Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

» Návrat

Pridané: 3.4.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi Před nedávnou dobou se na Vlaky.net objevila reportáž ze křtu knihy Role regionální železnice ve 21. století, vydané Svazem cestujících ve veřejné dopravě. Tato publikace podle autorů polemizuje s prohlášením ministra dopravy o rušení neperspektivních tratí. Myslíte si, že by se takové železnice měly zrušit, nechat chátrat nebo na nich zachovat provoz?

Se zrušením trati bývá často spojena výstavba cyklostezky v její stopě, a rozhodně nejde jen o českou specialitu. Asfaltový povrch dostaly například nepoužívané tratě Viechtach – Blaibach v Bavorsku nebo Slavonice – Waidhofen an der Thaya v Rakousku. K výhodám takových stezek patří především příznivé sklonové poměry a velké poloměry oblouků, což jsou atributy, které nepřilákají jen cyklisty, ale také in-line bruslaře. Zrekonstruovaná komunikace tak má hlavně rekreační a volnočasový účel, na denní dojížďku na kole do zaměstnání nebo do škol vedou tyto tratě často nevýhodně daleko od zástavby nebo centra obce. Zároveň je nezbytné si uvědomit, že zalití tělesa trati asfaltem je většinou už nevratné.

Nechat trať být sice teoreticky umožňuje budoucí provoz, ale, jak víme, se zloději kovů se zkrátka musí počítat. Jsou známy příklady, kdy během několika dnů zmizel celý most, jako první se však obvykle vypaří cenné měděné kabely, což je i případ části Kozí dráhy, která je od Telnice do Oldřichova stále neprovozní. Zachování tratě se vyplatilo i mezi Harrachovem a Szklarskou Porębou, která dnes plní důležitou roli v dopravě turistů od pěších přes cyklisty až po běžkaře. V exponovaných dnech musí být dokonce nasazovány trojice vozů RS1, což svědčí o tom, že rekonstrukce a obnova provozu se vyplatily.


Kromě polohy zastávky vlaku může cestující odrazovat i stav přístupové cesty k ní. Takto vypadá chodník k zastávce Tuněchody (mapa) v Pardubickém kraji, která leží 750 m od okraje vesnice. O víkendu je tato obec odkázána jen na tangenciální vlaky Chrudim - Moravany, autobusy jezdí pouze v pracovní dny. © Dominik Havel

S politikou zachovávání provozu na lokálních tratích se setkáváme v Pardubickém kraji, kde ji donedávna vedl Jaromír Dušek, jehož pohled na věc si můžete přečíst v online rozhovoru na Deník.cz. Pro nezájem okolních krajů financovat lokálky platí Pardubický kraj provoz místních tratí i za svojí hranicí. Ve vydané metodice dokonce nalezneme, že pro výrazný odpor Olomouckého kraje šlo na trati Dolní Lipka – Hanušovice objednat pouze víkendový provoz. Všechna tato „záchranářská“ opatření však stojí cenné peníze, a tak se škrtají autobusové spoje v celém kraji. Pardubický kraj opustil čtyřhodinový víkendový takt a nahradil jej 2 – 3 páry spojů, pokud vůbec nějaké jedou. Omezeny byly i večerní spoje v pracovní dny, nezřídka odjíždí poslední z krajského města kolem půl sedmé večerní.

Jak by se podle vás mělo zacházet s lokálními tratěmi, které momentálně trpí nedostatkem cestujících?

Lze cestující přilákat novými vozidly nebo službami na palubě vlaku?

Žije vůbec v okolí místních tratí potřebný počet obyvatel, kteří mají potřebu se pravidelně někam dopravovat? Naplnily by se vlaky, i kdyby téměř nikdo nejezdil autem?

Úvodní snímek: Lípa nad Orlicí © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 48     Stránky: / 3     Výpis:    
» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 7.4.2017 10:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

dozvedel si sa nieco nove?
Dozvedel. Že niekto uvažuje smerom, ktorým by mňa uvažovať ani nenapadlo. A ak podloží svoj smer argumentami, ktoré ma presvedčia, tak svoj názor kľudne zmením.

