Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

» Návrat

Pridané: 11.12.2017 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště Nové zabezpečovací zařízení má upozornit cestující světelnou i zvukovou signalizací u přechodu přes koleje od staniční budovy k nástupišti, že se blíží vlak a že nemají přecházet. Funguje v podstatě jako přechod pro chodce přes silnici, ale pouze s červeným panáčkem. Zařízení, které je běžné například v Polsku či Německu, je první svého druhu v Česku.

Ve Smržovce ho testuje společnost AŽD Praha. Může ušetřit stamiliony za podchody.Zhruba tento obsah měla jedna z Krátkých dopravních zpráv, která se zde objevila 26. listopadu a která mne velmi zaujala. Patřím už totiž do zdravotní kategorie lidí, kterým stoupání po schodech činí potíže a kterým značně znepříjemňuje cestování, mají-li přestupovat tam, kde jsou ostrovní nástupiště s podchodem, avšak bez eskalátorů nebo výtahů přístupných veřejnosti. A tam, kde výtahy jsou, trvá přestup mezi nástupišti několik minut, což také může hrát roli při těsné návaznosti spojů.

Domnívám se, že frekventované stanice, zejména křižovatky hlavních tratí, u nás již dlouhá léta vybavena podchody jsou, budovat další v mezilehlých stanicích by si opravdu vyžádalo mnohamilionové investice – ono nestačí jen vyhloubit podchod. Je zřejmé na první pohled, že stavba širokých ostrovních nástupišť se stříškami, propojených podchodem, je mnohem nákladnější a také vyžaduje větší zásah do půdorysu kolejiště, než postavit nástupiště sice také ostrovní, avšak bez stříšky, užší, spojené s budovou přechodem.  A že ušetřené miliony by se daly využít třeba na výstavbu výtahů tam, kde dosud nejsou. Že nové úrovňové přechody lze udělat i pěkně bezbariérově, snadno sjízdné i pro vozíčkáře, to dokazují některá nedávno rekonstruovaná nádraží, např. Turnov, Stará Paka či Chotěboř.

Jistě, je tu nebezpečí, že neukázněnci budou i nadále přecházet, když svítí červený panáček, tak, jako jde mimo jejich uši hlášení „Žádáme cestující, aby dbali své osobní bezpečnosti a nevstupovali do kolejiště před zastavením vlaku...“ To ale dělají někteří spěchalové i tam, kde podchody jsou. A pokud bude jasná a zřetelná signalizace, lze za její nerespektování vybírat tučnou pokutu.

Je otázka, o které zde také můžeme diskutovat, jak budou v těchto stanicích organizovány příjezdy a odjezdy. Bude muset signalista s praporkem zastavovat vlaky před přechodem? Nebo postačí návěst Místo zastavení – bílá červeně orámovaná obdélníková deska? Nebo chcete mít přechod krytý návěstidly? Anebo to uděláme tak, že při příjezdu vlak na kolej bližší k budově přejede až za přechod, pak teprve po zastavení druhého vlaku u vzdálenějšího nástupiště zhasne červený panáček a zvukový signál (pro nevidomé) a především rozhlas oznámí, že je možno přecházet?

Mně osobně se tedy navrhované (u nás navrhované a zkoušené, u našich sousedů již provozované) řešení líbí. Z poznámky v odkázaném článku ovšem vyplývá, že zavedení takovéto signalizace brání předpisy, že není dosud schválena, že pověstný šiml už zase vesele řehtá. Ale doufejme, že možnost ušetřit stamiliony bude pádnou pobídkou i pro toho blonďatého koníka.


AŽD Praha instaluje nové zařízení v žst. Smržovka. Foto: AŽD Praha

A co vy, milí čtenáři? Líbilo by se vám přecházet v menších stanicích nadále bezbariérově, upozorněni jen červeným panáčkem a zvukovým signálem, kdy můžeme a kdy nemůžeme přejít? Nebo byste raději všude měli podchody? Anebo se domníváte, že je to zbytečné, že ve frekventovaných stanicích podchody už jsou a v těch méně frekventovaných by další zavádění nějakých bezpečnostních hejblátek vedlo jen k hýčkání lidí a otupování jejich bdělosti?

Snímky: AŽD Praha

Luděk Šimek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 43     Stránky: / 3     Výpis:    
» 110mat110 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 18.12.2017 13:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Pre rychlosti >= 160km/h ziadne urovnove prechody. Bez vynimky. Ani auta, ani chodci ani nic ine.

