Čierna kronika
Nešťastí na železničných prejazdoch (ale aj mimo nich) pribúda, že by si to možno zaslúžilo i samostatnú rubriku ...
Podradené diskusné témy
Ďakujem za vysvetlenie. Len som mal obavu, aby to nemalo opačnú logiku. Takže nikto nemusí znovuobjavovať koleso.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937029/
na Staskove (kusok od rodneho domu Jozefa Kronera) , taka krizovatka uz funguje.
kedze ide o nie moc vytazenu zel.trat(max. 2vlaky/h) tak logika je +- takato : krizovatka si zije svojim cyklickym zivotom az kym vlak ju neprepne do rezimu '' ide vlak'' ....najprv cez oranzovu a cervenu zastavi smery cez priecestie(aj ked svietili iba chvilu- co moze niekoho prekvapit) a nasledne sa rozblikaju aj zel. priecestniky..... kedze ide o krizovatku tvaru T kde jeden smer je bezkolizny (Cadca-Turzovka), tak v tom smere je stale zelena, kym vlak neprejde.
ked to pred par rokmi montovali som bol zvedavy ako to bude fungovat aaaaa funguje to OK.
ak sa nemylim , robilo to AZD.
kedze ide o nie moc vytazenu zel.trat(max. 2vlaky/h) tak logika je +- takato : krizovatka si zije svojim cyklickym zivotom az kym vlak ju neprepne do rezimu '' ide vlak'' ....najprv cez oranzovu a cervenu zastavi smery cez priecestie(aj ked svietili iba chvilu- co moze niekoho prekvapit) a nasledne sa rozblikaju aj zel. priecestniky..... kedze ide o krizovatku tvaru T kde jeden smer je bezkolizny (Cadca-Turzovka), tak v tom smere je stale zelena, kym vlak neprejde.
ked to pred par rokmi montovali som bol zvedavy ako to bude fungovat aaaaa funguje to OK.
ak sa nemylim , robilo to AZD.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937028/
vážny faktor je diel medzi sedadlom a volantom veľmi častá príčina nehôd na PZZ.... V danom prípade (DS) to vodič neprežil a škoda života, no je to dôsledok jeho konania - je to jeho povinnosť rozhliadnuť sa, zvlášť ak PZZ nejde v bežom režime. To isté platí pre chodcov
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937027/
Výstup z PZZ je zapojený do ovládania križovatky. Obsadením spúšťacieho úseku vlakom sa na križovatke rozsvietia oranžové/žlté a vzápätí červené svetlá, ktoré budú svietiť až pokiaľ vlak neopustí priecestie. Potom križovatka bude opäť pracovať vo svojom režime. Vo svete sa takéto riešenie používa, u nás bolo použité v Bratislave na križovatke Jarošova/Račianska s traťou na Filiálku.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937025/
''v pripade svetelnej krizovatky tesne pri zel. prejazde so spojenou logikou riadenia pripustam zmysluplnost''. Podľa mňa semafory na križovatkách menia návesti buď periodicky podľa nastaveného programu, alebo počítač podľa intenzity dopravy. Priecestia ''uzatvára'' buď vlak svojou jazdou, alebo výpravca/signalista postavením vlakovej cesty. Ako bude ovládací systém semaforov vedieť, o koľko sekúnd vstúpi vlak do približovacieho úseku, alebo kedy bude postavená vlak. cesta, netuším.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937024/
v zasada suhlas :-)
akurat ja osobne ako obcan SR ''hlasujem'' za blikace (ako za semafor).
- uz z dialky mi je jasne ze ide o zel. prejazd a nie krizovatku..... aj ked neblika
- v pripade pozit. signalizacie ma informuje ze vsetko funguje OK.......v pripade ze na priestniku vidim (viem o nom) neblikajuce biele svetlo, tak (skoro) zastavim a poriadne sa poobzeram aj za cenu ze niekto za mnou bude nastvany....riskujem tukes odzadu.
- vzhladom na nie vynimocnu nefunkcnost svetelnej signalizacie na priecestiach nepokladam ''klasicky semafor'' bez zelenej za krok k lepsiemu.
- za mna ked nejde klas. semafor na krizovatke, tak to hned vo mne spusti proces uvedomenia (dohladania) si: kde je hlavna, vedlajsia, prechody a ''nacitavania'' aut a pesiakov okolo. s vlakom moc v krizovatke nepocitam.....ano je to vec zvyku a riadne pasivne oznacenie zel. prejazdu by malo/mohlo byt dostatocne na ''nove vyzvy''.
