Čierna kronika
Nešťastí na železničných prejazdoch (ale aj mimo nich) pribúda, že by si to možno zaslúžilo i samostatnú rubriku ...
Podradené diskusné témy
V Čechách s nákladným zastavím a na 95% mi volá CDP (resp stanica) a informuje ma prečo stojím a čo by sa malo diať ďalej. Veeeelmi málokedy nezavolá nikto. Ale tak tam je aj gsmr jednoznačné, tam nemusí rozmýšľať, či som na kapschi, alebo na gsmr ako tu. Vydá sa nejaký pokyn, najprv ho ignorujú všetci, po 5 rokoch už 50% ľudí ide po novom a 50% po starom.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936751/
Aj v žst. Jablonov nad Turňou mohla výpravkyňa nepredpisovo skrížením rúk naznačiť rušňovodičovi, že bude križovať. Mohlo by to zvýšiť jeho pozornosť a možno by sa nestalo to, čo sa stalo. Obaja v zápisnici potvrdili, že sa registrovali. Nesmie mať však predpisom stanovenú povinnosť volať mu vysielačkou alebo mobilom ohľadom križovania vo výh. Tunel. Ako vo výh. Tunel, tak aj v žst. Pezinok sa nejednalo o mimoriadnosť, ale o bežnú prevádzkovú situáciu, ktorá však v oboch prípadoch pre nerešpektovanie predpisových ustanovení skončila nehodou.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936747/
Mohol, ale nesmie to byť jeho povinnosť. Na riadenie dopravy na ''bežnej trati'' slúžia návestidlá a nie nejaké telefonáty, správy alebo nedajboh SMS alebo maily. Už vôbec nie na tratiach s diaľkovo obsluhovaným ZZ. Preložené križovanie sa používa, ak vôbec, na tratiach so zjednodušenou dopravou. Tam totiž neexistujú ovládané návestidlá a výpravca nemá inú možnosť oznámiť rušňovodičovi zmenu oproti grafikonu len písomným rozkazom buď priamo, alebo telefonicky.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936745/
Ked spominas lietadla, tak piloti su dvaja, pravda, pri vzlete a pristani jeden komunikuje s ATC a druhy riadi lietadlo. No a predsa sa tam stavaju chyby, ci uz kvoli tomu, ze jeden dispecer ma vela lietadiel alebo pilot zle zopakuje pokyny a urobi chybu atd. Sledujem jeden kanal na youtube a tam pilot stale hovori, ze ATC aj piloti by mali pouzivat standardizovane vyrazy, aby bolo jasne, co hovoria, napriek tomu sa to casto nedeje. No a nie vzdy to znamena pruser, ale obcas k tomu nie je daleko. V tom Pezinku mohol vypravca predsa dat vediet, pocitaj s tym, ze ta bude predbiehat zmeskany Ex, on vidi polohy vlakov, kdezto rusnovodic sa musi venovat inym veciam. Ale ano, mozeme hovorit, ze nieco take je zbytocne, mne to netreba, ale nikdy nevies, kedy to moze pomoct. Tu by to napriklad mohlo zabranit nehode, pri ktorej nastastie nikto nezomrel.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936743/
Ani mne :-D
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936742/
https://www.vlaky.net/diskusia/link/933536/
Posledné dva odseky si prečítaj.
https://www.vlaky.net/diskusia/link/934242/
A ešte toto.
Posledné dva odseky si prečítaj.
https://www.vlaky.net/diskusia/link/934242/
A ešte toto.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936736/
Veď v poriadku, tak zostaňme pri tom, že niekto, v tomto prípade aj ja, nechce pochopiť. Hoci teda, nejde o vec pochopenia, ale prijatia skutočnosti, ktorú inak zohľadňuje aj náš právny poriadok (asi ho tiež písali takí, čo nechceli pochopiť), že ak niekto vykonáva takú náročnú činnosť, ako je vedenie vlaku, autobusu, lietadla a pod., kde na seba preberá takú obrovskú zodpovednosť za životy cestujúcich a značné majetkové hodnoty, tak nemá priestor na fatálne zlyhania.
Tomu musí zodpovedať jeho zdravotný aj duševný stav, tomu by mala zodpovedať jeho životospráva, vrátane odpočinku a tomu by mali zodpovedať aj jeho pracovné výkony.
O tom, aká je prax, aj o tom, ako systém funguje a v čom nefunguje (to sú tie systémové zlyhania), sa dá diskutovať hodiny, ale naozaj netreba. Ked už aj tu, na diskusnom fóre, chýba ochota vecne diskutovat, tak radšej zostaňme pri tom, že kto chce pochopí a kto nechce, tomu zbytočne argumentovať…
Tomu musí zodpovedať jeho zdravotný aj duševný stav, tomu by mala zodpovedať jeho životospráva, vrátane odpočinku a tomu by mali zodpovedať aj jeho pracovné výkony.
