Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

» Návrat

Pridané: 24.9.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava Na výlet veřejnou dopravou. Pro někoho samozřejmost, většina ale nedá dopustit na auto. Přitom vlak nebo autobus má oproti individuální dopravě řadu výhod a dokáže dát pěšímu nebo cyklistickému výletu úplně jiný rozměr a smysl. Tedy pokud nějaká nabídka o víkendu vůbec existuje…Kvalitní veřejná doprava dokáže splnit nároky nejrůznějších skupin cestujících. Rodiny s dětmi jistě ocení dětské koutky ve vlacích, kde ratolesti mohou navazovat sociální kontakty s jinými dětmi na malém hřisti nebo u stolku se stolní hrou. Případně se mohou usadit u obrazovky dětského kina, zatímco rodiče odpočívají nebo vyřizují pracovní záležitosti online. Skupiny dospělých cestujících naopak ocení možnost komunikovat mezi sebou čelem k sobě a možnost požít nějaký alkohol před návratem domů. Obrovské výhody přináší veřejná doprava turistům a cykloturistům, kteří nemusejí plánovat výlet jako okruh, nýbrž jako putování určitým směrem.


Dětské hřiště ve voze IC2000 SBB, 15. 7. 2017 © Dominik Havel

To vše samozřejmě platí, pokud vůbec existuje nějaká nabídka, a právě toto je kámen úrazu. Zatímco k nejoblíbenějším cílům se většinou nějak dostat lze, protože se nachází ve městech (ZOO, zábavní parky, památky), horší je to s turistikou v horách nebo na venkově, kde často žádná veřejná doprava o víkendu neexistuje. Krkonoše jsou na tom vcelku dobře (a autobusy se dokážou naplnit), horší je ale situace například v nedalekých Broumovských stěnách. Čtyřhodinové rozestupy mezi autobusy lze použít jen s velkými omezeními, a mezi trochou cestujících tak převažují místní senioři jedoucí na nákup. Přitom tyto skály k využití veřejné dopravy přímo vybízejí – jsou uspořádány do úzkého pruhu a vymyslet smysluplný okruh „od auta k autu“ je skoro nemožné. Přesto bývá parkoviště u Hvězdy zaplněné, což samozřejmě ovlivňuje kvalitu života pod skalnatým hřebenem.


Minibus CDS Náchod se prodírá mezi automobily na parkovišti Hvězda v Broumovských stěnách. Parkuje se i podél příjezdové komunikace. 19. 8. 2018 © Dominik Havel

V sousedních Adršpašských skalách je už situace s automobily tragická a v létě se kvůli náporu turistů z Polska musel několikrát uzavřít hraniční přechod. Letos přitom poprvé vyjely polské vlaky KD, jedoucí buď do Meziměstí, nebo přímo až do Adršpachu k hlavnímu vstupu do skalního města. Organizace provozu je však nedostatečná (čtyři páry vlaků v sobotu a neděli s dalšími poznámkami), a přestože jsou vlaky údajně vytížené, v porování s auty mají na přepravě turistů mizivý podíl. Vliv mají bezpochyby také dlouhé jízdní doby a tristní stav navazující veřejné dopravy v Polsku. Když už by se návštěvník skal musel dostat k vlaku autem, pojede individuálně až do cíle cesty. Další věc je, že většina potenciálních cestujících o existenci nějaké veřejné dopravy pravděpodobně vůbec nemá ponětí, což se ostatně týká i regionální dopravy v okolí Broumoských stěn. Lidé automaticky volí auto, protože veřejná doprava je vůbec nenapadne ať už kvůli jejímu sociálnímu postavení (hlava rodiny zavelí „sockou nepojedu“) nebo předsudkům a nedostatečné reklamě (když nejezdí autobus u mě, nepojede ani tam, kam chci).

