Naše téma: Přímá vlaková spojení

» Návrat

Pridané: 12.6.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Přímá vlaková spojení V minulosti bylo cestování na větší vzdálenosti záležitostí na celý den. Existovala četná přímá spojení, která však jezdila jednou (nebo o málo vícekrát) denně. Tento systém se ale ukázal jako nevyhovující a ustoupil taktovému grafikonu s hustou dopravou na jednotlivých linkách. Přesto v prosinci začal opět jezdit rychlík do Meziměstí a přímý vlak Praha – Liberec je na spadnutí.

Jízda vlakem je pro většinu lidí stres. Cestující doufají, že se do cíle dostanou včas, že jim neujede přípoj atd. Z tohoto úhlu pohledu mají přímé spoje obrovskou výhodu, protože u nich odpadá strach z přestupu. Doba se však změnila, v téměř každé domácnosti je aspoň jedno auto a železnice potřebuje konkurovat rychlostí a četností spojů. Jenže vypravovat každou hodinu obrovské množství vlaků jedoucích přes celé Česko není možné jak z hlediska ekonomiky, tak kapacity infrastruktury, a tak jsme nuceni přestupovat mezi menším počtem železničních linek, které jezdí častěji než dříve.

Občas se ale objeví hlasy volající po návratu přímých spojení. V poslední době si přímé spojení s Prahou (ráno tam, večer zpět) vymohla Opava a Náchod. Rychlík Meziměstí – Náchod – Hradec Králové – Praha jezdí ve velmi brzké poloze v 4.26 z Meziměstí a do Prahy přijede před osmou ranní v 7.48. Vlak, objednávaný v úseku Meziměstí – Hradec Králové Královéhradeckým krajem, později jet nemůže, jelikož o hodinu později jezdí rychlík Letohrad – Hradec Králové – Praha a náledující časovou polohu má zabrané MD s rychlíkem z Trutnova. Opačný směr je neúplně symetrický, z Prahy jede nejdříve Letohrad a pak až Meziměstí (17.07 – 20.39), byť s odstupem dvou hodin.

Pár rychlíků „Dobrošov“ představuje zásadní zásah do hodinového taktu spěšných vlaků. Kvůli horší dynamice jízdy musí souprava 750.7 + 3× B249 projet dvě zastávky, v nichž Regionova zastavuje na znamení. V úseku Václavice – Starkoč brejlovec sune vozy před sebou, pročež zde má jízdní dobu 6 min (místo čtyř). Největší komplikace však vlak způsobuje v Hradci Králové hl. n., kam dorazí do taktového uzlu v 6 hodin. Po příjezdu vlaku je na jeho konec přivěšena kmenová část rychlíku s oddílem 1. třídy a převažujícími klimatizovanými vozy a teprve poté proběhne výměna lokomotiv (750.7 za 163). Jenže v tu dobu má odjíždět osobní vlak do Pardubic, kterému však kříží cestu posun, a tak dochází ke zpožděním a v Pardubicích cestující běhají po nádraží, aby jim neujel přípoj.


Pokud rychlíky z Prahy do Liberce vyjedou, budou vedeny RegioSharky. Zde 844.030-7 během národního dne železnice v Hradci Králové (26. 9. 2015) © Dominik Havel

Zatímco tyto potíže se týkají pouze rychlíků „Dobrošov“, narušení konceptu se týká všech jednou denně jezdících přímých vlaků. Cestující na trati do Meziměstí a Broumova si zvykli, že ve vlaku mohou bez problémů přepravovat kola i kočárky, což v B tak snadno nelze. Oddílové vozy navíc nejsou pro regionální dopravu vhodné kvůli malým nástupním prostorům. Lepší vozy ale ČD údajně nasadit nemohou s ohledem na vybavení stanice Meziměstí – kdyby do Meziměstí jela kmenová souprava s vozy ABpee a Bpee, brejlovec by musel být údajně celou noc nastartovaný.

