Dopravné správy

Poznejte české železniční tratě z jiné perspektivy. Nově i v našem kraji

Nejen pro fanoušky železnice připravují České dráhy projekt Pohled z vlaku, který nabízí videa z různých železničních tratí v České republice. Digitální platformu podporuje také Královéhradecký kraj, v němž se nachází nově „zfilmované“ tři železniční tratě mezi Trutnovem a Teplicemi nad Metují, mezi Doudlebami nad Orlicí a Rokytnicí v Orlických horách či mezi Náchodem a Teplicemi nad Metují.

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Trolejbusová trať na Dolných Honoch sa dočká modernizácie, práce aj obmedzia dopravu

Dopravný podnik Bratislava (DPB) modernizuje trolejbusovú trať na Dolné hony. Ako informuje hovorca DPB Jozef Vozár, súčasne s obnovou vozidlového parku trolejbusov modernizujú tiež infraštruktúru, ktorá zabezpečuje ich prevádzku. „Obnovou v súčasnosti prechádzajú meniarne aj podzemné trakčné káble,“ poznamenal s tým, že hoci väčšina zmien nie je viditeľná na prvý pohľad, ich dopad pocítia cestujúci v podobe zvýšeného komfortu.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​Lodě rejdařů stále obeplouvají Afriku, očekává se růst zájmu o železniční přepravy

Námořní přepravy mezi Asií a Evropou jsou stále ovlivněny tím, že mnozí rejdaři kvůli útokům na lodě zastavili využívání Suezského průplavu. Lodě tak dočasně obeplouvají Afriku, což má za následek delší přepravní časy a zdražení přeprav. Proto se očekává růst zájmu o železniční spojení se sběrnými kontejnery, které společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Číslo 300. Autobusová linka propojí Kunovice, Uherské Hradiště a Staré Město

Pravidelná, nízkopodlažní a umožňující rychlé odbavení. Taková bude nová páteřní autobusová linka číslo 300, kterou od 3. března 2024 spustí Zlínský kraj ve spolupráci s městy Uherské Hradiště a Kunovice. Propojí obě města s vlakovým nádražím ve Starém Městě.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Komplikace na nádraží v Bubnech: Někdo ukradl kabely zabezpečovacího zařízení!

V železniční stanici Praha-Bubny v noci na středu někdo ukradl kabely zabezpečovacího zařízení, vlaky z Kralup nad Vltavou proto jezdí odklonem přes nádraží v pražských Holešovicích. Vyplývá to z informací na webu Českých drah (ČD) a Správy železnic na síti X. Policie na místě zadržela tři lidi podezřelé z krádeže a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšné společnosti. V případě odsouzení jim hrozí tři roky vězení, řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pred 110 rokmi začali v Košiciach premávať prvé električky, lístok stál 12 filérov

Za prvými električkami v Košiciach stála ponuka berlínskej spoločnosti Henning Hartwich & Co. Tá v októbri 1909 predložila vedeniu mesta žiadosť o koncesiu na prestavbu pôvodnej pouličnej železnice na elektrickú trať. Počítalo sa s investíciou 1,6 milióna vtedajších korún. O necelých päť rokov, 28. februára 1914, sa uskutočnilo v meste slávnostné otvorenie prevádzky osobnej električkovej dopravy.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

V Taliansku hrozí rozvodnenie riek, vlaky na trati Miláno – Benátky pozastavili

V dôsledku nepriaznivého počasia a rizika rozvodnenia viacerých riek bola pozastavená železničná doprava na trati Miláno – Benátky medzi mestami Vicenza a Padova. Rýchliky a vlaky Euronight boli presmerované na alternatívne trasy, čo v niektorých prípadoch značne predĺžilo cestovanie.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Problémy v železničnej doprave v okolí Žiliny pretrvávajú. Vlaky kvôli poruche meškajú aj dnes

Vlaková doprava v okolí Žiliny skúša trpezlivosť cestujúcich už takmer každý deň. Dôvodom však čoraz častejšie nebývajú prevádzkové dôvody, ale poruchy na železničnej infraštruktúre. Rovnaký dôvod meškania vlakov z Kysúc nastal aj dnes. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Grécku si pripomenuli obete najhoršieho vlakového nešťastia

Viac než 30.000 demonštrantov vyšlo v stredu do ulíc v gréckych mestách, aby požadovali spravodlivosť pre 57 obetí najtragickejšieho železničného nešťastia v krajine, ku ktorému došlo presne pred rokom. TASR informuje podľa agentúry AFP. Iba v hlavnom meste Atény demonštrovalo viac než 20.000 ľudí, kým ďalších vyše 10.000 protestujúcich vyšlo do ulíc v meste Solún na severe Grécka.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​Již více než 1 100 policistů využívá výhodnější jízdné ve vlacích Českých drah

V rámci společného projektu Českých drah a Policie ČR mají policisté už rok možnost výhodněji cestovat vlaky národního dopravce. Cenově výhodnější In Karty si za tu dobu pořídilo více než 1 100 příslušníků policejního sboru. Přítomnost policistů na palubách vlaků také pomáhá vlakovému personálu při řešení případných incidentů.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​SŽ musí kvůli stavbě rychlé tratě na jižní Moravě zpracovat řadu dalších studií

Správa železnic musí vypracovat řadu nových studií a několik jich doplnit a aktualizovat, aby mohla usilovat o získání kladného posudku EIA pro stavbu vysokorychlostní tratě z Modřic do Rakvic na jižní Moravě. Vyplývá to z dokumentu na Informačním portálu EIA. Zda a do jaké míry mohou nově uložené povinnosti posunout plánovaný termín zahájení výstavby v roce 2027, bude Správa železnic vědět až na základě podrobného prostudování závěrů zjišťovacího řízení, řekl mluvčí Dušan Gavenda.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny budou od pátku vozit cestující místo vlaků autobusy...

