Českotřebovská lokomotivka si připomněla 170 let své historie

7.6.2019 8:00 Jiří Řechka

Českotřebovská lokomotivka si připomněla 170 let své historie

Původně měla návštěva reportérů magazínu VLAKY.NET ve slavící provozovně CZ LOKO Česká Třebová probíhat trochu jinak a já sám bych o ní ani nepsal. To měl v plánu šéf redakce, kterému ale zdravotní stav neumožnil vydat se prvního červnového dne tohoto roku do „Městečka u Kostlivce“ a zopakovat tak alespoň v hrubých rysech postup, který se osvědčil při obdobné příležitosti před deseti lety. Ale všechno špatné je i pro něco dobré.

V tomto případě tím dobrým byla na naší plánované výpravě nezávislá návštěva Dne s CZ LOKO jiného člena redakce VLAKY.NET, který byl při jejím zpracování mnohem rychlejší než já, jak jste se mohli na tomto místě přesvědčit už 3. června. Čímž mi mimo jiné ušetřil práci s podrobným popisem jednotlivých bodů programu oslav i stěžejních kolejových vozidel, prezentovaných v jejich rámci. Mohu se tedy zaměřit jen na průběh naší přítomnosti a doplnění obou textů četnými snímky statickými i nějakými pohyblivými. Ale přesto se nejprve ještě krátce zmíním o tom, jak jsme byli na oslavy pozváni a co jsme učinili proto, aby neunikly ani ostatním.


Upozornění na akci před příchodem do CZ LOKO od „Kostlivce“
© Jiří Řechka

Oficiálního, ale víceméně soukromého pozvání na oslavy se dostalo mně, mému ostravskému kolegovi a řediteli redakce při březnové návštěvě CZ LOKO Jihlava. Posledně jmenovaný dne 11. května zveřejnil na hlavní stránce VLAKY.NET podle dostupných údajů pozvánku veřejnou, na niž 25. května navázaly informace o slávě konané rovněž 1. června nejen v České Třebové a vztahující se k tématu poněkud širšímu - 170 let trati Brno - Česká Třebová. Součástí této aktuality byly i další podrobnosti týkající se Dne s CZ LOKO. Dalo by se tedy říci, že internetový magazín VLAKY.NET věnoval propagaci této zajímavé akce nemalou pozornost.


Autor cestou k hlavní bráně CZ LOKO © Karel Furiš

Den před konáním oslav jsem se, jak už jsem naznačil v úvodu, od Zbyňka dověděl, že na ni bohužel přijet nemůže. Takže mi jako partner zůstal jen Karel a předpokládal jsem, že se na místě setkám ještě s dalšími reportéry či „prostými“ členy komunity VLAKY.NET. Do České Třebové jsem z Prahy dorazil spojem railjet 73 Vindobona, který byl veden Vectronem v barvách společnosti Rail Cargo Carrier. Na nádraží jsem se setkal s Karlem Furišem podle naší předchozí domluvy. Do vypuknutí oslav bylo dost času, který jsme věnovali zachycení železničního provozu na nádraží. Začátek akce byl v deset hodin, a tak před desátou hodinou jsme byli před hlavním vchodem.


Firemní maskot CZ LOKO vítá účastníky © Karel Furiš

Co napsat k dění, o kterém již informoval můj jmenovec? Akce to byla určitě povedená, přispělo k tomu také pěkné počasí. Rozhodně se bylo na co dívat, já jsem byl rád, že se můj archiv rozšířil o vozidla, která mně chyběla, a také vozidla, která jsem viděl v Jihlavě v počátcích zrodu, konkrétně lokomotivu 719.401 TrioHybrid. Pokud moje informace dojdou naplnění, tak tato lokomotiva bude vystavena v Ostravě na Czech Raildays, které se konají 11. – 13. června. Celou akci moderoval Leoš Mareš, kromě vystoupení hudební skupiny DROPS, taneční školy a Klaunů z Balónkova, došlo ke křtu knihy „CZ LOKO - 170 let tradice“ a představení programu „CZ Trainee“.


Drážďanský reportér VLAKY.NET v akci © Karel Furiš

V průběhu dne bylo oznámeno, že návštěvníků je v daný okamžik asi 1 700. Mezi nimi jsme narazili také na našeho drážďanského kolegu, který se z oslav v CZ LOKO posléze přesunul do jednoho ze zvláštních vlaků, vypravovaných z nedalekého nádraží, z čehož také pořídil,video. Kolem těchto vlaků, ale zejména svitavské výstavy, se pak pohyboval její autor, náš reportér českotřebovský. Můj čas se naplnil ve dvě hodiny po poledni, kdy jsem ukončil návštěvu v CZ LOKO a odešel na stanici, kde jsem ještě zhotovil několik snímků a po příjezdu Ex 126 Valašský expres jím odjel do Prahy. Až při tom nastal jeden menší problém, špatně fungovala klimatizace, a tak průvodčí byl nucen otevřít ventilační okénka, aby bylo ve voze trochu přijatelněji.


CZ LOKO - Den otevřených dveří © Karel Furiš

Odkazy:

  1. Pozvánka na Den s CZ LOKO s programem a mapkou (formát PDF)
  2. 170 let oslaví CZ LOKO v sobotu 1. června dnem otevřených dveří - tisková zpráva (formát PDF)
  3. CZ LOKO, a.s. - oficiální stránky
  4. CZ LOKO – Wikipedie
  5. Americký sen říznutý českou hospodou. Čtěte příběh majitele CZ LOKO a jeho firmy - E15.cz – článek o historii firmy z 29.8.2017
  6. CZ LOKO - Hlavní stránka - Facebook
  7. Železniční trať Brno – Česká Třebová – Wikipedie
  8. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Areál CZ LOKO Česká Třebová od nádraží © Jiří Řechka

Přepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy