Dopravné správy

Trať ŽSR 131 Komárno – Bratislava

Železničná trať Bratislava – Komárno (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 131) je železničná trať na Slovensku, ktorá spája Bratislavu a Komárno. Elektrifikované sú iba krátke úseky v Bratislave a v Komárne.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Policie řeší obří krádež měděného vedení na koridoru, bylo pod napětím

Objemnou krádež elektrického vedení vyšetřují policisté na Novojičínsku. Mezi 31 sloupy zmizely dvě tuny materiálu za 500 tisíc korun. Vedení bylo v době krádeže pod napětím, podle policistů tak šlo o velmi riskantní a náročnou akci.

Celou zprávu najdete na této stránce

Valeanová chce podporovať ekologickú dopravu a znížiť počet obetí nehôd

Rumunská nominantka na eurokomisárku Adina-Ioana Valeanová, ktorej bol pridelený rezort dopravy, vo štvrtok popoludní presviedčala členov Výboru Európskeho parlamentu pre dopravu, že je pripravená prevziať zodpovednosť za tento rezort. Vo svojom úvodnom prejave pripomenula, že občania EÚ si vysoko cenia právo na voľný pohyb, čo im doprava umožňuje.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Olomouc odloží protažení tratě i urgentní modernizaci odpadového centra

Na začátku tohoto měsíce leželo před olomouckými radními stamilionové dilema, zda z rozpočtu na rok 2020 kvůli nedostatku peněz vyškrtnout roky slibované prodloužení tramvajové trati na Nové Sady, nebo nutnou modernizaci odpadového centra. Nakonec však město nenašlo peníze ani na jednu z těchto věcí.

Celou zprávu najdete na této stránce

Prvý automatický parkovací dom pre bicykle testujú v Trnave

Automatický parkovací dom pre bicykle v Trnave je už dokončený, momentálne ho zhotoviteľ testuje. Skúšobná prevádzka podľa Veroniky Majtánovej z Mestského úradu v Trnave nie je určená pre verejnosť. Pre cyklistov bude parkovací dom v podobe veže otvorený od 7. januára budúceho roku. Ide o prvé zariadenie tohto druhu na Slovensku, česká spoločnosť Systematica ich doteraz vyrobila šestnásť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Byla to jen lživá kampaň, říká náměstek o zmatku kolem slev ve vlacích

Dlouhá jednání a snaha kraje získat přehled o tržbách Českých drah. To bylo podle náměstka hejtmana Jana Zahradníčka (ANO) příčinou zmatené situace kolem vlakového jízdného v Olomouckém kraji. Zprvu to totiž vypadalo, že od příštího roku nebudou v regionálních vlacích platit slevové INkarty. Pak kraj náhle oznámil, že se s dopravcem dohodl.

Celou zprávu najdete na této stránce

V prímestských autobusoch nie sú bezpečnostné pásy povinné

V mestských ani medzimestských autobusoch nemusia byť bezpečnostné pásy, predpisy pre schvaľovanie vozidiel ich totiž nevyžadujú. Povinné bezpečnostné pásy sú iba v autobusoch na diaľkových a medzinárodných linkách. Potvrdili to Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) a Zväz autobusovej dopravy (ZAD) v súvislosti so stredajšou tragickou dopravnou nehodou prímestského autobusu a nákladného vozidla pri Nitre.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Někde je vlastníci odmítají prodat. Případů, kdy majitelé nechtějí své plochy podél 25 kilometrů dlouhé trati z Otrokovic do Vizovic prodat, je téměř padesát. Nejvíce čtrnáct ve Zlíně, devět v Želechovicích, osm v Malenovicích, dále několik v Otrokovicích, Lípě či ve Vizovicích.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kamera zachytila čelnú zrážku vlakov v Indii, podobná bola v Bangladéši

V meste Kačeguda na predmestí Hajdarabádu na juhu Indie sa v pondelok čelne zrazili dva vlaky. Pri nehode sa zranilo šestnásť ľudí, niekoľko vagónov skončilo mimo koľají a niektoré sa zdvihli do vzduchu. Tragicky dopadla podobná zrážka v Bangladéši, kde šestnásť ľudí zomrelo.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Klid, ticho a příroda. Nejkrásnějším nádražím roku se pyšní Rozsochy

Nejhezčí vlakové nádraží mají v Rozsochách nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině. Určily to výsledky již třináctého ročníku ankety Nejkrásnější nádraží České republiky. V hlasování na iDNES.cz vybrali čtenáři na první místo Slezské Rudoltice.

