Naše téma: Železniční poutě

» Návrat

Pridané: 30.10.2017 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Naše téma: Železniční poutě Oslavy výročí, tratí a nádraží, nostalgické jízdy, oslavy Dne železnic, jízdy pro děti na MDD a Mikuláše, akce cílené na výchovu mládeže k bezpečnému chování ve stanicích i v blízkosti tratí, provoz muzeálních železnic ... To jsou akce, jež bývají právě tak navštěvované veřejností a populární, jak tradiční poutě.

Jsou hojně navštěvovány zejména rodiči s malými dětmi, pro které je svezení dřevěnými vagónky, taženými čoudící mašinkou, vzácnějším zážitkem než pouťová atrakce (a pro peněženku rodičů nesrovnatelně menší zátěží). Já se tu chci dnes ptát hlavně na propagační význam těchto slavností pro železnice i na zájem autorů a čtenářů Vlaky.net o ně.

Rozdělil bych sledované akce do několika kategorií:

1. Oslavy výročí a svátků ať už jednorázová kulatá jubilea provozu tratí nebo kalendářních svátků - MDD, Mikulášské jízdy, zejména pak zářijové oslavy Dne železnic. Jsou to opravdu poutě, navštěvované davy lidí, obdivujících historická vozidla nejen parní, ale i těch novějších trakcí. Bývají pořádány ČD, ŽSSK, SŽDC, ŽSR i dobrovolnými spolky přátel železnic.


Spolek přátel železnic v Chotěboři pořádává na nádraží jízdy a hry pro děti. @ Luděk Šimek

Zejména na těch zářijových oslavách se ČD snaží propagovat i svoji současnost i prezentovat to nejnovější, co hodlají pustit na koleje. Jen mi někdy ta vlastní reklama připadá málo dravá a poněkud mdlá – ve srovnání s tím, nač jsme od dnešních reklam zvyklí. Pochválit musím letos Prahu, že spojila Den železnic s oslavou 25. výročí PID, a to způsobem nepřehlédnutelným.


Tak tenhle zájem malých slečen a lehkovážnost jejich rodičů je až poněkud riskantní
. Bylo to v Praze – Zlíchově 23. září 2017 a lokomotiva byla zatopená a v plném provozu, občas popojížděla. @ Luděk Šimek

2. Provoz muzeálních železnic a spolků, bývalé průmyslové a důlní dráhy: Příklady bych uvedl čtyři, značně rozdílné:

Košická dětská železnice – dříve systematické zájmové a školící středisko pro děti se zájmem o železnici, dnes už bohužel spíše jen atrakce. Netřeba se jí podrobněji věnovat, četné reportáže jste o ní na Vlaky.net jistě četli.

Mladějovská průmyslová dráha - viz úvodní foto, oficiální stránka a reportáž - nabízí krom expozice průmyslového muzea bývalé šamotárny i několikakilometrové svezení úzkokolejkou v krásné lesní krajině.

Jindřichohradecké místní dráhy a.s. není pouze muzeální železnicí, zajišťuje pravidelný osobní i nákladní provoz pro zdejší obce, turistický provoz je však asi jejím hlavním účelem. (web)

Klub železničních cestovatelů Doprava s.r.o. provozuje zvláštní vlaky i pravidelnou pražskou městskou linku S34 na tratích SŽDC normálního rozchodu, a to historickými motorovými vozy z 50. až 70. let. (web, reportáž, článek)

Opakuji – nejedná se o vyčerpávající výčet, ale jen o čtyři typické příklady.

 

3. Akce cílené na výchovu mládeže k bezpečnému chování ve stanicích i v blízkosti tratí

Zde vzpomenu dvě akce:

  • Vrcholným číslem programu Dětského dne s ČD na Vysočině 6. června 2015 byla ukázka práce Integrovaného záchranného systému v prostorách stanice Velké Meziříčí. (reportáž)


Ukázka práce záchranářů a policie ve Velkém Meziříčí 6. června 2015.
@ Luděk Šimek

  • Každoroční putovní Preventivní vlak bezpečné železnice, určený pro žáky 2. stupně ZŠ, středoškoláky a učně, jimž předvádí práci a vybavení drážních záchranářů a formou hraného dokumentu seznamuje s nebezpečím, které hrozí tomu, kdo nedodržuje zásadní pravidla při cestování vlakem a pohybu v blízkosti trati a jejím přecházení. Já se jej zúčastnil 14. září 2015 a příjemně mne překvapilo, jaký zájem v náctileté mládeži vzbudil.


