Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

» Návrat

Pridané: 23.8.2017 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím SŽDC dokončila první větší rekonstrukci výpravní budovy od převzetí správy nádraží loni v létě. Státní organizace navázala na České dráhy a dokončila poslední etapu oprav. Koncem prázdnin tak začíná cestujícím sloužit omlazené náchodské nádraží, které citlivě respektuje již dokončenou stavbu autobusového terminálu, uvádí tisková zpráva k završení stavby 21.8.2017, při němž magazín VLAKY.NET nechyběl.

 

 

 

A byl k tomu dobrý důvod. Na adresu naší redakce totiž přišla pozvánka, z jejíhož textu nás zaujala věta: Jedná se o první dokončenou investiční akci v rámci revitalizace osobních nádraží po převzetí výpravních budov do správy SŽDC. Takovou průlomovou událost nebylo možno ignorovat. Vzhledem k tomu, že žádný z našich dvou východočeských redaktorů nemohl akci reportážně pokrýt, musel jsem se do Náchoda vydat já z Prahy (to jen k objasnění původu prvních snímků v připojené galerii, které s tématem reportáže nemají zdánlivě nic společného).


Kontrast fasády nové na výpravní budově a staré na jejím přístavku © Jiří Řechka

Náchodské nádraží mne přivítalo pod temnými mračny zářící novou fasádou výpravní budovy a plné příprav. Vzhledem k tomu, že do zahájení malé slavnosti zbývalo ještě dost času, mohl jsem něco zachytit nejen něco z toho organizačního ruchu na nádraží, ale také třeba nedaleký poměrně známý a v nejednom ohledu unikátní přejezd. U výpravní budovy se zatím scházeli pozvaní hosté, kteří byli všichni natolik dochvilní, že tiskový mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský mohl přesně úderem 11. hodiny, jak bylo uvedeno na pozvánce, pronést slova na uvítanou.


Jakub Ptačinský vítá účastníky slavnosti © Jiří Řechka

Poté se slova ujal ministr dopravy Dan Ťok. V úvodu svého projevu připomenul, že když SŽDC převzala v loňském roce nádraží od ČD, rozhodla se rekonstruovat zanedbané výpravní budovy. České dráhy na tyto opravy neměly finanční prostředky a mají dost jiných starostí. SŽDC začala tyto rekonstrukce ihned plánovat. V případě pražského hlavního nádraží bylo rozhodnuto nespoléhat se na žádné třetí strany. Ministr vyzvedl, že v Náchodě se přitom povedlo sloučit moderní autobusové nádraží s vlakovým, nepochybně ke spokojenosti všech cestujících.


Slovo má ministr dopravy Dan Ťok © Jiří Řechka

Ministr také poděkoval společnosti STRABAG Rail a.s. jako zhotoviteli a SŽDC coby investorovi stavby za odvedenou práci. Jak řekl, těší se na další rekonstruované nádraží, na které peníze jsou. Jako druhý promluvil starosta Náchoda Jan Birke. Poděkoval všem, kdo se podíleli na této rekonstrukci. Zdůraznil, že se při ní povedlo zachovat někdejší charakter nádraží a vrací se do něj život, čemuž je velmi rád. Ale bude se ještě muset řešit zvýšení bezpečnosti cestujících, protože nádraží, náchodské nevyjímaje, bohužel přitahují různé závadové jedince.


V nečetném publiku nechyběla ani ministerská ochranka © Jiří Řechka

Poté se slova ujal generální ředitel SŽDC Pavel Surý. Pochvalně se zmínil o tom, že rekonstrukce, zahájená ještě Českými drahami, se nezastavila ani po převodu nádraží na SŽDC a plynule se pokračovalo dál. Poděkoval všem na ní zúčastněným, ale také obyvatelům Náchoda a cestujícím za trpělivost, s níž snášeli omezení a určité nepohodlí plynoucí ze stavebních prací. Posledním řečníkem byl jako zástupce firmy STRABAG Rail a.s. Petr Sodomka, ředitel stavby. Připomenul, že poslední fáze rekonstrukce byla zahájená v lednu letošního roku.