Tu nejde o to, že by sme tu mali niečo zmeniť.

pri pive by sme sa porozpravali tiez. a s rovnakym vyslekom...
Presne tak. Tak si otvorme po jednom a predstavme si, že sme vo virtuálnej krčme. O tom to je...

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 348 7.4.2017 9:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

@tratovak - to nie je o diskuzii. mozeme sa bavit o hocicom. ale otazka je, ci to ma zmysel. a aky zmysel ma tu rozoberat 'co s lokalkami'? dozvedel si sa nieco nove? zmeni sa nieco? preto vravim, pri pive by sme sa porozpravali tiez. a s rovnakym vyslekom...
btw ked sa pozeram na uroven diskuzii doma, tak by som sa moc nevystatoval

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 7.4.2017 7:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

Ale k veci.
Máme vytvorené nejaké štruktúry, ktoré nefungujú ako by mali. Tak teda podľa tvojho scénara založíme nové štruktúry, u ktorých budeme VERIŤ, že tieto budú fungovať tak ako by mali. S tým, že tie súčasné necháme, nech sú nefunkčné naďalej...
Dajme tomu. Dajme tomu, že získajú tie lokálky za 1 Euro/km. Dajme tomu, že si budú určovať poplatok za dopravnú cestu, ktorý im budú platiť krajské "BRKS" (taká malá domov).
A teraz to poďme rozmeniť na drobné.
1) Koľko peňazí zožerie ten nový krajský aparát? Alebo to budú vykonávať súčasní úradnici, ktorí o dráhe nemajú ani šajn?
2) Odkiaľ vezmú kraje prachy na prevádzku a údržbu tých tratí? Zo súčasných rozpočtov, alebo budú požadovať ich navýšenie zo štátneho? Myslím, že to druhé.
3) ŽSR sú totálne podinvestované už niekoľko desaťročí a situácia sa nevyvíja tak, že by sa to malo zmeniť. Premisa teda je, že štát nie je do infraštruktúry ochotný investovať a kraje bez navýšenia rozpočtov na to mať nebudú. Kde berieš istotu, že im ten štát na to tie peniaze pridá? A keď im pridá, tak komu vezme? Iba tým biednym, skostnatelým, neefektívnym ŽSR. Aký bude výsledok? Že sa klin vybije klinom, objem peňazí investovaný do infraštruktúry ostane konštantný, iba prerozdelený, avšak systém ako taký bude drahší, čiže v konečnom dosledku to bude ešte horšie ako je. Kraje si tie lokálky možno nejak udržia v prevádzkyschopnom stave, ale ešte menej peňazí u ŽSR sa prejaví inde...
4) Tu totiž nejde iba o to, vyčerpať na investície eurofondy (čo by kraje dajme tomu dokázali), ale o to, že sa o tie trate treba aj starať a treba ich aj prevádzkovať. A to stojí nemalý groš...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 7.4.2017 7:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

že ťa nikto neučil, že mlčať je niekedy zlato.
Tak som asi z inej planéty. Napíšeš sem svoj názor na pol strany a keď sa k nemu vyjadrí niekto inak ako sa ti páči, tak zaujmeš postoj, že o tom nebudeš diskutovať a osopíš sa na mňa, že som mal mlčať?

Za tých 13 rokov čo si tu si mohol zaregistrovať, že ja nemlčím...
---------
FrantisekIII. - ty si asi v tej Číne odvykol od diskusie.

