Naše téma: Dámská kupé

» Návrat

Pridané: 2.4.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Dámská kupé Dámské oddíly ve vlacích Českých drah se staly mediálním tématem, předmětem šetření ombudsmana a dokonce důvodem soudních žalob už při svém zrodu v únoru 2012. A nyní se tato situace opakuje, ovšem v poněkud jiné poloze, dané současnou atmosférou „korektního“ strachu z trvale číhajících genderovců na jedné a zpoza Atlantiku prosakujícího MeTootání na druhé straně.

 

 

 

Ty dva „myšlenkové“ proudy jsou v rozporu nejenom vzájemném, ale také se zdravým rozumem, který ostatně (alespoň podle našeho názoru) velí vnímat i samotnou existenci dámských kupé v pár vlacích našeho národního dopravce jako záležitost spíš bezvýznamnou než hodnou pozoru. Nicméně jsme její počáteční mediální odraz sledovali alespoň v naší rubrice Krátke dopravné správy a bylo zajímavé sledovat obsah zpráv i diskusí k nim: Vagony jen pro ženy aneb ČD se „islamizují“ (5.2.2012), Ženské miesta vo vlakoch by pred súdom neobstáli (9.2.2012), Za místa pro ženy čelí ČD trestnímu oznámení (17.2.2012) a ČD: Místa pro ženy nejsou výhradně pro ženy (19.2.2012). Nový jev na naší železnici si dokonce mezi tím už vydobyl i vlastní heslo ve Wikipedii, které by mohlo posloužit jako úvod této stati.     


Interiér vozu řady Bee238 (23.11.2016, Tábor) a piktogram dámského kupé (koláž)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Z něj je také zřejmé, že druhou vlnu mediálního zájmu o dámská kupé zvedla současná veřejná ochránkyně práv, která se v půli minulého měsíce nechala slyšet, že nejsou pro muže diskriminující. Což znovu rozdmýchalo už v podstatě jen mírně doutnající nevůli dotčené menšiny národa. Z několika článků, které se objevily na internetu, upozorníme na dva, podle našeho názoru zajímavé. Oba rozebírají nález ochránkyně Šabatové v kontextu současné doby a své vývody koření dovedením jejích argumentů k absurdním koncům. Podle ombudsmanky jde jen o šest míst v celém vlaku, tak nemůže jít o žádnou diskriminaci mužů, že? Naprosto odzbrojující vysvětlení. Jen mě napadá, o kolik se může zvýšit bezpečnost, když jsou místa jen pro šest žen? Tak se zamyslel Tomáš Zdechovský 21. března na webu Forum24.


Tohle určitě dámy v kupé najít nechtějí … (2.7.2005, Plzeň hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

O deset dní později se pro změnu na portálu Echo24.cz vyjádřil Jan Vučka sice v obdobném duchu, ale mnohem obšírněji a argumentačně důrazněji: dámská kupé jsou nezákonná. Antidiskriminační zákon připouští odchylky při poskytování služeb podle pohlaví, ale jen pokud je to „odůvodněno legitimním cílem a prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné“. Zde jsme si jasně ukázali, že cíl je buď nelegitimní (ochrana něčích soukromých pocitů), nebo dané prostředky nejsou schopny cíl (zabránit napadání spolucestujících) naplnit. Vcelku se těším na soudní spor, až někdo zvedne hozenou rukavici! A své myšlenky dovádí k k tomu, co jsme naznačili už v úvodním odstavci: ženy by si měly vybrat, co vlastně chtějí – „korektní“ genderovou rovnost s muži nebo naopak ochranu od nich a hlavně před nimi?


… nemluvě o čemsi takovémto (19.11.2012, na trase R 959) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Je poněkud s podivem, že se tak vyhrocený boj o dámská kupé rozhořel znovu v době, kdy České dráhy tuto službu už dávno nijak nepropagují, protože ji z principu mohou poskytovat jen ve stále se snižujícím počtu oddílových vozů – což nakonec vešlo ve známost už dva roky po jejím zavedení: Ženy si dámská kupé ve vlacích oblíbily. Vedle většího pocitu bezpečí se jim líbí to, že si mezi sebou mohou probrat věci, které by před muži nevytáhly, či že mohou v soukromí kojit. S postupnou výměnou starých dělených vagónů za velkoprostorové vozy však klasická i ženská kupé z českých kolejí zmizí. Se zavedením ženských oddílů v nových vozech ČD nepočítají, psalo se tehdy například na webu iDnes.cz. Zdá se, že ochránkyně Šabatová má schopnost problémy spíš vytvářet než řešit a hlavně odstraňovat.


Moderní vozidla žádnou segregaci nepřipouštějí (17.4.2013, ÖBB raijlet Wien – Praha)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Možná jste na problém dámských kupé při svém cestování sami narazili (jako se to stalo reportérům VLAKY.NET při návratu z cesty za jednou reportáží), většina z vás asi nikoliv. To však zajisté ani těm druhým nebrání, aby se k tomuto tématu vyjádřili. Třeba v těchto okruzích otázek:

Domníváte se, že ženy potřebují a chtějí při cestování vlakem speciální ochranu?

Vnímáte zřízení dámských kupé ve vlacích Českých drah jako diskriminaci mužů?

