Naše téma: Noční doprava na železnici

» Návrat

Pridané: 16.10.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Noční doprava na železnici Ať chceme nebo ne, lůžkové a lehátkové vozy postupně mizí z evropské železnice. Deutsche Bahn je přestala provozovat loni v prosinci a letos se přidá maďarská Utasellátó. Proč se ubytovací vozy stávají minulostí a mají spací vozy vůbec smysl?

Možnost spát ve vodorovné poloze je v rámci dopravy po pevnině naprosto unikátní. Autobus nic takového nenabízí (tedy pokud jezdí v souladu s předpisy) a osobní automobil jakbysmet. Ubytování během cesty známe dále z lodí, avšak ty vlakům obvykle nekonkurují. Při zachování přiměřeného komfortu je tedy hlavním konkurentem nočních vlaků letecká doprava, jež vyniká svojí rychlostí, zato ale neobsluhuje i středně velká a menší sídla a vztahují se na ní přísné bezpečnostní předpisy související s omezeními pro cestujícího. Opomenout nelze ani aspekt ekologické zátěže. Kvůli dopravě na letiště a z něj a prodlevám na letištích beztak zabere cesta letadlem půl dne, což znamená, že pokud potřebuje být cestující na místě v dopoledních hodinách, bude muset počítat s cestou od odpoledne předchozího dne a ubytováním v cíli cesty. Zato noční vlak dokáže těžit z výhodných poloh nádraží v centrech měst a velmi rychlého odbavení.


V lůžkovém voze se obvykle nějakým způsobem myslí na snídani. Zatímco někde dostanete v ceně jen sendvič a vodu, jinde (jako v případě lůžkového vozu Praha - Curych na snímku) dostanete v ceně lůžkového příplatku plnohodnotnou snídani. 12. 7. 2017 © Dominik Havel

První potíž ubytovacích vlaků je změna preferencí cestujících. Kdo chce ušetřit, jede autobusem, a klidně i přes noc. Právě uvolnění autobusového trhu v Německu významně přispělo ke konci nočních vlaků v Německu. Dnešní cestující zároveň žádá větší soukromí (opět za přijatelnou cenu), a tak je mu čím dál nepříjemnější se tísnit v malém kupé s dvěma cizími osobami, které ho při nastupování nebo vystupování ruší. ÖBB proto chystají nový koncept lehátkových modulů, v nichž budou lehátka umístěna napevno a cestující si zajistí soukromí zatažením zástěny, čímž se uzavře do spací kapsle jako do rakve. Odměnou mu bude klid, soukromí a vlastní okno.


Nový lehátkový modul ÖBB
Zdroj: http://www.priestmangoode.com/project/new-intercity-and-nightjet/

Jak ale vidíme, ani změny v návycích veřejnosti nejsou neřešitelné. Mnohem větší problém však představuje, že není za co lůžkové vozy připojovat. V evropské železnici se prosazují konvenční i vysokorychlostní jednotky, které sice mají řadu nesporných výhod, avšak ty se noční dopravy netýkají. S nástupem jednotek klesne možnost rozřazování vagonů na různé ranní vlaky. Noční vlak tedy bude muset být dostatečně dlouhý a bude mít čistě noční charakter. S prosazováním jednotek souvisí také nižší poptávka či spíše neexistence novostaveb klasických vozů k sedění, což prodražuje vývoj lůžkového nebo lehátkového vozu.

Noční vlaky také uspokojují poptávku po dopravě na krátké vzdálenosti, a proto v nich bývají řazeny vozy k sezení. Trend jednotek ale způsobuje, že tyto vagony nemají přes den využití. Z nočních vlaků se tím pádem stávají ucelené jednotky, které jednu noc jedou tam a druhou zpět, což není ekonomické a prodražuje takovou dopravu, čímž se železnice stává méně konkurenceschopnou vůči dravým autobusovým dopravcům.

