Naše téma: Nádražní toalety

» Návrat

Pridané: 19.3.2018 8:00
Autor: Pavel Šmídek a PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » pavlos26

Naše téma: Nádražní toalety Záchody na nádražích jsou místem, které je pro většinu z nás spojeno s určitými předsudky z dob, kdy se dával toaletní papír na příděl a mýdlo se houpalo v plastikové síťce. A ti starší si pamatují ještě térem natřené stěny nad pisoárem, na nichž bylo možno číst různá moudra typu Soudruzi dělníci, jedině tady to držíte pevně ve svých rukou! nebo Servít je vůl. Co se od té doby změnilo?

 

 

 

Otřesným případem jsou WC ve stanici Praha Masarykovo nádraží, kam za cenu  8 Kč vstoupí jen odvážlivci. Dne 24. února tohoto roku se mezi ně zařadil i reportér našeho internetového magazínu. Po vstupu byl zaměstnancem ostře sledován, ale když dotyčného zaměstnal vyžádáním paragonu, který bylo třeba vypsat, v rychlosti pořídil pár snímků zařízení pamatujícího doby minulé, jež další komentář nepohřebují (k vidění jsou v připojené galerii). Naštěstí pro cestující se mají v (snad už opravdu) dohledné době stát pouhými historickými dokumenty, protože i jinak vesměs nepříliš utěšené Masarykovo nádraží se má stát výkladní skříní Českých drah, jak se už několik let čas od času píše v médiích. 


Nevábný interiér toalet na pražském Masarykově nádraží (24.2.2018)
© Pavel Šmídek

Téhož dne došlo také na „kontrolu“ sociálního zařízení v železniční stanici Český Brod, jejíž výpravní budova už má rekonstrukci za sebou. Českobrodská nádražní „úlevna“ má nepochybně úroveň mnohem vyšší a i přes těch více než sedm let, po která je od přestavby provozována, nenese známky úpadku. Ale proti té výše kritizované má jinou praktickou nevýhodu – cena je stejná, ale obsluha chybí a klíč si musí zájemce o použití vyzvednout v pokladně, a to proti vratné záloze ve výši 50,- Kč. Co má cestující v případě opravdu naléhavé potřeby dělat, jestliže je u výdejny jízdenek fronta či zrovna nemá k dispozici nezbytný obnos, to se na příslušné vývěsce nedočte (byť zdravý rozum mu jistě napoví).


Ceny mírnější, problém stejný … (19.1.2013, Vamberk) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Tím se posouváme od kvality nádražních záchodů k jejich dostupnosti fyzické i finanční. V této souvislosti nelze pominout skutečnost, že na mnohých našich (tedy v ČR i SR) stanicích a zastávkách nemají cestující možnost si důstojně a legálně ulevit vůbec žádnou, protože jejich výpravní (popř. samostatné „sociální“ budovy jsou zavírány nebo likvidovány. V těch (zatím) zbývajících je úroveň, cena i dostupnost různá, ale vesměs uživatelsky nepřívětivá. Zvláště ve srovnání se zahraničím, kde jsou nádražní toalety vesměs bezplatné (mnohdy ale jen v „placené zóně“ stanice). Že to není nepředstavitelné ani u nás, ukazuje příklad THD Hradec Králové, kde se za použití kvalitního WC neplatí.


Na tuniských nádražích jsou toalety zdarma a permanentně uklízené
(6.6.2016, Monastir) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Asi nikdo z vás se při svém cestování po železnici nevyhnul nutkavé potřebě ulevit svým útrobám, takže zkušenosti v tomto směru jistě nikomu nechybí. Proto mějme stávající text za dostatečné uvedení do problematiky a začněme o ní diskutovat. Třeba v těchto (ale jistě i mnohých dalších) okruzích otázek:

Jaké máte zkušenosti s WC a jejich dostupností na nádražích v ČR, na Slovensku či v zahraničí?

Kde jste na svých tuzemských i zahraničních cestách narazili na nejlepší a nejhorší nádražní WC?

Je podle vás úhrada za použití nádražního WC nezbytná nebo by tato služba měla být bezplatná?

Úvodní snímek: Toalety na pražském Masarykově nádraží (24.2.2018) © Pavel Šmídek

Pavel Šmídek a PhDr. Zbyněk Zlinský


Galéria k článku

Počet: 10    

Foto 24.02.2018 - Praha Masarykovo n.: vstup do toalet ...

Foto 24.02.2018 - Praha Masarykovo n.: interiér toalet ...

Foto 24.02.2018 - Praha Masarykovo n.: interiér toalet ...

Foto 24.02.2018 - Praha Masarykovo n.: interiér toalet ...

Foto 24.02.2018 - Český Brod.: vstup do toalet z 1. nás ...

Foto 24.02.2018 - Český Brod.: vstup do toalet z 1. nás ...

Foto 24.02.2018 - Český Brod.: vstup do toalet z 1. nás ...

Foto 24.02.2018 - Český Brod.: interiér toalet © Pavel ...

Foto 24.02.2018 - Český Brod.: interiér toalet © Pavel ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 31     Stránky: / 2     Výpis:    
» adman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 22 21.3.2018 20:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

Zst Presov... maximalna spokojnost, aj ked uplnu dokonalost nedosiahnu. Ale da sa, ceny povedzme primerane...
Bratislava hl. stanica... toalety na celkovej urovni samotnej stanice, trda podla mna vzhladom na to, ze ide o velmi frekventovanu stanicu, tak by to mohlo byt lepsie...
V zahranici som vlakom dlhsie nebol, neviem posudit..
Podla mna celkom zadarmo by to nemalo byt, ved udrzba nieco stoji a ani hajzelbabky tam nepracuju zadarmo...