Humpolec 14. září 2015
@ Luděk Šimek

4. Interní akce klubu Vlaky.net. Každoročně se pořádají narozeninové jízdy i další akce, na nichž se setkávají členové klubu, vozí je M 262.004 a M 262.007, na našich stránkách je vždy včas zveřejněna pozvánka a – zde je ta bolavá pata, jež mě motivovala sednout a napsat tento článek: Na narozeninovou jízdu 8. července 2017 musel přijet reportér až z Prahy, aby napsal reportáž, z jízdy do Starej Turej 26. září 2017 a otvírání muzea tu nepadla ani řádka. O Národním dni železnic 23. září 2017 v Bohumíně rovněž nic, ze všech ostatních míst, kde se všude tento svátek železničářů a příznivců železnic letos slavil, pouze moje pražská reportáž.


Vlakyneťáci nastupují 8. července 2017 v Bratislavě do svého zvláštního vlaku
@ Pavel Šmídek

A tak se ptám:

Proč nikdo nepíše reportáže ze setkání, která jsou pro nás za celý rok nejdůležitější, protože se na nich scházejí členové klubu a měly by tedy stmelovat partu?

Jaký typ výše uvedených veřejných akcí či muzeálních a turistických provozů preferujete?

Myslíte, že by se na nich měla více propagovat nabídka národních dopravců a jejich novinky? Jakou formou?

Úvodní foto: Mladějovská průmyslová dráha 31.8.2013 @ Luděk Šimek

Luděk Šimek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 15         Výpis:    
» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 078 31.10.2017 16:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Autor má očividně pouze velmi omezený přehled o tématu, když pominul celé spektrum pořádaných akcí. Například železničními nadšenci placené jízdy zvláštních vlaků pro fotografy, ať už u nás či v zahraničí. Namátkou - únorové toulky 556.036 po Vláře, červencové řádění bert tamtéž. S tím souvisí další specialita, putování železničních nadšenců pouze za zvukem lokomotiv - vztah Angličanů k bertám bez tlumiče je legendární. Jinou kapitolou je námětové putování - historickým vlakem za poznáním a za akcí. Viz již nepřímo zmíněný čmoudík a jízdy tu do Košic, tu na rendez nebo směr Amplwang. A jistě bych si vzpomněl i na jiné, v tématu ignorované.

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 296 31.10.2017 12:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Dominik.HK → Napr. pri prezentácii nového vlaku na podobnej akcii si žiaľ mnoho ľudí urobí z toho jedáleň a to potom celkovo veľmi kazí dojem. Miesto toho by tam mali byt lavičky a stoly ale tie patria tomu, čo tam predáva občerstvenie a on tam nepustí tých, ktorý si to prinesú z domova.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 31.10.2017 12:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

EIO: Já bych řejk, že je to tak trochu vytržení z dnešní přemobilované i přeautomobilované, přeinternetované a přereklamované konzumní doby, přenesení do jiných časů. Proto je o historické mašinky takový zájem a nával na těchto akcích, proto nastává paradox - že ve snaze přenést se do trochu klidnějších, méně uspěchaných časů, se návštěvníci dostanou do mumraje jak na Matějské. Ale mně ten mumraj nevadí, když je jen jednou za čas. Jedině při focení mi to vadí, že není kam popojít či dát si odstup, abych neušlapal dítě nebo psa, a snímky jsou pak nakřivo a když je doma rovnám Zonerem, tak mi to ořízne nárazníky a pantograf a fajnšmekři na VN pak řvou víc než ten dav, že mašinka není celá...
Ale těmto akcím fandím, protože mám rád staré stroje a jindy je neuvidím a taky jsem rád, že se aspoň někde veřejnost seznámí s dráhou.

» EIO Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 47 31.10.2017 12:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Ťažko sa mi hodnotia tieto akcie. Vždy si položím otázku: "Pre koho to je určené? Aká je cieľová skupina?" A podľa toho sa zariadim. Kedysi som na napr. na "Prebúdzanie Katky" rád chodieval a to so so železnou pravidelnosťou, dnes už nemám záujem lebo to čo z toho postupne vzniklo ma už odpudzuje, tie nekončiace davy rodičov s deckami, tlačenice a strkanica na každom metri, väčšina davu len rýchlo všetko a všade preloziť a nafotiť a hajde preč alebo do stánkov na pivo a langoše, ku tomu ako pridaná hodnota hluk a stres... A program každý rok ako cez kopírku len sa trochu menia dekorácie. Viem, že organizátori to majú vždy ťažké, sám som kedysi spoluorganizoval akcie podobného zamerania, len v menšom, a je to drina vymyslieť, všetko potrebné zohnať, vybaviť, zorganizovať, pripraviť, ustáť to v zdraví a po skončení odpadnúť vyčerpaním do postele s pocitom nejakým... A tiež chápem že nie každému možno vyhovieť vo všetkom, takže to nie je kritika na organizátorov! Robia čo môžu a vedia... Je to aj problém doby a ľudí ktorí v nej žijú.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 30.10.2017 23:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Já jsem se zúčastnil pouze jednoho Národního dne železnice, a to když v roce 2015 přijel do Hradce. Moc nadšený jsem nebyl, raději jsem z toho davového šílenství co nejrychlej prchnul a jel na kole fotit historické vlaky do terénu.