Na případu rychlíků Praha – Liberec je překvapující, že mají být zavedeny, přestože budou mít dvojnásobnou jízdní dobu oproti autobusům. Autobus zvládne cestu za 65 min, vlaku však jízda zabere 123 min. Argumentovat přímým spojením z nácestných stanic do Prahy přitom nelze, protože běžné přímé vlaky jedou už z Turnova. Údajně „je hodně lidí, kteří každodenně do Prahy dojíždí za prací a vlak by určitě využili“. Podle mě však právě tito do vlaku kvůli jeho jízdní době (a trasování přes Nymburk a Poříčany se souvisejícími zpoždění na koridoru) nikdy nesednou… Pozitivní alespoň je, že cestujícím na většině trasy bude nabídnut RegioShark místo obvyklé řady 854.

Je nutné obnovovat přímá spojení na úkor pravidelnosti a konstantního pohodlí na lince?

Jaké výhody a nevýhody mají přímé vlaky?

Úvodní snímek: Ranní R 950 „Dobrošov“ v Hradci Králové hl. n., 16. 2. 2017 © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 65     Stránky: / 4     Výpis:    
» Zodiac Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 22.6.2017 17:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Trochu bych se zastal vlakového spojení Liberec - Praha versus BUS.
Jančurbus sice zvládne sice jízdu za cca. 65 minut ovšem na kraj Prahy, ale pokud se chcete dostat např. na Hlavák, tak si k tomu ještě připočítejte cca. min.30minut a pak z toho je skoro 100 minut vůči 155 minutým vlakem s přestupem v Turnově, ale rovnou na Hlavák.
O tom jaká je infrastruktura železniční k nám na sever víme své, to se v brzké době jen tak nezlepší.
Ale zpátky ke spojení Liberec - Praha......pokud by se někomu rozsvítilo a první "pražák" by vyjížděl tak brzy aby se stihli přípoje na jih a západ / na východ je stihnete prvním Pardubičákem/ myslím, že by to bylo zajímavé a lidi by si vlak našli i přesto, že je to o hodinku delší.Protože autobusem se pozdně ranní ne úplně ty brzké moc stihnout nedají.
A bylo by to bez přestupu a pohodlnější než bus pokud cestujete z bagáží...
Ono každý si jede čím uzná za vhodné, kdo nespěchá klidně jede vlakem....kdo chvátá třeba i taxíkem


» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 843 20.6.2017 17:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Ve 4.30 sice moc lidí z HK nejede, ale v 5 z Pardubic je vlak na Prahu docela plný - odhadem 90 lidí z Pardubic a cestou další přistupují, až se vlak (InterPanter) v Kolíně skoro úplně zaplní. Podle mě by na takto prestižní relaci jako Pardubice - Praha (kde naopak ani auto nemá šanci) mohl jet nějaký vlak i o hodinu dříve (nebo o půl, zejména pro lidi z Kolína, kteří se mohou na čím dál pomalejší S-Bahn vykašlat). První spoj na Ostravu bych pak čekal také v 5 nebo nejpozději v 5.30, další by přistoupili v Ústí nebo ČT.

