Čierna kronika
Nešťastí na železničných prejazdoch (ale aj mimo nich) pribúda, že by si to možno zaslúžilo i samostatnú rubriku ...
Podradené diskusné témy
Má na CDP Přerov , kamaráda , dělá na trati Bohumín -Mosty u Jablunkovva . Ve směně jsou 4 lidi , 3 výpravčí , vedoucí směny a 2 výpravčí , kteří řídí jízdu vlaků + jedna operátorka,,která obsluhuje informační zařírzení ve stanicích a na zastávkách
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936644/
ono zalezi kedy by vypravca GS zapol.
ak sa poklada za bezne ze fira po vyprave (so stiklistkom) potiahne blizsie k navestidlu proti cervenej ( co sa asi v Pezinku koli obluku stava), tak by asi nestihol vypravca reagovat ked by uz bolo jasne ze fira nemieni na cervenu zastavit. a ak ano uz by bolo neskoro,... ako pises, asi este horsie by to dopadlo.
ak by teoreticky vypravca po GS siahol hned po pohnuti proti cervenej, tak tam este sanca zeby REXa stihol zastavit je.
PS: nuz ale nalejme si cisteho vinecka: toto tu len mudrujeme s nulovym vyznamom do praxe. :-)
ak sa poklada za bezne ze fira po vyprave (so stiklistkom) potiahne blizsie k navestidlu proti cervenej ( co sa asi v Pezinku koli obluku stava), tak by asi nestihol vypravca reagovat ked by uz bolo jasne ze fira nemieni na cervenu zastavit. a ak ano uz by bolo neskoro,... ako pises, asi este horsie by to dopadlo.
ak by teoreticky vypravca po GS siahol hned po pohnuti proti cervenej, tak tam este sanca zeby REXa stihol zastavit je.
PS: nuz ale nalejme si cisteho vinecka: toto tu len mudrujeme s nulovym vyznamom do praxe. :-)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936640/
V tomto súhlasím. Ako to vidím ja zo Záverečnej správy..., rušňovodič REX-u po odchode venoval pozornosť monitorom a prístrojom a nie pohľadu z okna pred seba. Keď s ním seklo pri rezaní výhybky, v spätnej kamere uvidel Ex za sebou, vyťal tomu čo to dá a snažil sa zabrániť dostihnutiu. Nevydalo, chýbalo možno pár sekúnd. Nehoda ako taká by bola, len by neboli v kope. Rušňovodič Ex-u pred sebou uvidel niečo, čo vidieť nechcel a zareagoval o niečo skôr, ako technika.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936634/
V takýchto prípadoch by Generál, Marshalstop alebo Admiralstop narobil len oveľa väčšiu škodu.
Zastavil by oba spomínané vlaky. REX v lepšom prípade niekde za výhybkou a v horšom prípade na výhybke. Takže beztak už brzdiaci Ex by nezastavil na kratšej dráhe, ale by narazil zozadu do stojaceho, a nie idúceho, REX-u, alebo v tom horšom prípade by do REX-u narazil na výhybke zboku.
Zastavil by oba spomínané vlaky. REX v lepšom prípade niekde za výhybkou a v horšom prípade na výhybke. Takže beztak už brzdiaci Ex by nezastavil na kratšej dráhe, ale by narazil zozadu do stojaceho, a nie idúceho, REX-u, alebo v tom horšom prípade by do REX-u narazil na výhybke zboku.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936632/
ad mikulík: preto majú aj v CZ nehody :), ale vážne, pri takýchto typoch nehôd by ani Generál ani Marshalstop ani Admiralstop nepomohol, kto by predvídal, že prejde šajbu a hneď sa zrazí.....a ETCS tiež nie je všemohúci, napr. aj v Pezinku si rušňovodič na Ex skôr všimol že je zle-nedobre než slávne preslávne a drahé ETCS.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936625/
tak celkovo vela vecí treba brať s rezervou......napr také tvrdenie že v minulosti rušňovodič a výpavca lepšie komunikovali ....by som sa opýtal čím? ano na jednokolajke sa kolegialne skríženými rukami ukázalo že sa napr križuje....ibaže takéto znaky rukami kontrolori dopravy nemali radi.....čo sme si ozaj nedovolili pri vchode vlaku dávať návesť Popotiahnuť ...vlaku sa nesmú dáva návesti pri posune.....tam už hrozilo odstavenie od služby tak sa komunikovalo.......Pri vch náv mali byť telefony kolko ich bolo ...vykradnuté alebo s hniezdami sršňov.Teraz je situacia neporovnatelná,spojiť sa s rušňovodičom je omnoho jednoduchšie.......ale niekedy to trvá kto nerobil vo velkej stanici tam je vysielačiek....dozorca výmen, traťovaci, návestní majstri ,posun, vonkajší......nemôžu byť na jednom kanali...človek sa len obzerá ktorá vysielačka práve rozpráva....na toto sa často zabúda napr pri vlakoch že niekto môže prevziať príkaz korý mu nepatrí.....
