Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

» Návrat

Pridané: 18.6.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku Bratislava 11. júna (TASR) – Do Vysokých Tatier by mohli pribudnúť nové „zubačky“, teda ozubnicové elektrické jednotky. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyhlásila súťaž na nákup piatich takýchto jednotiek, a tiež na jeden multifunkčný rušeň. Cenu za zákazku predpokladá ZSSK vo výške 39,5 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

 

 

 

Takto sa začínala správa tlačovej agentúry, ktorú prevzali viaceré slovenské médiá, okrem iných aj dopravný web VO VLAKU, na čo náš internetový magazín v príslušnej sekcii upozornil dňa 13.6.2018. Správa ďalej pokračovala: Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení súťaže, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania. Súčasťou dodávky by mali byť aj náhradné diely, diagnostické zariadenia či technická dokumentácia a zaškolenie personálu. Záujemcovia o tender môžu predkladať ponuky alebo žiadosti o účasť v ňom do 23. júla 2018. Zákazka by mala trvať tri roky a nebude spolufinancovaná z eurofondov. Táto informácia nebola žiadnym „úderom z čistého neba“, nakoľko o takomto zámere sa písalo už skôr, napríklad 22.2.2018 v Podtatranských novinách či 26.3.2018 na stránkach spišského Korzára.


Elektrická ozubnicová jednotka 405.951-5/905.951-0 v žst. Štrba (5.5.2008)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Z obidvoch starších správ vyplýva, že nové ozubnicové jednotky do parku vozidiel ZSSK „nepribudnú“, ale nahradia stávajúce, ktoré majú byť ponúknuté na predaj. A tiež to, že na rozdiel od jednotiek radu 405.95  majú byť prevádzkované nielen na trati samotnej ozubnicovej železnice, ale aj na sieti TEŽ. V súvislosti s obmenou vozidiel sa plánuje aj rekonštrukcia ozubnicovej trate a preriešenie celého koľajiska v ŽST Štrbské Pleso za účelom možnosti križovania a obehu súprav, ako sa dňa 22.3.2018 vyjadrila hovorkyňa ŽSR. Túto informáciu zatiaľ môže doplniť iba text zmluvy ŽSR so zhotoviteľom projektovej dokumentácie, ktorý sme pre vás archivovali. Rovnako ako oznámenie o súťaži ZSSK, ktorá má možno už dopredu istého víťaza, nakoľko vo svete nejestvuje príliš veľa výrobcov požadovaných vozidiel.


Železničná stanica Štrbské pleso s vlakmi zubačky a TEŽ (5.5.2008)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Dodávateľom stávajúcich jednotiek radu 405.95 boli švajčiarske firmy SLM Winterthur (mechanická časť) a BBC Baden (elektrická časť). Tie medzičasom zanikli resp. stali sa súčasťou väčších korporácií. Na tradície prvej z nich v roku 2005 nadviazala spoločnosť Stadler Rail, a to aj v sektore ozubnicových vozidiel. V jej súčasnom portfóliu sa nájdu aj také elektrické jednotky, aké požaduje ZSSK: Predmetom zákazky je nákup piatich (5) ozubnicových elektrických jednotiek (1,5 kV DC) na rýchlosť 80 km/ h, s rozchodom 1000 mm, a jedného (1) multifunkčného hnacieho koľajového vozidla, vrátane dodávky požadovaných náhradných dielov, diagnostických zariadení, inventáru koľajových vozidiel, technickej dokumentácie a zaškolenie personálu obstarávateľa. Zadaniu vyhovuje (okrem napätia) napríklad táto jednotka:


Elektrická jednotka pre ozubnicovo-adhéznu prevádzku ABeh 2/6 spoločnosti MVR
z roku 2013 © Stadler Rail (kliknutie do náhľadu otvorí prospekt vo formáte PDF)

Navyše ide o vozidlo svojím usporiadaním koncepčne zhodné s elektrickými jednotkami radu 425.95, ktoré ten istý výrobca vyvinul pre trate TEŽ. Že by víťazom súťaže ZSSK mohla byť práve spoločnosť Stadler Rail, to naznačuje aj jeden z príspevkov v diskusii na túto tému, ktorá sa rozvinula v súvislosti so zverejnením na úvod citovanej správy v našom fóre. Zahranicne tamtamy (Eisenbahn Osterreich 6/2018) signalizuju, ze sa uvazuje o 5 supravach zubacky s kombinovanym ozubnicovym a adheznym pohonom pravdepodobne od Stadlera.  Aj by sa tomu dalo verit, nakolko Stadler je v sirokom okoli jedina firma, ktora je schopna nieco zubateho dodat a ma s tym svoje skusenosti. Firma SLM (mech. cast) a BBC (e. cast), ktore zubacky vyrobili, su uz davnou minulostou, v tradicii pokracuje Stadler, mohli sme sa dozvedieť.  


