Dopravné správy

Opravárny ČD budou samostatná firma. První krok k prodeji, bojí se odbory

Některé opravny vlaků Českých drah nemají využití. V jejich okolí totiž nyní jezdí soukromí dopravci a haly jsou teď státnímu podniku k ničemu. Dráhy proto chtějí své opravny vyčlenit a udělat z nich svoji dceřinku. Odborářům se to ale nelíbí, bojí se, aby to nebyl první krok k odprodeji tohoto lukrativního byznysu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Požár lokomotivy zastavil trať u tomického tunelu. Cestující museli vystoupit

V pořádku, bez újmy na zdraví, ale se zpožděním, dorazilo v pondělí 3. května podvečer 61 cestujících vlakem do cíle své cesty. Neplánovanou zastávku si udělali asi půl kilometru před portálem tomického tunelu nedaleko Olbramovic kvůli požáru elektrické lokomotivy. Vlak směřoval z Benešova na Tábor.

„K zahoření lokomotivy na vlaku R 727 došlo v 18.20 hodin a požár nijak neohrozil osobní vozy. Cestující byli evakuováni z vlaku za pomoci hasičů do následného spoje R 729. Nikdo z cestujících ani zaměstnanců ČD nebyl zraněn,“ potvrdil mluvčí Českých drah Robert Pagan s tím, že provoz dočasně omezil zákrok hasičů. Vlaky jezdily jen po jedné koleji. „Plný provoz po obou kolejích byl obnoven před 21. hodinou,“ dodal mluvčí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na ETCS použije Slovensko 6,5 milionu eur z evropských fondů. Plánuje zabezpečit 38 úseků

Vlakový zabezpečovací systém European Train Control System (ETCS) do dvanácti kolejových vozidel řady 361 zaplatí slovenské ministerstvo dopravy z Operačního programu Integrovaná infrastruktura. Aktuálně podepsaná smlouva zajistí možnost čerpání 6,5 milionu eur na dvě etapy projektu.

Díky instalaci zabezpečovacího zařízení splní Slovensko povinnost, která je stanovena při rychlosti vlaků vyšší než 120 kilometrů za hodinu. V této rychlosti už totiž není možné vlak zastavit na vzdálenost, na kterou dohlédne strojvedoucí. Zabezpečovací zařízení přenáší informace o průjezdnosti tratě do lokomotivy díky snímačům umístěným v kolejích nebo pomocí GSM signálu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

MHD v Prešove bude mať nové ekologické autobusy, spočítajú si sami cestujúcich

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) pokračuje v modernizácii vozového parku. Vedenie mestskej spoločnosti už podpísalo zmluvu na dodávku prvých šiestich nových nízkopodlažných, ekologických autobusov s dieselovým pohonom. Štyri autobusy budú kĺbové 18-metrové a dva krátke 12-metrové. Ich celková cena je viac ako 1,5 milióna eur bez DPH (1,8 milióna eur s DPH).

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, vedenie DPMP podpísalo zmluvy na dodanie prvej časti vozidiel s českou spoločnosťou SOR Libchavy spol. s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže na dodávku celkovo 15 dieselových autobusov. Súťaž už prešla kontrolou v Úrade pre verejné obstarávanie.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Tunel na rychlotrati do Drážďan může mít až 30 km, Němci vybírají trasu

Největší plánovaný železniční tunel na českém i německém území se možná ještě o čtyři kilometry prodlouží. U nejnáročnější stavby na vysokorychlostním spojení Prahy a Drážďan sleduje německá strana dvě varianty. O definitivní podobě trasy se ale nerozhodne před rokem 2025.

Zatímco na české straně je trasa vedení trati z Ústí nad Labem do Německa prakticky jasná a vlaky mají do tunelu najíždět u Chabařovic, Německo zatím provádí geologické vrty a vybírá nejvhodnější variantu. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Medzilaborce stále pracujú na výstavbe železničnej a autobusovej stanice

Mesto Medzilaborce pripravuje výstavbu malej železničnej a autobusovej stanice za predpokladanú cenu viac ako 211-tisíc eur bez DPH (viac ako 253-tisíc eur s DPH).

