Dopravné správy

Doležal vyzval seniorov, aby v súčasnej situácii zvážili cestovanie vlakmi

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v stredu po rokovaní vlády vyzval dôchodcov, aby v súčasnej situácii zvážili akékoľvek cestovanie. Podotkol, že vo vlakoch ich cestuje ešte viac ako počas prvej vlny koronakrízy. Doležal skonštatoval, že Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) podrobne monitoruje bezplatnú vlakovú dopravu, teda pohyb študentov a dôchodcov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Rok místních drah: Nový status získala i obecní lokálka z Hrušovan do Hevlína

Obecní dráha Hrušovany nad Jevišovkou – Hevlín byla nově zařazena do kategorie místní dráha. Rozhodl tak Drážní úřad na popud obce Hevlín, která je od února majitelem sedmikilometrové lokálky. Obec zastupuje Jan Šatava, kterému se v dubnu podařilo získat status místní dráhy i pro soukromou trať Čejč – Uhřice. Ta byla první místní dráhou v zemi, po ní nový status získala i původně celostátní trať Malešice – Žižkov v Praze a kratičký úsek v šumavském Novém Údolí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministerstvo dopravy chce rekonštruovať budovy železničných staníc za peniaze EÚ

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR sa chce uchádzať o financie na rekonštrukciu budov železničných staníc zo zdrojov plánu obnovy. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal to povedal vo štvrtok (12. 11.) v Žiline na brífingu po podpise zmluvy na rekonštrukciu železničného uzla Žilina, ktorá nezahŕňa rekonštrukciu budovy železničnej stanice.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Společnost Avizer Z opět vydá knižní jízdní řád pro železnici

Společnost Avizer Z, která je vydavatelem deníku Zdopravy.cz, vydá knižní jízdní řád české železnice pro rok 2021. Úkolu se po loňské premiéře ujme už podruhé. Společnost tímto odpovídá na četné dotazy čtenářů k jízdnímu řádu. Knižní jízdní řád 2021 bude v prodeji od začátku prosince (termín bude upřesněn po expedici z tiskárny) v nádražních obchodech Pont a také tradičně ve stánku Pragomodelu na Masarykově nádraží v Praze. Cena zůstane stejná jako loni: 149 korun včetně DPH. Společnost Avizer Z jedná i o možnosti internetového prodeje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK chce dodať na východ Slovenska vlaky za takmer 170 miliónov eur

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyhlásila verejné obstarávanie na nákup 20 nových elektrických jednotiek (EJ) prioritne určených pre Košický a Prešovský kraj. ,,ZSSK bude dodaných deväť kusov dvojsystémových elektrických jednotiek s možnosťou uplatnenia opcie na dodanie ďalších 11 kusov a ich celková odhadovaná hodnota je 169 520 000 eur bez DPH," informoval v utorok hovorca národného dopravcu Tomáš Kováč.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Daňové příjmy klesají. Plzeňský kraj nevylučuje zrušení soutěže na lokálky

V Plzeňském kraji vrcholí rozhodování o osudu soutěže na zajištění vlakových spojů v oblasti Jihozápad, kde jde o dva soubory: Pošumaví a Český les. Podle zjištění deníku Zdopravy.cz se přihlásily nejméně dvě firmy. Účast potvrdily České dráhy a GW Train Regio, naopak ji vyloučil Leo Express. Arriva a RegioJet věc ponechaly bez komentáře.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Monitoring hospodárskej súťaže na železničných trhoch v Slovenskej republike

Dopravný úrad na svojom webovom sídle zverejňuje informácie týkajúce sa monitoringu hospodárskej súťaže na železničných trhoch v Slovenskej republike. Podrobnejšie informácie nájdete na tomto odkaze: Filetype iconmonitorovacia správa 30.6. 2020.

Za půl roku se začne opravovat budova pardubického nádraží

V polovině příštího roku začne v Pardubicích rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy. Investice vyjde Správu železnic (SŽ) na 618 milionů. Nyní začne projektování velké stavby. Zakázku na opravu vyhrálo konsorcium tvořené firmami Chládek a Tintěra Pardubice a Eurovia CS.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Za 110 miliónov eur zrekonštruujú železničnú trať medzi Prievidzou a Nitrou

Rekonštrukcia trate medzi Prievidzou a Nitrou za 110 miliónov eur významne zlepší železničnú dopravu v tomto úseku. Na sociálnej sieti to uviedol Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). „Jednoduché úpravy tratí a výmeny zabezpečovacích zariadení môžu mať podobné efekty ako násobne drahšie modernizácie koridorov. Nový projekt ŽSR tak dosahuje spoločenské prínosy až 4,2 násobku každého investovaného eura, čo je medzi infraštruktúrnymi projektami u nás zatiaľ nevídané,“ uviedol ÚHP.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Horní Jiřetín promění nádraží v hotel, místo kolejí vznikne cyklostezka

