Naše téma: Zábradlománie SŽDC

» Návrat

Pridané: 8.5.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Zábradlománie SŽDC Lidé jsou všímaví a přemýšliví. Tedy alespoň někteří. A takovým neuniklo, že v poslední době modernizované železniční stanice a zastávky oplývají kromě dnes tak zdůrazňované bezbariérovosti také čímsi, co přináší (nejen) vizuální efekt právě opačný. Všude vyrůstají bariéry nové, v podobě masivního zábradlí na všech možných i nemožných, někdy až naprosto neuvěřitelných místech.

 

 

 

A ptají se proč. Proč jsou všude obšancováni masivními trubkami, jež po tu už hrozně dlouhou dobu, po kterou u nás jezdí vlaky, nikdo nepostrádal. A samozřejmě je také zajímá, kolik to „vylepšení“ nás všechny jakožto „sponzory“ správce státní železniční sítě stojí. Jak už to tak v moderní společnosti chodí, nastíněný problém našel svůj odraz na jedné sociální síti, konkrétně na velice oblíbeném Facebooku, kde vznikla specializovaná stránka. A té si povšimla také naše média – jak obecná, tak také odborná. Proto bude jistě zajímavé a možná i přínosné nad touto zábradlománií se zamyslet i v této rubrice našeho internetového magazínu, na jehož stránkách se mohou vyjadřovat „civilisté“, poučení laici i železniční profesionálové. Nakonec podobně jsme se popasovali už s podobným problémem protihlukových stěn.


Romantické zátiší z Rychnova nad Kněžnou (24.10.2015) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Zakladatelem zmíněné facebookové stránky je prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka. Ke svému počinu pro web Zdopravy.cz řekl: Našim cílem je upozornit na tyto nesmyslné projekty a otevřít diskusi, která by měla vést ke změně přístupu modernizace železnice. Projektovat a stavět by se pak mohlo ke spokojenosti cestujícím, ne jen kvůli plnění železničních norem a předpisů. Zbytečně vynaložené peníze za zábradlí by mohly skutečně sloužit cestujícím a být využity ke zvýšení komfortu na nádražích pro lepší lavičky, nebo k vybudování krytých čekáren pro cestující. Můžeme se také ptát, zda příslušné stavební normy opravdu každé to na první pohled nesmyslné zábradlí vyžadují, zda je projektanti neuplatňují příliš striktně nebo široce. Nenastupuje u nás vedle betonové také jakási trubková loby?


Zbrusu nové zábradlí ve Stéblové (1.10.2016) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Investor drážních modernizací ovšem onen současný trend hájí: SŽDC ve svém vyjádření uvedla, že každé zábradlí má své opodstatnění. Nezvažuje ani vyvíjení tlaku na změkčení stávajících norem. „O umístění zábradlí rozhoduje příslušná ČSN. Jestliže tedy dispozice konkrétní stanice naplňují požadavky normy, projektant nemá jinou možnost než zábradlí, či přístupovou rampu naprojektovat. Společným jmenovatelem je vždy bezpečnost cestujících,“ řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Podle něj v případě jakýchkoliv modernizací stanic musíme dnes dodržovat platné normy, nelze již akceptovat stav který byl běžný před sto lety. „Kdyby cestující byli ukáznění a přecházeli pouze tam kde je to dovoleno a je to bezpečné, nemusela by vznikat podobná zábradlí. Například u malých dětí ale takovéto povědomí očekávat nemůžeme vůbec.


Zábradlománii neunikla ani nová zastávka Tábor-Čápův Dvůr (10.7.2014) 
PhDr. Zbyněk Zlinský

Kolikrát vidím jak se rodiče o své děti na nástupištích vůbec nestarají a to i ve stanicích kudy projíždějí vlaky 160 km/h. Další skupinou cestujících jsou senioři, kteří kvitují možnost použití zábradlí, například jako oporu při chůzi,“ dodal Illiaš. A my dodejme, že v tom má nepochybně pravdu, nicméně na druhou stranu může leckdo oponovat, že z dětí jejich pečlivé udržování mezi zábranami obecně opatrné občany nevychová a seniorům použitý typ zábradlí jako opora neposlouží, protože je příliš vysoký a jeho horní trubka špatně uchopitelná. Nemluvě o tom, že v oněch stanicích, kudy projíždějí vlaky 160 km/h, cestující na nástupištích žádné zábradlí nechrání. Jestliže ta nejrizikovější místa z pochopitelných důvodů zábradlím opatřit nelze, je ho zřejmě třeba umístit kamkoliv, kde provozu nepřekáží – jako třeba v Hanušovicích:


Hanušovická zdvojená ochrana opěrné zdi (21.4.2018); zdroj: www.facebook.com

Zkrátka na případnou přemíru zábradlí na modernizovaných či nově stavěných nádražích a zastávkách lze nahlížet všelijak. Což se nepochybně odrazí i v následující diskusi, která by se mohla vést třeba v (nikoliv striktně stanovených) mezích následujících otázek:

Všimli jste si už toho, že na některých železničních stanicích a zastávkách po jejich modernizaci přibyla zábradlí?

