Naše téma: Regionální obsluha

» Návrat

Pridané: 9.10.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Regionální obsluha Stabilní příliv cestujících do vlaků a naopak úbytek cestujících v autobusech. Tak by se dala charakterizovat veřejná doprava v Česku podle článku na webu Zdopravy.cz, který vyšel před týdnem. Protože nejvýraznější odliv cestujících postihl regionální autobusy, zaměříme se dnes na to, jak by se dala zlepšit regionální doprava jako celek.

V uvedeném textu se píše, že za první pololetí poklesl počet cestujících v regionálních autobusech o 3,5 %, což je alarmující hodnota. Je tedy namístě se zabývat tím, proč lidé z autobusů utíkají a co je může přilákat do veřejné dopravy.

Prvním aspektem jsou vozidla, tedy oblast, ve které má z podstaty věci navrch železnice. V moderním regionálním vlaku lze relativně pohodlně relaxovat i pracovat, což je podmíněno klidným chodem vozidla a malými silami působícími na cestujícího. Zvláště v první třídě není problém na stolku pracovat s notebookem. Zato v autobuse lze pohodlně jen poslouchat hudbu a v závislosti na stavu silnice číst knihu nebo časopis. Cestujícího obtěžují časté změny rychlosti a na oblíbenosti nepřidá ani fakt, že autobus využívá stejnou infrastrukturu jako automobil a ještě ho zpomalují zastávky a ne úplně přímá trasa. Zároveň nelze očekávat, že cestující uslyší na minibusy, lehké motorové vozy a další low-costová řešení. Doprava se pak dostává do začarovaného kruhu nedostatku cestujících, snižování kapacity a kvality vozidel a omezování jízdního řádu.


Motorové vozy řady 810 jsou doménou řady „zachráněných lokálek“ v Česku. Dokáží ale nalákat nové cestující a jezdí vůbec tam, kam lidé potřebují? (Borohrádek, 29. 7. 2015) © Dominik Havel

Ten je totiž dalším bodem, který ovlivňuje, zda člověk pojede veřejnou dopravou nebo ne. Uvádí se, že nejdelší běžně použitelný takt ve veřejné dopravě činí 1 hod., v horších případech se dají snést dvouhodinové odstupy mezi spoji. Zároveň je třeba dbát na existenci večerních spojů, které rozvážejí občany z kulturních akcí, zábav, ale i zaměstnání. Platí jednoduchá poučka, že nejede-li cestující zpět, nepojede ani tam. Náhodné spoje nebo čtyřhodinový takt sice znamená, že lidé bez auta se dostanou, kam chtějí, ale rozhodně nepřiláká nové cestující.

Nepříliš zmiňovaným faktorem je ovlivnění využití místní nebo regionální veřejné dopravy nadřazenou vrstvou VHD. Například kvalitní a hustě jezdící regionální vlaky dokážou přilákat cestující i z obcí kolem trati, pokud se autobusové spoje v přestupních stanicích vážou na časovou polohu vlaků. Cestující je v důsledku ochoten nějak přežít 15 min cesty v minibusu nebo jiném nepříliš pohodlném vozidle, aby následně přestoupil do vlaku, v němž může v klidu pracovat nebo relaxovat. Stejně tak to funguje mezi regionální a dálkovou dopravou nebo vnitrostátní a leteckou dopravou. Pokud je hlavní dopravní prostředek dostatečně lákavý, cestující je tolerantnější k nedostatkům dopravy místního významu. V případě regionů podporuje tuto myšlenku přestupní tarif v rámci IDS, jenž způsobuje, že rozdíl jízdného za samotný vlak a vlak s návazným autobusem je minimální. Cestující pak snadno přijde na to, že dojíždění autem na nádraží se mu nevyplatí.