Celou zprávu najdete na této stránce

Most medzi Komárnom a Komáromom má byť hotový v máji 2020

Cestný most, ktorý bude spájať slovenské Komárno a maďarský Komárom a ktorý bude najvyšším mostom na celom toku Dunaja, bude odovzdaný do prevádzky zrejme v máji budúceho roka. Povedal to v stredu v Komárne novinárom minister dopravy a výstavy SR Árpád Érsek (Most-Híd), ktorý osobne preveril priebeh stavebných prác.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

První evropská cyklověž se bourá, Hradec zkusí najít místo pro novou

Průkopnická věz na jízdní kola na hlavním nádraží v Hradci Králové už je minulostí. Stavba jde k zemi a její stěhování je vyloučené. Město bude s jejím investorem znovu jednat o finančním vyrovnání a chce si hlídat případné dotační tituly na stavbu nových věží.

Celou zprávu najdete na této stránce

O spoločnosti Arriva, ktorej autobus havaroval pri Nitre

Najsilnejší súkromný autobusový dopravca na Slovensku. Tak sa tituluje spoločnosť Arriva, ktorá patrí do portfólia nemeckého štátneho dopravcu Deutsche Bahn. Na slovenských cestách zabezpečuje spoje MHD a prímestské linky v štyroch krajoch. Tragická nehoda jej autobusu pri Nitre si v stredu vyžiadala dvanásť obetí.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na starých kolejích testují vlaky a cvičí stevardy. Vozí při tom školáky

Ratíškovická železnice kdysi sloužila k přepravě uhlí ze zdejších dolů. Nyní po ní jezdí už jen výletní drezíny, které se za léta provozu staly na Hodonínsku oblíbenou turistickou atrakcí. Teď se ale na koleje vrátily také vlaky. Alespoň na pár týdnů. Společnost Arriva na části staré Baťovy železniční dráhy testuje stroje a školí personál pro spoje, které už od 15. prosince budou brázdit Zlínský kraj.

Celou zprávu najdete na této stránce

Výluka v úseku Blhovce - Hajnáčka a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú v dňoch 18. až 22. novembra 2019, v čase od 7.40 h. do 10.20 h., realizovať výlukové práce v úseku Blhovce – Hajnáčka. V rámci tejto výluky sa v uvedenom úseku zrealizuje oprava geometrickej polohy koľaje. Vylúčia sa zo závislosti priecestné zabezpečovacie zariadenia v km 76,366 (SP2219); 76,813 (SP2220); 77,467 (SP2221); 78,084 (SP2222); 78,838 (SP2223)  a 79,771 (SP2224).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Železniční most na Výtoni nemá smysl opravovat, tvrdí odborníci

Kloknerův ústav ČVUT doporučil Správě železniční dopravní cesty neopravovat pražský železniční most z Podskalí na Smíchov a nahradit jej novým. Most posuzoval také švýcarský odborník Eugen Brühwiler, který uvedl, že most má smysl opravovat jen kdyby se nerozebírala konstrukce a pokud to vyjde levněji než novostavba.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Sereď - Trnava a ďalšie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú v dňoch 19. až 21. novembra 2019, v čase od 8.10 h. do 18.20 h., realizovať výlukové práce v úseku Sereď – Križovany nad Dudváhom – Trnava. V rámci tejto výluky sa v  medzistaničnom úseku Sereď – Križovany nad Dudváhom zrealizuje výmena mostníc na mostoch v km 5,239 a 6,423, výmena izolátorov a údržba traťovej koľaje v úseku Sereď – Križovany nad Dudváhom – Trnava a staničnej koľaje č. 1 v ŽST Križovany nad Dudváhom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy budou vozit Jihočechy dalších deset let, posílí spoje

V prosinci posílení spojů a přidání spěšných vlaků, později nákup moderních elektrických RegioPanterů i motorových jednotek za 1,8 miliardy korun. Takové novinky na železnici stvrdili svými podpisy na nádraží v Táboře jihočeští politici se zástupci Českých drah.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Krátkodobý odklon liniek DPB z Bajkalskej

V nedeľu 17. novembra 2019 medzi 10:00 a 11:00 bude čiastočne uzavretá Bajkalská ulica v smere od Vajnorskej po Trnavskú cestu. Zastávka Nová doba v tomto čase nebude obsluhovaná linkami 53 a 98, ktoré uzavretý úsek obídu obchádzkou. Cestujúcim odporúčame využiť zastávku Bajkalská.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Řidič pražského autobusu klimbal za volantem, budila ho cestující

Únava se podle cestující podepsala na jízdě řidiče autobusu v Praze. Na zastávkách ho musela budit, protože klimbal. Pražský dopravní podnik šoférovi vzkázal, aby příště indispozice hlásil dispečinku. Řidičů autobusů je v Praze dlouhodobě nedostatek, ti stávající mívají proto častější a delší směny.

Celou zprávu najdete na této stránce