Dopravné správy

Návrh rozpočtu mesta Košice na rok 2024 z pohľadu MHD

Mesto Košice zverejnilo návrh programového rozpočtu na rok 2024 s výhľadom na roky 2025 a 2026, o ktorom by malo mestské zastupiteľstvo rokovať na marcovom zasadnutí. Rozpočet je zostavený ako prebytkový s celkovými príjmami vo výške 284,318 mil. € a výdavkami vo výške 282,318 mil. €.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na území Prahy by mohly vzniknout dvě nové vlakové linky

Na území Prahy by mohly vzniknout dvě nové vlakové linky S61 z Vršovic do Malešic a S71 z Radotína do Běchovic. Cílem je zlepšit síť vlakových spojení. Kdy budou zavedeny, není jasné, záležet bude na vybudování potřebné infrastruktury včetně některých zastávek. Na dotaz ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Stát vyčlenil 300 milionů Kč pro dotace na pokrytí vagonů mobilním signálem 5G

Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce příštího roku. Vyplývá to z informací ČTÚ v tiskové zprávě.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Siemens Mobility dodá až 100 lokomotiv polské společnosti Cargounit

Společnost Cargounit, největší nezávislá leasingová společnost v Polsku zabývající se pronájmem lokomotiv, podepsala se společností Siemens Mobility smlouvu na nákup 90 elektrických vícesystémových lokomotiv Vectron MS, z nichž 30 lokomotiv bylo už závazně objednáno. Kromě toho byla podepsána také smlouva na deset elektrických střídavých lokomotiv Smartron. První dodávky lokomotiv jsou plánovány na rok 2025.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Prešovskom kraji začnú cez víkend platiť zmeny v autobusovej doprave, dotknú sa hlavne dvoch miest

Už cez víkend vstúpia do platnosti nové cestovné poriadky regionálnej autobusovej dopravy. Zmeny majú prispieť k skvalitneniu a systematizácii verejnej dopravy na viacerých linkách v Prešovskom kraji. Dotknú sa najmä liniek v okolí Lipian a Giraltoviec. Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja, s platnosťou od nedele 3. marca vstúpia do platnosti zmeny v grafikone vlakovej dopravy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V úseku Michalovce - Strážske nebudú jazdiť vlaky

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozornila na niekoľko zmien v cestovnom poriadku. Od nedele (3. 3.) sa zlepšia prípoje na všetky vlaky InterCity (IC) pre obyvateľov Prešova a okolia. Pre výlukové práce pri elektrifikácii trate medzi Bánovcami nad Ondavou a Humenným bude pozastavená vlaková doprava v úseku Michalovce - Strážske. Informovalo o tom komunikačné oddelenie ZSSK.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Niektoré vlaky medzi Petržalkou a rakúskym Parndorfom nejazdia, nahradili ich autobusy

Pre úpravu infraštruktúry na traťovom úseku medzi stanicou Bratislava-Petržalka a Parndorfom v rakúskom Burgenlande bude na tri týždne obmedzená železničná doprava. Ide o súčasť medzištátnej linky cez Kittsee do a z Viedne. Za niektoré vlaky na uvedenom úseku je zavedená náhradná autobusová doprava. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovala, že od 2. do 22. marca sa to týka denne spolu ôsmich vlakových spojov regionálnych expresov v oboch smeroch.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vlak na Náchodsku narazil do zříceného svahu. Cestující museli evakuovat

Náraz vlaku do kamení, které se zřítilo ze svahu u Červeného Kostelce, zablokoval železniční trať a vynutil si evakuaci více než stovky lidí. Naštěstí se nehoda obešla bez zranění i vážných škod. Vlak projíždějící v pátek odpoledne po trati Starkoč – Červený Kostelec na Náchodsku narazil do kamení, které se zřítilo ze svahu přiléhajícího ke kolejím. Provoz se tak v tomto úseku zastavil. Informovala o tom na síti X Správa železnic.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Část estonského státního carga je na prodej. Investor může získat až 49 procent. Cílí se na expanzi

Estonský provozovatel železniční nákladní dopravy Operail se připravuje na privatizaci. Částečně privatizovány budou i další estonské státní společnosti: AS Teede Tehnokeskus, AS Nordic Aviation Group, OÜ Transpordi Varahaldus a AS Tallinna Sadam, čímž se v nichž sníží podíl státu na 51 procent. Státu tedy zůstane zachována majorita. Dva státní podniky pak budou zlikvidovány. Prodej části společnosti soukromému investorovi umožňuje společnosti Operail rozšířit svou působnost směrem do Evropy, což je konkurenční výhoda v objemovém podnikání, zní z představenstva firmy.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Stavbu nezastavilo ani počasí. Na trati do Zastávky zpevňují svah, podívejte se

Ani nepřízeň počasí v minulých týdnech nepřerušila práce na modernizaci železniční trati mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna. Zimní technologická přestávka sice přerušila zemní práce a mokré procesy na stavbě, ale dělníci se pustili do jiných činností. Pracovali například na interiérech technologických budov, postupují také práce na zpevňování svahu i ve stavbě cesty do Omic. Dělníci také staví sloupy trakčního vedení.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Dopravný podnik v Košiciach upozorňuje na zmenu organizácie dopravy...

