Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

» Návrat

Pridané: 26.2.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861 Počas minulého týždňa sa v slovenských médiách objavila správa TASR: Viac ako polovica vlakov, ktoré mali nahradiť staré modely z roku 1975, je mimo prevádzky. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a tieňový minister dopravy OĽaNO Ján Marosz s tým, že ŽOS Vrútky podľa nich nedodali kvalitné výrobky.

 

 

 

Takto sa začínala na dopravnom webe VO VLAKU, kde pokračovala: Hnutie sa zameralo na vlaky 861, ktoré dodali ŽOS Vrútky. Túto firmu podľa Marosza vlastní rodina okolo bývalého šéfa SNS Víťazoslava Mórica. „Štátna železničná spoločnosť tieto vlaky nakupovala v rokoch 2011, 2014 a 2015. V súčasnosti má 32 týchto vlakov, ale polovica je k dnešnému dňu odstavená. V dôsledku toho musia tieto nové moderné vlaky zastupovať motoráky z roku 1975,“ skonštatoval Marosz. Podľa Matoviča tak štát vyhodil 131 miliónov eur, keď 53 % z nových vlakov je mimo prevádzky. Najčastejšími poruchami sú problémy s motorom, ďalej odchádzajú chladiace systémy, klimatizácia, elektronika alebo sú poškodené kolesá, vymenoval Marosz. Čitatelia VLAKY.NET ju našli v sekcii Krátke dopravné správy22. februára.


Letecký pohľad na areál ŽOS Vrútky © ŽOS Vrútky

A toho istého dňa si na rovnakom mieste mohli otvoriť aj reakciu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorá bola odmietavá. Píše sa v nej: Hnutie podľa rezortu dopravy účelovo vyberá fakty a interpretuje ich nesprávne. „Nie je pravda, že polovica z dodaných vlakov je v depách pre ich výrobné chyby tak, ako sa to dnes snažila tvrdiť opozícia,“ uviedol pre TASR odbor komunikácie ministerstva dopravy. A ďalej sa uvádza: Ministerstvo upozorňuje, že vlaky sú odstavené z objektívnych príčin. „Niektoré z vlakov, pričom najstaršie jazdia už sedem rokov, sú na plánovaných opravách, na ktoré chodia pravidelne všetky vlaky a časť vlakov je poškodená v dôsledku nehôd na trati, ktoré nesúvisia s výrobcom,“ pripomína rezort dopravy. Dlho na seba nedala čakať ani odpoveď výrobcu vlakov, ktorá zaznela v správe z iného zdroja:


Prezentácia motorovej jednotky 861.001-0 (16.6.2011, ŽOS Vrútky) © ZSSK

Z 32 nových dieselmotorových jednotiek radu 861, ktoré spoločnosť ŽOS Vrútky, a. s., dodala Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK), sú na základe uplatnenej reklamácie odstavené štyri vozidlá. Dva vlaky majú poruchu motora pre chybu vodného čerpadla a ďalšie dva majú prasknutý chladič, pričom odstránenie porúch bude podľa garancie bezplatné. Informovala o tom spoločnosť ŽOS Vrútky s tým, že pre násilne poškodené kolesá sú odstavené štyri vozidlá (trať Prešov – Bardejov), sedem pre údržbu a dve pre násilnú škodu po strete s cudzím motorovým vozidlom. Mimo prevádzky je z rôznych dôvodov spolu sedemnásť týchto vlakov. Kompletné vyjadrenia MDVŽOS Vrútky sa nám síce na internete objaviť nepodarilo, ale pôvodnú správu OĽaNO áno – na webe tejto opozičnej politickej strany ako aktualitu.