O tom, aká je prax, aj o tom, ako systém funguje a v čom nefunguje (to sú tie systémové zlyhania), sa dá diskutovať hodiny, ale naozaj netreba. Ked už aj tu, na diskusnom fóre, chýba ochota vecne diskutovat, tak radšej zostaňme pri tom, že kto chce pochopí a kto nechce, tomu zbytočne argumentovať…
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936729/
Už som to tu raz písal. Kto chcel pochopil, kto nechce, nepochopí.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936708/
Borate, Borate... ako pokus o iróniu možno fajn, ale pointa toho, čo sme tu podaktorí, vrátane mňa, písali, je presne opačná. Ľudia sú omylní a vo svojej omylnosti pomerne kreatívni. Dokonca tak, že občas nájdu viac či menej skryté nedostatky systému, inokedy dokážu prekonať aj blbovzdorné opatrenia. Ak si ale reagoval konkrétne na mňa, nepopieral som potrebu neustále sa (nielen na štreke) učiť z chýb a v mimoriadnostiach hľadať ponaučenie a tiež neustále zvyšovať úroveň zabezpečenia všade tam, kde to dáva zmysel. Spochybňoval som konštatovanie, či sa dá fakt, že si niekto fatálne nabehne na kosu interpretovať ako systémová chyba. Ak áno, tak za akých okolností?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936702/
OK, snažím sa chápať tvoju argumentáciu, ale nedávaj mi prosím do úst, čo som nepovedal. Nespochybňujem funkciu ETCS, už vôbec nespochybňujem, že treba robiť účinné opatrenia, vrátane zavádzania moderných technológií, ktoré znížia alebo celkom zamedzia výskyt chýb spôsobených ľudským faktorom. Na to, že v PK neboli tie odchodové návestidlá v smere na BA umiestnené optimálne, som tu upozorňoval možno ako prvý. Čiže nič z toho nespochybňujem, preto by som bol rád aby niekto netvrdil ani nenaznačoval opak.
Ale napíšem to ešte raz a pomaly: vo všeobecnosti, ak niekto neberie vážne pár predpisov súvisiacich s výpravou vlakov (lebo má na to nejaký ten svoj dôvod), potom zrejme len letmo pozrie na návestidlo, rozbehne vlak, pričom má celé dlhé sekundy, aby si všimol, čože mu to svieti na tom návestidle, resp. ktoré návestidlo je vlastne jeho a potom to smelo rezne rovno do cesty inému vlaku, tak to je a vždy bude skratka do prúseru. A bude to hrubé individuálne zlyhanie jednotlivca či jednotlivcov ďaleko viac než čokoľvek iné. Opakujem, to platí vo všeobecnosti a na tom by sme sa zrejme aj mohli zhodnúť, či nie? Pokiaľ ide o nehodu v PK, nestala sa pri vysokej rýchlosti, ale pri rozjazde vlaku.*
O systémovej chybe by sme sa mohli baviť, ak by prvky toho systému v daný večer nefungovali správne, alebo by bol zle nastavený, v konkrétnejšej rovine by sme sa mohli baviť o systémovej chybe, ak by ho napríklad ten ''systém'' donútil porušovať platné predpisy, ak by ho ten systém vyciciaval na dreň (odporúčam v tomto kontexte čerstvý video podcast českého bádateľa J. Mareša s originálnym pohľadom na nehodu v Šakviciach), alebo ak by ho ten ''systém'' rovno poslal na obsadenú koľaj. Nič z toho sa tu však zrejme nestalo.
*Samozrejme, existuje možnosť, že pred súdom príde obhajoba s takou verziou a predloží také dôkazy, ktoré toto (nielen moje) presvedčenie postavia na hlavu a potom si rád uznám, že som sa v mojich záveroch mýlil. Rušňovodič prežil a bude sa môcť obhájiť. Ale zatiaľ to nevyzerá dobre ani podľa prvotných info ani podľa toho, čo sa dostalo na verejnosť počas a po skončení vyšetrovania. Uvidíme...
Ale napíšem to ešte raz a pomaly: vo všeobecnosti, ak niekto neberie vážne pár predpisov súvisiacich s výpravou vlakov (lebo má na to nejaký ten svoj dôvod), potom zrejme len letmo pozrie na návestidlo, rozbehne vlak, pričom má celé dlhé sekundy, aby si všimol, čože mu to svieti na tom návestidle, resp. ktoré návestidlo je vlastne jeho a potom to smelo rezne rovno do cesty inému vlaku, tak to je a vždy bude skratka do prúseru. A bude to hrubé individuálne zlyhanie jednotlivca či jednotlivcov ďaleko viac než čokoľvek iné. Opakujem, to platí vo všeobecnosti a na tom by sme sa zrejme aj mohli zhodnúť, či nie? Pokiaľ ide o nehodu v PK, nestala sa pri vysokej rýchlosti, ale pri rozjazde vlaku.*
O systémovej chybe by sme sa mohli baviť, ak by prvky toho systému v daný večer nefungovali správne, alebo by bol zle nastavený, v konkrétnejšej rovine by sme sa mohli baviť o systémovej chybe, ak by ho napríklad ten ''systém'' donútil porušovať platné predpisy, ak by ho ten systém vyciciaval na dreň (odporúčam v tomto kontexte čerstvý video podcast českého bádateľa J. Mareša s originálnym pohľadom na nehodu v Šakviciach), alebo ak by ho ten ''systém'' rovno poslal na obsadenú koľaj. Nič z toho sa tu však zrejme nestalo.
*Samozrejme, existuje možnosť, že pred súdom príde obhajoba s takou verziou a predloží také dôkazy, ktoré toto (nielen moje) presvedčenie postavia na hlavu a potom si rád uznám, že som sa v mojich záveroch mýlil. Rušňovodič prežil a bude sa môcť obhájiť. Ale zatiaľ to nevyzerá dobre ani podľa prvotných info ani podľa toho, čo sa dostalo na verejnosť počas a po skončení vyšetrovania. Uvidíme...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936701/
bob píše (všeobecne) o tom, že nerešpektovanie návesti Poruchový stav na priecestníku môže mať rovnaké následky ako nehoda v NZ...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936688/






Na druhú stranu, v Čechách nám vyčítali jednu vec, že zastavujem pred červenou a v tom mi zavolá výpravca. Vraj to nemám dvíhať v tom momente a venovať sa červenej. Potom mu mám zavolať nazad.
V tom Pezinku, brzdí pred vchodom, zastavuje pri peróne, minúta, kuká na perón, odchod.... Kedy je vhodná chvíľa, aby zavolal?