(teda aby ste sa neobavali ze som vodic strelec, tak ked semafory idu tak riesim prioritne len svoj smer a prednost oprotiiducim ak su celokruhove svetla......popri elektrickach je toho samozrejme viac.)
v pripade svetelnej krizovatky tesne pri zel. prejazde so spojenou logikou riadenia pripustam zmysluplnost.
akurat ja osobne ako obcan SR ''hlasujem'' za blikace (ako za semafor).
- uz z dialky mi je jasne ze ide o zel. prejazd a nie krizovatku..... aj ked neblika
- v pripade pozit. signalizacie ma informuje ze vsetko funguje OK.......v pripade ze na priestniku vidim (viem o nom) neblikajuce biele svetlo, tak (skoro) zastavim a poriadne sa poobzeram aj za cenu ze niekto za mnou bude nastvany....riskujem tukes odzadu.
- vzhladom na nie vynimocnu nefunkcnost svetelnej signalizacie na priecestiach nepokladam ''klasicky semafor'' bez zelenej za krok k lepsiemu.
- za mna ked nejde klas. semafor na krizovatke, tak to hned vo mne spusti proces uvedomenia (dohladania) si: kde je hlavna, vedlajsia, prechody a ''nacitavania'' aut a pesiakov okolo. s vlakom moc v krizovatke nepocitam.....ano je to vec zvyku a riadne pasivne oznacenie zel. prejazdu by malo/mohlo byt dostatocne na ''nove vyzvy''.
(teda aby ste sa neobavali ze som vodic strelec, tak ked semafory idu tak riesim prioritne len svoj smer a prednost oprotiiducim ak su celokruhove svetla......popri elektrickach je toho samozrejme viac.)
v pripade svetelnej krizovatky tesne pri zel. prejazde so spojenou logikou riadenia pripustam zmysluplnost.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937023/
Áno aj nie. Peniaze dáva MF SR.
Druhá vec je, že nie všetko UHP hodnotí, lebo oni hodnotia projekty nad určitú hodnotu. No a tam by sa tiež dalo šetriť. Nech mi niekto vysvetlí, načo sa dávajú milióny do projektovej prípravy Krompachy - Kysak... Ušetrí to dve minúty, náklady 1,3 miliardy eur. ŽSR nikdy také peniaze nemali k dispozícii a ani mať nebudú.
No a k priecestiam.
Všetko je to o pravdepodobnosti, že nehoda nastane. Nikdy nič nie je 100% bezpečné a nehoda nastať môže.
Z tohto pohľadu závory zvyšujú bezpečnosť. To že raz za čas sa nejaké vozidlo vyskytne medzi závorami ešte neznamená, že priecestie so závorami je rovnako nebezpečné ako priecestie bez závor. Podľa štatistík najviac nehôd je na priecestiach bez závor.
Dokonca aj ten výskyt vozidiel medzi závorami by sa dal možno trochu redukovať, ak by sme mali na výstražníkoch napríklad oranžové svetlo, ktoré by signalizovalo Pozor! To znamená, že za pár sekúnd zasvieti červená a spustia sa závory.
Čo som čítal chlapcov, čo sa tomu rozumejú, na tomto mieste, vzhľadom na intenzity, by podľa predpisov, mal byť výstražník po oboch stranách cesty a k tomu závory.
Ďalší príbeh by mohol byť o tom, že blikajúce červené svetlo sa podľa skúseností na západe neosvedčilo a aj na Slovensku už máme predpisy, že mal by sa pred priecestím používať ''semafór'' bez zeleného svetla.
Problém je, že MD SR a následne aj ŽSR majú bezpečnosť priecestí niekde hlboko u prdele. Takže potom Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým počtom nehôd na priecestiach v EU a v niektorých krajinách sme ukážka toho, ako sa to nemá robiť. Iba sem tam sa nejaké priecestie spraví, lebo sa stane nejaká tragická nehoda, tak aby sa nepovedalo...
https://ocestnejpremavke.sk/?s=priecestia
https://ocestnejpremavke.sk/zeleznicne-priecestia-v-bezpecnost/
Druhá vec je, že nie všetko UHP hodnotí, lebo oni hodnotia projekty nad určitú hodnotu. No a tam by sa tiež dalo šetriť. Nech mi niekto vysvetlí, načo sa dávajú milióny do projektovej prípravy Krompachy - Kysak... Ušetrí to dve minúty, náklady 1,3 miliardy eur. ŽSR nikdy také peniaze nemali k dispozícii a ani mať nebudú.
No a k priecestiam.
