Dopravné správy

Trolejbusy mezi Prahou a Brandýsem čekají na stavební povolení

Středočeský kraj ve spolupráci s hlavním městem Prahou pokračuje v přípravách na výstavbu meziměstské trolejbusové trati, jež by měla spojit metropoli s Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví a nahradit dieselové autobusy na lince č. 375. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Cestovanie na východe Slovenska bude lacnejšie a rýchlejšie, novinky začnú platiť od augusta

Od 1. augusta si už cestujúci v regionálnych autobusoch v Prešovskom a Košickom kraji nebudú musieť kupovať lístky pri každom nástupe. Pribudnú predplatné a prestupné cestovné lístky, ktoré majú zvýhodniť a zrýchliť cestovanie prímestskou dopravou na východe Slovenska. Novinky v doprave v pondelok v Lemešanoch predstavili predsedovia oboch samosprávnych krajov a zástupcovia Integrovaného dopravného systému (IDS) Východ.

Celú správu nádjete na tomto odkaze.

Modernizace železnice na Kladně. Čtrnáct dnů do přejezdu prvního vlaku

Společnost Eurovia, hlavní zhotovitel zakázky Správy železnic na modernizaci železnice v úseku Kladno, v těchto dnech provádí poslední větší stavební práce na koridoru Kladno hlavní nádraží – Ostrovec. První vlak se tudy projede zhruba za čtrnáct dnů, respektive na přelomu července a srpna. Na začátku druhé poloviny prázdnin prostě vlak projet přes Kladno prý musí!

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Prekladiskový terminál pri Košiciach plánujú zmodernizovať za tridsať miliónov

Prekladiskový terminál Interport v Haniske pri Košiciach by mal prejsť modernizáciou. Spoločnosť BB-Trade v uplynulých dňoch vyhlásila verejné obstarávanie, prostredníctvom ktorého hľadá zhotoviteľa stavby. Predpokladaná hodnota zákazky je vo výške 30 miliónov eur. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Trójsky kôň alebo príležitosť pre železnice?

AROS spolu s ďalšími zástupcami stredo a východoeurópskych železničných dopravcov podpísali memorandum týkajúce sa zavedenia digitálneho automatického spriahadla (DAC) na železnice. Podľa asociácie a ďalších dopravcov je nutné zavedenie a následné prevádzkovanie DAC zreálniť. V opačnom prípade môže mať táto na prvý pohľad výhodná technológia fatálne dopady na dopravcov a tým aj celkové zníženie konkurencieschopnosti nákladnej železničnej dopravy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Blcháč:Prekládka železnice okolo L.Mikuláša by mohla začať v roku 2025

Prekládka železničnej trate okolo Liptovského Mikuláša by sa mohla začať realizovať od roku 2025. Na sociálnej sieti to oznámil liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč s tým, že v minulom týždni vláda projekt zaradila medzi strategické investície.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Spustenie novej koncepcie MHD v Trenčíne sa posúva

Spustenie novej koncepcie mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Trenčíne sa posúva. Dôvodom je zapracovávanie pripomienok obyvateľov. Pôvodne mala nová koncepcia vstúpiť do platnosti 1. septembra. Informovala o tom trenčianska hovorkyňa Erika Ságová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Žiadne závory, oplotenie ani chodníky. Problém s nebezpečným priecestím v Bratislave nevyriešili...

Žiadne závory, oplotenie ani chodníky, len svetelná signalizácia upozorňujúca na prejazd vlakov. Problém s nebezpečným priecestím nevyriešili ani za takmer tri desaťročia. Toto priecestie s križovatkou, ktorým prechádzajú osobné i nákladné vlaky, patrí medzi najväčšie počtom úmrtí v Bratislave. O život tu od jeho otvorenia prišlo dvadsať ľudí. Ľudia musia cez priecestie chodiť popri autách a prejsť ďalších sto metrov, aby prišli k chodníku. 

Celú správu a reportáž TA3 nájdete na tomto odkaze.

Spory kvůli železničnímu mostu: Spolek podal trestní oznámení, policie případ odložila!

Policie nezahájí trestní stíhání v souvislosti s neprováděním oprav a údržby železničního mostu pod pražským Vyšehradem. Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský v pondělí na dotaz ČTK uvedl, že podle závěrů kriminalistů se nenaplnila skutková podstata trestného činu zneužívání vlastnictví. Trestní oznámení podal loni v srpnu spolek Nebourat, který společně s částí odborníků kritizuje plán na přesunutí památkově chráněné konstrukce na jiné místo v Praze.

Celú správu a fotogalériu nádjete na tomto odkaze.

V Evropě se začal stavět nejdelší podvodní silniční a železniční tunel světa...

Je to fascinující stavba, která - uvážíme-li cenu a „rychlost” vzniku českých dopravních staveb - vznikne v neuvěřitelném čase. Výsledkem bude 18kilometrový podmořský tunel nejen pro auta, ale i pro vlaky, druhý takový na světě nebude.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Most přes Orlík už má hotovou nosnou konstrukci. V srpnu přestanou jezdit vlaky přes ten původní

Stavbaři Metrostavu a Metrostavu TBR dobetonovali zbývající horní část nosné konstrukce mostu Červená a k dokončení hrubé stavby jim schází jen dotáhnout betonáž říms. Z vlaku na trati Písek – Tábor už tedy mohou cestující obdivovat kompletní siluetu nového mostu. Ale jen do poloviny srpna, protože pak začne výluka kvůli přepojení kolejí z původního mostu. Nová trať by měla být uvedena do zkušebního provozu už na podzim.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vlak na Plzeňsku srazil dva psy pobíhající v kolejišti. Jeden na místě zahynul...

