Naše téma: Podpora národních výrobců

» Návrat

Pridané: 11.4.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Podpora národních výrobců V Česku máme Zátopky, Pantery, Elefanty, SORy, ale jiné státy až na výjimky vůbec ne. Zato Maďaři mají více než 100 Flirtů, další najdeme i v Srbsku nebo Pobaltí. V tramvajové sféře slaví podobný celoevropský úspěch Flexity, Combino, Citadis nebo CAF Urbos, místo kterého máme v Praze Škodu 14T. Čím to je, že se k nám dostanou západní vozidla jen výjimečně? Máme snad méně peněz než Srbové?

Podívejme se nejprve na našeho „národního dopravce“ České dráhy. Největší a stále monopolní dopravce v Česku nakupoval od zahraničních firem vozy a jednotky pro dálkovou dopravu. Nejvýznamnější jsou dvě série vagonů Xmz a lůžkové WLABmz od Siemensu, 7 pendolin od Alstomu a 7 netrakčních jednotek Viaggio Comfort (railjet) opět od Siemensu. Po překonání dětských nemocí v případě pendolina se tyto vlaky dnes řadí k nejspolehlivějším. V poslední době ale ČD nakupují za hranicemi spíše jen motorová vozidla (Stadler RS1, Pesa LINK II), která se u nás nevyrábí, a dálkové vozy podrobují nekonečnému koloběhu modernizací.

V expresech a vlacích EuroCity se často setkáme s modernizovanými vozy Bbdgmee236 (ex Bdbmsee), Bdmpee233 (ex Bmee) a Bdpee231 (ex Bp). První uvedené jsou v dnešní době značně rozvrzané, na nejpočetnější Bdpee se snáší kritika už od výroby. Veřejnosti vadí především zachování původních rámů sedadel, která tak nejsou příliš pohodlná (rozhodně ne na cestu Praha – Budapešť), ani design se zavazadlovou skříní a hasicími přístroji na ní příliš nezaujme. Takřka všechny modernizace trápí poruchy, nejviditelnější na funkčnosti dveří a informačního systému, což je ale spíše záležitost komunikace mezi vozy a obecná nevýhoda rozpojitelných souprav. A přitom právě na dálkových vlacích do Budapešti měly podle původního plánu jezdit railjety, nákup bohužel napadla Škoda, a přestože ČD nakonec odebraly necelou polovinu pro projekt s ÖBB (Praha – Graz), plzeňská firma vlastně vyhrála a pro EC vlaky dodala zmíněné Bdpee231, vyrobené v šumperském Parsu, jenž do skupiny Škoda patří.


InterPanter projíždí kolem Labe v úseku Kojice - Týnec nad Labem. © Dominik Havel, 29. 5. 2016

Nespolehlivost vozidel domácí výroby dokazují především rychlíkové jednotky InterPanter, které mají problémy hlavně s transformátory. Jelikož jsou z důvodu dotací vázané na linku Brno – Břeclav – Olomouc, o to méně jich musí jezdit mezi Prahou a Brnem. Přestože by se zde žádná „béčka“ už vyskytovat neměla, skutečnost se značně liší, a tím se narušuje celý jednotný dopravní koncept, což pochopitelně odráží cestující. Zákazník rozhodně nechce hrát loterii, zda bude ve vychlazeném vlaku za jízdy pracovat, nebo jen civět z okna s potůčky potu na čele. Další kapitolu tvoří nejdražší lokomotivy široko daleko řady 380, které dosud nebyly plně schváleny v Německu.

Ať už domácí produkce vypadá jakkoli, vždycky se najde možnost, jak legálně získat vozidla od určité firmy. V řadě případů stačí pouze cena (SOR), jindy lze využít možnosti nákupu v jednotkách kusů, čímž dopravce získá jistotu, že vyhraje jedině domácí výrobce drážních vozidel. Pokud si ani s tímto nevystačíme, přijdou na řadu specifické vlastnosti u nás vyráběných dopravních prostředků. U městských autobusů SOR jde o požadavek na velký počet dveří, u tramvají lze objednat neobvykle krátké provedení, což může vyhrát jedině EVO1, pokud nechceme dokola modernizovat T3 na Varia, a na železnici si lze vyžádat neobvyklou šířku dveří (RegioPanter), což všechny již provozované Flirty, Talenty, Elfy a Impulsy vyřadí ze soutěže a zvítězí jedině kresba na papíře. Nutno ovšem dodat, že přizpůsobování výběrových řízení firmám rozhodně není jen záležitost Česka – zrovna nedávno vyšla zpráva, že soutěž na tramvaje pro Bydgoszcz mohla vyhrát jedině tamní Pesa, a to kvůli šibeničnímu termínu dodání.

Nepřichází veřejná doprava o cestující kvůli nízké kvalitě a pohodlí pořizovaných vozidel?

Jak lze jinak podporovat domácí výrobce?