Interiér jednotky radu 861 ZSSK © ŽOS Vrútky

V nej, na rozdiel od vyššie odkazovaných správ, je akcentovaná iná stránka veci: Predseda OĽANO Igor Matovič upriamil pozornosť na nadštandardné vzťahy premiéra Roberta Fica a Víťazoslava Mórica. „Zrejme pred časom urobili dohodu. Móric bude v mene zamestnávateľov rečniť na snemoch strany Smer a za odmenu mu dá Fico štedrú zákazku na výrobu vláčikov. Výsledok vidíme sami – vyhodili sme 131 miliónov eur za nové vlaky, polovica z nich je pravidelne odstavená a ľudia sa vozia v starých haraburdách z roku 1975,“ vyjadril sa líder obyčajných. Matovič si však zároveň nemyslí, že by zamestnanci ŽOS Vrútky nedokázali vyrobiť kvalitné vlaky. „Keď má pán Móric krytie od samotného najvyššieho Roberta Fica, je si vedomý toho, že nemusí dodať kvalitné vlaky s kvalitnými motormi a súčiastkami, stačí dodať haraburdy,“ ...


Stanovište rušňovodiča jednotky radu 861 ZSSK © ŽOS Vrútky

Napriek tomu, že podľa mnohých čitateľov internetového magazínu VLAKY:NET politika na jeho stránky nepatrí (čo je však pri pozícii dopravy v spoločnosti ťažké dodržať) a my rozhodne nemáme v úmysle komentovať (a nedajbože rozdúchavať) spory medzi vládnouopozičnou stranou (nehovoriac o špecifickom vzťahu OĽaNOVíťazoslava Mórica), myslíme si, že verejná a medializovaná kritika motorových jednotiek radu 861 ZSSK je vhodná téma na zamyslenie. Doposiaľ sme sa s ňou stretávali prevažne iba v našom Fóre – ak nie v diskusii o tejto jednotke samotnej, tak v častejšie využívanej výmene názorov venovanej ZSSK. V nej, ale aj inde, prišla často na pretras aj otázka obecnejšej povahy, týkajúca sa kontraktov ZSSK na výrobu či rekonštrukciu železničných vozidiel u slovenských firiem a kvality dodávok.


Výrobný štítok na motorovej jednoke 861.006-9 (26.10 2012,  Nitra) © Bc. Jozef Gulik

Zhrňme si teda podstatu kritiky OĽaNO iba po prevádzkovej a technickej stránke: Z celkového stavu 32 jednotiek je v súčasnosti mimo prevádzky 17. K najčastejším príčinám ich odstavení patria závady chladiaceho systému, poruchy (pre tento typ vozidla nevhodného) spaľovacieho motora, chybný palubný elektronický riadiaci systém, nefungujúca klimatizácia a časté poškodenia kolies. Pri tom poslednom ZSSK presúva vinu na správcu infraštruktúry, zodpovedného za nedostatky na koľajovom zvršku, čo však odporuje skutočnosti, že iným vozidlám na rovnakých tratiach z kolies materiál neodpadáva. Výrobca uvádza, že v súčasnosti v rámci záruky opravuje štyri jednotky, pre poškodené kolesá sú odstavené štyri, sedem pre údržbu a dve pre násilnú škodu po strete s motorovým vozidlom - spolu teda sedemnásť.


Motorová jednotka 861.022-6 na „Rušňoparáde“ (18.4.2015, Košice) © Ondrej Krajňák

Na základe uvedených informácií (ktoré v prípade potreby doplnia aj nižšie uvedené zdroje) sa môžete vyjadriť v diskusii napríklad (nie teda výlučne) k týmto otázkam:

Domnievate sa, že kritika nákupu motorových jednotiek radu 861 slovenským národným železničným dopravcom je oprávnená?

Aké sú vaše osobné (prípadne aj sprostredkované) skúsenosti z pozície cestujúceho či personálu s jednotkami radu 861 ZSSK?

Čo si vo všeobecnosti myslíte o kvalitách nových a modernizovaných železničných vozidiel z produkcie slovenských výrobcov?

Otázka „prémiová“: Viete, že jednotky radu 861 ZSSK sú na čelách označené v rozpore s platnými predpismi a čo si o tom myslíte?


