Naše téma: Železniční policie

» Návrat

Pridané: 9.4.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Železniční policie V jedné reportáži, uveřejněné na tomto místě nedávno, zazněla otázka, zda by v České republice neměla být zřízena železniční policie. A protože v diskusi k článku žádná odpověď nepadla, pokusme se ji najít společně v této pravidelné rubrice. A vyjděme při tom z historie ostrahy naší železnice a udržování bezpečnosti a pořádku na ní, která je nepochybně sama o sobě zajímavá.

 

 

 

První bezpečnostní složka ČSD vznikla poměrně pozdě, v roce 1935. Stalo se tak tedy v době zvýšeného ohrožení Československa stále více nepřátelským nacistickým Německem a Ozbrojené strážní oddíly železnic (OSOŽ) měly policejním orgánům pomáhat především v ostraze železniční sítě a drážních objektů před případnými útoky záškodníků. Hlavními úkoly OSOŽ byla ochrana bezpečnosti provozu železnice bez přímého zásahu do výkonu služby provozních zaměstnanců, dále udržování pořádku v obvodu dráhy a ochrana majetku. To se můžeme dočíst v hojně citovaném anonymním dokumentu, který je k dispozici na internetu pod názvem Historie železniční policie a ozbrojené ochrany na železnici. Zahrnuje vše podstatné k dané problematice, již proto v můžeme načrtnout jen velice stručně, s vynecháním let nesvobody.


Zasahující „osožák“ v televizní inscenaci z roku 1998; zdroj: www.ceskatelevize.czExistenci Sboru ozbrojené ochrany železnic připomíná milovník uniforem Čestmír Čep
(15.5.2004, Jaroměř) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Krátce po osvobození Československa se i na jeho železnici vrátily prvorepublikové pořádky, včetně fungování OSOŽ. Nicméně do ostrahy železnice a udržování pořádku na ní se stále více zapojovaly složky SNB, což vyvrcholilo zřízením útvarů Veřejné bezpečnosti na železnici (VBŽ) v roce 1953 a zapojením roku předchozího ustavené Vnitřní stráže (VS) do střežení klíčových železničních objektů. Role ozbrojených složek ministerstva vnitra i ministerstva dopravy na železnici se pak několikrát změnila, až v roce 1963 došlo ke zrušení VBŽ a následně ke zřízení Ozbrojené ochrany železnic (OOŽ), později Sboru ozbrojené ochrany železnic (SOOŽ), jako složky Ministerstva dopravy ČSSR resp. Federálního ministerstva dopravy. Souběžně s ní na ČSD působily jednotky závodní stráže, zaměřené na ostrahu železničních objektů.


Na železnici v ČR dnes „pomáhají a chrání“ policisté pořádkoví ...(2.3.2011, Praha hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský


... a v krajním případě i zásahoví (4.4.2009, Přerov) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Konec československých „osožáků“ nastal v roce 1992 v souvislosti se vznikem Federální železniční policie, zřízené v působnosti Federálního ministerstva dopravy. Ta však neměla dlouhou životnost, nedožila se ani rozdělení federace, neboť už v říjnu roku 1992 byla delimitována do působnosti obou republik. V roce 1994 byla takto vzniklá Železniční policie ČR převedena pod Ministerstvo vnitra do struktur Policie ČR jako samostatná Služba železniční policie, ale v rámci následné reorganizace a restrukturalizace se dostávala formálně i fakticky stále více do pozadí. V dubnu 2006 se sloučila se službou pořádkovou a v lednu 2009 z názvu jejich společného ředitelství zmizela i zmínka o železnici. Což se pak promítlo také do policejní praxe, jejíž některé úkoly na dráze dnes supluje policie městská nebo bezpečnostní agentury.


