Čierna kronika
Nešťastí na železničných prejazdoch (ale aj mimo nich) pribúda, že by si to možno zaslúžilo i samostatnú rubriku ...
Podradené diskusné témy
No on tam byl přejezdník ?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936687/
co má biele svetlo spoločné s nehodou v nz
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936686/
Popri už toľko opísaných prípadoch prejdenia návestí STOJ sa málo pozornosti venuje aj ďalším rizikám - nerešpektovaniu návestí Stiahnite zberač a takisto aj nerešpektovaniu nesvietenia bielej žiarovky na priecestníkoch, pričom v druhom prípade hrozia následky ako napr. v Nových Zámkoch.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936685/
Postupy má SŽ podobné ako aj my a takmer všade v civilizovaných krajinách sú na 90 % rovnaké, s malými odchýlkami. V tejto oblasti niet veľa čo vymýšlať, jediné že by sa zmenili farby, to už tu tiež dávno bolo......aj za to je niekto zodpovedný, že sa pred skončeným výluky presvedčí, či sa všetky pracovné vlaky vrátili z trate, či je koľaj voľná a zjazdná a až potom ohlási zamestnacovi zodpovednému riadeniu dopravy, že je trať voľná a zjazdná príp. sú nejaké obmedzenia.
Čo sa týka Pezinka alebo Výh. Tunel tu bolo povedané už všeličo aj sa namúdrovalo, určite by sa dalo niečo spraviť, ale sú to ivestičné náklady a nie malé, takže tak skoro nebudú. Fakticky závery vyšetrovania nič také, čo by sme nevedeli nepriniesli a opatrenia ? len samé potom....
Čo sa týka Pezinka alebo Výh. Tunel tu bolo povedané už všeličo aj sa namúdrovalo, určite by sa dalo niečo spraviť, ale sú to ivestičné náklady a nie malé, takže tak skoro nebudú. Fakticky závery vyšetrovania nič také, čo by sme nevedeli nepriniesli a opatrenia ? len samé potom....
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936682/
Teraz sa stalo v CR, ze po skonceni vyluky zabudli ludia zo SZ vozik a donho narazil nakladny vlak. Dve hodiny stal koridor. Tu je fajn si povedat, ake postupy ma SZ, ze sa take nieco mohlo stat a ci sa tomu nedalo predist. Ano, rovnako mozeme diskusiu ukoncit, nemal ist proti stoj a hotovo. Lenze casom aj tak vyplavaju tie nedostatky, ktore to ma, napriklad ze stoj nie je vidiet pre hmlu alebo si to mozes pomylit za ine navestidlo ev svetlo v pozadi. Ako sa tu predchadza tomu, aby sa niecomu podobnemu stalo. Zda sa, ze v ZSR maju jasno, ale preto ide aj kritika, ze sa tym chybam da predchadzat a nerobi sa to.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936681/
A o čom sa tu chceš ešte baviť, za tú dobu tu bolo povedané až-až. O tom, že keby nebolo keby, tak by neprešiel návestidlo na stoj ? Kurník, v prvom rade musí sledovať či mu návestidlo povoľuje alebo zakazuje jazdu je to alfa omega. Čo sa týka vymýšľanín okolo kamier, osobne s tým nesúhlasím, a čo sa týka výpravy vlaku spravili z toho ....nechcem sa rozčuľovať, jeden bordel. Ale spomeňme si na bývalú ČSSR, koncom šesťdesiatych rokov spustili diaľkove obsluhovanú trať Plzeň - Cheb a tam bola výprava vlakov ako dnes, vlakvedúci príp. rušňovodič. Ale nebolo ETCS, ale národný systém (ako to múdre hlavy pomenovali) t.j. reléovky a nakoľko sa jednalo v prevažnej časti o jednokoľajku tak kvôli priepustnosti trate dali štvorznakový autoblok + rádiosystém. Fungovalo, ale ak sa zaváhalo, bola mela.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936679/
Ja nehody nikdy nekomentujem (max. nejaký technický detail), a už vôbec by som si nedovolil odsudzovať ''vinníkov''. Čo ma však zaráža - trend posledných rokov - tragédie politicky exploatovať.
Mám dosť rokov, no celé desaťročia som ani neregistroval, za akej vlády sa čo stalo. Ani teraz si nespomeniem, kto vládol keď bola Studénka, Polomka, Kurimany, Hejce... nespomeniem lebo som to neregistroval, pamätám si skôr či bol sneh alebo pršalo.
Ale od istého času si to žiaľ pamätám, lebo je to všade okolo...
Mám dosť rokov, no celé desaťročia som ani neregistroval, za akej vlády sa čo stalo. Ani teraz si nespomeniem, kto vládol keď bola Studénka, Polomka, Kurimany, Hejce... nespomeniem lebo som to neregistroval, pamätám si skôr či bol sneh alebo pršalo.
