Dopravné správy

Déle než týden nepojedou v Ostravě tramvaje na Hranečník a k Liberty

Kvůli opravě trati nepojedou v Ostravě od 27. května déle než týden tramvaje na terminál Hranečník a k huti Liberty Ostrava. Linky číslo 4, 10 a 12 budou ze zastávky Karolina odkloněny na konečnou Moravská Ostrava, Plynárny. Směrem na Hranečník a konečnou Nová huť jižní brána bude jezdit náhradní autobusová doprava. ČTK to sdělil Dopravní podnik Ostrava (DPO).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Chystá se rekonstrukce další části Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží

Druhá část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží by měla odstartovat ještě letos. Správa železnic aktuálně vypsala výběrové řízení na zhotovitele. Jeho vítěz se postará o obnovu zbývající části historického objektu, mimo jiné prostor, které nyní využívá Drážní úřad nebo policie. Nejvyšší přípustná nabídková cena činí 570 milionů korun.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy postaví v Chebu servisní halu za 755 milionů, opravy se zefektivní

Moderní, úsporná a především větší bude nová opravárenská hala za 755 milionů korun, kterou České dráhy začaly stavět ve svém středisku údržby na nádraží v Chebu. Lidé, kteří se tu starají o opravy a servis dálkových jednotek InterJet, regionálních vlaků RegioPanter a RegioShark a o mnohé další, tak nebudou muset jako dosud pracovat pod širým nebem.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Na Jablonecku se srazil vlak s autem. Signalizace nefungovala, tvrdí svědci

Železniční nehodu vyšetřuje Drážní inspekce v Jiřetíně pod Bukovou u Jablonce. Řidič osobního auta tam na přejezdu vjel přímo před přijíždějící vlak. Svědci z dalšího auta tvrdí, že nefungovala světelná signalizace.

Celú správu a reportáž TV Nova nájdete na tomto odkaze.

Brno demoluje nádraží Královo Pole: Postaví nové za tři miliardy

Jedno z nejdůležitějších brněnských nádraží, přes které denně projede kolem stovky vlaků, jde k zemi. Nevyhovuje současným potřebám. Správa železnic začala s demolicí nádraží v Králově Poli. Až do prosince příštího roku se musí cestující spokojit jen s velmi omezeným komfortem.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Hasiči evakuovali nádraží v Havířově kvůli úniku plynu, vlaky nejezdí

Hasiči odpoledne z preventivních důvodů evakuovali železniční nádraží a jeho okolí v Havířově. Nedaleko tratě stavaři poškodili plynové potrubí. Doprava je mezi Ostravou a Albrechticemi u Českého Těšína zastavena, řekl mluvčí hasičů Správy železnic (SŽ) Martin Kavka. Jak dlouho oprava plynového potrubí a výluka potrvají, zatím není jasné. Dopravce zavedl náhradní autobusovou dopravu.

Celú správu a reportáž ČT nájdete na tomto odkaze.

Bahno po noční bouřce zaplavilo železniční trať u Chocně. Místo vlaků jezdily autobusy

Noční bouřka zaplavila bahnem železniční trať u Chocně na Orlickoústecku. Hasiči Správy železnic od časného rána pracovali na zprovoznění úseku, což se jim povedlo kolem 8:30, uvedl jejich mluvčí Martin Kavka. České dráhy po dobu výluky nasadily náhradní autobusy. Bouřka způsobila škody i jinde v okrese Ústí nad Orlicí, problémy byly podle mluvčího hasičů Miroslava Poláka také na Svitavsku.

Celú správu a reportáž ČT nájdete na tomto odkaze.

Svaz: Česko potřebuje zvýšit kapacitu železniční infrastruktury

Česko potřebuje zvýšit kapacitu důležitých úseků železniční infrastruktury, aby byly až čtyřkolejné. Problémem jsou zejména takzvaná úzká hrdla, tedy úseky frekventovaných tratí, které mají horší průjezdnost. V tiskové zprávě to dnes uvedl Svaz osobních železničních dopravců SVOD Bohemia. Kromě přidání kolejí Česko podle svazu potřebuje také elektrifikovat více úseků tratí a vystavět vysokorychlostní tratě. Pokud zvyšování kapacity tratí pro Česko nebude prioritou, rozvoj tuzemské železniční dopravy se výrazně omezí, uvedl svaz.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Priemyselný park Valaliky čaká výstavba dopravnej infraštruktúry

Výstavba priemyselného parku Valaliky určeného pre automobilku Volvo pri Košiciach napreduje. Štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park vyhlásila verejnú súťaž týkajúcu sa dopravnej infraštruktúry parku, teda železnice, komunikácií, ale aj dátových a nízkonapäťových rozvodov. Ako vyplýva z oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania, predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 185 miliónov eur.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Cestujete vlakom krížom-krážom? TOTO musíte vedieť! ZSSK hlási upozornenie

