Čierna kronika
Nešťastí na železničných prejazdoch (ale aj mimo nich) pribúda, že by si to možno zaslúžilo i samostatnú rubriku ...
Podradené diskusné témy
Politizovať pri tomto druhu nehôd, je smiešne, no zároveň neviem, prečo by osadenie závor na križovaniach železnice s frekventovanými cestnými ťahmi malo byť taká utópia. Tu už fakt niektorí neveria, že by sme tu mohli/mali v roku 2026 žiť lepšie...
Samozrejme, nejde o to mať závory na každej poľnej ceste, ale vnímam, že celkom vážnym problémom je správanie sa vodičov na križovaniach frekventovaných ciest s málo frekventovanými traťami (a toto mám potvrdené aj od dopravkárov z PZ). Akoby časť vodičov podľahla rutine a prestala veriť, že na danom mieste niekedy môžu aj stretnúť vlak.
Zjavne sa to stáva aj vodičom z povolania. A zrejme sa to občas prihodí aj inak zodpovedným vodičom (celkom konkrétny prípad, keď mama jedného známeho podbehla pod vlak na priecestí, kade vlak prejde maximálne tak šesťkrát za týždeň, som tu už spomínal).
Na druhej strane, pravidelne tu preberáme aj nehody, keď ani závory nezabránili nejakému lumenovi vojsť na priecestie a dať si tam rendez-vous s čelom vlaku...
Samozrejme, nejde o to mať závory na každej poľnej ceste, ale vnímam, že celkom vážnym problémom je správanie sa vodičov na križovaniach frekventovaných ciest s málo frekventovanými traťami (a toto mám potvrdené aj od dopravkárov z PZ). Akoby časť vodičov podľahla rutine a prestala veriť, že na danom mieste niekedy môžu aj stretnúť vlak.
Zjavne sa to stáva aj vodičom z povolania. A zrejme sa to občas prihodí aj inak zodpovedným vodičom (celkom konkrétny prípad, keď mama jedného známeho podbehla pod vlak na priecestí, kade vlak prejde maximálne tak šesťkrát za týždeň, som tu už spomínal).
Na druhej strane, pravidelne tu preberáme aj nehody, keď ani závory nezabránili nejakému lumenovi vojsť na priecestie a dať si tam rendez-vous s čelom vlaku...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936993/
https://maps.app.goo.gl/UZeLsDNkmf4TWVbr7
Podla scitania dopravy denne cez to priecestie prejde tak 15 tis. aut.
Ma sa jednat o najvytazenejsiu jednokolajku na Slovensku.
Fakt by ma zaujimalo, ake rozhladove pomery splna to priecestie.
Ked na toto ZSR za x desiatok rokov nadokazalo nahrabat financie na to, aby tam namontovali zavory, tak co musi priecestie splnat aby sa laskavo ZSR uracilo doplnit priecestie zavorami.
Podla scitania dopravy denne cez to priecestie prejde tak 15 tis. aut.
Ma sa jednat o najvytazenejsiu jednokolajku na Slovensku.
Fakt by ma zaujimalo, ake rozhladove pomery splna to priecestie.
Ked na toto ZSR za x desiatok rokov nadokazalo nahrabat financie na to, aby tam namontovali zavory, tak co musi priecestie splnat aby sa laskavo ZSR uracilo doplnit priecestie zavorami.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936992/
pred chvilou na Markize
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936991/
a mončiči sa už chytil...ako to politicky uchytiť.......zanedbaná infraštruktura bez závor.....
takže na vine je Fico lebo neboli závory......pochopili sme.
P,S, pošepkajte mu prosím že priecestie bez závor môže byť bezpečnejšie ako to so závorami...stačí posledná nehoda v NZ na priecestí so závorami. Vždy to závisí od okolností.......a ked si nejaká naivka myslí že SR prebuduje všetky kríženia cestnej komunikácie so železnicou na mimourovňové stačí len vymeniť vodcov a že aj ETCS bude do roku 2030 všade....stačí len správne voliť....tak sa hlboko smejem takej naivite.
takže na vine je Fico lebo neboli závory......pochopili sme.
P,S, pošepkajte mu prosím že priecestie bez závor môže byť bezpečnejšie ako to so závorami...stačí posledná nehoda v NZ na priecestí so závorami. Vždy to závisí od okolností.......a ked si nejaká naivka myslí že SR prebuduje všetky kríženia cestnej komunikácie so železnicou na mimourovňové stačí len vymeniť vodcov a že aj ETCS bude do roku 2030 všade....stačí len správne voliť....tak sa hlboko smejem takej naivite.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936989/
Rýchlik z Košíc nedorazil do Bratislavy. Vlak zachytil pracovný mechanizmus na trati, časť spoja zrušili ... https://www.ta3.com/clanok/1044355/rychlik-z-kosic-nedorazil-do-bratislavy-vlak-zachytil-pracovny-mechanizmus-na-trati-cast-spoja-zrusili
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936981/
Áno, aj nie. Pre niekoho je to pindanie na Ráža primárne o tom, aby sa z toho robilo politikum a kde-kto si odpľul na smeráckeho ministra. Pre niekoho je to však podstatne principiálnejšia vec poukazujúca na politickú zodpovednosť, ktorú v tomto štáte jakživ (takmer) nikto (takmer) za nič neniesol. Z tohto pohľadu je Ráž viac než čokoľvek iné hromozvod nahromadeného hnevu a frustrácie, že v roku 2026 po 33 rokoch samostatnosti, vyzerá naša železnica tak ako vyzerá.