Za zhotovitele hovoří ředitel stavby Petr Sodomka © Jiří Řechka

Nádraží bylo otevřeno v roce 1875 a při rekonstrukci byla snaha dodržet ráz této budovy tak, aby to odpovídalo původním záměrům architektů, ale zároveň dodržet standardy současné doby. Poté poděkoval za spolupráci městu Náchod a investorovi SŽDC. Na závěr, ještě před obligátním přípitkem na zdar díla, dodal tiskový mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský pro odlehčení od končících oficialit, že se odehrávají právě na místě, kde v roce 2015 vznikla mediálně notoricky známá fotografie tří tabulí, do jisté míry znesvěcující název železniční stanice i města:


Beze slov; zdroj: internet

Po ukončení této následovala ještě další, už drobnější oficiální událost. Šlo o slavnostní otevření prodejny PONT market společnosti JPServis, a.s., právě dvacáté na železniční síti SŽDC. V červnu byla otevřena zkušebně a nyní přešla do plného provozu. Prodejny tohoto řetězce byly původně zejména v uzlových stanicích, ale zkušenost ukázala, že je možné je provozovat i na menších nádražích a také na místech mimo železnici. Celkový počet provozoven PONT Market je k dnešnímu dni 27. V loňském roce využilo jejich služeb téměř devět miliónů zákazníků..


Došlo i na stříhání pásky © Jiří Řechka

Prodejna PONT Market není jediným novým prvkem, který krášlí a oživuje interiér náchodské výpravní budovy, jak se můžete přesvědčit nahlédnutím do připojené galerie, která jistě vhodně doplní tento text. Stejně jako níže odkazované zdroje informací, včetně tiskové zprávy a zvukového záznamu slavnostního dění. Já už doplním jen tolik, že zpáteční cestu do Prahy mi „zpestřila“ porucha na trakčním vedení v Nymburku, kvůli níž byl můj vlak ve Velkém Oseku odkloněn na Kolín. Naštěstí – kdybychom stihli dojet dál, bylo by hůř a domů bych se dostal poději.


Vstup z odbavovací haly náchodského nádraží na nástupiště © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

 1. Náchod – Wikipedie
 2. Náchod (nádraží) – Wikipedie
 3. Správa železniční dopravní cesty, s.o.
 4. Náchodské nádraží je důstojnou vstupní branou do města – tisková zpráva (formát PDF)
 5. Zvukový záznam oficiální části slavnostního ukončení stavby (formát MP3)
 6. STRABAG Rail a.s. – oficiální web zhotovitele stavby
 7. Železniční trať Týniště nad Orlicí – Otovice zastávka – Wikipedie
 8. České dráhy, a.s.
 9. Železniční stanice Náchod - Příjezd vlaků; Platí od 11.06.2017 do 09.12.2017 (formát PDF)
 10. Železniční stanice Náchod - Odjezd vlaků; Platí od 11.06.2017 do 09.12.2017 (formát PDF)
 11. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Výpravní budova SŽDC v barvách nových a motorový vůz 841.072-2 ČD v barvách původních © Jiří Řechka

Přepracoval a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 50     Stránky: / 2        

Foto 21.8.2017 - Velký Osek: 740.508 © Jiří Řechka

Foto 21.8.2017 - Hradec Králové hl.n.: 814.007/914.007 ...

Foto 21.8.2017 - Hradec Králové hl.n.: 854.014, 854.015 ...

Foto 21.8.2017 - Hradec Králové hl.n.: 854.016 © Jiří Ř ...

Foto 21.8.2017 - Starkoč: 854.016, Sp 1784 © Jiří Řechk ...

