Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

» Návrat

Pridané: 19.2.2018 8:00
Autor: Jiří Mazal, nick: » Etienne

Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku Média věnují značnou pozornost téměř dva roky starému úmrtí holčičky, jež vypadla za jízdy z vlaku. Pro usmrcení z nedbalosti byly obviněny a postaveny před soud průvodčí a vlakvedoucí ČD. Podívejme se podrobněji na tento případ a položme si otázku, zda jsou ty ženy skutečně vinny a zda mohly nehodě zabránit.

 

 

 

 

Na věc nejprve nahlédneme úřední řečí Drážní inspekce, která mimořádnou událost nazvala „Vypadnutí nezletilé cestující z nástupních dveří taženého drážního vozidla za jízdy vlaku R 884 na dráze železniční, celostátní, mezi železničními stanicemi Olomouc hl. n. a Štěpánov“, s datem 24. července 2016.

Během jízdy vlaku došlo k samovolnému otevření pravých zadních nástupních dveří vozu řady BDs. Dveře nebyly úplně dovřeny, proto i po aktivaci funkčního automatického zajišťovače nástupních dveří nebyly zajištěny proti samovolnému otevření. V momentě, kdy matka dohlížela na svou dceru na WC, druhá dcera ve věku dvou (podle některých pramenů tří) let vypadla z dveří, které se otevřely při rychlosti 111 km/h, a po pádu zemřela.

Drážní inspekce vydala následující bezpečnostní doporučení:

  • povinnost vlakové čety použít k uzavření dveří přednostně centrálního uzavírání nástupních dveří
  • upravit dveře vagonů typu Y tak, aby po použití centrálního uzavírání s dveřmi za jízdy nešlo manipulovat
  • dotyčné vagony vybavit zařízením signalizujícím neuzavřené dveře
  • do doby realizace výše uvedených opatření upravit výpravu vlaku tak, aby mohli zodpovědní zaměstnanci vždy jednoznačně identifikovat stav nástupních dveří a po rozjezdu vlaku zkontrolovat dovření dveří z interiéru.

Dodejme, že zpráva nikoho jednoznačně neoznačila jako viníka.


IC 582 „Jan Perner“ v dotčeném úseku Olomouc hl.n. – Štěpánov (20.6.2007)
© Jan Lachnit; zdroj:
www.zelpage.cz

Celou bohatost případu si ozřejmíme z denního tisku, pro který se stal široce diskutovaným tématem. Policisté začali událost vyšetřovat jako přečin usmrcení z nedbalosti, z kterého byl podezřelý neznámý pachatel. Brzy však byla obviněna vlaková četa – průvodčí Jana Stejskalová a vlakvedoucí Jarmila Soukupová. Oběma ženám hrozí až šest let vězení a podle státního zástupce obě ženy porušily předpisy Českých drah – nepřesvědčily se o uzavření nástupních dveří, čímž způsobily odjezd vlaku s řádně neuzavřenými dveřmi, které se ale cestujícím jevily jako řádně uzavřené.

Jak vypověděla průvodčí, předpis v té době nařizoval kontrolovat řádné uzavřené dveře pouze pohledem. Klíčovou roli měl pak sehrát cestující v zeleném tričku, který nastupoval na poslední chvíli a měl za sebou špatně zavřít dveře. Ani vlakvedoucí, ani průvodčí, si ho však nevšimla, a právě tyto dveře se pak staly osudnými.

Do případu vnesl zmatek další svědek, František Petraš, který ve vlaku roznášel nápoje. Podle něj dítě vypadlo z okna. Nenašli se však žádní další svědci, kteří by tuto verzi podpořili.

České dráhy nijak nelenily a zveřejnily jednak omluvu rodině zemřelé dívky a jednak se s nimi dohodly na mimosoudním vyrovnání. Případ však měl zejména dozvuky po technické stránce. Starší vozy s otočnými skládacími dveřmi totiž začaly být hromadně vybavovány světelnou signalizací, která upozorní na nedostatečně uzavřené dveře. Úprava se má týkat až 630 vozů. Celá akce bude stát desítky milionů korun.


Bezpečnostní LED světlo u nástupních dveří revitalizovaného osobního vozu
(13.9.2017, Praha-Holešovice) © Jiří Řechka

Celý případ především upozornil na nedobrý technický stav vozového parku, v němž hrají nadále svou nezastupitelnou úlohu nerekonstruované vozy typu Y. O tom i výmluvně svědčí skutečnost, že jak průvodčí, tak vlakvedoucí dotčeného vlaku stále pracují u Českých drah.

