Dopravné správy

Proměna přednádraží ve Šternberku pokročila, takto teď vypadá

V přednádražním prostoru ve Šternberku je již patrná podoba celkové přeměny lokality. Práce pokročily a vyrůstají dlážděné plochy pro parkovací stání. Míst bude bezmála stovka. Prostor oživí stromy a keře.

Mezi železniční stanicí a Věžní ulicí vznikají nové komunikace a zpevněné plochy pro pěší a auta. Nové parkoviště pojme přesně 94 vozidel. Plochy pro parkování vozidel budou vydlážděny, zatímco příjezdové komunikace zalije asfalt. V rámci rozsáhlých terénních úprav je v plánu výsadba vzrostlých stromů, keřů a trvalkových výsadeb.

Celú právu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Bývalá odbavovací hala havířovského nádraží se brzy promění ve sportoviště

Havířovští zastupitelé na minulém jednání schválili využití bývalé výpravní haly vlakového nádraží ke sportovně-společenským účelům. Budovu postavenou v bruselském stylu si bude město pronajímat od Správy železnic.

Podle smlouvy dostanou havířovští nemovitost k užívání na 30 let, na nájemném budou Správě železnic (SŽ) platit 24 tisíc korun měsíčně.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Praha opraví „mevro“ pro komerční jízdy a linku č. 41

Přírůstku flotily tramvají nasazovaných na nostalgickou linku číslo 41 a pro potřeby komerčních jízd se dočká DP hl. m. Prahy, a. s. V pondělí 3. 5. 2021 opustil nádvoří střešovické vozovny silniční trajler se vzácným nákladem v podobě motorového vozu přezdívaného „mevro“, který zamířil do Krnovských opraven a strojíren (KOS Krnov), kde se má podrobit celkové opravě. Na jejím konci bude vůz uveden opět do stavu, který bude odkazovat na éru, kdy byla tramvaj v běžném provozu s cestujícími.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Regiojet reaguje na zrušenie súťaže na trať: Minister by mal vymeniť úradníkov

Hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj skonštatoval, že nikto z dopravcov už neverí v ozajstný záujem o férové súťaženie dotovaných vlakov na Slovensku. Medzi hlavné príčiny nedôvery podľa neho patrí najmä to, že neexistuje transparentný harmonogram, ktorý by vopred určoval, ktoré trate sa kedy budú súťažiť a deklaroval by jasný zámer ministerstva verejné zákazky na železnici súťažiť.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ČD - Telematika loni kvůli krizi mírně snížila zisk na 66,9 milionu korun

Telekomunikační firma ČD - Telematika, v níž vlastní většinový podíl České dráhy, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun. Hospodaření firmy a snížení výnosů ovlivnila především koronavirová krize, oznámila dnes ČD - Telematika. České dráhy v současnosti plánují odkup od skupiny PPF zbylého zhruba 30procentního podílu ČD - Telematiky, nyní ve firmě mají přes 70 procent.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Slovenská strela obstála ve zkoušce! Teď už může jezdit po kolejích

Technicko bezpečnostní zkoušku úspěšně absolvoval historický motorový vůz M 290.002 Slovenská strela. Podle Andreje Čírtka, tiskového mluvčího společnosti Tatra Trucks, drážní zkušební komisař Alois Kotrba mohl v protokolu konstatovat plnou provozuschopnost vozidla. Na základě této skutečnosti bude moci Drážní úřad vystavit průkaz způsobilosti. Kompletně zrekonstruovaná vlaková souprava, která se vyskytuje v jediném exempláři, se tak může vrátit do Kopřivnice, kde je pro ni připravený nový depozitář.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Po 17 letech budou jezdit mezi Engelsem a Saratovem trolejbusy. A opět pod trolejemi

Loni ohlášený návrat trolejbusů mezi Saratov a Engels se letos stane skutečností. Jak už jsme uváděli, návrat na trolejbusovou trasu uzavřenou v roce 2004 se měl odehrát s pomocí parciálních trolejbusů. Novinkou ovšem je, že na most přes Volhu budou nakonec vráceny troleje. Tento týden začali dělníci montovat ve městě Engels na sloupy veřejného osvětlení použité výložníky a postupně se budou práce přesouvat ve směru k Saratovu. Už brzy se tak budou moci po mostě prohánět trolejbusy různých typů. Termín zprovoznění vzkříšené trolejbusové trasy je léto tohoto roku (je však možné, že práce na montáži trolejového vedení nepůjdou tak rychle a nejprve budou trasu obsluhovat jen parciální trolejbusy, zprávy z ruských zdrojů totiž nejsou v této otázce jednoznačné).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Muž nepočul vlak, podľa polície mal pravdepodobne na ušiach slúchadlá

Mladý muž, ktorý prechádzal cez koľajnice, zrejme nepočul prichádzajúci vlak. Podľa polície mal pravdepodobne na ušiach slúchadlá.