» trupman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 21.3.2018 20:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

Moc toho po světových toaletách nacestováno nemám, takže určitě můj zážitek moc zajímavý nebude. Je ale zajímavý v kontextu střední Evropy, ve které se nacházíme. Pozitivně mě potěšily toalety na hlavním nádraží v polské Poznani. Celá budova je mimochodem pár let stará, takže toalety jsou také nové. Vstup sice placený, ale spíše symbolickým obnosem 1 zl. Symbolický v porovnání se zlodějnou na pražském hl.n. Zaplacení je možné provádět v turniketu v hotovosti drobnými - pokud nemáte drobné, lze si je rozměnit v měničce bankovek hned vedle. A světe div se - lze platit i platební kartou! Tento vynález jsem nicméně už viděl i někde v Česku, ale i tak mě placení za záchod kartou pobavilo. Zřejmě nejmenší obnos, jaký jsem kdy zaplatil - a to považuji již za normální platit kartou třeba jízdné v autobuse nebo kafe z automatu.
Interiér záchodů vypucovaný, moderní, vyvoněný, hygienický, s relaxační hudbou a s možností koupě hygienických pomůcek typu zubní kartáček na cesty stylově vystavených ve vitrínce :-) Za ty peníze to stálo.
No a pak jsou tu zážitky z českých nádražních toalet, kde největším dosažitelným luxusem je čistota. Za největší nešvar čekých toalet považuji právě ty klíče na vypůjčení, případně na zálohu, otevřeno jen v určitých časových intervalech kdy má zrovna výpravčí volno, atd. To je skutečně parodie, kterou nelze považovat za funkční alternativu opravdových toalet.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 21.3.2018 20:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

maxipes: chcem ta o nieco naozaj pekne poprosit!

Takze priamo: bud taky laskavy a nezasieraj tu kadejaku, zdoraznujem, kadejaku temu tvojimi "akoze mudrostami". Vseobecne.

Dobre? Chapes? Nie som si sice uplne isty ci to riadne pochopis, ale kazdopadne aspon preventivne skus.

Filtruj.

Dakujem!

Laci


» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 20.3.2018 14:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

kamik: Já ale psal o zastávce, kde není jen cedule s názvem, kde jsou i 2 čekárny a 1 pokladna a zastavuje tam 8 párů rychlíků a 12 párů osobáků a na každý ten vlak čeká aspoň 10 cestujících. A v rozpočtu rekonstrukce zastávky, při níž byly zvýšeny a prodlouženy peróny a obehnány mohutným zábradlím a likvidovány křoviny a do čekárny u 1. koleje udělány bezbariérové nájezdy, a to tak, že vozíčkář v zájmu tréningu své kondice ji musí objet kolem dokola a uvnitř na něj táhne a fouká, páč oba vchody (spředu přístupný po schůdcích, zezadu po bezbariérové rampě) nemají veřeje - v rozpočtu této megalománie by se jistě chemická buňka, jakými se vybavují kdejaké veřejné lidové slavnosti, ani nepoznala.

Chápu - tatranské električky nejsou vybaveny oním zařízením. Avšak zastávky stojí uprostřed hustých lesů a doufám, že dosud nenapadlo společnost TEŽ izolovat je od matičky přírody zábradlím.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 20.3.2018 13:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

Že hajzlíky nie sú na zastávkach, kde je jediným vybevením tabuľa s ich názvom, sa pochopiť dá. Ale nastúpte z takejto zastávky do vozidla Tatranských elektrických železníc...

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 20.3.2018 7:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

Našťastie nie som prietokovým ohrievačom pivného moku, takže tento problém nemám.

» Honza7887 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.3.2018 23:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

ČSD; Jj, Praha hl.n. WC sice čisté a moderní, ale předražené a s ukrajinským personálem. Nejlepší je, že restaurace co jsou v Praze hl.n. (Burger King, Potrefená husa) nemají své WC takže člověk někdy musí to výpalné zaplatit. Dříve v huse dávaly poukazy na návštěvu WC zdarma, ale už to zrušily takže smůla a hezky zaplatit 30 Kč.

Jinak nejhorší záchody jsou v Kladně městě a v Kladně (stádium rozpadu, doslova) a taková zlatá střední cesta je v Olomouci (10 Kč).

» kuceraj Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 120 19.3.2018 23:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

Promiň Zbyňku, ale začínáš být nesrorumitelný. Neviditelná ruka trhu zařídila, že nejsou nádraží a tudíž nejsou záchody. Biologická potřeba mě nutí: Nemaje hajzlu na bývalém nádraží (kde býval, byť nedůstojný) vymočím, nebo vyseru se někde vedle v remízku, samozřejmě pokud nevydržím do vlaku, kde to je možné bez problému. Vzhledem k tomu, že většina i nás staších udrží meč, moč i stolici, nebude ekologická katastrofa tak katastrofická. Ostatně hovno v přírodě není nic proti přírodě. Celá tahle debata je právě o produktech vyměšování, tedy o hovnu.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 19.3.2018 21:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... aby to nějak v době neviditelné ruky trhu vypadalo?

Neviditelná ruka trhu si těžko poradí s přirozenými biologickými potřebami člověka. A ježto nikdo netouží po tom, aby byl chodícím příkladem reklamy jak působí uvnitř, poznáte i navenek, najde si řešení sice méně důstojné a komfortní, ale když ne zcela ekologické, tak určitě bio. Takže to pak v okolí podobných objektů nějak (víme jak) vypadá, ať někdo chce či nechce.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 19.3.2018 21:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Nádražní toalety

Max:
Ano, jsem kardiak a Furon beru. jenže není problém ho vynechat, když vím, že někam pojedu.

nasledujúce príspevky »