Jednotka pre ozubnicovú prevádzku Bhe 4/8 dopravcu JB z roku 2013 by išla modifikovať
© Stadler Rail (kliknutie do náhľadu otvorí prospekt vo formáte PDF)

V diskusii sa však objavil aj do značnej miery kacírsky názor, že pokročilý vek súčasných elektrických jednotiek tatranskej zubačky ešte nemusí byť dôvodom na ich výmenu, keďže aj v samotnom Švajčiarsku sú aj v súčasnosti v prevádzke vozidlá ešte staršie: Vo Švajci sú bežné zubačky z tohto obdobia - na Pilatuske (mimochodom so sklonom 48% najstrmšia ozubnica na svete) fungujú pôvodné vozidlá z roku 1937, na Rigi railways, sú vozidlá veľmi podobné našej OŽ a pochádzajú väčšinou z prelomu 50. a 60. rokov (1937 - 1986), Gornergrat - 1947 - 2006. Na čo nasledujúci účastník tejto výmeny názorov odpovedal okrem iného: Zubacky su casto izolovany svet, ale aj tie Svajciari modernizuju. A nezabudaj, ze oni aj udrzuju. My len opravujeme, co sa rozpada ...  Aj ked navonok posobia tatranske zubacky "skoro ako nove".  


Elektrická jednotka pre ozubnicovo-adhéznu prevádzku radu ABeh 160 dopravcu ZB z roku
2009 © Stadler Rail (kliknutie do náhľadu otvorí prospekt vo formáte PDF)

V tejto súvislosti nebude od veci poznamenať, že niekedy sa na zubačkách do parku vozidiel zasahuje aj inak – náš potenciálny víťaz dodal na Zugspitzbahn akési „retrovozidlá“ k doplneniu tých stávajúcich. Aj tie by požiadavkám ZSSK podľa prospektu vyhoveli. Ale vráťme sa ešte k predmetu súťaže, v ktorom figuruje aj multifunkčné hnacie koľajové vozidlo. S takýmto pojmom ste sa asi ešte ani vy nestretli, takže môžeme iba špekulovať, čo si pod ním národný dopravca predstavuje. Ak by to mal byť dvojsilový (dieselelektrický s napájaním aj z trakčného vedenia) rušeň pre posun a ľahkú traťovú službu na tratiach adhéznych i ozubnicových, tak aj taký Stadler Rail ponúka. Pod názvom Zweikraft Diesel-Zahnrad-/Adhäsionslokomotive a typovým označením HGem 2/2 (resp. Gem 2/2, čo je variant iba v nezávislej trakcii): 


Dvojsilový rušeň pre ozubnicovo-adhéznu prevádzku HGem 2/2 dopravcov MVR a TPC
z roku 2016 © Stadler Rail (kliknutie do náhľadu otvorí prospekt vo formáte PDF)

Zatiaľ posledný príspevok vo vyššie citovanej diskusii znie: Dopadne to asi takto: Zuby sa vymenia a staré zubačky budú pekne slúžiť ďalej. Zatiaľ to vychádza na najlacnejšie riešenie, na ktoré sa prišlo po posledných výlukách, keď po výmene zubov sa stala prevádzka zubačky o dosť tichšia ... Takže je na čase, aby sa v nej pokračovalo na tomto mieste, na základe predložených faktov a naznačených možností. Vaše názory by sa mohli sústrediť napríklad do týchto okruhov otázok:

Považujete načrtnutú koncepciu zmeny prevádzkovania tatranskej zubačky za dostatočne premyslenú a reálnu?  

Myslíte si, že je nákup nových ozubnicových jednotiek a odpredaj stávajúcich v súčasnosti naozaj nevyhnutný?

Ako v rámci tejto témy vnímate priority slovenského národného dopravcu či správcu železničnej infraštruktúry?  