Regionální doprava v okolí Prahy má daleko větší šanci na úspěch jednak díky přeplněným silnicím přímo v hlavním městě, ale také díky relativně kvalitní a často jezdící železniční dopravě, na kterou jsou navázány autobusy. (Praha-Radotín, 27. 5. 2017) © Dominik Havel

Opomenout nemůžeme ani krajní možnost přenechat plošnou obsluhu venkova individuální dopravě (auto, jízdní kolo). Například v publikaci Svazu cestujících ve veřejné dopravě Role regionální železnice ve 21. století se objevuje myšlenka, že vlak má být páteří veřejné dopravy, a protože česká železniční síť je dostatečně hustá, není potřeba další regionální VHD – lidé budou jezdit autem na P+R parkoviště u nádraží nebo se dopravovat na kole či po svých. V takovém případě ale musí být hlavní dopravní prostředek natolik kvalitní a spolehlivý, že donutí lidi zanechat auto na P+R parkovišti, a ne jet automobilem až do cíle cesty.

Do jaké míry jste spokojeni s regionální dopravou v Česku, na Slovensku a ve vašem kraji?

Znáte nějaké příklady železničních tratí s kvalitní dopravou, která láká i obyvatele okolních sídel?

Souhlasíte s názorem, že plošná obsluha veřejnou dopravou se nemá řešit?

Jak konkrétně by se dal zastavit odliv cestujících z regionálních autobusů? Může pomoci železnice? Kde vzít na zlepšení prostředky?

Úvodní snímek: 24. 6. 2016 - Tanvald: dvojice motorových vozů RS1 840.001-2 a 840.008-7 © Dominik Havel

Dominik Havel
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 67     Stránky: / 4     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 901 18.10.2017 13:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Jednička v Ešusu u mne komfort není. A skutečně komfortní VHD vyjde pro 99% populace dráž, než vlastní auto, zejména když necestuji sám. Včera jsem si všiml jednoho billboardu: ČD nabízejí Praha - Vídeň ,,od" 320 Kč, Jančura to umí, sice jen do Bratislavy, ale i do Košic ,,od"279 Kč, přičemž jezdí po stejných kolejích, jako ČD. Jenže Jančura holt neživí přebujelý a nenažraný management, takže může jezdit levněji.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 17.10.2017 10:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Už vidím Aleška, jak jede do Brna autobusem
To jste mohl vidět několikrát. Nevím, proč máte utkvělou představu, že autobusem bych zásadně nejel.
To, že vy byste ze zásady nikdy nevlezl do jedničky neznamená, že podobné striktní zásady ohledně jiných dopravních prostředků mají i ostatní.

mnohem více komfortu
Vidíte, a já si více cením komfortu ve vlaku. Kafe zdrama oželím, možnost se projít naopak uvítám.

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 134 16.10.2017 17:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Na Slovensku máme o necelé 3 týždne župné voľby. V Bratislave kandiduje aj doterajší župan Frešo s "chytákom" prísľubu dopravy zdarma. VÚC a teda jej predseda- župan pritom má pod palcom len objednávanie regionálnej autobusovej dopravy. MHD patrí pod bratislavský magistrát, na ŽSR a RJ páky tiež nemá. Čiže BID na úrovni župy zdarma je nesplniteľný sľub a z rozpočtu župy nefinancovateľný.
Môžeme iba dúfať, že si zvolíme lepšieho župana .

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 901 16.10.2017 15:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Už vidím Aleška, jak jede do Brna autobusem! Ale jedno je zajímavé: Jančura jezdí do Brna každých 30 minut, teď mu ještě konkuruje Flixbus a přesto má ve všední den autobusy plně obsazené!!! Už jen toto o čemsi svědčí a pro ČD to lichotivé rozhodně není. A pokud jde o mimořádnosti: Nic není absolutně spolehlivé, ale zajistit náhradní autobus bude většinou rychlejší, než zajistit náhradní vlak, zejména na jednokolejce. Vyhnout se problematickému místu je na silnici také jednodušší, zejména, když řidič dostane včas varování; vlak narazí do spadlého stromu a je vymalováno. Výsledkem je, že silniční doprava je mimořádnými událostmi mnohem méně ovlivnitelná, pokud nejde o opravdu totální kalamitu a v autobusu mám za nižší základní cenu mnohem více komfortu. ( Praha - Bratislava od 279 Kč, Praha - Košice za totéž)! Toť vše.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 962 16.10.2017 15:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

není úkolem dokázat ... ... ale vyvrátit ...

