Naše téma: Rodinné cestování

» Návrat

Pridané: 21.8.2017 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Naše téma: Rodinné cestování Jsou rodiče, kteří si společné cestování celé rodiny nedovedou představit jinak než autem. Nápad, že by měli se svými dvěma, třemi ratolestmi či pouhým jedináčkem jet vlakem, se jim jeví jako apokalypsa. Jsou cestující, kteří blednou a hlasitě se modlí, jakmile vidí přistupovat rodinu s dětmi, čekajíce něco jako svatbu paviánů.

A jsou rodiče nebo i samotné maminky, které se svými dětmi cestují vlakem běžně a problémy to nečiní jim ani spolucestujícím.

 

 

Já se však v dnešním tématu hodlám zamýšlet nad tím, co na to dopravce – má-li rodičům s dětmi vycházet vstříc, vytvářet jim podmínky s ohledem na specifika tohoto cestování, hledat v rodičích potenciál nových zákazníků, kteří přesedlají z gumových kol na železná, a v dětech budoucí zákazníky, kteří si vlaky oblíbí už v raném věku.

Jak jsem již naznačil, jsou rodiče, kteří vymazali vlak zcela ze svého vnímání, osobní auto je pro ně základním atributem rodinného života hned vedle bytové jednotky (byť jsou i výjimky, třeba car-free rodiny). Než do vlaku, raději by své děti odvedli do tropického pralesa. Jsou přesvědčeni, že jejich dítě spadne pod vlak, vypadne z vozu, nebo se aspoň ztratí a zabloudí v tom nádražním mumraji. Aniž bych chtěl bagatelizovat uvedená nebezpečí, statistika zná mnohem víc tragických případů dětí, které jely s rodiči autem. A cestování dráhou je pro ně i ty rodiče nepochopitelným mumrajem právě proto, že v něm nemají praxi a zkušenosti. A mnozí spolucestující mají naopak dojem, že z toho pralesa byli ti malí cestující právě přivedeni.


„Tohle se mi moc nelíbí …“ (11.9.2010, Kuks) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Ona totiž mnohá dnešní maminka s dítětem cestovat neumí. Posadí ratolest na sedadlo, do ruky mu strčí omalovánku nebo Sluníčko, sama vyndá z tašky detektivku a myslí si, že ji během cesty přečte. Nepřečte. Za pět minut omalovánka či časopis letí do kouta a dítě se pustí do zkoumání všech těch zajímavých věcí, které jsou pro něj neznámé a nové. Začne obsahem koše na odpadky, leze pod lavice i vzhůru na police, spolucestujícím do zavazadel, pak se vydá na chodbu prozkoumat, dají-li se vstupní dveře za jízdy otevřít (naštěstí většina už dnes ne), své poznatky sděluje hlasitě svému okolí, nebo se alespoň důrazně dožaduje pozornosti maminky a jí tečou nervy, protože si přece chtěla číst. Nepomohou ani nejmodernější digitální audiovizuální poutadla dětské fantazie a pozornosti, skončí stejně jako ten papírový časák, protože to pro dítě není žádná atraktivní novinka.

Ne, takto se s dítětem necestuje. Musíte si s ním sednout k oknu a povídat si s ním o všem, co vidíme venku, o stromečkách, které běhají podél trati odpředu dozadu, o autech, které vidíme na silnici, vymyslet si něco o tom pejskovi, se kterým pán čeká u přejezdu, až projedeme ... Dítě nesmí dostat čas pomyslet na to, že by se dalo běhat po vagoně, lézt na police, obtěžovat lidi ... A jede-li opravdu vlakem prvně a není-li nával, je možné s ním udělat menší exkurzi vozem, ať si prohlédne, co je kde neznámého, m.j. i kam si dojde na WC, až se mu bude chtít. Na zabavení starších dětí, které už jedou stejnou trasou častěji a na koukání z okna je nenachytáme, zase existují různé slovní hry, což by byla celá nová kapitola, ba příručka.