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936620/
ale ved vypravca nema zastavovat vlaky, vlak ma zastavovat (a rozbiehat) rusnovodic.
zadalsie vypravca DOT riadi dopravu a ma na starosti vlaky v sirsom okoli, tak nema sancu pozorovat vsetky vlaky ''v rajone'' na kamerach.
ZZ fungovalo, na navestidle svietila cervena - z jeho strany ''vybavene'', venuje sa priprave dalsich DC. ano ked vypravca bol na jednej stanici osobne, tak tam bola sanca vidiet omyl firu a skusit s tym nieco urobit(aj ked neviem co by sa dalo stihnut v tomto pripade), ale teraz je to skor o nahodnom pohlade na zaber z Pezinka.
- urcite by sa nehode dalo zabranit ETCSkom na motoraku, ale chciet od vypravcu v TT aby sledoval vsetky zabery je nerealna blbost.....a keby aj, tak by mohol akurat tak vykrikovat do vysielacky nech zastavi a kricat na kolegu nech vola elektrodispecerovi aby vypol TV.
v CZ maju na podobne pripady GeneralStop ktory ''sfukne'' vsetky vlaky (mimo vole firov) v okoli, ale tiez to nieje uplne 100% riesenie, lebo je odkazane na spravne nastavenie vysielacky......ale aj tak za relativne malo investicnych penazi celkom ucinne riesenie, ktore si uz ''na seba zarobilo''.
zadalsie vypravca DOT riadi dopravu a ma na starosti vlaky v sirsom okoli, tak nema sancu pozorovat vsetky vlaky ''v rajone'' na kamerach.
ZZ fungovalo, na navestidle svietila cervena - z jeho strany ''vybavene'', venuje sa priprave dalsich DC. ano ked vypravca bol na jednej stanici osobne, tak tam bola sanca vidiet omyl firu a skusit s tym nieco urobit(aj ked neviem co by sa dalo stihnut v tomto pripade), ale teraz je to skor o nahodnom pohlade na zaber z Pezinka.
- urcite by sa nehode dalo zabranit ETCSkom na motoraku, ale chciet od vypravcu v TT aby sledoval vsetky zabery je nerealna blbost.....a keby aj, tak by mohol akurat tak vykrikovat do vysielacky nech zastavi a kricat na kolegu nech vola elektrodispecerovi aby vypol TV.
v CZ maju na podobne pripady GeneralStop ktory ''sfukne'' vsetky vlaky (mimo vole firov) v okoli, ale tiez to nieje uplne 100% riesenie, lebo je odkazane na spravne nastavenie vysielacky......ale aj tak za relativne malo investicnych penazi celkom ucinne riesenie, ktore si uz ''na seba zarobilo''.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936618/
PeterBB: tak ak si sa pozastavil nad pojmom výpravca, tak v tom sa nemýlil, lebo dopravu v uvedenom úseku riadi výpravca DOT. Výpravca, nie je len ten, kto má na hlave červenú čiapočku, to je len vonkajšie označenie výpravcu. Napr. vo väčších staniciach existuje dispozičný výpravca, panelový výpravca, traťový výpravca..... a nenosia červenú čiapočku ako aj výpravca DOT. Mimochodom výpravca DOT je aj výpravca v BB, lebo riadi Kostiviarsku.....Inak Jirko, je Jirko......niečo si prečítal zo záverečnej správy a média majú v katalógu ''expertov'' pre žel. prevádzku poznačené len jedno meno. Tak ho volajú na všetko ako ''jediného a najsprávnejšieho odborníka''. A Jirko ide, prečo nie, však má za to bobáčiky.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936616/
zastavil na návestidle bolo Stoj
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936614/
Citoval som časť článku 328 predpisu Z1, takže na sieti ŽSR platí vo všetkých staniciach. Celý článok je tu:
''328. Výpravca dáva návesť 115, Odchod, stojac pri koľaji, z ktorej je
postavená vlaková cesta, alebo ide smerom k vedúcemu hnaciemu vozidlu
tak, aby bola dobre viditeľná. Návesť dáva až do uvedenia vlaku do pohybu
alebo do potvrdenia prijatia návesti rušňovodičom zdvihnutím ruky.