Na druhou stranu lze celý případ vidět i jinou optikou. Dvouleté dítě mohlo být lépe hlídáno, jak se jinak mohlo samo dostat do blízkosti dveří, a navíc je ve voze množství nálepek upozorňující nejen na fakt, že dítě nemá samo běhat po vlaku, tak také na to, že dveře nejsou za jízdy blokovány. Celá událost by tak šla vnímat jako nešťastná náhoda a soudní tahanice s vlakovým doprovodem jako snaha o nalezení viníka za každou cenu.

Naše otázky na závěr:

Jaký je váš všeobecný názor na tento případ?

Je vlaková četa vinna či nevinna? V případě, že ano, pak čím konkrétně?

Jsou přijímaná opatření k zabránění podobným nehodám dostatečná?


Neselhávající technika, mateřský dozor a pozornost personálu ... (17.4.2013, Břeclav)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Odkazy:

Úvodní snímek: Vůz řady BDs (7.1.2011, Praha hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Mazal

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 89     Stránky: / 5     Výpis:    
» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 7.6.2018 13:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Za tragický pád dívky z vlaku dostaly vlakvedoucí i průvodčí podmínky

Podmíněné tresty padly u olomouckého okresního soudu,..., hrozilo jim až šest let vězení.
Soudce obě ženy uznal vinnými z usmrcení z nedbalosti, padly dva tresty v délce 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou dva roky.
„Jako zaměstnankyně Českých drah se před výpravou vlaku ze stanice v Olomouci v rozporu s předpisy nepřesvědčily o řádném uzavření dveří vagonu. Umožnily tak odjezd s dveřmi, které nebyly řádně uzavřeny, ovšem jevily se tak,“ odůvodnil verdikt soudce. „Z kamerového záznamu vyplývá, že když poslední cestující nastupoval, obžalované byly v očním kontaktu a podle názoru soudu ho tak i viděly, nijak ale nereagovaly. Jedna či druhá tam mohly doběhnout, podívat se a zjistit podle pozice kliky, že dveře nejsou správně zavřené. Z místa kde stály to ale vidět nemohly a proto porušily předpisy. Nešlo tedy o nevědomost, ale nedbalost,“ dodal.
Soudce zmínil, že odpovědnost má i dopravce, který vypravuje vlaky, v nichž se podobná událost může stát. Je však téměř jisté, že odsouzené ženy se proti verdiktu odvolají. Jejich obhájci totiž požadovali zproštění obžaloby.


https://olomouc.idnes.cz/olomouc-soud-nehoda-vlak-divenka-dvere-rozsudek-vlakvedouci-pruvodci-verdikt-1hr-/olomouc-zpravy.aspx?c=A180606_102249_olomouc-zpravy_mip

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 25.2.2018 15:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

350:
Ničím. ČD jsou spolek padlejch holek a za to, s čím a jak jezdí by zasloužili přes držku, což ale nic nemění na tom, že za to, co se stalo, mohou především rodiče. Kdo chce jezdit s ČD, musí vždy počítat s tím nejhorším a pokud chceš jezdit bezpečně, jezdi s Jančurou; budeš to mít, pokud nejsi ajznboňák, levnější a při nástupu a výstupu z vlaku nebudeš muset těžce zápasit s nepoddajným mechanismem nespolehlivých dveří, stiskneš tlačítko a dveře se otevřou samy a rozhodně nehrozí, že by se za jízdy samy od sebe otevřely. A na empatii s blbci si rozhodně nepotrpím. Už Jan Werich blahé paměti říkal, (a měl pravdu, jako ostatně vždy), že nad blbostí sice nemůžeme zvítězit, ale musíme s ní bojovat všemi prostředky, jinak by zaplavila svět.

» 350001-4 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 009 24.2.2018 16:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

add azetdak : "A už vidím nějakého vechého starčeka s barlou, jak do takovéhoto vagonu nastupuje bez asistence"....pokus o odbočku,tu sa jednalo o príklad že čím by si robil "advokáciu" matke dráhe keby na mieste toho 2-ročného dievčatka bol niekto starší

ja som možno blb....ale ty po predvedených kydoch si ľudský a empatický kanál

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 23.2.2018 10:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

