Dopravné správy

Budeme mať autonómne vlaky? Vraj sa na ne už pripravujeme

Minister dopravy podpísal dva projekty, ktoré by mali výraznou mierou prispieť k zvýšeniu bezpečnosti a technologickej výbavy vybraných vlakov. Realizovať by sa mali v priebehu najbližších troch rokov.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (Sme rodina) sa na príchod autonómnych vlakov po technickej stránke už pripravujeme. Z operačného programu Integrovaná infraštruktúra budú totiž realizované dva projekty, ktoré by mali vďaka novým technológiám zlepšiť bezpečnosť vlakovej dopravy a sú zároveň prípravou na automatizáciu jazdy. Do vybraných vlakov počas najbližších troch rokov pribudnú vysielačky, čierne skrinky a zariadenia, schopné „vidieť“ prekážky aj tam, kam rušňovodič nedovidí. Pozrime sa na to podrobnejšie.

V súčasnosti funguje komunikácia na niektorých lokálnych tratiach medzi obsluhou vlaku a dopravnými zamestnancami (dispečeri, výpravcovia a pod.) len prostredníctvom mobilného telefónu. Na mnohých miestach takáto komunikácia vôbec nie je možná z dôvodu slabého, prípadne žiadneho mobilného signálu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Central station bude v Liberci za 10 let. Plány na vybudování ladí s městem kraj

Přestupní terminál veřejné dopravy v Liberci má jasnější obrysy. Liberecký kraj a město Liberec se dohodly na konkrétním postupu prací při budování Central station, zveřejnily také předběžný harmonogram. Centrální přestupní stanice by měla být hotova v roce 2030, okolní prostor včetně rekultivace současného autobusového nádraží pak o dva roky později.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zbourat nebo zachránit nádraží Dětřichov? Klíčovou roli v rozhodování má Dan Ťok

Koncepci, na základě které dochází k demolicím nevyužitých nádraží, prosadil Dan Ťok jako ministr dopravy. V březnu se Dan Ťok stal novým členem správní rady Správy železnic. Díky tomu získal pravomoc zachraňovat nádraží před demolicemi.

Převod nepotřebného státního nádraží na obec nebo na spolek musí nejdřív schválit správní rada SŽ, aby ho mohla vláda potvrdit svým usnesením. V květnu začala nákladná demolice nádraží v Dětřichově nad Bystřicí, přestože o něj projevily zájem spolky. Tento případ názorně ukázal, jak rozhodování o dalším osudu historických nádraží funguje v praxi.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Rychlík na Kolínsku projel návěstidlo na červenou. Hasiči evakuovali 200 lidí

Rychlík jedoucí z Prahy do Letohradu projel ve středu odpoledne na Kolínsku návěstidlo ve chvíli, kdy svítila červená. Událost se obešla bez zranění, hasiči museli evakuovat přibližně 200 cestujících. Evakuací cestujících ze dvou vlaků skončila i porucha trakčního vedení na železnici v Brandýse nad Orlicí

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Samara nakoupí na leasing 22 trolejbusů

Ačkoli se píše rok 2021, v Rusku je ještě stále dost měst, ve kterých jsou k vidění desítky vozů značky ZiU. Některá z nich přitom ještě provozují „originály“ ze sovětských časů (tj. nebyly vyráběné Trolzou, ale produkoval je Zavod imeni Urickogo). Mezi nimi je i Samara, která stále eviduje několik desítek kusů ziuček ze druhé poloviny 80. a počátku 90. let 20. století, a dále i z let následujících. Za poslední dekádu se Samaře podařilo koupit v souhrnu jen něco okolo 60 nových trolejbusů od výrobců MAZ, Belkommunmaš a Trolza, což na obnovu více než 230členného vozového parku pochopitelně nestačilo. Postupem času navíc začal počet trolejbusů schopných provozu klesat.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Praha představila podobu železničních stanic Liboc a Veleslavín

Správa železnic pokračuje v přípravách plánované železniční trati na Letiště v Ruzyni. Představena byla proto nová železniční zastávka Liboc a řešení přilehlého okolí včetně cyklistických stezek. Ukázán byl i upravený návrh nádraží Veleslavín, který byl představen již dříve. Poslední plány hovořily o výstavbě do roku 2029.

Celú správu a fotogalériu nájdete na toto odkaze.

