Tlačové správy

Založení společnosti CD Cargo Adria

Akciová společnost pokračuje v naplňování jednoho ze čtyř pilířů své dlouhodobé strategie, v expanzi na zahraniční trhy. Tento týden společnost dokončila založení dceřiné společnosti CD Cargo Adria, jejímž hlavním cílem je nejpozději do roka získat všechny potřebné dokumenty pro provozování železniční nákladní dopravy v Chorvatsku. Podle předsedy představenstva ČD Cargo, a.s., Ing. Tomáše Tótha je Balkán oblastí, kde vidí dopravce další prostor ke své expanzi. Do budoucna nevylučuje ani zájem o Slovinsko a Srbsko. Velký potenciál zde představuje především napojení na přístavy v Rijece a Ploče.

ČD Cargo za poslední dva roky výrazně zesílilo svoji orientaci na zahraniční trhy a dnes je držitelem „licence“ (přímo nebo prostřednictvím dceřiných společností) pro provoz již v šesti evropských zemích. Tento týden jsme například v Německu vypravili už tisící vlak na vlastní „licenci“ od začátku roku. Základním cílem je poskytovat mezinárodní dopravu pod hlavičkou ČD Cargo a dostat se ke stavu, kdy až pětinu příjmů bude firma inkasovat ze zahraničních přeprav,“ doplnil k založení nové společnosti Tomáš Tóth.

Správa železnic diskutovala v Kutné Hoře o podobě VRT v regionu

Jednání se zúčastnil ředitel odboru přípravy VRT Správy železnic Martin Švehlík. Zastupitelům a vedení města odpovídal na otázky, které souvisely především s dopady vedení vysokorychlostní železnice v krajině.

Celú tlačovú správu nájdete v priloženom dokumente.

Text tlačovej správy

ČD Muzeum v Lužné znovu otevře své brány návštěvníkům, a to v novém!

12.5.2021 - 8:56

V sobotu 15. května znovu otevře železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka. Na návštěvníky v letošním roce čeká několik novinek, například nový vstupní objekt včetně pokladny, kde si lidé kromě vstupenek zakoupí také upomínkové předměty se železniční tématikou. Na první muzejní víkendy jsou navíc připraveny vyhlídkové jízdy jednou z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě 414.096 „Heligón“ z areálu muzea do přilehlé stanice. Otevřeny prozatím budou expozice pouze v otevřeném prostoru a občerstvení, a to ve vztahu ke stále platným hygienickým opatřením.

V ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka čeká na dospělé i děti největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Kromě parních lokomotiv zde návštěvníci mohou vidět také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu.

„Naposledy bylo muzeum otevřeno v říjnu loňského roku, několikaměsíční pauzu vyvolanou pandemií koronaviru jsme však využili například pro úpravu vstupní části areálu. Party pracovníků kolem lokomotiv a vozidel ČD Muzea v Lužné i po celé republice pak tento čas zužitkovali k jejich časově náročnější údržbě. Jsme tedy v plné zbroji připraveni na sezónu,“ říká Marek Plochý, ředitel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, a dodává: „Muzeum není určeno jen pro železniční fandy, na své si tu přijdou i rodiny s dětmi. Součástí expozice je nový interaktivní exponát parní lokomotivy 310.127 s přezdívkou Kafemlejnek, který rozhodně ocení nejedna ratolest. Ten si totiž na rozdíl od většiny ostatních vystavených kousků mohou lidé dokonce osahat, a to včetně kabiny s řadou ovládacích prvků. Ty nejmenší opět rádi svezeme na takzvané ‘úzkokolejce‘. Jde o skutečnou mašinku s opravdovými vagónky, jen v menším provedení. Jezdí malou rychlostí a na její provoz dohlíží odborný personál.“

Železniční muzeum ČD se nachází v sousedství stanice Lužná u Rakovníka a je snadno dostupné vlakem. Jeho návštěvu lze spojit s cestou do křivoklátských lesů, historického města Rakovníka nebo do dalších turistických cílů v okolí.