Nový hotel z bývalé nádražní budovy vzniká v Horním Jiřetíně na Mostecku. Investorem stavby je samo město, které roky opuštěnou stavbu koupilo před třemi lety. První hosté by tu měli přespat už příští rok, ještě před hlavní turistickou sezonou. Hostům pod okny povede časem i nová cyklostezka.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bratislava testuje jeden z najdlhších trolejbusov na svete

Dopravný podnik Bratislava (DPB) testuje v uliciach hlavného mesta jeden z najdlhších trolejbusov na svete. Hybridný, trojčlánkový trolejbus dlhý 24 metrov budú testovať bez cestujúcich na celej trolejbusovej sieti, no najmä na trase linky 201. Informovala hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Průjezd pardubickými ulicemi zrychlí semafory, reagovat budou i na špičky

Město Pardubice dokončí do konce roku modernizaci semaforů. Na několika křižovatkách už nové přístroje fungují. Řídí je ústředna, která je mimo jiné během dne může regulovat podle dopravní špičky. Projekt vyjde na více než 20 milionů korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Singapur a Hongkong odložili vznik leteckej cestovnej bubliny

Singapur a Hongkong odložili vytvorenie plánovanej leteckej cestovnej bubliny, ktorej cieľom je podporiť turizmus. Dôvodom odloženia je rast počtu nákaz koronavírusom v Hongkongu. Cestovná bublina, ktorá pôvodne mala fungovať od nedele, sa odkladá prinajmenšom o dva týždne, povedal v sobotu na tlačovej konferencii hongkonský minister obchodu a ekonomického rozvoja Edward Jau.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Řidič zvolil špatnou cestu, s domíchávačem se zasekl pod železničřním mostem

Domíchávač s šesti tunami čerstvého betonu se v pátek dopoledne zasekl pod železničním mostem v Ostravě. Řidič totiž ignoroval dopravní značení, které ho posílalo jinudy. Řidič domíchávače ráno pominul značky, které mu ukazovaly, kudy pod železničním mostem v ostravské části Přívoz projede bezpečně. Zatímco vlevo po tramvajových kolejích by měl zhruba půlmetrovou rezervu, vydal se vpravo.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Malacky zmenili plán výstavby cyklotrás. S prvou by sa malo začať v úvode budúceho roka

Malacky zmenili plán výstavby mestských cyklotrás, s výstavbou prvej etapy by malo začať už v úvode budúceho roka. Mesto o tom informuje na svojej webovej stránke. "Pôvodne avizovaná prvá etapa Družstevná – Radlinského bude druhou v poradí. Mesto muselo zastaviť proces verejného obstarávania z dôvodu nevyhnutných zmien projektu," vysvetlili Malacky a dodali, že prvou cyklotrasou bude úsek Pezinská – Priemyselný park.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pražané méně jezdí auty i prostředky MHD

Podle dat zveřejněných Technickou správou komunikací hl. m. Prahy měla letošní koronavirová krize značný vliv na dopravu. V souvislosti s šířením nemoci covid-19 ubyla na podzim v hlavním městě zhruba pětina aut. Snížila se i obsazenost P+R parkovišť, lidé také méně využívali veřejnou dopravu. Naopak vzrostl podíl pěších a cyklistů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Bratislave pribudne 30 nových a klimatizovaných električiek

V Bratislave pribudne 30 nových jednosmerných, nízkopodlažných a klimatizovaných električiek. Na ich nákup vyhlásil Dopravný podnik Bratislava (DPB) verejné obstarávanie, informovala o tom hovorkyňa dopravcu Ľubica Melcerová. Nové električky majú v hlavnom meste umožniť obnoviť časť vozidlového parku DPB nahradením najstarších vozidiel. Tým sa má zvýšiť poskytovaná prepravná kapacita, ale aj komfort cestovania v MHD. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na Frýdeckomístecku vjelo auto pod vlak, zranil se řidič i dítě

Velmi vážná nehoda se stala v sobotu odpoledne v Horních Tošanovicích na Frýdecko-Místecku. Řidič škodovky vjel na přejezd v době, kdy se blížil vlak. Při střetu byl zraněn jak řidič, tak i dítě, které vezl.

Celou zprávu najdete na této stránce.

TMR predáva lístky ako letenky. Lyžiarske strediská zvýšili ceny

O tom, či budú mať lyžiarske strediská vydarenú zimnú sezónu, do veľkej miery rozhoduje počasie. Po novom sa k nemu pridáva ďalší faktor, ktorý prevádzkovatelia nemajú vo vlastných rukách – koronavírus. Ten sčasti ovplyvnil aj minuloročnú sezónu. Na jej začiatku lyžiarske strediská potrápilo málo snehu a teplé počasie, koniec sezóny sa zas predčasne skončil práve pre protipandemické nariadenia vlády.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Ostrava už vypravuje jen nízkopodlažní autobusy, starší typy dojezdily

Lidé, kteří potřebují cestovat po Ostravě městským autobusem s kočárkem či na invalidním vozíku, už nemusejí hledat v jízdním řádu bezbariérový spoj. Dopravní podnik Ostrava totiž nově vypravuje pouze nízkopodlažní autobusy.

Celou zprávu najdete na této stránce.