O zachování pořádku na nádražích se starají městští strážníci ...
(9.10.2011, Hradec Králové hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský


... či zpravidla ke konkrétnímu účelu najatí bezpečnostní pracovníci
(26.9.2015, Hradec Králové hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Tento vývoj je možno hodnotit různě, ale jeho pozitivem jistě není skutečnost, že v obvodu dráhy dnes zasahují příslušníci bezpečnostních složek, kteří vesměs nemají potřebné znalosti a zkušenosti, o příslušných oprávněních nemluvě. Může se tak hravě stát, že z veřejnosti nepřístupných prostorů dráhy občana vykazuje kdosi uniformovaný, jenž tam sám z hlediska předpisů nemá co dělat. Ve Slovenské republice byl vývoj policejního zajištění železnice značně odlišný, jak se můžeme dočíst ve stručné historii sboru zvaného Železničná polícia SR. Po relativně dlouhou dobu je měla na starosti složka ministerstva dopravy, jež byla až později převedena do rezortu vnitra, kde je stále samostatná. Pro nás může být zajímavé také srovnání s Polskem, jehož „osožáci“ fungují od 18.11.1918 do současnosti.


Na Slovensku se zachovala (později už jen relativně) samostatná Železničná polícia
(3.9.2006, Kúty) © PhDr. Zbyněk Zlinský


V Polsku stále existuje Straż Ochrony Kolei, dnes jako složka správce železniční
infrastruktury PLK (29.8.2010, Chabówka) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Po tomto teoretickém úvodu (jehož případnou suchopárnost jsme se snažili zmírnit dvojnásobnou porcí ilustračních snímků) a který lze doplnit nahlédnutím do tématicky shodné diskuse našeho Fóra, se můžete zamyslet a své názory na účelnost zřízení železniční policie v České republice vyjádřit třeba v těchto okruzích otázek:

Považujete současné zajištění majetku železnice a bezpečnosti jejích cestujících za dostatečné?

Zneklidňují vás nějaká bezpečnostní rizika (od kriminálních až po teroristická) na naší železnici?

Myslíte si, že by takováto rizika pomohla snížit existence železniční policie či podobného sboru?

Jaké jsou vaše zkušenosti se železniční policií a obdobnými složkami na železnici u nás i jinde?

Úvodní snímek: Existenci Sboru ozbrojené ochrany železnic připomíná milovník uniforem Čestmír Čep (7.9.2008, Dobruška)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 18         Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 11.4.2018 12:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

TEE:
Většina toho, co se dnes na dráze děje, je sice spíš k pláči, ale za socíku to nebylo o nic lepší a jak známo, starého psa novým kouskům nenaučíš. Jediné, co se od těch dob změnilo, je počet zbytečných úředníků, (strmý nárůst), ojeb té hrstky skutečně smysluplně pracujících, (rovněž silně vzestupná tendence) a urputná snaha vše maximálně zesložiťovat a komplikovat. Ani nevíš, jak jsem rád, že jsem v r. 1995 z toho bordelu na kolečkách utekl a dnes už se tomu všemu můžu, na rozdíl, od současných zaměstnanců, jen vesele chechtat. A upřímnou soustrast všem, kteří nemají jinou možnost, než tu tupou buzeraci trpně snášet.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 11.4.2018 12:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

azetdak, síce často píšeš voloviny a súhlasím s Tebou len keď príde na šukafony, ale zmysel pre humor Ti rozhodne nechýba!

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 11.4.2018 10:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

A co budou ti železniční policajti dělat? Dávat botičky na špatně zaparkované vagony, měřit radarem rychlost, nebo pokutovat strojvedoucí za to, že lokomotiva má polovinu trakčních motorů neschopných a obruče ojeté pod zákonnou míru?

» distefano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 525 10.4.2018 7:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

Stopro som za obnovu ZP, policie preto, lebo je to hned autoritativnejsia institucia s vyssimi pravomocami, ZSR a ZSSK by zodpovedali za ochranu majetku a bezpecnost cestujucich a tazsie by sa vyhovaralo za zlyhanie cudzej SBS. V pripade udalosti mimoriadneho rozsahu by sa dali sily aj spojit a ulohy nariadit MD. A samozrejme vsade kamery, aj do vsetkych voznov, lebo kminov, sprejerov, nevychovancov a agresivnych ludi pod vplyvom je habadej. Pravdepodobne sa dozijeme aj u nas toho, co som vlani zazil v Zugu na vlastne oci, ako 2 chlapici v uniforme namatkovo legitimovali v hale HBH-u cestujucich a veru jeden stihly basketbalista tmavsej pleti, v slusnom obleku a diplomatkou v ruke, asi mal problem s dokladmi, lebo ho hned brali. V kantone Zug dnes uz zije cca 25% ludi z cudzich statov, myslim si, ze aj u nas sa dozijeme tych par percent. Pevne vsak dufam, ze k stavu, aky bol pred casom na budapestianskych nadraziach, chvalabohu nedojde.

» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 9.4.2018 23:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

1. Žiaľ, nie, a to ani na Slovensku.
2. Kriminálne áno, teroristické nie.
3. V CZ neviem, na Slovensku by muselo byť vyššie pokrytie vlakov... Ak si vreckar kúpi sieťový CL, je mu jedno, v tlačenici do ktorého vlaku bude okradat.
4. Najmä v minulosti takmer necinna, ale takmer pred pol rokom sa mi stalo, že som nemal CLBP na RR. 714 do trnavy, a tak som v leo čakal na osobák. A keďže lavičky boli plné, sadol som si na paralelu pri radiatore. 5 minút na to prišli za mnou zeleznicni policajti, že tam nemám sedieť, lebo ma to neunesie, či niečo v tom zmysle. Bez protestu som poslúchol, ospravednil som sa a poprial pekný zvyšok služby.

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 9.4.2018 21:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

Nemyslím si, že by železnice měla být státem ve státě a mít své policejní (nebo jiné) složky.

Myslím si, že policisté do jejichž působnosti spadá železnice a její okolí, by měli být v tomto směru trochu více proškoleni, např. pro vstup do kolejiště.

Na železnici se cítím stejně bezpečně, jako mimo ni.

Okraden jsem byl ve vlaku jednou, a to v Polsku (což nijak nesouvisí s (ne)existencí Ochrony kolei, ale mojí blbostí).

Zkušenost mám se standardní policií na nástupišti brněnského hlaváku, od níž jsem dostal pokutu za přebíhání kolejí (při stíhání nočního rozjezdu).

Z různých bezpečnostních agentů mám kolikrát větší strach než z vágusů (ti totiž nenosí pepřák ani sebevědomí), ale nekritizuju, věci jsou tak jak jsou a je jasné, že ochrankáře jde dělat většinou ten, kdo se na jinou práci nehodí.

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 9.4.2018 21:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

ještě by to chtělo aby aspoň na krajských ředitelství policie , byli vyšetřovatelé , kteří se vyznají v železničním provozu , obyčejně nějakou nehodu dostane vyšetřovatel , který v případu tápe a spoléhá se na odborný posudek většinou od DIČR a může to dopadnout jako u nehody ve výhybně Vyšehrad asi před dvěma roky , tehdy vyšetřovatel obvinil výpravčího a signalistu , nebýt právního zástupce obviněných , který pravidelně hájí zaměstance řídící provoz a v dané problemetice se dobře vyzná , tak byli oba zaměstnanci odsouzeni jako viníci té nehody .

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 9.4.2018 21:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Či sa mýlim vo svojej naivite?

V zásadě určitě ne, jenže mám pocit, že naše společnost se už někdejším (byť jistě ne ideálně) fungujících mravním normám příliš vzdálila, aby v tomto směru byla schopna nějaké nápravy.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 9.4.2018 21:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

S dnešnou témou to nesúvisí, ale v texte uvedený odkaz do diskusného fóra "Železničná polícia" mi pripomenul bývalého člena VLAKY.NET s nickom barbarosa1. Bol to príslušník Železničnej polície, ktorý vecne vysvetľoval ich postupy práce a snažil sa osvetľovať prečo príslušníci konajú ako konajú. Žiaľ, bol len terčom útokov ostatných diskutujúcich a tak to tu zapichol.
Vzájomný rešpekt nám ale chýba aj v reálnom svete. Keby nebolo toľko zloby medzi ľuďmi, ani tej (železničnej) polície by nebolo treba v takom množstve. Či sa mýlim vo svojej naivite?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 9.4.2018 20:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční policie

Ale ano. Pozitivní přece na tom je, že člověk v uniformě budí důvěru a respekt a přesvědčení, že přece v uniformě nemůže vězet nějaký nepoctivec, který by jel načerno.

nasledujúce príspevky »