MAX:
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. A pokud jde o ty dveře; ano, stalo. Ale jak reagovali konstruktéři letadel a letecké společnosti, (okamžitá a funkční náprava) a jak reagují ČD? (jakési pofidérní světýlko, za tu cenu by muselo by ze zlata a drahých kamenů, které stejně nic neřeší). A požadovat absolutní bezpečnost a blbuvzdornost u něčeho, jako je železniční vozidlo a soudit provozovatele za to, že rodič je sluníčkář, čili idiot, už je úplně mimo mísu. Za děti mají přímou odpovědnost jedině rodiče a když jedu vlakem, zejména s ČD, tak prostě musím počítat s tím, že se pouštím do rizikového podniku a zařídit se podle toho. Železniční dopravce není chůva a nemůže při nástupu do vlaku individuálně každému cestujícímu ládovat do kedlubny, jak se (ne)má za jízdy vlakem chovat.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 22.2.2018 16:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

azetdak: protože jsi mne znechutil, jak sprostě jsi se obul do »350«, reaguji jen na tu závažnou poslední větu: Ono se ještě nikdy u žádného dopraváku nestalo, že se otevřely za letu dveře, stačilo třeba jen u zavazadlového prostoru, a nastala dekomprese a... ?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 22.2.2018 15:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

350...:
Ne, takže pokud se na něj nemohu 100% spolehnout, musím ho odpovídajícím způsobem hlídat, čili rozhodně ne tak, že ho někam postavím a budu se plně věnovat tomu druhému. A už vidím nějakého vechého starčeka s barlou, jak do takovéhoto vagonu nastupuje bez asistence. Takže pro mne jsi blb a blbem zůstaneš, protože v každodenním životě platí, že jediné, co funguje vždy a naprosto spolehlivě jsou Murphyho zákony. Můžeš jen doufat, že příště tou potrefenou husou nebudeš zrovna ty.
Aleš:
Ta cedulka vypadá nově. Kdypak je nalepili místo těch původních?
Max:
Já osobně považuji,aspoň pro sebe, individuální silniční dopravu za mnohem bezpečnější, než dopravu železniční, už jen z toho důvodu, že kdybych měl auto ve stejném technickém stavu, jako je většina železničních vozidel, nesměl bych na silnici vystrčit ani nos. A docela ba mne zajímalo, co by se dělo, kdyby se dveře za letu samovolně otevřely třeba u letadla. (u takového Jumbo jetu by to mohlo být docela zajímavé.)

» 350001-4 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 009 21.2.2018 13:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

add azetdak : "A pokud si rodiče nedokáží své děti vychovat tak, aby se mohli vždy 100% spolehnotu na to, že bez námitek poslechnou"

chcete sa 100 % spoliehať na 2-ročné decko ?? ste normálny ? máte vôbec kožu na ksichte ??
"No comment"...súhlasím..tie vaše kydy sa fakt komentovať nedajú

mňa by len tak mimochodom zaujímalo...keby namiesto toho 2r dieťaťa sa to stalo nejakému vetchému starčekovi s barlou....čím by ste robili "advokáciu" matke dráhe ?? vekom by ste už hádam neargumentovali či by ste ťahali z hrobu jeho rodičov aby ste mohli na nich taktiež nakydať ?

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 21.2.2018 12:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

Ten nápis ,,dveře jsou za jízdy blokované" je špatně.
Samozřejmě.
A proto je taky zcela opačný

RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 21.2.2018 12:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

Ážetďák: Ty to vždycky popadneš za opačný konec:
a) bezpečnost nelze porovnávat v poměru počtu vozidel ale v počtu lidí, kteří tím jedou, krát kilometrů, kam až je to doveze.
b) právě to, že auta řídí i ti, kteří to neumí, i nalití a zfetovaní, je jeden z důvodů, proč je dráha bezpečnější.
Je s podivem, že na silnici snad každý chápe, že je nutné řídit se předpisy a pravidly - chápe to i ten, kdo je porušuje, nejen řidiči, i chodci mají pravidla pro chůzi po krajnici a přecházení silnice, ale na to, že i pro cestování vlakem existují nějaká pravidla a zásady, mnozí koukají jak neandrtálec na mobilní telefon.


» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 21.2.2018 11:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Náhoda či nehoda? Aneb když cestující vypadne z vlaku

Twix:
Ten nápis ,,dveře jsou za jízdy blokované" je špatně. Správně by mělo být napsáno: ,,Dveře by měly být za jízdy blokované, ale raději se na to nespoléhejte" a kolem dveří na podlaze by měla být červeně vyšrafovaná plocha s nápisem: Nebezpečná zóna, nevstupujte, pokud je vlak v pohybu. (Toto vše by nebylo třeba u šukafonů, žabotlamů a pantografů řady 4(5)60, tam dveře fungují spolehlivě.)

nasledujúce príspevky »