Ale od istého času si to žiaľ pamätám, lebo je to všade okolo...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936678/
Prehoďme stránku...... super prístup
Už aj ťo poodniate pravítko či tabuľka na výmenové kľúče sú skvelá pomôcka ako nevyrobiť prúser. Rušňovodiči? Dostaneme kameru a píšťaľku 8-)
Už aj ťo poodniate pravítko či tabuľka na výmenové kľúče sú skvelá pomôcka ako nevyrobiť prúser. Rušňovodiči? Dostaneme kameru a píšťaľku 8-)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936677/
Neviem prečo sa ešte tie nehody rozoberajú. Jedno si chalani zapamätajme, niet takého zab. zar. ktoré by všetkému dokázalo zabrániť. Za všetkým je človek a treba si uvedomiť že aj ten najvyškolený človiečik má slabé chvíle, ktoré môžu v určitom okamihu viesť k nehode a je to jedno o aký druh dopravy sa jedná. Čo sa týka tzv. najmodernejších zab. zar. a ''neomylného ETCS, je to len taký boom, dobré drahé a pre firmy čo to vyrábajú dobrý zisk. Čosi podobné ako farmaceutické firmy, ktoré vyrábajú také super lieky, že na jedno pomôžu a na druhé poškodzujú zdravie..... čo sa týka predpisu podľa vyjadrenia *ľudového komisára*.....predpis nie je prežitkom z 50 rokov, ale existuje od vzniku železnice a postupne sa mení a vyvíja práve na základe skúseností z nehôd, ale nik nevymyslí 100% predpis, leda že by tam bolo napísané ''nech všetko stojí, nebudú nehody.''
Opakujem sa, pokiaľ bude žel. doprava, budú žel. nehody, pokiaľ existuje vodná či letecká doprava, budú nehody. O cestnej doprave radšej nehovorím, lebo tam je každý deň spústa nehôd a aj smrteľných.
Prehoďme stránku.
Opakujem sa, pokiaľ bude žel. doprava, budú žel. nehody, pokiaľ existuje vodná či letecká doprava, budú nehody. O cestnej doprave radšej nehovorím, lebo tam je každý deň spústa nehôd a aj smrteľných.
Prehoďme stránku.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936675/
Pán Miro79 má pravdu. Mnoho ľudí považuje predpisy za sväté písmo, pričom vôbec nezodpovedajú súčasným možnostiam. Riadiť sa predpisom z 50tych rokov minulého storočia a tváriť sa, že je to v poriadku je veľká frajerina. Dôležité je, aby sa v prípade udalosti vinník našiel, alebo určil, čím sa potvrdí neochvejnosť a správnosť systému. A teda vedúci funkcionári nemôžu niesť žiadnu zodpovednosť a treba bez zmeny pokračovať ďalej. Ak si kompetentní neuvedomia, že predpisy nie sú dogma a inteligentný človek si zákony musí prispôsobiť zmenám situácie, tak sa nikde nepohneme.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936670/
Tak tak. Tiež nerozumiem k čomu je dobré tak drahé zabezpečovacie zariadenie v stanici ESA Simis reléovka a podobne. Úplne stačí ak bude mať každá výhybka jeden prepínač dva koncáky dve setielka. Každé svetlo na návestidle nech má vypíínač a výpravca nech si prepína aby svietilo správne. Však tak ako píše predpis. Načo koľajové obvody a počítadlá náprav. Nech si zapisuje a škrtá na papieri kde čo poslal.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936669/
Potom načo sa tu bavíme? Načo sa vôbec montuje nejaké etcs za miliardy? Načo nejaké zabzar s kontrolou voľnosti? Rušňovodič má zastaviť na červenú, bodka. Keď to dodrží, netreba nijaké LVZ, nijaké ETCS. Výpravca nemá pustiť vlaky na seba, bodka. Tak nepotrebuje ani releovku, ani nijakú kontrolu obsadenia koľají. Načo. Stačí nám telefonické dorozumenie. Maximálne nejaký prepínač na výhybky, aby tam nemusel nikto byť. Otočí ju zle? Jeho chyba, mal ju otočiť správne.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936668/
Ešteže sú aj neomylní ''nadľudia '',že?!?!
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936667/
Dobre hovoríš, občas sa to stáva každému. Len majstrovi, ktorý má zodpovednosť za vlak plný ľudí a za miliónové hodnoty, by sa to stať jednoducho nemalo.
Ale stane sa a potom už ide o to, nakoľko blbuvzdorné sú systémy a opatrenia, ktoré by mali pomôcť predísť negatívnym následkom a ako veľké šťastie človek má… ale o tom zbytočne filozofovať.
Ale stane sa a potom už ide o to, nakoľko blbuvzdorné sú systémy a opatrenia, ktoré by mali pomôcť predísť negatívnym následkom a ako veľké šťastie človek má… ale o tom zbytočne filozofovať.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936666/
Miro79, sorry, ale ak niekto prehliadne takýmto spôsobom a za takýchto okolností návesť “stoj”, o systémovom zlyhaní by som nehovoril.
