Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ?

» Návrat

Pridané: 12.2.2018 8:00
Autor: Mgr. Jiří Mazal, nick: » Etienne

Naše téma: Cestujete vlakem raději na Západ, nebo na Východ? Řada našich čtenářů ráda cestuje vlakem a využívá ho při svých výletech. Každý však máme různé preference. Někdo má rád pohodlí a vozí se v první třídě, dobrodružný duch si naopak lebedí i na dřevěných lavicích přecpaného vlaku. Na toto téma se blíže podíváme v dnešním tématu.

 

 

 

 

Někteří cestovatelé nedají dopustit na návštěvu "západních" zemí. Švýcarsko je pro ně rájem s perfektně fungující hromadnou dopravou. Čistými a udržovanými vozy se můžete povozit po nádherných horských tratích, kde se naskýtají překrásné výhledy, a unikátními zubačkami vyjedete drahou nejstrmější nebo nejvyšší. Vše působí až příliš dokonale, sterilně a trochu neosobně, ani chladní Švýcaři se s vámi často do řeči nepustí, všude navíc zakopáváte o množství turistů. Nezanedbatelné nejsou ani enormní náklady na takový výlet.


Světoznámý Landwasserviadukt na Albulabahn, která patří k nejkrásnějším švýcarským tratím © Jiří Mazal

Zážitkem je i svezení se rychlostí až 300 km/h po vysokorychlostních tratích zvučných evropských značek, jakými jsou ICE, TGV, Eurostar či AVE. Ne každá „západní“ země ovšem působí stejně, např. v chaotičtěji působící Francii sice zjistíte, že by se s vámi místní i rádi bavili, ale jen pokud umíte francouzsky, v Německu si díky přílivu migrantů někdy nejste jistí, jestli jste se náhodou neocitli v Turecku či jiné blízkovýchodní zemi.


Symbolem vysokorychlostní dopravy se staly též „kachní zobáky“, španělské jednotky ř. 112 © Jiří Mazal

Oproti tomu nemálo cestovatelů míří směrem opačným. Nenechaje se odradit řečmi "běžného" člověka o tom, jak že ho zamordují, se vydávají na Ukrajinu, do Běloruska či Ruska nebo dalších postsovětských republik. Železnice zde připomíná vojenskou organizaci s pevným řádem, vlaky jezdí načas a v relativně dostatečném počtu, i když na komfort si příliš nepotrpí - jízda "na dřevě" tu stále není výjimkou. Lidé jsou však přátelští, po několika hodinách strávených společně v kupé již debatujete o všem možném a jste překvapeni velkou pohostinností, kdy se s vámi ostatní cestující podělují o své početné zásoby. Dlouhá cesta tak uteče neuvěřitelně rychle a ani se vám nechce vlak opustit. Z nádraží, které mnohdy připomíná palác, se vydáváte do města, často působícího nevšedně, s nádechem exotiky a za zajímavost jste u místních považováni mnohdy vy sami.