Nešťastie sa stalo včera podvečer na železnici medzi Šaľou a Trnovcom nad Váhom. Chodec (34) prechádzal cez koľaje, tlačil bicykel. „Mal pravdepodobne na ušiach slúchadlá a nepočul prichádzajúci vlak. Vošiel tak priamo podeň,“ informuje polícia.

Rušňovodič použil výstražné zvukové znamenie, no zrážke už zabrániť nedokázal. Následky boli fatálne. Muž na mieste nehody zomrel. Okolnosti a miera zavinenia sú predmetom vyšetrovania.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Hejtman chce popohnat tunel pod nádražím, uvažuje o návratu k původní variantě

Už dvacet let město České Budějovice mluví o podjezdu pod vlakovým nádražím, který by výrazně ulehčil lidem v centru Budějovic od aut. A výsledek? Vyústění tunelu v mimoúrovňové křižovatce za nádražím v projektu koliduje s chystaným parkovacím domem, který plánuje Správa železnic (SŽ)

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy obnoví další vlaky z Prahy do Ostravy, Vídně nebo Hradce Králové

České dráhy připravují další posílení dálkové dopravy. Od pátku přidají další spoje na trase mezi Prahou a Ostravou, od 20. května pak do plného provozu vrátí vlaky například na linkách z Prahy do Vídně, Hradce Králové či Chebu.

Dopravu, kterou omezovala koronavirová krize, postupně obnovují i další dopravci. V posledních týdnech roste poptávka cestujících, v současnosti jich jezdí vlaky asi polovina proti normálu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

´Nejmladší´ flotila, bezbariérové soupravy, a to vše ze Škodovky...

´Nejmladší´ flotila, bezbariérové soupravy, a to vše ze Škodovky. České dráhy nabízejí obyvatelům Plzeňského kraje nejmodernější vlaky

České dráhy nabídnou občanům v Plzeňském kraji moderní elektrické jednotky RegioPanter, které se vyrábějí v plzeňském závodě Škoda Transportation. „Devět souprav RegioPanter už jezdí na lince z Plzně do Horažďovic předměstí a letos uvedeme do provozu na trať z Plzně do Stříbra a dál do Chebu a Karlových Varů další čtyři soupravy. Na ně pak naváže dodávka 11 jednotek pro linku P2 z Klatov přes Plzeň do Rokycan a Berouna,“ vyjmenovává nasazení moderních vlaků Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V regionálnych vlakoch budú nainštalované rádiostanice a čierne skrinky

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nainštaluje do regionálnych vlakov z projektu v hodnote 5 miliónov eur 54 rádiostaníc a 88 tzv. BlackBoxov.

Zariadenia zvýšia bezpečnosť, zlepšia komunikáciu medzi rušňovodičom a dispečingom a v prípade nehody zrýchlia jej odstránenie, vyšetrenie a znížia meškania ďalších vlakov v dôsledku nehody. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Trolejbusy v Ciudad de México opět vyrazily na pomoc metru

Ciudad de México v krátké době provedlo už druhé neplánované rožšíření trolejbusové dopravy. Po lednovém požáru na jedné z měníren tamní podzemní dráhy se s pomocí parciálních trolejbusů prodloužily hned dvě trolejbusové linky, a sice 1 a 2, přičemž prodloužení linky č. 2 se stalo od února permanentní. Nyní, po tragické nehodě na nadzemním úseku linky metra č. 12, byly trolejbusy s bateriemi nasazeny místo metra znovu, když se východním směrem prodloužila trolejbusová linka č. 7 Ciudad Universitaria – Lomas Estrella, a to o úsek Lomas Estrella – Tláhuac, a dále byla zavedena kyvadlová trolejbusová doprava Tasqueña – Culhuacán – Tláhuac využívající jen část trati trolejbusové linky č. 7.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Čiernohronská železnica otvorí jubilejnú tridsiatu sezónu

Čiernohronská železnica a jej historické vlaky otvoria svoju jubilejnú 30. sezónu. Ako informoval riaditeľ Čiernohronskej železnice Aleš Bílek, prvý vlak do Vydrovskej doliny pre verejnosť vypravia v sobotu 8 mája. Trasy budú podľa riaditeľa pridávať postupne podľa záujmu ľudí a vstupné pre aktuálnu situáciu ponechávajú na úrovni minulého roka.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Z Brna do Turecka, rakouská ÖBB Cargo Group propojila Česko s Maďarskem a Tureckem

Nové železniční propojení Brna s Budapeští a tureckým Köseköy zajistí stabilní transport zboží mezi Českem, Maďarskem a Tureckem. Nákladní vlaky tak všechna tři města propojí dvěma spoji týdně, a to od 5. května 2021.

