Naše téma: A co nákladní doprava?

» Návrat

Pridané: 3.7.2017 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Naše téma: A co nákladní doprava? Býval to zajímavý pohled na předlouhé nákladní vlaky. Každý vagon jiný, až oči přecházely. Vozy s uhlím a vozy plné brambor a zetky, z nichž bučely krávy a chrochtala prasátka. A vozy celé bílé, na nichž řada písmenek za „I“ říkala, jaký druh potravin se v nich vozí a čím je chlazený. A cisterny šedé, cisterny stříbřité, nádrže krémové s nápisem Pilsner Urquell ...

A zkratky všech národních dopravců, nejen sousedů - PKP, MÁV, ÖBB, DB, DR, ale i vzdálenějších - SNCF, B, CFR, JŽ, celá Evropa přes nás jezdila, tratě přetížené, osobáky i rychlíky nabíraly zpoždění, náklady měly přednost.


Uběhlo pár let a na kolejích to vypadá úplně jinak. Nákladní vlak uvidíš jednou za půl dne. Značně se zúžil sortiment typů a specializací vozů. Ucelené vlaky s uhlím po některých trasách jistě jezdí stále, jsou však i další ucelené vlaky – s kontejnery, často vidíme celý vlak kontejnerů jedné jediné firmy, celé vlaky osobních aut, občas dříví a občas netušíme, co se skrývá v zarolovaném voze nebo voze s otvíratelnou celou stěnou či střechou. Toto krytí má hlavně zlepšit aerodynamické vlastnosti soupravy. Není už každý vagon jiný, přepravu stáda skotu po železnici uvidíme jen ve filmovém westernu, bílé chladicí vozy zmizely úplně, zato se na silnicích prodloužily konvoje tahačů s dlouhými, pestře pomalovanými návěsy. Vidíme ale i jev opačný, dle mého soudu velmi nadějný a progresivní: Občas se na železnici vyskytne souprava speciálních vozů, na nichž se vezou kamionové návěsy.


Vagonování kamionových návěsů; zdroj: www.k-report.net

Že se paleta vozových řad zjednodušuje, to má jistě velké výhody pro dopravce, který je musí provozovat a udržovat. Hlavním nákladním dopravcem je dnes v Čechách ČD Cargo. K zajištění provozu měl v roce 2014 k dispozici 955 hnacích vozidel a více než 27 tisíc nákladních vozů. Na Slovensku ZSSK Cargo měla v r. 2010 cca 14 700 vozů a přes 700 lokomotiv. Obě tyto národní společnosti zajišťují ve své zemi 80% nákladní dopravy. Oproti bývalému jedinému provozovateli železnic ČSD se pro ně situace ještě zjednodušila: Někteří velcí producenti náklad dopravují svými vlastními vlaky, specializovanými vozy – uhláky, cisterny, vozy na sypký materiál, na cement atd., vedenými vlastními lokomotivami.


24.11.2015 - Nákladní vlak překonává Štrbskou rampu © Ondrej Krajňák

Zmínil jsem se o snaze snížit aerodynamický odpor nákladní soupravy, vždyť i v nákladní dopravě se počítá dnes s rychlostí 120 km/h, ikdyž pohled na lokomotivní park Cargo je neradostný. Vidíme v něm stroje padesátileté, stejnosměrné nákladní řady 122 a 182, tedy s maximální rychlostí pouhých 90 km/h, výkon těch čtyřnápravových sotva překračuje 2 MW, šestinápravových 2,7 MW, střídavé mají 3 MW. A modernizovaných nebo nových je v temně modré barvě ČD Cargo opravdu málo - 30 dvousystémových 363.5 a jen 5 strojů řady 383 Vectron (a zaplať Pánbůh za ty temně modré – ty se aspoň blýskají novým lakem, ale z mnohých dosud opadávají zbytky toho původního barevného nátěru).

Předložím vám tedy k přemýšlení na tento týden možná poněkud vágní otázky:

Jak vidíte další vývoj nákladní dopravy na železnici?

Má šanci, nebo ji „převálcují“ kamiony?

Co má a co nemá smysl dopravovat dráhou, na co se soustředit?

Co udělat pro to, aby se zvýšil zájem zákazníků využívat služeb nákladní železniční dopravy?