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 6.4.2017 20:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

Fakt som si už chcel dať pohov, ale... Traťovák, bez urážky, len škoda, že ťa nikto neučil, že mlčať je niekedy zlato. To, že to kraje dokážu nie je vec viery, ako sa mylne nazdávaš, ale faktov. Faktom totiž je, že kraje to dokážu nielen niekde na západ od nás. Dokázali to už aj u nás. Viď BSK so "svojim" dopravcom BRKS. Napriek tomu, že nejestvoval kvalitatívne vyhovujúci právny rámec, táto firma prežila pár rokov v zle nastavenom prostredí. Nejdem teraz rozoberať, ako dlho by mohla prežiť, keby tu bol iný právny rámec a inak nastavené prostredie, alebo keby nezačínala na zelenej lúke, alebo keby boli na ňu delimitované aj koľajové vozidlá a infraštruktúra (a mohla by si sama určovať poplatky za dopravnú cestu), alebo keby sa nebola v BSK po Romanovi chopila moci klika so županom Bajanom. Všetko je to na podstatne dlhšiu debatu. Dá sa z toho ale vziať nejaké poučenie, ak človek chce. Pointa však je, že sa to dá a nie je to síce brnkačka (ako sa mi hodne neférovo snažíš vkladať do úst), ale možné to je a ani v našich podmienkach to nie je sci-fi. Nikdy som netvrdil, že to je jediná cesta, ako zachrániť aspoň niektoré lokálky, ba si nedovolím tvrdiť ani to, že je to najlepšia cesta, ale je to jedna z ciest. Nič menej, nič viac.

František, šak toto... Kým ľudu pospolitému stačia vlaky zadarmo a vedomie, že z jedného konca republiky na druhý premávajú štátne IC vlaky, tak sa v tejto sfére sotva niečo zmení k lepšiemu. Absolútne bez ohľadu na to, čo si tu my na vlaky.net popíšeme.


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 5.4.2017 10:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

Ja som tiež napísal všetko čo som chcel.
Keď si myslíš, že prevádzkovanie dráhy je brnkačka, ktorú by kraje zvládli ľavou zadnou, tak prosím. Tiež je to argument založený na viere...

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 348 5.4.2017 10:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

ja si dovolim trosku rypnut (nielen do tejto debaty, ale celkovo do vyznamu "nasej temy"): chlapi, dohodnite sa do konca tyzdna, lebo vsetci zodpovedni (min dopr, zsr, kraje a pod) cakaju na vase riesenia
potom si skocime na par piv...

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 5.4.2017 10:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

Aha, takže nedomyslel... Traťovák, ty si veľká kapacita, keď vieš určiť podľa pár skratkovitých vyjadrení, či som niečo domyslel alebo neodmyslel. Ale ktovie, možno mi vidíš do hlavy, či som to domyslel alebo nedomyslel. Prosím ťa, Traťovák, nestrápňuj sa. Napísal som presne toľko, koľko som uznal za vhodné.

Inak, je v poriadku, že so mnou nesúhlasíš. Zvyknutý som aj na to, že niekto sa viac odvoláva na to, v čo verí (ako napr. ty v osvietené vedenie žel. spoločností) aj vo veciach, ktoré nie sú otázkami viery, ale empírie a nejakých predikcií. Nevadí mi ani to, ako horlivo hľadáš argumenty (a aj pseudoargumenty) proti riešeniu, ktoré možno inde funguje, ale v našich podmienkach je dnes irelevantné, lebo - ako opakovane zdôrazňujem - ani nie je na stole. A nevadí mi, koľko času tomu obetuješ. Je to tvoj čas. Ja si ten svoj vážim asi o kúsok viac.

Ale keď napíšem "Všetko, čo som považoval za podstatné, som k tomu už povedal" znamená to, že už nemám viac záujem pokračovať s tebou v tejto diskusii, lebo to nikam nevedie. Mrzí ma, že si to nepochopil. Tak snáď niekedy nabudúce...


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 5.4.2017 6:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

tomto fóre fungujem už nejakých 13 rokov. Za tie roky som bol svedkom, ako ...
Tak to sme na tom podobne.

Všetko, čo som považoval za podstatné, som k tomu už povedal. Nechce sa mi opakovať sa.
Nepovedal. Iba si načrtol riešenie, ale neuvážil si, čo všetko by to obnášalo.