Zdá se vám budování takových bezpečnostních prvků současné situaci v železniční dopravě přiměřené či nikoliv?

Je ona „zábradlománie“ nějakou výstředností Správy železniční dopravní cesty nebo má svůj protějšek i v cizině?

Úvodní snímek: Nejedním zábradlím byla při modernizaci obdařena i stanice Stará Paka (15.12.2012) © PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 62     Stránky: / 4     Výpis:    
» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 240 22.5.2018 11:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Automatické brány v Japonsku:

https://imhd.sk/za/galeria-media/update/11778/zopar-pohladov-na-japonsku-verejnu-dopravu/189003/Automaticke-brany-na-nastupisti

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 16.5.2018 14:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Zbyněk: Nejen na přístavišti DPMB. Pamatuji, jak ve stanicích s verandou směrem ke kolejiím mívalo zábradlí troje dvířka - na obou koncích a uprostřed - a při příjezdu vlaku je zřízenec otevřel a pustil cestující do kolejiště, po odjezdu je zase uzavřel a jindy tam veřejnost nesměla. Nebylo nutné tedy hlásit rozhlasem - "Žádáme cestující, aby nevstupovali do kolejiště před zastavením vlaku"- což dnes stejně nikdo nerespektuje.

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 240 16.5.2018 11:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Ono to zábradlí na straně koleje by někdy mělo smysl, představte si zastávku u trati, kolem které prosviští rychlík stošedesátkou. Někde jsem četl, že takový problém mají u některých zastávek v Německu, kde se jezdí i vyšší rychlostí a prý už se stalo, že projíždějící rychlovlak někoho neopatrného stáhnul vzdušným vírem. To je větší nebezpečí než se skulit z peronu do trávy.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 16.5.2018 8:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... ke koleji dávat zasouvací zábradlí ...

Co by ne. SŽDC by se dokonce mohla inspirovat u DPMB, který už v dávných dobách měl na bystrckém přístavišti sofistikovaný systém šoupacích zábradlí, jenž dokonce odděloval národ z lodi vystupující a nastupující. Lidé tak připomínali cirkusové šelmy vpouštěné a vypouštěné do/z manéže.

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 240 16.5.2018 7:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Jestli to takto půjde dál, tak za pár let se bude i na stranu ke koleji dávat zasouvací zábradlí, které bude muset být vysunuté po dobu, kdy u perónu nestojí vlak

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 15.5.2018 19:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Hajnej: Proboha, když bude zábradlí všude, kde se dá zakopnout, tak pro samá zábradlí nebude na světě k hnutí! . Dosud jsem neslyšel, dokud zábradlí nebyla, že by někde na zastávce střízlivý člověk spadl na odvrácené straně perónu a natloukl si kokos. Zato od té doby, co zastávku opatřili "bezpečnostním" zábradlím, tak vídám pravidelně kluky, čekající na vlak, když jedou ze školy, jak balancují po zábradlí, z kterého by spadnout na nos mohli, nebo si kecnout obkročmo na klandr, což je velmi bolestivé a může mít i trvalé následky.

» Hajnej Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.5.2018 16:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Zbyněk: Toho bych se (jako t.č. vozíčkář) zrovna nebál, navíc na zabránění takové situaci stačí obrubník.
Nojo, ale o obrubník se zas dá zakopnout a pak se to zábradlí zas hodí nevozíčkáři, takže jsme tam, kde jsme byli.
Holt má to pohodlí 550 mm peronů i své odvrácené stránky...

Azetdak: zejména když to následně vyrazí ze státu ve formě zlodějských restitucí.
Kdyby nebylo původní (státní) zlodějny, nebylo by co restituovat. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby tato elementární úvaha byla mimo duševní obzor některých individuí...


» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 12.5.2018 22:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Tak to jsem v klidu, církev, jako celek je velmi pracovitá a na údržbu čehokoli ráda dá spousty peněz, zejména když to následně vyrazí ze státu ve formě zlodějských restitucí.

» andrejH0 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 814 12.5.2018 19:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Zvolen mesto žiadna konštrukcia zábradlia ani mala nič.
Azetdak je to pre cirkev tak ta to bude udržiavať tam problém nie je

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 12.5.2018 9:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zábradlománie SŽDC

Zábradlí, pokud je dobře navrženo, má jednu výhodu: může posloužit, jako, sice nepříliš pohodlná, ale vandaluvzdorná lavička, i když se o něj jen opřu, pořád je to pohodlnější, než stát volně v prostoru a rozhodně nebude fungovat jako postel pro homelesáky.

nasledujúce príspevky »