Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

» Návrat

Pridané: 2.5.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Kupé nebo velkoprostor? Každý má rád něco jiného. Jedni zastávají staré dobré oddíly, jiní upřednostňují přehledné velkoprostory. Ať už ale vyzdvihujeme cokoli, skutečnost neovlivníme – kupé z evropských vlaků mizí velmi rychle. Pojďme si rozebrat důvody nástupu velkoprostorového uspořádání a výhody obou forem interiéru vlaků.

V minulosti jsme se ve vagonech určených pro regionální dopravu setkávali spíše s velkoprostorovým uspořádáním a dálkovým vlakům vévodila kupé. V Československu se sedělo zpravidla po osmi na lavici nebo oddělených sedadlech (Bmee), což bylo ekonomicky výhodné – do vozu typu Y se vešlo 80 cestujících a delší X pojaly až 88 lidí. Záhy ale dráhy zjistily, že sezení po osmi v kupé Bmee je krajně nepříjemné, a tak byly vozy s šestimístnými oddíly Amee přeznačeny na Bmee a v původních Bmee byla vyměněna sedadla za širší, kterých bylo v kupé nově šest. To však znamenalo, že ve voze typu X nebo Z (Bmz) bude pouze 66 cestujících, což ve výsledku poslalo oddílové uspořádání do záhuby v celé Evropě. Problém spočívá v tom, že ulička podél kupé musí být o hodně širší než ulička ve středu velkoprostorového vozu.

K výhodám oddílových vozů patří dobrá hluková izolace a možnost individuálně si regulovat teplotu a osvětlení, tedy pokud člověk cestuje sám. A právě tato podmínka je hlavní potíž kupé. Osamocený cestující v oddíle má vysoký pocit soukromí, nikdo ho neruší a podle vlastního uvážení si může zhasnout a pozorovat stmívající se krajinu nebo v klidu spát. To samé platí i o skupinách lidí, kteří se navzájem znají (rodina, studenti apod.).

Zásadní snížení pohodlí ale přijde, když do kupé přistoupí neznámá osoba. Ženy mohou ztratit pocit bezpečí a od teď už je ze slušnosti zakázáno sahat na vypínač světla. Někteří mohou mít dojem, že je spolucestující pořád sleduje. V případě, že přistoupí více cestujících, kteří se spolu baví, jedinec, který chce pracovat nebo si číst knihu, může rovnou na tyto činnosti zapomenout. Zatímco ve velkoprostorovém voze se řeč slije v nesrozumitelný a ignorovatelný šum, v kupé jsme nuceni vnímat každé slovo rozhovoru, což je pochopitelně nepříjemné i hovořícím. Další nevýhodou kupé je to, že do něj nelze namontovat velký stůl, který by sahal ke všem místům k sezení a že uprostřed se sedí obzvláště nepohodlně – cestujícímu zkrátka chybí strana, na kterou by se mohl naklonit, aby měl větší pocit soukromí. Také hledání volného místa je velmi komplikované, neobsazená sedadla nejsou vidět ihned po nástupu do vozu a cestující se do kupé musí dívat jednotlivě, často i přes zatažené závěsy. Vstupovat do takto uzavřeného kupé je pro přistupujícího velmi ponižující a trapné.


Velkoprostorový interiér netrakční jednotky Railjet Českých drah, 26. 9. 2015 © Dominik Havel

Velkoprostorové uspořádání mnoho nevýhod kupé odstraňuje. Vagón nebo jednotka tohoto provedení jsou přehledné a obvykle nabízejí kombinaci dvojic a čtveřic míst k sezení u sebe. Na své si tedy přijdou jak dvojice, tak menší skupiny. Když spolu jedou více než 4 lidé, mohou obsadit dvě „čtyřky“ naproti sobě. Cestující se zároveň nemohou hádat o teplotu a světlo, jelikož ve velkoprostoru žádné spínače nenajdeme, tedy až na čtenářské lampičky, pokud jsou k dispozici. Rozkládací a sklopné stoly lze namontovat ke všem místům k sezení.

