Dopravné správy

Liberec s Jabloncem žádají o výjimku, chtějí volný pohyb mezi městy

Liberec s Jabloncem nad Nisou chtějí pro své obyvatele výjimku ohledně cestování mezi těmito městy. Primátoři obou měst se s žádostí o její udělení obrátili na ministra vnitra Jana Hamáčka.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Lyon koupí až 155 nových trolejbusů

Největší francouzský trolejbusový provoz, jenž navíc počítá s dalším rozšířením trolejbusové sítě v kombinaci výstavby nových úseků a využití parciálních trolejbusů, vypsal největší soutěž na nové trolejbusy v EU. Celkem poptává až 155 trolejbusů, z nichž by 102 mělo být článkových a 53 v sólo provedení.

Celú právu nájdete na tomto odkaze.

U náměstí Míru opraví tramvajové koleje, omezení provozu potrvá do dubna

Pražský dopravní podnik v pátek zahájí opravu tramvajové trati v blízkosti náměstí Míru. Během první etapy bude omezen provoz tramvají mezi náměstím a Florou, ve druhé etapě nepojedou tramvaje v úseku od I. P. Pavlova.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Banská Bystrica nakúpila respirátory pre cestujúcich v MHD, vyzdvihnúť si ich môžu u vodiča

Banskobystrická samospráva sa chce postarať o svojich obyvateľov a uľahčiť im novú povinnosť nosiť respirátory v prostriedkoch MHD. Ako informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, trolejbusy a autobusy Dopravného podniku mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen vybavila radnica respirátormi FFP2 v počte 1 200 kusov. V prípade, že do prostriedkov mestskej hroadnej dopravy (MHD) nastúpi od stredy 3. marca cestujúci bez respirátora, pretože si ho zatiaľ nezabezpečil, bude si ho môcť vyzdvihnúť u vodiča bezplatne.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na cestující čekali na perónu policisté i vojáci

Policisté, strážníci i vojáci kontrolují na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi cestující, kteří do města přijeli vlakem. Kontrolou prochází každý stoj, který na nádraží zastaví. Kromě povolení ke vstupu do města kontrolují policisté i strážníci dodržování dalšího vládního nařízení, kterým je povinné používání respirátorů. Pokud ale policisté zjistili, že do města automobilů přijel občan, který v současné době nemá důvod ke vstupu, musel by nejbližším vlakem město opustit.

Celú videoreportáž nájdete na tomto odkaze.

Tady se může bourat. V cestě vysokorychlostní železnice stojí domy i pole

Práce kolem vysokorychlostní železnice, která má spojit Prahu s Brnem za jednu hodinu, se daly do pohybu. Lidé v malých obcích se bojí o své majetky. Společně chtějí zastavit megaprojekt za 200 miliard korun.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ŽSR: Budovu železničnej stanice v Detve zatiaľ rekonštruovať nebudú

Zatiaľ nie je známe, kedy a či vôbec sa budova železničnej stanice v Detve dočká obnovy. „Tento rok je v oblasti dotácie na prevádzkovanie železničnej infraštruktúry pre Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) opäť veľmi nepriaznivý,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ferrari, Slon i Krokodýl. Kolejoví siláci vyjeli na Gotthardskou dráhu

Železnice přes Gotthardský průsmyk se svými rampami se sklony až 27 promile a oblouky o poloměru pouhých 300 metrů potřebovala neobvykle silné stroje, které projedou hladce množství serpentin. Společnost si nechala vyrobit první lokomotivy u zkušených zahraničních lokomotivek.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Z Maďarska smeruje do Egypta 676 vozňov

DHL Industrial Projects patriaca pod spoločnosť DHL Global Forwarding, zastrešuje kopmlexné logistické projekty. Jedným z nich je aj preprava 676 vagónov z Maďarska do Egypta. Ide o najväčšiu objednávku svojho druhu u našich južných susedov.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​Železniční sektor vykázal v Evropě v roce 2020 obrovské ztráty

Evropské železniční společnosti přišly v roce 2020 o neuvěřitelných 26 miliard EUR. Vyplývá to ze zprávy Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER), asociace zastupující národní dopravce, správce železniční infrastruktury a leasingové společnosti. Jejími členy jsou i České dráhy či například německá Deutsche Bahn, francouzská SNCF a italská errovie dello Stato Italiane.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Brně doladili systém, vjezd bez povolení do centra už ztrestá pokuta

Po dvou letech odkladů přešla do ostrého režimu kontrola vjezdů do historického centra Brna. Za provinění proti pravidlům tak nyní řidiči skutečně dostanou pokutu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

