Naše téma: Železnice a kouření

» Návrat

Pridané: 26.3.2018 8:00
Autor: Mgr. Jiří Mazal, nick: » Etienne

Naše téma: Železnice a kouření Železnice a kouření? Vždyť je to zcela zbytečné téma, zdálo by se. Ve vlacích se nesmí kouřit už dávno a na nádražích jakbysmet. Jenže jak je suchopárná řeč předpisů, zelený a košatý je strom praxe a skutečnost vypadá jinak. Podívejme se na tento nešvar podrobněji.

 

 

 

 

Inspirací k sepsání tohoto tématu byly ve skutečnosti vzdálené železnice čínské, kde začnou od 1. května platit drakonická opatření pro ty, kdo poruší zákaz kouření. Trestem může být zákaz cestování vlakem na 180 dní. Již v minulosti byl dokonce muž, který si zapálil v rychlovlaku na toaletě, odsouzen na tři dny do vězení. Čína je ovšem dost specifické prostředí, kde je na jedné straně kouření hluboce zakořeněno a snahou strany a vlády je tento nešvar utlumit, a na druhou stranu se kontrola obyvatelstva blíží naplnění orwellovské ideje románu 1984.


V minulosti běžné označení části vozu pro kuřáky © pd, vagonweb

Vraťme se zpátky do našeho prostředí a dopřejme si malý historický exkurs. Na počátcích existence železnice se kouřilo ve vlacích všude. Bylo nepsaným pravidlem, že pokud přisedl muž k dámě, zeptal se, zda jí nebude vadit, když si zapálí. Pokud muž dámy ve vlaku nerespektoval, obracely se na průvodčího, který kuřákovi v přítomnosti dam kouřit zakázal. Krátce před koncem 19. století byla zavedena speciální dámská kupé, aby pánové neobtěžovali dámy dýmem z doutníků. Tato praxe k nám přišla z Německa. Šlo o speciální kupé, kam směly nastoupit pouze ženy a kde se nesmělo vůbec kouřit.

Po první světové válce se podíl kuřáckých a nekuřáckých oddílů v železničních vozech ustálil na poměru 2:1 ve prospěch kuřáků, v 30. letech už to bylo přibližně 1:1. V 60. letech byly tehdejší dvounápravové vozy, kde se smělo kouřit, označeny cedulkami „Kuřáci“, poměr se ovšem už zvyšoval na 2:1 ve prospěch nekuřáků. V 80. letech již jezdily masivně čtyřnápravové vozy, které známe z dnešní doby, a podíl nekuřácké části ve voze se stále zvětšoval, přibližně na 3:1. Ve vlacích začala být naprostá většina vozů nekuřáckých.


Popelníky byly dříve nezbytnou součástí každé opěrky sedadla, zde u řady Btee284 © Lukáš Kalina, vagonweb

Na začátku 21. století kuřácké vozy postupně mizí. Zákazu předcházel rozsáhlý marketingový průzkum, kde se 81 procent cestujících vyslovilo pro zcela nekuřáckou železnici. Skutečnost již v té době byla taková, že zatímco nekuřácká část vozu byla plně obsazena, kuřácké oddíly se naplnily sotva z poloviny. Od 1. září 2007 se přestalo kouřit v dálkových mezinárodních vlacích a od 9. prosince 2007 jsou všechny vlaky provozované Českými drahami nekuřácké. Kuřácké oddíly se poté i nadále objevovaly u některých mezinárodních vlaků, např. EC Hungaria, ale na území České republiky se nesměly používat.

Nešvar kouření tak byl z prostředí české železnice úředně „vyštván“ již před deseti lety, a jak přitom vypadá realita. Je pravdou, že ve vlacích na kuřáka nenarazíte. Tomu ostatně napomáhá i rozšíření velkoprostorů, kde by byl kuřák okamžitě odhalen. Jediným skrytým místem tak zůstává WC, kam mnozí otrlí jedinci stále chodí ukájet svou vášeň a vedle kouře po nich zůstávají oharky v umyvadle. Zde bohužel platí pořekadlo „ryba smrdí od hlavy“, neboť český prezident Miloš Zeman si bez rozpaků zapálil např. při jízdě po úzkokolejné trati Třemešná ve Slezsku – Osoblaha.

https://www.vlaky.net/upload/images/reports/006823/3.jpg
Prezident Miloš Zeman kouřící ve vlaku na trati Třemešná ve Slezsku – Osoblaha © echo24.cz