Podrobné informace o ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka, aktuální otevírací době a nostalgických jízdách parních či motorových vlaků jsou na stránkách www.cdnostalgie.cz.

Dny otevřených dveří na Švestkové dráze

Společnost AŽD připravila pro studenty vyšších a středních škol technického zaměření dny otevřených dveří na Švestkové dráze. Studenti si tak na nejmodernější regionální trati v Evropě, která v rámci linky U10 zajišťuje vlakové spojení Litoměřic h. n., Lovosic a Mostu, mohou prohlédnout špičkové zabezpečovací a sdělovací technologie pro železnici.

Celú tlačovú správu a jej obrazovú prílohu nájdete v priložených dokumentoch.

Tlačová správa
Elektronické stavědlo řady ESA
Kontrola technologií za pomoci dronů
Motorová jednotka RegioSprinter
Nové návěstidlo

 

Optimalizace trati Ústí nad Labem-Střekov – Děčín východ má územní rozhodnutí

Správa železnic získala územní rozhodnutí pro optimalizaci traťového úseku Ústí nad Labem-Střekov – Děčín východ. Dvoukolejná trať na pravém břehu Labe má význam především pro nákladní železniční dopravu, jedním z cílů projektu je proto prodloužení kolejí ve vybraných stanicích pro nákladní vlaky o délce 740 m. Důležitou součástí prací bude i výstavba nových nástupišť. Realizace stavby se předpokládá v letech 2023 až 2025, její celkové investiční náklady se předpokládají ve výši 9,1 miliardy korun.

Cílem projektu je rekonstrukce trati, která povede ke zlepšení jejích kvalitativních parametrů. Dojde k výstavbě nových nástupišť, ve vybraných stanicích také k jejich přesunutí, čímž se zvýší bezpečnost provozu i komfort pro cestující. Staniční koleje určené pro nákladní dopravu se prodlouží na 740 metrů. Na provoz vlaků bude dohlížet nové zabezpečovací zařízení. Součástí úprav trati budou rekonstrukce příslušných přejezdů.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

ŽSR podpísali zmluvu na projektovanie komplexnej rekonštrukcie mostného objektu v žkm 37,910 trate..

ŽSR podpísali zmluvu na projektovanie komplexnej rekonštrukcie mostného objektu v žkm 37,910 trate št. hr. (Marchegg) – Devínska Nová Ves

05.05.2021

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dnes, 5.5. 2021, za účasti ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala, podpísali zmluvu na spracovanie projektovej dokumentácie projektu ,,ŽSR, Komplexná rekonštrukcia mostného objektu v žkm 37,910 trate št. hr. (Marchegg) – Devínska Nová Ves,

Dôvodom navrhovanej rekonštrukcie traťovej koľaje č. 1 v úseku Devínska Nová Ves št. hr. – ŽST Devínska Nová Ves, vrátane umelých stavieb, je zlepšenie bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy, odstránenie súčasných prevádzkových obmedzení železničnej dopravy, ktoré vyplývajú z nevyhovujúceho stavu masívnej – klenbovej časti železničného mosta v km 37,910, ako aj zníženie nákladov na údržbu železničných mostov, železničného zvršku a spodku, či odstránenie blativých miest v koľaji a dosiahnutie vyššieho kvalitatívneho štandardu v osobnej doprave.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

V Ružinove vyrastie Terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP)

05.05.2021

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dnes, 5.5. 2021, za účasti ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala, podpísali zmluvu na spracovanie projektovej dokumentácie ,,ŽSR, Terminály integrovanej osobnej prepravy v Bratislave, úsek Devínska Nová Ves – Bratislava hlavná stanica – Podunajské Biskupice, TIOP č.6 Bratislava – Ružinov.

