Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

» Návrat

Pridané: 6.4.2018 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Na žďárském nádraží získala své zázemí policie Po ČSD zdědily ČD a nedávno převzala SŽDC velké budovy a rozsáhlé pozemky, které při dnešní organizaci práce a počtech zaměstnanců nemůže využít. Proto nevyužité objekty pronajímá firmám i institucím. Jedním z příkladů velice účelného využití nádražních prostor je Žďár nad Sázavou, kde se 3. dubna uskutečnil slavnostní akt předání čtyř kanceláří v 1. patře Policii České republiky.

 

 

 

Žďár nad Sázavou leží na druhém hlavním tahu Praha – Brno, na trati 250 Kúty – Břeclav - Brno – Havlíčkův Brod, z níž zde odbočuje trať 251 Žďár n.S. – Nové Město na Moravě – Tišnov. Trať Brno - H. Brod je poměrně mladá, byla zprovozněna jednokolejně v r. 1953 a zdvojkolejněna v r. 1958. Místní trať 251 je starší – zprovozněna v r. 1905.


Dvorana vyzdobená Bohumírem Matalou

Přijel jsem do Ždáru trochu s předstihem před tiskovou konferencí, na niž mi přišla pozvánka, abych si prohlédl současný stav nádražní budovy. Projektoval ji brněnský architekt František A. Krejčí, postavena byla v r. 1964 a velice vkusnou výzdobou odjezdovou dvoranu i hlavní vchod opatřil Bohumír Matal. Před výpravní budovou se nachází a přímo na ni navazuje autobusové nádraží, a to už dávno, z dob, kdy tato návaznost zdaleka nebyla ještě v módě. V současnosti budova svítí novotou – byla rekonstruována v letech 2011 a 2012 včetně podchodu a nástupišť, které byly vybaveny výtahy.


Mozaika u vchodu do výpravní budovy z ulice

Tolik slova chvály. Vstup do nádražní haly však byl pro mne zklamáním. Těšil jsem se, jak si dám chutný oběd, vždyť dobře pamatuji, jak perfektně tu fungovala restaurace a jak v ní bývalo plno nejen v pracovní dny, když ještě Žďárské strojírny jely na plné obrátky, ale i o sobotách, kdy jsme tu čekávali na vlak po turistických výšlapech Vysočinou. A dnes nic – restaurace i bufet zrušeny, jen jakási prodejnička zákusků se krčí v rohu, zato na celou halu páchne popcorn. Trochu větší a rozmanitějším sortimentem vybavenější je pekařství, mající vchod zvenku od autobusového terminálu, je to ale jen prodejna bez možnosti posedět, dát si kávu ...


Aspoň něco, když už nic …

To už se přiblížila 13. hodina a v malé příjezdové dvoraně, toho dne pro veřejnost uzavřené, se začali scházet aktéři malé slavnosti – zástupci SŽDC, médií i vysocí policejní důstojníci. Přivítala nás tisková mluvčí SŽDC Bc. Kateřina Šubová. Poté se ujal slova náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola: Převzetím správy nádraží jsme vedle příprav modernizací řešili i využití stávajících volných prostor. Staničním budovám chceme zachovat jejich základní dopravní roli, ale současně podpořit i jejich celospolečenský význam. Administrativní prostory na žďárském nádraží jsou několik let nevyužívané. Poloha výpravní budovy je ideální, blízko centra města a v místě většího pohybu občanů. Pracoviště policie svojí přítomností výrazně zkvalitní prostředí nejen na samotném nádraží, ale i v jeho blízkém okolí. Připomněl i další investiční akce, které jsou letošními prioritami SŽDC a je o nich zmínka i v tiskové zprávě. Nezapomněl ocenit i to, že sídlo policie na nádraží znamená zvýšení bezpečnosti cestujících – on si kdejaký živel rozmyslí páchat něco v místech, kde pravidelně vídá muže v policejních uniformách, případně i s pejskem při noze (pravě o psech bude ještě řeč).