Obecně řečeno, nostalgii v českém podání moc rád nemám. Klasický scénář takové akce vypadá následovně: parní mašinka, podivná sbírka epochálně nesourodých vagonů, voda od hasičů, všude davy lidí, křičící děti, praskající balónky, malování na obličej... Tohle fakt ne. Na vožení se v Bp282, kde je kravál jak v mateřské škole, chuť nemám - a "ušatá" vepředu dojem nezlepší. Když chci solidní parní nostalgii, je lepší si udělat výlet do Harzu, kde se skutečně urdžuje parní provoz. Nebo nějaké další úzkokolejky v Německu. Ale tady je to snad ztracené.
A k tomu se mi v hlavě mísí vědomí o tom, kolik takové parní vlaky stojí krajské rozpočty - třeba Pardubický kraj posílal v létě parní vlaky do Hanušovic celkem často. A stálo to peníze...

Dále si myslím, že na každé větší historické akci (aspoň dva vlaky) by měla být přítomna soudobá vozidla jako protiváha. Často se totiž stává, že tyto "poutě" jsou jediná příležitost, kdy se dnešní lidé dostanou k železnici. Jenže otázka je co propagovat - regionovy asi ne, panteři také dobrý dojem neudělají a chlubit se něčím, co v oblasti nejezdí, je pitomost. S tímto bodem souvisí předchozí Téma o designu, který u statických exponátů nabývá na významu.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 30.10.2017 21:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Myslíte, že by se na nich měla více propagovat nabídka národních dopravců a jejich novinky? Jakou formou?

To nech povedia tí, kto tieto "poutě" reálne pripravujú. Lebo drieť na niečom s jazykom na veste, bez nároku na odmenu a ktosi si tam príde na hotové propagovať svoje
Neviem ako v ČR, ale ak chce niektorý spolok na Slovesnku vyradené vozidlo do svojej zbierky, tak si ho musí kúpiť ako ktorýkoľvek iný KOMERČNÝ podnik. Kto vie viac, hádam doplní/opraví.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 318 30.10.2017 21:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Proč nikdo nepíše reportáže ze setkání
Jedni kričia píšte reportáže z každého otočenia kolesom, iní volajú len po kvalitných článkoch (čo je ešte kvalita a kde už začína balast?). Nakoniec v diskusii všetka snaha skončí v , lebo sa musí diskutovať o liehomotore, cudzopasných kvetoch a nákupoch v Nemecku. Skvelá motivácia pre nebohých autorov.

Bol som na jazde do Sanoku, do Rajeckých Teplíc, na prvej znovuobnovenej jazde cez Lupkow, na všetkých narodeninových jazdách, s letným lístkom som precestoval tisíce kilometrov po Slovensku aj po ČR. Ale v kombinácii s deľbou času medzi iné aktivity, všeobecnou nechuťou večer po práci ešte niečo súvislého tvoriť a vyššie uvedenými faktromi som rád, že sa mi pod menom darí držať cedulku "REPORTÉR".
Mimochodom, (hlavné) reportáže z narodeninových akcií boli vždy počinom redakcie.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 30.10.2017 20:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

dekuji za reportáz i téma.

Zazil jsem jeste pravidelný provoz parních lokomotiv a dnesní "Zeleznicní poute" mne spíse desí, opravdu je to "poutová atrakce". Nezodpovednost rodicu na fotce ze výtopny Zlicín by snad mela být trestána.

Obdobne nepísu reportáze a ani "nestmeluji" a nevkládám fotografie- SW není prílis "user friendly".

Pokud se nekdo chce nazývat "nádrodním dopravcem", melo by mu být zákonem ulozeno, se o dochovaná kolejová vozidla i starat.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 30.10.2017 20:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

Letošní NDŽ v Bohumíně jsem právě našel tady:
https://www.youtube.com/user/azdpraha1


» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 30.10.2017 19:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Železniční poutě

PetrFajgl: Na Národním dnu 2015 v Hradce jsem byl a nijak nadšený jsem nebyl. Myslím, že to pořadatelé poněkud nezdvádli - https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/5857-Ohlednuti-za-Narodnim-dnem-zeleznice-v-Hradci-Kralove/
Loni v Chebu jsem sice nebyl, ale podle reportáží z něj soudím, že to bylo mnohem zajímavější - https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/5844-Jak-jsem-letos-slavil-Den-zeleznice-v-Chebu/
https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/6236-Ohlednuti-za-Narodnim-dnem-zeleznice-a-k-nemu-cosi-navic/

A o letošní oslavě v Bohumíně bohužel nic nevím, jen že tam prý pršelo.

nasledujúce príspevky »