O něco lepší je doprava do Prachovských skal – z Jičína interval 1 nebo 2 hod., poslední odjezd zpět v 16.58 ale neosloví každého. Přitom za dobrými příklady turistické dopravy nemusíme chodit daleko – stačí jít třeba do Ústeckého kraje. Z Děčína se dostanete k Pravčické bráně přímým zeleným autobusem každou hodinu, ráno je hodinový takt zkrácen na polovinu vloženým spojem. Poslední odjezd zpět je v 20.16, což je naprosto postačující, později je stejně tma. S přimhouřenýma očima podobná kvalita je i na opačné straně hranice. Z Pirny se ke skalnímu útvaru Bastei dostanete každou hodinu až dvě, o takt sice nejde, ale nějak použitelná doprava existuje. Zpět se dostanete nejpozději v osm hodin večer.


Zvláštním úkazem v Česku je kyvadlová doprava turistů na Zlaté návrší v Krkonoších, kam se automobily běžně nedostanou. Něco podobného (parkoviště + autobus) bych uvítal i na jiných místech. 24. 6. 2016 © Dominik Havel

Vliv má také tarifní nabídka, zvýhodňující skupiny a rodiny s dětmi. Veřejná doprava nesmí být výrazně dražší než auto. U nás jde většinou o nabídky IDS, případně Skupinové víkendové jízdnky ČD, které se však po několika vlnách zdražování staly nepříliš výhodnými s ohledem na to, že na nádraží a od vlaku do cíle je třeba se nějak dopravit. Z Německa známe oblíbené Länder-Tickety a Schönes-Wochenende-Ticket, případně možnost vzít k měsíční jízdence děti zdarma (k vidění i v Jihomoravském kraji). Zajímavé řešení pro cizince vymyslel švýcarský kanton Jura – v ceně ubytování v jakémkoli hotelu máte VHD v celém kantonu zdarma – „Jura-Pass“ platí vždy ode dne příjezdu do dne odjezdu, dokonce i když v hotelu strávíte jen jednu noc.


Ve Vorarlbersku a Jižním Tyrolsku jsou provozovány turistické linky na alpské průsmyky. Třeba na Silvrettu se jezdí každou hodinu. 5. 6. 2018. © Dominik Havel

Ne vždy se ale provozovatelé turistických atrakcí staví VHD čelem. Například ZOO Dvůr Králové n. L. nabízelo před několika lety vjezd automobilem na safari v ceně vstupenky, zatímco za safaribus se připlácelo 50 Kč (k 230 Kč vstupného). Výsledek? Narvané parkoviště a konvoj automobilů mezi zebrami a antilopami. Kdo přijel autobusem, musel si za safari ještě připlatit. Dnes už se naštěstí za safari ve vlastním voze platí 195 Kč za auto, autobus mají děti a studenti zdarma (dříve 50 Kč jako dospělí).

Využíváte při výletech veřejnou dopravu?

Kam se VHD na výlet dostanete lépe a kam hůře, případně vůbec (konkrétně)?

Uvítali byste zlepšení? Jaké?

Úvodní snímek: Minibus CDS na konečné v Machově, vesnici pod Broumovskými stěnami. 19. 8. 2018 © Dominik Havel

Dominik Havel
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 16         Výpis:    
» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 27.9.2018 13:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

kik: No právě, jde o přístup objednatele (zde kraje). Třeba JMK a Ústecký kraj dokazují, že použitelná veřejná doprava organizovat jde.

» kik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 192 25.9.2018 18:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

Ne. Do našich oblíbených míst v Orl. horách je prostě auto lepší a dá se naplánovat i slušný pěší okruh. To samé platí i o Českém ráji. Přece jenom být v Prachovských skalách z HK autem cca za hodinu je lepší než se do Jičína trmácet šukafonem skoro 2x tak dlouho a modlit se, aby mi kvůli zpoždění vlaku neujel bus do skal. Přesně to samé platí bohužel i o Adršpachu...
Přece jenom s nám nechce se někam honit s tím, že pokud někde nebudeme např. do 16:00, tak se dostaneme domů někdy kolem 21:00... To že tam fakt radši pojedu autem, protože se nemusím nervovat, že nám ujede spoj a kočička na nás bude doma čekat o několik hodin dýl...
Chápu, že asi nejde v našich podmínkách sestavit jízdní řád tak, že bus z Deštného v Orl. horách přes Orl. Záhoří a Neratov do Rokytnice v Orl. horách nepojede o víkendu každou hodinu, protože by se nezaplatil, ale aby např. v sobotu touto trasou naprosto nic - tedy aspoň podle IDOSu - naprosto nic nejelo, je pro mě prostě nepředstavitelné. Takže znovu zbývá jenom a jenom auto. A o tom to celé je.

