Dopravné správy

První tramvaj Moderus Gamma pro Woltersdorf zahájila zkoušky v Poznani

Modertrans dokončil výrobu první z trojice závazně objednaných tramvají pro provoz v německém Woltersdorfu. Ten v roce 2022 vybral polského výrobce jako vítěze v kontraktu počítajícím s možností dodání až čtyř vozů (jeden je tedy opční), přičemž moderní nízkopodlažní vozy mají na jednokolejné trase od nádraží S-Bahnu Rahnsdorf do centra Woltersdorfu nahradit dvounápravové vozy z produkce východoněmecké vagónky Gotha z let 1959 až 1961.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Oprava přerušila provoz části metra C. Mezi turisty zavládl zmatek

O víkendu přerušen provoz na lince C pražského metra mezi stanicemi I. P. Pavlova a Nádraží Holešovice. Plánovaná dvoudenní výluka probíhá kvůli pokračující opravě stropní desky ve stanici Florenc. Spoje metra nahrazuje autobusová linka XC jezdící mezi Nádražím Holešovice a I. P. Pavlova.  „Lidé jsou zmatení, na Muzeu stojí informátor Dopravního podniku města Prahy, který neumí anglicky, to je komplikace zejména pro turisty,“ uvedl pro iDNES.cz jeden cestující.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Stavební práce po dva pracovní týdny přeruší železniční dopravu mezi Trutnovem...

Plánovaná stavební činnost Správy železnic přeruší po dobu dvou pracovních týdnů železniční dopravu na trati mezi Trutnovem a Červeným Kostelcem. Ve dnech 26. 2. – 1. 3. a 4. 3. – 8. 3., vždy mezi 7:20 a 15:30 hod., mezi těmito městy nebudou jezdit žádné vlaky a České dráhy proto zajistí pro své cestující náhradní autobusovou dopravu. Opatření se dotkne především rychlíku Krakonoš a spěšných vlaků na lince Svoboda nad Úpou – Hradec Králové.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Beliansky expres chcú každý deň. Na oboch stranách Tatier spustili petíciu za vlaky do Poľska

Na oboch stranách Tatier spustili občianski aktivisti medzinárodnú petíciu. Žiadajú, aby takzvaný Beliansky expres, teda vlak premávajúci zo Slovenska do Poľska a späť, jazdil každodenne a nie iba príležitostne. Ak chceme podľa nich hovoriť o rozvoji turizmu, bez jednoduchšieho a rýchlejšieho cestovania to možné nebude. Petíciu môžu ľudia zo Slovenska aj Poľska podpisovať online.

Celú správu a reportáž TA3 nájdete na tomto odkaze.

Tunel pod Červenohorským sedlem? Podle odborníků se vyplatí

Uvažovaná stavba železničního tunelu pod Červenohorským sedlem na Jesenicku, která má stát zhruba 18 až 19 miliard korun, by podle odborníků byla ekonomicky rentabilní. Finanční přínosy z úspory jízdních dob a nákladů na dopravu cestujících a zboží by totiž převýšily investici do vybudování tunelu. Stavba tunelu, o které se zatím pouze diskutuje, je zároveň technicky proveditelná. Informace pochází z územní studie prodloužení železnice z Koutů nad Desnou do Jeseníku, kterou pro hejtmanství loni zpracovala firma PRO CEDOP.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Už žádné hledání drobných. Cestující zaplatí pomocí aplikace

Cestující ve Zlínském kraji budou moci platit jízdné v autobusech a vlacích moderní aplikací. Před zahájením cesty jim bude stačit přejet prstem po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android a aplikace vyřeší zbytek. Pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami zákazník cestoval a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Uvedl to v tiskové zprávě Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se v regionu stará o integrovanou dopravu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vsetínská MHD se zapojí do systému krajské integrované dopravy. Jednorázové jízdné bude dražší

Už od 1. dubna letošního roku budou moci cestující jet na jednu jízdenku vsetínskou MHD i krajskými autobusy a vlaky. Městská hromadná doprava se na základě rozhodnutí zastupitelů zapojí do systému Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK). Důvodem tohoto kroku je zjednodušit cestujícím využití prostředků veřejné dopravy bez ohledu na jejího objednatele. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pro vlaky budou Drážďany zcela neprůjezdné. Výluka se týká i spojů z Česka

Jestli se chystáte o tomto víkendu cestovat vlakem do Drážďan, tak byste měli zbystřit. Stavební práce tam totiž uzavřou v sobotu 24. února tamní hlavní nádraží, výluka omezí i vlaky z Česka.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pro vznik vysokorychlostní trati v Praze je přes dva tisíce podnětů od veřejnosti

Správa železnic vyhodnotila takzvanou pocitovou mapu – on-line portál, kterým se široká veřejnost zapojila do prvotních příprav projektu Vysokorychlostní trati Praha (VRT). Do mapy zaneslo 668 uživatelů celkem 2 055 podnětů. Většina z nich směřuje na podporu hodnotných míst, zhruba třetina pak upozorňuje na problémy v území. S podněty už nyní pracují urbanisté, kteří je vkládají do urbanistické koncepce území, kudy nová trať prochází. Informoval o tom mluvčí státní organizace Správa železnic Dušan Gavenda.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Tip na víkend: vlakem do Jesenice na výstavu železničních modelů

Nadcházející víkend 24. a 25. února vykouzlí úsměv na tváři nejednomu milovníkovi železnice. V Jesenici u Rakovníka, což je město v západní části Středočeského kraje, oslaví místní Klub železničních modelářů šedesáté výročí od svého založení. U této příležitosti pořádá v budově zdejší základní školy provozní výstavu modelového kolejiště s funkčními lokomotivami.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Bývalá železniční trať do Chrástu se mění v cyklostezku, otevřena by měla být v červnu

Bývalou železniční trať z Plzně do Chrástu vystřídá cyklostezka. Přestavba už začala a hlavní část má skončit letos v květnu. Žádné koleje ani pražce už dnes na bývalé železniční trati z plzeňského Bukovce do Chrástu nenajdete. Zato tam nyní pracuje stavební firma, která během několika měsíců vybuduje novou, zhruba šest kilometrů dlouhou cyklostezku.

