Dopravné správy

Praha má novú železničnú stanicu

Česká metropola Praha má od dnešnej polnoci novú železničnú stanicu a zároveň prestupný uzol. Vlaky začali zastavovať v novovybudovanej stanici Praha-Zahradní město na trati Praha - Benešov, pod ktorou sa zároveň otvorila zastávka MHD.

Uzol však zatiaľ nie je úplne hotový; na jednej strane ešte chýbajú eskalátory a prístupy na nástupiská, informoval v piatok spravodajský portál Novinky.cz. V stanici nateraz zastavujú len osobné a expresné vlaky, od decembra tu začnú zastavovať aj rýchliky Vltava a Lužnice, ktoré jazdia medzi Prahou a Českými Budějovicami, respektíve Českými Velenicemi. Vďaka novému nádražiu budú vlaky oveľa výhodnejšie aj pre cestovanie po Prahe.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Poslední zářijovou sobotu bude Třemešná opět vonět parou!

Slezské zemské dráhy v sobotu 25. září nabídnou speciální výletní vlaky s lokomotivou Faur z Třemešné do Liptaně a zpět. Z Třemešné vyjíždí v 10, 12 a 14 hodin. Z Liptaně se vrací v 10.45, 12.45 a 14.45 hodin.

Na nádraží v Třemešné bude připravené Bistro na kolejích, neboli občerstvení v Pivním vagonu. Pivo Nachmelená opice a své bylinkové speciality zde bude nabízet Barbora Bartecká z bylinkového ranče majoránek.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Modernizácia železnice v úseku Kúty – hranice s Českou republikou dočasne obmedzí dopravu

Železničný úsek od bratislavskej Devínskej Novej Vsi po štátnu hranicu s Českou republikou čaká rozsiahla modernizácia. Jej súčasťou bude aj úsek prechádzajúci cez Malacky, pričom obnova čaká aj budovu stanice. Výsledkom by mala byť moderná, bezpečná a rýchla trať. „Ako nás informovali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), na úseku Kúty – štátna hranica SR/ČR sa očakáva vydanie stavebného povolenia po 30. novembri a začiatok stavebných prác je plánovaný 20. decembra," informuje mesto Malacky v tlačovej správe.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

O dodávku 18-metrových hybridných trolejbusov sa uchádzali dvaja výrobcovia

Dopravný podnik Bratislava zverejnil výsledok vyhodnotenia ponúk vo verejnej súťaži na dodávateľa nových 18-metrových hybridných trolejbusov. Do súťaže predložili ponuky dvaja uchádzači, české spoločnosti SOR Libchavy a Škoda Electric. Na základe ponúknutej ceny sa úspešným uchádzačom stala plzenská Škoda Electric, ktorá ponúkla trolejbusy za cenu 12,4 mil. € bez DPH. Druhý uchádzač ponúkol vozidlá za cenu 13,34 mil. €. Odhadovaná cena zákazky bola pritom až 18,78 mil. €. Podpis zmluvy s víťazom súťaže bude závisieť od úspešného ukončenia súťaže a jej následnej kontrole.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Začiatok výstavby druhej časti Petržalskej električky sa blíži

ÚVO odobril hlavnému mestu proces verejného obstarávania zhotoviteľa električkovej trate v Petržalke.

Už čoskoro by hlavné mesto mohlo podpísať zmluvu so zhotoviteľom druhej časti tzv. Petržalskej električky, ktorý vzišiel z verejnej súťaže. Magistrát v závere júla zverejnil výsledky vyhodnotenia ponúk, pričom víťazným uchádzačom sa stalo Združenie MHD Petržalka (hlavný člen Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o., ďalej Aldesa Construcciones S.A., CEDIS a HANT BA), ktoré chce petržalskú trať postaviť za 89 503 193 € s DPH. Súťaže sa zúčastnilo osem uchádzačov, pričom najdrahšia ponuka bola za 119 mil. € s DPH.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Den železnice uzavře sezonu v Mladějově

V sobotu vyjede úzkokolejka v Mladějově na Moravě letos naposledy.
Parní vlak pojede během Dne železnice z muzea až na Hřebeč. Lidé se svezou důlním vlakem, který povede lokomotiva DH 30 D nebo DH 35 D.0 s vozy pro přepravu horníků. Ve 12 hodin se uskuteční na nádraží v Mladějově komentovaná kavalkáda lokomotiv. Projížďky důlním vlakem jsou naplánovány vždy mezi příjezdy a odjezdy parních vlaků. Otevřená bude také expozice Průmyslového muzea Mladějov. Na nádraží zahraje i kapela. První vlak odjíždí v sobotu v 9 hodin.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Mrazivý záběr z železničního přejezdu. Tohle nikdy nedělejte, varuje dopravce

