Chebské nádraží se dočkalo modernizace

» Návrat

Pridané: 6.5.2018 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Chebské nádraží se dočkalo modernizace Ve čtvrtek 3. května byla v prostorách výpravní budovy slavnostně zahájena modernizace stanice Cheb. Po dlouhé době jsem se opět, na základě pozvání na tuto akci, vydal do významného železničního uzlu na západě Čech. Z Prahy jsem odjel Západním expresem Ex 562. Po cestě jsem se snažil zachytit objekty mého zájmu, mimo jiné jak pokračuje stavba tratě přes Ejpovické tunely,

 

 

 

A také přestavba plzeňského hlavního nádraží. Jsou to jenom malé střípky, přes okno vlaku toho moc kvalitně nejde zaznamenat. Neopomenul jsem si zachytit zatopený most Všeboř, vyčnívající nad hladinu vodní nádrže Jesenice. Po příjezdu do Chebu jsem využil čas, který mě zbýval do zahájení akce, ke zhotovení doprovodných fotografií, dokumentujících současný stav stanice. Jak jsem zjistil, lávka přes kolejiště je už snesená a vlastně téměř nic nepřipomíná její minulost. Samotná slavnostní akce se konala ve výpravní budově, konkrétně v její zasedací místnosti v 1. patře a její začátek byl stanoven na 11. hodinu dopolední. V doprovodném mailu pozvánky bylo uvedeno také to, že se účastníci dovědí o aktuálním stavu prací na stabilizaci a rekonstrukci železničního náspu mezi Dalovicemi a Hájkem.


Pozvánka na akci

Setkání s novináři se z regionálních představitelů zúčastnili hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a starosta Chebu Zdeněk Hrkal. Z pracovních důvodů se omluvil generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda a investora stavby tak zastupoval Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitele pro modernizaci dráhy, za jejího zhotovitele STRABAG Rail, a.s., byl přítomen ředitel výrobní oblasti Železniční stavby Čechy Marek Fifka. Publikum tvořili další hosté včetně novinářů. Slavnostní akci zahájil tiskový mluvčí SŽDC Pavel Tesař, který po úvodu předal slovo zástupci investora, náměstkovi generálního ředitele SŽDC Mojmíru Nejezchlebovi. Řekl, že po nesmělém začátku na konci minulého roku se stavba konečně rozbíhá, bude pokračovat celý letošní rok a měla by skončit před koncem roku následujícího.


Hlavní řečníkem byl Mojmír Nejezchleb © Jiří Řechka

Dojde k rekonstrukci kolejiště, do něhož budou mimo jiné vloženy nové elektricky ohřívané výhybky. Zejména ale budou vybudovány výtahy, díky kterým se cestující dostanou bezbariérově na nástupiště. Hrana nástupišť bude v normované výšce 550 mm nad temenem kolejnice pro pohodlný nástup a výstup. Rekonstruovány budou také přístřešky nástupišť a podchod mezi nimi. Stavba je spolufinancována Evropskou unií z programu CEF. Celkové náklady jsou 516 895 367 Kč bez DPH. Schválený příspěvek EU je 388 931 873 Kč. Zbývající financování je ze zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury. Na závěr poděkoval všem, kteří se podílejí na realizaci této modernizace. Další podrobnosti o stavbě zvídavější čtenář najde níže v Pramenech a odkazech (včetně zvukového záznamu celé tiskové konference).


Železniční stanice Cheb dnes © Jiří Řechka

Dalším řečníkem byla hejtmanka Karlovarského kraje paní Jana Vildumetzová. Poděkovala za pozvání na tuto akci a mimo jiné zmínila starostu města Aš s tím, že určitě i on a také obyvatelé jeho města jsou spokojeni, že modernizace nádraží začala, přinese to i jim zvýšenou kulturu cestování. Poděkovala Ministerstvu dopravy, SŽDC, Státnímu fondu dopravní infrastruktury, že se povedlo tento záměr dovést do konce, že modernizace tímto dnem začala. Vzpomněla minulý rok, kdy bylo otevřeno nové nádraží v Karlových Varech a nyní tedy dochází k modernizaci další železniční stanice v kraji. Jak řekla, jsou zde smysluplně využity evropské peníze. Neopomenula se zmínit, že přáním Karlovarského kraje je, aby Pendolino zajíždělo i do Karlových Varů. Na závěr poděkoval všem, kteří se podílejí na stavbě.