» brano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 789 24.9.2018 21:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

Teoreticky je verejnou dopravou aj na Slovensku dostupných pomerne dosť turisticky zaujímavých cieľov. Problém však je v praktickej použiteľnosti v porovnaní s dopravou autom. Jeden konkrétny príklad z môjho okolia - rodina z Modry by chcela cez víkend navštíviť hrad Dobrá Voda. Cesta verejnou dopravou - tam 3,5 h, naspäť 2,5 h, pričom k dispozícii je fakticky jediný možný čas odchodu za celé dopoludnie. Cesta autom - jedným smerom necelých 50 minút s odchodom kedykoľvek. A to sme ešte na relatívne bohatom západnom Slovensku s relatívne hustou verejnou dopravou. Na výlety trebárs po drevených kostolíkoch na východnom Slovensku alebo gotických pamiatkach na Gemeri sa dá s verejnou dopravou zabudnúť úplne...

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 24.9.2018 20:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

Využíváte...?
Verejná doprava je pre mňa jasná voľba. keďže gumokol ani nevlastním. Zatiaľ ho totiž k životu nepotrebujem. Pár krát sa síce stalo, že bolo jeho využitie na výlet/cestu takmer nevyhnutné, ale to bol tak 1 prípad zo 100. Nepočítam do toho hŕstku výletov, ktoré organizovali iní a ja som sa s nimi iba zviezol.

Kam hůře, nebo vůbec..?
Martin - Kremnica. 45km, ležia na tej istej ceste 1. triedy, spája ich jedna železničná trať. Napriek tomu sa dostať do Kremnice na povedzme 2 hodiny popoludní, to je úloha na celý deň. Vlaky riedko, autobusy skoro žiadne.

Zlepšení...?
V prvom rade nadväznosť spojov, zahustenie. Možnosti vidím tiež v zrýchlení dedinských autobusov, ktoré sa často v minimálnej premávke zakrádajú od dediny k dedine ledva 60-tkou, aby nešli s náskokom.
Celkovo by som povedal, že verejnú dopravu na Slovensku privedie k životu len zázrak, alebo kolaps IAD ako to pozorujeme v bratislavskom regióne. Slováci i Češi majú zvláštne zmýšlanie. Nepoznám nikoho, kto by pri kalkulovaní ceny za jazdu autom počítal s položkami ako amortizácia, zákonné poplatky, oleje, gumy, servis atď. Zato poznám kopec ľudí, čo nechajú ročne v servise 500-900€ i viac a nepríde im to divné.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 24.9.2018 16:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

1) Ano
2) Na Zlaté návrsí - ten "kyvadlový bus z Horních Misecek jezdil jiz pred 50ti lety.
3) nevím

» kosican85 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 210 24.9.2018 14:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

Ak idem do Tatier tak vždy vlakom,tam z Košíc nemám problém. Horšie to je ísť do okolia Brezna, Tisovca a podobne tam to nie je kto vie čo. V tomto roku si ale turistická organizácia Košického kraja objednala vlaky do Dobšinskej ľadovej jaskyne a čo som videl ten vlak mal veľký úspech

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 699 24.9.2018 13:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

1. Sem tam
2. VHD lepsie - Vrutky- Bratislava, Vrutky - Vysoke Tatry. Tam na jednodnove vylety ani auto neuvazujem.
Vrutky - Ostrava svet techniky,

Horsie az pre mna neuskutocnitelne bez auta s dietatom. Vrutky - Kosice letecke muzeum. Prvy vlak o 9 v Kosiciach aj to nocak s jednym voznom na sedenie. Normalny rychlik o 10 v Kosiach. Letecke muzeum je na letisku v Kosiciach a tam cez vikend je 2 hodinovy interval autobusov.

Prakticky neuskutocnitelne VHD za jeden den. Vrutky - Buchlovice- Hrad Buchlov - Kunovice letecke muzem a spet.

