Tlačové správy

Na pražském hlavním nádraží se otevírá prodloužený podchod

PRAHA, 24. září 2021

Správa železnic dnes otevírá, zatím v provizorním režimu, prodloužený severní podchod na největším českém osobním nádraží, díky kterému se zkrátí cesta z centra města do přilehlých městských částí. Stavební práce trvaly přibližně 16 měsíců a za 219,55 milionu korun je realizovalo sdružení firem MTS+HT CZ – Podchody hl. n., jehož společníky jsou Metrostav a HOCHTIEF CZ.

Prodloužený podchod výrazně pomůže obyvatelům Vinohrad a Žižkova i těm, kdo zde pracují nebo studují. Výrazně se jim zkrátí docházková vzdálenost nejen přímo na hlavní nádraží, ale i do centra města,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Na samotný podchod navazuje pěší trasa, která ústí do Seifertovy ulice, přímé napojení má i komerční centrum Churchill Square. Výstup z podchodu je plně bezbariérový, k dispozici je schodiště, dvojice eskalátorů a výtah.

Před osmi lety spočítala skupinka vysokoškoláků, že za jednu pracovní směnu přeběhne přes koleje asi 1200 lidí. Teď už lidé nebudou mít důvod takhle nebezpečně hazardovat. Je tady nejen funkční, ale i pohodlný podchod moderního střihu doplněný o upravené okolí,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Stavební práce na prodloužení podchodu začaly vloni v květnu a zahrnovaly mimo jiné i potřebné přeložky kolejí, stávajícího kabelového kolektoru a vodovodu a úpravy kanalizace. Během stavby došlo ke změně typu zastřešení výstupu z podchodu.

Realizovaný návrh je na české železniční síti unikátní. Celá konstrukce byla provedena z pohledového betonu, v místě svítidel byl vytvořen architektonický tvar „přilbice“. Tvaru se povedlo docílit pomocí bednění vytištěného na 3D tiskárně. Samotná betonáž probíhala ze dvou směsí betonu, kdy technologové dodávající beton určovali přesný čas, kdy se použije druhá směs, aby bylo docíleno správného vzhledu konstrukce. Architekti navrhli i pobytové schody na přístupovém chodníku, kde si mohou lidé v klidu sednout a pozorovat provoz na vlakovém nádraží.

Těší nás, že se podařilo toto náročné dílo zrealizovat podle požadavků investora. Věříme, že dokončovací práce neomezí zdejší obyvatele ani cestující při využívání této dlouhá desetiletí požadované zkratky mezi důležitými centrálními městskými částmi,“ zdůraznil za zhotovitele generální ředitel Metrostavu Jaroslav Heran.

Podchod vítám a moc děkuji Správě železnic a zhotovitelům za realizaci stavby. Po mnoha letech se Praha 3, zejména pak část kolem Seifertovy ulice, VŠE a dolního Žižkova, dočká důstojného přístupu na hlavní nádraží, metro C a dále do centra města. Jsem moc rád, že se to povedlo," říká Pavel Dobeš, místostarosta městské části Praha 3.

Podchod bude plně přístupný od 24. září, v následujících týdnech budou probíhat pouze dokončovací práce zejména na úpravě okolí výstupu z podchodu. Podél části upravované areálové komunikace se dokončí oplocení a venkovní osvětlení. Nová část podchodu dostane také příslušný informační a orientační systém. Prodloužení podchodu přispěje ke zvýšení bezpečnosti a zabrání možným střetům chodců a vlaků.

Pro cestující v Praze se otevřela nová stanice na Zahradním Městě

PRAHA, 24. září 2021

Cestující mohou ode dneška využívat novou železniční stanici Praha-Zahradní Město. Slavnostního předání stavby veřejnosti se dnes, stejně jako v případě prodlouženého severního podchodu na hlavním nádraží, zúčastnili premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Karel Havlíček. Stanice na Zahradním Městě je součástí nově vybudovaného přestupního terminálu, který výrazně zkvalitní cestování veřejnou dopravou v této části metropole.

Jsem rád, že se nám už během probíhající stavby mezi hlavním a hostivařským nádražím dařilo zlepšovat nejen komfort pro cestující, ale také pro občany přilehlých městských částí. Kromě otevření nové zastávky v Edenu k tomu přispělo i prodloužení podchodu pod vršovickým nádražím směrem na Nusle. Teď se výrazně zkvalitnila dostupnost oblasti Zahradního Města, kterou dosud obsluhovaly pouze tramvaje a autobusy,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.  

Nová stanice na Zahradním Městě se stejně jako zastávka Praha-Eden nachází na traťové přeložce, kterou Správa železnic vybudovala v rámci modernizace úseku Praha-Hostivař – Praha hl. n. Vlaky zde nyní mohou využívat kapacitnější čtyřkolejnou trať. Přínosem je rovněž zkrácení trasy o 232 metrů a traťová rychlost až 120 km/h, což se pozitivně projeví na zkrácení jízdních dob vlaků. Velká část Pražanů navíc získala lepší dostupnost vlakové dopravy než v případě původní tratě přes zastávku ve Strašnicích.

Železniční stanice na Zahradním Městě je důležitá nejen jako součást železničního koridoru Hostivař – Praha hl. n., ale i jako přestupní terminál, který výrazně zkvalitní cestování integrovanou dopravou v této části metropole,“ říká ministr dopravy Havlíček a doplňuje: „Ve vytváření přestupních bodů propojujících železnici s autobusy a tramvajemi je budoucnost ekologické a pro občany komfortní veřejné dopravy.“ 

Výstavbu tzv. Koridoru Hostivař zahájila Správa železnic v květnu 2018. Kompletní rekonstrukcí prošla stanice Praha-Vršovice, která byla rozšířena o nové nástupiště č. 4. Bezbariérový přístup je zajištěn šikmými chodníky. Kromě výstavby nové stanice a zastávky je třeba zmínit rekonstrukci devíti stávajících a výstavbu jednoho nového mostního objektu. Ve stanicích Praha-Vršovice a Praha-Zahradní Město bylo současně vybudováno nové zabezpečovací zařízení. „Jako zajímavost lze uvést, že ze stavby bylo odvezeno téměř půl milionu tun materiálu, v drtivé většině zeminy a kamenné sutě. K tomu se využilo kromě 1 580 nákladních aut také 640 vlaků,“ přibližuje rozsah stavebních úprav Jiří Svoboda. 

Jsme přesvědčeni, že právě tento projekt desetiletí, nazývaný vzhledem ke čtyřkolejné trati též železniční dálnicí, přispěje ke zvýšení komfortu cestujících v dotčených částech hlavního města i sousedního Středočeského kraje. A že ji ocení nejen fanoušci fotbalové Slavie díky nové stanici Eden, ale i ekologové, protože umožní přesednout z automobilů na rychlé a bezpečné vlakové spojení mnoha lidem, kteří dojíždějí za prací do centra města,“ říká za sdružení zhotovitelů generální ředitel Metrostavu Jaroslav Heran.

Samotná stanice Praha-Zahradní Město se nachází v místě křížení s rozšířenou Průběžnou ulicí. Tvoří ji dvě ostrovní a jedno vnější nástupiště, přístup na ně zajišťují schody, výtahy a eskalátory. Ty propojují celý terminál, jehož součástí jsou i zastávky tramvají a autobusů v podjezdu. Zde mají cestující k dispozici rovněž čekárnu a odbavovací prostory.      

Celkové investiční náklady akce s názvem Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař - Praha hl. n., II. část - Praha Hostivař - Praha hl. n. činí 5 361 916 009 Kč bez DPH. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Míra podpory EU z programu CEF je 82,14 % ze způsobilých nákladů, maximální výše dotace představuje částku 110 309 931,07 eur, tedy zhruba 3 065 733 604 Kč. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Zhotovitelem stavby je společnost MTS + SwieR + SMP – Hostivař II, kterou tvoří Metrostav (vedoucí společník), Swietelsky Rail CZ a SMP CZ.

Stavba je dnešním dnem je předána veřejnosti. V následujících měsících ještě proběhnou některé dokončovací práce, spočívající například v aktivaci technologických prvků, terénních úpravách nebo lokálních úpravách nástupišť. Ty ale již nebudou mít na cestující významnější vliv.

Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

24.9.2021 - 9:44

Na železniční lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové vozy řady 841.2 Stadler RegioShuttle RS1. Tyto vozy zakoupil národní dopravce na konci loňského roku od německého dopravce SWEG. Vlaky v budoucnu projdou modernizací.

„Nové soupravy nabízejí modernější a uživatelsky příjemnější prostor a díky své nízkopodlažnosti umožňují lepší přístup cestujícím se zdravotním handicapem, s kočárky a jízdními koly. Podvozkový pojezd vozidla navíc lépe absorbuje nerovnosti kolejiště a tím zásadně zlepšuje jízdní komfort,“ popisuje náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta.

S nízkopodlažními motorovými vozy Stadler RS1 se už cestující na lince U11 setkávali v úseku z Postoloprt do Loun. Po ukončení letní výluky mezi Louny a Libochovicemi budou nyní tyto soupravy jezdit v celé délce linky z Postoloprt až do České Lípy. Provoz linky aktuálně zajistí celkem čtyři vozy řady 841.2 Stadler RS1 společně se čtyřmi soupravami řady 814 RegioNova. Vozidla prozatím zůstanou v původním laku německého dopravce. Počet jednotek Stadler RS1 na této lince by se měl postupně zvyšovat a v budoucnu by tato vozidla měla zcela nahradit zbývající RegioNovy.

Motorové vlaky řady 841.2 byly vyrobeny v roce 1997 a České dráhy je na konci loňského roku získaly od německého dopravce SWEG. „Od německého dopravce jsme zakoupili celkem 22 těchto souprav a máme v plánu jejich velkou modernizaci.  V rámci ní budou tyto vlaky vybaveny klimatizací, elektrickými zásuvkami a Wi-Fi připojením. Upraven bude audiovizuální informační systém a dojde i k přečalounění sedaček a přelakování skříní vozidel,“ uzavírá Jiří Ješeta

Kromě Ústeckého kraje by měla tato vozidla už brzy jezdit také ve Středočeském kraji na tratích z Kralup nad Vltavou do Loun a do Velvar. V průběhu roku 2023 by se pak mělo 11 souprav Stadler RS1 objevit také v Pardubickém kraji, a to například na tratích Česká Třebová – Dzbel, Choceň – Litomyšl nebo Svitavy – Žďárec u Skutče.

V Gdaňsku proběhla evropská premiéra jednotky PESA654 RegioJet pro regionální spoje v Ústeckém kraji

22.09.2021, Vlaky Regiojet CZ

RegioJet investuje do nových souprav. Dnes v Gdaňsku na veletrhu TRAKO oficiálně představil nové jednotky PESA, které od příštího roku nasadí na regionální spoje provozované v Ústeckém kraji.

Největší ryze soukromý osobní železniční dopravce ve střední Evropě, RegioJet, a zástupci předního evropského výrobce železniční techniky – polské společnosti PESA Bydgoszcz SA za přítomnosti zástupců Ústeckého kraje dnes na veletrhu kolejové techniky TRAKO v polském Gdaňsku oficiálně představili první elektrickou jednotku PESA 654 RegioJet. Jednotky jsou pro dopravce RegioJet v netradiční zeleno-žluté barevné kombinaci – odpovídající zbarvení Dopravy Ústeckého kraje.

Jednotky PESA 654 RegioJet jsou dvoudílné vícesystémové elektrické soupravy, které RegioJet nasadí na regionální osobní vlaky provozované na objednávku Ústeckého kraje. Celkem RegioJet pořizuje 7 souprav; hodnota zakázky je více než půl miliardy Kč.

Aktuálně jsou zkompletovány již dvě ze sedmi souprav, dokončování dalších bude probíhat v následujících týdnech. Druhá souprava zahájí v následujících dnech proces schvalování a testovacích jízd na zkušebním okruhu VÚŽ u Velimi.

Jakmile budou zkoušky úspěšně završeny, předpokládá RegioJet postupné nasazení do provozu na linkách U1, U5, U7, U13, U16 a v rámci doplňkových výkonů v Ústeckém kraji.

Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, k představení nových souprav pro Ústecký kraj poznamenává: „Nasazení nových souprav PESA bude znamenat výrazný kvalitativní skok v regionální železniční dopravě v Ústeckém kraji a v České republice. Naplníme očekávání cestujících a objednatele, která vedla k vyhlášení poptávkového řízení, ve kterém RegioJet zvítězil právě s nabídkou vozidel PESA. Cestující a Ústecký kraj tak budou dostávat nejvyšší kvalitu vozového parku za nejvýhodnější cenu.“

"Jsme hrdí na to, že vlaky PESA budou v České republice jezdit u nového dopravce a na nových trasách. Jedná se o premiérové nasazení vícesystémových jednotek PESA 654 na evropských železnicích. RegioJet vyhrál výběrové řízení v Ústeckém kraji s nabídkou vozidel PESA a dosáhne dalšího úspěchu, kdy cestující ocení komfort a bezpečnost cestování v těchto jednotkách," doplnil Krzysztof Zdziarski, generální ředitel společnosti PESA Bydgoszcz SA.

S dopravcem RegioJet se cestující na krajské železnici setkávají již od prosince 2019 a nyní se mohou těšit na nové soupravy PESA, které přispějí k lepšímu pohodlí a vnímání železnice mezi cestujícími v Ústeckém kraji. Jsme rádi, že se některé regionální železniční linky dostanou na úroveň cílové kvality, kterou budeme rádi propagovat a věříme, že zvýší oblibu a vytížení tohoto nejen obrazně „zeleného“ dopravního módu. Všechny soupravy budou v zelené barvě typické pro naší krajskou regionální dopravu. Jednotky budou nasazeny výhradně na linky, kde jak předchozí dopravce, tak i dnešní provoz RegioJetu dočasným vozovým parkem, byl zajištěn motorovými vozy se vznětovými motory. Přínos životnímu prostředí je tak nesporný,“ řekl radní za Ústecký kraj pro oblast dopravy a silničního hospodářství Marek Hrabáč.

Jednotky PESA 654 RegioJet - nový komfort cestování a služby pro cestující

Pořizované jednotky PESA 654 RegioJet jsou dvoučlánkové soupravy elektrické trakce s napájením pro stejnosměrnou a střídavou trakci. Jsou tedy připraveny i na přepnutí stejnosměrné napájecí soustavy na střídavou v síti Správy železnic. Soupravy jsou plně bezbariérové - vozidlo je nízkopodlažní, výška nízké části podlahy a vstupních vestibulů je 600 mm nad temenem kolejnice. Dveře jsou vybaveny asistenčním schůdkem ve výšce 600 mm. Kapacita soupravy je 154 cestujících.

Interiér je klimatizovaný a prostor pro cestující je vybaven zásuvkami pro 230 V a vozidla jsou vybavena sítí Wi-Fi pro zákaznické připojení na internet. Ve vozidle je zajištěno WC pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace a soupravy také umožňují přepravu dětských kočárků a jízdních kol. Vozidlo je vybaveno akustickým a vizuálním informačním systémem pro hlášení zastávek a dalších dopravních informací pomocí palubního počítače. Sedadla pro cestující jsou polstrovaná s opěrkami hlavy a rukou (v případě krajních sedadel). Vozidlo je také vybaveno centrálním ovládáním dveří s výběrem strany, nástupní dveře jsou vybaveny ochranou proti sevření. Výrazné zlepšení komfortu pocítí cestující i během samotné jízdy – a to díky dvounápravovým podvozkům a kvalitnímu systému odpružení.

Jednotky PESA 654 RegioJet mají maximální rychlost 160 km/hod a jsou také vybaveny veškerým moderním zabezpečením – včetně vlakového zabezpečovače ETCS.

Do výroby jednotek nepříznivě zasáhla pandemie Covid 19, kdy dodavatelé po určitou část roku 2020 a 2021 nemohli dodávat díky potřebné pro výrobu. Postupné zahájení provozu jednotek s cestujícími je tak v koordinaci s Ústeckým krajem naplánováno v průběhu prvního pololetí roku 2022.

IMG_6614RegioJet logo

Železniční nákladní dopravci jednali ve Špindlerově Mlýně

23.9.2021

V hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně se 23. září 2021 sešli zástupci železničních nákladních dopravců na 4. konferenci sdružení ŽESNAD.CZ. Konferenční sál zaplnilo více než 200 účastníků, nejen členů sdružení, ale i zajímavých hostů, včetně ministra dopravy a vicepremiéra Karla Havlíčka, zástupců Správy železnic a dalších organizací působících na železnici.

Konferenci zahájil prezident ŽESNAD.CZ pan Martin Hořínek, na něhož navázali Karel Havlíček a Martin Kolovratník, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Další blok byl věnován zajímavému tématu vztahů na železnici a bezpečnosti. Tradičně poutavé bylo vystoupení generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody, na něhož navázal Michal Gajdoš z představenstva ŽESNAD.CZ, který železnici prezentoval jako jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy. Tématu se dále věnoval i náměstek ministra dopravy Jan Sechter.

Další blok zaměřený na podporu železniční nákladní dopravy zahájil Tomáš Tóth, předseda představenstva ČD Cargo. Zaměřil se mimo jiné na to, co očekáváme od železniční nákladní dopravy 21. století, jakými nástroji může dojít k modal shiftu. Neméně zajímavé bylo i vystoupení Jindřicha Kušníra, ředitele odboru O130 Ministerstva dopravy, který hovořil o možné finanční podpoře ETCS, přestavby vozidel na střídavou trakci nebo implementaci tichých brzdových špalíků. Zmínil také podporu z operačního programu zaměřenou na výstavbu terminálů nebo železničních vleček. Poslední prezentující, pan Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitele Správy železnic pro modernizaci dráhy, informoval o infrastrukturních opatřeních ke zvýšení podílu železniční nákladní dopravy.