          Bratislavčania v mestskej časti Ružinov sa vďaka projektu onedlho dočkajú Terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Ružinov. Nejde o klasickú zastávku, ale o prestupný terminál. Teda nástupište, ktoré je od začiatku projektované na to, aby z neho mohli ľudia čo najjednoduchšie prestúpiť na autobusy, električky či trolejbusy. Umožní sa zjednodušenie a skrátenie prestupov a zároveň umožňuje napojenie existujúcich aj budúcich prestupných uzlov na MHD.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

ŠKODA VAGONKA investovala tamiliony a navyšuje objem výroby nových vlaků

Od zahájení projektu Nová Vagonka uplynulo již 444 dní, během kterých se otevřelo i největší portálové obráběcí centrum v Evropě

Ostrava, 4. května 2021 - Zásadní rozšíření výrobního zázemí společnosti Škoda Vagonka, které si vyžádalo celkem miliardu korun, jde do finále. Firma v těchto dnech úspěšně dokončila další ze stamilionových investičních akcí – konkrétně výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center, zprovoznění svařovacího automatu a přípravky pro další tři svařovací linky. V lakovně se bude moct týdně nastříkat plocha vagonů o rozloze fotbalového hřiště a je jednou z největších ve střední Evropě. Díky investicím se ve Vagonce zvýší výroba nových vlaků až o dvě třetiny oproti současnosti. Škoda Vagonka je členem skupiny Škoda Transportation ze Skupiny PPF.

„Zásadní investice v ostravské Vagonce jsou součástí našeho projektu Nová Vagonka, který začal před 444 dny. Za tu dobu se nám již podařilo vybudovat největší portálové obráběcí centrum v Evropě. Celkem jsme vynaložili na modernizaci a rozšíření areálu jednu miliardu korun a vytváříme na pět set nových pracovních míst. Projekt je symbolem rozvoje společnosti Škoda Vagonka a jejího sílícího postavení na trhu,“ říká Petr Brzezina, Prezident a předseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Nové železniční spojení Drážďany – Praha je projekt celoevropského významu

DB Netz a Správa železnic dnes společně představily aktuální stav přípravy Nového železničního spojení Drážďany – Praha s akcentem na přeshraniční Krušnohorský tunel. Cílem projektu je novostavba trati, která zkrátí cestovní dobu mezi oběma městy na pouhou hodinu a posílí evropskou osobní a nákladní dopravu. Základem pro společnou spolupráci je smlouva o plánování, kterou podepsaly Deutsche Bahn a Správa železnic v roce 2019.

Náš nový stavební projekt zajistí, že se více dopravy přesune ze silnice na železnici, která je šetrná k životnímu prostředí. Dojde k výraznému zkrácení doby cestování a přepravy a také tím posílíme evropskou železniční síť. Projekt je důležitým krokem pro mezinárodní propojení dopravních sítí a rádi bychom poděkovali našim českým kolegům za dosavadní spolupráci,“ říká Kay Müller, projektový manažer DB Netz.

Nový projekt výstavby mimo jiné umožňuje integraci České republiky do vysokorychlostní dopravní sítě ve střední Evropě. Společný projekt je proto důležitý pro veškerou evropskou železniční dopravu. Jsme hrdí na to, že jsme součástí mezinárodního projektu,“ zdůrazňuje Petr Provazník, manažer projektu za Správu železnic.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

RegioJet spustil předprodej vlakových jízdenek na celé léto. ...

RegioJet spustil předprodej vlakových jízdenek na celé léto. Pojede plný rozsah spojů včetně přímých vlaků do Budapešti

RegioJet spustil předprodej jízdenek na své spoje na celé letní období od 13. 6. do 4. 9. 2021. Plánovaný je provoz všech spojů podle jízdního řádu – včetně přímého spojení na trase Praha – Brno – Vídeň – Budapešť, které RegioJet obnoví od 13. 6.

V předprodeji jsou také samozřejmě další spoje, jak mezinárodní na trasách z ČR do Vídně, Bratislavy či Košic, tak vnitrostátní spojující Prahu s Ostravskem nebo Brnem a spoje na lince R8 Brno – Ostrava – Bohumín. V plném předprodeji je také letní vlakový spoj do Chorvatska, který vyjede poprvé 28. 5., a na který se již prodalo více než 20 tisíc jízdenek.

