Tlačové správy

Prodlužování podchodu v Hořovicích může začít

19.8.2022

Správa železnic vybrala zhotovitele, který prodlouží podchod v Hořovicích na druhou stranu stanice. Vítězem veřejné zakázky se stala společnost REK + VIAMONT – ŽST Hořovice, tvořená firmami REKULTIVACE Ústí nad Labem a VIAMONT Servis. Její nabídková cena činí 52,5 milionu korun bez DPH. Součástí zakázky je i vybudování nové komunikace a parkoviště P+R, na kterých se v rámci této investice bude podílet město Hořovice. Dokončení prací je plánováno do listopadu příštího roku.

Stávající podchod se prodlouží o přibližně 19 metrů směrem od výpravní budovy pod kolejemi č. 2 a 4. Dojde k celkové modernizaci jeho interiéru a sladění původní a nově postavené části. Provede se sjednocení osvětlovacích těles, nová výmalba a nezbytné úpravy systému odvodnění. V rámci stavby se v celé stanici vymění orientační systém pro cestující, v sousedství výpravní budovy také vznikne přístřešek pro 12 jízdních kol.

Nové vyústění podchodu bude zastřešené a umožní bezbariérový přístup šikmým chodníkem. Naváže na něj záchytné parkoviště P+R s kapacitou 35 míst včetně dvou stání pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Propojení parkoviště s ulicí Sklenářka zajistí nová místní komunikace, její součástí bude chodník pro pěší.

Podchod byl ve stanici Hořovice vybudován v rámci přestavby koridorového úseku Beroun – Zbiroh, která byla dokončena před deseti lety. S hlavním objemem stavebních prací na jeho prodloužení se počítá v roce 2023, stavba bude mít minimální dopad na provoz vlaků dálkové dopravy.

Začne rekonstrukce budovy nádraží v Sokolnicích-Telnici

19.8.2022

Se začátkem školního roku odstartuje ve stanici Sokolnice-Telnice očekávaná rekonstrukce nádražní budovy. Jejím předmětem bude kompletní obnova objektu s důrazem na revitalizaci historické fasády. Stavební práce potrvají 15 měsíců, za cenu 47,9 milionu Kč bez DPH je provede společnost Hroší stavby Morava.

Rekonstrukce zahrne sanaci vlhkého zdiva, výměnu oken a dveří, zateplení budovy a obnovení původního vzhledu fasády včetně osazení ozdobných prvků. Vymění se i část krovů a střešní krytina. V rámci dispozičních úprav se vybudují nové veřejné toalety a vznikne také nový prostor pro občerstvení. V celém objektu se provede rekonstrukce rozvodů vody, elektroinstalace a vytápění.

Budova a venkovní prostory se vybaví novým mobiliářem ve formě laviček, košů, stojanů na kola a přípojek pro dobíjení elektrokol. K orientaci nevidomých bude sloužit orientační hlasový majáček a hmatové štítky. Rekonstrukcí projde také stávajících sedm bytových jednotek, které se následně nabídnou k pronájmu. Služby pro cestující budou po dobu stavby zajištěny v náhradních prostorách. Pokladna a čekárna se budou nacházet v upraveném původním bytě a veřejné WC v mobilních buňkách.

Stavba bude spolufinancovaná Evropskou unií z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Správa železnic předpokládá prostřednictvím tohoto nástroje využít částku téměř 2,4 mld. Kč, a to v rámci rekonstrukcí celkem 35 nádražních budov. Jedná se například o objekty v Karviné, Bílině, Krásné Lípě, Světlé nad Sázavou nebo v Rožnově pod Radhoštěm. Cílem je snížení energetické náročnosti budov a zvýšení komfortu pro cestující. Průměrná míra spolufinancování by měla dosáhnout cca 70 procent.

 

Nostalgické léto na kolejích pokračuje. Do Lužné pojede Karkulka, na pouť v Oseku Všudybylka

18.8.2022

Prázdniny ještě nekončí a stejně tak nekončí možnost vyrazit historickým vlakem na různá místa po celém Česku. O víkendu 20. a 21. srpna se milovníci železnice můžou vydat do Lužné do Rakovníka na výstavu modelů nebo do Oseku na Teplicku na pouť. Nostalgické vlaky vyjedou také na jihočeskou Bechyňku nebo do jihomoravské Lednice.