Naše téma: Masarykovo nádraží

» Návrat

Pridané: 4.9.2017 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Naše téma: Masarykovo nádraží Pražské Masarykovo nádraží sice (aspoň z větší části své původní plochy) odolalo relativně nedávným útokům developerů, ale mediální pozornost vzbuzuje stále. BUDE odtud jezdit vlak na letiště, BUDE propojeno s hlavním nádražím tunelem, BUDE výkladní skříní národního dopravce, BUDE přemostěno nadchodem mezi ulicemi Na Florenci a Hybernská, BUDE nadchod pokračovat až na hlavní nádraží ...

 

 

 

Takovéto titulky v posledních letech občas čteme v novinách papírových i internetových, nechám vám namátkově do nich nahlédnout hned úvodem: Vlakem na letiště se pojede hlavně pod zemí (7.12.2016), Masarykovo a hlavní nádraží propojí podzemní tunel pro cestující (2.8.2015), Masarykovo nádraží si necháme, plánují České dráhy. Chtějí z něj udělat výkladní skříň (27.6.2017), Pražské Masarykovo nádraží bude mít místo podchodu vestibul nad nástupišti (7.8.2017), SŽDC plánuje na Masarykovým nádražím střešní nadchod (7.8.2017).


Současný pohled na Masarykovo nádraží z estakády Severojižní magistrály (17.2.2011)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Co z toho ale opravdu BUDE? A BUDE to dobře nebo špatně? Těší mě hlavně, že toto nejstarší pražské nádraží zůstává v rukou ČD, že zde snad nebude žádné obchodní či jaké centrum, o která v současnosti jistě není nouze, že má dokonce České dráhy reprezentovat (což určitě dosud nečinilo, alespoň já to za svůj život nepamatuji). Méně mě těší, že i nadále tu má končit osobní doprava od Kralup a Kladna, takže se na přestup do jiných směrů stále bude klusat s kufrem na hlavní nádraží a naopak. Vůbec mě netěší to spojení na letiště. Varianta vlaku z hlavního nádraží přes Smíchov a „pražský Semmering“ na letištěm je odsouvána do pozadí či na neurčito.


Budoucí pohled na Masarykovo nádraží z estakády Severojižní magistrály; zdroj: refresher.cz

A v tomto případě bude muset klusat s kufrem cestující, letící do světa a přijedší do Prahy odkudkoliv krom Kralup a Kladna. Městská doprava mu moc nepomůže – nejbližší tramvajová zastávka u hlavního nádraží je blíž k „Masaryčce“, jet metrem s přestupem na Sokolovské, kde je dlouhatánská přestupní chodba,  je taky krkolomnost. Plány na podchod mezi oběma stanicemi, vybavený jezdícím chodníkem, bych řadil spíše mezi sci-fi. Nehledě na paradox propojení dvou dopravních uzlů právě těchto jmen, který bude jistě zdrojem četných vtipů (např. že spojuje jednoho z velikánů národních dějin, zakladatele Československa, s jeho – mírně řečeno – posledním prezidentem ...). Která varianta by se líbila mně osobně? Již od mládí si představuji, že by se všechna pravidelná osobní doprava soustředila na „hlavák“ (což už téměř je) a z „Masaryčky“ by se stalo reprezentativní místo pro vypravování a přijímání zvláštních, slavnostních  a historických vlaků  a zároveň velké železniční muzeum.


Odjezdová hala Masarykova nádraží po opravě zastřešení (19.11.2012) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Vždyť pořádné důstojné železniční muzeum, jako mají v jiných zemích, u nás není, ani Lužná tomu neodpovídá. Představte si tedy, že ne jen v bývalém depu Praha střed, jak je to taky uvažováno, ale přímo v centru Prahy byste z Havlíčkovy ulice vstoupili do haly, uprostřed níž by mohlo být modelové kolejiště, a hned za ní jsou nástupiště s řadami historických vozidel. Volná by zůstala 1. kolej – právě tam by se nastupovalo do těch zvláštních i „nostalgických“ souprav. V obou křídlech budovy by pak byla další modelová kolejiště a všechny dvoj i trojrozměrné muzeální artefakty, přednáškový sál, kinosál, informační centrum, jistěže i restaurace, občerstvení  (tu restauraci bych viděl v trochu nostalgickém stylu dřívějších nádražních hospod), zkrátka – co oči, uši i žaludek ráčí. Co se týče spojení s letištěm – jsem jednoznačně pro Hlavní nádraží. Do té doby ať raději spojení zajišťují autobusy, stavící přímo před vchodem do Fantovy budovy.