Pre nizsie rychlosti by pre pesich stacilo svetielko. Ako zistujem, tak CR je iny svet oproti SK. U nas si neviem predstavit, kde by sa dalo pouzit take svetielko. Velke stanice maju podchody a mensie nie su ostrovne. Ked raz dojde koridor aj do takej Spisskej Novej Vsi tak mozno sa o tom bude dat uvazovat.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 090 13.12.2017 0:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

"Zabezpečený" je i přejezd "zabezpečený výstražným křížem". To je teprve zabezpečení!
Souhlasím s tím, že to světýlko je drahé. Ono totiž ta žárovička nebo LEDka a krabička představují pouze zlomek ceny celého zařízení. A přesně jak bylo napsáno - až se na přechodu něco stane, bude se zkoumat, zda světýlko svítilo a podobné malichernosti.

Stará Paka, Turnov, Tanvald, Smržovka, Šumperk - to vše jsou nemalé stanice, kde ale všechny vlaky zastavují, a tak úrovňový přechod ničemu nevadí. Na těchto stanicích by byl podchod vyloženě překážka - vždyť ne každému se chce běhat po schodech nebo jezdit pomalými výtahy.

Na závěr ještě doplním rostoucí blbuvzdornost. Kromě popsaného na sobě také pozoruji, že zhasnuté auto můj mozek automaticky považuje za stojící. Rozpoznat jedoucí zhasnuté auto (řidič zapomene rozsvítit) mi dnes kvůli povinnosti svítit trvá déle než před uvedením povinnosti v účinnost. Mozek si prostě zvykne a zblbne... Podobná situace hrozí u přechodu - když nebude panáček svítit, někteří na něj automaticky vstoupí, aniž by se rozhlédli.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 508 12.12.2017 23:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Neviem na ktoreho zamestnanca myslis, ale dnesne tendencie su take, ze dvaja zamestnanci v aute obhospodaruju 6-7 stanic, tzn ze jazdia autom zo stanice na stanicu, prekontroluju predpisane veci a idu dalej.
Ak je nahodou stanica trvale obsadena, vypravcu vidis len v pripade ked nejaky manipulak sa objavi.
Samozrejme na väcsich staniciach je situacia inaksia - tam vsak väcsinou su perony vybavene vytahmi atd, takze tam asistenciu cestujuci velmi nepotrebujes.

» hugonovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.12.2017 20:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Ten zamestnanec má pomoc cestujúcim v pracovnej náplni.

Našťastie pre nich, anglosaský prístup k životu je zatiaľ normálny a pravdepodobne taký aj zostane. Nanešťastie pre nás, EU už začala regulovať zdravý rozum.

Za čias predvojnových ČSD bola na stanici funkcia dozorca nástupišťa. Ǔlohou tohto zamestnanca bolo dohliadať na poriadok na stanici, poskytovať informácie cestujúcim, a v prípade potreby pomôcť s nástupom. Pomáhať s nástupom a výstupom menej pohyblivým cestujúcim boli povinní aj sprievodcovia.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 508 12.12.2017 20:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Urcite to je normalne a ludske, ze ak tam je niekto, tak pomoze.
Ja mám vsak obavy, ze ak zacnu regulovat sedliacky rozum ( uz to zacali) tak prave z toho dovodu vzniknu konflikty - kedze v popise prace bezneho zamestnanca urcite nebude taká cinnost a nebodaj nieco sa stane, od neho budu pozadovat rozkaz ( alebo ine dokumenty podla patricnych predpisov) na taku cinnost a tam mozu nastat dost neprijemne situácie.

» hugonovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.12.2017 18:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Cmelak: podľa legislativy EU je skutočne požiadavka na nahlasovanie prepravy takýchto osôb 48 hod. dopredu. Ale ja som mal na mysli asistenciu zamestnanca železnice (dopravcu alebo infraštruktúry), ktorý je k dispozícii všetkým cestujúcim, a má právomoci zabezpečiť pomoc tým cestujúcim, ktorý ho o to požiadajú. (vie napríklad zabezpečiť presun "vozíčkara" osoby s barlami a pod.cez služobný úrovňový priechod). Preto som nespomínal krajiny EU. Výnimkou je Spojené kráľovstvo, ale to má dosť odlišný spôsob organizácie dopravy a prístupu k cestujúcim v porovnaní s kontinentálnou Európou.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 386 12.12.2017 7:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Zabezpecit bezbariérový prechod svetlem, lépe závorou, je rozumné. I vedomé porusování predpisu je bezné, ale vedome vlézt "do drátu" vn nad vozidly, je blbost, zasluhující "autokremaci"

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 508 12.12.2017 7:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Hangonivak.