Nové vlaky, více komfortu a rozšíření služeb, to bude jízdní řád 2022 v režii Českých drah

23.9.2021 - 12:38

České dráhy nasadí v jízdním řádu 2022 na vlaky Západní expres a Krušnohor nejmodernější soupravy InterJet, na regionální spoje z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm vyjedou patrové soupravy push-pull, dvě desítky zbrusu nových bezbariérových RegioPanterů obslouží regionální linky v Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji a klimatizované vozy EC / IC nahradí v rychlících „koženky“. Více vlaků nabídne bezbariérové cestování, Wi-Fi, možnost dobíjet cestovní elektroniku. Novinkou bude rozšířená možnost dobíjení elektrických vozíků handicapovaných osob nebo elektrokol.

„S jízdním řádem 2022 nás čeká největší revoluce v kvalitě, komfortu a rozsahu nabízených služeb od nasazení Railjetů před 7 lety. Do provozu nasadíme nové vlaky v hodnotě zhruba 9 miliard korun. Velká část z nich začne jezdit od začátku nového jízdního řádu a další podle plánu nasadíme v průběhu roku 2022,“ říká Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Největší novinkou budou moderní soupravy InterJet, jak dokládají slova Ivana Bednárika: „Po éře Pendolina a Railjetů, které v minulosti znamenaly zlomové okamžiky v komfortu a službách v dálkové dopravě, nyní přichází éra InterJetů, které jsou ještě lepší než jejich populární předchůdci. Nasadíme je na linky ‚Západní expres‘ a ‚Krušnohor‘. Poprvé v centrální Evropě budou vlaky vybaveny speciálními okny, která lépe propouští mobilní signál, aby se v nich dalo lépe telefonovat. V první třídě jsou bezdrátové nabíječky a novinkou budou i zásuvky na dobíjení elektrických vozíků a elektrokol.“

Jednotky však nebudou mít restaurační vůz, což odpovídá současnému trendu mezi objednateli zajistit provoz vlaků na kratší a střední vzdálenosti co nejefektivněji s nízkými náklady. České dráhy však v těchto spojích nabídnou drobné občerstvení přímo na místech cestujících prostřednictvím mobilního minibaru.

Koženky půjdou z kola ven

„Ve velké míře se pustíme do náhrady starších vozů, takzvaných ‚koženek‘, v obyčejných rychlících. ‚Koženky‘ zmizí z plánovaných oběhů v mnoha vlacích a nahradíme je klimatizovanými vagóny s řadou služeb, jako je Wi-Fi nebo zásuvky na dobíjení cestovatelské elektroniky. Většina našich rychlíků tak nabídne komfort vlaků EC / IC,“ doplňuje Ivan Bednárik.    

Konkrétní příklady změn vyjmenovává Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu: „Kvalitativní skok zaznamenají cestující v rychlících ‚Vltava‘ a ‚Lužnice‘ z Prahy přes Tábor do Českých Budějovic a Českých Velenic a v rychlících ‚Vysočina‘ z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna. Tam odstavíme nejvíce ‚koženek‘ a nahradíme je moderními vagóny. Jednotlivé komfortní vozy pak doplníme také do rychlíků ‚Hradečan‘ a ‚Krakonoš‘ z Prahy do Hradce Králové a Trutnova a do rychlíků ‚Bouzov‘ z Brna do Olomouce a Šumperka. Starší vozy pak budeme používat jako zálohu, např. při posilování dopravy nebo jako operativní náhradu.“  

Nové soupravy v regionální dopravě nabídnou Wi-Fi nebo nabíjení elektrokol

Moderní soupravy zamíří i na regionální linky. „S novým jízdním řádem a během roku 2022 nasadíme na linku Ostrava – Frenštát pod Radhoštěm nové patrové jednotky push-pull a RegioPantery zamíří na linku P2 z Klatov přes Plzeň a Rokycany do Berouna a na regionální linky v Jihočeském kraji. Díky tomu vyřadíme z každodenního provozu desítky velkoprostorových vozů z přelomu 80. a 90. let,“ doplňuje Jiří Ješeta. Nové jednotky nahradí např. vozy typu Bdtmee z bývalé NDR přezdívané „Honecker“, ale především vozy řad Bdt, Bdtee nebo vozy se služebním oddílem BDs.    

Moderní regionální soupravy nabídnou cestujícím služby na úrovni dálkových expresů. Jsou klimatizované, plně bezbariérové, vybavené zásuvkami a USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky a nově i výkonnými zásuvkami 230 V pro dobíjení elektrických vozíků handicapovaných cestujících a elektrokol. Soupravy push-pull na Ostravsku budou mít i speciální okna umožňující lepší průchod mobilního signálu, podobně jako InterJet.     

České dráhy budou během jízdního řádu 2022 uvádět do provozu také další modernizovaná vozidla, např. v Olomouckém kraji jde o motorové jednotky Stadler GTW, a v dalších soupravách budou rozšiřované služby, např. v motorových soupravách v Královéhradeckém kraji.

Změny ve vnitrostátní dopravě

U dálkových vlaků nedochází k významným změnám. Na všech linkách operovaných Českými drahami zůstává zachován současný rozsah provozu a jen minimálně, v rozsahu jednotlivých minut, se upravují cestovní doby a časy odjezdů a příjezdů. 

K větším změnám dochází u těchto linek:

Ex 6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb

Vlaky budou během jízdního řádu 2022 operované jednotkou InterJet, které budou vybaveny speciálními okny propouštějícími signál mobilních telefonů, v 1. třídě bezdrátovými nabíječkami mobilních telefonů a elektrickými zásuvkami 230 V pro nabíjení elektrických vozíků handicapovaných a elektrokol. Spoje nabídnou všechny dosavadní služby: Wi-Fi, el. zásuvky a USB konektory, přepravu osob na vozíku, kočárků a jízdních kol, dětské kino atd.   

R9 Vysočina Praha – Havlíčkův Brod – Brno

V soupravě bude zařazen větší počet klimatizovaných vozů, které byly v minulosti řazeny ve vlacích EC / IC. Půjde o oddílové a velkoprostorové vozy (Bee238, Bpee237). Rozšíří se nabídka Wi-Fi připojení a možnosti dobíjení elektroniky cestujících.   

R 10 Hradečan a Krakonoš Praha – Hradec Králové – Trutnov

Z kmenové soupravy bude vyřazen poslední vůz starší konstrukce (BDs). Souprava nabídne přepravu jízdních kol formou spoluzavazadla. 

R 12 Bouzov Brno – Olomouc – Šumperk

Do soupravy budou zařazeny klimatizované kombinované vozy 1. a 2. třídy vybavené Wi-Fi a zásuvkami pro napájení elektroniky (ABpee). Službu Wi-Fi nabídne více vozů v soupravě. V soupravě budou i nadále zařazeny také dva modernizované osobní vozy typu Bdtee. 

R 15 Krušnohor Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb

Spoje budou během jízdního řádu 2022 operované jednotkou InterJet, které budou vybavené speciálními okny propouštějícími signál mobilních telefonů, v 1. třídě bezdrátovými nabíječkami mobilních telefonů a elektrickými zásuvkami 230 V pro nabíjení elektrických vozík handicapovaných a elektrokol. Spoje nabídnou všechny dosavadní služby: Wi-Fi, el. zásuvky a USB konektory, přepravu osob na vozíku, kočárků a jízdních kol, dětské kino atd.   

R 17 Vltava Praha – České Budějovice a Lužnice Praha – České Velenice 

Vlaky nově zastaví ve stanici Praha-Zahradní Město. Kmenové soupravy budou sestaveny z klimatizovaných vozů EC / IC a budou z nich vyřazeny starší typy („koženky“). Spoje nabídnou nové služby: přepravu osob na vozíku, Wi-Fi, elektrické zásuvky 230 V pro napájení cestovní elektroniky a dětské kino. Přeprava kol bude možná formou spoluzavazadla.   

Od Kielu po Graz, od Curychu po Brest

Také nabídka mezistátních spojů Českých drah provozovaná v kooperaci se zahraničními partnery zůstává stabilní a bez významných změn. České dráhy i nadále nabídnou přímá spojení v trasách (Břeclav) – Praha – Berlín – Hamburk – Kiel, Praha – Mnichov, Cheb – Norimberk, Praha – Linec, Praha – Curych (přímý lůžkový vůz), (Děčín–) Praha – Vídeň – Graz, (Děčín –) Praha – Bratislava – Budapešť, Praha – Púchov / Žilina, Praha – Ostrava – Žilina – Košice / Humenné, Ostrava – Banská Bystrica / Zvolen, Graz – Vídeň – Břeclav – Ostrava – Katovice – Krakov – Přemyšl / Varšava – Brest / Gdaňsk – Gdyně a Praha – Ostrava – Katovice – Krakov – Přemyšl / Varšava a pojedou i letní sezónní vlaky z Bohumína do pobaltských přímořských letovisek.             

