Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

» Návrat

Pridané: 23.7.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Naše téma: Co se v mládí naučíš ... Velká komunikační kampaň Českých drah zaměřená na mladší zákazníky vzbudila v posledních měsících na české youtubové scéně značný ohlas. Do soutěžně laděného souboje videí se podařilo zapojit jedny z nejsledovanějších českých youtuberů. Celý projekt vyvrcholil na konci června finálovým vyhlášením vítězů, které se konalo stylově v prostorách Fantovy budovy …

… na pražském hlavním nádraží za účasti nejznámějších youtuberů a předsedy představenstva ČD Pavla Krtka. Vítězem se stal tým Kovyho.

 


Tak začíná nedávná tisková zpráva Českých drah k jejich projektu, jenž má také vlastní internetovou stránku. I když jsme této aktivitě nevěnovali pozornost na hlavní stránce magazínu VLAKY.NET, sledujeme ji v sekci Krátke dopravné správy. Tam jsme přinesli zvěst o prvním Youtuberském vlaku i informaci o startu projektu Vlak’n’roll. České dráhy chtějí oslovit mladší zákazníky, proto se po pečlivé přípravě rozhodly oslovit zamýšlené publikum skrze osobnosti, které mají k oslovované skupině lidí nejblíže – youtubery. Je nezpochybnitelné, že statisícové dosahy osobností, jako jsou MenT, Kovy, Anna Šulcová nebo Bára Votíková, a osobní pouto, které mají ke svým fanouškům, a ostatně i fanoušci k nim, jsou jednou z nejpřímějších a nejefektivnějších cest, jak pracovat s mladými lidmi, uvádí mimo jiné druhý ze zmíněných zdrojů.


Šéf Českých drah při vyhlášení vítězů projektu „Vlak’n’roll“ (29.6.2018, Praha hl.n.)
© České dráhy

Náš národní dopravce se už dříve snažil využít youtuberů při svém marketingovém tažení, ale původně jen v reklamě, stejně jako jiné firmy. Nový způsob jejich zapojení je „chronologickým“ pokračováním péče, kterou České dráhy dlouhodobě věnují malým i větším dětem coby svým budoucím zákazníkům a možná i zaměstnancům. Různé více či méně na nejmladší generaci  cílené aktivity ve vlacích a kolem nich mají jejím příslušníkům nejen zpříjemnit cestování a zabavit je, ale současně v nich „nenápadně“ vypěstovat kladný vztah k železnici a službám na ní poskytovaným. Můžeme si připomenout například Cyklohráček či dětská kina a herní prvky ve vlacích vyšší kvality, časopis Můj vláček a dětské stránky magazínu ČD pro vás nebo Elfíkův web. A také množství soutěží, které tato „dětská média“  svým konzumentům nabízejí.


Interiér dětského vozu „Cyklohráčku“ (21.4.2016, Praha Masarykovo n.) © Jiří Řechka

Na děti České dráhy pochopitelně nezapomínají ani při svých pravidelných či příležitostných zábavných akcích pro veřejnost, od každoročních mohutných oslav Dne železnice až po nostalgické jízdy na kterési zapadlé lokálce. I když je pro děti jízda vlakem mnohdy zážitkem sama o sobě, táhne-li ten vlak parní či jiná nezvyklá mašinka, cestování se jim líbí o to více. Je samozřejmé, že v raném věku jsou dítka v tomto směru odkázána na dobré vůli rodičů či prarodičů, ale zdá se (alespoň podle účasti na nostalgických akcích), že mezigenerační předávání kladného vztahu k železnici u nás zatím ještě funguje celkem dobře. Nicméně bez patřičných podnětů ze strany Českých drah (a samozřejmě také četných dalších pořadatelů) by se dále rozvíjelo jen nevalně. Sama dětem jaksi záhadně vrozená přitažlivost „mašinek“ by nestačila.


