Dopravné správy

Zvláštní vlaky připomenou 125 let železnice v Netolicích

V sobotu 19. září se koná oslava výročí 125 let železnice v Netolicích. Pro návštěvníky je vedle jízd zvláštních vlaků připraven pestrý doprovodný program: výstava železničních vozidel, prezentace hasičské techniky, jízdy na šlapací drezíně a mnohé další. Ve vlacích platí běžný tarif.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

SAD Žilina zvyšuje cenu cestovného

Keď martinská radnica pristúpila pred viac ako mesiacom k zvýšeniu cestovného v MHD, tak to mnohých Turčanov nahnevalo. K úprave cien dôjde od 1. októbra aj v prímestskej autobusovej doprave, ktorú zo zákona zabezpečuje Žilinský samosprávny kraj, ktorý má tiež, ako mesto Martin, podpísanú zmluvu so SAD Žilina.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Stát rozdělí 400 milionů korun za výpadek tržeb v rychlících během nouzového stavu

Čtveřice železničních dopravců získá od ministerstva dopravy v součtu zhruba 400 milionů korun, které mají kompenzovat výpadek tržeb ve vlacích dálkové dopravy objednávané státem. O podobném kroku jednají dopravci i s kraji. Peníze získají České dráhy, RegioJet, Arriva vlaky a GW Train Regio, tedy dopravci provozující rychlíky v objednávce státu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na chorvátsko-maďarskej hranici zadržali český autobus s 50 cestujúcimi: Vodič skončil v putách

Na chorvátsko-maďarskej hranici bol dnes [14.9.2020] krátko po polnoci zadržaný český autobus, ktorý viezol zhruba 50 pasažierov z dovolenky v Chorvátsku. Dôvodom bol incident vodiča s maďarskou policajtkou, uviedlo na otázku ČTK veľvyslanectva Českej republiky v Budapešti. Krátko po 15:00 vyrazil autobus smerom do Česka. Český vodič zostal v Maďarsku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic připravuje modernizaci kutnohorského hlavního nádraží

Správce železniční infrastruktury vypsal výběrové řízení na dodavatele záměru projektu modernizace hlavního nádraží v Kutné Hoře. Předmětem stavby bude celková rekonstrukce stanice, její plná peronizace a zajištění bezbariérového přístupu na nová nástupiště. Stavební práce by měly probíhat v letech 2024 a 2025, odhadovaná výše investice je 2,2 miliardy Kč.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

České dráhy možno obmedzia časť spojov na Slovensko

České dráhy možno obmedzia časť diaľkovej dopravy na Slovensko po zavedení reštrikcií. Dopravca teraz jedná so svojím slovenským partnerom o redukcii vlakov. V súčasnosti však zostáva prevádzka Českých dráh bez zmien, v prípade veľkého záujmu je spoločnosť v najbližších dňoch pripravená posilniť kapacitu niektorých spojov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Po jízdenkách na Slovensko se zaprášilo, lidé se chtějí vyhnout karanténě

Někteří dopravci registrují zvýšený zájem cestujících o jízdenky na Slovensko. Důvodem je nejspíš karanténní omezení pro příchozí z Česka, které bude na Slovensku platit od pátku. Lidé, kteří cestu stihnou nejpozději ve čtvrtek, nemusí mít negativní test či nastupovat do karantény. RegioJet své spoje na Slovensko dokonce posílil.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Spoznali sme 77. železničný tunel na Slovensku, od štvrtka otvorený aj pre verejnosť

Za účasti štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR, Jaroslava Kmeťa, generálneho riaditeľa ŽSR, Miloslava Havrilu a predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSSK, Filipa Hlubockého, sa dnes uskutočnilo poznanie nového traťového úseku medzi stanicami Púchov a Považská Bystrica cez viadukt a tunel Diel. Poznanie trate je dôležitým krokom pred spustením prevádzky. Pracovníci ŽSR, ZSSK a ostatných dopravcov musia byť schopní predvídať možné problémy na železničnej trati a vhodne na ne reagovať v záujme bezpečnosti vlaku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic získala cenu Mosty

Za mimořádnou aktivitu ve prospěch osob se zdravotním postižením získala Správa železnic cenu Mosty 2019. Dnes ji ve Zlíně převzal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, která výroční ceny zaštiťuje, ocenila především snahu správce infrastruktury systematicky zpřístupňovat cestování po železnici osobám se zdravotním postižením a také aktivní spolupráci obou jmenovaných organizací.