V „Pendolinu“ ČD se děti mohou zabavit u hracího stolečku (30.8.2015) © Radek Hořínek

Je zajímavé, že moji rodiče před xx lety tohle vše znali a taky si ze svého dětství nevzpomínám na nějaký závažnější incident ve vlaku, krom pár důraznějších napomenutí matinky (že když se sedí, tak se nožičkama nebimbá tak, až se kope do nažehlených nohavic pána naproti, že když byl mladík u dveří v plném kupé tak laskav a uvolnil nám své místo, není vhodné hlasitě se dožadovat – já ci k oknu a ci a ci! – a že když už je tak parné léto, že se cestuje jen v plandavých trenkách, nesluší se, aby z nich vyčuhovaly víc než dvě končetiny, zvláště když naproti sedí zvědavá holčička... atd.)


Některé vozy ČD jsou vybaveny pro rodiče s dětmi (17.4.2009, Kolín) © Luděk Šimek

Tématem dnešní diskuse však není to, jak zabavit dítě, aby nezlobilo. Tématem je, jak rodinám zpříjemňovat cestování a zlepšovat jeho podmínky, jak motivovat, aby daly přednost vlaku. Již odnepaměti měly ČSD v některých rychlících oddíl pro rodiče s dětmi, ve velkých stanicích čekárny pro ně. Vzpomínám si, že již v padesátých letech byl na tehdejším nádraží Praha střed dětský koutek, vybavený hračkami jak školka či družina, s pedagogickým dozorem, kam mohly rodiče dítě i na několik hodin dát „do úschovy“. Ve stanicích jsem podobná zařízení již dlouho neviděl, ve vlacích však existují vyhrazená kupé, umývárny s přebalovacím stolem, dokonce i dětská hřiště. V tom hracím oddíle však přílišný význam nevidím, stejně jako v Cyklohráčku, což je sice zajímavé využití obstarožního vozidla, ale bohužel svojí ojedinělostí příliš rodinná cestování neovlivní.


V „Cyklohráčku“ (21.4.2016, Praha Masarykovo n.) © Jiří Řechka

Chceme-li dostat rodiny z auta do vlaku, musíme jim nabídnout něco, co jim poskytne intimitu jejich plechového miláčka. Pravda, nikdy je vlakem ani jiným prostředkem VHD nedovezeme z domu na chatu se vším materiálem, kde nejbližší spoj je do 5 km vzdálené vesnice autobusem s 5 přestupy, jedoucím 2x denně v pracovní dny. Zato při cestě z ... do ... přes celou republiku, případně do jiné země, může být cestování vlakem pohodlnější, rychlejší, bezstarostnější, bezpečnější a méně stresující. Mají-li tedy mít pocit intimity a možnost táhnout s sebou vše, co se vejde do kufru auta (krom nářadí a rezervního kola, pochopitelně), vychází mi vhodnější, ať chci nebo nechci, kupé oproti velkoprostoru. Představuji si uspořádání kupé tak (trváte-li mermomocí, že sedadla musí být maximálně 3 vedle sebe): 2 sedadla, ta u dveří, budou sklopná, aby se místo nich mohly dát velké kufry. Dál jsou 2 sedadla pro rodiče a proti nim dvoumístná lavice vcelku pro děti – mohou se na ni posadit buď 3 malé nebo 2 větší děti. Viz obrázek:


Rodinné kupé © Luděk Šimek

Odpůrci kupé, máte slovo – vymyslete, jak to nejlépe udělat ve velkoprostorovém voze. Musíme však vzít v potaz, že cosi takového vlastně už existuje - kino v netrakční jednotce Viaggio Comfort Ale zdá se mi, že aby ta obrazovčička měla smysl, muselo by jich být hodně v celém vlaku, a v tom případě je lepší vzít s sebou vlastní audiovizuální prostředek s programem, o němž víme, že naše dítě upoutá, jestli vůbec upoutá, zkrátka – viz třetí odstavec tohoto článku: výhled z okna a naše fantazie.


