Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

» Návrat

Pridané: 2.7.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku? 3. dubna 2018 byla obnovena pravidelná osobní doprava na čtyřkilometrové lokálce z Čelákovic do Mochova, o čemž jsme naše čtenáře informovali prostřednictvím aktuální reportáže. V diskusi k ní mnozí vyjádřili pochybnost, zda nové spoje budou natolik využívány, aby byl jejich provoz, hrazený z veřejných prostředků, obhajitelný. A stejnou otázku si po čase položil i kdosi jiný.

 

 

 

Středočeský kraj provedl po dvou měsících provozu první oficiální sčítání cestujících na obnovené lokálce Čelákovice – Mochov. Výsledkem je, že novou linku s označením S24 využije denně 40 až 50 cestujících. To při šesti párech spojů vychází při kalkulaci s horní hranicí na čtyři lidi na vlak. Kraj a jeho dopravní organizátor IDSK je s výsledky spokojen. „Hodnotit linku po prvních dvou měsících provozu je velmi odvážné, vždy to nějaký čas trvá, než si nové vlaky najdou pravidelné cestující. Přesto musím říct, že nás čísla mile překvapila,“ uvedl ředitel IDSK Pavel Procházka. Sčítalo se ve všech spojích v období od 28. května do 8. června. Vlaky vozí cestující v podstatě jen ve směru přepravní špičky, tedy ráno jako návoz směrem ku Praze a večer do Mochova. Opačně (ráno do Mochova, večer na Prahu) jezdí fakticky prázdné.


M 152.0535 v roli Os 18323 přijíždí do Čelákovic (3.4.2018) © Jiří Řechka

Při počítání jen návozového směru průměr vychází zhruba na sedm až osm lidí na vlak. Největší zájem je pode IDSK o ranní spoje, které přijíždějí ráno na sedmou a na osmou hodinu do Čelákovic. Běžně vezou mezi 10 a 15 cestujícími. „Na to, že tu motoráčky jezdily v době sčítání teprve dva měsíce, je to slušný výsledek,“ doplnil Procházka. Tuto zvěst jsme si mohli 27. června přečíst na stránkách internetového deníku Zdopravy.cz. Když tak učinil jeden registrovaný návštěvník našeho webu, nikoliv náhodou čelákovický usedlík, nemohl si odpustit poněkud nekorektní komentář. Později se zamyslel a připojil úvahu hlubší a méně expresivní, která stojí za přečtení. Stejně jako příspěvek další, od kohosi jiného. Nezajímavá není ani diskuse pod citovaným článkem, s jejímž vyzněním poněkud neladí výsledek do něj vložené ankety:


Stav hlasování 1.7.2018 v 17:00 hod.

Ale vraťme se k odkazovaným diskusním příspěvkům. Opakují se v nich názory, že společnost KŽC Doprava má zřejmě jakési nadstandardní postavení v rámci Pražské integrované dopravy, tedy u společností ROPID a IDSK. Cosi takového ostatně naznačuje i poslední vývoj „kauzy“ linky S34: Linku S34 mezi Masarykovým nádražím a Čakovicemi bude až do roku 2028 provozovat bez soutěže společnost KŽC Doprava. Vlaky společnosti KŽC Doprava jezdí na lince S34 od roku 2014. V době, kdy pražský organizátor dopravy Ropid požadoval po jiných dopravcích například nízkopodlažnost či klimatizace, nový dopravce nasadil na trať desítky let staré motorové vozy řady 810. Cena za jeden kilometr začínala na 76 korunách, letos se vyšplhá až na 99,76 Kč. A v budoucnu to bude dokonce 180,98 Kč, jak se píše dále.


Os 7766 linky S34 Praha Masarykovo n. - Praha-Čakovice ve výchozí stanici (20.11.2013)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

KŽC Doprava tak obsluhuje městskou linku vozidly vhodnými spíš pro turistické vlaky, které tento dopravce provozuje i v dalších krajích, jak uvádí na svém webu. Historickým pokračováním jednoho z nich je i současná obsluha mochovské lokálky. Její délka i nasazené vozidlo svádí ke srovnání s koncovým úsekem trati 024 mezi Mlýnickým Dvorem a Štíty, na němž byla relativně nedávno obnovená osobní doprava dnem 10. června 2018 naopak zastavena. Pardubický kraj tak učinil v rámci opětovné změny dopravní politiky, Důvod toho konkrétního kroku tkví (krom slabé vytíženost) hlavně v tom, že úsek leží už na území sousedního kraje. Jenže proti mochovské lokálce je tu zásadní rozdíl – obsluha těch 4 kilometrů tratě nevyžadovala ani vozidlo ani jeho obsluhu navíc, jen trochu nafty, z níž se část stejně spotřebuje při čekání.


Našlapaný 810.292-3 jako Os 20508 před odjezdem ze Štítů do Lichkova (1.10.2011)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Závěrem chci ještě upozornit, že ona výše uvedená anketa je svou otázkou poněkud zmatečná, protože někdo sice může 50 lidí denně na mochovské lokálce považovat (vzhledem ke svým původním předpokladům) za úspěch, ale nikoliv už za ospravedlnění jejího obsluhování daným způsobem. A teď už otázky naše vlastní, jako vždy jen coby relativně volný rámec pro uvažování a výměnu názorů:

Domníváte se, že pravidelná obsluha mochovské lokálky v rámci závazku veřejné služby je naprosto v pořádku?

