Naša téma: Štátny nákladný dopravca a recesia v hutníctve

22.7.2019 8:00 Mgr. Silvia Kuncová Zdroj: ZSCS - tlačová správa

Naša téma: Štátny nákladný dopravca a recesia v hutníctve

Bratislava, 19. júla 2019 – V týchto dňoch prebiehajú rokovania vedenia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) a zástupcov odborových organizácií o vzniknutej situácii. ZSSK CARGO navrhuje pre vybrané profesie štvordňový pracovný týždeň so 60 percentnou náhradou mzdy. Toto opatrenie by sa týkalo približne tretiny všetkých zamestnancov. V praxi to bude znamenať zníženie príjmu dotknutých zamestnancov o šesť percent.

Recesia v hutníckom priemysle priamo ovplyvňuje aj železničnú nákladnú dopravu. ZSSK CARGO zaznamenáva nepriaznivý vývoj a v posledných mesiacoch dochádza k výraznému poklesu výkonov a výpadku tržieb. Prijímajú sa zásadné úsporné opatrenia a to aj v oblasti osobných nákladov.

„Zavádzame opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť strate v roku 2019 a zmierniť nepriaznivý dopad na spoločnosť tak, aby sme naďalej boli konkurencieschopní a udržali efektivitu a produktivitu práce.“ vraví Martin Vozár, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK CARGO. „Navrhované riešenie prispeje k udržaniu zamestnanosti s minimálnym dopadom na príjem zamestnancov.“ dopĺňa Martin Vozár.

„Naším cieľom je presadiť riešenia, ktoré budú mať čo najmenej bolestivý dopad na zamestnancov.“ deklaroval Peter Pikna, hlavný kolektívny vyjednávač za odborové organizácie.

Dodatok redakcie VLAKY.NET

Na doplnenie informácií k tejto téme ponúkame ďalšie zdroje:

  1. Chlad z Nemecka sa postupne blíži aj k nám. Ako prví ho pocítia strojári - FinWeb - správa zo dňa 16.7.2019
  2. Tisíce ľudí, ktorí sa starajú o nákladné vlaky, majú problém. Chcú ich poslať na nútené dovolenky  TVnoviny.sk - správa zo dňa 17.7.2019
  3. U.S. Steel Košice prepustí do konca roka 2021 až 2 500 zamestnancov - Korzár SME - správa zo dňa 19.7.2019
  4. ZSSK Cargo pociťuje recesiu v hutníckom priemysle, rokuje s odbormi -  Teraz.sk - správa zo dňa 19.7.2019
  5. ZSSK CARGO sa dohodla so zástupcami zamestnancov - tlačová správa dopravcu zo dňa 24.7.2019 (formát PDF), pridaná dodatočne

Všeobecná problematika fungovania slovenského štátneho nákladného železničného dopravcu je medzi čitateľmi magazínu VLAKY.NET nepochybne dostatočne známa, takže každý by mal byť schopný utvoriť si na jeho posledný vývoj vlastný názor a podeliť sa oň s ostatnými v nasledujúcej diskusii. Nejakých návodných otázok k tomu snáď netreba.

Úvodná ilustračná snímka: Vlak ZSSK CARGO (23.3.2019, Turany) © Pavol Kubík

Súvisiace odkazy