Kino ve voze ÖBB railjetu; v ČD railjetu je stejné (zdroj: ÖBB)

Nesmíme opomenout ani důležité lákadlo, a to je cenové zvýhodnění. Cenovou politikou ČD i celého státu v oblasti jízdného se zde zabývat nechci, proto jen připomínám, že rodiny s dětmi mohou využít například skupinové víkendové jízdenky popřípadě skupinové jízdenky. A také to, že existuje zvláštní jízdné pro děti. A když už jsem odkázal na web našeho národního dopravce, sluší se zmínit o jeho aktivitách vůči dětem, zastřešených projektem Junior program. Jeho nejznámějším reprezentantem je slon Elfík, který už má dokonce svůj vlastní web. Pro děti je určen také časopis Můj vláček a oblíbené jsou i dětské jízdenky.


„Elfík“ děti baví (6.6.2015, Velké Meziříčí) © Luděk Šimek

Co je podle mne největším nedostatkem té (nikterak přehnané) péče ČD a SŽDC o cestující rodiny? Propagace i toho mála, co pro ně dělá. Kde se cestující dozví, že existují přebalovací oddíly, herní prostory, Cyklohráček, skupinové jízdné? V televizních reklamách těžko, na nádražních plakátcích a vývěskách i v ČD pro vás jen ten, kdo už na to nádraží přišel, protože se rozhodl použít vlak. Rovněž internetové stránky najde jen ten, kdo už je hledá. Velkým potenciálem pro dopravce jsou ale ti, kteří nemají o cestování vlakem ponětí, taková možnost je vůbec nenapadne. Přiblížit jim VHD, dovést je na nádraží, stanice a zastávky a vymanit je ze zajetí rodinné plechové škatule by mělo být v zájmu nejen dopravce, který by na tom vydělal, ale v zájmu celé společnosti, tedy i v zájmu státu, neboť nejvíce těžkých úrazů a smrtelných nehod i množství jedovatých zplodin v přepočtu na cestující osobu a kilometr produkuje individuální doprava. Média, zejména televize, by se tedy měla využít nejen k pársekundovým reklamním spotům, ale spíš k osvětě, k seznamování veřejnosti s provozem na nádraží, s možnostmi, které jim dopravce nabízí, na jaká nebezpečí si dát pozor, jaká jsou tarifní zvýhodnění.

Vyrůstá, ba už do dospělosti dorostla, generace dětí, které cestování vlakem neznají. Odmala je rodiče všude vozí autem (některé i do školy!!!). Ta generace tedy vlak ani nepoznala, je to pro ně něco cizího, nepřirozeného, něco, o čem se vůbec neuvažuje, chce-li se někam jet. Těžko můžeme doufat, že až vyrostou, přesedlají z auta do vlaku. Je tedy v zájmu dopravce, aby sympatie k dráze získali už jako malí.


Na dráze je blaze! (25.2.2009, R 993 Liberec – Pardubice hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

A co vy, milí čtenáři?

Jaké máte zkušenosti s cestováním, když jste sami byli dětmi, jaké dnes s vlastními dětmi či vnoučaty, jaké s rodiči a jejich ratolestmi jakožto spolucestujícími?

Co a jak by se dalo zlepšit a zařídit, aby rodiny měly ty nejlepší podmínky pro cestování vlakem a hromadnou dopravou vůbec?

Jak dostat rodiny z jejich plechových škatulí na gumových kolech do vlaku?

