Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

» Návrat

Pridané: 10.7.2017 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) posilňuje bezpečnosť pri zatváraní dverí na vlaku. Do niekoľkých desiatok vozňov so staršími, takzvanými zalamovacími dverami namontuje vo vlastnej réžii signalizáciu zatvorenia nástupných dverí. Vlakvedúci sa vďaka nej ešte pred odchodom vlaku bude môcť ľahko presvedčiť, či sú všetky dvere zatvorené.

 

 

 

Takto sa začína tlačová správa, ktorú slovenský národný železničný dopravca vydal dňa 26. júna 2017 a ktorú sme zverejnili už v našich Krátkych dopravných správach. Ale jej téma si možno zaslúži aj väčšiu pozornosť, a preto jej dávame priestor aj tu. V texte ZSSK sa ďalej dočítame: Vnútorná signalizácia zatvorenia nástupných dverí upozorní cestujúcich na zvýšené nebezpečenstvo v prípade mechanicky nezaistených dverí počas jazdy vlaku. Do časti vozňov bude doplnené aj blokovacie zariadenie. Vo viacerých vozňoch budú vymenené celé dvere.


Signalizácia otvorených dverí zvonka © ZSSK

Ako nový signalizačný systém funguje? Signalizáciu dverí zabezpečí LED indikátor, umiestnený na vonkajšej bočnici vozňa. Rozsvietený indikátor oznámi nezatvorené dvere na jednej zo strán vozňa. Zhasnutý indikátor bude signalizovať, že dvere sú mechanicky zaistené voči otvoreniu. LED indikátor bude svietiť v blízkosti nástupných dverí aj zvnútra. Oranžové svetlo označí poruchu blokovania, resp. že vozeň nemá inštalované blokovanie dverí od určitej rýchlosti vozňa. Červené zas, že dvere nie sú správne zatvorené a zaistené. Zhasnutý indikátor teda vždy znamená, že všetko je v poriadku.


Signalizácia otvorených dverí zvnútra © ZSSK

Tá posledná veta vyvoláva otázku, či zhasnutý indikátor nemôže znamenať aj to, že sám nie je v poriadku. Čím zložitejšie riešenie, tým aj vyššia možnosť poruchového stavu, vraví skúsenosť. Výrobcovia a prevádzkovatelia železničných vozidiel od nepamäti mali na mysli bezpečnosť cestujúcich a vypracovali systémy zaistenia dverí vagónov zodpovedajúce dobe. S niektorými staršími sa môžeme aj dnes stretnúť na súpravách nostalgických vlakov. Boli možno primitívne, ale nepochybne účinné, pretože cestujúci z dverí za jazdy nevypadúvali. Alebo vtedy ľudia ešte nestratili pud sebazáchovy?


Dvojnásobné zabezpečenie dverí vozňa Bnp 89-00 383-2 (Tábor, 18.5.2016)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Keď sa človek pozerá okolo seba, nemôže prehliadnuť náznaky toho, že súčasné ľudské pokolenie má s tým základným pudom naozaj problémy. Na jednej strane sa štát stále častejšie a vtieravejšie stará o bezpečnosť svojich občanov, od rôznych varovaní až po technické prostriedky, a tak ich odnaúča spoliehať sa na seba. Vezmime si napríklad „nenápadne“ sa rozširujúcu povinnosť nosenia cyklistickej prilby, ktorá možno časom bude platiť aj pre chodcov. Na strane druhej sa (niektorí) občania v túžbe po adrenalínovom zážitku dopúšťajú konaní, ktoré sú v rozpore nielen s legislatívou, ale aj so zdravým rozumom. Aj na železnici.


Jízda na střeše rychlovlaku - 200 km/h

Existuje vo vlakoch ZSSK naozaj také reálne nebezpečenstvo vypadnutia zle zatvorenými dverami, aby si žiadalo riešenie tohto druhu?

Je navrhnutá signalizácia sama o sebe bezpečná alebo môže v prípade poruchy viesť k pomýleniu vlakvedúceho a tým k ohrozeniu cestujúcich?

Čo si myslíte o sebestačnosti a súdnosti dnešného človeka? Naozaj nad sebou potrebuje neustály dohľad štátu a jeho inštitúcií?


Vozeň Be 3-5420 má na jedných dverách kuriózne až 3 zaisťovacie kľučky
(26.9.2045, Hradec Králové hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Zdroje a odkazy:

 1. Železničná spoločnosť Slovensko – Wikipédia
 2. SK ZSSK Slovakrail – oficiálny web
 3. Vozne ZSSK budú bezpečnejšie, spoločnosť chystá novú signalizáciu zatvárania – tlačová správa (formát PDF)
 4. Prečo sa otvorili dvere vlaku smrti?! - Nový Čas
 5. Podnapitý muž vypadol z idúceho vlaku, amputovalo mu to nohu - Webnoviny.sk
 6. Matěj se zabil pádem z vlaku, dráhy vinu odmítají - iDNES.cz
 7. Nové fakty v prípade dievčatka (†3), ktoré vypadlo z idúceho vlaku: Z tohto ide hrôza - Topky.sk
 8. Žena vystupovala z rozjíždějícího se vlaku, zachytil ji a smrtelně zranil - iDNES.cz
 9. Preventivní kontroly odhalily bezprostřední ohrožení bezpečnosti – tlačová správa Drážní inspekce (formát PDF)
 10. Kvůli úmrtí po vypadnutí dítěte z vlaku upraví ČD přes 700 vozů - Lidovky.cz
 11. zdroje uvedené pod odkazmi v texte

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 72     Stránky: / 4     Výpis:    
» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 729 7.8.2017 15:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Dítě nevypadlo z rychlíku dveřmi, ale oknem, tvrdí muž a hledá svědky

Nečekaný moment se objevil v kauze tragédie, při které loni vypadla dvouletá holčička z jedoucího rychlíku a na místě zemřela. Podle závěrů vyšetřování Drážní inspekce a policie se tak stalo špatně dovřenými dveřmi, muž z vlakového personálu je ale přesvědčen, že se tak stalo oknem a zveřejnil výzvu dalším svědkům.