Plk. Karel Sehnal, Tomáš Drmola, Kateřina Šubová

Tím, kdo nové prostory přebíral, byl plk. Mgr. Karel Sehnal, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina pro vnější službu. Mimo jiné uvedl: Chtěl bych poděkovat především vedení, ale také ostatním pracovníkům Správy železniční dopravní cesty za vstřícnost při všech jednáních o možném využití prostor v administrativní části nádražní budovy. Jsem velice rád, že se nám podařilo navázanou spolupráci dovést do cíle a naši policejní kynologové tak získali v rámci územního odboru ve Žďáru nad Sázavou do užívání kvalitní zázemí pro svoji práci. Velkou výhodou z hlediska zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku ve městě a jeho okolí je také umístění nové služebny.


Nechyběl ani slavnostní přípitek

Přišel na řadu i nezbytný slavnostní přípitek a noví nájemníci nás pak pozvali o patro výš, do svého nynějšího sídla, aby nás provedli prostorami nedávno rekonstruovanými, jako celá budova. Mají zde zázemí – čtyři kanceláře s příslušenstvím kuchyňky a sociálním vybavením, což představuje asi 20 % plochy výpravní budovy.


Reportérka krajské televize zpovídá funkcionáře policie

Kromě uniformovaných policistů nás zde vítal i jeden čtyřnohý v kožiše: Budou zde sídlit policejní kynologové, přišla proto řeč na psy, na jejich výcvik, na to, že i oni jsou specialisté, vycvičení třeba na vyhledávání osob nebo drog nebo možných ohnisek požárů. Zástupci médií tu měli možnost vyzpovídat přítomné představitele zúčastněných složek, a tak padl i dotaz na náměstka GŘ SŽDC, zda se neuvažuje o obnovení vlastní železniční policie. Osobně jsem se toto snažil iniciovat v r. 2006 v parlamentě. Bohužel v dohledné době není vůle na tom něco měnit.


Rekonstrukce mostu přes Sázavu mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí

Cestou domů jsem se pak z okna vlaku mohl přesvědčit o pokračování jedné z dalších staveb SŽDC – rekonstrukce 2. traťové koleje mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí. 1. kolej byla rekonstruována již loni.

Úvodní snímek: Jeden z uživatelů nové služebny

Luděk Šimek


Galéria k článku

Počet: 24    

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: nástupiště a koleje ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: staniční budova © L ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: nástupiště a koleje ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: 841 010-2 jako Os 8 ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: podchod je vybaven ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: vchod z ulice je zd ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: vchod z ulice je zd ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: i hala je výtvarně ...

Foto 03.04.2018 - Žďár nad Sázavou: i hala je výtvarně ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 9.4.2018 16:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Max, tá poznámka o busoch smerovala k inému diskutujúcemu.

Ovšem jasné, presne o to ide, jednotlivé módy dopravy, keď už sú teda podporované z verejných prostriedkov, by sa mali vzájomne dopĺňať a nie sa vzájomne kanibalizovať. Každý mód má svoje silné a slabé stránky a preto by mal byť nasadzovaný tam, kde je najlepší a najvýhodnejší z hľadiska celkovej funkcie VHD. Čo je presne môj postoj k tomu diskutovanému „S-Bahnu“ vo vedľajšom článku, kde zjavne ide o prácu pre autobus (ktorý tam navyše tak ako tak jazdí, nielen kvôli Mochovu).

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 9.4.2018 14:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

TEE: Já sice nepatřím mezi ty, kteří staví "čertův vynález" autobus nad vlak, ale my přece nemůžeme stavět tyto dva druhy hramadné dopravy proti sobě. Ony se vzájemně doplňuji, nebo by se měly doplňovat a navazovat, protože koleje všude nevedou. Hodnotím-li a informuji-li tedy uživatele, jaké to které nádraží dává cestujícímu výhody, služby, a možnosti, pak je jedna z nejdůležitějších informací, jaká je návaznost vlaků, autobusů a MHD, případně i možnosti parkování. Nobo-li ocením, že ve Žďáře n.S., H.Brodě, Kolíně, Náchodě... přestoupí z nádraží rovnou na autobus, kdežto ve Svitavách, Jihlavě, Kutné Hoře... je snad záměre každé na jiném konci města.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 9.4.2018 14:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Max,

nerozumieme si. Predsa vôbec nejde o tých policajtov! Snáď som to s tým príkladom s čínskym hanbincom dal jasne najavo.

