Dopravné správy

Ze zahrady opět na koleje. Železniční nadšenci zachraňují motoráček z 30. let

Pardubický spolek historie železniční dopravy chce vrátit do provozuschopného stavu jediný dochovaný dvounápravový motoráček ze Škody Plzeň z roku 1932. Zatím jeho členové dokončili rám, konstrukci podlahy, vozovou skříň a pracují na dveřích a oknech.

Motorové vozy Škoda 130.104 vyrobené v třicátých letech měly fungovat jen deset, maximálně dvacet let. Byly lehké, úsporné, ale mnoho nevydržely. Měly jen překlenout období, než budou vyrobeny lepší a odolnější stroje. Dřevěná vozová skříň, za války bez údržby, se většinou rozpadala, v padesátých letech je nahradily modernější vozy. Tak přišel konec.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Aplikace Pozor tramvaj! v Brně má nové funkce, stáhlo si ji 1800 lidí

Aplikace Pozor tramvaj!, kterou od dubna testuje Dopravní podnik města Brna (DPMB), má nové funkce a přibyl také jeden přechodový hlásič. Aplikace upozorní chodce, cyklisty či řidiče na riziko střetu s tramvají. Za první dva měsíce zkušebního provozu si aplikaci stáhlo 1800 lidí, informoval dnes dopravní podnik v tiskové zprávě.

Uživatelé si nyní mohou aplikaci na noc vypnout nebo zastavit, případně nastavit, aby se jim upozornění na blížící se tramvaj zobrazovalo pouze při pohybu. Autoři projektu také nainstalovali na vybrané místo přechodový hlásič, který má zamezit střetům chodců a tramvají při přecházení.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V pražských Kolovratech hořela slovenská bardotka. Škoda je tři miliony

V noci na neděli zasahovali pražští společně s drážními hasiči u požáru dieselové lokomotivy v Kolovratech. Hasičům práci ztěžoval obtížně přístupný terén. Příčinou požáru je technická závada a vyšetřovatel odhadl škodu na tři miliony korun.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Do Splitu pricestovalo vlakom 200 turistov z Bratislavy a Viedne

Približne 200 turistov zo Slovenska a Rakúska pricestovalo v sobotu do chorvátskeho mesta Split vlakom s trasou Bratislava-Viedeň-Split a privítal ich štátny tajomník ministerstva pre cestovný ruch Tonči Glavina. Povedal, že očakávania sú túto turistickú sezónu veľmi optimistické. Informovala o tom chorvátska tlačová agentúra HINA.

Vlak bude premávať dvakrát do týždňa až do 11. septembra a na Slovensku a v Rakúsku sa predalo vyše 4000 cestovných lístkov. Glavina k tejto letnej sezóne uviedol, že je potrebné pokračovať v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 nielen v radoch pracovníkov cestovného ruchu, ale aj vo zvyšku chorvátskeho obyvateľstva.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Dopravný podnika Bratislava spustí kúpu lístka platobnou kartou priamo v MHD

Spustenie možnosti kúpy jednorazového cestovného lístka bežnou platobnou kartou priamo vo vozidlách bratislavskej mestskej hromadnej dopravy (MHD) je naplánované od júla.

Počas online prezentácie výsledkov Dopravného podniku Bratislava (DPB) to povedal jeho šéf Martin Rybanský.
„Projekt plánujeme spustiť od 1. júla,“ spresnil Rybanský. Mestský dopravca ešte v auguste 2019 uviedol, že projekt je vo finálnej fáze spustenia pilotnej prevádzky.Zároveň deklaroval, že z hľadiska technológie je väčšina jeho vozidiel MHD na pilotný projekt pripravená. Platobné karty môžu cestujúci v bratislavskej MHD využívať od mája 2018 aj ako električenku.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