Radnica na nájdenie zhotoviteľa vypísala vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie výzvu na predkladanie ponúk. Lehota je do štvrtka 6. mája. Samotná výstavba stanice má trvať päť mesiacov. Ako vyplýva z podkladov pre verejné obstarávanie, areál malej stanice sa nachádza v severovýchodnej časti mesta Medzilaborce, vedľa vlakovej stanice Medzilaborce - mesto.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Najhoršia nehoda metra v Mexiku. Pod mostom zahynulo 23 ľudí

Zrútenie časti mosta pre metro v mexickej metropole si vyžiadalo najmenej 23 obetí a desiatky zranených. K nešťastiu došlo v pondelok neskoro večer miestneho času. Časť nadjazdu sa zrútila vo chvíli, keď po nej prechádzal vlak. Vozne súpravy spadli a následne sa zrazili.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železnice opäť ponúkajú polikliniku v centre Žiliny. Vyvolávacia cena vzrástla štvornásobne.

Pred dvoma rokmi ponúkli Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budovu železničnej polikliniky a príslušný areál na ulici Jána Milca v Žiline na predaj formou ponukového konania, objekt z roku 1961 je v blízkosti autobusovej a železničnej stanice. Štátny podnik vtedy stanovil za budovy s príslušenstvom a pozemkami vyvolávaciu cenu na 760 tisíc eur.

Železnice si od predaja sľubovali racionalizáciu spravovaného majetku, v závere marca ale informovali, že ponukové konanie rušia spolu s rovnakou súťažou na objekt vo Zvolene. Keď sme sa snažili zistiť, aký bol dôvod zrušenia ponukového konania, presnú odpoveď nám hovorca spoločnosti Michal Lukáč vtedy neposkytol.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

CityElefanty nabídnou nově Wi-Fi a další vylepšení

České dráhy provozují v Praze a Středočeském kraji celkem 70 jednotek CityElefant, které zajišťují příměstskou dopravou v okolí metropole. Jejich modernizace je v plném proudu, ve vylepšených vlacích budou moci cestující nově zdarma využít připojení k internetu přes Wi-Fi, zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky a další prvky výbavy.

„Na vylepšení služeb na palubě pražských jednotek CityElefant jsme se dohodli s hlavním městem Prahou a Středočeským krajem, jako objednateli našich služeb v regionu,“ řekl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš. „Wi-Fi je nyní vybaveno deset souprav a instalace do dalších bude postupně pokračovat v průběhu celého roku, aby nebyla omezena disponibilita těchto velmi intenzivně využívaných jednotek. Do konce roku tak plánujeme vybavit všech 70 pražských souprav,“ doplnil.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Volvo testuje elektrobus v Ciudad de México

Na lince č. 4 systému Metrobús v metropoli Mexika je testován 12m elektrobus Volvo 7900 Electric. Přestože v hlavním městě Spojených států mexických nalezneme velké množství autobusů značky Volvo, elektrobus zde testuje švédský producent poprvé.

Anna Westerberg, prezidentka Volvo Buses, uvedla, že doufá, že se Ciudad de México přidá mezi města, která se připojí k elektrifikaci své MHD. To se však v mexickém hlavním městě již děje, neboť město v posledních letech výrazně investovalo do nákupu nových trolejbusů, čímž dříve skomírající systém výrazně oživilo. V letech 2019 a 2020 bylo pořízeno celkem 193 nových trolejbusů a cílem mít jich do konce roku 2023 celkem 500. Navíc bylo v loňském roce zařazeno do provozu i 10 klasických elektrobusů od čínského Yutongu, takže pomalé tempo elektrifikace MHD rozhodně není nic, na co by šlo v případě Ciudad de México poukazovat.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Brně odstřelují skálu kvůli výstavbě tunelu pro tramvaj: Pro řidiče až hodina zpoždění

S až hodinovým zpožděním musí počítat řidiči, kteří pojedou po velkém brněnském okruhu poblíž Wilsonova lesa. Silničáři tam nárazově potřebují odstřelovat skálu, aby mohl vzniknout tunel pro tramvaj.

