼ občanů, kteří na tento průměr dosáhnou.

Na Slovensku činí průměrná mzda 19 275 Kč (převedeno z eur), průměrný důchod 8 870 Kč. Situace tam však bude nejspíše obdobná jako v ČR.

V Německu činí průměrná mzda 79 200 Kč (!!!), průměrná výše důchodu je 25 300 Kč (!!!). K tomu snad ani není nutný komentář když si uvědomíme, že řada věcí se odvíjí od německé ekonomiky, potažmo německé politiky, která je vnucována přes EU i jiným státům, včetně nás.

Ve Velké Británii je průměrná mzda 58 390 Kč, průměrný důchod 12 820 Kč s tím, že k této částce ještě pobírají renty ze soukromého spoření. Totéž ostatně platí i pro důchodce v Německu či Rakousku, kde si rovněž spoří na důchod a jsou jim vypláceny renty. Důležité však je, že na rozdíl od našich občanů (s jejich platy) mají z čeho šetřit!

Na druhé straně 80 % průměrného výdělku připadá na důchody ve Španělsku a podržte se, v Řecku a na Islandu pobírají takřka 97% (!!!!!!) průměrné mzdy.


https://finance.idnes.cz/jak-se-zije-duchodcum-ve-svycarsku-nic-neni-zadarmo-f8s-/sporeni.aspx?c=A111213_130921_viteze_zuk

Život švýcarských důchodců vypadá při pohledu z Čech jako pohádka. Skutečnost je ale jiná: celoživotní práce, průběžné spoření a vysoké náklady. Podle dvou penzistek, které redakci iDNES.cz popsaly své příjmy a výdaje, tedy nic, co by jim Češi museli závidět.


» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.4.2018 18:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

qwertr:
Pracoval jsem od 18 do 56 let, takže celkem 38 let, celou dobu až do r. 1989 jsem byl zdaněn tou nejvyšší sazbou. Přesto na tom nejsem o nic líp, než ten, kdo se práci celý život úspěšně vyhýbal, i když je pravda, že jsem se také nepředřel, ale vytvářel jsem hodnoty, na rozdíl od něj. A v civilizovaných zemích je normální že do penze se chodí se 100% čistého platu.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 23.4.2018 8:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Zavedení slev na jízdném se podle Ťoka může posunout na září

Zavedení slev na jízdném by se mohlo posunout na počátek září místo plánovaného 10. června. Novinářům to dnes při příchodu na jednání vlády řekl ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) s tím, že kabinet se tím bude zabývat. Kraje minulý týden upozornily, že zavedení slev v původním termínu brání technické problémy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 20.4.2018 11:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Má to svoji logiku, ...

... jež naneštěstí odporuje logice vydávání řádných změn jízdního řádu. Ostatně pochybuji, že se kraje během dovolených hromadně vrhnou na ladění svých systémů, o které má jít.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 20.4.2018 11:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

kraje chtějí start až 1. září

Má to svoji logiku: Proč by měly študákům platit prázdninové vandrování?

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 20.4.2018 10:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Kde je óbrsál, tam jsou i extra kukaně ...

Jistě zajímavé, ale vraťme se k našemu tématu: Slevám pro seniory a studenty hrozí odklad, kraje chtějí start až 1. září.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 19.4.2018 15:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

Aleš L. Kde je óbrsál, tam jsou i extra kukaně pro prodej lístků a extra pro informace v několika jazycích. Já měl na mysli spíš venkovské staničky a obsazené zastávky, kde je jedna paní ve směně na všechno včetně vytírání podlahy.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 19.4.2018 14:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

Max: ale na to nepotřebuju ani na hlaváku óbrsál s 11 či kolika kasami, ale stačí mi 2 malé kukaně.
Mmch, kdyby si všichni měli kupovat lístek (tak jako dřív), tak by ani těch 11 či kolik kas nestačilo.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 19.4.2018 14:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Státní sleva z jízdného a její dopady

To je samozrejme nezmysel, pretože počítač vie nájsť aj operatívne riešenie rovnako ako človek, len k tomu potrebuje informácie, ktoré na železnici dosť radi všetci taja, veď náhodou by tie stroje skutočne mohli nahradiť ľudí. Dnes vieme dokonca aj zväčšiť písmo a tej babke vie niekto určite kúpiť lístok, navyše postupne budú starnúť generácie, ktoré už sú na prácu s počítačom či iným prístrojom relatívne zohrane a vedia ich používať. Čo sa týka systémov, málokedy sa podarí trafiť všetko na 100%, rôzne šumy pri kreslení modelu a tiež profesna deformácia IT stále niečo zdokonaľovať podľa seba, to je v takom svete železníc silne proti srsti.

nasledujúce príspevky »