Rušňovodič splní rozkaz na odchod, ak si je istý, že návesť platí pre jeho
vlak.
Ak výpravca nedáva výpravkou návesti, dennú výpravku drží v podpazuší
návestným znakom smerom k telu, nočnú výpravku drží v spustenej
ruke len so svietiacim bielym svetlom''. Ak teda predpis ešte platí, príp. nebol tento článok medzičasom novelizovaný.
''328. Výpravca dáva návesť 115, Odchod, stojac pri koľaji, z ktorej je
postavená vlaková cesta, alebo ide smerom k vedúcemu hnaciemu vozidlu
tak, aby bola dobre viditeľná. Návesť dáva až do uvedenia vlaku do pohybu
alebo do potvrdenia prijatia návesti rušňovodičom zdvihnutím ruky.
Rušňovodič splní rozkaz na odchod, ak si je istý, že návesť platí pre jeho
vlak.
Ak výpravca nedáva výpravkou návesti, dennú výpravku drží v podpazuší
návestným znakom smerom k telu, nočnú výpravku drží v spustenej
ruke len so svietiacim bielym svetlom''. Ak teda predpis ešte platí, príp. nebol tento článok medzičasom novelizovaný.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936496/
Podobné je to, ak vypravuje výpravca. ''Výpravca dáva návesť 115, Odchod, stojac pri koľaji, z ktorej je
postavená vlaková cesta''...Ak by toto do bodky dodržiavali všetci výpravcovia v staniciach v oblúku, každý deň by sme mali ''zarezaných'' cestujúcich. Nevidím na celú súpravu, nevypravujem.
postavená vlaková cesta''...Ak by toto do bodky dodržiavali všetci výpravcovia v staniciach v oblúku, každý deň by sme mali ''zarezaných'' cestujúcich. Nevidím na celú súpravu, nevypravujem.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936493/









Ale teda, dnes už vlakom cestujem len sporadicky, no kedysi takmer denne, niekedy viackrát za deň. Z PK, do PK, cez PK. Poznal som aj časť tamojšieho personálu, viacerých majstrov, ktorí to jazdili celú kariéru. A nepamätám si, že by niekedy došlo k mimoriadke, akú naznačuješ. Nepamätám si, že by boli nejako extra znepokojení tamojšími pomermi. Áno, do optima to malo ďaleko, najmä za hmly. Ale nepamätám si, že by niekto niekedy len tak potiahol od perónu bližšie k návesti ''stoj'', tobôž, aby to tam rezol. Áno, stala sa tam nehoda plecháča s osobákom, keď to plecháč nestihol ubrzdiť, ale to sa nestalo po výprave a vina sa aj vtedy, ak si dobre pamätám, pripisovala rušňovodičovi súkromného dopravcu.
Ono to nebolo vyriešené optimálne, ale žiadna dráma sa nekonala. Celých dvadsať rokov, až kým neprišiel ten novembrový deň D a nezišlo sa viacero okolností. Viaceré, azda najpodstatnejšie, spočívajúce v konaní rušňovodiča REXa, niektoré možno aj v osobe rušňovodiča. Ak je niekto za kontrolérom taký nekoncentrovaný, že si počas celých dlhých sekúnd neuvedomí, že má pred sebou návesť ''stoj'' a veselo si ide na kosu, tak to je jednoducho skratka do prúseru. Ten sa vtedy večer stal. A nebudem riešiť klebety, že v tom mohol hrať rolu nie tak pohľad na prístrojovú dosku ale skôr na nejaký tablet či telefón, ktoré sa po nehode šírili, lebo ak by to tak aj bolo - čo však oficiálna správa nepotvrdila - tak na situácii a jej výsledku to nič podstatné nemení.
A teda, či by pomohol GS. Možno áno a možno nie. Možno by situáciu ešte zhoršil. Ako napísal už LVZ: predstavme si scenár, že by ten GS prišiel v momente, keď Rexo prechádzal výhybkou a zastal by niekde na nej alebo tesne za ňou a expres by ho trafil statického pri ešte stále vysokej rýchlosti expresu (hoci ten už vtedy brzdil aj ušami): To by bol riadny masaker. Ja som tam vtedy bol, videl som to a pomáhal som a čo si z toho budem pamätať ako asi najpodstatnejšie zistenie, že to bolo obrovské šťastie v nešťastí a keď už sa to muselo stať, tak je ozaj šťastie, že sa to zbehlo presne tak ako sa to zbehlo.