Dopravné správy

Vlakom k moru aj do obľúbených miest...

Vlakom k moru aj do obľúbených miest. Najlepšie európske destinácie, kam sa dostanete zo Slovenska železnicou

Obdobie letnej dovolenkovej sezóny sa nezadržateľne blíži. K moru alebo do rôznych európskych miest sa viete dostať zo Slovenska nielen lietadlom alebo autom. Ďalšou z možností je vydať sa za novými zážitkami vlakom. Na ceste si môžete vychutnať unikátne výhľady a zažiť nový typ cestovania za dobrodružstvom. 

Pripravili sme veľký prehľad prímorských destinácií aj obľúbených európskych hlavných miest, kam sa dostanete z Bratislavy vlakom aj spolu s cenami spiatočných lístkov. Ak uvažujete vynechať cestu lietadlom a chceli by ste sa vyhnúť niekoľkým hodinám stráveným za volantom, letnú dovolenku vlakom si môžete vychutnať napríklad na týchto európskych miestach.

Celú správu nájdete na tomto dokaze.

Začala dodávka 22 trolejbusů do Samary, Ivanovo poptává dalších 8 trolejbusů

Uběhl jen necelý měsíc od chvíle, kdy GTLK vybrala dodavatele trolejbusů pro Samaru, a první vozy jsou už na světě. Do konce toho měsíce jich PK Transportnyje Sistěmy vyrobí celkem 22. 

Nové vozy jsou typu Admiral 6281 a nesou pro Samaru netradiční oranžový lak. Místní provoz se příchodem nových trolejbusů omladí, avšak jen nepatrně, protože je jeho park poměrně zastaralý. V nejbližší budoucnosti tedy bude muset samarská radnice najít způsob, jak co nejrychleji přikoupit další trolejbusy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nejen nátěr vozidel. Nová vizuální podoba veřejné dopravy řeší i uniformy

Poslední hlasování čeká dva roky trvající proces nové vizuální podoby společného systému veřejné dopravy v Praze a Středočeském kraji. Konečnou verzi grafického manuálu pro Pražskou integrovanou dopravu (PID) v pondělí schválili pražští radní, ve čtvrtek čeká ten samý krok jejich středočeské kolegy

Kromě jednotné podoby vozidel, která se diskutuje už od loňského představení materiálu, se změní například logo celého systému a další návazné jednotící grafické prvky. Materiál připravilo na základě vítězství v soutěži studio superlative.works.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Plne elektrický mestský autobus prekonal hranicu 550 km

Dvadsaťštyri hodín v uliciach, žiadne dobíjanie batérie, prejdená vzdialenosť 550,8 kilometrov. To je výsledok testu e-busu MAN, ktorý sa uskutočnil v Mníchove v reálnej premávke. Mestský autobus MAN Lion’s City E ním chcel ukázať, že e-mobilita je schopná plniť nároky každodennej prevádzky a dokáže byť plnohodnotnou alternatívou pre miestnu dopravu.

„Je naozaj neuveriteľné, čo dokázali vodiči a vozidlá. MAN Lion’s City E prešiel 550 kilometrov na linkách verejnej dopravy v realistických podmienkach – to všetko na jediné nabitie batérie. Sme absolútne nadšení týmto skvelým výsledkom. Jasne sme ukázali, že e-mobilita je vhodná pre každodenné používanie,“ povedal Rudi Kuchta, šéf autobusovej divízie v MAN Truck & Bus.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zrušení spojů a zpoždění: Provoz vlaků mezi Krčí a Radotínem zkomplikovala porucha trakčního vedení