Děti vždy přitahující atrakce na kolejích (10.9.1206, Rokytnice v O.h.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Ve světle uvedených skutečností I myšlenek se jeví projekt Vlak’n’roll jako logické, na mládež už starší zaměřené pokračování výchovy nových příznivců železnice obecně a zákazníků ČD zvláště. Nicméně vyvstává otázka, nakolik jsou příslušníci cílové generace opravdu zasažitelní právě tímto způsobem. Jistě, fenomén youtuberů je v jejích volnočasových aktivitách zastoupen nemalou měrou, ale bylo by zajímavé zjistit, do jaké míry konkuruje jiným obdobným zábavám, třeba hraní počítačových her či neméně virtuálnímu bytí na sociálních sítích. Lze také oprávněně předpokládat, že se mezi dnešní mládeží najde nemálo jedinců, kteří svůj volný čas netráví u počítače či obdobných zařízení, ale mají zájmy docela jiné. Někomu se zkrátka může zdát, že poslední výchovná snaha ČD svůj cíl zasáhne jen omezeně. 


Společný snímek vítězů projektu „Vlak’n’roll“ (29.6.2018, Praha hl.n.) © České dráhy

K tomu a dalším aspektům dnešního tématu by se však měli vyjádřit naši čtenáři v následující diskusi. K jejímu rozjezdu nabízíme tyto (jako vždy zcela nepovinné) okruhy otázek:

Platí podle vašich zkušeností přísloví Co se v mládí naučíš, ke stáru jako když najdeš také o vztahu k železnici?

Jaký předpokládáte výsledek snahy  Českých drah ovlivnit mládež ve svůj prospěch prostřednictvím youtuberů?

Je možné, aby si železniční dopravce „vychoval“ nové cestující od raného mládí, a jak jinak si je může zajistit?

Úvodní snímek: První cesta vlakem (30.11.2017, Pardubice - Praha) © Bc. Milan Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 11         Výpis:    
» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 24.7.2018 19:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

Vždy je lepšie robiť niečo, ako nerobiť nič. Myslím si však, že podobnú kampaň malo robiť ministerstvo a to na verejnú dopravu ako celok. Kontraproduktívne dopady zvoleného prístupu popísal Dominik.HK nižšie.

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 360 24.7.2018 5:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

kratko:
a/ ano, samozrejme.
b/ ja ho nepredpokladam, to je otazka na CD, ale je to od nich rozumny krok.
c/ ano. a inak len vhodnymi sluzbami.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 23.7.2018 20:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

Youtubery nesleduji a musel jsem se hodně přemáhat, abych všechny 3 Kovyho díly dokoukal. V youteberech je velký potenciál, protože mají velké počty diváků, a když youtuber ukáže, že se mu něco líbí a že něco je "in", mladí tomu začnou věřit. Ale tady se bojím, že akce bude mít mizivý efekt, protože vlaky tvoří nutné minimum obsahu videí a navíc se všude poctivě zobrazuje, že jde o reklamu.

Ve druhém videu vystupuje pendolino ČD, ukazuje se i bistro na palubě. Pendolino po modernizaci aspoň na videích dobře vypadá, a tak jízda vlakem vypadá pohodově a lákavě. Jenže pak následuje scéna s řidičem BMW, který dvojící pohrdá, že v Ostravě nemá auto, a ještě je vozí bavorákem po městě. To úplně popírá smysl propagace, protože zde chybí vysvětlení, proč to auto v Ostravě není potřeba. Pendolino je prezentováno jako izolovaný produkt a existence VHD jako celku je popírána. Vůbec není představeno to, že po Ostravě lze jezdit tramvají. Prostě ČD jako izolovaný ostrov.

Třetí video se odehrává v Bdpee231 Jižního expresu. Služby na palubě nejsou představeny vůbec, vlak je jen nutnou součástí videa. Scéna s uniformou mi připomíná knihu i film Ostře sledované vlaky, kde se Miloš mohl zbláznit radostí z uniformy. Jenže dnes se doba změnila, uniforma už nikoho nerajcuje a výrok "tak to budete mít draho" může vyznít jako zábava, ale také to může být pochopeno tak, že vlakvedoucí je pán vlaku a je hierarchicky postaven nad všemi cestujícími (pročež má i tu detailní uniformu jak z Kostomlat).

