Dopravné správy

Obrovská zkáza. V Iowě vykolejil vlak, mimo trať skončilo 47 vagónů

Vlak společnosti Union Pacific přepravující nebezpečné materiály vykolejil a začal hořet ve městě Sibley v americké státě Iowa. Místní úřady z preventivních důvodů evakuovaly oblast v okolí pěti mil. Při nehodě se naštěstí nikdo nezranil, což je vzhledem k jejímu rozsahu překvapením, protože celkem vykolejilo 47 železničních vozů. Důvod vykolejení vlaku určí až vyšetřování. Podívejte se záběry z dronu ukazující rozsah nehody.

Video z nehody nájdete na tomto odkaze.

Bratislava bude mať z eurofondov 70,5 milióna eur na nákup električiek

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ako koordinátor eurofondových projektov, odsúhlasilo plánovanú výzvu.

„Ak chceme zvýšiť atraktivitu verejnej dopravy a zlepšiť životné prostredie v mestách, musíme investovať do obnovy vozového parku,“ povedala ministerka Veronika Remišová (Za ľudí). Pripomenula, že hoci električková doprava predstavuje nosný systém hromadnej dopravy v Bratislave, ešte stále v hlavnom meste na niektorých linkách jazdia aj vyše 20-ročné električky.

Vyhlasovateľom výzvy v objeme takmer 70,5 milióna eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra bude Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Oprávnený žiadateľ Dopravný podnik Bratislava (DPB) použije eurofondy na dva národné projekty, a to „Obnova vozového parku električiek v Bratislave – 3. etapa“ a „Električky pre Bratislavu“.
Električky, ktoré sa majú nakúpiť, umožnia pohodlný bezbariérový výstup a nástup pre cestujúcich so zhoršenou pohyblivosťou, ale aj deťom či mamičkám s kočíkom.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Praha se připojí k výzvě postavit vysokorychlostní trať do Liberce

Pražský magistrát se připojí k iniciativě, která plánuje vyzvat český stát k vybudování vysokorychlostní železniční trati propojující Prahu, Mladou Boleslav, Liberec a německý Zhořelec (Görlitz). Pražští radní schválili návrh společného memoranda mezi kraji a samosprávami v Česku, Německu a Polsku. Ještě o něm budou hlasovat zastupitelé. Memorandum navrhuje spolupráci při přípravě trati a při snaze o její zařazení do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T.

Snaha o prosazení stavby vysokorychlostní železnice, která by kopírovala dálnici D10, vznikla zejména z iniciativy Libereckého kraje, Saska a polského Dolnoslezské vojvodství. Je podle nich zásadní, aby mezi Prahou, Libercem a rozhraním Německa a Polska vzniklo železniční spojení, které bude rychlejší než cesta autem po dálnici.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

STO OBJEVŮ: Trevithick a Stephenson protkali Zemi železnou pavučinou

Koleje využívá lidstvo odpradávna, v terénu je vyjezdily různé vozy tažené zvířaty. Ale s využíváním železných kolejnic přišli až Angličané v parní éře 19. století. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Dnes jsou světovými šampiony v železničním cestování Švýcaři: žádný jiný národ nejezdí vlakem tak rád a tak často (v průměru na každého občana šedesátkrát za rok) jako obyvatelé Helvétské konfederace. Nikde jinde na světě také nemají stoprocentně elektrifikovanou železniční síť jako v alpské zemi.

