Dopravné správy

Výluka na trati 291 Zábřeh na Moravě - Kouty nad Desnou

Provozovatel dráhy - SART Šumperk, a.s. vyhlásil na trati č. 291 Zábřeh na Moravě - Kouty nad Desnou ve dnech od 27. května do 7. června 2019 nepřetržitou výluku traťové koleje v úseku Velké Losiny - Kouty nad Desnou.

České dráhy proto musí po dobu výluky všechny vlaky v uvedeném úseku nahradit náhradní autobusovou dopravou. Náhradní autobusová doprava bude zahájena v první den výluky spojem Os 3704 (Nezamyslice - Kouty n.Desnou) a ukončena v poslední den výluky spojem Os 3724 (Nezamyslice - Kouty n.Desnou) a pojede v časech pravidelného jízdního řádu.

S ohledem na počet autobusů náhradní dopravy je nutno u skupinových přeprav cestujících (školní výlety, turistické akce apod.) nahlásit požadavek na přepravu. Požadavek je nutno uplatnit alespoň 72 hodin předem, a to buď telefonicky, nebo e-mailem na Kontaktním centru Českých drah, a. s. – tel.: 221 111 122, e-mail: info@cd.cz.

Kompletní informace k výluce najdou cestující na našich stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu
.

Dopravný podnik mesta Prešoba testuje 18-metrový elektrobus Solaris Urbino

V stredu 22. mája 2019 dorazil do areálu Dopravného podniku elektrobus Solaris Urbino 18 electric. Od 24. mája do 5. júna bude prebiehať jeho testovacia prevádzka, pričom cestovanie bude bezplatné.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na pražském hlavním nádraží začíná oprava fasády a střechy Fantovy budovy

SŽDC vybrala dodavatele rekonstrukce historické části pražského hlavního nádraží. Jde o první fázi prací na secesní Fantově budově zahrnující obnovu střechy a fasády. Jako zhotovitel byla vybrána společnost AVERS, celkové investiční náklady činí 212 milionů korun, práce začnou v první polovině letošního roku.

Tiskovou zprávu v celém znění naleznete v příloze.

 

Štúdia realizovateľnosti Obnova ŽST Nitra takmer hotová

1. Štúdia realizovateľnosti Obnova ŽST Nitra mala byť zo strany spoločnosti IZOLSTAV-ZA, s. r. o. odovzdaná do 26. januára 20019, potom sa termín posunul do 30. apríla 2019. Máte už štúdiu k dispozícii? Zaoberali sa už ŽSR jej vyhotovením?

Odpoveď nájdete na tejto stránke.

První modernizované bistrovozy ČD byly uvedeny do provozu

České dráhy uvádí do provozu první modernizované bistrovozy s oddílem 1. třídy. Klimatizovaný interiér s komfortními koženými křesly 1. třídy a gastronomickým servisem na místa cestujících, bistro oddíl s kuchyňkou pro přípravu jídel a nápojů, se zázemím pro minibar, který obslouží cestující ve 2. třídě, a s výdejním pultem pro prodej rychlého občerstvení nabízejí cestujícím první tři modernizované bistrovozy. Zákazníci se s nimi aktuálně setkají ve spojích InterCity „Opavan“ z Prahy do Opavy. V druhém pololetí roku se objeví také ve spojích Ex2 „Valašský expres“ Praha – Žilina a v novém jízdním řádu také ve vlaku EuroCity „Cracovia“ Praha – Krakov. Během nadcházejícího jízdního řádu 2020 postupně také na vlaky linky Ex 7 „Jižní expres“ Praha – České Budějovice – Linec.

Další podrobnosti najdete v příloze.

Posilnenie liniek DPB do Mlynskej doliny

Na podujatie v Mlynskej doline, ktoré sa uskutoční v noci z piatka na sobotu 24./25. mája 2019, bude posilnená premávka liniek 31 a N31. Posilová doprava bude vykonávaná po 20. hodine posilnením linky 31, na ktorú budú operatívne nasadzované štyri posilové autobusy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zruší stát lokálku Kralovice – Mladotice? Nový starosta je proti, rozhodne ministerstvo

Rozhodování o definitivním osudu tratě Kralovice – Mladotice jde na ministerstvu dopravy do finále. S koncem dubna skončila i prodloužená lhůta pro snášení důkazů a návrhů ve správním řízení o zrušení tratě. To úřad vede na popud Správy železniční dopravní cesty.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bystrický cyklobus premáva aj v sezóne 2019 na 5 rôznych trasách

Ako každú sezónu od roku 2012, aj v roku 2019 premáva v Banskej Bystrici cyklobus. Cyklobus ponúka aj tento rok 5 rôznych trás zo Strieborného námestia: ...

Pokračovanie nájdete na tejto stránke.

SŽDC spouští miliardovou modernizaci stanice Pačejov na trati Plzeň – Budějovice

Správa železniční dopravní cesty vybrala společnost, která provede velkorysou modernizaci stanice Pačejov na trati z Českých Budějovic do Plzně. Zakázku získala společnost Berger Bohemia s cenou 898 milionů bez DPH, předpoklad projektanta činil 876 milionů korun bez DPH.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výstavba nového závodu v Kežmarku ovplyvní vybudovanie priecestných zabezpečovacích zariadení

Onedlho sa má začať výstavba nového závodu Mubea v Kežmarku. Rád by som vás požiadal o odpovede na niekoľko otázok:1. Závod bude v blízkosti železničnej trate 185 (Poprad-Tatry – Plaveč). Aké zmeny musia na nej ŽSR urobiť (zabezpečené priecestia, prípadné nové priecestia, atď...)

