Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

» Návrat

Pridané: 12.2.2018 8:00
Autor: Mgr. Jiří Mazal, nick: » Etienne

Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ? Řada našich čtenářů ráda cestuje vlakem a využívá ho při svých výletech. Každý však máme různé preference. Někdo má rád pohodlí a vozí se v první třídě, dobrodružný duch si naopak lebedí i na dřevěných lavicích přecpaného vlaku. Na toto téma se blíže podíváme v dnešním tématu.

 

 

 

 

Někteří cestovatelé nedají dopustit na návštěvu "západních" zemí. Švýcarsko je pro ně rájem s perfektně fungující hromadnou dopravou. Čistými a udržovanými vozy se můžete povozit po nádherných horských tratích, kde se naskýtají překrásné výhledy, a unikátními zubačkami vyjedete drahou nejstrmější nebo nejvyšší. Vše působí až příliš dokonale, sterilně a trochu neosobně, ani chladní Švýcaři se s vámi často do řeči nepustí, všude navíc zakopáváte o množství turistů. Nezanedbatelné nejsou ani enormní náklady na takový výlet.


Světoznámý Landwasserviadukt na Albulabahn, která patří k nejkrásnějším švýcarským tratím © Jiří Mazal

Zážitkem je i svezení se rychlostí až 300 km/h po vysokorychlostních tratích zvučných evropských značek, jakými jsou ICE, TGV, Eurostar či AVE. Ne každá „západní“ země ovšem působí stejně, např. v chaotičtěji působící Francii sice zjistíte, že by se s vámi místní i rádi bavili, ale jen pokud umíte francouzsky, v Německu si díky přílivu migrantů někdy nejste jistí, jestli jste se náhodou neocitli v Turecku či jiné blízkovýchodní zemi.


Symbolem vysokorychlostní dopravy se staly též „kachní zobáky“, španělské jednotky ř. 112 © Jiří Mazal

Oproti tomu nemálo cestovatelů míří směrem opačným. Nenechaje se odradit řečmi "běžného" člověka o tom, jak že ho zamordují, se vydávají na Ukrajinu, do Běloruska či Ruska nebo dalších postsovětských republik. Železnice zde připomíná vojenskou organizaci s pevným řádem, vlaky jezdí načas a v relativně dostatečném počtu, i když na komfort si příliš nepotrpí - jízda "na dřevě" tu stále není výjimkou. Lidé jsou však přátelští, po několika hodinách strávených společně v kupé již debatujete o všem možném a jste překvapeni velkou pohostinností, kdy se s vámi ostatní cestující podělují o své početné zásoby. Dlouhá cesta tak uteče neuvěřitelně rychle a ani se vám nechce vlak opustit. Z nádraží, které mnohdy připomíná palác, se vydáváte do města, často působícího nevšedně, s nádechem exotiky a za zajímavost jste u místních považováni mnohdy vy sami.


Ošuntělé „električky“, stejně jako dlouhé soupravy „stodol“, jsou typickým obrazem ukrajinských nádraží © Jiří Mazal

A pak tu máme Balkán, který je světem sám pro sebe. Na relativně malém prostoru nabízí neskutečný mix různých kultur, náboženství, a to se odráží jak třeba v architektuře, tak i v dopravě. Bohužel společným znakem je spíše stagnace železniční dopravy a její zanedbávání. Vojenský pořádek východu zcela chybí, ve vlacích se kouří, umí být neskutečně špinavé, jízdní řády jsou jak noty na buben a o zpoždění není nouze. Letitý vozový park ani nespasí příležitostně nakoupená nová vozidla, neboť vlivem mizerné údržby rychle chátrají. Odměnou je však jízda po čarokrásných tratích v divoké a nespoutané přírodě a zejména pohostinnost a přátelskost místních lidí. Ceny jsou často lidové, vždyť málokde jako v Sarajevu si můžete v klidu posedět přímo v centru starého města a dobře se najíst, aniž byste se přitom strachovali o objem své peněženky.


Bradinska osmica v Bosně patří k nejkrásnějším balkánským tratím © Jiří Mazal

V současnosti se také stává trendem dostat se do cílové země letadlem, a teprve tam se pustit do "šotoušení". Je přeci jen rozdíl, jestli letíte dvě hodiny letadlem, nebo trávíte téměř dva dny na cestě. Jednoduše to vyplývá z razantního zlevnění letenek a nárůstu spojů, nikoliv úbytku dálkové železniční dopravy, jak mnozí mylně vykládají. Pokles počtu nočních spojů je na druhé straně vykompenzován stavbou vysokorychlostních tratí a zkrácením jízdních dob.


Pozvání do kabiny se vám na „západě“ obvykle nedostane, v Turecku jsou naopak strojvedoucí velmi přátelští © Jiří Mazal

Zcela jiná dimenze cestování nastává v případě, kdy se vypravíte do "pravé" exotiky v podobě Srí Lanky, Indie, Číny či Japonska, kde není nouze o extrémní kontrasty, nebo se vydáte do Ameriky či Afriky, kde však mnohde železnice jen degradovala na turistickou atrakci.