Ovšem ke kořenům kolejové dopravy se musíme vypravit do úplně jiného časoprostoru. Kolébkou železnice jsou britské ostrovy. Vlaky se tam zrodily bez elektřiny, ve věku páry před více než 200 lety.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Dobré správy pre cestujúcich. Čakáreň na detvianskej stanici chcú čoskoro otvoriť

Čakáreň v budove železničnej stanice v Detve plánujú Železnice Slovenskej republiky otvoriť v júni. „V súčasnosti ŽSR komunikujú so záujemkyňou, ktorá by bola zodpovedná za prevádzkovanie čakárne v Detve tak, aby bola čakáreň sprístupnená od 1. júna tohto roka. Železnice tiež oslovia Železničnú spoločnosť Slovensko o prípadný záujem predaja cestovných lístkov,“ uviedla hovorkyňa železníc Ria Feik Achbergerová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic diskutovala v Kutné Hoře o podobě VRT v regionu

Ředitel Martin Švehlík na zastupitelstvu Kutné Hory představil základní parametry vysokorychlostních železnic u nás. Přidal ale také detail příprav tratí na Kutnohorsku. Podle jeho slov má stavba vysokorychlostní železnice celospolečenský přínos. Ekonomickou výnosnost projektu či přepravní proudy cestujících, počítáme na základě evropského standardu hodnocení efektivity takových staveb.

Trať na Kutnohorsku je již minimálně desetiletí v územní rezervě. Ve stopě rezervy neměla být podle zásad územního rozvoje realizována žádná výstavba. Území je rezervováno právě pro VRT.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Brusel chce dostat lidi z nebe na koleje. Noční expresy mají křižovat Evropou

Naplňování ambiciózních plánů Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů se podle odborníků těžko obejde bez útlumu letecké dopravy. Jednotlivé země se snaží přesvědčit Evropany, aby pro cesty po kontinentu vyměnili letadlo za vlak. Německo a Rakousko investují miliardy eur do zrychlení železniční dopravy. V plánu je řada dlouhých nočních linek napříč Evropou s cílem zjednodušit přesuny po kolejích a zajistit lidem pohodlí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Konec. Výroba elektrobusu Aptis od Alstomu se zastaví

Ani několikátý pokus o uvedení autobusu na trh, který by se vyznačoval nezvyklou koncepcí s téměř nulovými převisy a vynikal mimořádnou nízkopodlažní plochou, nevyšel. Koncepty vozů, které by využívaly přední i zadní řiditelnou nápravu, a mohly tak být stejně mrštné jako klasické autobusy, přičemž by nabízely interiér prakticky bez podest, představily v minulosti například Volvo či Irisbus. Do výroby však vstoupil v roce 2018 jen elektrobus s obchodním jménem Aptis.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Bratislave pribudnú ďalšie vyhradené pruhy pre verejnú dopravu a cyklistov

V najbližšom čase by malo v Bratislave vzniknúť niekoľko nových vyhradených jazdných pruhov pre pravidelnú verejnú dopravu a cyklistov. Magistrát hlavného mesta totiž obstaráva zhotoviteľa, ktorý na komunikáciách vyznačí vyhradené pruhy v súlade s odsúhlasenými projektami organizácie dopravy. Zákazka v odhadovanej hodnote cca 22-tisíc € bez DPH sa týka úpravy dopravného značenia na uliciach Hodonínska, Lamačská cesta, Karadžičova, Legionárska a Košická.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Stavbaři posunou starý železniční most přes Labe, mají na to sedm měsíců

Stavba dvoukolejky z Pardubic do Stéblové se pomalu rozjíždí, dělníci na rosickém nádraží trhají první koleje. Na konci května začne výluka, která stavbařům umožní zahájit komplikovaný posun starého mostu přes Labe do nové polohy.

Starý železniční most přes Labe v Pardubicích nahradí při budování dvoukolejky do Stéblové nový se dvěma kolejemi. Jenže předcházet tomu bude poměrně složitá operace.

„Most přes Labe je výjimečná stavba, která se nedělá každý den,“ řekl projektový manažer Skanska Jan Mitlöhner.