Porucha trakčního vedení v úterý ráno omezila v Praze provoz vlaků mezi Krčí a Radotínem. Některé spoje byly odřeknuty, ostatní mají zpoždění. Na webu o tom informovaly České dráhy (ČD) a na twitteru Pražská integrovaná doprava (PID). Podle ČD potrvá závada zhruba do 10:00, čas je ale pouze orientační. Podle ČD byla závada od zhruba 04:00 na trakčním vedení na odklonové trase přes železniční stanici Krč. „Kvůli poruše je omezen provoz také mezi Radotínem a odbočkou na most Inteligence,“ uvedl ráno PID. Krátce před 10:00 byl provoz na trati podle ČD obnoven.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly dnes obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

KAMAZ zahájí sériovou výrobu trolejbusů

KAMAZ (Kamskij avtomobilnyj zavod; zkráceně psáno také jako KamAZ či Kamaz), který je největší ruskou automobilovou korporací, se rozhodl, že od počátku roku 2022 začne sériově vyrábět i trolejbusy. 

KAMAZ již před třemi léty představil svůj první trolejbus typu 62825, který vycházel z elektrobusu 6282, jenž byl dodáván zatím do Moskvy (400 ks) a Naberežnych Čelnov (5 ks) a objevil se nakrátko i v jiných ruských městech. Letos byl v Petrohradu představen tento typ trolejbusu znovu, podle výrobního štítku se už mělo jednat o druhý vyrobený kus. Teprve před několika dny ale výrobce sdělovacím prostředkům oficiálně potvrdil, že se pustí do sériové produkce.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Cestujúci zbystrite pozornosť, od 13. júna premávajú autobusové spoje po novom

Nedeľa 13. jún 2021 je oficiálny termín Žilinského samosprávneho kraja na zmeny cestovných poriadkov vlakov a autobusov. K tomuto dátumu upravuje aj SAD Žilina cestovný poriadok prímestských liniek na základe požiadaviek, ktoré priebežne prichádzajú od obecných úradov a firiem.

Cestujúci spoločnosti SAD Žilina, zbystrite pozornosť! Od 13. júna niektoré autobusové spoje premávjú inak, ako ste boli doteraz zvyknutí. K zmenám došlo v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy na linkách v regióne Kysucké Nové Mesto a Čadca. Zmeny cestovných poriadkov sa v prevažnej miere týkajú zrýchľovania jazdy na vybraných spojoch s cieľom zvýšiť komfort autobusovej dopravy. Napríklad na linkách smerom do Bystrickej doliny a Oščadnice dôjde k zrýchľovaniu spojov, z dôvodu zlepšenia priepustnosti cestnej siete.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

 

Kradené auto skončilo pod koly vlaku. Zloděj na místě nebyl, policie po něm pátrá

Kradené auto skončilo v sobotu před půlnocí pod koly vlaku v Příšovicích na Liberecku. Řidič ve voze nebyl, policie po něm pátrá. Při nehodě se nikdo z cestujících ve vlaku nezranil.

„Pět osob z vlaku jsme pomohli evakuovat,“ uvedl velitel zásahu hasičů Správy železnic Liberec Libor Dymeš. Motorák jedoucí z Mladé Boleslavi do Turnova byl posledním nočním spojem na této trati. Zásah hasičů a následné vyšetřování policie trvalo do půl třetí ráno. Policie na místo povolala kynologa se psem, který v okolí pátral po řidiči podezřelém z toho, že vozidlo ukradl. Neúspěšně. Na místo přijel majitel auta. Štábu CNN Prima NEWS řekl, že se o zmizení auta z parkovacího místa před domem zhruba dva kilometry daleko od místa nehody dozvěděl právě od policistů.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Aké novinky pripravuje DPB?

Bratislavskú MHD čakajú v najbližšom období viaceré zmeny, dopravný podnik pripravuje aj zaujímavé podujatia.