Všetko je to o pravdepodobnosti, že nehoda nastane. Nikdy nič nie je 100% bezpečné a nehoda nastať môže.
Z tohto pohľadu závory zvyšujú bezpečnosť. To že raz za čas sa nejaké vozidlo vyskytne medzi závorami ešte neznamená, že priecestie so závorami je rovnako nebezpečné ako priecestie bez závor. Podľa štatistík najviac nehôd je na priecestiach bez závor.
Dokonca aj ten výskyt vozidiel medzi závorami by sa dal možno trochu redukovať, ak by sme mali na výstražníkoch napríklad oranžové svetlo, ktoré by signalizovalo Pozor! To znamená, že za pár sekúnd zasvieti červená a spustia sa závory.
Čo som čítal chlapcov, čo sa tomu rozumejú, na tomto mieste, vzhľadom na intenzity, by podľa predpisov, mal byť výstražník po oboch stranách cesty a k tomu závory.
Ďalší príbeh by mohol byť o tom, že blikajúce červené svetlo sa podľa skúseností na západe neosvedčilo a aj na Slovensku už máme predpisy, že mal by sa pred priecestím používať ''semafór'' bez zeleného svetla.
Problém je, že MD SR a následne aj ŽSR majú bezpečnosť priecestí niekde hlboko u prdele. Takže potom Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým počtom nehôd na priecestiach v EU a v niektorých krajinách sme ukážka toho, ako sa to nemá robiť. Iba sem tam sa nejaké priecestie spraví, lebo sa stane nejaká tragická nehoda, tak aby sa nepovedalo...
https://ocestnejpremavke.sk/?s=priecestia
https://ocestnejpremavke.sk/zeleznicne-priecestia-v-bezpecnost/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937021/
Čo máte stále so ŽSR. Majiteľom ŽSR je ministerstvo dopravy. ŽSR je len správcom majetku SR. Ministerstvo dopravy spolu s UHP rozhodujú, na aké projekty sa dajú peniaze a čo sa bude modernizovať.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937018/
Keďže ide o cestu II.triedy, spýtať by sa bolo treba aj na VÚC - čo urobili pre zvýšenie bezpečnosti? Žiadali od ŽSR zmenu, kedy naposledy ak áno, prečo nie... treba vidieť aj tento rozmer, však správca cesty je prvý kto má dbať na bezpečnosť. ŽSR je škoda komentovať. Ale pravda je, že posledné roky sa urobilo veľa priecestí.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937016/
Pridávam video z trate Dobříš - Vrané n.Vltavou - Praha.V ten deň som mal voľno,ale moja najlepšia kamarátka a kolegyňa bola vlakveducou.V okamihu nárazu a vykoľajenia bola v poslednom vozni a prežila náraz regionovy do kamióny,priecestie bez závor ,v lese,no ale keď sú šoféri nepozorní a arogantní...
Strojveduci zranený,regionova s anjelskou kombináciou čísel
814 222 poškodená
https://youtu.be/-kkxZpBbyzw?is=Uic_2V_lHcljGVB9
Strojveduci zranený,regionova s anjelskou kombináciou čísel
814 222 poškodená
https://youtu.be/-kkxZpBbyzw?is=Uic_2V_lHcljGVB9
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937014/
priecestia so závorami sú za určitých okolností rovnako nebezpečné ako len''blikače''
ja vidím rozdiel v tom že predsa len na ''blikačoch'' sú nehody z nepozornosti a na PZZ so závorami je to častokrát umyselné vojdenie na priecestie......samozrejme sú aj vynimky.
Tu by som tiež zdôraznil aby boli ludia opatrní a mali pred každým priecestím rešpekt....tie ''blikače '' ak chytite nejaký ostrý ranný uhol a máte pustené nahlas radio....môžte mať problém.Preto su myslím tieto priecestia nebezpečnejšie ako tie s krížmi...aspoň aj štatisticky to tak niekedy bolo .....
idealne riešenie je mimourovňové kríženie, ktoré je však finančne náročné...len pre zaujímavosť budovanie či skôr plánovanie počas vojnového slovenského štátu....ale to asi plánovali Nemci teda bolo teda už pred 80 rokmi ale už vtedy plánovali mimourovňové . Aj dnes pokial sa to nezmenilo v Zákone o drahách......každá nová ''dráha'' či modernizácia musí byť budovaná mimourovňovo s cestnou komunikáciou....asi preto sa u nás nič nestavia resp žalostne málo.
ja vidím rozdiel v tom že predsa len na ''blikačoch'' sú nehody z nepozornosti a na PZZ so závorami je to častokrát umyselné vojdenie na priecestie......samozrejme sú aj vynimky.