Úvodní snímek: Rodinné cestování (11.9.2010, Hradec Králové hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Upravil a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Luděk Šimek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 66     Stránky: / 4     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 1.9.2017 16:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Raději řekni, na co máš, bude to mnohem stručnější.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 1.9.2017 12:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Kdybych chtěl závodit v plivání jedovatých slin, musel bych jít napřed k tobě do učení a stejně bych nedosáhl ani tvé přeborové třídy. To kajícně přiznávám, v tom na tebe prostě nemám.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 1.9.2017 11:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Maxi, nezklamal jsi. Blb jsi a blbem zůstaneš. Mám velké štěstí, že si do auta mohu spolucestující vybírat a ty smůlu, že jsi odkázán jen na VHD se všemi jejími nectnostmi. Ale klidně plivej jedovaté sliny dál, mě to ani trochu nevadí, jenom si pomyslím něco o a lezení a tobě to zřejmě udělá radost, ubožáčkům tvého kalibru stačí ke štěstí málo.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 30.8.2017 19:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

ad protivní spolucestující

Už mi to došlo: Ážetďákovi v autě chybí spolucestující, které by mohl otravovat. Proto si to vynahrazuje, že otravuje v diskusích na VN.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 30.8.2017 16:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Busman:
Nejde o nasranost, ale o nezájem, vyvolaný situací. S autem mám mnohem méně problémů, než s cestováním čímkoli jiným, chápu, že ne každého kroucení volantem baví, ale mě ano, i když kdysi mne stejně bavilo kroutit volantem kontroléru Bobiny. Jenže auto mi dává něco, na co uživatel VHD nedosáhne, totiž pocit svobody a nezávislosti, ať už je to jízdní řád, mimořádnosti, nebo protivní spolucestující. Takže jsem prostě usoudil, že ve svých letech už mám nárok na to, abych nebyl závislý na libovůli přepravců. O nic jiného mi nikdy nešlo a nejde, když mi požadovaný standard nenabídne VHD, sáhnu po alternativním, byť o něco dražším, (naštěstí na to mám), řešení. Byly doby, kdy jsem nastoupil kdykoli do libovolného vlaku a jel zdarma první třídou kamkoli po celé síti ČSD Pokud bych takto mohl cestovat i dnes, jezdil bych vlakem mnohem raději. Ale plati litr ročně za režijku a smět jen do dvojky a to ještě ne na všech tratích a všemi vlaky? Ani náhodou.

» Busman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 262 28.8.2017 20:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Od dětí ve vlaku zase k obligátní diskuzi o houně. Nechť si každý jezdí čím chce a druhému to nevnucuje. Moderní stát má mít moderní silnice (s nějakou tou restrikcí v centrech měst kvůli prostoru) a zároveň moderní železnici. Víceméně obojí různými způsoby bohatě dotované z veřejných zdrojů. Já jezdím vlakem z několika důvodů. Kroucení volantem mě nebaví, jsem dlouhodobý začátečník, prostě mě to stresuje. I auto "zadarmo" mi nabízeli, ale s díky jsem ho odmítl, protože jen z té představy o vlastnictví auta a řešení všech z tohoto titulu vyplývajících věcí se mi nedělalo volno. Manželka to respektuje a dětem nic jiného nezbývá. Občas se svezou s dědečkem. Když je potřeba, zavolám taxík. Každý motorista by měl ocenit, že se na silnici nehrnu. Nechť si Ážetďák jezdí autem až do ložnice. Každému dle libosti. Jeho nasranost na železnici chápu a sdílím, ačkoliv pravděpodobně z jiných příčin.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 28.8.2017 13:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Max:
Zámečníka v depu bych dělat nechtěl, pokud se těm zraněním nevyhne. (jsou dvě možnosti: Buď je na obě ruce levej, nebo má tak primitivní vybavení, že ta práce je pro něj za trest.) Auto mám dva a půl roku, najeto bez pár drobných 70 000 km, gumy původní, (na jaře a na podzim nechávám přezout) a pokud jde o údržbu, tak dvě výměny oleje, (po 30.000 km), jedna sada brzdových destiček a dvakrát nový filtr v klimatizaci a sání motoru. Ještě tři a půl roku bude v záruce a veškerá údržba spočívá v tom, že s ním občas projedu myčkou. Takže: Amortizaci platím bez ohledu na to, zda jezdím, nebo parkuji, navíc když náklady rozpočítám na ujeté km, jde o bezvýznamné navýšení, (doby, kdy jsi kolem Embéčka, nebo 105/120 musel neustále poskakovat už jsou dávno ty tam), a hlavně: náklady na km jízdy jsou prakticky stejné, bez ohledu na to, kolik osob vezu, takže když nás jede pět, dostanu se na cenu za km, na kterou veřejná doprava nedosáhne. a hodnota řízení vozidla? Já to beru jako zábavu, ve srovnání se vstupným na jakýkoli jiný druh zábavy je to velice levné, navíc s přidanou hodnotou a kdyby mne to nebavilo, tak bych nikam nejezdil. Promiň, ale opravdu nemůžu za to, že zatímco ty jsi celý život pracoval a ještě za málo, já se celý život bavil a za víc.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 28.8.2017 12:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