Aj východné Slovensko dostane svoje stredisko technicko-hygienickej údržby, ktoré zabezpečí čistotu

Aj východné Slovensko dostane svoje stredisko technicko-hygienickej údržby, ktoré zabezpečí čistotu vlakov pod jednou strechou

23.9.2021

BRATISLAVA Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) modernizuje nielen svoje vlaky, ale i pracoviská. Nové moderné strediská technicko-hygienickej údržby (THÚ) budú prispievať k predĺženiu životnosti nových, resp. modernizovaných železničných koľajových vozidiel.

Dnes sme v priestore Rušňového depa v Humennom podpísali Zmluvu o dielo Technicko-hygienickej údržby železničných koľajových vozidiel pre stredisko Humenné za účasti Jaroslava Kmeťa, štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR, Miloša Merička, primátora mesta Humenné, Jána Sekeráka, zástupcu dodávateľskej spoločnosti Metrostav a Romana Koreňa, predsedu predstavenstva ZSSK. Prítomní zároveň poklepali základný kameň novej stavby, ktorá sa začne realizovať v najbližších týždňoch.

Nové pracovisko infraštruktúry THÚ Humenné bude vybudované v priestoroch súčasného Rušňového depa Humenné. Doteraz boli služby THÚ poskytované v rušňovom depe, pričom hygienická údržba bola sčasti realizovaná priamo na koľajiskách železničnej stanice. Po spustení spomínaných stredísk THÚ budeme čistenie sústreďovať do nových pracovísk, ktoré zaručia včasné vykonávanie potrebných činností a zároveň zvýšia komfort práce našich zamestnancov.

Stredisko THÚ je vstupenka do 21. storočia, čo sa údržby vlakov týka, pretože súčasné pracoviská nezodpovedajú potrebám nových vozidiel, ktoré boli ZSSK v ostatných rokoch obstarané. Veľkou výhodou strediska THÚ je čistenie exteriéru aj interiéru vozidiel i krátkodobá technická údržba. To všetko bude vytvorené na jednom mieste a pod jednou strechou vybudovaním novej haly prevádzkového ošetrenia súprav, rekonštrukciou haly pre umiestnenie stabilného umývača, koľají pre čistenie toaliet vo vozňoch s uzavretým systémom WC, nových rozvodov inžinierskych sietí, ako aj nevyhnutných nových technológií pre danú činnosť technickej a hygienickej údržby železničných koľajových vozidiel. V stredisku bude možné umývať vozidlá aj pri nižších teplotách.

Všetky služby moderných stredísk THÚ v súlade s ich vybavením a určením budú poskytované aj ostatným dopravcom, ktorí využívajú slovenské koľaje. Strediská teda budú mať prínos pre cestujúcich všetkých spoločností vrátane súkromných dopravcov.

Pre vybudovanie kompletného a funkčného pracoviska THÚ v Humennom je potrebné realizovať výstavbu, resp. rekonštrukciu nasledovných objektov a prevádzkových súborov:

 • vybudovanie koľaje pre technickú údržbu vozňov s prehliadkovým kanálom v osi koľaje dl.354 m (koľ. č. 201) vybavená rozvodmi potrebných médií a stojanmi pre vyprázdňovanie fekálnych kontajnerov vozidiel s vákuovým WC, umiestnenými medzi koľ. č. 201 a 202b, koľaj bude prestrešená,
 • vybudovanie koľaje pre hygienickú údržbu vozňov – fekálna koľaj (koľ. č. 202b) so zbernou vaňou dĺžky 136 m, vybavenú bočným vyvýšeným manipulačným chodníkom, rozvodmi potrebných médií a stojanmi pre vyprázdňovanie kontajnerov vákuových WC umiestnenými medzi koľ. č. 201 a 202b, koľaj bude prestrešená,
 • vybudovanie novej haly prevádzkového ošetrenia (HPOS) pre dieselmotorové jednotky (DMJ) dĺžky cca 90,5 x 18,7 m s dvoma koľajami č. 212, 213, so zníženou podlahou s prehliadkovým kanálom, s technologickým zariadením pre vyväzovanie podvozkov a manipuláciu s nimi (mostový žeriav, zdviháky), s rozvodmi potrebných médií a šachtou s vývodom pre vyprázdňovanie fekálnych kontajnerov, v hale bude vykonávaná aj dezinfekcia fekálnych nádrží DMJ,
 • vybudovanie stabilného halového umývača umiestneného v existujúcej hale mytia (hala H2), ktorá bude rekonštruovaná, s jednou koľajou (koľ. č. 207) a posunovacím zariadením pre obojsmerný pohyb umývanej súpravy (maximálna dĺžka súpravy – 123 m),
 • rekonštrukcia haly opráv vozňov (H1) s odvesením s dvoma koľajami (koľ. č. 209, 211),
 • rekonštrukcia haly prevádzkového ošetrenia motorových hnacích dráhových vozidiel (HDV) a motorových vozidiel (MV) s dvoma koľajami (koľ. č. 204, 206),
 • rekonštrukcia štyroch odstavných koľají č. 204a, 205, 206a prechádzajúcich cez existujúcu halu H3 a koľ. č. 214 vedľa HPOS DMJ s rozvodom potrebných médií,
 • rekonštrukcia ostatných koľají – spojovacie koľ. č. 202, 210, vzťažná koľaj č. 202a.

 

Na Slovensku budú v najbližšej dobe vybudované tri moderné strediská THÚ, a to okrem Humenného aj vo Zvolene a Nových Zámkoch. Od projektu si ZSSK sľubuje zvýšenie kvality vykonávania čistenia, údržby, technických kontrol a menších opráv vlakových súprav za lepších podmienok ako v súčasnosti.

 

O projekte

THÚ Humenné

Predpokladané finančné náklady na výstavbu strediska THÚ v Humennom sú vo výške 30 mil. eur bez DPH. Hlavnú časť pokryjú prostriedky z eurofondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, zvyšok pôjde zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov ZSSK, konkrétne:

 • Európsky fond regionálneho rozvoja: 22,8 mil. eur,
 • ŠR SR: 4,0 mil. eur,
 • ZSSK: 1,7 mil. eur.

Začiatok výstavby predpokladáme v septembri 2021 a trvanie výstavby odhadujeme na 18 mesiacov, tzn. predpoklad začatia užívania nového strediska THÚ v Humennom je v priebehu roka 2023 (marec – apríl 2023).

 

THÚ Nové Zámky

Predpokladané finančné náklady na výstavbu strediska THÚ v Nových Zámkoch sú vo výške 41,8 mil. eur bez DPH. Hlavnú časť pokryjú prostriedky z eurofondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, zvyšok pôjde zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov ZSSK, konkrétne:

 • Európsky fond regionálneho rozvoja: 33,6 mil. eur,
 • ŠR SR: 5,9 mil. eur,
 • ZSSK: 2,3 mil. eur.

Začiatok výstavby predpokladáme v septembri 2021 a trvanie výstavby odhadujeme na 20 mesiacov, tzn. predpoklad začatia užívania nového strediska THÚ v Nových Zámkoch je v priebehu roka 2023 (máj – jún 2023).

 

THÚ Zvolen

Predpokladané finančné náklady na výstavbu strediska THÚ vo Zvolene sú vo výške 34 mil. eur bez DPH. Hlavnú časť pokryjú prostriedky z eurofondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, zvyšok pôjde zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov ZSSK, konkrétne:

 • Európsky fond regionálneho rozvoja: 27,3 mil. eur,
 • ŠR SR: 4,8 mil. eur,
 • ZSSK: 2,0 mil. eur.

Začiatok výstavby predpokladáme v septembri 2021 a trvanie výstavby odhadujeme na 20 mesiacov, tzn. predpoklad začatia užívania nového strediska THÚ vo Zvolene je v priebehu roka 2023 (máj – jún 2023).

Vo vyššie uvedených celkových sumách nie sú zahrnuté náklady na služby stavebného dozoru, v súčasnosti na uvedenú službu prebieha proces verejného obstarávania (VO).

V Trebišove začína výstavba terminálu osobnej prepravy - TIOP

23.09.2021

Dnes (23.09.2021) bola v Trebišove podpísaná zmluva na výstavbu Terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP), ktorý prinesie výraznú modernizáciu priestorov autobusovej a železničnej stanice. Projekt v hodnote viac ako desať miliónov eur zlepší kvalitu cestovania, umožní cestujúcim rýchly a bezpečný prestup medzi jednotlivými druhmi dopravy s ťažiskom na nosný systém železničnej dopravy.

Zmluvu na výstavbu TIOP Trebišov dnes za účasti štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) Jaroslava Kmeťa a primátora mesta Trebišov Mareka Čižmára podpísal generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR)  Miloslav Havrila spolu so zástupcami Zhotoviteľa spoločnosti Chemkostav a.s. Michalovce. Zhotoviteľ sa zaviazal stavbu odovzdať do 24 mesiacov od odovzdania staveniska.