Tu by som tiež zdôraznil aby boli ludia opatrní a mali pred každým priecestím rešpekt....tie ''blikače '' ak chytite nejaký ostrý ranný uhol a máte pustené nahlas radio....môžte mať problém.Preto su myslím tieto priecestia nebezpečnejšie ako tie s krížmi...aspoň aj štatisticky to tak niekedy bolo .....
idealne riešenie je mimourovňové kríženie, ktoré je však finančne náročné...len pre zaujímavosť budovanie či skôr plánovanie počas vojnového slovenského štátu....ale to asi plánovali Nemci teda bolo teda už pred 80 rokmi ale už vtedy plánovali mimourovňové . Aj dnes pokial sa to nezmenilo v Zákone o drahách......každá nová ''dráha'' či modernizácia musí byť budovaná mimourovňovo s cestnou komunikáciou....asi preto sa u nás nič nestavia resp žalostne málo.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937013/
Takhle , já jsem jako asi 5 kluk , byl zavřené v na přejezdu , jel jsem s tatou , pro jetelinu a museli jsme přes přejezd . kde byly dalekostavný závory . Dojížděli jsme k přejezdu a závory šly do výstrahy , ale tata tam vjel . Závory spadly , koně byly ven , ale vůz byl zavřené. Tata šibl do koní , koně zabraly a závora praskla , naložil jetelinu a jel na staviště se udat .že ju přerazil . Stálo ho to 300 Kčs . On měl ve zvyku platit až na třetí výzvu , první výzvu poslala ''Brislavská dráha '' , pak za 8 měsíců přišla druhuhá výzva z '' Ostravské dráhy'' , skoro za další rok přišla třetí výzva z ''Olomoucké dráhy '' , kde už hrozily soudem , tak těch 300 zaplatil , skoro po třech letech
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937005/
O kom si myslíš, že som asi tak písal? Áno, sú krajiny, zväčša (ale nie výlučne) na západ od nás, kde by dve také kopy ako sme tu mali vlani, stačili na to, aby minister dopravy bez ohľadu na výsledky vyšetrovania prevzal politickú zodpovednosť a rezignoval. Ale o koncepte zodpovednosti, politickej zodpovednosti ani o politickej kultúre tu nemá zmysel polemizovať, lebo sa to zas a znova zvrhne. Moja poznámka smerovala len a iba k tomu, že prejavom tej istej chabej politickej kultúry, ktorú tu roky ''pestujeme'', je aj úporná snaha vytĺkať nejaké politické body ešte aj z toho, že auto na priecestí podbehne pod vlak. Čo je - na tom sa azda všetci zhodneme - nonsens.
Práve včera v Rakúsku po zrážke auta s vlakom zahynul Alex Manninger, bývalý rakúsky reprezentačný brankár, ktorý chytal aj v Arsenale či Juventuse. ''Podbehol'' na priecestí bez svetelnej signalizácie. Tým je, myslím, povedané dosť na to, aby sme ďalej nerozvíjali debaty, že ako je možné, že v našej krásnej vlasti, tam či hentam ešte nie sú svetlá, tam či hentam ešte nie sú rampy, tam či hentam ešte nie je mimoúrovňové križovanie. Samozrejme, ideálny stav nikdy nedosiahneme, o tom to nie je.
Lenže... lenže keď o pár príspevkov nižšie píšem, že by sme kontinuálne mali zvyšovať úroveň zabezpečenia vybraných priecestí kade-tade po Slovensku, tak práve v tej DS ide o také miesto, ktoré som spomínal ako príklad situácie, keď frekventovaná cesta pretína málo frekventovanú trať. Miestne pomery poznám len zbežne, ale podľa mňa ide práve o také miesto, kde sa tie rampy priam pýtajú. Teda, za predpokladu, že išlo o to priecestie na Hlavnej ulici, o ktoré si myslím, že išlo. Zároveň však neviem, koľko desiatok priecestí si po Slovensku pýta tie závory ešte skôr, ale určite by sa také našli a nebolo by ich málo. Tak ja len o tom... :)
Práve včera v Rakúsku po zrážke auta s vlakom zahynul Alex Manninger, bývalý rakúsky reprezentačný brankár, ktorý chytal aj v Arsenale či Juventuse. ''Podbehol'' na priecestí bez svetelnej signalizácie. Tým je, myslím, povedané dosť na to, aby sme ďalej nerozvíjali debaty, že ako je možné, že v našej krásnej vlasti, tam či hentam ešte nie sú svetlá, tam či hentam ešte nie sú rampy, tam či hentam ešte nie je mimoúrovňové križovanie. Samozrejme, ideálny stav nikdy nedosiahneme, o tom to nie je.