Exoticky vyhlížející nádraží v turecké Adaně © Jiří Mazal

Přispějte nám do diskuse odpovědí na otázku stejnou jako v úvodu: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Na závěr vyzýváme naše čtenáře, aby sami navrhli témata do rubriky "Naše téma". Témata můžete psát do diskuse nebo na e-mail jiri.mazal@vlaky.net

Úvodní snímek: motorové jednotky řady DR1A stále brázdí koleje většiny postsovětských republik © Jiří Mazal

Mgr. Jiří Mazal
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 31     Stránky: / 2     Výpis:    
» Allegro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 240 14.2.2018 10:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Pekne je aj na severe v Škandinávii, krásne je na juhu (Apeninsky poloostrov).

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 171 14.2.2018 10:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Švajčiarsko vlakom ma lákalo odjakživa a napokon sme si želanie týždňovým pobytom raz aj naplnili. Dopredu som si ani nedovolil plánovať cestu do Ameriky, ani do Južnej Afriky, ale zhodou šťastných okolností sme predsa precestovali západné pobrežie USA a rok neskôr aj časť JAR. Osobné vlaky v oboch prípadoch, okrem prímestskej dopravy metropol, sú skôr už len turistickou atrakciou. Nákladných vlakov, predovšetkým v USA, sme videli dosť, lež za železničnými zážitkami je lepším cieľom Európa.

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 13.2.2018 20:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Zajímavé téma, možná trochu hůř uchopitelné. U mě je důležité asi to, kam se cestuje, a jestli vlakem nebo ne už je celkem vedlejší, železnice obvykle tak nějak zapadá to charakteristiky země jako takové. Nejvíc mě interesuje ten Balkán, bohužel tam často železnice funguje hůř a hůř. A na tom východě je sice pravda že spojení bývá celkem dostatek, což platí pro ty hlavní relace hlavně mezi městy - pak chce člověk na výlet do hor a zjistí že tam jedou dva vlaky za den, oba k večeru :-)

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 13.2.2018 11:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Já to mám také jednoduché; nikam nemusím, takže jedu kamkoli, kam se mi chce, (pokud se mi chce), a ještě raději pak jedu zpátky.

» upš Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 236 13.2.2018 9:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

.... a ja najradšej cestujem z Važca do Carihradu!

» mikinko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 763 13.2.2018 7:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

No, ja to mám jednoduche .... Ked ideme ráno na burzu do Prahy, tak radšej cestujem na zapad. A keď sa poobede vraciame, tak cestujem radsej na vychod ....

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 12.2.2018 21:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Este dodavam, ze povazujem za spravodlive, ze som za to zvezenie muzealnym krokodilom zaplatil, vediac, ze je to na dobru vec...
A k tomu som mal este vyklad o masine, trati a vselicom okolo trate.

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 12.2.2018 20:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Ja cestujem na vychod sluzobne, teda lietadlom. A na vlaky nemam cas, lebo sluzobka.... Zapad mam vlakmi scestovany dost a par milych prihod odtial mam.
Apropos, v Rakusku som dostal pozvanie do masiny a nie hocijakej, ale priamo do arlberskeho krokodila. (V ramci muzealnej jazdy z Wolfsthalu do Wien Nord este pred modernizaciou trate. Stary pressburgerbahn s mechanikami, rucne ovladanymi zavorami a vypravcom v kazdej stanici.) Je pravdou, ze som ale na ten vlak vlastnil listok. Ale ina je masina a ine sediet medzi hromadou ludi v muzealnom vlaku...
A este jednu prihodu z novsich cias - cakal som na Wien West, kym pristavia vagon s autom ku rampe. A tak som obcumoval taurus. Vyliezol z neho masinfira a rovno, ci sa nechcem podivat dovnutra. Dvakrat mi to ponukat nemusel....

Apropos Rakusania su nam a Cechom mentalne najblizsi. Som medzi nimi nejaky ten rok - dvadsat a mozem porovnavat. Velke mesta - anonymita, ale to sa da predpokladat. Na dedine je to uplne ine. Vo velkej vacsine prijemni ludia. Holt, bez nemciny je to tazsie, ale skuste u nas na dedine po nemecky.... asi dopadnete podobne.


» Halbstadt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 114 606 12.2.2018 19:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Dříve západ, teď už hlavně východ. Vloni Balkán, letos poprvé Ukrajina.

» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 789 12.2.2018 14:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

Keď už chceme riešiť klišéovitý stereotyp o "srdečných ukecancoch" a "studených čumákoch", tak sa obávam, že tu ide skôr o záležitosť sever/juh než východ/západ - bežný Španiel patriaci k politickému Západu bude podľa mojich doterajších skúseností ukecanejší než bežný Estónec patriaci politicky k Východu. Aj keď pre úplnosť treba dodať, že zaujímavé aj povrchné konverzácie už som zažil s ľuďmi zo všetkých svetových strán.

nasledujúce príspevky »