Úvodná snímka: Elektrická ozubnicová jednotka 405.951-5/905.951-0 v žst. Štrba (5.5.2008) © PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace trate

  • ŽSR-182: Štrba - Štrbské Pleso
  • ŽSR-183: Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské Pleso
  • ŽSR-184: Starý Smokovec - Tatranská Lomnica

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 75     Stránky: / 4     Výpis:    
» rk_kn Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 229 2.7.2018 17:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Tratovak

V novinách sa písalo, že sa objednáva aj jeden dízel. Zrejme sa bude používať na podobné pracovné vlaky, prípadne posun počas výluk napätia v troleji.

» miroK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 27 26.6.2018 19:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

Keď niekto neklame, iba nepovie celú pravdu : Prepravia tiež viac cestujúcich, keďže by v nich malo byť 90 miest na sedenie a 70 na státie, čo je dohromady 160. Tie súčasné majú kapacitu 124 miest na sedenie.

Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20857384/tatranske-zubacky-jazdia-takmer-pol-storocia-chcu-nakupit-nove-za-takmer-40-milionov.html#ixzz5JYNovywv
Obe časti jednotky majú na svojom čele stanovište rušňovodiča, prostredná časť pre cestujúcich je spojená prechodovým mostíkom, takže je možný prechod medzi vozmi. Kapacita jednotky je 124 miest na sedenie a 126 miest na státie. Po jednej strane vozidla sa nachádza šesť dverí. Toaleta sa v jednotke vzhľadom na krátku dĺžku trate nenachádza.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 23.6.2018 20:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Smolou tej frezy je

ze namiesto o napravu sa opiera o ten "trn", co ma motorovy voz.

To platilo, keď bola nová, ale už krátko po dodaní bola prerobená na dvojnápravovú:

RE: Smolou tej frezy je

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 23.6.2018 20:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

Hla, nove vozidlo pre zubacku.

https://www.youtube.com/watch?v=hzCfg1J5vNc» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 23.6.2018 19:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

Smolou tej frezy je, ze namiesto o napravu sa opiera o ten "trn", co ma motorovy voz.

Co ma dalej zaujima, ako to bude s kompatibilitou spriahadiel medzi zubackou a elektrickou. Spriahadlo GF zubackove a GF elektrickove velmi kompatibilne nie su.
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 23.6.2018 18:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

Ešte jeden detail by stál za "rozšifrovanie". ZSSK má na ozubnici snehovú frézu, ktorá pre svoju činnosť potrebuje "zubačku". Budú nové jednotky abo ten rušeň s touto frézou kompatibilné?
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 23.6.2018 0:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

V tomto pripade sa ospravedlnujem, mohol som si tu ironicku otazku odpustit.
Len som sa nechal uniest. Sorry....

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 23.6.2018 0:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

Maju - mimo hnaci modul na strechach celnych vozov.

A na co ju teda maju?

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 23.6.2018 0:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

Kvízová otázka: majú tatranské električky odporovú brzdu?

Maju - mimo hnaci modul na strechach celnych vozov.» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 22.6.2018 23:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naša téma: Nové vozidlá pre tatranskú zubačku

362.001 ale o vhodnosti tohto typu regulácie na už vyrobenej a dlhoročne spoľahlivo prevádzkovanej súprave radu 405.95 a nezmysle ju prerábať na polovodič.

Ja zas tvrdim, ze cela debata na tuto temu je hovadina. Chcem vidiet toho, koho by to napadlo.

Pri danom vykone je asynchronny motor skutocne mensi a lahsi.
Teda za okolnosti motora s kotvou nakratko. (Kto by uz dnes robil iny...)
Fyzikalna velicina sa v tomto pripade vola hmotnost a objem medeneho vinutia rotora, tym padom aj iny objem a hmotnost zeleza (aby som bol metalurgicky presnejsi - ocele), z ktoreho je to cele vyrobene.


Otazka c. 2. No prosim, dole kopcom od kolies cez napravovu prevodovku, pastorok az na rotor. Vdaka fyzikalnemu javu trenie.

Hore kopcom to ponechavam na vlastnu uvahu, avsak mam v zalohe kontakty na elektrotechnicku fakultu, byvalu katedru el. pohonov. Pretoze moje vedomosti elektrotechnicke su zjavne nepostacujuce na pochopenie funkcie elektrickej lokomotivy. A uz vobec nie na to, ze by ma napadlo prerabat staru zubacku po vzore persinga na morozmrd.nasledujúce príspevky »