Vyjádřete svůj názor v anketě.

Mají lůžka a lehátka ve vlacích smysl?

Daly by se sériové jednotky vyrobit v lůžkovém provedení? Jaké výhody a nevýhody by mělo takové vozidlo?

Jaké jsou důsledky konce noční dopravy v Německu a Maďarsku, který se projeví zrušením vlaků EuroNight Metropol? Zajistí ÖBB alespoň nejžádanější spojení?

Úvodní snímek: Lůžkový vůz WLABmz ČD ve švýcarském Sargansu, 12. 7. 2017 © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 43     Stránky: / 3     Výpis:    
» Laborec425 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 49 8.11.2017 8:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Za dva týdny jsem chtěl jet jako pravidelně na foto výlety na Slovensko. Naivně jsem se přihlásil na e-shop ČD a vyprodáno vše lůžkové směr Košice včetně "mého" přímého lůžkového Cheb - Košice :(.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 626 20.10.2017 21:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Abych se konečně vyjádřil k noční dopravě. Jednoznačně jsem pro zachování noční dopravy v podobě s lůžkovými vozy. Ono totiž nic není lepší než přijet na místo ráno odpočinutý. Další věcí je, že kvůli nutné obnově vozidlového parku, je nutno i do tohoto segmentu investovat. Jenže problém je čím? A vlastně to není problém. Pokud by totiž evropští drážní mološi kooperovali, v Evropě je výrobce, který dokáže vyrobit i ucelenou jednotku, kde jsou lůžkové části. Konkrétně se jedná o TALGO. A kdyby evropské dráhy kooperovaly, dalo by se těch TALG koupit tolik, aby to saturovalo celou noční dopravu v Evropě za ještě rozumnou cenu. A co se týče mrtvého stání někde ve stanici přes den, tak to se dá taky vyřešit, totiž nasazením jednotek na relace, které trvají okolo 20 hodin tak, aby jednotka stála vždy jen po nezbytně nutnou dobu na přípravu cesty zpět. A kdo by to platil? No přece EU, od čeho jsou slovutní ouřadové v Bruselu? Zatím to vypadá, že jen od toho, aby pohřbili železnici v Evropě jako celek.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 20.10.2017 12:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Autobusy z Prahy do Banskej Bystrice jezdí a poměrně často a nejen Regiojet. Cena - u Jančury to bude max. 260 - 270 Kč, za kolik jezdí ti ostatní, (Jeden jezdí až na Ukrajinu), nevím, ale vlakem bych tam dnes nejel, právě z důvodů, které uvádíš. Autem? proč ne? Nejvíc času sežere čekání a přestupy na MHD (v mém případě je to z domova na Wilsoňák minimálně 30 minut, když to jede) a za tu dobu už jsem autem bezpečně mimo Prahu, protože buď použiji tunely, kde se jede většinou 70 a bez zastavení a na povrch vyjedeš v místech kde už přískoky od semaforu k semaforu nehrozí (směr jih a západ), na sever a východ to mám na Pražský okruh cca 1 km a pak už se jede; začátek dálnice, tempomat na 130 a pohoda. Zrovna zítra pojedu do Drážďan přes Říčany, kde budu nakládat spolucestující a protože pojedeme čtyři a na velký nákup, je volba druhu dopravy jasná.

» Petik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 7 20.10.2017 12:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