„Tunel je důležitou součástí stavby velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. Samotný odstřel trvá jen několik vteřin, před jeho provedením je ale nutné odklonit dopravu a vyklidit komunikaci i část Wilsonova lesa,“ nastínil David Fiala z Ředitelství silnic a dálnic v Brně.

Celú správu s fotogalériou a videom nájdete na tomto odkaze.

Dopravní karty Moravskoslezského a Zlínského kraje jsou nově propojené

Majitelé karty ODISky, kteří s ní platí za cestování hromadnými dopravními prostředky po Moravskoslezském kraji, mají nyní možnost využít tuto kartu také pro úhradu jízdného i ve Zlínském kraji. Oba krajské karetní systémy jsou totiž nově propojené. I držitelé zlínské karty ZETKA mohou snadněji přejet do vedlejšího kraje.

„Platební systémy jsme propojili jako první právě se Zlínským krajem proto, že je to náš sousední region a existuje poměrně významná přeshraniční doprava mezi našimi kraji,“ uvedl jednatel moravskoslezské společnosti Koordinátor ODIS (KODIS) Aleš Stejskal.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

PODÍVEJTE SE: Takhle se vyměňují pražce na železniční trati u Malešova

Až do soboty 15. května je v platnosti výluka na železniční trati mezi Kutnou Horu a Zručí nad Sázavou. Pro cestující je zavedena náhradní autobusová doprava.

"Důvodem aktuálně probíhající výluky jsou opravné práce na železničním svršku v traťovém úseku Kutná Hora město – Zruč nad Sázavou. Práce zahrnují výměnu pražců, upevňovadel a kolejnic a zřízení bezstykové koleje. Součástí je i doplnění štěrkového lože a strojní úprava geometrických parametrů koleje, čistí se příkopy a opravuje odvodnění," prozradil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.
 

Změny na železnici: Posílení páteřních spojů i náhrady za zpoždění

České dráhy od května ještě více posílí spojení na páteřní trase mezi Prahou, Pardubicemi, Olomoucí, Ostravou a Bohumínem. Kvůli vytížení spojů v době dopravní špičky se na tratě vrátí také dálkové vlaky a pendolina.

V době přepravní špičky budou od 7. května cestující moci nově využít dva obnovené páry vlaků SC Pendolino a celkově tak pojedou v každém směru tři tyto spoje. Společně s dalšími vlaky IC, EC a Ex tak České dráhy na této trase zajistí celkem 11 párů dálkových vlaků.

"Termín obnovení dalších spojů na této lince bude záviset na vývoji epidemické situace a poptávky cestujících. V současné době vlaky ČD jezdí v rámci České republiky zhruba 45 – 50 % obvyklého počtu cestujících," uvedl mluvčí Českých drah Robert Pagan.

Celú správu a prehľad zmien v grafikone nájdete na tomto odkaze.

Budoucnost dopravy? Dobíjení elektromobilů za jízdy nebo komunikace mezi auty...

Budoucnost dopravy? Dobíjení elektromobilů za jízdy nebo komunikace mezi auty podle Siemens Mobility nejsou sci-fi

Svět se neustále vyvíjí a ani dopravní segment nezůstává pozadu. Na jeho zdokonalování se podílí například společnost Siemens Mobility, podle které bude budoucnost dopravy taková, jakou společně vytvoříme. "Naše vize jsou města, ve kterých je veškerá dopravní infrastruktura digitálně propojena. Kde lze data shromážděná v reálném čase ze systémů řízení provozu použít k okamžitému vylepšení cestovního zážitku," říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz generální ředitel společnosti Siemens Mobility Česká republika Roman Kokšal.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Soutěž na most pod Vyšehradem: tři koleje, cesta pro pěší i nová zastávka

Správa železnic (SŽ) vypíše v nejbližších dnech architektonickou soutěž na řešení železničního mostu pod Vyšehradem v Praze. Požadované řešení má umožnit převedení tří kolejí přes řeku Vltavu s návrhem nové železniční zastávky na Výtoni. Součástí zadání je také cesta pro pěší a cyklisty.