» Ic540 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 20.6.2017 10:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Aleš_Liesk : Dovolil bych si částečně nesouhlasit.
Ve 4:30 se sice stovky lidí z HK do Ostravy určitě nenajdou.
Ale ten vlak ty stovky trase nasbíra.
Proto jsem proti likvidaci okrajových spojů. A vlak musí odněkud vyjíždět.
Přece jde právě o objednávku a ta by měla být kompletní.
Na první vlak v šest třicet se taky můžu vykašlat když jedu v jednom dni na delší vzdálenosti...
Pojede li někdo na Kokořín. A bydlí kousek. Může vstávat i v devět.......
Takhle je to rok od roku horší a o ničem.
Já jsem musel vlak omezit o 90?%. Jen proto, že se omezují okrajové spoje.
Nejen jako příznivec dopravy jsem z nastalé situace znechucen.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 229 19.6.2017 9:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Dominik: já vás chápu. Ale vy zase asi budete chápat dopravce (objednatele), že vypraví (objedná) vlak jen v takové poloze, kde o něj bude určitý zájem.
Pokud by ve 4.30 ráno jezdily z HK do OV stovky chudých studentů, tak takový vlak asi objednán bude.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 843 16.6.2017 21:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Aleš_Liesk.: Já jsem student a peněz nazbyt fakt nemám. Takže i kdyby v tom čase jelo B, tak bych to uvítal. Dokonce jsem uvažoval i o cestě Bohemií, ale to jsem zavrhl ze zmíněných důvodů - z programu jsem chtěl něco mít.
V roce 2007 bych jel z Hradce v 4.23 Os do Pardubic, jehož ucelená souprava z Beer pokačovala jako R do Bohumína. Do Vendryně bych přijel v 9.37. Dnes, po miliardových investicích do infrastruktury a vozidel, jede první vlak na Ostravu z Pardubic v 6.39, a tak bych se do Vendryně dostal až v 10.33, což bylo pro moje účely pozdě. Navíc bych jel na tři jízdenky a tři přepravní smlouvy, takže bordel jak má vypadat. A ČD? Ty jedou ještě později než RJ (v 7.21) a žádné ucelené soupravy nenabízí - jen nějakou skrumáž ze Šumperka.

» Ic540 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.6.2017 15:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

SZKV :
Dle mých informací by EX1 neměla jezdit na Slovensko, ale být orientovaná více na Polsko.
Respektive časy této linky...
Spojení Praha Žilina EX2 je jasné.
Když bych spekuloval o JŘ a byl z ČD.
Tak z Prahy do Žiliny v taktu jak je tomu dnes od 5:22 do 15:22 přes Púchov a místo Pernera nechal jet do Žiliny raději Hutnik.
Kdyby točil jako okrajový spoj až v Martině tak si myslím že by si to cestující našlo.
Během dne rychlíky Zvolen Ostrava a zpět...
Ono spojení z Žilinského kraje do Ostravského je lepší než odvratně.
Myslím a poukazuji samozřejmě na okrajové spoje. Denní četnost je výrazná...
A taky se dostávám tímto k pohádce o Excelsioru...

Pravděpodobně pojede v úseku Ostrava Žilina Zvolen více rychlíků.
Taková větev by měla svůj význam a fungovala by podobně jako Bohumín Brno Praha.
Když není na jednokolejné trati problém, tak se souprava v Brně jen přehodí na další vlak Brno Praha. Když problém je tak z Brna jede souprava jiná.
Totéž by mohlo fungovat na spojení Ostrava Zvolen a tím dělící bodem bude Žilina...
Tož uvidíme co bude a jak se to vyvine....

» Ic540 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.6.2017 15:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Aleš_Liesk. No vy možná máte problémy to vydržet a neklimbnout...
Ale víte kolik lidí dojíždí na různé akce školení a semináře z Ostravská do Prahy na osmou či devátou?
Vlaky dojíždějíci v sedm osm jsou velmi poptávané a vytížené.
Když budu mluvit za ty co takhle několikrát v měsíci jedou z Havířova tak je to na odjezdu 3:23 osobním na přestup do Svinova nebo 4:30 regiojetem přímo z Havířova.
Já se zase setkávám spíše s lidmi co raději pojedou okrajovým či nočním vlakem než spát v Praze.
Ale to už jsme zase zpět u té pohádky o Excelsioru...