Ale opakujem, neriešim to, nevadí mi to, pokiaľ je dosť iných článkov na čítanie. V novinách predsa tiež nečítam všetko. A bolo by dobré, aby veci takto brali aj iní, pokiaľ im už teda vadí spomenutie čertovho vynálezu autobusu v článku, ktorý sa inak vláčikmi len tak hemží...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 9.4.2018 4:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Docela mě překvapuje, jaký odpor vyvolávají pandúri zejména u slovenských čtenářů. Proč? Kdo má čisté svědomí, ten se snad pandúrov bát nemusí a uznejte, že pan Drmola má v jednom pravdu: Tam, kde se pravidelně pohybují policejní uniformy, občas i s pejskem, odtamtud se nekalí živlové raději zdejchnou.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 9.4.2018 0:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Priznám sa, že čítať o tom, ako si pandúri otvorili služobňu na nevyužitom nádraží, nie je práve moja šálka kávy. Ešte tak, keby tam niekto otvoril čínsky nevestinec... to by ten článok síce tiež nerozšíril moje obzory, ale aspoň by bol pikantný.

Na druhej strane, nikto ma to nenúti čítať, tak to neriešim. Problém bude, až keď si nenájdem nič na prečítanie jak je týždeň dlhý.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 8.4.2018 18:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Pokud se někdo domnívá, že ubývá nápadů, nic mu nebrání, aby uplatnil a zpracoval nápady vlastní.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 8.4.2018 17:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ubuda tem alebo napadov a takisto viem ze to v poslednej dobe stagnuje

Já jsem sice napsal, že si nechám rád ve své práci poradit (byť ta rada skrývá in cauda venenum), ale raději přijímám rady od někoho, komu se v daném oboru daří. A já sám rozhodně nikomu do jeho činění na jeho webu takovým způsobem nekecám. Ale každý jsme nějaký ...

» UR-CSD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 93 8.4.2018 11:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Ad 363.177-7
Ano viem ze v poslednej dobe mozno ubuda tem alebo napadov a takisto viem ze to v poslednej dobe stagnuje ale snazim sa tym poukazat len na fakt ze ak nemam napisat nieco co by suviselo s ladenim serveru tak radsej nenapisem nic Mam tiez par rozpracovanych clankov na rozne podotykam zeleznicne temy len zial cas a okolnosti mi dlhodobo nepriali no proste nestiham Iba sa snazim aby ked uz nieco dam pod nos citatelom nech to ma aj nejaku stylistiku ludovo povedane hlavu aj patu a hlavne aby to suviselo so zeleznicou a nie nejake nezazivne dristy o kdejakom otvarani sluzobni PCR Nic proti dochodcom ved aj my raz budeme stari ale toto absolutne nesuvisi so zameranim serveru Da sa dokonca povedat ze ide proti zakladom a zameraniu tejto stranky. Prave preto ma to mrzi lebo by som logicky ocakaval ze v redakcii budu sediet uvazlivi ludia ktori by mali mat trocha viac rozumu nez predvadzaju... Zavery nech si urobi kazdy sam (Sapienti sat)

» 363.177-7 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 983 8.4.2018 6:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Ad UR-CSD:

MAREK,

maj aspoň trochu pochopenia pre túto našu "dôchodcovskú" pracovnú elitu, ktorá sem dáva tieto úžasné články o dianí na železnici!!!
Ani na "vašej" stránke, kde si tiež veľmi často prispieval "dobrými" článkami, ktoré sa dali čítať nič nového nepribudlo!!! "všetko je už dnes o kvantite nie o kvalite"

Škoda, že všetko ide dolu vodou...» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.4.2018 22:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na žďárském nádraží získala své zázemí policie

Potěšilo mne, že se Hřebíčkovi reportáž líbí. Děkuji za pochvalu.

nasledujúce príspevky »