To jsou moje postřehy. Dosah a ovlivnění mladých je otázka, ale místy (BMW) mi videa přijdou spíše jako antikampaň.

kik: PHS řeší především šotouši a mladí cestující naopak vůbec ne. Dnes už výhled z okna nikoho nezajímá, protože jen civí na obrazovku elektronického zařízení. Lidi spíše zajímá to, jak moc dokáže roleta stínit, a to nejen u nás, ale třeba i u dovolenkových cestujících na Arlberské dráze. Ať se nám to líbí nebo ne, Coradia Continental je moderní vlak, plnící požadavky dnešních cestujících.

» kik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 192 23.7.2018 18:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

1. Nejsem si tím úplně jistý, ale co si tak pamatuji, tak jako dítěti mi jízda vlakem připadala zajímavější než autem. Ale to ješte jezdily parní lokomotivy a neexistovaly PHS
2. Tady bych si tipnul že to nebude úplně úspěšné. Chování ČD je občas kontraproduktivní, mění dost na poslední chvíli složení vlaků apod.
3. Takhle - může "vychovat" cestujicí vlakem, ale ne jen pro sebe. Dneska opravdu vlakem jezdí hodně i mladých lidí, protože vlak se zase stává celkem spolehlivým a finančně dostupným způsobem přepravy. Ale jak jsem zmínil, asi to vychová nové cestující VŠEM žel. dopravcům, ne jen ČD Ale i to bych považoval ze přínos.

» 110mat110 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 37 23.7.2018 18:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

Myslim, ze k reputacii vlakovej dopravy sko takej treba budovat dobre povedomie o znacke. To sa celkom dari RJ ale statni dopravcovia maju aj nadalej status socky. A ani sa necudujem. Ved reklama na CD ukazuje podnikatela v pendoline ale akonahle sa ide rychlikom vyssej kvality je tam stare becko. No neviem co chodi na rychlikoch nizzsej kvality.

Reklama je jedna vec, ale moze byt akokolvek uzasna, ked produkt nie je tak dobry ako ho reklama ukazuje. Hlavne medzi mladymi sa rychlo rozsiruju informacie o excesoch a ze ich nie je malo.
Cize:
1) nie. Treba vychovavat dlhodobo
2) ano, ale produkt musi zodpovedat reklame
3) ano, dlhodobe povedomie o dobrej firme je najlepsia reklama. Ale dlhodoba antireklama je pruser

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 23.7.2018 17:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

rakana123: "Źiaden železničný dopravca nedokáže si vychovať nových cestujúcich od rannej mladosti,pretože kultúura cestovania je priamo úmerna mentalite národa a kultúrneho uvedomenia.....!.

Hm. Csss, csss, akosi nerozumiem, nechapem no, no dobre.

Mohol by si, prosim, blizsie rozvinut Tvoju myslienku?

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 23.7.2018 10:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

... v stárí, jako kdyz utne

(snad) vázne:

ad 1) Kdyz probehne dobrá vývuka v rodine, pak ano.
ad 2) Obecne nezajímavé - viz ad 1)
ad 3) Ne. Opet viz ad 1)

Poté, co nemohu rídit gumokol, jsem se k vlaku rád vrátil. Ovsem jen EC, lokálkou jsem se vozil je pro zábavu

» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 23.7.2018 10:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

Tak především nám (téměř) všem se to špatně posuzuje, nakolik kampaň oslovila 15leté puberťáky. Já se třeba na Kovyho dívám, ale tahle akce mi připadla tak blbá, že jsem se na to video nedodíval. Jenže taky nejsem cílová skupina.
Takže já bych rozhodně ocenil snahu a zase si nemyslím, že to bylo úplně mimo.

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 202 23.7.2018 9:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Co se v mládí naučíš ...

Tretia otázka : Źiaden železničný dopravca nedokáže si vychovať nových cestujúcich od rannej mladosti,pretože kultúura cestovania je priamo úmerna mentalite národa a kultúrneho uvedomenia.....

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 23.7.2018 8:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Dnešní mládež se nic nenaučí ...

Nebuď takový pesimista. Starší generace lámaly hůl nad těmi mladšími asi vždy a vzdor tomu konec světa ještě nenastal. I když je pravda, že k tak výrazným posunům v chování mládeže snad zatím nedocházelo. Jenže nelze házet všechny do jednoho pytle. Tak či onak, nač bychom si měli lámat hlavy s nějakými možnými neblahými konci, jichž se zaručeně nedožijeme.

nasledujúce príspevky »