Naša téma: Nové vlaky na Ukrajinu

29.4.2019 8:00Zdroj: Miniisterstvo dopravy a výstavby SR - tlačová správa

Naša téma: Nové vlaky na Ukrajinu

Na východe Slovenska pribudnú nové vlaky. Konkrétne štyri páry vlakov spúšťa ministerstvo dopravy na trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany, ďalšie dva páry spoja Košice a ukrajinské Mukačevo. Je to výsledok spoločnej dohody o obnovení osobnej železničnej dopravy na oboch stranách. Vlaky začnú premávať od letnej zmeny grafikonu, t.j. od 9. júna 2019.

 ,,Som rád, že sa nám relatívne rýchlo podarilo nasadiť nové vlaky, ktoré určite pomôžu celému regiónu. Nové železničné spojenie medzi Mukačevom a Košicami pomôže zlepšiť dopravu a zatraktívni tento región pre turistov. To samozrejme prinesie aj viac lepších pracovných miest,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Približne 30 kilometrov vzdialené Bánovce nad Ondavou a Veľké Kapušany budú spájať vlaky počas pracovných dní. Nové spoje majú zjednodušiť dochádzanie predovšetkým študentom a pracujúcim, čomu boli prispôsobené aj časy ich príchodov a odchodov. Zároveň budú nadväzovať na ďalšie regionálne vlaky, čo cestujúcim umožní rýchly a pohodlný presun do/ z Košíc a tiež Humenného.


Železničná stanica Košice (19.3.2006) © Ing. Marian Šimo

Nové vlaky na trati Košice – Mukačevo budú od júna premávať denne. Obsluhovať však nebudú len tieto mestá, ale cestujúcim umožnia prestúpiť na diaľkové spoje smerom na západ, resp. východ. Vlaky budú mať zabezpečené prípoje na ukrajinskej strane smerom na Odesu, Kyjev, Charkov a Ľvov, na slovenskej bude možné prestúpiť na Prešov, Bratislavu a Prahu.

Pri prechode štátnou hranicou musia byť dodržané všetky podmienky pre vstup na územie druhej krajiny, pričom pre Slovensko zároveň platia aj pravidlá vstupu do Schengenského priestoru. Cestujúci preto musia rátať aj s hraničnými kontrolami, a to v Čiernej nad Tisou a v ukrajinskom Čope.

Nové vlaky na Ukrajinu budú zabezpečované slovenskou súpravou. Keďže zo Slovenska do Mukačeva je vedená aj trať tzv. normálneho rozchodu, v týchto vlakoch nebude potrebné presadať ani vymieňať podvozky.


Železničná stanica Mukačevo (20.9.2006) © Ľuboš Tomka

Dodatok redakcie VLAKY:NET:

Ďalšie informácie k tejto pomerne stručnej tlačovej správe ministerstva, aj keď iba k jej časti venovanej vlakom na Ukrajinu, nájdete na známom českom dopravnom webe. Je tam uvedený zatiaľ len predpokladaný cestovný poriadok aj už zrejme definitívne stanovená cena lístka na povinne miestenkové spoje, ktoré budú vedené motorovou jednotkou radu 813/913. Ak vás toto všetko prinúti k zamysleniu, neváhajte sa o výsledok svojho intelektuálneho výkonu podeliť s ostatnými čitateľmi v nasledujúcej diskusii. Tá určite inšpiráciu v podobe tradičných nápovedných otázok nepotrebuje.

Úvodná snímka: Súprava ZSSK v Čope (16.7.2016) © Libor Peltan

Súvisiace odkazy