Tlačové správy

Výluka Rakúskych spolkových železníc ÖBB sa dotkne aj stanice Petržalka.

27.9.2022

  • Výluka ÖBB na trati Wien Hbf. – Bruck/Leitha bude od 1. októbra do 27. novembra 2022
  • Časť vlakov linky REX 6 (na Slovensku REX 77xx) z a do stanice Bratislava-Petržalka bude vo výlukovom úseku nahradená autobusmi

BRATISLAVA – V období od 1. októbra do 27. novembra 2022 bude správca železničnej infraštruktúry v Rakúsku (ÔBB Infra) realizovať rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré budú mať za následok výrazné obmedzenia vlakovej dopravy v úseku Bruck/Leitha (AT) – Wien Hbf. (AT).

V dôsledku výlukových prác budú vybrané vlaky na uvedenom úseku nahradené náhradnou autobusovou dopravou (NAD). Medzi nimi bude časť vlakov linky REX 6 (na Slovensku REX 77xx) z/do stanice Bratislava-Petržalka.

Autobus z Bruck/Leitha smerom do Viedne odchádza po prestupe cestujúcich z kmeňového vlaku. Autobus z Viedne odchádza v skoršej časovej polohe tak, aby stihol odchod kmeňového vlaku zo stanice Bruck/Leitha smerom na stanicu Bratislava-Petržalka. V čase zvýšenej prepravnej špičky sú za vlaky REX vedené i priame autobusy bez medzizastavenia.

Zoznam dotknutých vlakov s náhradnou autobusovou dopravou (NAD) - dokument vo formáte DOC

Ďalšie informácie nájdete na našom webe v časti Výluky → https://www.zssk.sk/wp-content/uploads/2022/09/Bruck-Leitha-AT-%E2%80%93-Wien-Hbf.-AT-dna-1.10.-27.11.2022-2.pdf.

Cestujúcich tiež upozorňujeme, že:

  • preprava bicyklov v autobusoch náhradnej dopravy nie je možná,
  • v dňoch 10.; 10. 10.; 23. 10.; 26. 10.; 13. 11. a 20. 11. 2022 bude nočný spoj 7781 vedený autobusom zo stanice Himberg do stanice Bratislava-Petržalka a v dňoch 21. 11.; 27. 11. a 28. 11. 2022 bude vedený autobusom zo stanice Himberg do stanice Götzendorf a do stanice Bratislava-Petržalka bude ďalej pokračovať ako vlak.

Výluka sa dotkne aj cestujúcich rakúskeho dopravcu, ktorých cieľovou/vychádzajúcou destináciou nie je Slovensko. Všetky vlaky linky REX 62 (Wien Hbf. – Hegyeshalom a späť) budú totiž v úseku Bruck/Leitha – Wien Hbf. nahradené autobusmi. To isté platí aj všetky linky S-Bahn S60 (Wien Hbf – Wr. Neustadt a späť).

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa spolu s ÖBB všetkým zákazníkom ospravedlňuje za problémy spôsobené obmedzeniami v železničnej doprave.

 

 

Ďalší míľnik v digitalizácii - 6000 vozňov s GPS

27.9.2022

Od začiatku tohto roka do konca augusta bolo na vozne vo flotile ZSSK CARGO osadených ďalších 1000 monitorovacích zariadení (GPS). Spoločnosť tak celkovo používa monitorovacie zariadenia už na 6000 nákladných vozňoch 20 radov, ktoré nasadzuje v medzinárodnej preprave tovarov.

ZSSK CARGO sa počtom monitorovaných vozňov a rozsahom využívaných výstupov stáva lídrom v digitalizácii železničnej dopravy v SR. Výstupy z monitoringu prostredníctvom užívateľského prostredia Wagon Monitoring System (WMS) sú jedným z nástrojom efektívneho riadenia výkonnosti nákladných vozňov. Vzhľadom na rozsah procesov a činností, ktoré spoločnosť zabezpečuje, WMS slúži pre zákaznícky servis a zákazníkov, ale aj jednotlivé zložky ako obchod, prevádzka, vrátane dispečingu, ECM a oprava a údržba železničných koľajových vozidiel. 

WMS umožňuje sledovať aktuálnu polohu vozňa, jeho rýchlosť, históriu pohybu, kilometrické prebehy a nárazy, pri ktorých môže dôjsť k prípadnému poškodeniu vozňa. Užívateľ si tiež vie zadefinovať vlastné kontrolné body prípadne oblasti - polygóny, pričom systém vygeneruje správu o vstupe a výstupe monitorovaného vozňa, spracuje prehľadné štatistiky za definované obdobie. 

Vzhľadom na plánovanú štruktúru vozňov pre budúci rok bude mať ZSSK CARGO k 1. 8. 2023 v prevádzke viac ako 60 % monitorovaných vozňov. Spoločnosť využíva systém monitorovania nákladných vozňov od roku 2019, keď boli nainštalované na vozne prvé jednotky. Od novembra 2019 do augusta 2020 boli jednotky GPS dodané na 5000 vozňov spoločnosti, resp. vozňov, ktoré má v dlhodobom prenájme.

Během Regionálního dne železnice vyjedou na Ostravsku zvláštní vlaky v čele s Velkým bejčkem

26.9.2022 - 15:27

Svátek 28. září bude na Ostravsku ve znamení oslav Regionálního dne železnice. České dráhy vypraví historické vlaky v čele s parní lokomotivou Velký bejček, které pojedou z Bohumína na okružní jízdu po Ostravě a zpět. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu modelové železnice a také moderních železničních vozidel v bohumínském depu.