Jak nahlížíte na dnešní prosazování „genderové korektnosti“ a kampaň #MeToo?

Úvodní obrázek: Augustus Leopold Egg -  „Cestující společnice“ (olejomalba, 1862) a logo ČD; koláž PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 42     Stránky: / 3     Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 5.4.2018 9:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

(A mezi tím před oddávajícím úředníkem na radnici.
Počkej, Zbyňku, to je (byla) u nás povolená bigamie???
To jsi se mohl voženit, ještě než jsi byl rozvedený?
(ze Tvého popisu se zdá, že ta zmiňovaná (jedna) mladá žena způsobila dvě Tvé návštěvy u soudu. Z kontextu, že to bylo kdysi v jednom rychlíku v jednom úseku, mi vyšlo, že to byl jeden případ a ty návštěvy krátce za sebou byly v rámci jednoho rozvodového řízení. No a než jsi se definitivně rozvedl, tak v mezidobí ses zase oženil .
Ale ono to asi bylo jinak - nemusíme to zde pitvat. )

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 4.4.2018 17:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

Aleš:
Je zajímavé, že policie mlčí. Ono to nejspíš bude tak, že na něj nic pořádného nemají ale k tomu, aby to přiznali a stíhání jako nedůvodné ukončili jaksi není ,,politická vůle", protože kdyby k tomu došlo, ztrapnily by se rázem všechny opoziční politické strany a to byl jejich definitivní hrob. Takže nejspíš až do dalších řádných voleb bude ticho po pěšině a Babiš bude vládnout v demisi vesele dál až do konce funkčního období. Pořád to bude pro všechny snesitelnější, než přiznání, že šlo o politickou lumpárnu.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 4.4.2018 17:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Skvělé klinické výsledky!!!, bohužel pouze u žen

Ne tak docela. Zrovna jsem si vzpomněl, že mne kdysi v rychlíku Jeseník - Praha v úseku Jablonné nad Orlicí - Hradec Králové obtěžovala mladá žena (já jsem také ještě zdaleka nebyl senilák) a kvůli tomu jsem se ocitl před soudem. Dvakrát. Rozvodovým. (A mezi tím před oddávajícím úředníkem na radnici.) Musím tedy konstatovat, že "koedukované" cestování vlakem má vskutku svá rizika.

» Kubíček Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 562 4.4.2018 14:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

Vtipe, vylez

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 4.4.2018 14:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

K tomuto tématu není úplně OT ani tento vtip:"Policie! Policie! Zatkněde Děža! Děžo mě znásilnil!""Prosím vás, Margito Duždová, neříkejte mi, že jste se nemohla bránit.""No jak bránit? Čím bránit, když jsem se jednou rukou opírala o plot a druhou držela sukni nahoře?"

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 4.4.2018 13:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

Me too mi pripomína jeden nekorektný socialistický:
Moskva, Krasnaja ploščaď: Iznasílnili meňá, iznasílnili meňá!!!
Milicjoňér: I kogdá éto událos, bábuška?
Trídsať let tomú nazád!!!
Milicjoňér: Nu i počemú tepjér kričíte, bábuška?
Prekrásnyje vospominánja!!!

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 4.4.2018 13:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

Jo abych napsal taky něco k článku :

Jak nahlížíte na ... kampaň #MeToo?
Úžasný prostředek na vylepšování paměti!!! Doporučuje 10 žen z devíti!
Najednou si rychle a přesně vzpomenete na to, na co jste si nemohly vzpomenout minulých 20-30-40 let!

Skvělé klinické výsledky!!!, bohužel pouze u žen (aspoň teda zatím). No nekupte to za tu cenu!

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 4.4.2018 13:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

AZD: kdyby to bylo takhle jednoduchý, tak je Babiš vysmátej jak lečo, na 100% úspěšnou obhajobu by si mohl najmout studentíka prvního ročníku plzeňských práv.
Takže to takhle jednoduchý asi nebude , i když vám to bylo jasný ještě před tím, než se nějakej Babiš vůbec narodil.

Trestní zákoník, obsahující § 212 "Dotační podvod", platí od 1.1.2010 (jak to bylo v předchozí verzi TZ nevím, ale "podvod" tam byl určitě).
V roce 2013 psal Andrej Babiš na Twitteru o Čapím hnízdě jako o své farmě. [viz Wiki - Čapí hnízdo]. Jak je to možné, když jí nazpět "dostal" až k 1.6.2014?

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 4.4.2018 12:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

Aleš - raz to bolo v TV, tak to proste musí byť pravda. Zmierte sa s tým, občan

Ale na niečo je táto diskusia dobrá - aspoň sa dozviem všetky fake news na jednom mieste

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 4.4.2018 9:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Dámská kupé

Alešku, že naše zákony jsou na dvě věci, je už dlouho notoricky známo. A podat trestní oznámení je možno kdykoli na kohokoli, protože pokud policie nechytí pachatele, tak případ odloží a nic se neděje; to, zda trestní oznámení bylo podáno oprávněně, či ne, nikdo neřeší. Takže Babiš s Faltýnkem jsou stíháni za trestný čin, který, v době, kdy čerpali dotace na Čapí hnízdo, trestný nebyl, zakon, podle kterého jsou stíháni, začal platit až za dva roky po tom, co bylo čapí hnízdo dokončeno.

nasledujúce príspevky »