Rakouská ÖBB Cargo Group rozšířila svou intermodální síť o spojení Budapešti s Brnem a zároveň zdvojnásobila stávající železniční spoj mezi Budapeští a tureckým Köseköy. Dvakrát týdně tak bude moct být transportováno zboží přímo z Turecka do Maďarska a poté dále do Česka. Obě spojení jsou integrována do takzvané TransNET RCG, a umožňují tak přepravu zboží do všech cílových destinací sítě RCG. Díky novému dopravnímu napojení je možné zboží dále transportovat z Brna do severní a severovýchodní Evropy a z tureckého Köseköy až do Asie. Využít lze i budapešťské napojení na Novou hedvábnou stezku.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

VIDEO: Modernizace železnice mezi Ústím a Brandýsem nabírá na obrátkách

Cestující na trati mezi Prahou a Českou Třebovou čeká dlouhé měsíce významné omezení. Důvodem je modernizace železničního koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí. Jedná se o jeden z posledních hlavních koridorů, který doposud neprošel rekonstrukcí. Cílem modernizace je větší propustnost tratě a také vyšší bezpečnost. Podívejte se na video z průběhu prací.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

RegioJet spustil předprodej jízdenek pro celé léto

RegioJet spustil předprodej jízdenek na své spoje na celé letní období od 13. června do 4. září 2021. Plánovaný je provoz všech spojů podle jízdního řádu – včetně přímého spojení na trase Praha – Brno – Vídeň – Budapešť, které RegioJet obnoví právě od 13. června.

V předprodeji jsou také samozřejmě další spoje, jak mezinárodní na trasách z ČR do Vídně, Bratislavy či Košic, tak vnitrostátní spojující Prahu s Ostravskem nebo Brnem a spoje na lince R8 Brno – Ostrava – Bohumín. V plném předprodeji je také letní vlakový spoj do Chorvatska, který vyjede poprvé 28. května, a na který se již prodalo více než 20 tisíc jízdenek.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Po Nitre budú od januára jazdiť nové modro-biele autobusy. Mesto podpísalo zmluvu

Mestskú autobusovú dopravu v Nitre a piatich priľahlých obciach bude od januára zabezpečovať spoločnosť Transdev Morava. Primátor Marek Hattas dnes podpísal zmluvu s jej konateľom Radimom Novákom.

Od nového roka bude po Nitre a okolí jazdiť viac ako 80 nových modro-bielych autobusov (farby Nitry) bez reklám. Budú nízkopodlažné a klimatizované, v každom má byť wifi a bezpečnostná kamera. Primátor naznačil, že cestovné sa bude dať platiť aj telefónom, respektíve smart aplikáciami. Zmluva, ktorú dnes mesto a dopravca podpísali, má hodnotu viac ako 130 miliónov eur. Jej trvanie je desať rokov s opciou na ďalšie tri.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Místo metra měla v Praze jezdit podzemní tramvaj

Sestoupat po eskalátoru do podzemí a rychle se přepravit po celém městě je dnes pro Pražany samozřejmostí. Využít k tomu můžou 65 kilometrů a 61 stanic metra. Přitom původně měla pod městem vést jen tramvajová trať. Poprvé se lidé mohli metrem svézt v roce 1974. V roce 2028 přijde další milník: nová linka D a první automatické vlaky bez řidiče.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

O prevádzku trate Bratislava – Komárno súkromníci záujem nemali

Ministerstvo dopravy zrušilo súťaž na prevádzku železničnej trate Bratislava – Komárno.

Do súťaže sa totiž neprihlásil žiaden súkromný dopravca. Informoval o tom v online diskusii minister dopravy Andrej Doležal s tým, že dôvodom boli neprimerane krátke lehoty na predkladanie ponúk a na samotné plnenie tejto zákazky, hoci rezort dopravy oproti minulosti túto lehotu predĺžil. Do súťaže sa prihlásila len Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorej cenová ponuka však podľa Doležala významne prekročila očakávania rezortu. Ministerstvo dopravy preto pristúpi k priamemu rokovaniu o desaťročnej zmluve s relevantnými železničnými dopravcami.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.