Jedna vec je objednať si dpravcu a druhá mať infraštruktúru.

Do tej prvej sa montovať nebudem, tam či si to bude súťažiť kraj abo nejaká "národná autorita" a či tam bude jazdiť Fero abo Ďuro je v podstate (z mojho pohľadu) jedno...

Čo sa tej druhej týka - tak tvrdím, že prevádzkovať dráhu je iný level ako prevádzkovať modelové koľajisko. Má to svoje zákonitosti a rozdrobenie siete na drobné povedie iba k zvýšeniu finančnej náročnosti systému ako takého. A opäť sa budú plytvať prachy na to, na čo by sa nemuseli. Nemám strach, že by firmy, vrátane ŽSR, tie kraje pekne nepodojili... A kraje potom zistia, že nemajú prachy na údržbu, opravy, rekonštrukcie (lebo o xy rokov žiadne fondy už nebudú), štát sa na ne vyserie a... ? Výsledok rovnaký ako keby to bolo pod ŽSR...

Ale prapovodne si treba položiť otázku, či by "centralisti" vobec pristúpili na "decentralizáciu" toho bordelu a či by kraje vobec do tohoto bordelu šli...

Sekundárny efekt, slovensko špecifický, by bol politicky - Marianko, sereš sa do čo ho nemáš? Tak ti tam do tej Štiavnice pošleme kontrolu. A titulky v médiach: Ohrozenie životov cestujúcich! Porušovanie noriem a predpisov! Zastavenie dopravy pre katastrofálny stav trate! Chceš? Ber! A že je trať v stave, v akom ju mali ŽSR 25 rokov? Koho to zaujíma...

Som presvedčený, že tadeto cesta nevedie, že treba hľadať inú...

» Clansman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 192 4.4.2017 22:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Lokálky aneb Co s nimi

Obaja predsa vieme, že to ide aj centrálne. Respektíve, že by to mohlo ísť. Náš pohľad sa líši v tom, že kým ty veríš, že by to mohlo ísť aj u nás v nejakom rozumnom časovom horizonte, ja tento optimizmus nezdieľam. Pre ten kontext, ktorý som spomínal na začiatku. Kým sa ten nezmení... Lenže kedy sa zmení? Toť otázka.

K tej delimitácii, zbytočné rozvádzať do detailov čosi, čo nie je na programe dňa. Samozrejme, kraje by buď museli zakladať vlastné prepravné spoločnosti, alebo si výkony objednávať. Detto zabezpečenie údržby infraštruktúry a servisu vozového parku. Vôbec nejde o nepredstaviteľnú situáciu. Všetko, čo som považoval za podstatné, som k tomu už povedal. Nechce sa mi opakovať sa.

Ani sa mi nechce znova opakovať, že delimitáciu som spomenul ako jeden z príkladov, ako možnú cestu. Sotva sa tu nájde niekto, kto by si radšej nezvolil inú cestu, o ktorú by sa pričinilo osvietené vedenie železničných spoločností a vládnuca garnitúra. Lenže tu je dnes, zdá sa, cesta zarúbaná. Bezplatné vlaky a šachovanie s IC - to je mentálny svet tých, ktorí majú moc, aby priniesli kvalitatívne zmeny do regionálnej dopravy. A o moc lepšie to veru nebolo predtým, ba ani ešte predtým. Tak neviem, naozaj neviem, kde brať optimizmus a veriť, že sa to čoskoro zmení. Na tomto fóre fungujem už nejakých 13 rokov. Za tie roky som bol svedkom, ako ľudia verili v to či ono, spoliehali sa raz na toho, inokedy zas na iného. A lokálky, o ktorých je táto debata, za tú dobu pustli a pustli a... pustnú dodnes. A tie, ktoré nepustnú, tiež nejako extra neprekvitajú.


nasledujúce príspevky »