Odpoveď na túto aj ďalšie otázky nájdete na tejto stránke.

Vlakem do Chorvatska k moři? Z Česka přímý vlak nevyjede, začal prodej z Budapešti

České dráhy ani letos neobnoví přímý vlak z Prahy k Jaderskému moři do Splitu. Dovolenkáři toužící po cestě vlakem do Chorvatska k moři namísto silničního spojení nicméně i tak mají šanci se dostat relativně rychle k moři, ale s jedním přestupem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nehody a mimoriadnosti na tratiach ŽSR za 20. týždeň

V dvadsiatom týždni evidovali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dve zrážky vlaku s civilnou osobou. ŽSR evidovali v tomto týždni aj zrážku auta s vlakom v úseku Čoltovo – Gemerská Hôrka (vodič aj spolujazdec vystúpili z auta) a jeden pokus o samovraždu, osoba bola zaistená a nikomu sa nič nestalo. V Leviciach a v úseku Liptovský Hrádok – Liptovský Mikuláš, pri zastávke Podtureň,  boli zaistené osoby pohybujúce sa v priechodnom priereze.   

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jančura buduje nový domov pro vlaky. Společnost přestěhuje soupravy do Malešic

Lídr mezi soukromými dopravci na české železnici musí ustoupit obřímu developerskému projektu. Žluté soupravy společnosti Regiojet už nebudou k vidění „zaparkované“ na nádraží Praha-Smíchov, od konce příštího roku 2020 najdou nový terminál na východním okraji metropole, v Malešicích. Stěhovat se tedy musí téměř přes celé město.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Štrbské Pleso – Štrba

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú v dňoch 22. a 23. mája 2019, v čase od 8.40 h. do 14.20 h., realizovať výlukové práce v úseku Štrbské Pleso – Štrba. V rámci tejto výluky sa v uvedenom medzistaničnom úseku zrealizuje oprava geometrickej polohy koľaje, doťahovanie upevňovadiel, doplnenie, zhutnenie a úprava štrkového lôžka do profilu, smerová a výšková úprava koľaje na traťovú rýchlosť.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Trať na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře do pátku

Železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře zřejmě do pátku. Vyplývá to z aktuálních informací Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Vlak při nehodě, která se stala v pátek před 21. hodinou, poškodil trať na několika kilometrech (psali jsme o tom zde). V úseku Louny - Domoušice je zavedena náhradní autobusová doprava.

Celou zprávu najdete na této stránce.

 

Výluka v úseku Vojany – Drahňov – Budkovce

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 22. mája 2019, v čase od 8.00 h. do 17.00 h., realizovať výlukové práce v úseku Vojany – Drahňov – Budkovce. V rámci tejto výluky sa v uvedenom úseku koná oprava priecestia s jedinečným identifikačným číslom (JIČ) SP1463 v km 31,047.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC nemusí platit 1,1 milard za neodebranou elektřinu, rozhodl soud

Energetická společnost ČEZ Prodej nemá nárok na více než 1,1 miliardy korun, které požadovala po Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou trakční elektřinu. Vyplývá to z pondělního rozhodnutí odvolacího Vrchní soud v Praze, který potvrdil loňský rozsudek pražského Městského soudu. Soud přihlédl k tomu, že se po uzavření smlouvy o odběru elektřiny změnil zákon, který pozměnil podmínky na trhu. Proti pondělnímu rozhodnutí je možné dovolání, energetická firma ho nejspíš podá.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Kúty – Gbely

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú v dňoch:

  • 21. až 23. mája 2019, v čase od 8.40 h. do 14.30 h.,        
  • 25. mája 2019, v čase od 8.40 h. do 15.20 h.,

realizovať výlukové práce v úseku Kúty – Gbely.

Počas výluky budú zamestnanci ŽSR zabezpečovať pracovisko na trakčnom vedení pre externú firmu ELTRA s.r.o. v rámci zákazky s názvom „Elektroinštalačné práce pri výmene izolátorov trakčného vedenia, II. etapa“.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výstavba zastávky Písek jih

Už letos na podzim získají obyvatelé a návštěvníci jihočeského Písku novou vlakovou zastávku, která se bude nacházet blíže k centru města než tamní železniční stanice. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybrala zhotovitele stavby.

Více se dozvíte v přiložené tiskové zprávě.

Chystá sa zlepšenie bratislavskej VHD

Do roku 2021, kedy mesto Bratislava plánuje zaviesť nové pravidlá pre parkovanie, sľubuje primátor hlavného mesta zabezpečiť výrazné zlepšenie mestskej hromadnej dopravy, ktorá má tvoriť spoľahlivú, rýchlu a lacnú alternatívu k individuálnej automobilovej doprave. Navrhované riešenie by mali zabezpečiť rýchlejšie cestovanie z okrajových častí do centra mesta, eliminovať uviaznutie vozidiel verejnej dopravy v dopravných zápchach, ale aj zlepšiť vozidlový park a infraštruktúru MHD.

Celú správu nájdete na tejto stránke.