V Spojenom Kráľovstve, USA, Japonsku, N. Zélande a možno aj inde môžu ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu požiadať o pomoc príslušného zamestnanca železnice nachádzajúceho sa v priestoroch stanice

To treba dat na pravu mieru. Ano maju take osoby nárok na pomoc ale:
1. Musia to ohlasit vopred - napr u DBAG, ÖBB 48 hod vopred!
2. Zeleznica, tu pomoc moze odmietat, ak je stanica neobsadena - niekde v takom pripade ponukaju alternativu ( nástup/výstuo inde, napr tam kde su vybudovane bezbarierove pristupy atd).

» janek74 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 12.12.2017 0:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Tých europotkanov treba nasadiť do intersolárneho modulu a vystreliť na obežnú dráhu okolo Proxima Centaury.

1.To svetlo nie je failsafe. Zhasnutá, rozbitá, vypálená žiarovka, nefunkčné SZZ, nie je bezpečný stav na prechod.

2.Nesúhlasím s tvrdením, že to de facto PZZ, ako súčasť SZZ, bude 4 minúty pred príchodom vlaku v činnosti. Ani PZZ, ak je súčasť SZZ, nie je tak dlho v činnosti, ak je správne obsluhované, a ak je už postavená VC, to neznamená, že bude v činnosti bez bližiaceho sa vlaku...

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 0 11.12.2017 23:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště

Zdá se, že Maxipes nám dává na výběr buď podchod s výtahem (nebo rampou, ale ta by se třeba do té Smržovky asi ani nevešla) a nebo úrovňový přechod, ale s nějakým takovým způsobem "zabezpečení". A to nemůžou (i z hlediska legislativy a norem) existovat stanice s úrovňovým přístupem, kde se cestující bez červeného panáčka obejdou? Tanvald, Znojmo nebo Šumperk jsou relativně velké stanice, ale podle mě je zcela v pořádku, že tam podchody nejsou. Dopravu pohyb cestujících prakticky nijak nebrzdí. Zato kousek od Šumperka je mnohem menší stanice Postřelmov, kde se to bez podchodu neobejde, když ji vlaky projíždějí 100 km/h.

Já mám osobně problém už s tím slovem "zabezpečený", i u přejezdů - laik si pod slovy "zabezpečený přejezd" představí asi něco "víc" než blikače bez závor. Jak už tady zaznělo, panáček bez ničeho dalšího způsobí spíš zmatky, některé to naopak bude možná nutit přebíhat koleje když svítí, protože to znamená, že vlak možná brzy odjede. Pochybuji že většina cestujících bude vědět, čeho se vlastně nerespektováním panáčka dopouští. A také nevím, jak se bude řešit případný výpadek tohoto prvku (asi tam nikdo nepřijde hodit přes panáčka tmavý hadr, jako se to dělá u vypnutých semaforů), aby to nakonec nefungovalo naopak, že zhaslý panáček nutně znamená bezpečný přechod.

U přejezdu na zastávce v Černošicích, která je z hlediska přehlednosti a bezpečnosti opravdu dost nešťastná, jsou mezi kolejemi oranžové blikače s nápisem "vlak ve druhé koleji" nebo tak nějak. Dospěli jsme tedy k tomu, že potřebujeme nějak extra varovat cestující, kteří po odjezdu vlaku hromadně úmyslně překračují přejezd s aktivovanými blikači a staženými závorami, přičemž podchod je na stejném místě pochopitelně také. Běda jestli se tam někdo nechá srazit vlakem ve druhé koleji, a budeme řešit, jestli kromě červených světel na něj blikala i ta oranžová.

Závoru na přechodu k nástupišti bych celkem snesl, ale musí být jasné, jak přesně bude fungovat. Před 10 lety jsem jel z Rostocku do Prahy vlaky IC, což znamenalo závlek přes západoněmecký Büchen. Na hlavní trati se samozřejmě na vlak chodí podchodem (a u hlavních kolejí na 230 km/h peron ani není), ale za budovou je ještě ostrovní peron lokálky Lüneburg - Lübeck s úrovňovým přechodem se závorou. Ta jde dolů před příchodem obou vlaků, pak se zvedne, a cestující mají dost času ještě přijít a nastoupit. Nejspíš už na to jsou zvyklí, jinak by se tam hromadně podlézala závora, jako v té Sklářské Porubě.

nasledujúce príspevky »