Naša téma: Odrieknuté vlaky

» Návrat

Pridané: 28.5.2018 8:00
Autor: Samuel Kohutiar, nick: » samkoh

Naša téma: Odrieknuté vlaky Asi všetci si pamätáme na staré časy, keď ešte nebolo nič extra výnimočné, že vlak meškal aj vyše 2 hodín. Slovo odrieknutý sa ešte pred 7-10 rokmi v staničných hláseniach skoro vôbec nevyskytovalo, teda minimálne nie v okolí Bratislavy. Ale doba sa mení, a chuť dopravcu riešiť meškanie vlaku jeho odrieknutím sa značne zvyšuje.

V dnešnej Našej téme sa pozrieme na aspekty tohto súčasného fenoménu nielen ZSSK.

 

 

Na jednej strane sa natíska pochopiteľná námietka: Načo budú železnice ťahať 3 hodiny zmeškaný vlak, keď už pred ním prešlo viacero iných? Načo by mal takto zmeškaný vlak zmeškávať ostatné vlaky? Prečo by dopravca nemal optimalizovať obehy pri veľkých meškaniach? Prečo by mal dopravca viesť vlak, v ktorom už zostal len personál?


Nehody sú častým zdrojom meškania či odrieknutia vlakov. Na snímku nehoda laminátek 230.017 a 230.080, Vranovice, 15.6.2006 © Milan Vojtek

Na druhej strane je tu však a pohľad cestujúceho: Prečo zase nestíham prísť do cieľa načas? To dopravca nemôže vytiahnuť aspoň tie tzv. pojazdné múzeá, aby sme sa ostali do školy apod.? Prečo sa zase musíme tlačiť cestujúci z 2 vlakov v jednom? Budú čakať prípoje? Naozaj dopravca spravil všetko preto, aby ten vlak išiel, alebo zase zakrýva svoju neschopnosť zohnať dostatok rušňov a personálu? Budú nám platiť lístky? Kedy a odkiaľ ide autobus?


Odchodová tabuľa počas zimné kalamity v Tatrách, 31.1.2015 © railpage.cz

A verím, že aj samotný dispečer je často na rozpakoch, či odriekať alebo nie. A preto som sa rozhodol napísať túto tému s nasledujúcimi otázkami:

Kedy má podľa Vás dopravca právo odrieknuť vlak?

Aké opatrenia by mal zároveň s odrieknutím prijať?

Aké skúsenosti máte Vy s odrieknutím vlakov?

Badáte nejaký historický vývoj počtu odrieknutých vlakov k lepšiemu, alebo horšiemu?

Koľkokrát sa Vám stalo, že Váš vlak odriekli?

Myslíte si, že je dobré riešenie mimo výluk nahrádzať odrieknuté vlaky NAD?

Úvodná snímka: Meškanie EC 276 Slovan, 1.3.2015, Nové Zámky © Marek L.Guspan

Samuel Kohutiar

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 36     Stránky: / 2     Výpis:    
» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 31.5.2018 22:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

Konkrétne som myslel túto správu:
https://vlaky.net/zeleznice/kratke-spravy/21933-Trable-harrachovskeho-rychliku/

» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 31.5.2018 22:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

Ešte ma napadlo jedno miesto, kde v pripade zablokovania trate i cesty nie je kade obchádzať, a teda ani viesť NAD: priecestie pred Stakcinom a jeho okolie- najbližšia obchadzka je cez Sninu-HE-STR-MI-SO-Ubľa a trvá odhadom 3 hodiny. Takýchto zranitelnych miest krizovania železnice a cesty je už na Slovensku minimum, ale zažil som tento rok počas kalamity cez polročné prázdniny kúsok za spomínaným priecestim padnuty strom na cestu. Keby bol trochu dlhší/ trochu bližšie k Stakcinu, neprešiel by ani vlak. Takže áno, sú miesta, kde je ešte stále možnéjednou blbou nehodou spôsobiť, že nie je kade prejsť ani obchádzať.
Ale k téme: myslíte si, že od 2. zmeny CP sa počet odrieknutych vlakov rapídne zvýši kvôli naplnenej kapacite trati v okolí BA? Viď článok, ktorý bol v krátkych dopravných správach o odriekani rychlikov do Harrachova v pripade meškania nad 10 minút v koncovom úseku.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 30.5.2018 13:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

Meškania do 5 min nie sú problém.
Áno i nie. Keď cestujem jedným dopavným prostriedkom, tak to problém väčšinou nie je. Ovšem si myslím, že štatisticky viac cestujúcich prestupuje a tam to už problém byť môže. Napríklad posledný spoj z Považia do Martina. Rýchlik končí v Žiline, odtaľ prípoj posledným osobákom do Vrútok, príchod 23:09. Posledný spoj MHD z Vrútok do Martina ide 23:15, cez víkendy 23:13. Pri 5min meškania ostáva na výber 7km nočná turistika alebo 8€ taxi. (pre porovnanie vlak Trenčín - Vrútky, 100km, 5,25€ bez zľavy)
Vplyvu hlásenia o meškaní na psychické zdravie cestujúcich by som sa teda nebál, jednak je to len zrniečko v informačnom smogu všade okolo nás a potom mnohí hlásenia nepočúvajú vôbec.