Dobré správy vždy potešia a dnešný deň je veľmi dôležitý práve pre východné Slovensko, ktoré potrebuje investície ako soľ. Terminál integrovanej osobnej prepravy bude súčasťou integrovaného dopravného systému v Košickom samosprávnom kraji a napomôže rozvoju a modernizácii verejnej dopravy nielen v meste, ale v celom regióne. Trebišovčania budú môcť presadnúť pohodlne z auta na vlak alebo z autobusu na vlak, tak sa posilní význam verejnej dopravy a na cestách bude zas o niečo menej áut. A to je aj cieľ,“ uviedol štátny tajomník MDV SR Jaroslav Kmeť.

Výstavba terminálu ráta s osvetleným parkoviskom pre osobné automobily aj zastrešenými úložiskami pre bicykle v  dosahu kamerového systému.

„TIOP Trebišov bude slúžiť ako prestupné miesto medzi rôznymi druhmi dopravy s cieľom presmerovať cestujúcich z iných dopravných módov na železničnú dopravu. Autobusy, osobné automobily a bicykle dopravia cestujúcich do terminálu, odkiaľ budú pokračovať železničnou dopravou. Kapacita terminálu počíta s kapacitou odbavenia 400 – 1 000 cestujúcich za hodinu vlakom. Pri diaľkovej, prímestskej a mestskej autobusovej doprave takmer 1500 cestujúcich za deň. Dúfam, že tak významne pomôžeme v meste Trebišov s presunom ľudí z áut na železnicu,“ povedal generálny riaditeľ ŽSR Miloslav Havrila.

Výstavba terminálu v hodnote 10 492 091,57 prinesie rekonštrukciu, úpravu a stavebno-technickú prestavbu časti súčasnej železničnej a autobusovej stanice. Súčasťou projektu je tiež vybudovanie podchodu a dopravného prepojenia vrátane ulíc Tabaková a Štúrova. Projekt je financovaný z  Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra prioritná os 5.

Setkání drážních úřadů s dopravci a výrobci kolejových vozidel

22.9.2021

V  září  se  uskutečnilo  tradiční  setkání  Drážního  úřadu  s  železničními  dopravci  a  výrobci  kolejových
vozidel.  O své zkušenosti se zaváděním evropské legislativy do schvalovacích procesů a implementací
vlakového zabezpečovače ETCS se s účastníky podělili zástupci Evropské železniční agentury, polského
drážního  úřadu  UTK  i  slovenského  Dopravného  úradu.  S plány  na  zavádění  ETCS  i  dalšími  výstupy
Bezpečnostní komise seznámili hosty zástupci Ministerstva dopravy.   


Dotazy z řad dopravců i výrobců železničních vozidel potvrdily, že téma zavádění ETCS je aktuálně jedním
z nejzásadnějších problémů, které všechny subjekty zaměstnává. Zavedení  výhradního provozu ETCS
v roce 2025 na některých koridorových tratích se rychle blíží. Do tohoto data musí být železniční vozidla
vybavena a strojvedoucí proškoleni.


„Zkušenosti z okolních států nám potvrzují, že se jedná o komplexní téma a Česká republika drží krok se
sousedními zeměmi. Shodujeme se v zásadních tématech, která je třeba s Evropskou železniční agenturou
řešit,“ říká Jiří Kolář, ředitel Drážního úřadu.  


Pro úspěšné zavedení ETCS je důležitá součinnost Ministerstva dopravy, Drážního úřadu, provozovatelů,
výrobců i dalších subjektů. Implementace  moderního zabezpečovače se prolíná všemi procesy od
vybavování tratí přes dovybavení vozidel palubní částí ETCS až po nutnost připravit strojvedoucí tak, aby
byli schopni bezpečně novou technologii zvládnout. Sdílení zkušeností s národními bezpečnostními orgány
sousedních států a úzká spolupráce s Evropskou železniční agenturou jsou klíčovou součástí úspěšného
zavedení ETCS na území naší republiky.  


„Upozorňujeme veškeré  subjekty,  že  dovybavení  železničního  vozidla  mobilní  částí  ETCS  znamená
významnou změnu na vozidle, a tudíž je nutné absolvovat schvalovací proces vozidla včetně zkušebního
provozu,“ říká Radek Šafránek, ředitel provozně-technické sekce Drážního úřadu a dodává: „Prosíme proto
všechny žadatele, aby nepodceňovali časovou náročnost tohoto procesu.“


 V horizontu následujícího  roku má  být  palubní  částí  ETCS  dovybaveno  řádově  450  vozidel.  Aby
nedocházelo k problémům a zbytečným zpožděním, vydal Drážní úřad pokyn, jak v případě žádostí o
schválení dodatečné instalace postupovat. Základem je dobře připravená dokumentace, kterou žadatel
Drážnímu úřadu předkládá.


„V návaznosti na zavádění ETCS je  však  potřeba také proškolit strojvedoucí. Doposud byla proškolena a
s ETCS se setkala jen malá část nich. V této souvislosti se uvažuje o využití simulátorů, na kterých by měli
všichni strojvedoucí povinnost se s novým zabezpečovacím systémem seznámit,“ doplňuje Jiří Kolář.
Vzhledem  k finanční náročnosti dovybavení vozidel palubní částí ETCS podporuje  Ministerstvo  dopravy
dopravce také dotačními programy.
 
Na workshopu bylo znovu zdůrazněno, jak  postupovat při podávání žádostí o  schvalování  vozidel  a
jednotných  bezpečnostních  osvědčení. Od loňského října, kdy byl zaveden 4. železniční balíček,  je
základní platformou tzv. One-Stop  Shop  (OSS), tedy portál, přes který jsou veškeré žádosti podávány i
vyřizovány. Hlavní úlohu zde hraje Evropská železniční agentura (ERA), která portál spravuje.  


Pokud se žádosti týkají provozu ve více státech najednou, je schvalovacím orgánem automaticky ERA.
Pokud  se týkají pouze jednoho státu, může si žadatel zvolit, zda žádost zpracuje národní bezpečnostní
úřad (v našem případě Drážní úřad) nebo ERA. Drážní úřad je v každém případě nedílnou součástí
schvalovacích procesů za národní železniční systém. Ke každé žádosti týkající se provozu na území ČR se
musí vyjádřit.  


Žadatelé o schválení dodatečné instalace palubní části ETCS musí veškeré žádosti podávat již pouze
prostřednictvím platformy OSS.
 
Další informace ze zářijového setkání s dopravci a výrobci naleznete na:
https://www.ducr.cz/cs/o-nas/setkani-s-dopravci-a-vyrobci 

 

Do České republiky přijede Evropský vlak, který připomene význam železniční dopravy

22.9.2021 - 16:05

Přijďte se podívat na Connecting Europe Express (CEE), jedinečný evropský vlak prezentující význam a budoucnost železniční dopravy v Evropské unii. Už ve čtvrtek 23. září překročí hranice České republiky a postupně pak zamíří do Ostravy, Břeclavi, Brna, Prahy a Plzně. Projekt Evropské unie, na kterém spolupracuje většina evropských železničních společností včetně Českých drah, zdůrazňuje důležitost železniční dopravy a ukazuje cestu k naplnění tzv. Green Dealu. Zároveň má upozornit na nutnost investic do železniční infrastruktury.

„Evropský vlak je pro nás příležitostí, kdy můžeme široké veřejnosti prezentovat ekologickou přepravu osob a nákladů po železnici i cíle Evropské unie v jejím rozvoji,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik a dodává: „Budoucnost je v železnici. Abychom zvýšili její atraktivitu, investujeme v příštích letech do nových osobních vlaků více než 100 miliard korun. Projeví se to v kvalitě cestování nejen v rámci České republiky, ale i do významných zahraničních destinací, kam jezdíme ve spolupráci s partnerskými dopravci. Desítky miliard korun investujeme také do rozvoje nákladní dopravy a moderních technologií, jako je přeprava ve speciálních kontejnerech innofreight.“

Connecting Europe Express, který propaguje železnici jako udržitelný a ekologický způsob přepravy cestujících a nákladu, bude brázdit české koleje od čtvrtka 23. září do neděle 26. září 2021. Trasu vlaku po  českém území připravily České dráhy ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem dopravy ČR, Správou železnic a dalšími partnery.

Vlak přijede do České republiky ve čtvrtek 23. září v odpoledních hodinách přes česko-polský hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice. Tento den zastaví zhruba mezi 16. a 22. hodinou na ostravském hlavním nádraží, kde ho můžou navštívit první zájemci, a poté zamíří přes Břeclav do Rakouska. Hned následující den, v pátek 24. září, se vlak vrátí zpět do České republiky a ve večerních hodinách zastaví v Břeclavi a v Brně.