Nebrzdíme tímto podstrájením jejich snahu o rozvoj a případný úspěch na západním trhu?

Proč jsou někteří čeští výrobci ve vyspělých evropských zemích úspěšní (např. Borcad) a jiní nikoli?

Úvodní snímek: SOR EBN 9.5 přijíždí do zast. Hvězda v Hradci Králové. © Dominik Havel, 28. 9. 2013

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 51     Stránky: / 3     Výpis:    
» murko5678 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 825 15.4.2017 5:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

Tento stav ma viacero pricin, ale osobne som presvedceny ze hlavnou pricinou je korupcia a jej siroka akceptacia zo strany obcanov nasich statov. Ako druhu pricinu vidim manazment vo verejnom sektore, kde nekompetentnost je pomaly hlavna poziadavka na zastavanie pracovnej pozicie. Nebudem hodnotit situaciu v CR, ale u nas tento mix ma tragicke dosledky (nielen v oblasti dopravy resp. nakupu vozidiel). Toto astronomicke rozkradanie a analfabetizmus manazmentu je pricinou ze namiesto toho, aby sme v oblasti sluzieb pre obcanv Zapad dobiehali, tak stale viac sa mu vzdalujeme. Par prikladov:
20 rokov od spustenia IC vlakov na trati BA-KE a 18 rokov od zaciatku koridorizacie BA-ZA trva v roku 2017 vlaku IC cesta o 14 minut dlhsie ako v roku 1997. Rychliky usetria 8 minut co pri 6 hodinovej ceste clovek nema sancu zbadat.
DPMK v KE nakupil obrovske mnozstvo moru zo SORu ktore su tak nasadzovane aj na absolutne nevyhovujuce vykony (linky R kde vacsina cestujucich z dovodu nizkeho poctu sedadiel prestoji celu, nie zrovna kratku, cestu, linky expresne ci rekreacne napr smer Alpinka/Jahodna). Subjektivne je zvezenie tymto morom ovela horsie (viacej hrkajuce okna, resp interier) ako zvezenie Solarisom, pricom rozdiel medzi najmladsim Solarisom a najstarsim SORom je vyrazne viac ako 5 rokov
DPMK v KE nakupil elektricky kapacitne nevyhovujuce, s moralne zastaralym technickym riesenim, bez klimatizacie pricom je jasne ze v nich sa budu vozit este aj deti mojej trojrocnej dcery (trate sa rekonstruuju z EUfondov, cize ten paskvil bude mat po com behat este minimalne 25 rokov)
Aby mala Moricova ZOSka co robit, vypiseme EUrofondovy tender na dalsie dizlove jednotky
Aby mala co robit zeleninarova ZOSka vypiseme dalsi tender na repas voznov
Aby nam tento bordel nebodaj nechodil prazdny, vytvorime si skupiny ludi, ktore mozu vuyzivat dopravu zadarmo a tym zabijeme 1 ranou 2 muchy - vytvorime si skupinu vazalskych pritakavacov, ktorych mame v hrsti a ospravedlnime nezmyselne rozhadzovane peniaze. Ved komu sa nepaci moze ist autom po neexistujucich dialniciach (ktore bypri mensej miere rozkradania a diletantizmu uz tiez boli postavene).
Ohladne napravy som skepticky, nakolko politik co o tom rozhoduje bude vyskakovat iba tolko, kolko mu volici dovolia...

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 13.4.2017 14:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

pro Pavlos26:

ad "mohlo by se stát, že požadavky na kvalitu v soutěži diskvalifikují novinky..".
Never tomu, sikovný zadávající "to" umí i sikovne napsat. Odmítnout staré a prijmout jen nové, avsak vyzkousené výrobky tak, ze ani UHOS nemá co posuzovat!


» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 13.4.2017 7:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

Ad brano

To ze v Rusku zo 7500 T3-k uz len 2100 jazdi podla mna neznamena nic. Mal som to stastie vidiet ich nazivo a uz v 80-ych boli takom stave, ze u nás by ich ani z depa nevypustili, to je tam vsak standard. A prave preto som sa divil ze, T3-ky v Korei vyzerali ako nove.....(dokonca vonali novotou).
A poznám celu kopu vozidiel renomovanych vyrobcov, ktore nikdy poriadne nejazdili a ani 10 rokov nevydrzali na kolajniciach - naviac ich nikto nechcel (ani za cenu srotu) takze skoncili na srotovisku.
Najhorsie je aj v dnesnych casoch, ked k novym vozidlam nikto nepribali rozpocet na riadnu a pravidelnu udrzbu. Snahy su, avsak kalkulacie su este velmi mizerne, alebo neuveritelne prehnane.
Potom tazko sa daju predat super vozidla na secondhand trhu, ked k ich udrzbe musis postavit modernu fabriku, vybavit velmi drahymi zariadeniami a vysokokvalifikovanym personalom ( kde ich zohnat za mizerny plat) a nakupovat väcsinou 2x-5x predrazene náhradne dielce.
To su vsetky fakta, o ktorych pri novych vozidlach málokto hovori, ale diskutuje sa o pocte sedadiel a dveri atd.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 13.4.2017 6:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