Príklad označenia s „chybnou“ kontrolnou číslicou (16.4.2016, RD Košice)
© Addams; zdroj: www.rail.sk

Zdroje a odkazy:

 1. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti – Wikipédia
 2. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti – OĽANO – Na strane obyčajných ľudí – oficiálny web
 3. Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky – Wikipédia
 4. Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky – oficiálny web
 5. Železničná spoločnosť Slovensko – Wikipédia
 6. SK ZSSK Slovakrail – oficiálny web
 7. Motorová jednotka 861 – Wikipédia
 8. Dieselmotorová jednotka 861 - ZSSK Slovakrail
 9. Motorová jednotka REGIOMOVER - ŽOS Vrútky a.s. – prospekt jednotky radu 861 ZSSK
 10. MAN D2862 LE633 12-cylinder train engines successfully deployed in ŽOS Vrútky's Regiomover - MAN Engines – tlačová správa výrobcu spaľovacieho motora
 11. ŽOS Vrútky a.s. - Výpis z obchodného registra SR
 12. ŽOS Vrútky a.s. – oficiálny web
 13. Víťazoslav Moric – Wikipedie (česky, slovenské heslo nejestvuje)
 14. ZSSK má opäť problém s novými vlakmi - Správy RTVS - správa z 8.2.2018
 15. zdroje uvedené pod odkazmi v texte

Úvodná ilustračná snímka: 861.029-1 ako Os 5520 do Topoľčian (3.4.2016, Prievidza) © Tomáš Ságner

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 80     Stránky: / 4     Výpis:    
» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 19.6.2018 19:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

Ale treba si uvedomiť, že pri elektrickom prenose beží motor na stabilných otáčkach, vyrábajúc prúd.. Zabrať dostávajú trakčáky...

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 7.3.2018 10:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

AZD: A motorová lokomotiva, nebo vůz, stejně, jako auto, také nejede pořád na plný plyn.
Je vidět, že jste na mašině (aspoň té motorové) nikdy nejel.
Motorová mašina (mot. vůz) totiž obvykle nedisponují nějakým závratným přebytkem výkonu, takže se většinou jede na vysoký stupeň, zvlášť máte-li těžší vlak či se jede do stoupání.
Na takový trati Praha - Kladno se toho "volnoběhem" či dílčím výkonem moc nenajezdí.

Momentálně mám najeto ... 30.000 km
30 tisíc nalítá rychlíková mašina za měsíc, pendolíno za ještě míň, motorák tak za dva měsíce.
Takže za 6 let je to u toho motoráku přes milion km. Chtěl bych vidět výrobce, který dá na motor záruku milion km, a bude mu jedno, jestli ten milion bude za 6 let při průměrné rychlosti třeba 50 km/h, anebo za 15 let při prům. rych. 20 km/h (tzn. že "naběhané otáčky" či motohodiny budou třeba 2.5x vyšší než u motoráku)

Co ta spotřeba? Platí pro motorový rychlík v Polabí nebo pro nákladní vlak přes Alpy?

350001: výrobcovia ťahačov vôbec neudávaju "priemernu" spotrebu v techničáku
Jednak proto, že kamion si kupují profíci a ne Joudové, pro který je nějaký číslo v techničáku modla (asi jako když jsme, coby školou povinné děti, "posuzovali" auta podle toho, do kolika mají tachometr ). A druhak proto, že u os. auta se dá stanovit "průměrné zatížení" (třeba 2 osoby a X kg bagáže), přičemž poměr celkové hmotnosti úplně plného a jen řidičem obsazeného auta je úplně jiný, než poměr celk. hmotnosti plného a prázdného kamionu.

» 350001-4 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 009 7.3.2018 0:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

add motpol verzia2.0 : "A motorová lokomotiva, nebo vůz, stejně, jako auto, také nejede pořád na plný plyn."
takže popieraš že si napísal : "získám 720 kW při spotřebě max. 80 l nafty na 100 km, za předpokladu že těch 100 km pojedu trvale na max. výkon všech motorů " ??

