Začala rekonstrukce havířovské výpravní budovy

27.5.2019 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský a Karel Furiš

Začala rekonstrukce havířovské výpravní budovy

Což není žádná senzace, řekne si lecjaký méně informovaný čtenář. Vždyť Správa železniční dopravní cesty v poslední době rekonstruuje, modernizuje nebo revitalizuje takové stavby jako divá, Jenže ta v železniční stanici Havířov tak zároveň doslova vstává z mrtvých, protože prvotní záměr našeho státního správce železniční infrastruktury (respektive předchozího vlastníka budovy, Českých drah) ji odsoudil ke stržení. To samozřejmě ví každý čtenář informovaný lépe.

Výpravní budovanejmladším a dynamicky se rozvíjejícím městě tehdejšího Československa se tak málem nedožila svých padesátin (byla otevřena v červnu 1969), ale nakonec se pro ni vše v dobré obrátilo. Nová budova železničního nádraží v Havířově vznikla v letech 1964-1969 podle projektu havířovského architekta Josefa Hrejsemnou (1928-2010) a dnes představuje komplexně pojatý a propracovaný příklad architektury bruselského stylu a to jak ve vnějším, tak i ve vnitřním – dispozičním a prostorovém utváření a včetně zpracování jednotlivých detailů. O vzniku myšlenky jejího zbourání a následném boji jeho odpůrců se zde rozepisovat nebudu, kdo toto dění nezná, najde dostatek informací v odkazovaných dobových článcích dole pod textem, případně na už výše citovaném webu, této problematice zasvěceném.


Výpravní budova žst. Havířov dne 17.2.2012 © Karel Furiš

21. května 2019 se v redakční poště magazínu VLAKY.NET objevila pozvánka SŽDC na slavnostní zahájení komplexní rekonstrukce výpravní budovy v Havířově dne 24. května, která slibovala účast generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody a primátora Havířova Josefa Bělici. A dlouho se tam neohřála, protože střelhbitě pokračovala na adresu našeho ostravského reportéra Karla Furiše. Ten naštěstí měl čas i chuť tuto dlouho očekávanou (jak se píše v pozvánce) událost „reportážně pokrýt“, aby pořídil její obrazovou dokumentaci (pomocí snímků statických i pohyblivých) a přidal k tomu pár svých poznámek. K jejich poměrné strohosti doplnil vysvětlení, že z pronesených projevů toho moc neslyšel, protože řečníci měli k dispozici jen svůj hlas a ten byl neustále rušen a překrýván všemožným okolním hlukem.


Prostředí tiskové konference © Karel Furiš

Do Havířova jsem přijel zpožděným vlakem, a tak málem nestihl zahájení v 11:00 hod. Ujal se ho tiskový mluvčí SŽDC Pavel Tesař a pozval k sobě generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobodu a primátora města Josefa Bělicu. Po úvodních proslovech jsme se dozvěděli postup rekonstrukce nádraží i přednádraží, kde by měl být vybudován přestupní terminál. Po rekonstrukci odbavovací haly přijde na řadu rekonstrukce kolejiště i nástupišť. Ze strany SŽDC by rekonstrukce měla stát 137 milionů. Stavbu terminálu před nádražím bude hradit město, ale zatím není hotové výběrové řízení na zhotovitele. Před výpravní budovou poté proběhlo slavnostní zahájení rekonstrukce přestřižení pásky. Akce netrvala dlouho a po necelé hodině jsem odcestoval domů do Ostravy. Vlak již jel na čas, bez zpoždění. Více je možno si přečíst v tiskové zprávě.


Tiskový mluvčí SŽDC Pavel Tesař, generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda
a primátor Havířova Josef Bělica © Karel Furiš

Tolik tedy sice nečetná, ale autentická slova našeho reportéra, který byl „přímo na místě“ (jak s oblibou a zbytečně často říkají jeho profesionální kolegové). Učiňme nyní skutkem onu větu poslední a z tiskové zprávy doplňme, co bude podstatou rekonstrukce havířovské výpravní budovy: Bude se upravovat obálka budovy (fasáda včetně výměny oken a dveří, zateplení a výměny střešní krytiny). Současně dojde ke změně dispozic vnitřních prostor pro potřeby SŽDC, dopravců a veřejnost. Součástí stavby bude rekonstrukce přípojek inženýrských sítí, vnitřních rozvodů (ústřední vytápění, elektrorozvody), vybudování nových sociálních zařízení pro veřejnost a doplnění prvků pro zajištění bezbariérovosti, například výtahů. Dojde rovněž k instalaci nového informačního a orientačního systému a vodicích prvků pro nevidomé.


Vrcholný okamžik malé slavnosti © Karel Furiš

Rekonstrukce výpravní budovy bude probíhat ve dvou etapách – nejprve bude provedena rekonstrukce stávající provozně administrativní části a přilehlých zpevněných ploch včetně venkovního schodiště. Cílem prací je vybudování nové odbavovací haly pro cestující a nové zázemí pro dopravce (zákaznického personálu Českých drah a RegioJetu). V rámci druhé etapy bude provedena rekonstrukce stávající odbavovací haly a restaurace, a to včetně prosklené stěny a střechy, dále dojde k přestěhování pokladen do nové odbavovací haly a následně k vybudování nového WC pro cestující v místě stávajících pokladních přepážek. Na závěr ještě z oné poměrně stručné tiskové zprávy ocitujme, že uvedených stavebních prací se mají jako dodavatelé zhostit společnosti OHL ŽS a TOMI REMONT. Doufejme, že tak učiní úspěšně.


Začátek rekonstrukce nádraží Havířov © Karel Furiš

Prameny a odkazy:

 1. Správa železniční dopravní cesty, s.o. – oficiální web
 2. Havířov – Wikipedie
 3. Havířov (nádraží) – Wikipedie
 4. ČD chtějí zbourat nádraží v Havířově. Podrobnosti nechtějí zveřejnit ParlamentniListy.cz – zpráva z 9.10.2011
 5. Nádraží v Havířově: dle architektů skvost, pro ČD omšelost ke zbourání - iDNES.cz – zpráva z 22.8.2012
 6. Havířovské nádraží? Demolice by vyšla na 10 milionů, tvrdí architekti - On-line rozhovor - iDNES.cz – rozhovor z 23.7.2013
 7. Havířov se obává, že kvůli zachování nádraží přijde o dotace z EU - archiweb.cz – zpráva ze 14.10.2013
 8. Za havířovské nádraží! - Vetřelci a volavky – nedatovaný článek na záchranu budovy s jejím popisem
 9. V Havířově pokračuje boj o nádraží. ČD chtějí stavbu zbourat, podle architektů je unikátní – Ostrava – zpráva z 30.4.2014
 10. Nádraží v Havířově památkou nebude, demolice se nyní neplánuje - archiweb.cz – zpráva ze 17.2.2015
 11. Havířovské nádraží v bruselském stylu čeká za dva roky stamilionová oprava - iDNES.cz – zpráva 5.9.2017
 12. Havířovské vlakové nádraží projde zásadní proměnou – Ostrava – zpráva z 11.10.2018
 13. SŽDC začne s opravou nádraží v Havířově. Původně mělo jít k zemi – Zdopravy.cz – zpráva z 19.2.2019
 14. Začíná očekávaná rekonstrukce výpravní budovy v Havířově - tisková zpráva SŽDC z 24.5.2019 (formát PDF)
 15. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní obrázek: Vizualizace nové podoby odbavovací haly žst. Havířov © SŽDC

Galéria

Súvisiace odkazy