DPB poskytne zázemie pre opravu historickej tatranskej električky EMU 89.0

Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť (DPB) významným spôsobom prispeje k záchrane legendárnej tatranskej električky EMU 89.0003 z roku 1968. Nadšencom z Veterán klubu železníc Poprad poskytne priestory na jej opravu v ústredných dielní vo vozovni Jurajov dvor.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Senior v metru upozornil kolemjdoucího, že nemá roušku. Dostal pěstí

Policisté pátrají po neznámém muži, který ve čtvrtek 25. února surově napadl seniora na nástupišti metra Střížkov v Praze 9. Incident odstartoval, když starší muž upozornil kolemjdoucího na to, že nemá na obličeji nasazenu roušku. Agresor seniora povalil na zem a několikrát ho pěstí udeřil do hlavy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ministerstvo trvá na tom, že nemôže pomôcť dopravným podnikom

Ministerstvo dopravy trvá na svojom stanovisku, že nemôže pomôcť dopravným podnikom na Slovensku kompenzovať výpadok ich príjmov spôsobený pandémiou nového koronavírusu. Rezort tvrdí, že nie je objednávateľom mestskej hromadnej dopravy (MHD) a tento segment dopravných služieb ani nereguluje.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vykoľajenie električky na Važeckej

V pondelok 1. marca 2021, len niekoľko minút pred 7. hodinou rannou došlo k vykoľajeniu zadného vozňa električkovej súpravy zloženej z dvoch vozidiel T6A5 #620 a #621. Električková doprava bola v úseku VSS, križovatka - Važecká prerušená na zhruba hodinu, linky 3 7 9 boli odklonené do Barce, linka 4 bola skrátená do obratiska Ryba, linka R2 jazdila po trase linky R8, v úseku VSS, križovatka - Važecká jazdila náhradná autobusová linka X.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Z letiště do Kladna vlakem v roce 2028. Projekt na novou trať zpracuje za 27,3 milionu trojice firem

Správa železnic v pondělí oznámila, že vybrala tvůrce projektu pro přípravu železniční trati mezi pražským letištěm a Kladnem. Za 27,3 milionu korun ho zpracuje společnost tvořená firmami SAGASTA, AFRY CZ a AF-Infrastructure AB. Na starosti budou mít zpracování záměru projektu a dokumentace pro stavební řízení. Samotná stavba úseku by měla začít v roce 2023 a skončit v roce 2025. Po celé trati mezi Prahou a Kladnem by se mělo jezdit od roku 2028.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Trasu rychlodráhy do Drážďan má řešit nová pracovní skupina

Nová pracovní skupina se bude zabývat trasou chystané vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan přes Ústí nad Labem. Na společném jednání kraje, města Ústí nad Labem, obcí, Správy železnic a Ministerstva dopravy to navrhl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Současné návrhy tras totiž vzbuzují nevoli u obyvatel některých obcí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pražskou integrovanou dopravu zatím zásadní změny nečekají

V pražské integrované dopravě (PID) se od 1. března zatím neočekávají žádné zásadní změny. Jezdit přestanou školní autobusy. Uvedl to náměstek primátora Adam Scheinherr. Omezený bude provoz některých příměstských vlaků. Cestující musí mít v MHD i na zastávkách zakryté dýchací cesty a prodloužené již byly intervaly. V rámci PID již dnes fungují linky v hlavním městě a Středočeském kraji. Provoz PID vyjde ročně okolo 20 miliard Kč.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Další krok k těžbě lithia v Horním Slavkově...

Další krok k těžbě lithia v Horním Slavkově. Báňský úřad povolil těžařům separační linku a zelenou má i vlečka.

Těžba lithia z hlušiny v západočeském Horním Slavkově je zase o krok blíže k realitě. Obvodní báňský úřad pro území Karlovarského kraje povolil společnosti Sanaka Industry výstavbu separační linky, na níž by se měly lithné slídy oddělit z hlušiny po předchozí těžbě. Stavby mají být odstraněny do 5 let po ukončení hornické činnosti, nejdéle do 20 let od jejich kolaudace. Prostory na těžbu těžaři v minulosti získali za nebývale výhodných podmínek a mimo jiné se u těchto operací objevují i lidé okolo bývalé Státní bezpečnosti.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy pro kraje objednaly 33 vlaků za tři miliardy korun

České dráhy objednaly pro kraje 33 nových motorových bezbariérových vlaků od polského výrobce PESA Bydgoszcz SA. Za vlaky zaplatí téměř tři miliardy korun.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.