... sám sebe protirečiť to už by chcelo nejake odborné vyšetrenie
"Takže těch 800 - 900.000 km mi ten motor v pohodě vydrží"... a na to ako prišiel pán "mysliteľ" ?

add Aleš : (dovolím si tykať ) napísať nejake konkrétne číslo spotreby do techničáku považujem za čistý úlet pokial viem tak trebars výrobcovia ťahačov vôbec neudávaju "priemernu" spotrebu v techničáku

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 6.3.2018 22:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

Alešku, skutečná průměrná spotřeba se počítá tak, že po ujetí X km natankuješ na plnou nádrž Y litrů. A těch 6,5 - 7,5 l/ 100 km jsou pro moje auto zcela běžné hodnoty. A motorová lokomotiva, nebo vůz, stejně, jako auto, také nejede pořád na plný plyn.
TEE:
Mám na motor záruku na 6 let bez ohledu na ujeté km. Momentálně mám najeto 75.000 a na 30.000 km, což je interval výměny, spálím necelou decku l oleje. Takže těch 800 - 900.000 km mi ten motor v pohodě vydrží, není to downsinzingové Škoda chrastítko (tříválec 1 litr turbo), co jde po max. 150.000 km do háje.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 5.3.2018 10:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

Elefanta, Emila, Pantera... A kolik za srovnatelné období, tedy 27 let, když jimi byla vytížená?
Problém má dvě části:
1) Škodovka za nějakých 40 let (1950 - 90) masivnější existence "nových trakcí" vyvinula pro Č(S)D (nezmiňujme mašiny, které se nedostaly dál než k prototypu):
- bobinu, kterou v mírných modifikaci vyráběla až do konce 70. let (velbloud, dvojičky)
- šestikoláka, což je jeden a půl bobiny
- laminátku
- žehličku
- jezevce
- krysu a potkana (to je v podstatě totéž)
- eso a peršinka (totéž)
- střídavku

Rozsah je daný tím, co ZÁKAZNÍK POPTÁVAL.

2) Po roce 1990 najednou "nikdo nic nechtěl", tak logicky vývoj ustrnul. Kdyby zájem byl, tak by se vyvíjelo dál. Nápady (a někde i prototypy) byly - 114, 184, vysokorychlostní jednotka,...

výkon spalovacího motoru je přímo úměrný objemu jeho válců a otáčkám.
Už to shrnul 350001. Hlavně ten tlak ;-).

získám 720 kW při spotřebě max. 80 l nafty na 100 km, za předpokladu že těch 100 km pojedu trvale na max. výkon všech motorů
To je zase perla!
Si myslíte, že když máte v techničáku uvedeno "spotřeba 6 l / 100 km", tak je to maximální spotřeba při plném výkonu? To jste značně bláhovej.
Pokud máte v autě "spotřeboměr", tak se doporučuju na něj kouknout v okamžiku, kdy vyšší (ale ještě ne plný) výkon po tom motoru chcete. To i u pitomé oktávky vyletí i nad 35 l / 100 km. Mmch, "plný výkon" u vozidla s mech. převodovkou odeberete jen velmi těžko (pokud se bavíme o klasických motorech, ne o těch s modelovanou charakteristikou na konstantní výkon). To byste musel mít plný plyn při plných otáčkách, což ale nejde dosáhnout, protože by ten motor šel okamžitě do přeotáček.
Zato u elektrického výkonu to uděláte velice jednoduše. Pan generátor požádá a pan Diesel poskytne. Při konstantních (max.) otáčkách a max. palivu dává max. moment a tedy max. výkon. Trvale (dokud se něco nepo*ere).

A těch 80 l / 100 km platí pro co - pro motorák na rovině, jedoucí bez zastavení, nebo pro náklad 2000 tun přes Alpy, co ho co 20 km odstavěj na předjetí jiným vlakem?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 2.3.2018 14:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

TEE: Tabulka s Kryšpínovým označením byla i na čelech lokomotiv; na čele motorových vozů bylo psáno barvou. Kryšpínovo značení ovšem nemělo kontrolní číslici.