Je podle vás něco pravdy na podezření, že KŽC Doprava má výjimečné postavení u organizátorů některých IDS?

Co si myslíte o opětovném zřízení jakési „železné opony“ na lokálkách překračující hranice Pardubického kraje?

Úvodní snímek: M 152.0535 před odjezdem z Mochova do Čelákovic jako Os 18324 (3.4.2018) © Jiří Řechka

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 31     Stránky: / 2     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 13.7.2018 12:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

tratovak:

2) Čo si predstavujete pod pojmon "informačné tabule", Kefalín?

Boli už prezentované vo VN, všimni si informačnú tabuľu "260" vľavo hore ako aj tú s podrobnými informáciami vpravo dole:

https://www.vlaky.net/upload/galeria/006743/274996.jpg


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 13.7.2018 12:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

Tak páni moji, oni ten mochovský motorák zazmluvnili rovno do roku 2027:
https://smlouvy.gov.cz/smlouva/5875215

Cca 164 Kč/km...

Tu už slušné slová človeka ani nenapadajú...

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 360 10.7.2018 8:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

@zbynek: 1. takych "honov" tu uz bolo. a bude ;-) 2. inak ani tuto web stranku mi miestni sudruhovia nedovolia otvorit, cim ma opat ochranili.

» BuGEaR Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 341 9.7.2018 21:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

@libor1: Vy jste to zapomněl celkem ukázkově. První bylo chybné politické zadání ze strany Tichého, které se Oredo pokusilo splnit, aby následně z většiny rozumný systém rozbil Dušek (naštěstí se mu to nepovedlo úplně).

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 9.7.2018 21:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... a kradne sa dalej, trest - netrest

Sice je to nesprávná kolej, ale neodolám. Aktuální zvěst o nasr ... soudruzích: Čína spustila hon na „velké krokodýly“.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 8.7.2018 20:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

A ešte k meritu veci. Otázka by nemala znieť, koľko cestujúcich uživí lokálku. Ak k tej lokálke neexistuje alternatíva, tak nech ten vlak kľudne jazdí z verejných rozpočtov aj pre tých 50 ľudí/deň.

Ono je to celkovo o tom, že vlak by mal jazdiť tam, kde je výhodnejší ako autobus, pričom kritériom nemusí byť iba cena, ale aj čas, kapacita, komfort,... (preto je napr. samozrejmé, že zo susedných Čelákovic, ktoré majú cca 12 000 obyvateľov, nejazdí do Prahy, ktorá je za rohom žiaden autobus, ale všetko sa to valí na vlak)

Toto ale nie je prípad Mochova, kde by všetky uvedené atribúty dokázali splniť snáď i taxíky... A v budúcnosti tomu inak ani nebude, lebo Mochov nie sú Milovice, kde sa opravili paneláky, do ktorých sa nasťahovali tisíce ľudí...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 8.7.2018 16:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

A ešte jedna vec mi vŕta v hlave. V GVD nie sú zapracované trasy P Čakovice - Čelákovice, predpokladám ale, že tak ako na začiatku stále jazdí každý deň v tejto trase ako návoz (ad-hoc?). To by znamenalo 68 jalových km aby sa odjazdilo 48 km vo "verejnom záujme"...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 8.7.2018 16:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

Abychom dali prostor i druhé straně

http://www.vlaky.net/online/diskusia/temax.asp?id=6933&kat=2&najdi=850781&n#850781

Dobre, že si ho dal, lebo z neho iba plynie, že tá druhá strana je mino na kvadrát...
1) Mochov je v 2. pásme
2) Čo si predstavujete pod pojmon "informačné tabule", Kefalín?
3) O 6. ráno a o 19. večer rozhodne nie sú Počernice ucpané autami, takže tie píár keci u 33% vlakov neplatia.
4) "Kolejiště v Mochově je podbito, pražce vyměněny" - pod tým si ráčte predstaviť, že sa vymenilo a podbilo pár podvalov vo výhybkách...

V žiadnom prípade tu nejde o nejakých ľudí z Mochova a tomu číslu 50 neverím (leda teda že by sa sčítači zarátali a boli najmenej dvaja) a teda moja odpoveď na otázku č. 1 je - obsluha tejto lokálky z verejných peňazí nie je ani náhodou v poriadku.

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 360 6.7.2018 3:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

@Etienne: media neklamali, kedysi sa popravovalo viac. ale uz roky nie. ta legenda preziva len vo vasich hlavach. a kradne sa dalej, trest - netrest.
jaden priklad - v maji odsudili vysoko postaveneho komunistu za uplatky v dokazanej vyske 26.7 mil usd na dozivotie. inak ze kradol pocas 15 rokov...
http://www.chinadaily.com.cn/a/201805/08/WS5af105eea3105cdcf651c8c9.html

» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 4.7.2018 21:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kolik cestujících uživí jednu lokálku?

Podle článku 44 čínského trestního zákoníku hrozí trest smrti úředníkovi, který přijme úplatek ve výši 100 000 yüanů (285 tisíc korun). V praxi byl ale trest smrti vykonáván jen u zvlášť vysokých sum.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cina-omezi-popravy-kulka-za-korupci-ale-zůstane/r~i:article:673602/
Ale podle jiných zdrojů, článek je starší, už to zmírnili max. na doživotí...
Ale že by nám média lhala do takové míry, že bychom hovořili co legendě, si tedy nemyslím.
Jsme však již mimo téma, dále se k tomu vyjadřovat nebudu.

nasledujúce príspevky »