Další informace najdete v přiložené tiskové zprávě.

ŽSK urobil ďalší krok k zavedeniu integrovanej dopravy

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) mení od 1. októbra 2020 tarifu v prímestskej autobusovej doprave. Z pásmovej tarifnej sadzby prechádza na kilometrickú. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Doplnila, že ide o prvý predpoklad k úspešnému zavedeniu integrovanej dopravy, ktoré plánujú v budúcom roku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy hledají jméno pro nové soupravy od Škody a Siemensu

České dráhy začínají vymýšlet, jak se budou jmenovat nové soupravy, které pro ně vyrábí konsorcium Siemens – Škoda Vagonka. Dopravce vyzval své fanoušky na facebooku k návrhům na pojmenování, v diskuzích jsou desítky různých jmen, z většiny asi stěží uskutečnitelné.

Celou zprávu najdete na této stránce.

RegioJet posilní pred piatkom kapacitu vlakov z ČR na Slovensko

Dopravca RegioJet pracuje na tom, aby v nasledujúcich dňoch maximálne posilnil kapacitu svojich spojov z Česka do Košíc a Bratislavy. Reagoval tak na pondelkové rozhodnutie Slovenska preradiť Českú republiku do skupiny takzvaných rizikových krajín. Informoval o tom hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj. Dopravca predpokladá, že do piatka (18. 9.) bude chcieť mnoho občanov a návštevníkov SR využiť spojenie na Slovensko tak, aby sa vyhli karanténe. "Dá sa predpokladať, že dopyt po cestovaní bude vysoký.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Do Lužné na ''Komarka'' a staré autobusy

České dráhy se svými partnery připravily na sobotu a neděli (19. a 20. září) ve svém železničním muzeu v Lužné u Rakovníka jedinečné setkání historické železniční a silniční techniky.

Klasický program železničního muzea o víkendu obohatí jízdy unikátním parním vozem "Komarek". V Evropě se dochovaly v provozním stavu pouze dva podobné vozy. Za druhým byste však museli až do vzdáleného Švýcarska. Za "Komarkem" se stačí vydat do kouzelné krajiny Křivoklátských lesů asi 50 kilometrů západně od Prahy.

"Komarek" byl vyroben v roce 1903 v legendární pražské vagónce Ringhoffer pro lokálku Česká Lípa – Kamenický Šenov. V dalších letech sloužil i na jiných lokálkách a dojezdil v roce 1947 na lokálce ve východočeské v Dobrušce.  Pak byl přesunut do sbírek Národního technického muzea v Praze, kde je dodnes jedinečným exponátem. Několik desetiletí byl v neprovozním stavu vystaven v hale muzea na pražské Letné a teprve před několika lety se ho podařilo vrátit do provozu.  

"Komarek" bude o víkendu provozním exponátem v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Svést se tímto pitoreskním dýmajícím zeleným vagónkem na jeho dřevěných lavicích bude možné v sobotu až 7x a v neděli 5x na trati do Krupé.  Cena jízdného za osobu bude 100 Kč.

Druhým velkým lákadlem do muzea budou historické autobusy typu RTO a ŠL. Ty v minulosti čekaly na desítkách vlakových zastávek na své cestující, kteří přijížděli vlaky, aby je rozvezly do vesniček a osad, které neleží na železničních tratích. Tato vozidla už řadu let nepotkáte v pravidelném provozu, proto může být návštěva Lužné u Rakovníka příležitostí k připomenutí si, jak se cestovalo ještě před pár desítkami let a jak byl vnímán komfort od konce 50. do konce 80. let minulého století.