861 je nerozpojitelná jednotka na Jakobsových podvozcích, všechny tři díly mají tedy stejné číslo, označení na čele má stejný účel jako u lokomotiv či jednodílných motorových vozů. Souhlasím ale, že když je na čele uvedena jen šestimístná část čísla, naměla by tam být kontrolní číslice.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 2.3.2018 13:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

Ad štvrtá „prémiová“ otázka o „chybných“ kontrolných čísliciach. Nemôžem si pomôcť, ale toto je zase jeden z tých problémov, ktoré si tu umelo vyrábame len preto, že máme tendenciu veci komplikovať namiesto toho, aby sme ich zjednodušovali.

Úradne rozhodujúce je predsa 12-miestne číslo na boku vozidla, to krátke na čele („národné“) je čisto informatívne. Aký účel má kontrolná číslica na čomsi čisto informatívnom? Predsa žiadny, resp. pesimista by povedal, že je tam preto, aby boli problémy. Keď sa pozriem po blízkych krajinách, Rakúšania, Nemci, Švajčiari už kontrolné číslice na čelách neuvádzajú, Maďari a Poliaci ich tuším ani nikdy neuvádzali, podobne ako my za Kryšpínových čias. V tomto kontexte otázka znie, prečo tam teda za každú cenu chceme kontrolné číslice mať? Nikomu chýbať nebudú.

Pointa číslo dva. 861 nie je lokomotíva, ale jednotka. Aký význam vôbec má číselné označenie na čele viacdielnej jednotky? Fakt netuším. Opäť, keď sa pozriem k susedom, čo píšu na čelá jednotiek? Nič, ani mäkké f. Dokonca keď kukám na Jančurove Talenty do Dunajskej Stredy, tiež tam nič nevidím. No - aké jednoduché a elegantné riešenie zbytočného problému.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 2.3.2018 13:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

Azetdak, základný rozdiel medzi Tvojim 1,6-litrovým benzíňákom a spomenutými veľkolitrážnymi nafťákmi je v tom, že po 300-400 tisíc km bude ten Tvoj motor na totálku vylágrovaný, kým v prípade koľajového vozidla s takýmto nábehom ide ešte stále v podstate o funglovku v zábehu.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 2.3.2018 13:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

Ajeje, Moricov dunihlav, pekná to téma. Priznám sa bez vykrúcania, že som voči nemu zaujatý a mám problém si vybrať, čo mi na týchto jednotkách vadí najviac. Mne osobne to zvnútra pripomína Okresný ústav národného zdravia. Normálna poliklinika, akurát ešte poriadne bariérová, vždy je kde zakopnúť. Celú cestu človek čaká, kedy ho zavolajú do ordinácie, najlepšie vytrhnúť nejaký ten zub. A ako na správnej poliklinike, aj sa tam kúri, aj je tam prievan. Akurát tie sedačky trochu kazia umelecký dojem, hnusné sú síce dosť, ale farebne sa do OÚNZ nehodia. Zvonka to zas hučí ako štartujúci IL-18, čo nechápem, ako sa to fešákom podarilo tak zvukovo „vyladiť,“ veď ten motor nie je ukradnutý zo starého parníka. Asi konštrukcia skrine, ktorá funguje ako reproduktor - ale to samozrejme len tipujem, know-how majú Vrútkach. No a spoľahlivosť, to je zlatý klinec programu, veď to azda viac stojí ako jazdí. Azetdak píše, že Ale tohle je dnes úplně normální. Do světa se vypustí polotovar a ten se pak, na základě průserů z provozu dodělává. Ja súhlasím, že je to dnes normálne a okrem toho to normálne bolo aj v minulosti...ale musím k tomu povedať, že kiež by to bolo v tomto prípade aspoň tak. Lenže neviem, či som slepý hluchý, ale mám neodbytný pocit, že tady se nic nedodělává, spíš se to podělává.

Na záver.. Spomínali sa tu reká 810. No dobre, tak to už sto krát radšej 861, napriek všetkému.

» 350001-4 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 009 2.3.2018 12:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Kvalita motorových jednotiek radu 861

"Já ale fakt nevím"...všimli sme si...

...čiže keď to tak zhrniem.... o tom vieš,ale aj tak svoje "konštrukcie" budeš "púšťať" do sveta... ďakujem...nemám ďalšie otázky

nasledujúce príspevky »