ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

» Návrat

Pridané: 7.3.2018 8:00
Autor: -zz-, nick: » Zbyněk
Zdroj: ZSSK - tlačová správa

ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel Železničná spoločnosť Slovensko dňa 5. marca 2018 podpísala s firmami Škoda Transportation, a.s. a ŽOS Trnava, a.s. zmluvu na dodávku 25 elektrických jednotiek v hodnote 160 miliónov eur. Nové vozidlá s maximálnou rýchlosťou 160 km/h sú určené pre regionálnu dopravu na elektrifikovaných tratiach v okolí Žiliny, napájaných napätím 3 kV a 25 kV 50 Hz.

 

 

 

Projekt bude financovaný z fondov Európskej únie, konkrétne prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020, ďalej z prostriedkov nenávratného finančného príspevku zo zdrojov Kohézneho fondu, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov. Ide o doteraz najväčšiu investičnú zmluvu, aká kedy bola podpísaná od vzniku ZSSK v roku 2005. Prvé výberové konanie na dodávku EJ bolo vypísané už v septembri 2015, avšak z rozhodnutia súčasného predstavenstva ZSSK bolo zrušené v decembri 2016. Novú súťaž ZSSK vyhlásila v apríli minulého roka. Priebeh tohto tendra bol vďaka ústretovým úkonom, zohľadnení námietok, ako aj transparentnému prístupu v koordinácií s EK bezproblémový, čoho dôkazom je okrem schválenia výsledkov verejného obstarávania aj to, že v elektronickej aukcii boli dvaja veľkí hráči (Škoda Transportation, a.s. a Stadler Bussnang AG). Víťaznou sa napokon stala ponuka Škoda Transportation,a.s. v konzorciu so ŽOS Trnava, a.s.


Ing. Tomáš Ignačák, MBA (Škoda Transportation) a Mgr. Filip Hlubocký (ZSSK)

„Moderné elektrické jednotky sú pre regionálnu dopravu v okolí Žiliny a našich cestujúcich skutočne kľúčové. Preto ma veľmi teší, že sme túto dôležitú súťaž úspešne končili. V rámci súťaže boli predložené zaujímavé ponuky od významných výrobcov vlakov. V priebehu súťažného dialógu sme v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní s uchádzačmi intenzívne komunikovali, odpovedali na ich otázky a odstránili drobné pochybnosti, ktoré sa v procese vyskytli. Uchádzači sa v konečnom dôsledku v celom rozsahu stotožnili s podmienkami tendra. Sme presvedčení, že jednotky úspešného uchádzača budú kvalitné a budú spoľahlivo fungovať. S cieľom dodržania potrebnej kvality tohto vozňového parku sme v rámci vyhláseného tendra nastavili náročné zmluvné kritériá kontroly kvality a prevádzkyschopnosti vozidiel. Navyše s podobnými jednotkami, ako tie, ktoré majú byť dodané, máme už dnes pozitívnu skúsenosť, takže aj v budúcnosti predpokladáme hladký priebeh dodania, ako aj udržania ich kvality,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.


Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky ZSSK

„Naše konzorcium uspelo nielen kvôli cene, ale predovšetkým kvalitou a technickým riešením už osvedčeného a obľúbeného moderného vozidla, ktoré jazdí v ČR pod názvom RegioPanter,“ hovorí Jaromír Jelínek, obchodný riaditeľ Škoda Transportation, a.s. Škodovka vyrobí, vyskúša a zhomologuje prvé dve súpravy, vrátane všetkých najnovších zmien podľa priania ZSSK. Pre ďalšie objednané vozidlá následne vyrobí hrubé stavby skríň, podvozky a trakčné sety, ktoré pristaví do montáže vozidiel na Slovensko. „Som rád, že vozidlá budeme montovať na Slovensku v spolupráci so ŽOS Trnava, kde majú mnohoročné skúsenosti s týmto typom prác. Verím, že sa naša spolupráca osvedčí a spoločne dodáme ZSSK moderné a vysoko kvalitné vozidlá pre regionálnu dopravu,“ dodáva J. Jelínek.


Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky ZSSK

Nové elektrické jednotky budú nasadené do regionálnej dopravy na elektrifikovaných tratiach pre rýchlosť 160 km/h a napätie 3 kV a 25 kV. ZSSK budú dodané do 24 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy, a to v dvoch verziách: kratšej s dĺžkou 80 m a s kapacitou 247 sediacich cestujúcich (13 ks) a dlhšej, 106-metrovej, s kapacitou 343 sediacich cestujúcich (12 ks). Každý vozeň súpravy bude mať klasické usporiadanie dvoch podvozkov a každá elektrická jednotka bude mať tri hnacie podvozky. Vďaka tomu budú mať súpravy vynikajúce jazdné vlastnosti na všetkých elektrifikovaných tratiach Slovenska a umožnia spoľahlivé dodržiavanie cestovného poriadku aj v náročných zimných podmienkach.


Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky ZSSK

Široké nástupné dvere spolu s priechodným moderným interiérom bez vnútorných dverí umožnia rýchly a plynulý pohyb cestujúcich. Nástup do vozidla bude vo väčšine prípadov štandardných nástupíšť s výškou 550 mm nízkopodlažný, v ostatných prípadoch bude zabezpečený pomocou výsuvných schodov. Cestujúci určite ocenia najmä pohodlné sedenie, elektrické zásuvky, klimatizáciu, štýlové LED osvetlenie interiéru a vybavenie vozidla priestorným moderným WC. Súpravy ponúknu aj informačný a komunikačný systém, monitorovanie bezpečnostnými kamerami a wi-fi pripojenie na internet. V každej jednotke bude aspoň jedno oddelenie pre imobilných cestujúcich aj so špeciálne prispôsobeným WC, ako aj priestor na prepravu detských kočíkov a bicyklov (min. v počte 1 bicykel na 40 sediacich cestujúcich). ZSSK plánuje nasadiť nové elektrické jednotky do regionálnej dopravy v Žilinskom samosprávnom kraji.


Prospekt elektrickej jednotky „RegioPanter“ (kliknutie do náhľadu otvorí celý
vo formáte PDF)

Odkazy:

 1. V Žilinskom kraji budú jazdiť nové elektrické vlaky – tlačová správa ZSSK (formát PDF) s dátumom 5.3. a rozoslaná 6.3.2018; jej prílohou boli snímky z podpisu zmluvy s dátumom 28.2.2018 v EXIFe
 2. Škoda Transportation dodá elektrické jednotky na Slovensko za 4 miliardy korun – tlačová správa výrobcu (formát PDF) s dátumom 5.3. a rozoslaná 6.3.2018
 3. Železničná spoločnosť Slovensko – Wikipédia
 4. ZSSK Slovakrail – oficiálny web
 5. Škoda Transportation – Wikipedie
 6. Škoda Transportation, a.s. – oficiálny web
 7. ŽOS Trnava, a.s. – oficiálny web
 8. RegioPanter – Wikipedie
 9. RegioPanter – špecializovaný web
 10. Elektrická jednotka RegioPanter - Škoda Transportation a.s. – ponuka na webe výrobcu
 11. Žilinský samosprávny kraj – Wikipédia

Úvodný obrázok: Vizualizácia exteriéru elektrickej jednotky ZSSK

-zz-


Galéria k článku

Počet: 9    

Foto Ing. Tomáš Ignačák, MBA (Škoda Transportation) a M ...

Foto Predstavitelia ZSSK a Škoda Transportation pri pod ...

Foto Predstavitelia ZSSK a Škoda Transportation po podp ...

Foto Vizualizácia exterriéru elektrickej jednotky pre Z ...

Foto Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky pre ZS ...

Foto Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky pre ZS ...

Foto Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky pre ZS ...

Foto Vizualizácia interiéru elektrickej jednotky pre ZS ...

Foto Dokončovaný dvojsystémový RegioPanter pre ČD na sk ...
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 28     Stránky: / 2     Výpis:    
» Railis Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 24 3.4.2018 10:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