Výpravní budova z uliční strany © Jiří Řechka

Dalším řečníkem byl starosta Chebu Zdeněk Hrkal. Zdůraznil, že Cheb je vlastně výstupem z Čech do západní Evropy a obráceně. A je tedy velmi rád, že modernizace železnice a nádraží se dostala i sem. Že Cheb, jeho cestující a návštěvníci dostanou k užívání opravdu moderní nádraží. Své vystoupení ukončil poděkováním všem, kteří se podílejí na této stavební akci. Posledním řečníkem byl oblastní ředitel společnosti STRABAG Rail a.s. Marek Fifka. Je rád, že jeho firma může realizovat tuto stavbu, a to také proto, že už dříve zde stavěla, ještě pod hlavičkou Viamont. Omluvil se cestujícím a zaměstnancům železnice za problémy, které nastanou v souvislosti s pracemi. Budou se maximálně snažit, aby ke komplikacím docházelo co nejméně. Zároveň se těší na okamžik, kdy bude stavba dokončena.


Modernizace byla oficiálně zahájena © Jiří Řechka

Tím skončily proslovy a poté došlo k oficiálnímu zahájení modernizace obvyklým poklepem na kolejnici. Nechyběl ani tradiční přípitek na úspěšný průběh a ukončení stavby. Po těchto oficialitách byl prostor na otázky a odpovědi pro novináře. Využil jsem této možnosti a zeptal jsem se náměstka Nejezchleba, jak to vypadá s opravou sesuvu pod tratí mezi Dalovicemi a Hájkem. Odpověděl, že je již vybrán zhotovitel, dělají se průzkumy a zároveň se projektuje. Je to bráno jako havárie, a proto není třeba vyhlašovat výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Pokud nenastanou komplikace, měl by být úsek zprovozněn do třech měsíců. Tím pro mne návštěva Chebu skončila a čekala mne již jen zpáteční jízda do Prahy, kterou jsem absolvoval Pendolinem, jedním z těch, které ještě čekají na modernizaci.


IC 515 v podání „Pendolina“ 001 © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

 1. Cheb – Wikipedie
 2. Karlovarský kraj – Wikipedie
 3. Cheb (nádraží) – Wikipedie
 4. Plán železniční stanice Cheb (formát XLS)
 5. Správa železniční dopravní cesty – Wikipedie
 6. Modernizace ŽST Cheb – projekt na webu SŽDC
 7. STRABAG Rail a.s. – oficiální web
 8. Vlakové nádraží v Chebu bude po velké rekonstrukci bezbariérové - iDNES.cz – článek ze 14.9.2017 
 9. Tři sta tun oceli jde k zemi. Bourání zavřené lávky začalo - Chebský deník - článek ze 7.3.2018
 10. Chebské nádraží získá bezbariérový přístup na nástupiště – tisková zpráva SŽDC (formát PDF)
 11. Zvukový záznam tiskové konference (formát MP3, 19 MB) © Jiří Řechka

Úvodní snímek: Železniční stanice Cheb se spojem Ex 562 © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 41     Stránky: / 2        

Foto 3.5.2018 - Praha hl.n.: 362.114, Ex 562 © Jiří Řec ...

Foto 3.5.2018 - Ejpovice: nová trať do Plzně © Jiří Řec ...

Foto 3.5.2018 - Plzeň hl.n.: jízda přes nový severní mo ...

Foto 3.5.2018 - Plzeň hl.n.: výstavba jižního mostu © J ...

Foto 3.5.2018 - vodní nádrž Jesenice: zatopený most Vše ...

Foto 3.5.2018 - Cheb: 714.212, st. záloha stahuje soupr ...