Více na http://olomouc.idnes.cz/dite-vypadlo-z-vlaku-smrt-rychlik-olomouc-2016-frantisek-petras-tvrdi-ze-vypadlo-oknem-svedci-g9o-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170807_143702_olomouc-zpravy_stk

» dansz Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 660 24.7.2017 20:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

bežte všetci do riti, kto si myslí, že netreba riešiť bezpečnosť pri dopravnom prostriedku pohybujúcom sa 160 km/h. - to ako môžete kľudne ísť v aute bez dverí (a dnes sa automaticky blokujú..)
P.S. to dievčatko bola neter môjho kamaráta a nikomu to neprajem zažiť
howgh

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 14.7.2017 14:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

O žabáku jsi začal ty; i když opravdu nevím, proč. A právě dnes proběhl první a úspěšný test prototypu hyperloopu- dopravy budoucnosti.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 794 14.7.2017 13:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

Ážetďáku, ještě bys mě měl ujistit, že žabák nemá komín ani restaurační vagón a dát mi odkaz, kde jsem psal něco o zalamovacích dveřích na žabáku. Zalamovací dveře mají vozy Y. Ty haluciance při čtení máš od prášků nebo od špatných brýlí?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 14.7.2017 12:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

Maxi, měl bys pořádně číst. Protože: 1/ žabák neměl zalamovací dveře a 2/ u 4(5)60tek se otevíraly jen ty dveře, kde byla zmáčknuta klika. A rozhodně by bylo lepší, vybavit každý vlak jedním vagonem, který by měl cosi, jako služební oddíl pro vlakvedoucího a kde by bylo centrální ovládání dveří, čili dva páčkové přepinače (Otevřeno/Zavřeno) a dvě kontrolky, - pro každou stranu vlaku jeden přepinač a jedna kontrolka a i ta by stačila jedna společná). Celé by to potřebovalo jen čtyři, (tři) dráty, procházející celou soupravou a bylo by to bezpečné a blbuvzdorné.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 794 13.7.2017 19:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

Ážetďáku, rozlišuj taky, pro jak husté návaly to je určené. Žabí tlama otvírá a zavírá v každé stanici všechny dveře, protože se všude vystupuje a nastupuje. Je ale zbytečné, aby se furt luftovalo a nepříjemně pípalo u každého chlívku na méně frekventovaných spojích. Tam stačí ten systém, že strojvedoucí centrálně zavře a v další stanici po zastavení odblokuje, aby si lidi mohli otevřít tlačítkem.

Ta samostatná signalizace, kde je jen světýlko u každých dveří a není na mašině ani v hitláku centrální siknalizace, se mi zdá být na nic, protože průvodčí může fakt lehce přehlédnout, že mu některé nesvítí.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 13.7.2017 18:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

Tenhle vynález je na dvě věci: 1/ když se to světýlko podělá, tak jsme tam, kde jsme byli a 2/ i když funguje, tak stejně musí někdo k těm dveřím dojít a zavřít je. Mnohem lepší by bylo, namontovat do těch vagonů stejný systém, jako byl v pantografech řady 4(5)60, kdy se dveře po stlačení kliky samy otevřely a zavíral je strojvedoucí, nebo mechanik, vypinačem, takže za jízdy byly nejen spolehlivě zařené, ale i blokované proti otevření; ta klika prostě nešla zmáčknout. Nebylo to nic složitého; pracovní válec s pístem a elektromagnetický ventil, ovládaný malým DC napětím, pokud byla cívka bez proudu, stlačený vzduch dveře zavřel a držel. když se cívka dostala pod napětí, (po stlačení kliky a za předpokladu, že od strojvedoucího, nebo mechanika bylo napětí na ovládacím drátu), dveře se otevřely. A stačil na to jediný drát, procházející ze stanoviště strojvedoucího na konec soupravy. Ale, jako obvykle; nač to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 13.7.2017 12:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

Tady všichni názorně vidíte, že když se chce a umí, tak to jde jednoduše a levně. Jenže kdyby se všechno dělalo jednoduše, levně a chytře, byly by na pracákách fronty ne manuelně pracujících, ale těch s různými diplomy z různých, vesměs zbytečných škol a ekonomika by rostla pro kapitalismus nepřijatelně pomalým tempem. Jenže co je důležitější? Ekonomický růst, nebo spokojená veřejnost?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 794 12.7.2017 18:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

azetdak: Ano, souhlasím, krátký kachní Balm má dveře řešeny velice vtipně, že se otvírají dovnitř a zároveň zasunují podlážku nad schůdky, takže kdo stojí těsně u nich, ten je neotevře. Je to, řekl bych, jednodušší a přitom účelnější než ty lámací u o něco mladších Y, které jdou ztěžka a lidi se je dodnes nenaučili otvírat a když stojím ve frontě na vystupování před stanicí, tak hned volám na nějakou tu slečnu vpředu, ať mě k tomu raději pustí, protože už vidím, jak s tím zas bude marně lomcovat a prosit o pomoc.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 12.7.2017 18:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Ako nevypadnúť z vlaku

Kontrolní otázka:
Z kterého vagonu dokáže vypadnout za jízdy jen sebevrah a ještě mu to dá dost práce?
(z krátkého Balmu, tam se totiž dveře otevíraly dovnitř).

nasledujúce príspevky »