40 trolejbusů pro Baškirsko

Města Ufa (1 mil. obyvatel) a Stěrlitamak (275 tisíc obyvatel, leží asi 120 km jižně pod Ufou) v ruské republice Baškortostán, taktéž zvané Baškirsko, se letos budou těšit z příchodu celkem 40 nových trolejbusů, které pro ně vláda republiky pořizuje u Ufimskogo tramvajno-trollejbusnogo zavoda (UTTZ). Tento závod, jak jsme už psali, je pokračovatelem jiného podniku, a sice BTZ (Baškirskij trollejbusnyj zavod; zal. 1964), který roku 2017 zkrachoval. Na rozdíl od UTTZ, který si musí pronajímat část ufimské tramvajové vozovny, pracoval BTZ ve svých vlastních prostorách a měl know-how na celou stavbu trolejbusů. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Palackého náměstí dostane nové koleje, tramvaje pojedou jinudy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) od 21. června 2021 od cca 4.30 začne s opravou tramvajové trati v oblasti Palackého náměstí. Kvůli tomu bude do středy 7. července 2021 přerušen provoz tramvají v úsecích Moráň – Palackého náměstí – Národní divadlo a Jiráskovo náměstí – Myslíkova.

Navíc po celý příští víkend 26. a 27. června bude na Palackého náměstí kvůli výměně samotného středového křížení úplně zastaven tramvajový provoz. Náhradní autobusová doprava nebude zavedena, místo ní DPP během celé výluky posílí provoz metra na lince B. V prvních dvou dnech výluky budou cestujícím na místě k dispozici informátoři.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Posázavský pacifik opět vyjel na koleje. Připomeňte si krásy okolní krajiny

Železniční nadšenci si od minulého týdne mohou opět vyzkoušet jízdu historickými vlaky. Takzvané nostalgické vlaky vyjely na okružní jízdy z Prahy do dolního Posázaví, Prokopským údolím nebo Pražským semmeringem. Sezona víkendových jízd historických souprav potrvá až do října.

Jízdy jsou naplánovány vždy na jeden víkend v měsíci, a to od června do října. "Vlaky budou taženy parní lokomotivou 434.2186 přezdívanou Čtyřkolák, jejíž výroba započala již na konci 19. století. Soupravu doplní historické osobní vozy a chybět nebude ani restaurační vůz s občerstvením,“ uvedl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš. Podle něj je o jízdy tradičně velký zájem.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Vo Vysokých Tatrách opäť premávajú historické električky

Ján Sabaka návštevníkom Vysokých Tatier odporúča, aby svoje autá nechali doma a do hôr či medzi strediskami sa presúvali práve ekologickou tatranskou železnicou.

Vo Vysokých Tatrách počas tohto víkendu otvárajú letnú sezónu, pri tejto príležitosti pripravili v nedeľu aj slávnostnú jazdu historickou električkou Kométa. Pre TASR to uviedol výkonný riaditeľ občianskeho združenia Veterán klub železníc Poprad Ján Sabaka s tým, že návštevníci si počas sezóny môžu opäť vychutnávať aj jazdu v súprave Trojča. Tohtoročnou novinkou je možnosť zakúpenia si cestovných lístkov online.

Kométa bude počas sezóny premávať každú nedeľu na trase Poprad – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica. Bude za sebou ťahať aj historické vozne TEVD 12 a TEVD 16. „Najstarší z nich, takzvaný letniak, bol vyrobený v roku 1908 a cestovanie v ňom je skutočným zážitkom, nemá totiž žiadne okná,“ povedal Sabaka s tým, že Kométa bola vyrobená v továrni Ganz Budapešť ešte za čias rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1912 ako jediný kus. Na trať sa dostala o rok neskôr. Najskôr vozila napríklad poštu a od roku 1922 aj snehový pluh. Umožnila tak celoročnú prevádzku tatranskej železnice.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Oděsa už podruhé hledá výrobce článkových tramvají

Po prvním pokusu nakoupit 14 článkových moderních nízkopodlažních tramvají, který skončil neúspěšně, bylo dne 16. června 2021 vypsáno nové výběrové řízení, avšak tentokrát už jen na 12 tramvají. Financování nových vozů zajistí převážně Evropská investiční banka. 

V prvním tendru se přihlásili tři zájemci, a sice domácí Tatra-Jug, která předložila nejnižší cenovou nabídku, dále domácí Elektron, který podal druhou nejvýhodnější nabídku, a na třetím místě se umístila čínská CRRC Dalian Co LTD. Nicméně tendr byl na konci 2020 ukončen s tím, že ve všech dokumentacích byly nalezeny chyby, které nebylo možné odstranit. Vypisovatel tendru, KP „Oděsgorelektrotrans“, uznal, že výrobcům byla vlivem koronavirové situace a s ní spjatými restrikcemi výrazně ztížena situace, a proto slíbil vypsat nový tendr už v únoru/březnu 2021. Nakonec se tak ale stalo až nyní.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Slib cestujícím: nové vlaky pro Mělnicko, Berounsko, Rakovnicko i Kladensko

Zatímco u málo využívaných lokálek ve středních Čechách se diskutuje o zrušení osobních vlaků a jejich nahrazení autobusy s levnějším provozem, pro hlavní středočeské tratě zajišťující páteřní spojení regionů s hlavním městem jsou plány zcela jiné. Kraj společně s Prahou žádá nákupy nových vlakových souprav.