Úvodní foto: Ucelený nákladní vlak s woodtainery systému Innofreight projíždí zastávkou Cerhenice (25.6.2015)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Luděk Šimek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 110     Stránky: / 6     Výpis:    
» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 442 12.7.2017 12:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

maxipes: Môžeš kľudne nejaké brownfields v okolí zmapovať a urobiť reportáž, téma je dosť populárna. Únikové cesty naštuduješ z ortofoto, fotky Ti ešte za čerstva okomentujú pamätníci v miestnej hospode a pridajú nejaké spomienky... Nejaká tá vlečka sa tam vždy nájde...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 12.7.2017 11:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Zvolenmesto - a děkuji, že jsem byl donucen navštívit tetu Wiki, aby mi pověděla, co jsou to ty brownfields a killing fields a získal zas jedno pouční - že vůbec nejvýhodnější je budovlat na zelených lukách nová budoucí brownfields.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 12.7.2017 11:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Jen pro uvedení do obrazu: TPCA je Toyota Peugeot Citroën Automobile, vyrábí auta sice 3 značek, ale vždy stejný typ, lišící se možníá v detailech. Nedělá vozy všší třídy, 4x4 do lesa i před operu ani užitkové vozy, jako VW takže se tu neuplatní heslo - co auto, to originál.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 442 12.7.2017 11:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Maxpes: Špekulácia a kšeft sú ľudstvu vlastné, takže v našich pomeroch s tým asi nič neurobíš. To by sa muselo ísť cestou zvyšovania majetkových daní a z pozemkov, z ich prevodu, zvyšovanie odvodov za vyňatie pôdy a to je problém. A dane sú nanič, keď nefunguje ich výber... Však ako som počul na jednom seminári, vždy lepšie brownfields ako killing fields.
S TPCA neviem, ale vo VW sa chvália tým, že čo auto, to originál. Skutočne vzájomné kombinácie motorov, výbavy atď . sú dnes neporovnateľné s minulosťou. A uvedom si, že ten subdodávateľ dielcov je možno jeden zo sto, z čoho vyplýva, že jednotlivé objemy prepravy nemusia byť pre železnicu veľké a zosúladiť ich pre okamih montáže po železnici nemožné.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 12.7.2017 10:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

zvolenmesto:
1) - stavění nových fabrika na pozemku starých: Takže překážkou je kšeftaření a spekulace a především - systém, který preferuje neplodný kšeft (tím "neplodný" myslém to, že může někdo vydělávat a zvyšovat své zisky, aníž by tvořil hodnotu) naúkor občanů - jejich zdraví (nezamořeného ovzduší), jejich bezpečné jízdy po nezničených silnicích, jejich daní, potřebných na opravu silnic.

2) - cesta Futaba - TPCA: Že bez kamionové dopravy to nejde, je jen výmluva. Grafikon na trase Havlíčkův Brod - Kolín není nijak našponovaný, jeden náklaďák - řekněmě - za půl dne se tam vejde, právě tak jako ten taktový systém, že kamion nacouvá rovnou k výrobnímu pásu a náklad z něj jde hned na linku bez potřeby meziskladu taky může selhat, je-li na silnici havárk, uzávěra, objížďka... a u TPCA, postavené na zelené louce, je místa dost na postavení jedné další koleje pro rezervu, z níž by se vagony šoupaly k lince.
Objednávka dílů na ty "čtyřkolové nákupní tašky", vyráběné v TPCA, se asi tak prudce nemění, a když, tak snad existuje nějaký výrobní plán na ten den, který lze ráno zavolat do H.Brodu, co mají naložit...

Zkrátka kdyby se chtělo, třeba kdyby se zákazník motivoval finančně k dopravě dráhou, tak by se řešení našlo. Především je ale asi, jak jsem již nadhodil, na vině celý systém, kde všemu vládne konkurenční boj a spekulace.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 442 12.7.2017 8:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE:průmyslové zóny se vytýčí na opačném konci města.

Maxipes: Problém je, že tie staré areály majú vlastníka, ktorý buď nemá záujem, alebo má (spravidla) premrštené finančné požiadavky. Často sú rozdrobené na viac vlastníkov, ktorých záujmy sú protichodné - jeden pokračuje vo výrobe a investoval, druhý prenajíma, tretí je v konkurze, štvrtý neznámy mafián z Talianska navozil piatemu nebezpečný odpad... To je veľký problém tzv. brownfieldov, ktorý rieši celý svet.
Príkladom je areál bývalej Mostárne Brezno, kde si majitelia a nájomcovia navzájom chceli účtovať aj poplatky za prejazdy a kládli si panely cez cestu.
Nové priemyslové parky vznikajú preto väčšinou (žiaľ) na zelenej lúke. Natiahnuť k nim vlečku často ani rozumne nejde, pretože sa s nimi v predošlých územných plánoch nepočítalo a územie je zastavané. Inak veľké závody bez vlečky existovali už aj za socíku, napr. PPS (=ZŤS) Hriňová bola bez vlečky, trať z Kriváňa sa nikdy nepostavila.
subdodávky na ně přijíždějí kamiónama... Funguje súčasný systém dodávok "just in time", kedy sa objednávka dielov v montážnom závode mení denne podľa konkrétnych modelov a ktorý je po železnici prakticky nerealizovateľný.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 11.7.2017 8:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Tonda 263: Jesli to nebude tím, že ty staré tovární objekty, které se od poloviny 19. století stavěly blízko drákhy a stačilo k nim natáhnout pár desítek metrů kolejí a byla vlečka, se dnes nechávají zarůst kopřivami, zatím co tzv. průmyslové zóny se vytýčí na opačném konci města. (dát třeba pod ten starý objekt pár šišek dynamitu a stavět nové haly na jejich mstě by snad nebylo tak nákladné.)