V sobotu 25. září bude následovat zastávka na pražském hlavním nádraží. Z Brna do Prahy dopraví evropský výstavní expres Vectron společnosti ČD Cargo v originálním českém nátěru pro Evropský vlak. Vectron i celý vlak si mohou zájemci prohlédnout na pražském hlavním nádraží v době od cca 13:15 do 15:30 hod., kdy je připravena jeho prezentace pro širokou veřejnost. V neděli 26. září pak souprava odjede z Prahy přes Plzeň a hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald do Německa.

Souprava Connecting Europe Express bude mít šest vagónů různých evropských dopravců. V nich se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o železničních technologiích a inovacích nebo o tom, jak Evropská unie podporuje infrastrukturní projekty.

Connecting Europe Express je stěžejním projektem v rámci Evropského roku železnice 2021. Ten vyhlásila Evropská unie s cílem zvýšit všeobecné povědomí o výhodách železnice a také o výzvách, které před ní do budoucna ještě stojí. Projekt také zdůrazňuje význam plánování a financování udržitelné infrastruktury. Evropský vlak odstartoval cestu 2. září v portugalském Lisabonu a svou pouť ukončí 7. října v Paříži. Při své cestě zavítá do všech hlavních měst Evropské unie, jimiž prochází evropská železniční síť. Podrobnosti jsou na webu www.connectingeuropeexpress.eu.

Vize Evropské unie v oblasti tzv. Green Dealu a bezemisního cestování chtějí České dráhy naplňovat i prostřednictvím nedávno vzniklého spolku „Zelená železnice“. Jeho hlavním cílem je koordinovaný rozvoj bezemisní dopravy tak, aby investice do vývoje, výroby vozidel, ale také do budování související infrastruktury byly efektivní a pro dopravce i objednatele finančně dostupné. Spolek chce být zároveň partnerem státu a regionálních samospráv při vytvoření potřebného legislativního rámce této významné změny v rámci Green Dealu.

Zastávky Connecting Europe Expressu v České republice (23. – 26. září 2021)

Connecting Europe Express si můžou zájemci prohlédnout ve stanicích Ostrava hl.n., Břeclav, Brno hl.n., Praha hl.n. a Plzeň hl.n.

 • Příjezd do ČR z Polska přes hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice: 23. září v 15:21 hod.
 • Ostrava hl.n. – 23. září od 15:46 do 21:50 hod.
 • Břeclav – 24. září od 20:44 do 21:00 hod.
 • Brno hl.n. – 24. září od 21:32 do cca 22:00 hod., odjezd 25. září v 10:14 hod.
 • Praha hl.n. – 25. září od 13:16 do 15:30 hod. a 26. září 2021 od 08:27 do 08:57 hod.
 • Plzeň hl.n. – 26. září od 10:27 do 11:33 hod.
 • Odjezd z ČR do Německa přes hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald: 26. září 2021 ve 12:48 hod.

Bezbariérově přístupných nádraží na síti Správy železnic přibývá

PRAHA, 21. září 2021

Správa železnic pokračuje v zajišťování bezbariérové přístupnosti vlakových stanic a zastávek. Jen v letošním roce realizuje či již dokončila stavební akce na téměř třech desítkách nádraží po celé republice, která budou nově přístupná i osobám se sníženou schopností pohybu. Dalšími projekty v této oblasti budou spuštění interaktivní mapy bezbariérové přístupnosti a nákup nových zdvihacích plošin pro vybraná nádraží.

V průběhu letošního roku získali bezbariérový přístup na nástupiště a do výpravní budovy cestující ve stanicích Křižanov a Lhotka nad Bečvou. Osoby se zdravotním postižením se bez omezení dostanou také na nová nástupiště ve zmodernizovaných stanicích Praha-Vršovice, Řetenice a Pačejov, stejně tak i na nově otevřených zastávkách Praha-Eden a Jeníkov-Oldřichov. Po rekonstrukcích a opravách jsou navíc přístupné pro všechny výpravní budovy v Horažďovicích, Hustopečích u Brna a Strakonicích, na rychlíkové zastávce Litoměřice město to platí i pro přilehlé nástupiště pro vlaky ve směru na Ústí nad Labem.

Zcela bezbariérová budou po dokončení prací také nádraží v Praze-Zahradním Městě, Duchcově, Chotějovicích a Želénkách. Lidé používající vozík a další osoby s omezenou schopností pohybu se od září dostanou pohodlně na zrenovovaná nástupiště v Babicích u Šternberka, Mladějovicích, Újezdu u Uničova, Uničově zastávce a Šluknově. Tento výčet doplní ještě přesunutá zastávka Praha-Velká Chuchle.

V rámci probíhajících investičních akcí Správy železnic budou bezbariérově přístupné také stanice Praha-Horní Počernice, Praha-Radotín a Roztoky u Prahy. V pražských Vysočanech se do konce roku zpřístupní bez omezení nástupiště číslo 1. Nezbytné stavební úpravy budov a nástupišť budou součástí dalších rekonstrukcí, které Správa železnic hodlá zahájit do konce letošního roku v Bystřici pod Hostýnem, Vsetíně a Kladně.    

Na svých webových stránkách plánuje Správa železnic v nejbližších měsících rozšířit interaktivní mapu o aplikaci s aktuálními informacemi o bezbariérové přístupnosti a poskytované pomoci na jednotlivých nádražích. Dalším připravovaným příspěvkem ke zlepšení služeb v této oblasti bude pořízení nových zdvihacích plošin pro cestující na vozíku.

„Velký bejček“ bude ozdobou ostravského Regionálního dne železnice

21.9.2021 - 11:17

Parní lokomotiva 423.041 „Velký bejček“ bude hlavním lákadlem ostravského regionálního dne železnice, ten se uskuteční tuto neděli 26. září. Letošní oslavy jsou ve znamení výročí 150 let trati Ostrava – Frýdlant nad Ostravicí a právě po této trati projede i parní vlak.

Poslední zářijová neděle bude v Ostravě patřit Regionálnímu dni železnice. Návštěvníci akce se mohou těšit na výlet do minulosti, kdy vlakům ještě vládla pára. Mezi Ostravským hlavním nádražím a Frýdlantem nad Ostravicí pojede historický vlak, který bude mít v čele parní lokomotivu 423.041 „Velký bejček“ z roku 1924.

Součástí soupravy budou historické vozy bývalé třetí třídy, služební vůz pro přepravu dětských kočárků a také historický bufetový vůz s možností občerstvení. Parní vlak uskuteční dvě jízdy oběma směry – jednu dopoledne a druhou odpoledne.

Z ostravského hlavního nádraží vlak vyjede v 8:55 a v 13:55 a pojede přes stanice Ostrava střed, Ostrava-Kunčice a přes Frýdek-Místek dojede v 10:05, resp. 15:05 do Frýdlantu nad Ostravicí. Na zpáteční jízdu po stejné trase se parní vlak vydá z Frýdlantu nad Ostravicí v 10:41 a v 15:41. Podrobný jízdní řád naleznete na stránkách www.vlakemnavylet.cz. Jízdenku společně místenkou mohou zájemci zakoupit už nyní na všech pokladnách Českých drah. Výše jízdného bude záležet na počtu ujetých kilometrů.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí bude pro účastníky akce připraven stánek Českých drah, svou prací tu odprezentují železniční modeláři a před nádražní budovou bude k vidění výstavní autobus ODISbus.

Proč slavíme Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Dopravní podniky prosadily změnu v zákoně, díky které ušetří stovky milionů korun

20.9.2021

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážní dopravci společně docílili změny v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Novelu tohoto zákona schválili minulý týden poslanci. Provozovatelé vozidel na elektřinu budou konečně osvobozeni od poplatků z obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dopravní podniky tak v součtu ušetří zhruba 300 milionů korun.

Dosavadní přístup státu k provozovatelům elektrických trakcí (tramvaje, trolejbusy, vlaky) byl v rozporu se závazkem České republiky na snižování emisí oxidu uhličitého. Spotřebitelé silové elektřiny byli zatíženi poplatkem z obnovitelných zdrojů. „Problém byl v tom, že do skupiny těchto spotřebitelů spadali i provozovatelé vozidel na elektřinu. Pro dopravní podniky to znamenalo, že provoz ekologicky čistých vozů byl de facto znevýhodňován oproti užívání autobusů se spalovacím motorem. Jestliže má stát na jedné straně zájem na snižování ekologické zátěže, v poslední době zejména produkce oxidu uhličitého, bylo finanční zatížení vozidel na elektřinu nelogické,“ řekl Tomáš Pelikán, předseda SDP ČR

Pozměňovací návrh, který provozovatele vozidel na elektřinu od poplatku osvobodí, připravilo SDP ČR společně s železničními dopravci. Inspirací jim bylo například Německo. Předkladatelem návrhu byl místopředseda Hospodářského výboru Martin Kolovratník, který pro něj získal v tomto garančním výboru doporučující stanovisko pro závěrečné třetí čtení. Výše uvedená změna měla 100% podporu všech dopravních podniků v České republice.