Most je pod památkovou ochranou, na což budou muset brát soutěžící ohled. Musejí se především vypořádat s tím, jak naložit se starou ocelovou konstrukcí ze začátku 20. století. „Výměna stávající ocelové konstrukce za novou není v podmínkách soutěže jako závazný požadavek. Je v nich však uvedena informace, že Správa železnic a ministerstvo dopravy toto řešení preferují,“ uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

E.ON postaví dobíječky ve spolupráci s Českými drahami u osmi nádraží

Ve spolupráci s Českými drahami vytipoval E.ON vhodné lokality, ve kterých rozšíří možnosti dopravy pro uživatele elektrických vozidel. První stanice by měla vzniknout v Kroměříži už během třech měsíců.

„Výstavba dobíjecích stanic v lokalitách, kde mohou lidé přestoupit na jiný druh dopravy, je velmi důležitá. České dráhy tomuto nápadu byly otevřené a možnost nabídnout svým zákazníkům tuto službu je zaujala,“ říká Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Přes 1200 podpisů. Lidé bojují za záchranu prvorepublikového nádraží v Převýšově

Přesně 1236 lidí vyjádřilo podpisem pod peticí svůj nesouhlas s plánovanou demolicí prvorepublikového nádraží v Převýšově na Hradecku. Správa železnic plánuje nádražní budovu odstranit v rámci modernizace železniční trati mezi Velkým Osekem a Chlumcem nad Cidlinou, která má zrychlit cestu vlakem. Petenti žádají úpravu plánů. Zpoždění na nové trati by podle nich bylo jen v jednotkách vteřin.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Rychlejší odbavení nákladů. Na polsko-ukrajinských hranicích funguje nový terminál Mostyska

Intermodální kontejnerový terminál mezi Polskem a Ukrajinou se nachází ve lvovské oblasti Ukrajiny poblíž hraničního přechodu Mostyska II a mezinárodní dálnice M11. Terminál tak může využívat všechny dopravní toky mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Jeho provozovatel, společnost Global Ocean Link (GOL), poskytuje na Ukrajině řadu služeb nákladní železniční dopravy. 

Železniční doprava je v této oblasti více než nasnadě. Osvědčuje se obzvláště tehdy, když je silniční dopravní tepna v tomto bodě ucpaná. Navíc, na polsko-ukrajinské hranici se často tvoří fronty, u nákladních vozů tak může trvat i několik dní, než se dostanou z jedné země do druhé. Trasa mezi Polskem a Ukrajinou je navíc stále více využívána, pokud jde o přepravu nákladů.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

DPP: Provoz tramvají v Praze zrychlil díky preferenci MHD...

DPP: Provoz tramvají v Praze zrychlil díky preferenci MHD. Praha ji letos plánuje zavést na dalších křižovatkách

Na třiceti čtyřech světelných křižovatkách v Praze došlo v loňském roce k úpravám a k vylepšení preference tramvají i autobusů.Preferencí tramvají je nově vybaveno deset křižovatek a letos by měla přibýt na několika dalších místech, například v Táborské ulici. V tramvajové síti v Praze tak zůstane pouze 20 světelných signalizací, které preferenci neuplatňují.

Ke zrychlení provozu tramvají přispěla i další opatření, jako je dokončení rekonstrukce tramvajové trati v Nádražní ulici, ukončení rychlostního omezení na Libeňském mostě či instalace nových betonových tvarovek podél tratí. Díky tomu cestovní rychlost tramvají v Praze poprvé za uplynulých 15 let výrazněji vzrostla, a to o 1 km/h na průměrných 19,51 km/h.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.