Na železniční trati z Brna do Havlíčkova Brodu budou od 1. března cestující mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova vozit náhradní autobusy. Omezení potrvá sedm měsíců, i když výluka nezačne. Před dvěma roky Správa železnic plánovala, že celou dvojkolejnou trať zrekonstruuje za takzvaného jednokolejného provozu. S tím počítal i nákladní dopravce CityRail. Železničáři ale loni názor změnili a navrhli kompletní uzavření trati. Firma podala podnět k Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. A ten výluku zakázal.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Bundestag schválil zákon o komplexní renovaci německé železniční sítě...

Německý Bundestag schválil novelu zákona o komplexní renovaci německé železniční sítě. Zákon má pomoci odstranit překážky, aby se spolková vláda mohla více podílet na nákladech například na údržbu a opravy. Reforma potřebuje ještě souhlas spolkové rady – Bundesrat. Řeší se možný vznik víceletého fondu. Schválená reforma spolkového zákona s názvem Bundesschienenwegeausbaugesetzes má podpořit investice do železnic.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Mladík vypadol z idúceho vlaku pri Cíferi. Zraneniam na mieste podľahol

Železniční policajti vyšetrujú okolnosti dnešnej tragickej udalosti, pri ktorej vyhasol život 22-ročného muža z okresu Trnava. „Podľa prvotných informácií sa mal mladík viesť v rannom rýchliku, ktorý smeroval z Martina do Bratislavy. Krátko po tom, ako vlak o približne 07:15 h ráno opustil Železničnú stanicu Trnava, sa mali doposiaľ nezisteným spôsobom otvoriť počas jazdy dvere a muž z idúceho vlaku vypadol. Žiaľ, pri páde utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol,“ informuje o tom trnavská krajská polícia na sociálnej sieti.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

​České dráhy posílí internet ve vlacích, začala výměna první generace routerů Wi-Fi sítě

Na lepší činnost palubní Wi-Fi sítě se mohou těšit cestující v dálkové dopravě a ve vybraných spojích Pražské integrované dopravy. České dráhy uzavřely s dceřinou společnosti ČD - Telematika smlouvu na výměnu nejstarších routerů za novou, výkonnější technologii. Ta bude provedena na 146 osobních vozech a ve všech jednotkách railjet.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Od marca sa bude rekonštruovať trať z Devínskej do Marchegg. Niektoré vlaky nebudú premávať

Železničná spoločnosť Slovensko informuje cestujúcich, že od pondelka 4. marca pravdepodobne do polovice decembra 2024 sa bude rekonštruovať trať Devínska Nová Ves až po stanicu Marchegg v Rakúsku. Rekonštrukčné práce podľa slovenských železníc prinesú spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu železničnú dopravu, a to aj vďaka oprave hraničného mosta a vybudovaniu elektrifikácie.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Slovensko spája s Ukrajinou jediná vlaková osobná linka, zdržiava ju prejazd cez spoločnú hranicu

Pravidelné vlakové osobné spojenie medzi Slovenskom a Ukrajinou v súčasnosti funguje iba na linke Košice – Mukačevo a späť cez pohraničný priechod Čierna nad Tisou – Čop. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s ukrajinskou štátnou spoločnosťou Ukrzaliznycja na tejto trase prevádzkuje denne v oboch smeroch spolu štyri spoje rýchlikov Zakarpatia, ktoré v minulom roku previezli viac ako 74-tisíc osôb.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ostrava zrušila zakázku na velkokapacitní tramvaje

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zrušil dne 1. 2. 2024 takřka přesně před rokem vypsanou veřejnou zakázku na dodávku až 25 velkokapacitních tramvají, tedy vozidel o délce cca 30 m. Důvodem má být soudě dle jinotajů tiskové zprávy vydané dopravcem patrně nevyřešené financování, přestože jediný uchazeč, který do tendru nakonec podal platnou nabídku (resp. zúčastnil se elektronické aukce), nepřekročil původně stanovený rozpočet.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

V Nemecku sa začal štrajkový týždeň vo verejnej doprave

V Nemecku sa začal štrajkový týždeň vo verejnej doprave. Zastavila sa už MHD a regionálne autobusy na severe krajiny aj v Berlíne či Sársku. S problémami sa postupne budú stretávať cestujúci v celom Nemecku s výnimkou Bavorska. Pre vyhlásený štrajk cestujúci musia počítať s obmedzeniami v autobusovej a električkovej doprave a v metre, uviedol zväz berlínskych dopravných podnikov BVG.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Pezinok od 1. marca spoplatní MHD, ponúkne tiež zľavy

Mestská hromadná doprava (MHD) v Pezinku bude od 1. marca spoplatnená. Bezplatná zostane len pre deti do šesť rokov a pre seniorov nad 70 rokov. Pre žiakov, študentov a ŤZP cestujúcich bude platiť zľava na cestovnom. Informovali o tom z mestského úradu. "Náklady na prevádzkovanie mestskej hromadnej dopravy znáša mesto Pezinok. Pri určovaní ceny cestovného sme prihliadali nielen na ekonomickú návratnosť, ale najmä na možnosti cestujúcich," skonštatoval primátor Pezinka Roman Mács.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.