Dopravné správy

Nový grafikon nitrianskej MHD: Aké zmeny nastanú od 10. decembra?

Mestská hromadná doprava v Nitre začne od nedele 10. decembra 2023 premávať podľa nového rozpisu. Vedenie mesta zverejnilo na svojej oficiálnej stránke súhrn všetkých noviniek. Pripravili sme pre vás krátky prehľad najdôležitejších zmien na jednotlivých linkách. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Jako by ji dělali učni při online výuce, kritizují lidé fasádu nádraží

Více než rok trvající rekonstrukce fasády či střech na historické budově teplického nádraží pomalu finišuje. Oprava za téměř 240 milionů korun, která má monumentální budově z konce 19. století vrátit původní vzhled, by měla skončit ještě letos. Objevila se i kritika, lidé poukazují na fleky na fasádě. „Práce, které zahrnují opravu celé vnější obálky, budou hotové do konce tohoto roku. Slavnostní ukončení je však naplánováno až poté, co skončí zima - na 19. březen příštího roku,“ říká Jan Nevola, mluvčí Správy železnic (SŽ), která opravu financuje.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

České dráhy uzavřely s odbory Podnikovou kolektivní smlouvu na rok 2024

Největší český železniční dopravce dnes uzavřel jednání s odborovými centrálami o Podnikové kolektivní smlouvě na rok 2024. Podpis dohody znamená zajištění růstu mezd a zachování sociálních jistot v hospodářsky složitém období kolem nás, které má vliv na firmu i její zaměstnance.

Celú správu nádjete na tomto odkaze.

Nové nádraží Brno-Královo Pole: Přestavba za tři miliardy!

Položením základní kolejnice začala v Brně přestavba Královopolského nádraží, druhé největší a nejdůležitější stanice ve městě. Retro nádražní budova půjde k zemi, místo ní postaví dělníci novou, s podchodem do ulice. Stavba za tři miliardy bude hotová za dva roky.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

 

Železniční úsek Lanžhot - Kúty? Na české straně je hotovo, čekají na slovenskou

Nový most přes řeku Moravu na železniční trati mezi Lanžhotem a Kúty už ve zkušebním režimu využívají mezinárodní vlaky na trase z České republiky na Slovensko a zpět. Správa železnic zveřejnila video z modernizace koridoru. Vlaky v tuto chvíli mohou využívat jednu z traťových kolejí. „Zahájení dvoukolejného provozu je závislé na postupu prací slovenských kolegů. Aktuálně nemáme od Železnic Slovenské republiky aktualizovaný harmonogram prací, nicméně došlo k určitému zpoždění na jejich straně," řekl Deníku mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Železničiari obnovili prepravu medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou...

Železničnú dopravu na Tatranských elektrických železniciach (TEŽ) v úseku Starý Smokovec-Tatranská Lomnica v stredu podvečer opäť obnovili. Dôvodom viac ako hodinového prerušenia osobnej dopravy na tomto úseku bol vplyv počasia, konkrétne spadnutý strom. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) o tom informovala v rámci pravidelného dopravného servisu o mimoriadnostiach na železniciach.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nové vlaky jezdí přesněji, zaručíme tak více přestupů, říká garant veřejné dopravy na jihu Moravy

Od neděle 10. prosince se mění jízdní řády, zásadní změny však přijdou až příští rok s chystanými modernizacemi železničních tratí. Vlaky mezi Brnem a Střelicemi budou mít od neděle opět začátek či konec na brněnském hlavním nádraží. Končí tak doba, kdy část z nich kvůli poškození mostu přes řeku Svratku jezdila na brněnské dolní nádraží. Návrat je jednou ze zásadních změn spojených s celostátní změnou jízdních řádů, která nastane v noci na neděli. Ve vysílání Českého rozhlasu Brno to uvedl ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský, hlavní garant veřejné dopravy v Jihomoravském kraji.

Celú správu a rozhlasovú reportáž nájdete na tomto odkaze.

Stredisko údržby vlakov v Humennom je dokončené. Modernizovalo sa za plnej prevádzky depa

Divízia 8 spoločnosti Metrostav úspešne odovzdala dve centrá technicko-hygienickej údržby vlakov, ktoré sa postarajú o čistotu vlakov národného dopravcu. Nové centrá údržby sú na Slovensku unikátom. Doteraz sa činnosti THÚ realizovali na viacerých samostatných pracoviskách v okruhu železničných staníc, alebo priamo na ich koľajiskách, na základe čoho boli do veľkej miery ovplyvňované aktuálnymi poveternostnými podmienkami.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Z havarovaných vlaků v České Třebové zbyla jen hromada šrotu, musí se rozřezat

Dny a možná i týdny potrvají odklízecí práce dvou vykolejených nákladních vlaků na vjezdovém nádraží v České Třebové. Nasazení vyprošťovacího tanku drážních hasičů kvůli složitosti terénu v plánu není. Podle informací MF DNES měl strojvedoucí, který před srážkou stihl vyskočit z vlaku, vypovědět, že mu na lokomotivě selhaly brzdy.

Celú správu, fotogalériu a video nádjete na tomto odkaze.