Další podrobnosti naleznete zde: http://www.cdnostalgie.cz/
 

Výluka linky S70 medzi stanicami Kvetoslavov a Nové Košariská

Z dôvodu údržby železničnej infraštruktúry bude v dňoch 17. a 18. septembra 2020 denne v čase medzi 9:40 a 13:55 vylúčená premávka vlakov linky S70 medzi stanicami Kvetoslavov a Nové Košariská. V tomto úseku bude zabezpečená náhradná autobusová doprava, preto je potrebné v uvedenom čase počítať s meškaniami vlakov tejto linky okolo 15 až 20 minút a s obmedzenou prepravou kočíkov a invalidných vozíkov v autobusoch náhradnej dopravy. Preprava bicyklov v autobusoch nebude možná.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

RegioJet do pátku zvýší kapacitu spojů na Slovensko

Dopravce RegioJet zvýší před pátkem, od kdy bude Česká republika na seznamu rizikových zemí Slovenska a cestující se budou až na výjimky muset prokázat negativním testem na covid-19, kapacitu vlakových spojů do Košic a Bratislavy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bezplatná MHD Nové Zámky počas Dňa bez áut

Od 16. do 22. septembra 2020 sa bude konať tradičné podujatie Európsky týždeň mobility (ETM), ktorého cieľom je propagácia a podpora využívania hromadnej, cyklistickej a pešej dopravy. Mesto Nové Zámky v spolupráci s dopravcom Arriva Nové Zámky poskytnú počas Dňa bez áut, ktorý sa v rámci ETM tradične koná 22. septembra, cestovanie linkami MHD pre všetkých bezplatne.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Historický vlak a parník mezi Prahou a Davlí připomene v neděli 20. září dvě významná jubilea

Na neděli 20. září připravily České dráhy ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností atraktivní jízdy mezi Prahou a Davlí, které připomenou 120. výročí Posázavského Pacifiku a 80. výročí kolesového parníku Vltava. Zájemci budou mít ojedinělou příležitost absolvovat jednu cestu historickým vlakem a druhou parníkem. Během dne jsou připravené celkem čtyři takovéto kombinované jízdy. Jízdenky jsou v prodeji u všech pokladních přepážek Českých drah. Zájemce o tyto jedinečné jízdy upozorňujeme, že je možné cestovat pouze s povinnou místenkou.

Podrobnosti včetně jízdního řádu a ceníku jízdného najdete v přiložené tiskové zprávě
.

Bezplatná MHD v Senici pri príležitosti ETM 2020

Pri príležitosti tohtoročného Európskeho týždňa mobility poskytne dopravca Arriva Trnava v spolupráci s mestom Senica vo štvrtok 17. septembra 2020 bezplatnú prepravu na všetkých linkách MHD v Senici. Dopravca zároveň pripravil súťaž pre cestujúcich, ktorí si počas ETM 2020 od 16. do 22. septembra 2020 dobijú kredit na svoju existujúcu, alebo novozakúpenú čipovú kartu v minimálnej výške 10 €.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Další rána pro dopravce: Slovensko považuje Českou republikou za rizikovou zemi

Dopravci zajišťující spojení mezi Českou republikou a Slovenskem se budou muset vyrovnat s novou nepříjemností a možným odlivem poptávky. Slováci zařadili Česko na seznam rizikových zemí, což mimo jiné znamená, že cestující se po příjezdu na Slovensko musejí prokázat negativním covidovým testem nebo nastoupit do pětidenní karantény a následně projít testy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Hlohovci počas ETM 2020 mestskou hromadnou dopravou zadarmo

Od 16. do 22. septembra 2020 sa bude konať tradičné podujatie Európsky týždeň mobility (ETM), ktorého cieľom je propagácia a podpora využívania ekologickej hromadnej, cyklistickej a pešej dopravy. Mesto Hlohovec a dopravca Arriva Trnava poskytnú počas ETM 2020 od 16. do 22. septembra cestovanie linkami MHD pre všetkých bezplatne.

Celú správu nájdete na tejto stránke.