Stavba za 2,7 miliardy korun zcela změní nejen nádraží v Rosicích nad Labem, ale díky druhé koleji zrychlí cestování mezi Pardubicemi a Hradcem a lidem ve Stéblové zajistí novou zastávku tak, aby nemuseli chodit na vlak přes les. Zatímco velká část prací bude z pohledu stavbařů standardní, nový most přes Labe mezi takové nepatří.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kácení stromů podél železnic. Hra, ve které ochrana přírody přišla o všechny dobré karty

Ještě nedávno se do rozhodování o kácení stromů podél železnic mohli aktivně zapojit úředníci, kteří pro stát chrání přírodu. A pokud nebyl žádný dobrý důvod zdravé stromy kácet, mohli je zachránit. Poslanci v roce 2017 a 2020 ale rozdali všem hráčům nové karty. Trumfy má teď v ruce Správa železnic a ochraně přírody zůstaly jen karty, se kterými nejde nic kloudného zahrát. Výsledek je takový, že se podél železnice kácí plošně a to i zcela zdravé a perspektivní stromy. Podívat se na dosavadní zkušenost s novou právní úpravou je důležité. V poslanecké sněmovně se nyní totiž dohaduje, jak se rozdají karty při rozhodování o stromech v ochranném pásmu vodovodů a kanalizací. I tam hrozí, že se ve městech budou kácet zdravé stromy jen proto, že pod nimi vedou trubky.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Dopravný podnik mesta Martin kúpi nové autobusy, za 35 vozidiel zaplatí vyše 7,3 milióna eur bez DPH

Martinskú mestskú hromadnú dopravu (MHD) bude od budúceho roka zabezpečovať Dopravný podnik mesta Martin (DPMM) prostredníctvom 35 autobusov na CNG pohon.

Ako informoval na brífingu riaditeľ DPMM Ján Slamka, s víťazom verejného obstarávania už podpísal zmluvu v objeme 7 364 000 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). DPMM vystrieda doterajšieho prevádzkovateľa MHD na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva zo záveru vlaňajšieho roka. Tender na obstaranie nových autobusov vyhlásila novovzniknutá mestská spoločnosť začiatkom marca.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železniční muzeum Českých drah v Lužné je znovu otevřené

V sobotu 15. května znovu otevřelo železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka. Na návštěvníky hned první den čekaly vyhlídkové jízdy jednou z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě 414.096 Heligón z areálu muzea do přilehlé stanice.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

​Plzeň bude jednat se SŽ, aby ještě přehodnotila trasy vysokorychlostních tratí

Vedení města Plzně bude jednat se Správou železnic (SŽ), aby přehodnotila trasy vysokorychlostních tratí (VRT) v ČR. Zastupitelé i vedení radnice nesouhlasí s tím, že navržené trasy, po kterých mají vlaky jezdit rychlostí až 320 kilometrů za hodinu, míjejí čtvrté největší a vysoce průmyslové město Česka. SŽ potvrdila, že na trati Praha - Beroun - Plzeň - Domažlice - státní hranice se o plnohodnotné vysokorychlostní trati neuvažuje. SŽ tam připravuje soubor staveb, jejichž cílem je zdvojkolejnění v převážné délce, elektrifikace a zvýšení rychlosti až na 200 km/h, řekla mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Krymský most jako vrchol ruské propagandy. Miliardové dílo otevíral Putin jako řidič kamionu

Jedná se možná o jednu z nejkontroverznějších dopravních staveb na světě. Přesně před dvěma lety byl slavnostně otevřen tzv. Krymský most, který spojuje území Ruské federace s anektovaným ukrajinským poloostrovem. Velkolepé dílo tehdejší propaganda vyobrazila jako stavbu století. Co je na tom pravdy a jak se zapojil i samotný prezident Putin? 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

OBRAZEM: Letos poprvé: vyhlídkové jízdy historických vláčků lákají

Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově zahájilo sezónu vyhlídkovými jízdami historických vláčků.

Fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Dalších 100 milionů korun na loňské ztráty linkových autobusových dopravců

Komerční dopravci, kteří provozují linkové autobusy, mohou nově zažádat o kompenzace za loňské ztráty z koronavirové krize. Stát na nový program COVID Bus Linka vyčlení zhruba 100 milionů korun. Dotace budou vázané na období od 12. března do konce června loňského roku, přičemž by měly pomoci i se závazky z druhé poloviny roku. Na konci loňského roku stát kompenzoval také ztráty zájezdových dopravců, mezi které rozdělil přes 932 milionů korun.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na stanici horela motorová jednotka osobného vlaku

Hasiči zasahovali v nedeľu predpoludním pri likvidácii požiaru v motorovom vozni osobného vlaku na železničnej stanici v Belej nad Cirochou v okrese Snina.

Hlásenie o udalosti zaznamenali krátko po 11.00 h, zásah hasičov zo Sniny a Humenného trval zhruba hodinu a pol. „Išlo o požiar v motorovej jednotke. Keď rušňovodič zbadal zahorenie, všetci cestujúci vyšli von,“ informovali z krajského operačného strediska HaZZ v Prešove. Udalosť sa zaobišla bez zranení.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Hejtman Netolický: Na regionální železnici nasadíme dalších 11 vozidel RegioSpider

Jedním z velkých témat při jednáních s železničními dopravci je dlouhodobě modernizace vozového parku. Dalších 11 modernizovaných vozidel by se na tratích, které v kraji zajišťují České dráhy, mohlo objevit v průběhu roku 2023. Jedná se o vozidla typu Stadler RS1, která již pod názvem RegioSpider v kraji jezdí.

„Postupná modernizace vozového parku a nahrazování vozidel řad 810 a 814 byla jednou z našich priorit při jednání s národním dopravcem o desetileté smlouvě. V návaznosti na postupné zavádění zabezpečení ETCS bude nutné nahradit tato vozidla, která již tomuto zabezpečení neodpovídají. Na hlavní koridorové trati by měl být výhradní provoz s ETCS zaveden od 1. ledna 2025 a v našem kraji jsou na tuto trať navázány další regionální linky,“ uvedl hejtman Martin Netolický, podle kterého bude nyní probíhat upřesnění finančních kompenzací.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Praze vyjede na linku 2 opravený vůz T3SUCS

Pražský DP vypraví v úterý 18. 5. 2021 poprvé na linku číslo 2 vůz typu T3SUCS ev. č. 7269, který byl opraven v průběhu loňského roku v Ekově Electric v Ostravě.

Jelikož provoz nostalgické linky číslo 23 byl v roce 2020 v souvislosti s koronavirem přerušen a dosud neobnoven, prostřídává pražský DP vozidla typových řad T3 a T2 určená pro provoz na této lince na některých dalších pražských tramvajových linkách. Část vozů se usadila na vybraných kurzech linky č. 15, další pak na lince č. 2. Právě na druhé jmenované lince spojující Nádraží Braník s Petřinami by si měla odbýt premiéru rekonstruovaná tramvaj T3SUCS ev. č. 7269. Ta byla v květnu 2020 odeslána společně s vozem T3M ev. č. 8042 na opravu do Ekovy Electric, která již předtím opravila pro DPP dvojici vozů T2R ev. č. 6003 a 6004. Zatímco „té dvojky“ nejsou původními reprezentanty pražského tramvajového provozu, oba zmíněné vozy T3 ev. č. 7269 a T3M 8042 (do doby modernizace pod ev. č. 6787) v Praze sloužily. Vůz T3M byl do Prahy dodán již v roce 1971 a modernizován za využití elektrické výzbroje TV1 byl v roce 1979. Vůz ev. č. 7269 oproti tomu pochází vůbec z poslední série tramvají typu T3 (resp. v dané době T3SUCS), která byla dodána do ČSSR. Vyrobena byla v roce 1989 a do provozu vyjela poprvé až v roce 1990.   

Celú správu nájdete na tomto odkaze.