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje na obmedzenia predaja cestovných lístkov v noci z pondelka (20.5.) na utorok (21.5.) a z utorka na stredu (22.5.). Dôvodom je údržba predajných systémov. Počas odstávky nebude možné kúpiť cestovné lístky cez e-shop ani aplikáciu ZSSK. V pondelok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Prezradili, kedy spustia novú železničnú zastávku Bratislava-Vrakuňa

Železnice SR chcú od júna spustiť novú železničnú zástavku Bratislava-Vrakuňa. Týka sa to však len železničnej časti stavby terminálu integrovanej osobnej prepravy Vrakuňa. Do užívania ju budú môcť dať aj bez objektov, na ktoré vydáva povolenie hlavné mesto.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

První trolejbus jezdil na Nový Hradec už před 75 lety

Už 75 let jezdí ulicemi Hradce Králové trolejbusy. A v sobotu si tuto krásnou akcí pro veřejnost připomněl i hradecký Dopravní podnik. K vidění byly historické i současné vozy, lidé si mohli prohlédnout zázemí firmy, svést se historickým trolejbusem nebo turistickým vláčkem. A podpisy rozdávali na dopravním terminálu i hokejisté HC Mountfield.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Dětská železnice v Charkově poškozena v důsledku ruského ostřelování

V Charkově byla v důsledku ruského ostřelování poškozena kolejová vozidla a budovy dětské železnice. Podle agentury Ukrinform to společnost Ukrzaliznytsia JSC uvedla na Facebooku. „Charkivská oblast je pod palbou! Bohužel došlo k dalšímu zásahu do civilní železniční infrastruktury - dětské železnice. Kolejová vozidla a budovy byly poškozeny. Naštěstí nebyl nikdo zraněn," píše se v příspěvku.

Celú správu nájdete na tomto dokaze.

Zmarené eurofondy na nové električky zľahčovali tak, že opäť budú. Teraz idú repasovať staré

Namiesto parciálnych trolejbusov obstarávajú elektrobusy a namiesto prepadnutých vzácnych eurofondov na nové električky plánujú teraz ďalšie použiť len na modernizáciu starých vozidiel. Tak takto vyzerajú dve aktuálne prebiehajúce verejné obstarávania Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) na obnovu vozového parku.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pražský magistrát opět odmění dárce krve ročním jízdným na MHD

Pražský magistrát opět odmění dárce krve ročním jízdným na MHD. Roční kupon letos dostane 372 dárců, město za jejich jízdné vydá zhruba 1,4 milionu korun. Ocenění dostanou ti, kteří byli minimálně na 80 odběrech. ČTK o tom informoval mluvčí města Vít Hofman. Roční kupon MHD po dospělého stojí 3650 Kč. Metropole dárce krve takto oceňuje každoročně.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železniční přejezd v Opočně bez dolíků. Podívejte se, jak vypadá po opravě

V pátek 10. května se uzavřel železniční přejezd v Opočně. Jeho stav tady řidiče trápil řadu let. Těch pár metrů si tu mohli připadat kvůli řadě dolíků jak na tankodromu. Konečně však došlo na rekonstrukci. V pátek 17. května se už práce chýlily ke konci. Podívejte se, jak se zdařily.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Výluka na TEŽ v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso (20. – 22.5.2024)

V dňoch 20. - 22. mája 2024 (pondelok - streda) vždy v čase od 7:50 do 13:00 bude prebiehať traťová výluka na Tatranskej elektrickej železnici v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso z dôvodu údržby koľajovej trate. Električky budú v tomto úseku nahradené autobusovou dopravou, ktorá bude zastavovať na zastávkach:

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Deň úvraťovej železnice v Novej Bystrici zabaví deti i dospelých

Jazdy na historickej lesnej úvraťovej železnici, premietanie filmu o železnici, ukážky podbíjania koľajníc, ale aj folklórne vystúpenia a prepad vlaku zbojníkmi ponúkne v nedeľu Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke v rámci Dňa historickej úvraťovej železnice. Informovala o tom Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Muzea vonící párou: Seznamte se s železničními dějinami Ostravska

Patnáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede na nádraží Ostrava střed. Ve dvou patrech staniční budovy totiž sídlí Železniční muzeum moravskoslezské. Pokud se chcete důkladně seznámit s železniční historií Moravskoslezského kraje, lepší instituci nenajdete.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Česko ruské kybernetické útoky ustálo, ale nesmí zaostat, varuje expert

Prohlášení ministra dopravy Martina Kupky (ODS) o napadení Českých drah ruskými hackery rozproudilo debatu o kybernetické bezpečnosti. Podle experta Zdeňka Lokaje Česko trpí akutním nedostatkem odborníků. Česká železniční síť čelila kybernetickým útokům z Ruska, prohlásil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Seznam Zprávy později upřesnil, že se hackeři opakovaně pokoušeli napadnout České dráhy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.