Spoj linky Airport express před historickou budovou pražského hlavního nádraží (5.6.2014)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Takže můžeme diskutovat třeba v těchto okruzích otázek:

Jak se vám líbí různé plány na využití pražského Masarykova nádraží?

Které nádraží byste raději propojili s letištěm – hlavní nebo Masarykovo? A vlakem nebo metrem?

Nebo máte jiný nápad?

Úvodní ilustrační snímek: Hlavní vstup do výpravní budovy Masarykova nádraží z Hybernské ulice (17.2.2011)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Luděk Šimek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 72     Stránky: / 4     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 14.9.2017 15:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Max:
Jak si konkrétně představuješ proražení lávky skrz barák, notabene, když v jednom z nich je brazilská ambasáda a ty ostatní kolem jsou soukromý majetek? Některé tvé nápady jsou opravdu hodny Chocholouška.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 13.9.2017 13:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Max:
Ale to bylo za socíku! Jak dlouho se stavěla dálnice z Prahy do Mirošovic a jak dlouho mnohem kratší úsek přes České středohoří ?!? (Dodnes není komplet hotový).
Frantisek:
www.mapy.cz - turistická. Máš tam vrstevnice po 5 metrech a když si spustíš měření vzdálenosti, zobrazí se ti u každého nakliknutého bodu nadmořská výška. A pokud jde o byty v centru Prahy: je jich dost, ale nájemné je vysoké i pro bohatého cizince; za pět litrů měsíčně komplet, jako u mne, se tam bydlet nedá. (zlatý družstevní panelák; 40 let starý, ale totálně zrekonstruovaný, perfektně udržovaný a na moc ,,dobré" adrese, sice ve městě, ale současně na samotě u lesa.) Když je v Praze smogová situace, dívám se dolů do Vltavské kotliny a zatímco u nás je jasno a vzduch čistý, dole je vidět jen šedivá smradlavá duchna.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.9.2017 14:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Parafrázuji s povděkem Mozarta: Děkuji Pražanovi (Františkovi1978), který mi rozumí!

A souhlasím, že napojení hl.n. na MHD je opravdu nedostatečné, což vede k tomu, že C je přetížené. Nikdy jsem nepochopil, proč křížení A s C je pod muzeem, proč ne pod hl.n., kde by člověk ráno vystoupil z rychlíku, šoupl dolu do C nebo do A, podle toho, kam směřuje, a za pár minut byl na okraji Prahy bez přestupů. Též jsem nepochopil, proč ž.st. Libeň nemá přístup do metra B, aby se tam dalo přestoupit při příjezdu od Kolína, tedy toho nejfrekventovanějšího směru. Pak by bylo reálné denně dojíždět do Prahy i ze vzdálenosti 100 km.

» Frantisek1978 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 7.9.2017 13:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Co se propojení Negrelliho viaduktu a hlavního nádraží týká - nevím, inženýr nejsem, ale: nádraží Bubny je východně od stanice metra, přibližně o tři úrovně výš (mezi jsou vestibul a tramvajové zastávky); větvení viaduktu je východně od stanice Florenc, přibližně o tři úrovně výš (opět vestibul a uliční úroveň); kolejiště hlavního nádraží je opět východně od metra, zhruba tři úrovně nad ním (mezi je hala se vstupy do metra a pokladnami, na jejíž úrovni by pod stávajícím kolejištěm snad mohla být nová nástupiště, a podlaží s podchody, z nichž by na tato nástupiště mohly vést schody). Jestli něco kříží metro C, pak spíše navržené Nové spojení II se stanicí západně od něj. Větší problém tu vidím spíše s křížením prostoru depa a podejitím Husitské ulice, které by si nejspíše vyžádalo menší výškové posuny. Dovedu si představit i pokračování na Vršovice/Vyšehrad (s propojením i na kolej od Vršovic), jen si nejsem jist, zda je odstup I. a II. tunelu dostatečně dlouhý k vystoupání nových kolejí do přidaného portálu.