Lenže... lenže keď o pár príspevkov nižšie píšem, že by sme kontinuálne mali zvyšovať úroveň zabezpečenia vybraných priecestí kade-tade po Slovensku, tak práve v tej DS ide o také miesto, ktoré som spomínal ako príklad situácie, keď frekventovaná cesta pretína málo frekventovanú trať. Miestne pomery poznám len zbežne, ale podľa mňa ide práve o také miesto, kde sa tie rampy priam pýtajú. Teda, za predpokladu, že išlo o to priecestie na Hlavnej ulici, o ktoré si myslím, že išlo. Zároveň však neviem, koľko desiatok priecestí si po Slovensku pýta tie závory ešte skôr, ale určite by sa také našli a nebolo by ich málo. Tak ja len o tom... :)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937002/
Už mal byť pred 10r, leboFico :-D
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937001/
budete mať obchvat :)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937000/
Kruháče sú jedna z hlavných príčin zápch. Pozri si Šaľu v exponovaných časoch. Na druhú stranu smrteľná nehoda sa tam ťažko stane.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936999/
Politizovať pri tomto druhu nehôd je smiešne....súhlasím len to adresuj tým politikom ktorí s tým vždy začínajú......
Ak nám odborník tvrdí že zaostavame podla nejakého akčného plánu z roku 2013 (predpokladám po Polomke) a zároveň ten odborník pracoval dlhé roky na ministerstve dopravy a v posledných rokoch na ministerstve financií...je to trocha falošné...lebo všetci vieme že chýbajú peniaze, nie teraz ale vždy...papier s akčnými plánmi bez finančného krytia znesie všetko.Okrem toho sa samozrejme každý rok rekonštruujú desiatky možno až stovky priecestí, takže to nie je o tom že by na to niekto ''z vysoka''.....
ibaže peniaze natrčajú všetci celý verejný sektor cíti hlbokú nespokojnosť ,podfinancovanie všetkých sektorov je dlhodobo včera, dnes aj zajtra investičný dlh, stav zdravotníctva ,školstva, socialne dávky, kultúra, a v teraz zvýšený výdavky na obranu a nie nevyrieši to plat premiera či poslancov......
preto ja nevidím velký rozdiel v bezpečnosti či je priecestie so závorami alebo bez závor......
a podla toho čo píšete ak sa tam zmenila dopravná situacia, vybudovanie nejakého obchodného centra, semafory ,mal by projektant blízkosť železničného priecestia brať do úvahy .......aj na to sú rôzne normy, boli brané do úvahy?
ako príklad križovatka pri Palárikove (Čiky) každý rok je tam smrtelné zranenie alebo nejaká iná vážna nehoda, boli návrhy aby sa tam vybudoval kruháč len neprešiel lebo blízko je žel priecestie
Ak nám odborník tvrdí že zaostavame podla nejakého akčného plánu z roku 2013 (predpokladám po Polomke) a zároveň ten odborník pracoval dlhé roky na ministerstve dopravy a v posledných rokoch na ministerstve financií...je to trocha falošné...lebo všetci vieme že chýbajú peniaze, nie teraz ale vždy...papier s akčnými plánmi bez finančného krytia znesie všetko.Okrem toho sa samozrejme každý rok rekonštruujú desiatky možno až stovky priecestí, takže to nie je o tom že by na to niekto ''z vysoka''.....
ibaže peniaze natrčajú všetci celý verejný sektor cíti hlbokú nespokojnosť ,podfinancovanie všetkých sektorov je dlhodobo včera, dnes aj zajtra investičný dlh, stav zdravotníctva ,školstva, socialne dávky, kultúra, a v teraz zvýšený výdavky na obranu a nie nevyrieši to plat premiera či poslancov......
preto ja nevidím velký rozdiel v bezpečnosti či je priecestie so závorami alebo bez závor......
a podla toho čo píšete ak sa tam zmenila dopravná situacia, vybudovanie nejakého obchodného centra, semafory ,mal by projektant blízkosť železničného priecestia brať do úvahy .......aj na to sú rôzne normy, boli brané do úvahy?
ako príklad križovatka pri Palárikove (Čiky) každý rok je tam smrtelné zranenie alebo nejaká iná vážna nehoda, boli návrhy aby sa tam vybudoval kruháč len neprešiel lebo blízko je žel priecestie
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936998/