Když je tu debata o kvalitě, tak je třeba si napřed ujasnit, jaké vlastnosti uživatel potřebuje a upřednostňuje, co je pro něho tou kvalitou. Např. u vozidla hromadné dopravy jestli chce hlavně pohodlí a luxus a exkluzivní vzhled nebo vysokou rychlost nebo plynulou příjemnou jízdu bez otřesů nebo aby to v náročném provozu a návalech cestujících hodně vydrželo s minimální údržbou a poruchovostí... ty požadavky jsou leckdy protichůdné.Teď ale pozor, mohlo by se stát, že požadavky na kvalitu v soutěži diskvalifikují novinky: Asi každý řekne, že provozní spolehlivost a minimální poruchovost a pokud možno nenáročná údržba by se měla preferovat vždy. Podle téhle logiky ale bude odběratel odmítat novinky - vždyť víme, jak se kolikrát vychytávají několik let mouchy ještě i během sériové výroby, než se z typu stane spolehlivé vozidlo. Bude raději chtít osvědčený typ, který již dávno umí udržovat, třeba jen vizuelně inovovaný.


» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 754 12.4.2017 23:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

Však väčšina vyrobených T3 už aj na šrotovisku dávno skončila - napríklad z cca 7500 vozidiel dodaných do ruských miest bolo v roku 2014 v prevádzke už len cca 2100 a odvtedy boli vyradené ďalšie stovky kusov. A za úspech na second-handovom trhu mohla viac než ich kvalita skôr skutočnosť, že boli k dispozícii v obrovskom množstve fakticky za cenu šrotu.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 12.4.2017 21:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

Nesuhlasim s celkom s názorom o tej kvalite. Ak by to bolo tak zle napr T3 uz by boli dávno na srotoviskách alebo uz by z nich vyrábali lyzice. Co vsak vidime nielen u nás, ale aj na svetovych trhoch, ze sa nimi veselo obchoduje pritom podla mna aj najmladsia verzia má uz 40-59 rokov. Takmer vsetky T3 tramvaje z byvalej NDR boli obnovene a predane a brázdia ulice napr v KLDR
http://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?page=1&id=6509&#next a inde.
Alebo ked vidim dnesne rekonstruovane diesle z CKD, clovek ked sa pozrie na ich 50 rocne podvozky obcas vystane otázka preco velka svetova konkurencia nedokázala dodnes vymysliet podobnu spolahlivu konstrukciu, ktoru este aj po 50ich rokov mozno uspesne nasadit.
Co vidime u susednych zelezniciach? Kazda lokomotiva má iny podvozok inu konstrukciu samozrejme nekompatibilnu s predchádazjucim modelom.
Ano uznám, ze treba inovovat vyrobky, lenze priestor na inováciu je obrovsky, preco potom stále prerábaju udajne sebelepsie mechanicke konstrukcie ( ako to pisu vzdy v aktualnom prospekte).
Nedávno som bol na návsteve v jednej svetovej firmy, kde vyrábali podvozky pre moderne motorove jednotky vcetne supravy metra. Bol som prekvapeny, ze pre kazdy typ vozidla (vyrábany v rovnakom case!!!) mali podvozky uplne inu konstrukciu.... tzn ze sucasne vo fabrike mali 5-6 vyrobne linky so suciastkami pre patricny podvozok!!!

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 12.4.2017 20:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

znovu pro "brano":

Nepochybne to urcit jde. Ale já jiz to delat nebudu. Rada 380 je takový "slepenec" z dovezených cástí, na domácím hristi (zejména z pohledu PR) jen "Mys, která rvala". Znáte tu knihu, nebo film?

» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 754 12.4.2017 19:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

A dá sa podľa tých formálne definovaných noriem určiť, či je kvalitnejším rušňom Vectron alebo 380?

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 12.4.2017 16:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

pro brano:

I kvalita je formálne definována a hlavne je meritelná: DIN, CSN, GOST, dnes normy EU. Pocet vyrobených kusu je jenom "hausnumero", nota bene velice pokrivené dodávkami v rámci RVHP.

» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 754 12.4.2017 14:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Podpora národních výrobců

Samotný pojem "kvalita" bez ďalšieho upresnenia je rovnako nič nehovoriacou frázou ako pojem "najlepší". Pri tom počte vyrobených kusov sa aspoň dá ako-tak porovnávať - aj keď ani tu nie je možné stanoviť úplne jednoznačný výsledok vzhľadom na rôzne variácie pôvodnej konštrukcie, ktoré môžeme, ale nemusíme zarátať do celkového čísla...

nasledujúce príspevky »