K téme:
Odriekanie vlakov patrí k železničnej prevádze, má svoje dôvody. Rozhodne však nemôže byť toto riešenie aplikované len tak, musí tam byť nejaká alternatíva či už vo forme následného vlaku, NAD, alebo iného vhodného riešenia. Žiaľ, nerobím si ilúzie ako a prečo sa vlaky odriekajú v našej republike prvej kategórie. Nie je to tak dávno, čo bol bez náhrady odrieknutý vlak na kremnickej trati.
Osobne som to zažil min. raz, keď mi pre vietor nešiel spoj z Galanty do Trnavy. Nebyť ochotného kamaráta a jeho gumokolu, neviem či by som vyreklamoval nevyužitie lístka na náväzné IC.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 30.5.2018 8:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

qwertr, Dominik: Povídání o MHD a její návaznosti (i nebo i především v malém okr. městě, kde není taktová), kde by dle JŘ MD měli stíhat, ale nestíhají rychlíky, protože vzhledem k situaci v ucpanch ulicích a křižovatkách toho města je ten jejich JŘ nereálbý, by vydalo na úplně jiný článek než je "Odřeknuté vlaky".

» qwertr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 699 30.5.2018 7:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

maxipes > Prepac, to mi pripada ako typicke zelezniciarske zmyslanie. 5 minut meskania podla zeleniciarov je nacas a pre istotu ani nehlasit. To tvoje, ze pokial povedia ze meska 5 minut, tak ani nestihnu povedat a pride mi pripada skorej ako zbozne prianie a nie ako realita. Napr. vcerajsi rychlik. Vypisane meskanie 5 minut. Realne meskanie 7.

Nedotklivy k 5 minutam ? Podla cestovneho poriadku cestujem 17 alebo 19 minut vlakom a 5 minut meskania je takmer tretina alebo stvrtina cesty vlakom.
Neargumentovat MHD ? Vetsina cestujucich nebyva na stanici al nepracuje na stanici a stanica je len prestupovym bodov.
Taktova doprava - co poznam vetsinu mensich okresnych miest tak na menej vytazenych linkach ziadna taktova doprava nie je. A co primestske spoje. Tam uz duplom taktova doprava nebyva. Vetsinou pri takychto spojoch je naviazanie prave na vlaky. Takze aj par minutove meskanie znamena problem pri prestupoch.

Napr u mna 6 minutove meskanie znamena, ze mi dalsi spoj ide za 45 minut.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 30.5.2018 5:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

Dominik: Asi je opravdu rozdíl, zda na koridoru nebo na méně frekventované trati (včetně 031 Pardubice - Hradec Králové - Jaroměř), kde 5 minut ostatní vlaky na stejné trati nenaruší. Uznávám, že navazující vlaky v uzlech, které čekají na přípoj, i 5 min. ovlivnit může; s dobíháním MHD nelze argumentovat vůbec, ta má svůj takt bez návaznosti na vlaky a záleží hlavně na tom, jak dlouhý má linka v daném čase interval.

Já ale hovořil hlavně o negativním psychickém vlivu hlášení na cestujícího, nikoliv o zpoždění samotném: Ozve se "Hlášenííí --- zpožděnííí --- vlaku --- společnosti --- Českééé --- dráhy ..." a člověk trne, jaká cifra z nich vypadne na samém konci hlášení. Nakonec to je pouhých 5 minut a ani to nestačí odmeldovat a už cinká přejezd. Člověku to ale na kladném vztahu ke "společnosti České dráhy" nepřidá.

Závěrem bych chtěl poznamenat, že by člověk neměl být tak nervózní a nedůtklivý k plus mínus pěti minutám. Pomohlo by mu to ke klidnějšímu a harmoničtějšímu prožívání života nejen při cestování.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 29.5.2018 23:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

maxipes: "pouhých 5 minut" Mně přijde 5 min hodně a nemohu pochopit, jak se takové zpoždění může tolerovat a statisticky říkat, že vlak jede "včas". To vůbec není pravda, protože takové zpoždění už zásadně ovlivňuje dopravu na železnici, a to především ve vytížených úsecích (viz obvyklé 4 min na předjetí Os expresem) a v uzlech (4 min na přestup jsou také normální, tedy tam, kde to navazuje). Já si pod slovem "včas" představuji zpoždění nejvýše do 3 min, jenže to bychom zjistili, že u nás nejede včas skoro nic. Ono totiž pokud jedete vlakem 20 min, pak je zpoždění 5 min rovných 25 %, což je znát a naštve to. Zvláště pokud kvůli opakujícímu se zpoždění dobíháte MHD nebo přípojný vlak (vůči běhání přes celé nádraží v Pardubicích, protože v Hradci se na zhlaví posunovalo s mašinkami od rychlíku do Prahy, už mám averzi). Zrovna tak v MHD typu Hradec Králové mi zdejší "včas" (3 min zpoždění) také přijde moc a reálně jsem schopen tolerovat 1,5 minuty. Ale to je tím, že obvykle jedu 10 - 15 min.

Odřeknuté vlaky začínají být aktuální kolem Prahy, a to nejen v nouzových situacích - laicky řečeno, občas se zdá, že nejedoucí vlak ani nemá důvod nejet. Ale oproti Německu si ještě můžeme fandit, protože co předvádí třeba MRB v Sasku, je hrozné - když nemají mašinku, vypadne třeba 40 % spojů Chemnitz - Lipsko...

» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 29.5.2018 22:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

Parmezzano: to sa aj stalo- Locka stanica je pri hl.ceste Besa-LV, ale v tom.pripade to nevolam odrieknutie.

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 29.5.2018 21:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

samkoh : P. S: lichý R by taky mohl obrátit , v nějaké vhodné stanici v blízkosti kvalitního silničního spojení do Levic

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 29.5.2018 21:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Odrieknuté vlaky

samkoh: ještě jednou : 810 ukončí v Levicích vyčká na busy od 811 a vrací se jako 811, 811 ukončí v třeba v té Beši vyčká na busy od 810 a vrací se zpět jako 810

nasledujúce príspevky »