Pozměňovací návrh byl předem projednán s Ministerstvem průmyslu a obchodu. To ale na poslední chvíli změnilo svůj názor a dalo k návrhu negativní stanovisko, které odůvodnilo nedostatkem financí. „Doprava přináší ročně prostřednictvím poplatků POZE do státní pokladny zhruba 900 milionů korun. Za dopravní podniky je to asi 300 milionů korun, což je například cena třiceti trolejbusů. Dopravní podniky a České dráhy jsou ale financovány z veřejných rozpočtů, takže šlo pouze o přelévání peněz z jedné kapsy státní kasy do druhé,“ vysvětlil Martin Chval, výkonný ředitel SDP ČR.

Poslanci zákon ve změněné podobě schválili již v červenci, ale Senát ho s pozměňovacími návrhy vrátil k dalšímu projednání. Senátní verzi nakonec poslanci odhlasovali 15. září. “Věřili jsme, že u poslanců zvítězí zdravý rozum a podpoří provoz ekologicky čistých vozidel ve veřejné dopravě, ať už se jedná o tramvaje nebo vlaky. Jsem rád, že zákonodárci změnu schválili, protože čistá doprava by neměla být trestána,“ uvedl Tomáš Pelikán.

V souhrnu za všechny dopravní podniky tvoří dopravní výkon elektrických trakcí více než polovinu vozových kilometrů. Některá města v České republice jsou na tom ještě lépe a patří mezi nejekologičtější městské dopravní systémy v Evropě. Například v Plzni dvě třetiny dopravních výkonů zajišťují tramvaje a trolejbusy, které nezatěžují životní prostředí města škodlivinami. Dopravní prostředky elektrické trakce přepraví v České republice téměř 70 % všech cestujících.

Vectron 383.001 v novém

20.9.2021

Od pátku 17. září 2021 se může Vectron 383.001 dopravce ČD Cargo pochlubit novým slušivým polepem, který obdržel u příležitosti připravované jízdy speciálního vlaku Connecting Europe Express přes Českou republiku.

Lokomotiva bude na evropský vlak nasazena v sobotu 25. září 2021 v úseku Brno – Praha.

Lokomotivy řady 383 nasazuje ČD Cargo primárně na zahraniční výkony. „Česká republiky je zemí v srdci Evropy a ČD Cargo je respektovaný evropský dopravce,“ řekl při této příležitosti Tomáš Tóth, předsedy představenstva ČD Cargo.

Vlaky se po prázdninové výluce vracejí na trať z Brna do Střelic

STŘELICE, 20. září 2021

Na trať z Brna do Střelic se zítra vrátí vlaky. Správa železnic dokončila výluku související s její rekonstrukcí a elektrizací. Pro cestující se otevřou zmodernizované zastávky Troubsko a Střelice dolní, zcela nové zastávky v Brně-Starém Lískovci a Ostopovicích začnou sloužit veřejnosti od poloviny prosince. Dokončené trakční vedení je již pod napětím, elektrické vlaky jej však začnou využívat až po dokončení prací v navazujícím úseku do Zastávky u Brna.

K zahájení stavby došlo vloni v červenci, její úplné dokončení se předpokládá na jaře příštího roku. Maximální rychlost vlaků se po vybudování systému ETCS zvýší na 120 km/h, do té doby budou vlaky jezdit maximálně 100 km/h.

Předmětem prací je rekonstrukce a elektrizace téměř desetikilometrové dvoukolejné části tratě z Brna-Horních Heršpic (mimo) do Střelic. Renovací prošel nejen mezistaniční úsek, ale také samotná stanice Střelice. Stavbaři zde vybudovali nová nástupiště v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí, která spojuje podchod. Bezbariérový přístup zajišťují výtahy.

„Nástupní hranou ve výšce 550 milimetrů a bezbariérovým přístupem disponují rovněž modernizovaná nástupiště na stávajících zastávkách Troubsko a Střelice dolní, cestující v nich využijí nové přístřešky. Stejné parametry mají i nové ostrovní nástupiště v Brně-Starém Lískovci a obě vnější nástupiště v Ostopovicích. Ta se otevřou pro veřejnost od nového jízdního řádu, který začne platit 12. prosince,“ popisuje ředitel Stavební správy východ Správy železnic Miroslav Bocák.

Kromě dokončení instalace trakčního vedení, které je již pod napětím, byla dokončena aktivace nového zabezpečovacího zařízení. To platí i o čtyřech železničních přejezdech, které získaly nejvyšší možné zabezpečení, tedy světelnou signalizaci a závory. Obyvatelé Střelic už mohou využívat také novou konstrukci lávky přes železniční stanici. Zde už pokračují jen dokončovací práce na objízdných kolejích, které by měly být hotové v závěru října.

„Za 80 dní výluky jsme stihli dokončit všechny výhybky ve stanici Střelice, kompletní rekonstrukci navazující části traťové koleje na Moravské Bránice a železniční spodek a svršek obou kolejí ve směru na Zastávku u Brna. Opravili jsme římsu a sanovali zeď mezi kolejemi na Tetčice a Moravské Bránice. Přestože termíny byly napjaté, stihlo se vše dokončit v požadované kvalitě tak, aby 20. září mohla podle plánu skončit výluka a obnovil se provoz mezi Brnem a Zastávkou u Brna,“ uvedl za zhotovitele Ondřej Zedník, projektový manažer společnosti Skanska a.s.

Zhotovitelem stavby s názvem Elektrizace trati vč. PEÚ Brno – Zastávka u Brna, 1. etapa je sdružení firem Skanska a Elektrizace železnic Praha. Celkové investiční náklady akce dosahují 2,9 miliardy korun. Spolufinancování stavby se plánuje z Národního plánu obnovy (Recovery and Resilience Facility – RRF), další zdroje poskytuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Na jaře příštího roku by měla začít realizace navazujícího projektu, zdvoukolejnění a elektrizace tratě do Zastávky u Brna. Správa železnic aktuálně hledá dodavatele stavby, probíhají také výkupy pozemků a další přípravné práce. Stanice Tetčice a Zastávka u Brna i zastávky Omice a Rosice u Brna projdou do konce roku 2023 rekonstrukcí, díky které získají moderní nástupiště s bezbariérovým přístupem. Maximální rychlost vlaků bude 120 km/h. Součástí prací bude také modernizace zabezpečovacího zařízení, provoz vlaků se poté bude řídit z Brna.

Do dvoch vlakov EuroNight sa opäť vracia lôžkový vozeň

20.9.2021

 • Cestujúci ho budú môcť využiť na trase Budapest Keleti – Bratislava hl.st. – Berlin Hbf.

 

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje cestujúcich, že vo vlakoch EuroNight 476/456 a 457/477 na trase Budapest Keleti – Bratislava hl.st. – Berlin Hbf. bude opäť zaradený lôžkový vozeň, a to nasledovne:

 

 • Vo vlaku EN 476/456 bude prvýkrát radený v noci z 23. – 24. 9. 2021.
 • Vo vlaku EN 477/457 bude prvýkrát radený v noci z 24. – 25. 9. 2021.

 

Dlhodobé neradenie lôžkového vozňa vo vlakoch EN súviselo s pandemickými opatreniami a zároveň s poklesom dopytu o medzinárodné cestovanie z dôvodu obmedzení vstupu do jednotlivých krajín. Lístky budú riadne v predaji prostredníctvom rezervačného systému iKVC.

Na histórii nám záleží

20.9.2021

Tento piatok ste na trati zo Spišskej Novej Vsi do Trenčianskej Teplej mohli zachytiť krásne duo - historický elektrický rušňeň bobina E499.062 ("bobinu") v závese s našou "dvojičkou" 131.001/002 vo výrobnom retro nátere. Smerovali na festival parných lokomotív, ktorý svojimi rušňani i "kreatívnym vagónom" podporilo ZSSK CARGO.
Cesta týchto unikátov mala však ešte ďalší, symbolický význam.

Rozlúčka jednosmerných legiend s traťou Žilina - Púchov

Trať Žilina - Púchov patrila medzi prvé elektrifikované úseky v Československu (otvorený 2.10.1960), pričom viac ako 60 rokov tu jazdili elektrické jednosmerné rušne na napätie 3 kV. ZSSK Cargo tu realizovalo značnú časť svojich dopravných výkonov; či už v pokračovaní do Bratislavy (predovšetkým železná ruda do Páleniska) alebo v smere zo Žiliny cez Púchov na Horní Lideč, Lhotky nad Bečvou a ďalej do ČR.
Rušne radu E499.0/140 - "bobiny", neskôr aj E479.1/131 - "dvojičky" patrili medi typické, ba doslova ikonické stroje severoslovenských elektrifikovaných tratí, za dlhú históriu svojho pôsobenia sa stali rovnocennými legendami. V blízkej budúcnosti po dokončení koridorových prác v úseku Žilina - Púchov sa však plánuje zmena trakčného napájacieho systému na striedavý 25 kV. Obzvlášť zaujímavý je pritom úsek Považská Bystrica - Púchov, ktorý po dokončení bude vedený v úplne novom telese. Cez už hotový nový tunel a estakádu ponad priehradu Mládeže pritom nikdy elektrické rušne 3 kV vlastnou silou nešli a po prepnutí napájania už ani nepôjdu.