3. Praha - Banska Bystrica
Jazdim viac nez 15 rokov nepravidelne, sukromne.
Myslim, ze toto je trasa, kde ma lozko najvacsie opodstatnenie, pretoze jedina alernativa je 5 hodinova cesta autom. Autobusy nepocitam, to je ina cielova skupina. Samozrejme da sa cestovat vlakom cez den, ale zabit 7 hodin z dna cestovanim si nemozem dovolit.
Paradoxne je toto lozko suce na zrusenie, pretoze drahy robia v tomto pripade zle vsetko, co sa da:
- priamy spoj v utajeni - poznam ludi, co cestuju do Prahy pravidelne, autobusom, ale netusia, ze existuje lozkovy vlak za porovnatelnu cenu.
- hrozna cenova politika: Obcas sa da listok kupit skutocne za hubicku, obcas je to drahe jak prasa. Raz som volal na infolinku CD, lebo mi ich system vobec nechcel predat listok. Pisalo to, ze je vypredane. Ale vypredane boli len vcasne jizdenky. Ze musim prekliknut na 'Zvolte iny tarif' nenapadlo ani mna, pravidelneho cestujuceho.
Listok na pokladni je iracionalne drahy, pricom sa domnievam, ze pre velku skupinu cestujucich, ktori este neobjavili e-shop (moji rodicia, moja tchyne a mnohi dalsi) je potom cena na pokladni urcujucim kriteriom pre cestu autobusom alebo vobec necestovanie.
- absurdne skory odchod v smere do Prahy, nepripoj smer na Horehronie, skratenie vlaku po Bansku Bystricu. Idealne by bolo potiahnut tento priamy vozen povedzme az po Lucenec, pripadne Roznavu ci az Kosice - teda smerom, kde absentuje zmysluplna alternativa


Aby som teda zhrnul moje postrehy a doporucenia preto, aby neboli lozka za par rokov zrusene aj u nas:
- cena - mala by byt globalna, rozumna a dopredu jasna - podobne ako u Regiojetu, ziadne plavajuce ceny. Cena na pokladni rovnaka ako na internete.
- pripoje - mali by existovat dobre pripoje v dolezitych smeroch
- propagacia - priame vozne by mali byt propagovane, z cestovneho poriadku totiz nie su zrejme. Nech je na tabuli napisane "Praha", nie "Zilina". Tiez by som vzdy pripojil aj vagon na sedenie, ktory by svojou nizkou cenou prilakal pozornost k priamemu spojeniu a je jedno ci posunujem s 2 alebo 3 vagonmi.
- vagony - vobec mi nevadi stary WLAB, hlavne nech funguje kurenie, zastrcky, okna, rolety, ciste zaclonky a koberce, dobre postelne pradlo a neprelezane postele. A nakoniec, radsej starsi vagon, ako ziadny vagon.
- sprchy - zbytocnost! Osprchujem sa vecer pred cestou, dalsi den to uz do vecera nejak vydrzim. Nikdy som nevidel nikoho sa tam sprchovat.
- ranajky - tiez sa to prehana. Staci caj a croissant (ako pred 3 rokmi), najest sa mozem v cieli cesty.
- steward - staci jeden na 2 vagony.
- ucelene jednotky - nezmysel, nemoznost viest priame vozy
- koniec nocnej dopravy v DE a HU sa ma osobne netyka. Z Pesti lieta Wizz Air, ten to nahradi, Nemecko neviem posudit.

» Petik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 7 20.10.2017 12:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Ja som lozka cca pred 2 rokmi vyuzival pravidelne na trase Bratislava-Warszawa a Praha-Warszawa, sporadicky stale vyuzivam na trase Praha-Banska Bystrica.
Pri zodpovedani otazky, ci maju lozka zmysel sa preto divam hlavne na to, preco ich vyuzivam/nevyuzivam ja. Moje skusenosti su nasledovne:

1. Praha - Warszawa
Da sa pohodlne stihnut aj lietadlom o 7 z Prahy, ako tu niekto pisal, ale to pridem do Warszawy nevyspaty.
Ak sa chcem vyspat, musim ist skoro spat a pridem o vecer den pred cestou, alebo mozem letiet 9:15, co ale znamena cestu Prahou cez rannu spicku, do kancelarie stejne pridem az po 11:00.
Vlak mal odchod o 23:00, z domu stacilo vyrazit 22:35, vo Warszawe to stoji priamo pod nasou kancelariou, o 8:30 som uz mohol veselo pracovat.
Okrem toho mam vlaky rad, preto som vlak a lietadlo striedal.
Cestou naspat je lietadlo lepsie, to som mohol vyrazit z prace skor a domov dorazit rovnako, ako keby som siel domov z prazskej kancelarii. V pripade vlaku som musel trcat v kancli do 22 vecer.
Cestoval som takmer vyhradne v single, cenovo je to potom podobne, ako lietadlo, preto som delil listky na hraniciach.
Prekvapivo v tom vagone cestovalo vela Aziatov, obcas bol dokonca vypredany aj par dni pred odjazdom.

2. Bratislava - Warszawa
Tu je nocny vlak najlepsia moznost, pretoze alternativou je letiet z Viedne, kde su letenky cca 2x drahsie ako z Prahy, lietadla vypredanejsie a na letisko je to taxikom tiez dost drahe a daleko. Vlak ma vybornu casovu polohu. Lietadlom som preto letel snad len 2x, inak som jazdil vlakom, nebol problem kupit single aj den pred odjazdom.
Hrozne to bolo, ked isiel vagon MAV, potom to nastastie komplet prebrali Polaci a ich vagon je super.
Jedina nevyhoda bol prichod do Blavy o 5 rano, takze to som potom este musel doma dospavat.

» jiříček Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 18 19.10.2017 17:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Autor příspěvku o Rumunsku,by si měl do této krajiny zajet a nepsat nesmysly.Jezdím už 5 let do Rumunska k moři a používám Ister,lehátko Budapešť -Bukurešť a naprosté bezpečí.Více se bojím před nádražím u nás v Brně nebo v Bratislavě.Tam je více lidských trosek než v celém Rumunsku.A na kvalitu CFR by si měl každý udělat svůj názor vlastním svezením a ne dívání se na bulvární televize.Mimo jiné WIFI je normální součást,perfektní jídelnní vozy atd.A ceny ubytování.Jste tam západní turista....

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 18.10.2017 17:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Země možná, cikáni ne. Ale kdo chce hazardovat, ať si poslouží. A proč by okradl domácího, když může, mnohem bezpečněji, cizince?

» HonzaD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 18.10.2017 13:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

"Spát v Rumunsku ve vlaku?" Naprosto v pohodě i na sedáka ve velkoprostoru. Před třemi lety na EN Ister Rumuni bežně s notebooky. Ta země se mění.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 18.10.2017 12:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

Twix:
Spát v Rumunsku ve vlaku? To bych si tedy netroufl, dvakrát jsem jel do Burgasu na ROH rekreaci vlakem a Rumunsko hrůza hrůz a to jsme obsadili celý vagon a všichni jsme se znali. Je tam, místy, moc hezky, ale bezpečno jen v letadle které ho přelétá. A tamnější snědé etnikum je opravdu ,,super" (Když si vzpomenu, jak za mosazný prstýnek chtěli sto leva a pak se spokojili s nafouklou pidikonzervičkou Májky za tehdejší 2,80 Kčs...)

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 18.10.2017 1:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Noční doprava na železnici

No hlavne by mal dostať človek výpoveď, ktorý navrhol polohu Bohemie, v Pardubiciach o 6 ráno a príchod do Prahy o 8, to je pre ľudí, ktorí idú ráno do práce/školy neskoro a turistov zase toľko na Slovensko nejazdí. CD sú krásny príklad, ako sa dá trasa s obrovským potenciálom priviezt na mizinu viď straty nočných vlakov. Jednak stále nezmyselný taríf, hlúpe posúvanie časových polôh, povinné peciatkovanie lístkov atď. Bohužiaľ to má za následok práve preťažovanie 1021 ktorý býva v lete často vypredany aj týždne dopredu. Inak raňajky v lehátku má aj RJ

nasledujúce príspevky »