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 186 16.6.2017 14:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Niekto má problém že na úseku Praha Liberec ne najkonformnejší dopravca RJ

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 229 16.6.2017 10:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

tehdy bych se tam dostal...
A v kolik byste ráno vyjížděl?
Já jen, že jsem před těmi 10 a více lety poměrně často jezdíval na devátou do Ostravy či Studénky, a stálo to za odpadní produkt. Né že by nejel vlak někdy ve 4.30 ráno (to jel), ale celej den jsem pak byl jak po přejetí parním válcem.
To už je fakt lepší přespat (v Ostravě nebo přinejhorším ve vlaku, jak jsem i byl občas činil), zvlášť pokud jedete pracovat a né poslouchat nezávazné pohádky starého zbrojnoše, při kterých nevadí, že občas zavřete oko a přejdete na pár minut do sleeping modu.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 605 16.6.2017 9:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Přímá vlaková spojení

Dominik.HK: V příštím grafikonu pojede ten první vlak z Prahy ve 4:50 až do Grazu, zpátky se bohužel nic nezmění. Potíž je v tom, že linky v závazku veřejné služby jsou závislé na přísunu peněz ze státního rozpočtu. A když peníze nejsou, tak není nic jednoduššího, než škrtnout vlaky v okrajových polohách, protože těmi jezdí jen málo lidí a hlavně důchodci spí a pro šotouše je tma, takže nikdo žádné dopisy nepíše. Osobně se domnívám, že závazek veřejné služby je od toho, aby zajistil spojení v nějaké ucelené síti po celou dobu občanského dne bez ohledu na velikost poptávky (jsou relace, kde třeba kvůli řídkému osídlení plný desetivozový vlak nebude ani ve špičce), ale jsem s tímhle názorem celkem osamocen. A osobně mi dost vadí třeba to, že poslední vlak z Plzně do Prahy jede (a na tom se bohužel se zavedením expresního segmentu nic nezmění) už v 9 večer- o hodinu později by to bylo určitě celkem vhodné. Ale co dělat, když zdroje prostě nejsou a ministerstvo financí nám hodlá příští rok dát na zajištění dopravní obslužnosti jen to, co letos, přičemž nový dopravní koncept na trati 170 vyjde i v téhle poněkud osekané podobě proti letošku o desítky mil. Kč dráž než letos. Kouzlo toho kvalitního rozsahu na lince R14 je v tom, že se ta linka kdysi dávno (tuším v roce 2005) soutěžila. A ČD tam daly vyloženě dumpingovou cenu 18 Kč/km, takže nebyl problém objednat dopravu v plném rozsahu. Dnes je cena za kilometr o dost vyšší, ale když už vlak jednou jezdí, tak je obtížné ho rušit- zejména když v tomhle případě jsou ty rychlíky zařazené do integrovaného systému na Liberecku a ten si stávající rozsah důrazně žádá (on poslední vlak z Liberce v 8 večer taky není nějak extrémně pozdě...). A v dopravních konceptech na soutěže ten plný rozsah dopravy á la R14 je všude, je to ovšem závislé na tom, že vysoutěžený dopravce bude muset být o 20-40% levnější, než ČD dnes. Linka R25 je v tomto ohledu výjimkou, protože zoufale nízký (ne)zájem cestujících o předchozí podobu této linky žádné rozšiřování provozu věcně neodůvodňoval (a teď je provozní koncept smluvně na léta fixován).
IC540: Z pohledu MD je hlavní linka z Prahy do Žiliny ta přes Horní Lideč. Tam si totiž můžeme určovat časové polohy, dají se se slovenským ministerstvem dohodnout nějaké přípoje a celkově je prostě jednodušší vyjednávací situace, když se dohadují jen dvě ministerstva a dopravci jezdí, co se objedná. Na Ex1 přebíráme vlaky do závazku v Ostravě, přičemž časové polohy spojů v úseku Praha- Ostrava si určují ČD samy a nenechají si do toho mluvit. Potíž je v tom, že jimi určená poloha těch vlaků v Ostravě neumožňuje jejich vedení tak, aby to zajímalo i slovenskou stranu, takže ze Slovenska je dlouhodobý tlak na osekávání tohoto spojení. Na tomhle se přitom do doby zavedení koncesního modelu a tudíž odstranění té bezbřehé komerční konkurence nic změnit nedá, navíc ze strany komerčních dopravců je dlouhodobý tlak na odobjednání linky Ex1, takže tahle linka je a bude prostě nesystémová.

nasledujúce príspevky »