Nizozemský železniční dopravce ProRail zveřejnil výstražné video, které ukazuje životu nebezpečnou situaci na stanici Ermelo nedaleko Amsterdamu. Venkovní kamery zachytily ženu, která dvakrát přeběhla železniční přejezd se zavřenými závorami a jen o centimetry unikla jedoucímu vlaku. "Tohle nikdy nedělejte. Pro strojvůdce je takové chování největším strašákem," vyzývá dopravce.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Průvodčí zemřel při pádu z jedoucího vlaku u Břeclavi, policie hledá svědky

Za nejasných okolností vypadl z vlaku jedoucího z Mikulova do Břeclavi průvodčí, který na místě zemřel. Tragédie se stala ve středu dopoledne. Mrtvého muže u kolejí si všiml strojvůdce nákladního vlaku, který místem později projížděl. Kriminalisté hledají svědky, kteří ve vlaku cestovali.

Tragédie se stala krátce po desáté hodině dopoledne v osobním vlaku na trase mezi Bořím lesem a Břeclaví. „Šestapadesátiletý průvodčí za dosud nezjištěných okolností vypadl z vlaku a utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Cejnková. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Trebišove sa začína realizácia projektu terminálu osobnej prepravy

V Trebišove sa začína výstavba terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP), ktorý prinesie výraznú modernizáciu priestorov autobusovej a železničnej stanice. Zmluvu na projekt v hodnote takmer 10,5 milióna eur vo štvrtok podpísali predstavitelia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a spoločnosti Chemkostav, a. s., Michalovce. Zhotoviteľ sa zaviazal stavbu odovzdať do 24 mesiacov od odovzdania staveniska.

Výstavba terminálu prinesie rekonštrukciu a stavebno-technickú prestavbu časti súčasnej železničnej a autobusovej stanice. Súčasťou projektu je aj vybudovanie podchodu a dopravného prepojenia vrátane ulíc Tabaková a Štúrova. Cestujúcim umožní rýchly a bezpečný prestup medzi jednotlivými druhmi dopravy s ťažiskom na nosný systém železničnej dopravy. Projekt je financovaný cez eurofondy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Koronavirové škrty ve veřejné dopravě se od října stanou minulostí

Téměř do stavu před koronavirovou pandemií, jež přinesla četná omezení, se má od počátku října vrátit veřejná doprava ve Středočeském kraji. Znovu by měly platit intervaly, které cestující znali v předcovidovém období. Alespoň ve většině případů. Výjimkou se stanou některé oblasti, kde dopravcům zajišťujícím provoz autobusových linek chybějí řidiči.

Tam bude návrat k dřívějšímu stavu pozvolnější. Záviset bude na tom, jak budou šoféři k dispozici – přesněji jak bude dokončena certifikace nových řidičů, upřesnil Oldřich Buchetka z Integrované dopravy Středočeského kraje. To je krajská příspěvková organizace, jež veřejnou dopravu organizuje.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Počet cestujúcich vo verejnej doprave bol aj v júli pri uvoľnených opatreniach o 4,2 % nižší...

Počet cestujúcich vo verejnej doprave bol aj v júli pri uvoľnených opatreniach o 4,2 % nižší ako pred rokom. Oproti rovnakému mesiacu roka 2019, teda pred pandémiou, zaostával takmer o štvrtinu (23,3 %). Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na jižní Moravě začne od prosince jezdit více nočních vlaků

S novým jízdním řádem, který začne platit 12. prosince, přibudou na jižní Moravě v noci na sobotu a na neděli některé vlaky. Spojí Brno s Náměští nad Oslavou, Zastávku u Brna s Brnem, Brno s Nesovicemi a Blansko s Boskovicemi. Noční spojení Brna a Prahy zavede dopravce RegioJet a více denních spojů Prahy s Hodonínem a Břeclaví začne zajišťovat dopravce Leo Express. Nově zřízené zastávky v Brně-Starém Lískovci a Ostopovicích zatím bude většina vlaků projíždět. Změny vyplývají z návrhu jízdního řádu pro příští rok, který je zveřejněný na stránkách Správy železnic.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

„Největší revoluce v komfortu.“ České dráhy nasadí nové vlaky za miliardy. „Koženky“ zmizí

České dráhy nasadí od nového jízdního řádu pro příští rok nové vlaky za celkem devět miliard korun. Z Prahy do Chebu budou nově jezdit, regionální spoje z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm budou zajišťovat patrové soupravy push-pull, a v dalších krajích vyjedou dvě desítky nových bezbariérových RegioPanterů. Z provozu dopravce naopak stáhne staré vozy známé jako tzv. koženky. Dnes o tom informovaly České dráhy. Nový jízdní řád začne platit v polovině prosince.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

„Šotouši“ mají pohotovost, republikou projedou vagony několika států

Srovnat, jak vypadají vagony slavného švýcarského Glacier Expressu, rakouský spací vagon, italský jídelní vůz nebo klasický německý vagon, mohou v tomto týdnu milovníci železnice napříč Českou republikou. Ostravou, Brnem, Prahou a Plzní totiž projíždí Connecting Europe Express složený z vozů národních dopravců několika států. Příjezd vlaku do Ostravy ale příliš nenadchnul.