Toto by sa VHD malo dat. Vrutky - zoo ostrava - Bohumin MO-S5 na trati. Tam je otazka MHD v ostrave a Bohumine. V tom Bohumine je MO-S5 od stanice nejakych 35 minut pesi.

» janciP Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 659 24.9.2018 12:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

1. Ak to už inak nejde, tak ano, ale vlakom poslednu dobu velmi nerad.
Nespolahlivost - skoro stale meskania. U nas aj zbytocne plne vlaky bezplatnymi cestujucimi. V ČR to zrejme po zavedeni zliav bude podobne.
2. Kam som chcel, dostal som sa.
3. Okamzite zrusit bezplatnu prepravu a v CR sucasne ,zlavy'. Z meskanim asi nikdy poriadok nebude.

» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 598 24.9.2018 12:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

1. Ano, využívám. Ale na rozdíl od mládí už to není z lásky k vlakům a železnici, ale jen z nutnosti, protože jinou možnost nemám
2. Příklad. cesta ze špinavého Havířova do čistějších Beskyd. Léta, asi od konce 60. let jezdíl pravidelně přímý víkendový vlak do Mostů u Jablunkova v ideálním čase - mezi 7. a 8. hodinou po různými čísly - 3027, 3009, 2931, 2801 a různě, to se často měnilo, ale trasa a čas stále stejná. Až ho v roce 2010 zrušili. Dnes už jsou cestující jen odkázáni na ne moc spolehlivé přestupy v Českém Těšíně, kde to ujede někdy i o 10 minut a čekej pak hodinu na další. V krásné letní nebo zimní soboty byl zmíněný vlak využíván na více než 100 procent, dnes vlaky zejí prázdnotou a využívají je už snad jen cyklisté (samozřejmě mimo režistů). Do roku 1989 jsem autobusem vůbec nejezdil (jen výjimečně kde jiná možnost nebyla), dnes díky nespolehlivé železniční dopravě využívám rekreační linky 807514 na Visalaje, 870515 na Morávku a hlavně sezónní 870407 na Bílou a Bumbálku a také i na Ostravici, protože ČD zrušilo i přímé velmi využívané vlaky z Ostravy střed i Vítkovic až na Ostravici. Nelze se divit, že ČSAD a Arriva přebírá (docela úspěšně) v rekreační dopravě to, co bylo kdysi výhradní doménou ČSD.
Do Jeseníku také zrušili přímý vlak z Ostravy také jezdící v ideálních časech - ráno tam, večer zpět. Taktéž zrušili ideální spěšňák do Luhačovic. Ty přestupy pro starší lidi i rodiny s dětmi skutečně nejsou dobré. A to nemluvím o spojení na Slovensko - za Žilinu dnes prakticky už žádné není - osobákama několik úplně zbytečných přestupů (hlavně Mosty u J.), první rychlík s dojezdem do Žiliny až po 8:30....RJ 1021 také moc vhodný není, ten je zase všude až po Poprad hodně brzy a tak člověk, než může začít nějaký výlet, tak mrzne 2 hodiny na nádražích, než začne vůbec nějaký život.
Takový je stav současné rekreační dopravy ze špinavého Ostravska do hor - Beskyd, Jeseníků, Hostýnských vrchů, Malé Fatry....
3. Ano, kdyby konstruktéři GVD povinně před svou prací jezdili vlakem a nesestavovali jízdní řády jen z kancelářských počítačů bez znalostí skutečné reality.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 24.9.2018 12:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Turistický ruch a veřejná doprava

Hřebíček: Větší hřiště pro děti jsem jinde než u SBB neviděl. Alternativou mohla být Alvra RhB nebo převzít fotografii jiného autora a hodit sem fotku krtečkového hřiště v patrech finských VR. My sice máme oddíly pro děti, ale obvykle je to jen kino nebo hra na stole. Zrovna tak kvalita VHD není všude v zahraničí stejná, ostatně vzít z Rakouska Vorarlbersko je něco podobného jako vzít u nás IDS JMK a hlásat, že takovou kvalitu máme po celé republice.

Je mi jasné, že různě po ČR se najdou dobrá spojení k turistickým cílům. DÚK je jen příklad a ostatně od dalších informací tu je diskuze.

nasledujúce príspevky »