A znám i příklad, kdy byla nová fabrika postavena blízko kolejiště nákladového nádraží - a vlečku nemá: Futaba v H.Brodě je kousek za nákladovým nádtažím, vyrábí části karoserií, které kamiony vozí 60 km do TPCA u Kolína, která vlečku má, denně z ní vyjíždějí vlaky nových automobilů. Ale subdodávky na ně přijíždějí kamiónama...

» Tonda263 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 142 11.7.2017 8:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Problém je, že většina továren v českých průmyslových zonac nemá železniční vlečku, viz Triangle a Joseph v severních Čechách

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 841 7.7.2017 11:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Maxi, káru mám dva a půl roku a zatím jsem měnil jen brzdové destičky, což jsem zvládl sám a stálo mne to jen půl hodiny práce a 1.200 Kč za materiál a dvakrát měnil olej. (mám najeto 65.000 km) Náklady na svoji léčbu jsme si my oba už zaplatili dávno, (nebo jsi snad daně za socíku neplatil?) A vozidlo, které s rezervou splňuje Euro 6 je ekologičtější, než jakákoli lokomotiva. A náklady na údržbu silnic? Platím, stejně jako každý z nás, protože všichni platíme DPH. Jenže já začnu opět jezdit nakupovat do NDR, protože současné ceny a kvalita toho, co vidím v našich obchodech se mi vůbec nelíbí; raději dám 1€ za opravdu kvalitní máslo, nebo hotový oběd pro dva, než 50 Kč za to, čemu se máslo sice říká, ale se skutečným máslem to má pramálo společného, nebo 60 - 70 Kč za jednu hotovku pro jednoho. Počítej se mnou. Hotové jídlo (1 porce) v ČR vyjde na průměrně 60 Kč, v NDR, (Kaufland Drážďany) 90 centů za dvě porce. Takže stravování na 30 dní mne v Německu vyjde na 27€, čili 702 Kč, kdežto v ČR za totéž zaplatím 3.600 Kč. Takže i když za cestu, (tam a zpátky 300 km čili, vzhledem k tomu, že v Německu jezdím max. rychlostí, kterou moje auto umí, čili 200 km/h) dám za směs, na kterou jezdím, cca 600 Kč, pořád jsem těžce v plusu. Jenže si nedovedu představit, jak měsíční nákup vláčím z Elbe parku na nádraží, ukládám do vlaku a v Praze se stím vláčím z Wilsoňáku do metra, pak na bus a pak z busu domů. (Ono stačí, že to musím vytahat z auta do bytu).

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 6.7.2017 16:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: A co nákladní doprava?

Slovo "validátor" jsem použil ne úplně přesně, protože ve skutečnosti jsem s tou paní za okýnkem měl srovnávat prístroj na prodej lístků. Mně se však to slovo "validátor" jeví tak blbý, že jsem ho tam použil. ("To je blbý, to se bude líbit", pravil pan Werich)

Jo, jistěže si, Ážetďáku, použiješ ten levnější a pohotovější druh dopravy, a to proto, že v tom levnějším přepravném neplatíš náklady na údržbu a výstavbu vozovky, náklady na léčbu rakoviny a respiračních chorob, způsobených exhaláty, platíš sice opravy své soukromé káry, udrncané na rozbitých silnicích a jízdou v těch širokorozchodných kolejích, jenže je platíš jindy. O to se tu ale přece už 3 dny hádáme.

Souhlasím ale s tebou, že by se opravdu ČD vyplatilo zrušit pokladní živé i plechové i revizory a vozit lidi zcela zdarma. Nebo, aby se ti fajnovější od nás socek třeba neumazali, tak zavést všude dvě a více tříd, jako to bylo za císaře pána i v tramvaji, nebo kde-si na úzkokolejce, kde jeden vagon měl celkem 6 kupé rozdělených do 3 tříd. My socky bychom jezdili zdarma, nóbl panstvo by si připlatilo.

nasledujúce príspevky »