Itálie chystá velké investice do železnice, mobility a logistiky

Itálie odsouhlasila svůj Národní plán obnovy a odolnosti spolufinancovaný ze zdrojů EU. Na výstavbu železniční sítě a MHD, ale také na cyklistiku, „chytrou“ mobilitu a logistiku, má jít celkem 62 miliard eur.

Vnitrostátní zdroje budou činit přibližně 21 miliard eur, z toho 10,6 miliardy eur z doplňkového fondu a 10,3 miliardy eur z rozpočtového deficitu, určeného k financování staveb s horizontem, který přesahuje rok 2026 (například intervence do vysokorychlostní sítě).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na Horehronie mieria švajčiarske električky

Z lodí na vlakové súpravy preložili v Bratislave počas stredy a štvrtka prvú várku električiek zo švajčiarskeho Bazileja, ktoré majú na Slovensku využiť pri prevádzke regionálnej železničnej dopravy.

O vozňoch, ktoré majú slúžiť cestujúcim napríklad medzi Čiernym Balogom a Podbrezovou alebo na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách, informuje Bratislavský samosprávny kraj. Na svojom webe kraj vysvetľuje, že električky roky premávali na severe Švajčiarska, keďže však železnica mení rozchod koľají a tým aj vozne, Švajčiari ponúkli ich odpredaj za symbolickú cenu. Z ponúk ich zaujal projekt Čiernohronskej železnice.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zlínský kraj chce obnovit spoje na Slovensko. Z Horní Lidče i přes Vláru

Zlínský kraj plánuje, že by obnovil přeshraniční železniční spojení na Slovensko. Vyplývá to z nově zveřejněného Plánu dopravní obslužnosti, který řeší provoz do roku 2025 s výhledem o dalších pět let později.

„Cílem dopravy je spojovat, nikoli rozdělovat. Krátkodobým cílem Zlínského kraje je proto obnovit regionální vlakové spojení Horní Lideč – Púchov ve dvouhodinovém intervalu,“ uvádí se v materiálu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kompetencie objednávateľa verejnej dopravy budú upravené

Kompetencie objednávateľa dopravných služieb vo verejnom záujme sa doplnia. Upravia sa napríklad právomoci objednávateľa nariadiť dopravcovi prevádzkovanie dopravy počas mimoriadnych situácií.

Vyplýva to z návrhu zákona o cestnej doprave z dielne skupiny koaličných poslancov, ktorý v utorok plénum parlamentu schválilo. „Novela prináša nevyhnutnú opravu hlavnej nerovnosti vo vzťahoch medzi objednávateľmi a dopravcami. Zrovnoprávňuje pozíciu objednávateľov ako zvolených zástupcov verejnosti a dopravcov, ktorí sú väčšinovo súkromnými spoločnosťami,“ skonštatoval jeden z predkladateľov Radovan Sloboda (SaS).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železnice Slovenskej republiky podpísali dve zákazky za viac ako milión eur

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podpísali zmluvu na projektovanie rekonštrukcie mostného objektu na trati štátna hranica Marchegg – Devínska Nová Vesna. Dôvodom rekonštrukcie traťovej koľaje v úseku Devínska Nová Ves št. hr. – ŽST Devínska Nová Ves je aj zlepšenie bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy. Hodnota zákazky je takmer 428-tisíc eur.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nádraží dostalo novou šanci, unikát chce zachránit město i soukromník

Správa železnic ustoupila od svého plánu zbourat místní nádraží v Prostějově. Má totiž zájemce, který by chtěl budovu koupit. Když se před časem objevila zpráva, že železničáři chystají demolici, vzbudilo to bouři nevole.

Ostře se proti nápadu železničářů ohradili také památkáři a s demolicí nesouhlasí ani radnice.Podle expertů je toto nádraží unikátní. Například proto, že se zde zachovala původní výpravní budova Moravské západní dráhy bez devastujících zásahů. Malebná stavba s nefalšovanou hrabalovskou atmosférou se stala neodmyslitelnou součástí celé městské čtvrti.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Poľská ponuka pre slovenské firmy

„Lode, vlaky, terminály – poľská ponuka pre expanziu slovenského biznisu“, pod touto nosnou témou sa v druhej polovici apríla konal online seminár zameraný na riešenia prepravných spojení na krátke a dlhé vzdialenosti, námorných spojení v rámci Európy a spojení na Ďaleký východ. Témou bola aj nová infraštruktúra a služby.