Nicméně pro dnešního dopravce je nejdůležitější, že do velkoprostorového vozu se vejde více cestujících s přijatelným pohodlím. Na šířku vozu se vcelku bez problémů vejdou čtyři sedadla, letecké uspořádání nabízí i tu výhodu, že cestující si může natáhnout nohy pod sedadlo před sebou, díky čemuž se vejde více sedadel za sebe. Protože si ale rozteč sedadel určuje dopravce podle svého uvážení, může se stát, že okna nelícují k sedadlům, a místo do okna se za jízdy díváme do sloupku mezi nimi.

Srovnejte oddílové a velkoprostorové uspořádání. Najdete další výhody a nevýhody?

Jakým vozům dáváte přednost?

Myslíte si, že veřejnost upřednostňuje spíše kupé, nebo velkoprostor?

Úvodní snímek: Kupé 2. třídy humanizovaného vozu AB Českých drah, 18. 6. 2014 © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 283     Stránky: / 15     Výpis:    
» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 12.5.2017 9:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

chyba formátu nebo poškozený soubor...

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 12.5.2017 8:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Jen pro doplnění tématu: Evropský parlament si nechal vypracovat studii o nočních vlacích, která přesně toto téma řeší:
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2017/601977/IPOL_STU(2017)601977_EN.pdf

» tatamaros Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 195 10.5.2017 14:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Ja chcem veľkoplošné. Je predsa len väčšia šanca vidieť pekné baby vo veľkom priestore ako v malom kupé. A vo veľkom priestore neriskujeme, že nás bude obťažovať nejaká "nepekná" babizňa. Či?


» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 9.5.2017 22:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Ked MAV nakupoval Flirty, Stadler este nemal tavod v Madarsku. Prave s nakupom bola poziadavka zriadenia servisneho strediska v Madarsku. Takze najprv postavili servisne haly na prve Flirty. Z toho servisneho strediska dnes vyrástla vyrobna základna schopna kompletizovat cele objednavky.
Takze az neskor zacali vyrabat Flirty v Madarsku. To vsak neznamena, ze vsetko tam robia ( napr podvozky a pod).

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 969 9.5.2017 22:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Tak teď už to s tím opojením Stadlerem v Maďarsku chápu - ono vlastně i Poláci mají Flirty, protože Siedlice.
Naopak nechápu, proč jsou maďarské Flirty vyrobeny v Bussnangu/Winterthuru (podvozky). To pak není "národní výroba", ne?

U nás by šel pro politické účely využít leda Bombardier (Česká Lípa), ale to by se tam musely ty vlaky montovat, a ne jen svářet rámy...

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 969 9.5.2017 22:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

SplinterX: Základním účelem půjčovny vlaků bylo obejít evropský zákon, který stanoví, že smlouva s dopravcem může mít max. 15 let, což je ale pouze polovina životnosti železničního vozidla. Dále je výhodný samotný nákup jednotek ve velkém - ve státě by byl jednotný vozový park a stejný komfort všude, navíc by to vyšlo levněji než několik malých zakázek od jednotl. vysoutěžených dopravců. Problém je, že velké celky (hodně linek) soutěžit nelze, jelikož by to vyhrály zase jen ČD a soukromníci by křičeli cosi o diskriminaci - kdyby si měli najednou koupit 40 vlaků, nevím, kdo by jim na to půjčil. V neposlední řadě šlo o to, aby se stihly vyčerpat dotace z OPD2 - vždyť než by se vysoutěžil dopravce (přes všechny kolečka odvolání a soudů), už by byly dotace fuč.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 9.5.2017 18:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Samozrejme obycajny cesky (slovensky,madarsky atd) student pride na to preco urcite veci nefunguju v liberalnej rezii. Ti liberali v roznych poziciach to vsak nechcu/nesmu vidiet. Oni maju ukol presadit cosi a to mozno za kazdu cenu. Preto je EU taka, aka je a este stale sa nespamätali ani po brexite ani po volbach v Francuzku. Tie "velmoci" ( ich vplyv a peniaze) este stale kontroluju veci a co by robili potom lobbisti okolo EU ( oficialne je tam az 7000, neoficialny pocet je neznamy ). Boli by prilis drahi nezamestnanci.....