„Počítáme s plným rozsahem provozu v letních měsících. Již nyní je možné si rezervovat jízdenky pro letní cestování, o které bude podobně vysoký zájem jako v loňském roce. V červenci předpokládáme, že se počty cestujících vrátí na před covidovou úroveň,“ říká Ivana Sachsová, ředitelka vlakové a autobusové dopravy RegioJet.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR - apríl

V mesiaci apríl evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) tri smrteľné zrážky vlaku s osobou.

ŽSR za uplynulý mesiac evidujú aj zvýšený výskyt vandalizmu mladistvých a detí, ide najmä o hádzanie kameňov do vlakových súprav a pokladanie nebezpečných predmetov a kameňov na koľaje, a preto opätovne upozorňujú aj na nebezpečné dôsledky vandalizmu, a teda aj úmyselného poškodzovania majetku. Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi. ŽSR preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a eliminovala trestnú činnosť.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Začne rekonstrukce výpravní budovy na plzeňském hlavním nádraží

Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy na plzeňském hlavním nádraží. Stala se jím SPOLEČNOST NÁDRAŽÍ PLZEŇ, kterou tvoří Metrostav DIZ jako vedoucí společník, dalšími společníky jsou OHL ŽS a AVERS. Nabídková cena vítězného uchazeče dosáhla 667 930 039 korun bez DPH. Zahájení prací je plánováno v květnu, trvat by měly dva a půl roku.

Tato stavba navazuje na modernizaci nástupišť a dalších částí stanice, která proběhla v minulých letech. Hlavním předmětem prací bude celková rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy z roku 1908. Bude zahrnovat především opravu střešního a obvodového pláště a úpravy vnitřních prostor v přízemí a patře odbavovací haly pro zlepšení služeb pro cestující,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

CityElefanty nabídnou nově Wi-Fi

České dráhy provozují v Praze a Středočeském kraji celkem 70 jednotek CityElefant, které zajišťují příměstskou dopravou v okolí metropole. Jejich modernizace je v plném proudu, ve vylepšených vlacích budou moci cestující nově zdarma využít připojení k internetu přes Wi-Fi, zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky a další prvky výbavy.

„Na vylepšení služeb na palubě pražských jednotek CityElefant jsme se dohodli s hlavním městem Prahou a Středočeským krajem, jako objednateli našich služeb v regionu,“ říká ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš a doplňuje: „Wi-Fi je nyní vybaveno deset souprav a instalace do dalších bude postupně pokračovat v průběhu celého roku, aby nebyla omezena disponibilita těchto velmi intenzivně využívaných jednotek. Do konce roku tak plánujeme vybavit všech 70 pražských souprav.“

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Železničná poliklinika v Žiline na odpredaj

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásili ponukové konanie formou elektronickej aukcie na odpredaj nehnuteľností železničnej polikliniky v Žiline.

Dlhodobým zámerom ŽSR v oblasti nakladania s nehnuteľným majetkom je racionalizácia jeho rozsahu a znižovanie nákladov na jeho správu. Zároveň je potrebné efektívne kapitalizovať ostatný  majetok, ktorý nesúvisí s hlavnou činnosťou ŽSR (teda správou a údržbou železničnej infraštruktúry). Takýmto trvalo nepotrebným majetkom sú aj nehnuteľnosti zdravotníckych zariadení ŽSR, ktorých proces postupného odčleňovania sa začal v roku 2005 a to formou prenechania týchto nehnuteľností do prenájmu licencovaným poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti.

Celú tlačovú správu  nájdete na tomto odkaze.

Brusel chce autonómne vlaky, ministerstvo dopravy už urobilo prvý krok

6,5 milióna eur, ktoré máme z eurofondov, použijeme na zvýšenie bezpečnosti vo vlakoch aj na koľajniciach. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal podpísal zmluvu, ktorou zaistil financovanie projektu moderného vlakového zabezpečovacieho systému (European Train Control System- ETCS) do dvanástich koľajových vozidiel z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

,,Železničná doprava je moja absolútna priorita, každý projekt na zvýšenie jej bezpečnosti, rýchlosti, či komfortu považujem za mimoriadne prínosný. Vďaka eurofondom dokážeme realizovať kroky, ktoré nás približujú k cieľu – teda aby v roku 2030 jazdili v Európskej únii autonómne vlaky. A to chceme dosiahnuť aj na Slovensku,“ uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

RegioJet od 7. 5. postupně obnoví provoz nočních vlaků Praha – Košice a zpět

RegioJet, největší dopravce na trase Praha – Ostravsko – Košice a zpět obnoví provoz nočního vlakového spoje RJ 1021 / RJ 1020 Praha – Ostrava – Žilina – Košice a zpět.