Jiná situace nastává v anonymním prostředí nádraží. Kouří nejen cestující, hlavně ti, kteří se doslova „vyřítí“ na dvě – tři minuty ze zastavujícího vlaku, ale bohužel i zaměstnanci. Přitom kouření na nádražích zakazuje nejen zákon č. 65/2017 Sb. O ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ale i řada dalších předpisů. SŽDC problematiku obsáhle řeší ve své směrnici č. 120 „Dodržování zákazu kouření, požívání alkoholických nápojů a užívání jiných návykových látek“. Kouření mj. svým zaměstnancům dovoluje pouze ve vyhrazených prostorách, označených cedulí „Kouření povoleno“. České dráhy pak na zákaz kouření myslí v Smluvních přepravních podmínkách, kapitole XIII, kde se výslovně zakazuje kouření mj. na nástupištích a vnitřních prostorách ČD. Samostatnou kapitolou je další veřejná doprava – zejména zastávky MHD, ale také linkové autobusové dopravy. Ač je zde kouření zakázáno, hojně se porušuje.


V Německu jsou na nádražích vymezené tzv. kuřácké zóny © Richard Huber

Podíváme-li se do zahraničí, v Německu najdeme na nástupištích tzv. kuřácké zóny, vymezené v dlažbě žlutou linkou. Kuřáci jsou tak vyhrazeni do určitého prostoru. Za téměř „pomstu kuřákům“ lze označit prostory pro kuřáky na letištích, které mají nezřídka podobu jakéhosi terária, plného „exotických zvířátek“ zahalených do cigaretového dýmu.

Na závěr máme pro naše čtenáře opět pár otázek:

Jste pro přísnější postih za kouření na nádražích, a to včetně zaměstnanců?

Souhlasili byste s instalací kouřových senzorů do vlakových WC (alespoň u nových nebo rekonstruovaných vozidel), která by kouřícího hříšníka odhalila?

Zavedli byste na nástupištích vyhrazené prostory pro kuřáky, jak je tomu v Německu?

Odkazy:

Úvodní snímek: označení nekuřáckého kupé © revisor.cz

Mgr. Jiří Mazal

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 47     Stránky: / 3     Výpis:    
» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 22.4.2018 22:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

Tento názor z davu je jasný.
Foto 27.2.2010, Brno hl.n.
RE: Naše téma: Železnice a kouření

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 8.4.2018 9:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: sultán Murad IV. zakázal v roku 1633 fajčenie v Carihrade pod trestom smrti

A přesto posléze právě turecký tabák ovládl svět. To jen dokazuje, že takové zákazy jsou zhola neúčinné.
O účinnosti zákazu výroby a držení čehosi škodlivého pak vypovídá nejen neslavný příběh dávné americké prohibice, ale také obraz současné drogové scény v celém světě širém.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 7.4.2018 20:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

nader: To se to hezky vymýšlí kruté tresty na kuřáky a jejich věčné zatracení a muka pekelná. Proč ale nezačnete u těch, kteří ty kuřáky uvrhli do závislosti? Ti z toho mají vyjít beztrestbě? Tak proč nastavujete v době, kdy je potenciálním kuřákům -náct, veřejné mínění, mínění generace, vrstevníků, tak, že každý normální člověk přece kouří a kdo nekouří s námi, kouří proti nám? Že kdo nekouří, je nějkej divnej a podezřelej bonzák? Abyste je pak mohli, až se stanou závisýími, trápit zákazy a zužovat prostory, kde se smí kouřit, a tahat jim peníze z kapsy neustálým zvyšováním cen cigaret, tedy je vydírat.
Trestat oběti namísto původců je hnusné a sprosté.

» nadler Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 436 7.4.2018 19:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

sultán Murad IV. zakázal v roku 1633 fajčenie v Carihrade pod trestom smrti
uvítal by som totálny priemyselný zákaz výroby cigariet. Pokiaľ by fajčili fajky, to by z toho nebol taký strašný smrad. A pokiaľ by nejaké cigy šúľali doma, tak by tam tiež nedávali takú hnusnú hnusobu, čo smrdí aj na pol kilometra. Ja by som zaviedol taký trest, že každý fajčiaci fajčiar musí práve fajčiacu smradlavú cigaretu zjesť, za tepla, aj s tým smradom.
Jeveľmi príjemné, keď Vám v činžiaku pod oknami niekto vonku hulí, leto, zima, nemôžeš ani vetrať, všetok smrad sa tlačí do bytu, čakáš ráno na autobus, a na lavičke sedia a húlia húliči, smrad,smrad, smrad....Zóna? To by som dal mimo mesta, na smetiská, aj keď niekto fajčí 20 metrov od zástávky, to akoby fačil tam; ideš ráno do roboty, prázda ulica, nikto nikde, pred tebou pol km ide húlič a zafajčí celú ulicu, nemáš sa kam vyhnúť, celá ulica zafajčená,smrad...A zlatý kliniec programu - v služobnom kupé sedia dvaja sprievodcovia (sprievodca+vlakvedúci) a húlia tam, potom smrdí celý vagón, možno aj dva-tri ďalej od neho. A čo ma viefakt naštvať, tu sa všetci domáhajú svojich práv, homosexuáli, gajovia, cigáni a iné dúhové farby....a normálny obyčajný pracujúci slovák nemá šancu, je diskriminovaný zo všetkých strán....