Dňa 15. júna 2021 sa uskutočnila verejná online prezentácia vedenia Dopravného podniku Bratislava, na ktorej boli predstavené výsledky a dosiahnuté ciele v roku 2020. Okrem toho zástupcovia DPB prezradili aj niekoľko noviniek, ktoré dopravný podnik v najbližšom čase chystá pre cestujúcich. Záznam z prezentácie je dostupný na tomto odkaze.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Hurá na prázdniny! Párou po Švestkové dráze z Litoměřic do Mostu

Švestkovou dráhu (Linka U10: Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Most) zahalí v sobotu 26. června 2021 v rámci akce „Hurá na prázdniny!“ rozplývající se kouř s nezaměnitelnou vůní parního vlaku. Společnost AŽD totiž vypraví historickou soupravu taženou parní lokomotivou 354.7152, která má přezdívku Sedma.

První vlak bude vypraven z Mostu v 7:27 hodin a z Litoměřic horního nádraží se bude vracet v 10:25 hodin. Druhý spoj vyjede z Mostu ve 13:27 a z Litoměřic horního nádraží vyrazí zpět v 16:25 hodin. Jízdné je v jednom směru 90 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti od 6 do 14 let. Ve vlaku bude řazen také bufetový vůz s točenou limonádou, pivem a drobným občerstvením. Jízdenky cestující zakoupí pouze ve vlaku. Místa nelze dopředu rezervovat.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

„Příští zastávka - Letiště Václava Havla.“ První cestující by zde z vlaku mohli vystoupit...

„Příští zastávka - Letiště Václava Havla.“ První cestující by zde z vlaku mohli vystoupit už za 7 let

Desítky let očekávaná železniční stanice Letiště Václava Havla zná konečně svoji finální podobu. Správa železnic (SŽ) vypsala tendr na projektovou dokumentaci ke stavbě, což je posledním článkem před zahájením stavby. Ta by měla začít nejpozději v roce 2024. Z nového nástupiště by se lidé k terminálům dostali podchody. Poprvé by si cestující tuhle novinku měli užít v roce 2028. Nová stanice je součástí chystaného železničního spojení mezi Prahou, letištěm a Kladnem.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Spokojenost při inspekci nové dopravy: došlo na úsměvy při stříhání pásky

Velká změna ve veřejné dopravě přišla v neděli, kdy byly autobusy jezdící v oblasti Dobříšska a Sedlčanska začleněny do systému Pražské integrované dopravy (PID) – a v pondělí pak následovala malá oslava. Do Sedlčan zavítal radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN), aby zahájil provoz na tamějším autobusovém nádraží, představujícím významnou součást systému integrované dopravy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kolaudácia zmodernizovanej Karlovesko-dúbravskej radiály sa odkladá

Pred dvoma rokmi, v júni 2019, začala modernizácia Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály, ktorá prebiehala vo viacerých etapách. Hoci cestujúci už niekoľko mesiacov môžu opäť využívať ekologickú električkovú dopravu na celej radiále a obyvatelia Karlovej Vsi sa tešia z množstva novej kvitnúcej a voňavej vegetácie na a popri zmodernizovanej trati, stavbu sa stále nepodarilo skolaudovať. Prevádzka zmodernizovanej trate bola doteraz zabezpečovaná na základe povolení na predčasné užívanie stavby vydaných Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) ako špeciálnym stavebným úradom, ktorých platnosť bola po viacerých predĺženiach stanovená do 13. júna 2021.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

VIDEO: 140 let dráhy Kroměříž - Zborovice. I nádraží ve Zdounkách ožilo

Parní lokomotiva i výstava mapující historii tratě. Neděle 13. června se na Kroměřížsku nesla v duchu oslav krásného výročí dráhy Kroměříž - Zborovice. Podívejte se na snímky ze Zdounek, kde lokomotiva rovněž zastavila a lidé prostřednictvím výstavy mohli zavzpomínat na časy minulé. Za snímky děkujeme čtenářce Jitce Šefčíkové. 

Fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Osobný vlak v Čachticiach zrazil dieťa

V železničnej zastávke Čachtice v pondelok 14. júna popoludní osobný vlak zachytil a zranil maloletú osobu, ktorá z doposiaľ nezistených príčin vošla do jazdnej dráhy vlaku. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Danka Adámiková.