A áno, tiež mám o tejto nehode pomerne solídne - aj keď neverifikované - info, o ktorých sa na verejnosti nehovorí a určite ich nebudem rozoberať na verejne prístupnom fóre, ale bez ohľadu na to, takto flagrantne prepáliť pri rozjazde “stoj”? To ide vždy, zas a znova za majstrom. Nie za systémom.
A áno, tiež mám o tejto nehode pomerne solídne - aj keď neverifikované - info, o ktorých sa na verejnosti nehovorí a určite ich nebudem rozoberať na verejne prístupnom fóre, ale bez ohľadu na to, takto flagrantne prepáliť pri rozjazde “stoj”? To ide vždy, zas a znova za majstrom. Nie za systémom.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936665/
Naozaj to tu neriešte, veľa vecí neviete, množstvo systémových zlyhaní v tom bolo, čo si nikto nepripustí a môžete si byť istí, že sa nevyrieši nič. Pri tej ''modernizácií'' BA-LD do dvoch rokov čakám ďalšiu kopu.
P.S. K Jablonovu ešte, čakám, kedy sa pán Šnídl ospravedlní rušňovodičom. Čo asi tiež čakám márne.
P.S. K Jablonovu ešte, čakám, kedy sa pán Šnídl ospravedlní rušňovodičom. Čo asi tiež čakám márne.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936658/
bud omylom povazoval zelenu zo susednej kolaje ''za svoju'' ....... preskocme ze z jeho kolaje len zelena nesvieti (by ho to mohlo, malo trknut)
alebo fungoval pri odchode v neakom podvedomom rezime, lebo v hlave riesil nieco ine ....... mozno pracovne, mozno sukromne????
vobec ho ludsky neodsudzujem. jooooj kolko krat som nieco v zivote prehliadol-zabudol, lebo som myslel na nieco este dalsie.
alebo fungoval pri odchode v neakom podvedomom rezime, lebo v hlave riesil nieco ine ....... mozno pracovne, mozno sukromne????
vobec ho ludsky neodsudzujem. jooooj kolko krat som nieco v zivote prehliadol-zabudol, lebo som myslel na nieco este dalsie.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936657/
Ty ho ako fíra vidíš po celý čas*, no problém môže vzniknúť tak, že ho jednoducho zle odčítaš. Zvyknutý, že odchodové návestidlo mávaš po pravej ruke, sa tu, stojac pri peróne, musíš vyrovnať s tým, že ho máš vľavo. K zaváhaniu môže prispieť aj vedomie, že vpravo je ešte kusá koľaj, ktorá sa končí tupíkom pri konci/začiatku perónu. Len teda, tu sa bavíme o tom, že kto tam jazdí, má poznanie trate a tie pomery tam musí mať navnímané a mal by si byť dobre vedomý pomerov. Tu sa ešte, ako jedna z menej podstatných okolností, spomínalo, že rušňovodič Rexa mal tento úsek trate 120 jazdiť len veľmi sporadicky, ale keby aj, tak stále platí, že musel tú trať a pomery poznať a mal byť plne koncentrovaný.
*Možno s výnimkou veľmi veľmi hustej hmly, kde je nízka dohľadnosť, lebo tu je (pri krátšej súprave) vzdialenosť k návestidlu možno až 300 m, možno aj viac (nemám to namerané a teraz hovorím z hlavy). Ale to teraz len špekulujem, také extrémne hmly bývajú v PK len zriedka a práve vtedy hmla nebola. Bol bežný jesenný večer. Takisto pri nehode toho plecháča v 2018 bol chladný marcový večer, ale počasie OK.
*Možno s výnimkou veľmi veľmi hustej hmly, kde je nízka dohľadnosť, lebo tu je (pri krátšej súprave) vzdialenosť k návestidlu možno až 300 m, možno aj viac (nemám to namerané a teraz hovorím z hlavy). Ale to teraz len špekulujem, také extrémne hmly bývajú v PK len zriedka a práve vtedy hmla nebola. Bol bežný jesenný večer. Takisto pri nehode toho plecháča v 2018 bol chladný marcový večer, ale počasie OK.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936655/
OK osobne v klude Pezinok poobzerany nemam.
ked je stanica prazdna tak je aj od Peronu odchod. navestidla. v pripade obsadenia niektorych kolaji od peronu nav. vidiet dobre nieje podla mna ( aspon tak to odchadujem z netu- videa, mapy...) , tak chapem ze niekdy fira os. mohol odchadzalt od peronu a este nevidel ''svoje'' navestidlo....... z toho vyplynuli moje uvahy.
ked je stanica prazdna tak je aj od Peronu odchod. navestidla. v pripade obsadenia niektorych kolaji od peronu nav. vidiet dobre nieje podla mna ( aspon tak to odchadujem z netu- videa, mapy...) , tak chapem ze niekdy fira os. mohol odchadzalt od peronu a este nevidel ''svoje'' navestidlo....... z toho vyplynuli moje uvahy.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936654/