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na zmenu organizácie dopravy na Bardejovskej ulici v Košiciach. Dôvodom je rekonštrukcia vozovne električiek. Ako informuje DPMK, obmedzená bude premávka viacerých liniek, konkrétne autobusových liniek číslo 10, 17, 32, 34, 54, N3 a N4. Zmena potrvá od 1. marca do odvolania. „V smere na Luník VIII je zastávka Dopravný podnik mesta Košice posunutá o cca 50 m (pred vstup na parkovisko),“ uvádza ďalej DPMK.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železnice začali elektrifikovať trať z Devínskej Novej Vsi do Marcheggu

Začína sa komplexná rekonštrukcia a elektrifikácia železničnej trate Devínska Nová Ves - štátna hranica Marchegg. Z dôvodu výlukových prác dôjde od pondelka 4. marca v úseku dlhom 2,381 km k úplnému zastaveniu prevádzky. Realizáciou sa má zvýšiť traťová rýchlosť z 80 kilometrov za hodinu (km/h) na 120 km/h. Informoval o tom v piatok Denis Dymo z odboru komunikácie a marketingu Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Stovky obcí na východnom Slovensku čaká zmena grafikonu autobusov a vlakov

Od nedele (3. 3.) začne platiť na východnom Slovensku nový grafikon. Zmeny budú v jazde autobusov aj vlakov. Dotknú sa dotknú viac ako stovky obcí. Nový grafikon integrovanej dopravy na východe Slovenska sa dotkne autobusových aj vlakových spojov. Cestujúcich čakajú zmeny v časoch odchodov aj príchodov. Dopravcovia sľubujú efektívnejšie prestupy medzi autobusmi a vlakmi.

Celú správu a reportáž RTVS nájdete na tomto odkaze.

​NSS potvrdil pokutu 274 milionů Kč pro České dráhy za zneužití dominance

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 274 milionů korun, kterou v roce 2019 potrestal antimonopolní úřad České dráhy (ČD) za zneužití dominantního postavení. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na elektronické úřední desce soudu. Dráhy podle mluvčího Filipa Medelského rozhodnutí soudu respektují. Až se plně seznámí s rozhodnutím, zváží další postup, řekl mluvčí

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​Na německé železnici hrozí opět stávka, jednání s odbory podle DB zkrachovala

 Na německé železnici hrozí opět rozsáhlá stávka strojvedoucích. Včera to oznámila železniční společnost Deutsche Bahn (DB), která prohlásila jednání s odbory strojvedoucích GDL za zkrachovalé. Odpovědnost dráhy připsaly odborářům, kteří podle DB místo hledání kompromisu trvají na svých mzdových a pracovních požadavcích. Odbory GDL od loňského listopadu stávkovaly čtyřikrát, protest pokaždé ochromil dopravu nejen v Německu, ale zastavil i spojení s Českem.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Bizarní modernizace trati. Místo vlaků jezdí autobusy, výluka ale nezačala

Od dnešního rána je přerušen provoz důležité dopravní tepny protínající Vysočinu. Mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova na železniční trati z Havlíčkova Brodu do Brna vozí cestující místo vlaků autobusy. Došlo však k podivné situaci. Lidé si musí přestoupit, i když ještě výluka na trati nezačala.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Praha zvažuje skokové zdražení roční lítačky, provoz MHD z většiny dotuje

Pražané mají i na české poměry velmi levnou MHD. Roční kupon stojí 3 650 korun, tedy 10 korun za den. Naopak náklady města na veřejnou dopravu jsou enormní a stěží dlouhodobě udržitelné. Jízdné pokryje jen šestinu nákladů. Pražská koalice chce tento rozpor co nejdřív vyřešit. Zastánci zdražení jízdného mluví až o dvojnásobné částce.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Zástupcovia Európskej komisie zavítali na hornú Nitru: Problémom je aj zastaraná železničná trať

Členovia Európskej komisie a zástupcovia z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR navštívili hornú Nitru, aby navnímali problematiku a aktuálny stav transformácie regiónu. Delegáti z Bruselu a Bratislavy si počas stredy 28. februára prezreli, ako kraj postupuje v procese transformácie uhoľného regiónu hornej Nitry. Z prostriedkov IROP-u boli zmodernizované tri stredné odborné školy, vybudoval sa takmer päťkilometrový cyklochodník popri rieke ako prvý úsek Hornonitrianskej magistrály a pracuje sa na dokončení rekonštrukcie cesty Veľké Uherce – Skýcov.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Nemecku sa kvôli štrajku zastavila MHD: V Sasku budú problémy do nedele

Mestská a regionálna doprava sa dnes v celom Nemecku s výnimkou Bavorska a Sárska zastavila, zamestnanci združení v odboroch Verdi sa tak snažia vymôcť vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky. Štrajk, ktorý sa netýka železnice, ochromil autobusovú a električkovú dopravu tiež v Sasku, ktoré susedí s Českom. K štrajkujúcim pracovníkom sa pripojili klimatickí aktivisti z hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železnice na Slovensku čaká revolúcia. Cestujúci sa možno dočkajú ďalších súkromných dopravcov

Liberalizácia železničných tratí v Európskej únii (EÚ) predstavuje proces otvorenia železničného trhu aj pre konkurenciu. Na Slovensku sme výrazne pozadu a takmer celý trh ovláda Železničná spoločnosť Slovensko. Výnimkou je len jediná dotovaná trasa z Bratislavy do Komárna, na ktorej od decembra jazdí Leo Express, keďže súkromník vyhral štátny tender.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.