„Podľa doteraz získaných informácií rušňovodič použil zvukové výstražné znamenie aj rýchločinné brzdenie, no pre krátku vzdialenosť nedokázal zrážke zabrániť. Dychová skúška u rušňovodiča bola negatívna. Zrazená osoba utrpela doposiaľ nezistené zranenia," uviedla Adámiková.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vlak v Chomutově najel do kamení. Pachateli, který ho nastražil, hrozí osm let

Policie prošetřuje, kdo nasypal kamení na kolejnice v Chomutově. Bariéra překazila v pondělí 14. června jízdu RegioPanteru, který vezl cestující ve směru Děčín - Chomutov - Kadaň. Vlak nuceně zastavil poblíž Velkého otvického rybníku zvaného Banda. Evakuováno bylo na dvacet cestujících, nikdo nebyl zraněn.

„Případ prověřujeme jako podezření z trestného činu obecné ohrožení, kde je hranice trestní sazby tři až osm let,“ uvedla mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. „Pachatel, který je zatím neznámý, navršil asi na čtyřech místech v rozmezí několika metrů drcené kamenivo na hlavy kolejnic,“ doplnila. Strojvůdce si překážky všiml a spustil rychlobrzdu, protože hrozilo, že by vlak mohl vykolejit. Lokomotiva přesto dobrzďovala až v nánosu kamení a kvůli nárazu má poškozenou nápravu. Škoda se teprve bude vyčíslovat.

Túto správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

VIDEO: Fenka přijela vlakem z Velimi do Kolína. Hledá se páníček

Krásy královského města Kolína jakoby se v rámci výletu rozhodla prozkoumat starší fenka – kříženec staforda. Psí dáma nastoupila 13. června v ranních hodinách ve Velimi do vlakové soupravy a jako „černá pasažérka“ vystoupila v Kolíně.

„Autohlídka městské policie, která byla k této události přivolána, využila své zkušenosti, že jsou některé dámy lehce podplatitelné, a stafordku za pomoci pamlsků nalákala do služebního vozidla. Z chování fenky bylo evidentní, že je zvyklá jezdit autem,“ popsala mluvčí strážníků Helena Honkiszová.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Obnova ozubnicovej trate v Tatrách sa blíži ku koncu

Rekonštrukcia ozubnicovej trate v úseku medzi Štrbou a Štrbským Plesom pokračuje. Momentálne je stavba v približne 50 až 60 % rozostavanosti.

Uviedla to hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová s tým, že práce sťažuje počasie a mimoriadne náročný terén, na ktorom sa rekonštrukcia robí. Predpokladaný termín ukončenia prác je podľa slov hovorkyne stanovený na 31. mája, no ukončenie stavby môže ovplyvniť aj súčasná pandemická situácia. Investícia do obnovy predstavuje 18,58 milióna eur, ktoré sú čiastočne hradené z vlastných zdrojov ŽSR a čiastočne zo zdrojov štátneho rozpočtu.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

„Návrat ke gulagu“. Ruskou železniční magistrálu budou rozšiřovat vězni

Ruská vězeňská služba oznámila, že využije trestance při stavebních pracích na železniční soustavě známé jako Bajkalsko-amurská magistrála (BAM). Reaguje tak na nedostatek zahraničních pracovníků způsobený pandemickými omezeními. Úmysl podle kritiků příliš připomíná nucené práce vězňů z gulagu během stalinistické éry.

„Byla podepsána dohoda o záměru použít odsouzence k práci a vytvořit stanoviště, které bude fungovat jako nápravné zařízení,“ citovala státní tisková agentura RIA Novosti mluvčího ruské Federální vězeňské služby (FSIN). Prvních 600 vězňů začne pracovat na železnici už v půlce června.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.