Prvý parný deň 2024

13.4.2024 8:00 Železničné múzeum SR

Prvý parný deň 2024

Začiatok múzejnej sezóny si chceme pripomenúť nielen dátumom v kalendári, ale najmä úvodným podujatím - Prvým parným dňom, kedy je v múzeu prvý krát v sezóne prítomný aj fučiaci a dymiaci parný rušeň. Múzeum preto 20. apríla 2024 privíta vo svojom areáli v starom rušňovom depe Bratislava východ prvých návštevníkov v tomto roku.

 

Prvý parný deň pre širokú verejnosť pripravujú Železnice Slovenskej republiky - Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s Klubom železničnej nostalgie Bratislava východKlubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava a Občianskym združením VLAKY.NET.

Pre návštevníkov bude pripravený nasledujúci program:

  • jazda historického parného vlaku na trati Bratislava hlavná stanica - Bratislava-Nové Mesto - Bratislava-Petržalka - Železničné múzeum
  • jazda výletného parného vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Senec a späť
  • jazdy historického motorového vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ -  Bratislava hlavná stanica a späť
  • stála múzejná expozícia železničných zariadení
  • vozenie návštevníkov na stanovišti parného rušňa 310.433 (od 10:00 do 17:00 s prestávkami na nevyhnutnú údržbu rušňa)
  • vozenie návštevníkov na drezinách (od 10:00 do 17:00)
  • prehliadka múzea so sprievodcom vo vybraných časoch
  • prezentácia modelového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo vo Veľkej vodárni
  • prezentácia modelového koľajiska Klubu železničných modelárov Bratislava v poštovom vozni Fa 5-2085

Múzeum bude počas Prvého parného dňa otvorené v čase od 10:00 do 17:00.

Prvým lákadlom Prvého parného dňa bude jazda historického parného vlaku s drevenými vozňami 3. triedy na trati Bratislava hlavná stanica - Bratislava-Nové Mesto - Bratislava-Petržalka - Železničné múzeum Bratislava východ, ktorý bude ťahať historický parný rušeň 555.3008 Mazutka. Vlak pôjde podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Bratislava hl.st.   10:00
Bratislava-Nové Mesto 10:10 10:12
Bratislava-Petržalka 10:30 10:50
Železničné múzeum 11:25  

Ďalším lákadlom bude určite aj jazda parného výletného vlaku zostaveného z vozňov 3. triedy ťahaného parným rušňom 555.3008 Mazutka na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Odbočka Vinohrady - Odbočka Močiar - Senec - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Železničné múzeum   14:05
Senec 14:45 15:00
Železničné múzeum 15:30  

Počas dňa bude medzi areálom múzea a bratislavskou hlavnou stanicou premávať historický motorový vlak ťahaný motorovým vozňom M 286.0018 Túlavá podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Železničné múzeum   13:35
Bratislava hl.st. 13:55 14:10
Železničné múzeum 14:30  

 
príchod odchod
Železničné múzeum   15:35
Bratislava hl.st. 15:55 16:10
Železničné múzeum 16:30  

Kapacita mimoriadnych vlakov je obmedzená! Po naplnení kapacity súprav už nebude možné pristúpiť!

Cenník vstupného, cestovného a atrakcií:

- vstupné ZDARMA
- jazda historickým parným vlakom doobeda z hlavnej stanice, Bratislavy-Nového Mesta a Petržalky 7,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jazda výletným parným vlakom do Senca a späť 7,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jednosmerná jazda ktorýmkoľvek poobedňajším motorovým vlakom na hlavnú stanicu alebo späť 3,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jazda na stanovišti parného rušňa 3,00 €/osoba
- jazda na drezíne/motorovom vozíku 1,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)

POZOR! Na podujatí nie je možné platiť kartou, všetky platby budú možné len v hotovosti!

Cestovné lístky a ani vstupenky nie je možné kúpiť vopred! Lístky na jednotlivé vlaky sa budú predávať pri vlaku alebo vo vlaku. Deti do 6 rokov neplatia v mimoriadnych vlakoch cestovné, musia však byť v sprievode dospelej osoby a počas jazdy budú sedieť len na kolenách tejto osoby. Na cestovné sa nevzťahujú žiadne zľavy, cestovné výhody alebo zamestnanecké preukazy. Cestujúci v mimoriadnych vlakoch sú povinní kedykoľvek na požiadanie personálu organizátora predložiť na kontrolu platný cestovný lístok alebo miestenku!

Cestujúci sú pri jazde ktorýmkoľvek vlakom povinní dodržiavať ustanovenia Prepravného poriadku pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR.

Múzeum je prístupné z lokality Východné (ležiacej medzi Račou a Vajnorami a známej tiež ako „Rendez“) asfaltovou cestou, odbočujúcou z račianskeho konca Dopravnej ulice (medzi zastávkami MHD „Sklabinská“ a „Lokomotívne depo I“) a obchádzajúcou pomedzi sklady, garáže a záhradky račiansky výbežok koľajiska areálu. Vstup do areálu múzea z inej, než račianskej strany neodporúčame!

Neváhajte a príďte prežiť jarnú aprílovú sobotu so železničnou nostalgiou. Tešíme sa vašu návštevu.


Po kliknutí na obrázok sa v novom okne otvorí dokument vo formáte PDF v plnom rozlíšení.