» splinterX Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 692 9.5.2017 16:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Padla to zmienka o štátnej požičovni vlakov?? Ako by to vlastne malo fungovať?? Osobne som skeptický, už len preto že by bola štátna a zas iba štátny úradník by rozhodoval čo sa do tej štátnej požičovne kúpi, v Česku by sa pretlačila Škoda, u nás zase ŽOS Vrútky či ŽOS Zvolen/Trnava. A Keďže sme v EÚ, tak nikto nemôže žiadnemu dopravcovi zakazovať prenájom cez hranice. A ak bude na výber z viacerých "poolov" tak tá štátna požičovňa vyjde v podstate naprázdno

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 9.5.2017 15:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Dominik.HK: Maďaři by chtěli Stadler nebo Bombardier, to jsou teď jejich "národní výrobci" (Stadler v Szolnoku a Bombardier v Dunakeszi) s obdobnými důsledky na politiku jako u nás (resp. spíš v Polsku, kde je těch "národních výrobců" taky víc). Potíž je v tom, že by to při platnosti dnešního unijního práva musela být "půjčovna vlaků"- a to nikoliv státní, ale visegrádská. Protože dopravců je hodně, ale hlavně (s výjimkou Poláků, kteří jezdí prakticky všechno na komerční riziko) jsou pevně přisátí ke státním rozpočtům. A vlaky by sice v takovém případě byly sice relativně levné, ovšem v absolutní částce by to pořád byly obludné peníze. Takže by ČD poslaly na MD Liebesbrief, že hodlají nakoupit 40 nových souprav pro dálkovou dopravu á 400 mil. Kč (= 16 mld. Kč) a tudíž jim ty peníze máme dát buď hned, nebo formou ztrojnásobení kompenzace ztráty. V obou případech se nám to přelilo z investic do provozních peněz, na což politici neradi dávají peníze kdekoliv a nám by pak nezbylo, než je pochválit za rozumné myšlení, ale že peníze nemáme a tudíž nedáme.
Nicméně je smutné, jak dokáže obyčejný český student přijít na to, o čem v Bruselu a Berlíně učené hlavy rozjímají bezúspěšně. Oni totiž nejsou schopní přijít na to, proč se ta liberalizace nedaří zrovna dle liberálních představ- na místo soutěžení spousty malých firem totiž soutěží akorát DB, SNCF, FS a NS. A je to přesně proto, že malí soukromí dopravci napříč Německem se nedohodnou (navíc na to ani kapitálově nemají, když nabídková řízení jsou každé jindy a nikdo ho předem nemá vyhrané, takže by pak měli hodně drahou hračku někde v depu bez užitku), zatímco DB nakoupí 100 Twindexxů, Abelio 100 Stadlerů RS1 a SNCF 150 Coradií Lint (čímž taky těch pár molochů určí, co bude pro ostatní ten velkosériový výrobek, o němž se tu diskutuje), což je vyjde levně a vzhledem k rozsahu výkonů ty vlaky v případě potřeby vždycky někam umístí (proto taky kupují DB na dálkovku ty patrové vozy: když se komerčně nevyplatí, přemalují se na červeno a vrazí se některé zemi do její regionální dopravy). Tomuhle "koncertu velmocí" ale naši dopravci absolutně nemůžou konkurovat- už jen proto, že u nás ani srovnatelná potřeba vozidel jako v celé západní Evropě dohromady prostě není.
Každopádně v tomhle rozjímání končíme u toho, že nejlíp to udělali Maďaři. Pustili si domů 2 nejrenomovanější světové firmy a odebírají od nich sériové produkty v naprosto základní úpravě (úplně stejné Flirty včetně potahů sedadel jako v Budapešti jezdí i ve Švýcarsku), čímž mají světovou kvalitu za poměrně malé ceny. Byť zatím pravda jen v regionální dopravě- v té dálkové si s velkou slávou vystavili na Innotransu 2014 klasické vozy ve velkoprostorové úpravě, které jim následně Bombardier odmítl vyrobit (resp. vyrobit za nějakou únosnou cenu), takže v dálkové dopravě zase nemají nového nic...

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 9.5.2017 15:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kupé nebo velkoprostor?

Len maly doplnok. Stadler je vo V4. V madarskom Szolnoku vybudovali slusnu vyrobnu kapacitu.

nasledujúce príspevky »