Pokud jde o dnešní bídné napojení hlavního nádraží na MHD, to bude třeba řešit úplně stejně jak pro dálkovou dopravu (nechceme-li nadále všechny lidi cpát do C a na přestupy), tak v rámci MHD samotné. Stanice Opera na Novém spojení II i případný pěší tunel k Masarykovu nádraží toto řeší jen částečně - přestupní vzdálenost zůstává pořád stejná, trochu pomůže travelátor. Osobně se mi moc nelíbí třeba série nádraží ve Varšavě, tam je jakýkoli přestup hotový výlet. Co na tom, že je vše pod střechou, když je tam špína, dusno a jen přibližná orientace?

Železniční muzeum - podle mě může být mnohem víc než další výstava lokomotiv a zařízení. Nemusí mít ani desítky modelových kolejišť, jakkoli tato oko návštěvníkovo většinou potěší. Zatím tu zcela postrádám jakoukoli ucelenější expozici k vývoji sítě (plánky, obrázky, předměty, kratší povídání ke tratím zrušeným, existujícím i plánovaným, studovna s knihovnou, projekce filmů... Námětů je dost a dost. A že je to v centru? Co takhle mít město hlavně pro lidi? Kanceláří i nákupních center je kolem již dost, muzeí pár. Možná chybí pár bytů...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.9.2017 12:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Co se týče nadzemní lávky z Mas.na. na Hl.n., tak když se dívám na mapu a nechci-li narušit jižní křídlo historické empírové budovy Státního/Masarykova/Hybernského/Masarykova/Střed/Masarykova nádraží, tak bych ji musel vést skrz blok domů U Bulhara, které nikterak historicky cenné nejsou, už se kvůli komunikacím zbouraly cennější baráky. A tyhle by se nebouraly, jen by se skrz ně prorazila lávka.

Ale zase jednou výjimečně přitakávám Ážetďákovi - nejlepší by bylo zakopat nové nádraží pod Wilsoňák. Srovnám-li to s cenou a náročností staveb metra, nebo Nového spojení1, tak to zas tak nereálné není.

Ážetďáku: A nač ty funusové řeči? Jak rychle trvalo Nové spojení, nebo před skoro půlstoletím první úseky metra?

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 7.9.2017 11:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: A teď mi ještě řekni, kudy bys ten pohyblivý chodník z Masny na Wilsoňák chtěl vést.

Tunelom, vrchom to chcel mikinko...
nám může být jedno, než se uvede do provozu, většina z nás už tu nebude
Však naše myšlenky na stránkách VN budou žít dál a plát jak pochodeň

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 7.9.2017 10:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Zbyněk:
Příliš odvážné, než aby to mělo v zaprděných podmínkách ČR nějakou reálnou šanci.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 7.9.2017 10:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Zvolenmesto:
S autem na chodník vjíždí jen debil, nebo ožrala, já ne. A teď mi ještě řekni, kudy bys ten pohyblivý chodník z Masny na Wilsoňák chtěl vést. Horem bys musel přes střechy baráků, není mi jasné, jak bys překonal ten výškový rozdíl, ale je mi naprosto jasné, co by na to řekli památkáři, stejně, jako nalávku, nebo lanovku; prostě nesmysl! Takže jediné řešení pro podobné experimenty je tunel a v tom případě by bylo lepší, pustit do něj automatické minimetro, jako to mají v Atlantě. Takže pořád je mnohem lepší, (pro cestující), řešení udělat pod Wilsoňákem podzemní podlaží, tak, jak to pžedpokládá Nové spojení II a Masnu nechat být. A jestli tam bude muzeum, nebo ji nějaký mafián někomu zašmelí, nám může být jedno, než se Nové spojení II uvede do provozu, většina z nás už tu nebude.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.9.2017 8:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Masarykovo nádraží

Jisté je jen to, že bude zase další tunel

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 7.9.2017 7:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Všechno je jinak, ...

... pravil podle Wericha umírající anekdotický mudřec. Nebo může být, praví podle Lidovek vzkvétající mudřec železniční: Železnice v Praze úplně jinak? Ve hře jsou luxusní expresy na letiště i nový tunel.

nasledujúce príspevky »