Foto 21.8.2017 - Starkoč: výpravní budova © Jiří Řechka

Foto 21.8.2017 - Náchod: 814.024/914.024 © Jiří Řechka

Foto 21.8.2017 - Náchod: výpravní budova © Jiří Řechka

Foto 21.8.2017 - Náchod: výpravní budova a autobusový t ...
nasledujúce obrázky »




Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 29     Stránky: / 2     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 26.8.2017 1:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Stoupa: no veď to bol len taký pokus o vtip. Ono tá Kaisergelb farba na nádražiach často prežila aj Československo, aj Slovákštát, aj komanča aj Slovákštát V2.0, akurát teda rokmi bez údržby obvykle vybledla a už to dávno nie tak úplne ona. To však nie je nič proti tomu, čo nie tak dávno vyviedli piešťanskej stanici, ktorú "vylepšili" novou fasádou. Namiesto Kaisergelb tam dali farbu, ktorú neviem presne pomenovať, ale najbližšie má asi k ružovej

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 25.8.2017 8:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Mám podezření, že ta tabule ZÁCHOD je záměrný fór,
Je to možné, také veci sa dejú. V Bardejove na radnici majster kamenár z pomsty radným, ktorí mu nevyplatili peniaze, prirobil nad vchod chlapčeka s holým . http://www.trnavskyhlas.sk/userfiles/image/49%20cislo%202011/tip%20bardejov2.jpg
Inak dejú sa aj horšie veci, ako náchodská staničná budova:
http://praha.idnes.cz/zakladni-skola-kamenne-zehrovice-rekonstrukce-flt-/praha-zpravy.aspx?c=A170824_112226_praha-zpravy_rsr

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 23.8.2017 23:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Pro TEE a implicitne i Maxipes:

Jiste vím, "kdo" je to "Kaisergelb". Barva státních budov i dle K.u.K. normálnií. Naopak pálené cihly - "zvonivky". vyspárované a neomítnuté, spíse Pruský vzor, (taky zvaný "industriál), s nedobrou tepelnou izolací. Ke srovnání doporucuji obdobnou nádrazní budovu v Obratani (pálené cihly) a Senohrabech (omítka v barve Kaisergelb).

Záchod - má puvod v Nemeckém "Abort". Uzívali jsme i v 80. letech s oblibou jako presmycku k Náchod. (Na pocest matcina kolegy, autora "Danyho Smirického")

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 23.8.2017 21:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Stoupa:

Po léta byla u státních K.u.K. budov jednotná barva: "Kaisergleb". (marne jsem pátral po interpretaci v RAL)

Kaisergelb je definovaná ako farba fasády na zámku Schönbrunn. Takže ak chceš, zbehni si do Viedne ošúpať trocha omietky a môžeš si namiešať


» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 23.8.2017 20:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Mám podezření, že ta tabule ZÁCHOD je záměrný fór, inspirovaný nápisy NÁCHOD a VÝCHOD. Už nejmíň půl století se toto slovo na označení veřejných WC neužívá, vždycky jen WC a panáček - panenka. (v jedné restauraci v Pardubicích jsem viděl vtipnější označení - pánská polobotka a dámská lodička)

» BuGEaR Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 341 23.8.2017 20:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

kde v roce 2015 vznikla mediálně notoricky známá fotografie tří tabulí
V roce 2015 si ji akorát všiml bulvár, ve skutečnosti je mnohem starší, třeba tady je výskyt z roku 2002: http://www.komik.cz/obrazky/1106-tri-svetove-strany/

» Halbstadt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 114 606 23.8.2017 18:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Maxipes
Ale ty MANy jsou pouze dva a jedná se o příměstské, nikoliv dálkové Busy.

» Halbstadt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 114 606 23.8.2017 18:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Přístavba bude snad sbourána příští rok a opětovně postavena, až se bude dělat rekonstrukce zab. zař. v Náchodě.
Maxipes
Psal jsem o spojení Praha - Náchod.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 23.8.2017 15:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... ta přístavba má být odstraněná

Tak jsem se nemýlil se svým prvním vysvětlením, které mne napadlo.

» brejlovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 491 23.8.2017 15:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Opravené náchodské nádraží slouží cestujícím

Pokud jsem dobře slyšel poznámku, tak ta přístavba má být odstraněná

nasledujúce príspevky »