V tom druhom prípade to nie je žiadne politizovanie, žiadne naháňanie bodov pre opozičníkov, len hľadanie príčin takého stavu, že tu dnes riešime, či, resp. do akej miery bol majster pred Jablonovom rozptyľovaný vecami, ktorými by nemal byť a meditujeme, do akej miery je tento stav ešte udržateľný či únosný.
V tom druhom prípade to nie je žiadne politizovanie, žiadne naháňanie bodov pre opozičníkov, len hľadanie príčin takého stavu, že tu dnes riešime, či, resp. do akej miery bol majster pred Jablonovom rozptyľovaný vecami, ktorými by nemal byť a meditujeme, do akej miery je tento stav ešte udržateľný či únosný.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936946/
Nemienim to už ďalej rozoberať. Nechcem to dostať do extrému, keby som napísal, že ten chlapec sa stal obeťou tejto debility. Radšej by vykladal tovar v tescu a nemal by na krku, to čo má.
Kamery: samozrejme, keby vymysleli hocičo, na všetko sa bude pindať, lebo Ráž. Ten človek môže spraviť čokoľvek. Podstata je pindať. Ale ja byť ten chlap v Jablonove a viem, že som lietal po mašine a riešil jej závady, tak by som tam tú kameru sakra chcel. A nejaký prid.baný Šnídl by nemal debilné poznámky.
Nedávno som na modernom vectrone potiahol brzdič a vlak si kľudne letel 100kmh ďalej bez odozvy. Keby som nezastavil pred červenou, tak by som sa bil za kameru na stanovišti. Jasne, podmienky by sa museli stanoviť. Ale šak protestujte, lebo teraz to treba.
Kamery: samozrejme, keby vymysleli hocičo, na všetko sa bude pindať, lebo Ráž. Ten človek môže spraviť čokoľvek. Podstata je pindať. Ale ja byť ten chlap v Jablonove a viem, že som lietal po mašine a riešil jej závady, tak by som tam tú kameru sakra chcel. A nejaký prid.baný Šnídl by nemal debilné poznámky.
Nedávno som na modernom vectrone potiahol brzdič a vlak si kľudne letel 100kmh ďalej bez odozvy. Keby som nezastavil pred červenou, tak by som sa bil za kameru na stanovišti. Jasne, podmienky by sa museli stanoviť. Ale šak protestujte, lebo teraz to treba.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936945/
Miro79, áno, v tomto sa už stretávame. Akurát teda ja nebudem/nemôžem hovoriť o nejakej systémovej chybe ako príčine nehody, keď hlavnou a prvotnou príčinou bolo individuálne zlyhanie. Ale inak sa zhodneme.
Viem, že na rečnícke otázky sa obvykle neodpovedá, ale keď už sa pýtaš, dokedy pribudne ďalšia kopa, tak sa núka odpoveď, že žiadna už nepribudne, lebo minister Ráž predsa avizoval, že dostane všetkých fírov pod kamery.
Viem, že na rečnícke otázky sa obvykle neodpovedá, ale keď už sa pýtaš, dokedy pribudne ďalšia kopa, tak sa núka odpoveď, že žiadna už nepribudne, lebo minister Ráž predsa avizoval, že dostane všetkých fírov pod kamery.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936944/
Ani ja nie som stavbár, ale o mnohých kamiónoch, ktoré z akéhokoľvek dôvodu zbehli z násypu na trať akiste vieš aj Ty. Ak vodič nákladiaku nevie, či sa zmestí na výšku, má pridať plyn a snáď to vyjde...Voda aspoň zatiaľ tečie z kopca, čiže ak ju z nižšie položeného miesta chceme dostať, na to máme čerpadlá.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936918/
Nie som stavbár, ale zase nadjazd zvyčajne nemá výškové obmedzenie pre cestné vozidlá. Zaseknutých vozidiel v podjazdoch máme celkom dosť, A podjazd býva v slovenských podmienkach pri väčších dažďoch zatápaný, čo pri nadjazde tiež nehrozí.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936915/
Preto na novovybudovaných alebo modernizovaných tratiach by mal byť uprednostnený podjazd pred nadjazdom. Pravdepodobnosť, že nejaký kamión sfúkne z nadjazdu na koľaj, alebo mikrospánok vodiča..., je násobne väčšia ako že vlak sa vykoľají presne pred miestom križovania s cestou.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936900/
Bohužiaľ, podobné nehody hrozia aj v iných krajinách s VRT,pretože takmer nikde nie je trať pre rýchlosť napr.260 km/h z bodu A do B v celej trati.Spominam si,že aj v Nemecku na trati medzi Norimberkom a Mnichovom bola zrážka ICE s CMV,v ČR pri Bohumine zomrel po zrážke expresu na priecestí rušňovodič,tiež rýchlosť nad 120 km / h ,no a pendolino v žst.Studenka,to ani nemusím komentovať
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936898/
Lebo sem tam aj zastaví v nejakej stanici, do ktorej sa dostane po konvenčnej trati a tam priecestia sú. No vyzerá, jak keby aj tam letel 200.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936884/
https://www.teraz.sk/zahranicie/pri-zrazke-rychlovlaku-tgv-s-kamiono/953443-clanok.html Ak sa nejednalo o nejakú mimoriadnu jazdu, ako sa mohlo TGV stretnúť s CMV na úrovňovom priecestí ?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936883/








To priecestie poznám, autom cez neho chodievam dosť často. Vlakom tiež. Jedno málo je pravda, že spravili semafor na križovatku do tesca, tam stojím na červenú. Pohnem sa a 50m za ním v rohu sú blikače na priecestie. Už sa mi stalo, že v tom humbuku po križovatke medzi autami som si ani neuvedomil, že som už na kolajach.