Vzhledem k tomu, komu vyvracíš a dokazuješ, je naděje na úspěch stejná, jako snaha naučit velblouda hrát na housle. Já osobně už to vzdal.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 16.10.2017 15:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Už asi podesátý: není úkolem dokázat, že vlak je levnější, ale vyvrátit tvrzení o místence za 200, srovnání Jančura ZTP versus ČD neZTP a další záměrná zkreslování.
Srovnání "výjimka" x "běžné" je opět ve stejném duchu.
Kdysi chodily zájemcům tzv. Bláboly - denní svodka mimořádností na síti SŽDC. Sledoval jsem tam projetí zastávek a návěstidel. Samozřejmě že u ČD jich bylo více, ale v přepočtu na vlkm by to vycházelo plus mínus autobus stejně (vzhledem k malému počtu vlaků u Jančury by se to muselo sledovat přes několik let, v 1-ročním horizontu mě pro vyslovení názoru "plusmínus stejně" neuráží ani poměr třeba 3 :1)

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 901 16.10.2017 11:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Aleš:
ZTP Praha - Brno je za 87, bus Praha - Brno - Praha za 92. Ale vlak je levnější, že? A pokud jde o ty nehody a mimořádnosti, co je u Jančury výjimka, je u ČD běžné.
Honza: V Low cost minibar nejezdí.
Max:
Když není o čem diskutovat, jakože není, tak se holt musí mlžit. A 1 Max - 0,75W.

» Honza7887 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 34 16.10.2017 7:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

ČD jsou pro ostudu!

Tak hlavně že ten váš žlutý je vždy dokonalý. Když jsem s ním jel posledně tak jedno WC nefungovalo a další smrdělo přes celý vagón nehledě na to, že ten "žlutý servis" vůbec nefungoval a personál se ke mě dostal až po hodině a půl cesty (kdežto v Ex1 ČD byl u mě minibar do 5 minut). Opravdu nechápu co je třeba na railjetech mezi Prahou a Brnem ostudného

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 962 15.10.2017 20:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

Aleš_Liesk.: Nač ta námaha s psaním tak rozsáhleého příspěvku? Je přece efektivnější diskutovat se zaseklým gramofonem. A kdo má technické vzdělání, ten ví, že

1 azetdak = 0,75 kW.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 15.10.2017 20:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Regionální obsluha

je v busu v ceně ZTP jízdenky....vlak - holá dvojka - 160 Kč.
Proč motáte ZTP s holou dvojkou?
ZTP Praha-Brno s ČD je za 87.
Žlutý bus mi to na zítra nabízí od 169 do 199, vlakové spoje jsou od 129 do 299.

místenka ... podstatné je, že je u dráhy za příplatek
Už vám tu několik lidí řeklo, že při nákupu přes net je místenka ZADARMO. Fakt nejste schopnej si to zapamatovat?

nemůže se stát, že bys přišel na nádraží a zjistil, že do busu se nedostaneš.
Na zítra v 5.00, 5.30, 7.00, 7.15, 7.30 je už vyprodáno. Do busu se dostanu leda tak, že si mě někdo zabalí do kufru .

Na silnici, pokud řídíš, máš vždy šanci něco udělat,
Těch 600 mrtvejch za rok to "něco" neuděali proč? Nechtěli? Nebo o tý vaší skvělý radě nevěděli?

pojedu jen s Jančurou
ŠŤastnou cestu!
Brno – Čtyři Slováci zahynuli při tragické dopravní nehodě autobusu Student Agency u slovenského Trenčína na dálkové lince...
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/nehody/nehoda-zluteho-autobusu-nejmene-20081003.html

Brno - Dvaadvacetiletá stevardka brněnské společnosti Student Agency zemřela při ranní nehodě žlutého autobusu na cestě zitalské Padovy...
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/pri-havarii-ceskeho-autobusu-v-italii-20080925.html

Brno - Vystrašení a plní otázek zůstali cestující, kteří v pátek dopoledne cestovali z Prahy do Brna žlutým autobusem. Jejich autobus totiž znenadání zastavila hlídka dálniční policie, nasadila řidiči pouta na ruce a odvedla jej pryč.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/ridice-student-agency-zatkli-primo-20080912.html

nasledujúce príspevky »