Železniční doprava mezi Klatovy a Plzní se v pondělí ráno zastavila. Osobní vlak v Přešticích na jižním Plzeňsku totiž srazil dva psy. Jeden na místě zahynul, druhý odběhl. Hasiči na místo vyjeli krátce po osmé hodině ráno.

Celú správu nádjete na tomto odkaze.

V Leviciach testujú na linkách MHD moderné elektrobusy, previezť sa v nich môžete ešte tri dni

Obyvatelia Levíc si už minulý týždeň mohli všimnúť, že na niektorých linkách MHD vymenili obvyklé autobusy za moderné elektrobusy s nulovými emisiami. Ak ste sa doteraz v týchto ekologických autobusoch nestihli previezť, máte na to ešte tri dni. Informoval o tom dopravca Arriva. Testovanie je súčasťou ich prípravy na postupné zavádzanie elektromobility vo verejnej autobusovej doprave.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pražský DP odstavil všechny autobusy Iveco Streetway

Dopravní podnik hl. m. Prahy přistoupil v našich podmínkách k výjimečně realizovanému opatření. Dne 10. 7. 2024 nevyjel do ulic metropole ani jeden z 93 autobusů Iveco Streetway, jež si dopravce prozatím stihl od výrobce převzít. Důvodem jsou nahodilé a opakované úniky nafty z palivového systému, k jejichž řešení se Iveco Czech Republic, jež je dodavatelem vozidel, prozatím příliš nemělo.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Je klimatizácia vo vlaku povinná? A koľko môže byť vo vozni stupňov? Takáto je pravda

Železničná spoločnosť upozorňuje, že z dôvodu extrémnych teplôt, pri ktorých dochádza k preťaženiu klimatizačných a chladiacich systémov, môže dôjsť k občasným výpadkom klímy. Vlaky ZSSK ponúkajú počas leta cestujúcim pitný režim i klimatizované priestory. Pre aktuálne vysoké teploty Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) poskytuje v rámci pitného režimu vodu v zálohovaných fľašiach v prvej triede vybraných diaľkových vlakov a InterCity vlakov.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Smutný první rok pražského vodíkového elektrobusu

Loňský 14. červenec nebyl spojen pouze s tradiční oslavou pádu pařížské Bastily. V českém hlavním městě došlo ke spojení tohoto data s prezentací zkušebního vodíkového autobusu (přesněji spíše vodíkového elektrobusu) Škoda 36 BB H’CITY ev. č. 3000 a zároveň i startem jeho testovacího provozu na lince 170 vedené mezi Pražskou čtvrtí a Jižním Městem. Prozatím největší tuzemský pokus o využití vodíku v prostředcích veřejné dopravy se ovšem po roce nachází ve stejných troskách jako proslulá francouzská pevnost. Vítězem je Dopravní podnik hl. m. Prahy, který díky tomu výrazně ušetřil za nájem.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vodič autobusu MHD na linke 80: O cestujúcich by každý kolega vedel napísať knihu

Martin Novotka robí prácu, ktorá ho baví. Už 15 rokov pracuje ako vodič bratislavskej MHD. Stretnúť s ním sa môžete takmer každý deň na linke autobusu číslo 80.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​Budimex zajistí stavbu nejdelšího tunelu v Polsku

Stavební skupina Budimex získala v konsorciu s tureckými partnery zakázku na výstavbu doposud nejdelšího železničního tunelu v Polsku. Nové 3,8 kilometru dlouhé podzemní dílo, které vznikne mezi obcemi Męcina a Mordarka, přispěje k výraznému zkrácení doby cestování na trase mezi Krakovem a Západními Karpaty. Cena modernizace úseku Limanowa–Klęczany, do něhož tunel náleží, dosahuje 11,2 miliardy korun. Trať bude hotová za necelé tři roky. Stavba samotného tunelu však potrvá jen 10 měsíců.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Povzbudil francouzský zákaz letů na krátké vzdálenosti lidi, aby jezdili vlakem?

Francie loni v červnu zavedla zákaz vnitrostátních letů na krátké vzdálenosti ve snaze snížit emise uhlíku. O nařízení se hodně diskutovalo a platí něco málo přes rok. Nařízení francouzské vlády zakazuje lety tam, kde existuje železniční alternativa kratší než 2,5 hodiny cesty. Kritici nařízení tvrdili, že nezašlo dost daleko, zaměřovalo se prý na málo tras a nezahrnovalo navazující lety. Letecké společnosti lapidárně namítaly, že je nařízení nespravedlivé.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Česku sa vykoľajil historický vlak

V nedeľu popoludní o 12:30 sa v Česku vykoľajil osobný vlak zložený z historických koľajových vozidiel. Stalo sa tak na železničnej trati medzi Lednicou a Břeclavou, len pár kilometrov od slovenských hraníc. „Pri nehode nebol nikto zranený a škody na mieste boli zatiaľ odhadnuté na 2 miliony Kč (1 mil vlak, 1 mil Kč trať,“ priblížila česká železničná inšpekcia. V prepočte celková škoda predstavuje zhruba 80-tisíc eur, 40-tisíc eur na vlakovej súprave a 40-tisíc eur na trati.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.