Som rád že konečne sa začala vo väčšom obnova vozového parku ZSSK. Množstvo objednávok je platených so spoluúčastou dotácií eurofondov. Čo však bude keď Slovensko nebude mať nárok na eurofondy? Budú to riešiť prenájmom ako teraz Vectrony? V sedemdesiatych rokoch bolo kúpených stovky rušňov radu 240 laminatiek. V dnešnej dobe je problém prenajať väčšie množstvo vozidiel nieto ešte kúpiť. Zoberme si nové 813 mravce je to len rekonštrukcia starých 810 . Podvozky slabinou tohto vozidla skrátka cítiť každý koľajový styk lepšie sú klasické ako majú osobné vozne hnaná náprava je iba jedna. Výhoda je tá že majú nižšiu spotrebu ako klasický rušeň so súpravou . Problém je aj chladič motora prehrievanie upchavanie rebier chladiča listami peľom aj krytovanie zo spodnej časti motora za následok trhanie klinovych remenov. Myslím že v spolupráci s ČD a ZSSK Cargo keby spravili spoločný nákup či elektrických rušňov a iných vozidiel a mali spoločný servis bolo by to lacnejšie oveľa. A takisto môžu vozidlá aj prenajať iným dopravcom tranzit osôb a tovaru bude vždy . A finančne sa to vráti

» yogi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 435 13.3.2018 19:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

Salvador .....určite.....???

» Salvador Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 53 11.3.2018 12:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

Ešte k tým Panterom. Škodovka vyhrala, lebo ponúkla v aukcii nižšiu cenu. Pred aukciou Stadler ponúkal dodávku 25 ks EJ za 200 miliónov eur (EJ 300 za 9,4 mil.eur/ks a EJ 220 za 6,68 mil. eur/kus), kým Škoda za 169 miliónov eur (EJ300 za 7,595 mil .eur/ks a EJ 220 za 5,989 mil. eur/kus). V aukcii Stadler klesol s cenou na 165,8 miliónov eur a Škoda s cenou klesla na cca 160 miliónov eur, čo je inak v eurofondoch suma vyčlenená na nákup 25 ks EJ.
Hrubá stavba skriní sa bude vyrábať v Ostrave a montáž hlavových vozňov elektrickej jednotky vykoná ŽOS Zvolen.
Zaujímavé je, že pri vyčíslovaní nákladov na prevádzku a údržbu (eurá/sedadlo a km) Stadler vyčíslil náklady na cca 0,005 eur a Škoda na 0,002 eur. Ale to zasa nemá nejaký vplyv na výsledok súťaže.

» 405.9 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 179 8.3.2018 22:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

Co sa mysli vlakmi vyssej kategorie na trati ZA-CA? Ktore ze stoja pri kazdej vrbe? Tento usek je pomerne slaby.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 8.3.2018 0:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

K teme. Ako pozeram na vizualizacie, tak budeme mat dalsiu pojazdnu nemocnicu. Len par dni dozadu som pindal na 861 a teraz ma zabiju takymto paskvilom... To maju v ZSSK na to nejaku specialnu uchylku ci co? A ako sa to vlastne odborne nazyva, hospitalofilia??

Montaz v Trnave je skoda komentovat. Ze Skodovka takto hazarduje so svojim menom, je sice jej problem, ale aj tak to vzbudzuje otazniky. Jedine racionalne vysvetlenie je vsak take, ze sa bez dokazov ani neda verejne vyslovit.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 8.3.2018 0:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Co je dnes, nemusí nutně být za dva roky

...co v nasich koncinach moze znamenat tiez to, ze tie vlaky “vyssich kategorii” nebudu zastavovat pri kazdej vrbe, lebo uz nebudu premavat

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 7.3.2018 19:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: vlaky vyssich kategorii na trati ZA-CA, ktoré stoja za kazdou vrbou

Co je dnes, nemusí nutně být za dva roky.

» mikinko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 763 7.3.2018 19:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

No, ono tažko nejakú pridanú hodnotu. Ako zhodnotíme niečo, čo ešte nebolo vyrobené. Nikto netuší, čo z toho nakoniec vylezie. A možno sa to podarí a možno to bude rovnaký krám ako 861. S tou 861 to má aspoň niečo spoločné ... tu prekážkovú dráhu (rozumej schodíky hore dole po uličke ..... ).

» mikinko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 763 7.3.2018 19:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ZSSK uzavrela doteraz najväčšiu zmluvu na kúpu vozidiel

to zbynek: Myslis tim tie vlaky vyssich kategorii na trati ZA-CA, ktoré stoja za kazdou vrbou .... ?

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 7.3.2018 18:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nemali nahodou nasi cesky bratia s tymto kramom problemy?

Asi si to pleteš s dálkovou verzí, InterPanterem, jejíž uvádění do provozu vskutku bez jistých potíží neprobíhalo.

nasledujúce príspevky »