Celú správu a rozhlasovú reportáž nájdete na tomto odkaze.

Rámcová dohoda Siemens Mobility s firmou Railpool na dodání až 250 lokomotiv

Společnost Railpool, významný evropský poskytovatel v oblasti pronájmu kolejových vozidel, a Siemens Mobility nedávno uzavřely klíčovou smlouvu o dodávce až 250 lokomotiv. První etapou této dohody je objednávka 70 lokomotiv Vectron. Ta zahrnuje dodání 24 vícesystémových lokomotiv pro použití na střídavé i stejnosměrné síti a 46 čistě střídavých lokomotiv.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vichr utrhl střechu vlakového nádraží v Göteborgu, doprava byla přerušena

Silný vítr utrhl část střechy hlavního vlakového nádraží ve švédském Göteborgu. Nikdo při tom neutrpěl zranění, incident ale způsobil přerušení dodávek elektřiny a všechny koleje se ocitly mimo provoz. Také některé trajektové spoje ve Skandinávii dnes v důsledku bouřlivého počasí nejezdí.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Prvá zmena cestovného poriadku ZSSK: Pravidelnejšie a rýchlejšie spojenie z Prešova na IC vlaky...

Prvá pravidelná zmena cestovného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vstúpi do platnosti v nedeľu 3. marca 2024. Pre obyvateľov Prešova a okolia prinesie výrazné zlepšenie prípojov na vlaky InterCity (IC). Osobné vlaky na linke Košice – Prešov budú zabezpečovať v stanici Kysak počas dňa prípoje na všetky IC vlaky. Prestupný čas z IC vlaku na osobný vlak do Prešova bude 4 minúty, v opačnom smere 5 minút.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Počty cestujúcich v osobnej doprave boli vlani takmer rovnaké ako pred pandémiou...

Ukazovatele osobnej dopravy dosiahli v minulom roku najvyššie hodnoty za posledné štyri roky, počty cestujúcich ako aj osobokilometre rástli dvojciferným tempom. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, nákladná doprava však za uplynulý rok skončila k v mínuse o takmer 4 %. Nižšie boli pritom nielen objemy prepraveného tovaru ale aj výkony.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Slovenské železnice chystajú ďalšiu výluku. Takto bude vyzerať pri Holíči

Odkláňanie vlakov smerujúcich do Českej republiky bolo na hraničnom priechode Holíč – Hodonín na dennom poriadku. Železnice Slovenskej republiky oznamujú, že koncom februára príde k ďalšej výluke. Konkrétne od soboty 24. februára od 7:50 hod. do pondelka 26. februára do 15:50 hod. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Drahám chybí stovky strojvedoucích. Problémem jsou „mrtvé duše“ i nezájem mladých

Na české železnici se rýsuje do budoucna další problém. Zástupci vedení Drážního úřadu na schůzce s novináři varovali, že v Česku ubývá licencovaných strojvedoucích. Oproti roku 2021 se jejich počet snížil o více než tisíc. Problém je, že současní strojvedoucí stárnou a jsou často v předdůchodovém věku, naopak mladí lidé se do této profese příliš nehrnou. Paradoxně ale mezi strojvedoucími přibývá žen, přesto stále tvoří jenom zlomek z celkového počtu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V červnu by mohla být jasná trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím a Drážďany

Trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Drážďany by mohla být jasná v polovině roku. Zastupitelé Ústeckého kraje by totiž měli rozhodnout o aktualizaci zásad územního rozvoje, tedy krajské obdoby územního plánu. Na hlavním nádraží v Ústí nad Labem se včera uskutečnil prezentační den Správy Železnic (SŽ). Na místě bylo několik lidí, včetně místních architektů. Kritizovali, že nezískali informace, které by potřebovali, zjistila na místě ČTK.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Předseda ÚOHS zrušil předchozí rozhodnutí povolující výluku Drahotuše – Lipník nad Bečvou

Správa železnic spustila 15. února 2024 hlavní výlukové práce na úseku Drahotuše – Lipník nad Bečvou na hlavním železničním koridoru spojujícím Prahu a Brno s Ostravou. S touto výlukou přitom zásadně nesouhlasí jak osobní, tak nákladní železniční dopravci. Výluka podle jejich názoru není aktuálně zapotřebí, na trati probíhal doposud provoz bez omezení. Výluka má naopak zásadní dopad na železniční dopravce a jejich zákazníky.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ŽELEZNIČNÁ STANICA... Základy stožiarov, vznikajú trakčné brány

Od septembra 2023 realizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) veľkú rekonštrukciu spojenú s elektrifikáciou úseku trate Humenné – Bánovce nad Ondavou. Modernizácia spomenutej trate prebieha vo viacerých etapách. Prvá etapa prác a s ňou spojenej úplnej výluky v úseku Humenné – Strážske má trvať do októbra 2024. (Ďalšie etapy prác a výluky v úseku Bánovce nad Ondavou – Strážske by mali trvať do konca júla 2025).

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.