Panter i žralok, dvě desítky jednotek poháněných elektřinou, ale i deset motorových. To má vonět novotou na středočeských kolejích – a ne někdy v pohádkové budoucnosti. Na tom, že tahle doba má být na dohled, už od roku 2023, se dohodli zástupci hejtmanství a magistrátu vystupující v roli objednatelů veřejné dopravy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kraj zvýší počet vlaků na lokálce do Nectavy. Jinde železniční provoz mizí

Turisté a houbaři, kteří využívají lokální trať ze Dzbele na Prostějovsku do Chornic v sousedním kraji, se mohou těšit na větší počet spojů. Kraj uvažuje o navýšení provozu na čtyři páry vlaků denně. Trať lemuje malebné Nectavské údolí, ve všední dny zde ovšem vlaky nejezdí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Středočeské autobusy i vlaky mají dostat červené a šedé pruhy. Jako v Praze

Převlékat kabát postupně začnou vozidla Pražské integrované dopravy (PID). V pondělí o tom rozhodli radní hlavního města, ve čtvrtek na novou vizuální podobu společného systému veřejné dopravy kývli také jejich středočeští kolegové. O čerstvém rozhodnutí krajských radních informoval po poledni Oldřich Buchetka z centrály Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK).

„Změní se nejen logo systému, ale i další návazné jednotící grafické prvky včetně nové jednotné podoby vozidel,“ upřesnil Buchetka. Nejviditelnější bude právě barevná kombinace červené a světle šedé s vertikálním členěním barevných pruhů. Buchetka současně připomněl, že schválený návrh vychází ze soutěže realizované v roce 2019, kdy vybrala porota složená z nezávislých odborníků i ze zástupců Prahy a Středočeského kraje návrh studia superlative.works – designérů Mikuláše Macháčka, Petra Štěpána a Bohumila Vašáka.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vo Vychylovke štartuje rekonštrukcia historickej železničnej trate...

Vo Vychylovke štartuje rekonštrukcia historickej železničnej trate, dva kilometre opravia vďaka eurofondom

Dnes 18. júna 2021 bola slávnostne zahájená rekonštrukcia železničnej trate v expozícii Kysuckého múzea – skanzene Vychylovka, najvzácnejší skvost a lákadlo pre turistov obnovia v takmer dvoch kilometroch od stanice Kubátkovia po železničné depo pred stanicou Skanzen. Druhá menovaná slúži ako nástupište pre návštevníkov.

Po ročnej obnove sa návštevníci môžu tešiť na trať, ktorá bola z bezpečnostných dôvodov uzatvorená po náhlom prívalovom daždi pred viac než 15 rokmi. Pod jej havarijný stav sa podpísala najmä ďalšia erozívna činnosť vody Chmúrovho potoka, ktorá spôsobila ďalšie podmytie trate a následné zosuvy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na Švestkovou dráhu vyjede parní lokomotiva Sedma

Na Švestkovou dráhu mezi litoměřickým horním nádražím a Mostem vyrazí historická souprava tažená parní lokomotivou 354.7152, která má přezdívku Sedma.

Společnost AŽD, která Švestkovou dráhu provozuje, vypraví v sobotu 26. června speciální jízdy v rámci akce Hurá na prázdniny! První vlak bude vypraven z Mostu v 7.27 hodin a z Litoměřic horního nádraží se bude vracet v 10.25 hodin. Druhý spoj vyjede z Mostu ve 13.27 a z Litoměřic horního nádraží vyrazí zpět v 16.25 hodin. Místa nelze dopředu rezervovat. „Z názvu akce je patrné, že nostalgický parní vlak vypravíme především pro děti, kterým během jízdy rozdáme drobné dárky. Zveme ale také ty, kteří se na Prvního máje pro velký zájem veřejnosti nedostali do našeho posilového parního vlaku,“ uvedl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Legendární lokomotiva Albatros se dočká opravy: Zrezlý stroj opravuje parta nadšenců

Ikonická parní lokomotiva Albatros projde rekonstrukcí. Z rezavého „šrotu“ se stane výstavní kousek. Bude to ale nějakou dobu trvat, než se zvědavci budou moci na tento stroj podívat. Problém je navíc i s financemi.