„Reagujeme na postupné uvolňování opatření spojených s Covidem 19 a rychlý růst zájmu o cestování mezi Českou republikou a východním Slovenskem. Chceme, aby už nyní měli ti, kdo z různých důvodů potřebují cestovat, co největší nabídku spojů,“ říká Ivana Sachsová, ředitelka společnosti RegioJet.

Nejprve vyjede noční spoj RJ 1021 v pátek 7. 5. – v trase Praha – Košice. V neděli 9. 5. pojede spoj RJ 1020 v opačném směru Košice – Praha a od pátku 14. 5., resp. soboty 15. 5. pak budou spoje RJ 1021 / RJ 1020 jezdit opět denně.

RegioJet tak bude nabízet spojení České republiky s východním Slovenskem vlakem 2x denně. Jízdenky již jsou v prodeji. Vedle toho jsou v provozu 3 spoje denně v každém směru na trase Praha – Bratislava a zpět.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Začíná modernizace železniční tratě mezi Pardubicemi a Stéblovou

Rekonstrukce stávající a vybudování nové druhé koleje, zvýšení traťové rychlosti na 160 km/h a realizace nových nástupišť je cílem modernizace železniční tratě mezi Pardubicemi-Rosicemi nad Labem a Stéblovou. Ta začíná právě v těchto dnech a za téměř 2,7 miliardy korun ji bude provádět sdružení firem Skanska a.s. a Elektrizace železnic Praha a.s.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic vypisuje architektonickou soutěž na mosty pod Vyšehradem

Novou podobu železničních mostů pod Vyšehradem přinese už brzy architektonická soutěž, kterou Správa železnic zahájí v následujících dnech. Požadované řešení má umožnit převedení tří kolejí přes řeku Vltavu s návrhem nové železniční zastávky na Výtoni. Součástí zadání je také převedení pěší a cyklistické dopravy. Předpokládá se, že řešení vyvolá nové uspořádání oblasti Výtoně. Soutěž proběhne podle pravidel České komory architektů.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic zahajuje modernizaci koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí

Slavnostní zahájení stavby odstartovalo poslední dubnový den rekonstrukci jednoho z posledních dosud nemodernizovaných úseků prvního koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí. V jejím rámci se výrazně změní současná podoba stanice Brandýs nad Orlicí, zastávku Bezpráví nahradí odbočka. Zhotovitelem prací v hodnotě 3,396 miliardy Kč je sdružení firem EUROVIA CS, Chládek a Tintěra, Pardubice, Elektrizace železnic Praha a GJW Praha. Stavba bude financovaná z programu Blending Call, založeného na kombinaci příspěvku z Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěru od Evropské investiční banky.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.

České dráhy pokračují s Královehradeckým krajem v jednáních o posledních smluvních detailech

České dráhy pokračují se zástupci Královehradeckého kraje v jednáních o posledních smluvních detailech pro zajištění provozu regionálních spojů podle nové smlouvy od prosince 2021. Uspěli jsme v konkurenci 31 oslovených dopravců. Chceme naplnit náš prvotní cíl, obhájit nejen současný rozsah výkonů ČD v regionu, ale zajistit i nové linky, například přímé vlaky z Pardubic a Hradce Králové do Svobody nad Úpou nebo Broumova. Díky jasné vizi a odpovědnosti Královéhradeckého kraje pro region chystáme v průběhu trvání nové smlouvy v kraji výrazné zvýšení kvality cestování v podobě až 40 zcela nových moderních elektrických a motorových vlaků, prvními by se cestující mohli svézt již od roku 2024. Počítáme také s modernizací většiny stávajících vozidel.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.