Kontroverzní Mayský vlak startuje, první lístky se vyprodaly za půl hodiny

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador potvrdil, že 15. prosince oficiálně otevře první úsek trati takzvaného Mayského vlaku, který má propojit archeologické památky a letoviska na Yucatánském poloostrově. Zatím nepůjde o plný provoz. Jízdenky na první cestu pro veřejnost, která se uskuteční 16. prosince, se prodaly za pouhých třicet minut.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Na trase Zwardoň - Skalité - Žilina budú zavedené priame vlakové spoje

Od nedele (10. 12.) bude platiť nový grafikon vlakovej dopravy. Zavedené budú priame vlakové spojenia na trase Zwardoň - Skalité - Žilina, čím bude odstránené prestupovanie v Čadci. Zároveň došlo k zahusteniu vlakových spojov. Na trati medzi Skalitým a Čadcou dôjde takmer k zdvojnásobeniu počtu vlakových spojov. Informovala o tom v stredu hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Německé dráhy jsou v krizi. Na vině je nedostatek investic, tvrdí odbory

Sněhové srážky v minulých dnech zasáhly i Německo a jejich následky bolestivě pociťuje i tamní železniční síť. Husté sněžení během uplynulého víkendu a pondělka zastavilo většinu vlakových spojů v zemi. Dopravci cestujícím doporučovali, aby své plánované cesty úplně zrušili. Nyní se hledá viník. Podle mnohých za tím stojí dlouhodobě nedostatečné investice do železniční infrastruktury.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Mikulášská družina cestovala parním vlakem

Na několika místech po celé republice vyjely o prvním prosincovém víkendu na železnice mikulášské vlaky. V Olomouckém kraji tomu nebylo jinak. České dráhy vypravily v neděli 3. prosince na trasu Olomouc – Prostějov a Olomouc – Domašov nad Bystřicí starobylý vlak s parní lokomotivou Rosničkou.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Maso a salámy zastavily vlaky. Náklaďák nechal pod mostem korbu

Uzeninami a masem plně naložený náklaďák známé regionální firmy Makovec zastavil provoz na železniční trati mezi Olomoucí a Kostelcem na Hané. V pondělí odpoledne se nevešel pod most na silnici spojující Smržice s Kaplí na Prostějovsku. "Uzavřenou železniční trať a také silnici mezi Čelechovicemi na Hané a Kaplí způsobila v pondělí odpoledne dopravní nehoda nákladního automobilu," potvrdil mluvčí krajských hasičů Josef Koláček.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Olomouckém kraji přibudou spěšné vlaky, rychlík do Jeseníku pojme více lidí

Nové spěšné vlaky z Olomouce do Velkých Losin na Šumpersku či do Starého Města u Uherského Hradiště i větší kapacitu rychlíků na lince z Olomouce do Jeseníku nabídne cestujícím nový jízdní řád Českých drah (ČD). Nový jízdní řád bude platit od 14. prosince. „V polovině příštího roku bude zároveň dokončena dodávka 27 elektrických jednotek RegioPanter. Tato moderní vozidla zajistí společně se třemi podobnými jednotkami z předchozí série provoz na všech elektrifikovaných tratích v regionu,“ sdělil dnes ČTK mluvčí ČD Petr Pošta.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

KONEČNE! 20-minútové intervaly vlakov na trase Bratislava - Komárno a 100 spojov DENNE!

Cestovanie na železničnej trati z Bratislavy do Komárna je už pre drvivú väčšinu pasažierov neúnosné. Meškajúce vlaky, neustále výluky a náhradná autobusová doprava. A nielen to. Vrcholom "kultúry cestovania" je ísť v piatok večer po práci z nášho hlavného mesta na juh Slovenska len v dvoch vozňoch, kde sú cestujúci natlačení ako sardinky.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Kvůli špatnému stavu mostu na Výtoni po něm bude jezdit výrazně méně vlaků

Omezení na pražském výtoňském železnicím mostě se od 10. prosince dotknou tisíců cestujících. Změny začnou platit společně s novým jízdním řádem. Most je ve špatném stavu a doprava na něm se kvůli bezpečnosti omezí na třetinu. Některé vlaky nebudou ve směru od Berouna zajíždět na hlavní nádraží, ale budou končit na Smíchově.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nečekané couvání vlaku. Rychlík nezastavil v Modřicích na správném místě

Nečekané zpestření měli cestující, kteří jeli v úterý rychlíkem Moravan 825 po půl čtvrté odpoledne z brněnského hlavního nádraží. Někteří lidé, kteří seděli ve vlaku, redakci Deníku napsali, že vlak přejel zastávku Modřice a potom do ní musel zpátky couvat. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský v odpovědi pro Deník uvedl, že rychlík ve stanici Modřice nezastavil přesně v místě určeném k výstupu a nástupu cestujících. „Následně byla souprava se souhlasem výpravčího přestavena právě do místa vyhrazeného k nástupu a výstupu cestujících," sdělil mluvčí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Hromadná doprava 21. storočia: autobusový a vlakový terminál Trebišov

Mesto Trebišov s počtom približne 23 000 obyvateľov leží v Košickom kraji, ktorý je plný úrodných lánov, ovocných sadov a zelených záhrad. V tokajskej vinohradníckej oblasti sa v severnej časti mesta nachádza dopravný uzol – spojená železničná a autobusová stanica. Valbek SK sa stal generálnym projektantom výstavby terminálu, ktorý umožní cestujúcim rýchly, bezpečný a pohodlný prestup.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železničnú dopravu pri Košiciach skomplikovala plánovaná výluka, obmedzenia zasiahnu aj ďalšie spoje

Železničnú dopravu pri Košiciach skomplikovala plánovaná výluka. Cestujúci tam môžu očakávať ťažkosti aj v stredu. Pre úpravu infraštruktúry v utorok dopoludnia približne v rozsahu 2,5 hodiny vypadlo šesť vlakov.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.