Foto 3.5.2018 - Cheb: byla a už není, lávka přes koleji ...

Foto 3.5.2018 - Cheb: železniční stanice © Jiří Řechka

Foto 3.5.2018 - Cheb: nákladní výtah je mimo provoz © J ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 19         Výpis:    
» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.5.2018 10:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

Přijímám s pokorou oprávněnou výtku a slibuji, že se pokusím z toho udělat samostatné diskusní Naše téma.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 7.5.2018 9:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ještě sis nevšiml ...

... že už zase vedete řeči s tématem článku nesouvisející a leckoho tím nasíráte? Nic proti nádražním osvěžovnám, ale té chebské se započatá modernizace nádraží, jak už bylo opakovaně vysvětleno, prostě netýká. Takže se strýčkem Jedličkou znovu radím: P Š T!

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.5.2018 9:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

ažetďák: Ještě sis nevšiml, kolik dnes stojí v hospodě pivo a kolik voda s bublinkama? A tvrdíš, že na nealko se nevydělává?

(na smíchovském nádraží a zejména v bloku baráků přes ulici není nouze o hospody. Kéž by jinde byla aspoň jedna!)

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 7.5.2018 9:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

Maxi, to sice můžeš, ale nepočítej s tím, že na to někdo přistoupí. Na čem by pak i na ten nejnižší možný nájem vydělával? Všechny tahle osvěžovny jsou živy hlavně z chlastu. A pokud jde o úroveň: Na Smíchově byla kdysi v patře hospoda druhé cenové skupiny a v přízemí bufet na stojáka. oboje mělo jednu kuchyň a ten bufík, kde se prodávaly kromě polívek, hotovek na tác, chlastu i kafe a nějaké ty sladkosti, tu hospodu živil. Podobný model dnes nikdo provozovat nebude, ten bufík ano, na tom se vydělat dá, ale tu kulturně vypadající hospodu si k tomu jako přívažek nikdo nevezme, proč by se připravoval o zisk?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 6.5.2018 19:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

ažerďák: A co takhle dát do nájemní smlouvy podmínku, že provozovatel nebude podávt alkohol?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 6.5.2018 19:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

A ještě dodám: Neexistence občerstvovacího zařízení znamená neexistenci opilců, randálu a nečistoty. Z uživatelsky nepřívětivého nádraží každý rád uteče a ožralové ať dělají binec kdekoli jinde; kdo to po nich pak má uklízet?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 6.5.2018 19:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

Max:
Každý nesoukromý pronajímatel musí postupovat jako dobrý hospodář, čili zkoušet z nájemce vyrazit maximum, byť naprosto nereálné. Nemá důvod kývnout na míň, protože: 1/ místo bufetu mohou být plechové automaty a co automat, to všimné pro toho, kdo to odsouhlasí, 2/ managementu jsou přání cestujících dokonale u zadku a 3/ pokud by někdo kývl na menší sumu, riskuje, že při první příležitosti se to obrátí proti němu; v zájmu dráhy rozhodně nejsou spokojení cestující.

» Salubia Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 415 6.5.2018 18:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

Oprava VB je samostatná investice SŽDC a s modernizací osobního obvodu nemá nic společného.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 6.5.2018 18:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zároveň doufám, že architektura budovy nebude znehodnocena

Jistě ne. Je památkově chráněna a ta modernizace se jí v podstatě nedotýká.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 6.5.2018 17:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chebské nádraží se dočkalo modernizace

Děkuji za pěknou reportáž. Jsem rád, že se bude Cheb modernizovat, přeci jen to byla ostuda, když člověk přijel z Německa (a to nemluvím o vozovém parku, který zde na fotkách naštěstí zastupuje Pendolino). Nicméně samotná modernizace nestačí - je třeba předejít takové devastaci stanice, jaká se v Chebu dosud objevovala (výkaly, zápach, vandalismus).
Zároveň doufám, že architektura budovy nebude znehodnocena - ono už stačí to bezhodnotné monstrum pro autobusy, které stojí před ní. Třeba ty vitráže by se měly zachovat.

nasledujúce príspevky »