Celú správu a video z tohto "zázraku" nájdete na tomto odkaze.

Aj východné Slovensko dostane svoje stredisko technicko-hygienickej údržby...

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) modernizuje nielen svoje vlaky, ale i pracoviská. Nové moderné strediská technicko-hygienickej údržby (THÚ) budú prispievať k predĺženiu životnosti nových, resp. modernizovaných železničných koľajových vozidiel.

Dnes sme v priestore Rušňového depa v Humennom podpísali Zmluvu o dielo Technicko-hygienickej údržby železničných koľajových vozidiel pre stredisko Humenné za účasti Jaroslava Kmeťa, štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR, Miloša Merička, primátora mesta Humenné, Jána Sekeráka, zástupcu dodávateľskej spoločnosti Metrostav a Romana Koreňa, predsedu predstavenstva ZSSK. Prítomní zároveň poklepali základný kameň novej stavby, ktorá sa začne realizovať v najbližších týždňoch.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Staré londýnske metro sa od 90. rokov minulého storočia prvýkrát rozšírilo, má dve nové stanice

Londýnske metro v pondelok uviedlo do prevádzky dve nové stanice. Bolo to prvé rozšírenie najstaršieho podzemného dopravného systému na svete od 90. rokov minulého storočia, ktoré podľa starostu britskej metropoly Sadiqa Khana zohrá kľúčovú úlohu pri obnove mesta z dopadov pandémie koronavírusu.

Otvorením dvoch nových staníc sa celkový počet staníc metra v Londýne zvýšil na 272. Dve nové stanice, Battersea Power Station a Nine Elms, pribudli na linke Northern Line v juhozápadnej časti Londýna, ktorá v ostatných rokoch zažila masívnu výstavbu a obnovu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Bratislavská integrovaná doprava bude mať nový dizajn manuál, tender už vygeneroval víťaza

Tender Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) na nový dizajn má víťaza. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa BID Eva Vozárová. „Do tendra sa zapojili tri agentúry a jeho víťazom sa stala agentúra CORE4 Advertising, ktorá už na realizácii zadania pracuje,“ uviedla.

Nový dizajn manuál zjednotí všetky grafické prvky na cestovných poriadkoch, piktogramoch, označeniach liniek, informačných systémoch, reklamných a propagačných materiáloch. Realizácia a prvé výstupy projektu sa očakávajú v priebehu októbra.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Karviné se koná Den otevřených nádražních dveří

Na otevření a představení historické budovy vlakového nádraží v Karviné-Novém Městě a také projížďku historickou vlakovou soupravou zvou v sobotu lidé ze spolku Spolku S.O.S. Karviná.

Nádražní budova stojící naproti restauraci Praha bude k prohlídkám přístupná od 10 do 17 hodin. Komentované prohlídky nádražní budovy začínají v 11, 13, 14, 15 a v 16 hodin. Cena vstupenky je 30 koruna koupit se dá v den akce na místě, nebo na webu Zachranme.karvinskenadrazi.cz.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Brno vsadí na vodík. Využitelný bude jako palivo v MHD i v energetice

Na vybraných linkách městské hromadné dopravy v Brně se cestující projedou vodíkovým elektrobusem. Brněnský dopravní podnik jej bude testovat. Městští radní ve středu schválili memorandum o spolupráci na tomto projektu.

Škoda Electric dodá vozidlo, společnost Orlen Unipetrol RPA vybuduje plnicí stanici. Do provozu ji uvede ještě letos a bude první vodíkovou plnicí stanicí na území Brna. „V ekologizaci hromadné dopravy jsme na špičce. Máme 160 autobusů na stlačený zemní plyn, což je nejvíc v České republice, provozujeme vlastní plničku CNG, která je jedna z nejkapacitnějších ve střední Evropě," zmínil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Praha nainstaluje své přístřešky MHD, zmizí samostatné vitríny...

Praha nainstaluje své přístřešky MHD, zmizí samostatné vitríny. Plánuje i novinky ve veřejném osvětlení

V ulicích hlavního města by se měly již v listopadu objevit nové přístřešky MHD, které nahradí zastávky provozované firmou JCDecaux. Magistrát s ní letos v červnu již odmítl prodloužit smlouvu a postupně je chce nahradit vlastními. Podle radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) také z ulic v rámci boje proti vizuálnímu smogu zmizí samostatné reklamní vitríny. Ve středu také představil některé novinky týkající se veřejného osvětlení, například přisvětlení dětských hřišť nebo dynamické osvětlení v parcích.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.