Za všetkým hľadaj nadšencov

Oba rušne boli opravované a do historických náterov uvedené v našom depe v Spišskej Novej Vsi, za čo patrí jeho zamestnancom, ale aj všetkým vlakovým nadšencom (Železničný klub Tatran), vďaka ktorým sa tieto renovácie uskutočnili, naša vďaka. ZSSK CARGO záleží na histórii a snaží sa ju zachovať aj pre ďalšie generácie.

Autor fotografie: © Stanislav Murčo

Európsky vlak opäť na Slovensku

19.9.2021

Pri príležitosti Európskeho roku železníc 2021 premáva naprieč európskymi krajinami špeciálne vypravený vlak Európskej komisie - Connecting Europe Express (CEE). Jeho cieľom je nielen propagácia vzájomnej európskej súdržnosti a spolupráce, ale aj podpora ekologickej udržateľnosti medzinárodnej prepravy, ktorú najviac reprezentuje práve železničná doprava. Vlak CEE slávnostne vyrazil na svoju cestu 2. septembra v portugalskom Lisabone a už 10. septembra sa s ním mohla zoznámiť v Bratislave aj slovenská verejnosť. Po absolvovaní ďalšieho úseku svojej cesty po krajinách Balkánu opäť zavítal aj na Slovensko. 19. septembra popoludní ho na slovensko-maďarských hraniciach prevzal špeciálne upravený rušeň 363095-1 spoločnosti ZSSK CARGO a odtiaľ si to v jeho čele nasmeroval priamo do metropoly Východu, do Košíc.

V nedeľu podvečer, krátko pred siedmou hodinou, dorazil CEE na košickú železničnú stanicu, kde jeho „posádku“ oficiálne privítal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja  a zástupcovia všetkých troch železničných spoločností – Roman Gono, predseda predstavenstva ZSSK CARGO, Miloslav Havrila, generálny riaditeľ ŽSR a Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

Z pohľadu železničnej nákladnej dopravy má košický región veľký význam pre našu spoločnosť. Nachádza sa tu komplex prekladísk zabezpečujúcich prekládku tovarov z vozňov širokého rozchodu na normálny, terminál kombinovanej dopravy či veľká opravárenská základňa pre rušne. Navyše, záujem o prácu na železnici  je v tejto časti Slovenska stále vysoký. Som preto rád, že vlak Connecting Europe Express zavítal aj do Košíc. A zvlášť ma teší najmä to, že vlak od maďarských hraníc k poľským ťahal náš rušeň radu 363095-1, ktorého polep sme venovali Európskemu roku železníc.“, uviedol Roman Gono, predseda predstavenstva ZSSK CARGO.

„Pozitívnym prezentovaním železničnej dopravy, a to nákladnej i osobnej, sa môže zásadne zmeniť postoj podnikateľskej obce a verejnosti k železničnej doprave. Verím, že aj prezentácia európskeho roka železníc povzbudí aj mladých ľudí, aby pracovali pre železnice ako pokračovatelia tzv. modrej armády.“, uviedol generálny riaditeľ ŽSR Miloslav Havrila.

Predseda predstavenstva ZSSK, Roman Koreň: „Bez Európskej únie by modernizácia vlakov stála – počet vyradených a morálne úplne prekonaných vlakov na koľajach by rázne prevyšoval počet modernizácií a nákupov. Tlak európskych inštitúcii na ekologickú dopravu, alokovanie reálne dosiahnuteľných zdrojov na jej zatraktívnenie a osvetové aktivity, ako je táto, sú neoceniteľným a nenahraditeľným príspevkom k našej práci. Ďakujeme!“

Návštevníci košickej železničnej stanice mali možnosť zábavnou formou sa oboznámiť  s Európskym rokom železníc a Európskou úniou prostredníctvom aktivít v informačného stánku centra Europe Direct Košice.

Po tomto krátkom zastavení vyrazil „Expres spájajúci Európu“ ďalej na cestu: pred tým, ako definitívne ukončí svoju púť 7. októbra vo francúzskom Paríži, čaká na neho ešte druhá polovica cesty - viac ako 60 miest v ďalších 15 európskych krajinách.

Projekt Connecting Europe Express vznikol vďaka partnerom z európskeho železničného sektora a inštitúciám, ktoré spojili svoje sily na úrovni EÚ, národnej a miestnej úrovni. Vzhľadom na rôzne šírky rozchodu v rámci Európy bude Connecting Europe Express v skutočnosti zahŕňať tri vlaky – pyrenejský, štandardný a pobaltský vlak – ktoré sa budú stretávať pozdĺž trasy. Projekt má na jednej strane pripomenúť, že  interoperabilita medzi niektorými časťami európskej železničnej siete nie je stále úplná, na druhej strane však bude excelentnou prezentáciou veľmi dobrej spolupráce medzi železničnými podnikmi a manažérmi infraštruktúry.  

Niekoľko zaujímavostí o železniciach v EÚ:

· v Európskej únii pracuje v železničnom sektore 916 000 pracovníkov

· 21 % pracovníkov v železničnom sektore tvoria ženy

· železničná doprava je najbezpečnejším spôsobom pozemnej dopravy

· Európska únia je popretkávaná sieťou železničných tratí o celkovej dĺžke približne 201-tisíc kilometrov (ide len o železničné trate
 v prevádzke)

· v EÚ máme približne 9 100 kilometrov vysokorýchlostnej železničnej siete

· priemerná vzdialenosť medzi jednotlivými železničnými stanicami v EÚ je 6,9 kilometrov

· 75 % kilometrov je prejdených vlakmi poháňanými elektrickou energiou

· železničná doprava je udržateľná – tvorí len 0,4 % emisií skleníkových plynov z dopravy. Tento spôsob dopravy je jediným, ktorý
od roku 1990 svoje emisie značne znížil. Preto môže zohrávať dôležitú úlohu v udržateľnom cestovnom ruchu.

· Železničná doprava je nielen najčistejšia ale aj najbezpečnejšia v porovnaní s inými druhmi pozemnej prepravy. Na miliardu
precestovaných kilometrov tu pripadá len 0,1 obetí.

Na Liberecku jezdí náš Křišťálový vlak, připomíná sklářské tradice

17.9.2021

Podívejte se na fotografie ze slavnostního křtu!

Mezi Libercem, Turnovem a Železným Brodem jezdí náš Křišťálový vlak. Nízkopodlažní Desiro, které tady nasazujeme na osobních nebo spěšných vlacích, se převléklo do slušivého kabátu v podobě polepu, který odkazuje na sklářské tradice a zve návštěvníky do sklářských muzeí, galerií, hutí, dílen, uměleckých škol a dalších sklářských míst na Liberecku. Nezůstalo ale jen u polepu vlaku, do křišťálového odkazu se převlékl i jeho vnitřek. 

Křišťálový vlak byl slavnostně pokřtěn a představen v pátek 17. září na nádraží v Železném Brodě za účasti řady pozvaných hostí.

Jsme rádi, že jsme se stali partnerem Křišťálového údolí a náš vlak tak může zajímavým polepem připomínat zručnost a um českých sklářů.

Podívejte se na fotografie ze slavnostní křtu.

 

Na Den Zlínského kraje vás přivezeme vlakem, ukážeme naše RTO

16.9.2021

Přijďte si prohlédnout a porovnat starý vs. nový!

Na sobotu 25. září je připraven už 12. ročník Dne Zlínského kraje. Jako v předchozích letech nabídne opět bohatý program, který bude probíhat v Baťově mrakodrapu a na dalších několika místech v přilehlém okolí. Chybět nebudou ochutnávky potravinářských výrobků Zlínského kraje, pivních speciálů z regionálních pivovarů a mnoho dalších atrakcí pro všechny generace.

Na celodenní oslavy můžete jet i naším vlakem na dvou trasách podle jízdního řádu. První trasa je z Uherského Brodu přes Hradčovice, Vésky, Kunovice, Uherské Hradiště, Staré Město u Uherského Hradiště nebo Otrokovice do zastávky Zlín střed. Vlak vyjede v 9:14, zpět ze Zlína jede náš vlak v 16:05. Druhá trasa je mezi Zlínem, Želechovicemi nad Dřevnicí a Lípou nad Dřevnicí.

Stranou nezůstanou ani naše autobusy. Fandům dopravy ukážeme neuvěřitelné retro, po delší době opět představíme náš krásně zrenovovaný autobusy RTO. Proti němu se naopak postaví nejnovější zástupce autobusové generace ve zlínské provozovně Crossway LE 12. Přijďte si oba autobusy prohlédnout a řekněte kolegům, který se Vám líbí víc!