Max:
Kecáš z hladu, ještě štěstí, že podobné nesmysly se nikdo nepokouší realizovat. Až bude železniční doprava levnější, pohodlnější a rychlejší, (jako že nejspíš nikdy), než silniční, nebude nutno nic regulovat, za současného stavu je jakákoli regulace neúčinná a povede jen k dalšímu zdražování.
Mikinko:
Formani jezdili o hezkých pár století dřív. První bylo kolo, pak vznikla silnice a teprve potom kohosi napadlo, udělat na kolech okolky a postavit je na koleje. A v Brazílii se běžně jezdí na líh, získávaný z biomasy, v Německu už umějí vyrábět naftu, (nikoli metylester, ale skutečný ekvivalent nafty), z řas, takže až vyschnou naftové vrty, bude se jezdit auty dál a na dráze bude pokračovat dieselová trakce. Jenže to už oba budeme čuchat ke kytkám zespodu. Pokud jde o tu týdenní stávku: Nevšiml jsem si, že by někde chybělo nějaké zboží, nebo byly potíže s dodávkami vody, plynu, či elektřiny a MHD v Praze jezdila zcela normálně. Naopak zmizely štrůdly před železničními přejezdy, takže po silnicích se jezdilo plynuleji.

» mikinko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 763 27.8.2017 14:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

azetdak: Nemaš celkom pravdu.
1. Železničná doprava bola v 19-tom a začiatkom 20-teho storočia NOSNYM systémom dopravy. Cestná doprava (ak sa to tak dalo nazvať) prakticky neexistovala. Bola len maličkým doplnkovým spôsobom dopravy. Význam železničnej dopravy na západe pretrval do cca 60-70 tych rokov, u nás do konca 80-tych rokov (pokles nebol len z dovodu pádu socíku, ten poklad bol už aj za socíku). Súčasnosť je zrejmá. Ale budúcnosť by som si nedovolil odhadnúť. Fosílne palivá jedného dňa isto skončia, a zatiaľ NIKTO neprišiel s komerčne použiteľnou náhradou (aj tie elektromobily, ktoré sú ako tak použiteľné stoja nekresťanské peniaze a navyše sa s dojazdom ani náhodou nemôžu rovnať klasickým autám). Zatiaľ teda nie je zrejmé, či sa do budúcnosti podarí niečo reálne vymyslieť. Na druhej strane je železničná doprava pripravená bez problémov fungovať aj bez existencie fosílnych palív (technologicky je to zvládnuté už viac ako 100 rokov). Preto predpovedať budúcnosť je trochu odvážne ....
2. Ale stane. A pri štrajku boli dosť problémy. Ak by štrajk (u nás alebo v ČR) vtedy trval o pár dní dlhšie, tak by boli problémy už kritické.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 27.8.2017 14:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Rodinné cestování

P.S. Stát by ve vlastním zájmu, totiž - v zájmu svých občanů měl železniční dopravu podporovat ještě víc a znevýhodňovat silniční včetně nákladní hlavně tam, kde lze jezdit dráhou. Chránil by tím jejich zdraví a životy ve dvou rovinách: V čistotě ovzduší před úrazy a smrťáky na silnicích.

nasledujúce príspevky »