Počátky parní lokomotivy Albatros, pro zvědavce s číselným označením 498.112, se datují do začátku roku 1955. Velké slávy si ale neužila, po kolejích jezdila pouhé dvě dekády. Pak se z ní stal vytápěcí kotel, posledních pár let pak stála opuštěně v Lounech

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zanedbaná údržba a opravy z minulosti dobiehajú železnice v súčasnosti, dlh dosahuje stovky miliónov

Štát dlhodobo zanedbáva starostlivosť o stav železničnej infraštruktúry, a tým aj o úroveň vlakovej dopravy. Reči politikov o tom, že železničná doprava, osobná aj nákladná, ako najekologickejšia, by mala mať prednosť pred cestnou, sú zatiaľ v rozpore s realitou.

Nedostatočný objem financovania údržby, cyklických opráv a rekonštrukcií je hlavným dôvodom nevyhovujúceho stavu železničných tratí a mostov. Finančné prostriedky na to sú dlhé roky nedostatočné a dôsledkom je nevyhovujúci celkový technický stav železničného zvršku, spodku a mostov. Takzvaná odložená údržba podľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) dosahuje približne 350 miliónov eur. Jedným z dôležitých prvkov hodnotenia celkového stavebno-technického stavu tratí je meranie geometrickej polohy koľaje kontinuálnym meraním meracím vozňom od roku 1984.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Do Chorvátska v piatok vyrazil prvý autovlak ZSSK a ÖBB

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s ÖBB vypravili v piatok, 18. 6. 2021, nočný vlak do Splitu. Je to prvý z vlakov pravidelného sezónneho spojenia k Jadranu, vďaka ktorému sa cestujúci pohodlne a ekologicky dostanú počas jednej noci do obľúbeného prímorského letoviska. Toto výnimočné spojenie umožňuje zobrať si so sebou do vlaku aj osobné auto, motocykel, či domáceho miláčika. Od leta až do polovice septembra bude nový nočný vlak premávať dvakrát týždenne, v utorok a v piatok na trase Bratislava – Viedeň – Graz – Split. Spiatočná cesta začne v Splite každú stredu a sobotu o 16:48.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Esslingen míří k vymýcení autobusové dopravy: nakoupí minimálně 46 parciálních trolejbusů

Německý Esslingen (celým názvem Esslingen am Neckar) se rozhodl podstatně rozšířit působiště trolejbusové dopravy ve svých ulicích. Ke své stávající desítce článkových trolejbusů (plus jedné záloze) působících na třech trolejbusových linkách č. 101, 113 a 118 se rozhodl přikoupit dalších 46 trolejbusů, z toho 36 článkových. Dne 11. 6. 2021 vypsaná zakázka přitom předpokládá opci na další 3 sólo vózy a 7 článkových vozů. 

Záměrem takto velkého nákupu je převést do roku 2024 veškerý provoz místní MHD spadající do provozního souboru ES-02, což představuje téměř celou esslingenskou MHD, na trolejbusovou dopravu. Tento postup schválilo vedení radnice loni v létě.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Rozšírenie IDS BK do ďalších obcí Trnavského kraja (od 1.7.2021)

Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (IDS BK) sa od 1. júla 2021 rozširuje o ďalšie obce Trnavského samosprávneho kraja. Informoval o tom koordinátor IDS BK, spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava. V praxi pôjde o zaintegrovanie úsekov autobusových a vlakových liniek 566 576 666 S20 S60 a S65, ktoré boli doteraz za hranicou IDS BK. Pre novointegrované obce pribudnú aj ďalšie čísla tarifných zón IDS BK.

Pri cestách z/do novointegrovaných obcí tak už budú môcť cestujúci využiť celý sortiment jednorazových aj predplatných cestovných lístkov IDS BK. Tzv. lomené cestovné v autobusoch bude zrušené.

Celú správu a prehľad zmien nájdete na tomto odkaze.