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 4.4.2018 12:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

Veľa krát sa v tejto diskusii opakuje, že fajčenie "obťažuje." Lenže tam predsa nie je havkáč zakopaný. Obťažujúce je, keď partia puberťákov robí rámus na celý vlak. Obťažujúce je, keď hydina oproti kotkodáka do mobilu s rovnako prišušťanou kamoškou a tie tuposti sa nedajú nepočuť ani keď si človek nacpe do uší silikón. Obťažujúce je, keď spolucestujúci v kupé zjedol viac fazule ako je zdravé. Obťažujúce je, keď sa v okolí 50 metrov nachádza istý Štefan známy skôr pod prezývkou Batôžkár. Et cetera.

Lenže fajčenie nie je len obťažujúce - ono zároveň ohrozuje zdravie ostatných. Zaiste, z jedného nadýchnutia človek nechcípne, ale ak je tomu bárs nefajčiar vystavovaný opakovane a dlhodobo, tak to rovno môže sám huliť. A to je - resp. mal by byť - ten dôvod, prečo sú fajčiari vykazovaní a separovaní. Nie preto, že sú otravní, to by musel byť vykazovaný a separovaný kdekto (príklady viď vyššie).

Zaznela tu inak trefná poznámka k naštartovaným dieslom na nádražiach. Nuž áno, v podstate medzi fajčiarom na peróne a a naštartovanou 75x veľký rozdiel nie, základný zdravotný artikel v podobe sadzí je ten istý, akurát ten rušeň ich rozpráši viac a do širšieho okolia. Na druhej strane, tá lokomotíva je užitočná, bez nej by to aspoň nateraz nešlo, zatiaľ čo bez cigárka by to azda išlo, všakže. Ničmenej, čím menej dieslov, tým lepšie pre všetkých.

A k samotnej téme. Fajčfleky v regionálnych vlakoch imho netreba, hodinu či dve vydrží každý. Viem o čom hovorím, sám som svojho času ťahal vyše dve krabičky denne. Iná vec sú diaľkové vlaky, tam by nejaké to vyhradené miesto na tento účel nebolo od veci. A možno by tam mohol byť vstup za poplatok, aspoň by dopravca zarobil nejaké bubáky navyše Akože, dvere huliarne sa otvoria, keď vhodíš euríčko... Dtto by som nemal nič proti vyhradeným zónam na staniciach, ak by boli mimo hlavné prúdy cestujúcich. Ovšem vzhľadom na súčasnú legislatívu to nejde, keďže, priznajme si to otvorene, zákon o ochrane nefajčiarov sa viac ako samotnej ochrane nefajčiarov venuje skôr buzerácii fajčiarov, takže veľa zakazuje a reálny život ignoruje.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 4.4.2018 5:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

Tak mne napadlo včera na nádraží Žďár n.S.: Kouřit se nikde nesmí, obťežovalo by to nekuřáky a zejména bývalé kuřáky. A popkorn odporně smrdět na celou halu může???

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 3.4.2018 10:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

Tabák docela hezky voní, ale jen do té doby, než začne doutnat.

» kuceraj Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 120 31.3.2018 18:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

Začnu primitivním bonmotem: To, že je kouření veskrze nezdravé dnes asi nepopře ani zarputilý nikotiňák. A kdy se objevilo kouření? Samozřejmě s objevením Ameriky. A tak je jasné, že za všechno může Amerika, především USA. Kouřili Indiáni, které se přistěhovalcům podařilo téměř vyhubit, ale jejich neřest si okamžitě osvojili a zanechali ji nám Hanba Americe. A teď vážně. Kouření je opravdu trapný a velice hloupý zlozvyk. Vím o čem mluvím, mé první kuřácké začátky byly v druhé třídě, kouřil jsem Lípy. Letos mi bude 70. Byl jse děsnej závislák, cigateru jsem si zapaloval i o vlákno rozbité žárovky. Když mi soudruzi zdražili Sparty (pitomost, kouřil jsem Startky a ty nezdražili) v roce 1978 jsem se nasral tu poslední krabičku jsem zahodil. Přesto mám k nikotiňákům poměrně tolerantní vztah. A hlavně, kouření, nebo nekouření ve veřejných prostorech je o lidské toleranci. Zákazy a příkazy patří do jiných kategorií. Kouřit ve vagonu, který nemá otvíratelná okna může jenom blbec, zatímci když si zapálím na záchodě s větráním, komu tím ublížím? A tak by se dalo pokračovat v kategoriích slušnosti mezi lidmi. Jenže jsou mezi námi i ti neslušní. A Teď Babo raď.