Seminár vznikol v spolupráci Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave, Zväzu logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky, Združenia cestných dopravcov Slovenskej republiky ČESMAD Slovakia a Trnavskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Išlo o druhý ročník seminára patriaceho k pravidelným podujatiam na túto tému, ktoré len potvrdzujú význam slovenského trhu v rámci celoeurópskeho, ba dokonca celosvetového reťazca.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ČD Muzeum v Lužné znovu v sobotu otevře své brány návštěvníkům, a to v novém

V sobotu 15. května znovu otevře železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka. Na návštěvníky v letošním roce čeká několik novinek, například nový vstupní objekt včetně pokladny, kde si lidé kromě vstupenek zakoupí také upomínkové předměty se železniční tématikou. Na první muzejní víkendy jsou navíc připraveny vyhlídkové jízdy jednou z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě 414.096 „Heligón“ z areálu muzea do přilehlé stanice. Otevřeny prozatím budou expozice pouze v otevřeném prostoru a občerstvení, a to ve vztahu ke stále platným hygienickým opatřením.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Lidé ubránili historickou budovu nádraží v Holešově, bourat se nebude

Velký rozruch vzbudil v posledních dnech plán Správy železnic zbourat podstatnou část budovy vlakového nádraží v Holešově na Kroměřížsku. Proti záměru vznikla petice, uchránit historický objekt chtělo i vedení radnice. Aktuálně to vypadá, že protesty zabraly a výpravní budova zůstane v původní podobě.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

PK TS vystavuje v Moskvě inovovaný parciální trolejbus

Společnost PK Transportnyje Sistěmy na dnes odstartované třídenní výstavě ElektroTrans v Moskvě představila inovovanou verzi svého plně nízkopodlažního trolejbusu Admiral, která ponese typové označení 6281.01. Jedná se o vozidlo, které bylo úspěšně otestováno v Saratovské oblasti poslední zimu (viz zde). 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Linku 801 do Rajky už Dopravný podnik Bratislava neobnoví

Dopravný podnik Bratislava informoval, že už neobnoví cezhraničnú autobusovú linku 801, ktorá premávala z Rusoviec do neďalekej obce Rajka v Maďarsku. Premávka tejto autobusovej linky bola na začiatku septembra 2020 zastavená z dôvodu uzavretia maďarských hraníc počas prebiehajúcej pandémie choroby Covid-19. Rajka tak zostane nateraz dostupná verejnou dopravou len prostredníctvom vlakovej linky, ktorá premáva medzi Petržalkou a Rajkou a v úseku Petržalka - Rusovce je zaradená do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji ako linka S8.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Století páry. Nostalgickému putování železničním časem propadli nadšenci z muzea...

Století páry. Nostalgickému putování železničním časem propadli nadšenci z muzea mašinek v Jaroměři

Vezmeme vás do Jaroměře na nádraží, kde je i sídlo úžasného železničního muzea Výtopna Jaroměř. To předvádí, jak to kdysi na kolejích vypadalo a co všechno se po nich prohánělo. Předseda společnosti Železniční výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda ví o mašinkách snad úplně všechno.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Regiojet obnovuje prípojné autobusy z Bystrice do Vrútok na rýchliky do Česka

Dopravca RegioJet v spolupráci s dopravcom MT Lines opäť uviedol do prevádzky autobusové spoje zo Zvolena, Banskej Bystrice, Turčianskych Teplíc a Martina nadväzujúce v stanici Vrútky na vlaky RegioJet v smere do a z Prahy, Ostravy, Olomouca, Pardubíc a ďalších miest v Českej republike. Železničná spoločnosť Slovensko už rovnako obnovila premávku rýchlikov zo Zvolena, cez Banskú Bystricu do Ostravy, ktoré nadväzujú na spoje Českých dráh do Prahy, Plzne a Chebu. Do platnosti zároveň vstúpili uvoľnené opatrenia prechodu hraníc do a z Českej republiky.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Vlak byl jejich osudem. Na železnici se odehrála slavná díla i slavné činy

V dobách, kdy nebylo tolik možností a vlak patřil mezi ty nejrychlejší přepravní prostředky, se toho na železnicích dělo poměrně dost. Někdo jen projel, jiný zanechal stopu, další přímo legendu.Přímo ve vlacích nebo v prostředí železnic se už odehrálo mnoho příběhů. Některé byly veselé, kuriózní a možná až neuvěřitelné, ke čtení jiných by člověk zase potřeboval několik kapesníčků. Tak či onak má vše, co budete dále číst, nějakou vlakovou spojitost. Je jen na vás, zda si vše prostudujete někde v pohodlí vyhřátého kupé, nebo doma na gauči.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.