» Sim Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 28.3.2018 20:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

Vsechno je to o ohleduplnosti.
Militantnimu nekurakovi bude vadit, ze vidi nekoho v dali - prestoze kour ho obtezovat nebude, poskozen se citit bude. Takovy ale nema smysl resit.
Ohleduplny nekurak dokaze prekousnout, ze cas od casu nekde nevane jen cisty vzduch, ale ze obcas zasmrdi cigaro, jindy je to kanal nebo nakladak. Ovsem i takovemu vadi kuraci, zejmena pokud:
- pred prostorem se zakazanym kourenim udelaji "kourici ulicku", takze do daneho prostoru se bez kontaktu s kourem dostat neda. Zejmena pred nemocnicema nebo zdravotnickejma zarizenima obecne je to vyzivny, treba kdyz tim musi prolizt nekdo se zanetem prudusek a pak pul hodiny chrhla v cekarne, nez se dokaze nadechnout. Jeste divocejsi to je pred porodnici, kdy mimino par dni po narozeni dostane primy zasah, at chce, nebo nechce. Tohle je proste spatne!
- kouri sice na volnem prostranstvi, ale do posledni chvile pred nastupem do vozidla hromadne dopravy. Naposledy zhluboka potahnou, vajgl leti pod autobus/do kolejiste (jeste horici) a fumi smrad kolem sebe a doslova otravuji okoli v situaci, kdy nikdo nema sanci pred tim utect.
- kurak v panelaku o okna (nebo na balkone) vykouri byt vsem nad sebou, aniz by s tim mohli cokoliv delat; kdyz uz kour uciti, je pozde zavirat okna. A vyvetrat to neni jak.
- kurak si nechce pripustit, ze nesmrdi jen vlastni cigareta, ale ze kourem nacichne on sam i jeho okoli. Proste hlaska "co ti vadi, dyt to na tebe nefoukam, aby ses nepo...".

Spouste kuraku ale to nacichnuti vnima a hodnoti to negativne, takze se pomerne casto setkavam i s nazorem "i kdyby byla ve vlaku vyhrazena kuracka cast, nepudu tam, bo bych smrdel. To si radsi pockam a zapalim si venku".

Jsem cigaretovej nekurak cigara mi smrdi. Ale klasickej tabak mi voni a kvuli zdravotnim problemum sice hodne zridka, nicmene obcas si dam. Ovsem dokazu pochopit, jak to muze byt ostatnim neprijemny, takze kdyz uz, snazim se doprat si tak, abych nikoho v okoli neobtezoval. A to je podle myho asi zakladni nedostatek spousty kuraku, ze tohle nechapou a neridi se tim.
Pokud by se tim vsichni ridili, zadny zakaz by potreba nebyl.

A soucasna forma, kdy je neco sice zakazano, ale kvuli mizerny vymahatelnosti to dodrzuji jen ti slusni (kteri by to ve spouste pripadu dodrzovali i bez zakazu), mi neprijde jako rozumna. Bohuzel, zadny rozsireni zakazu bez zlepseni vymahatelnosti tomu nema sanci pomoct - snad jen automaticky hasici systemy; v sousedni fabrice se s tajnym kourenim na zachodech vyporadali tak, ze namontovali automaticky haseni, do kazdy kabinky samostatne, aby to zlilo jen toho hrisnika. Zaroven ale kuraci meli svuj prostor, dostatecne daleko od pracovist, kam si mohli behem pauzy zajit.

Nejaky takovy ostrikovac si na toalete ve vlaku predstavit dokazu, pokud by to bylo rovnou napojeny na pozarni alarm a pracoviste pruvodciho, ten by si jeste dotycnyho prisel skasnout o pokutu. Ale postavani kuraku u dveri vlaku v zastavce, kdy jde kour otevrenymi dvermi (+okny) dovnitr do vozu, to neresi.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 27.3.2018 17:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železnice a kouření

To myslíme oba smrtelně vážně. Ztvrdili jsme to přece tou ikonou na konci, aby o tom ani méně chápaví nepochybovali.

nasledujúce príspevky »