Souhrnný přehled omezení v regionální dopravě ČD

29.3.2020 8:00Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

Souhrnný přehled omezení v regionální dopravě ČD

Vzhledem k výrazně nižšímu počtu cestujících po vyhlášení nouzového stavu v České republice národní dopravce v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezuje regionální vlakovou dopravu. Zprvu byl provoz utlumen v Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji a částečně i v Praze a Středočeském kraji. Omezení se týká zejména spojů v okrajových částech dne a také rekreačních vlaků.

Ke změnám v následujících dnech došlo i ve většině zbývajících regionů ČR. Přijatá opatření platí až do odvolání a budou postupně aktualizována podle vývoje situace. Cestujícím doporučujeme, aby průběžně sledovali informace o omezeních dopravy na webových stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu a své spojení si ověřili v elektronických vyhledávačích. Za komplikace spojené s omezením provozu se cestujícím omlouváme.

Vnitrostátní regionální doprava

Omezení regionálních vlaků ČD v Praze a Středočeském kraji

Od víkendu 21. – 22. března je omezen provoz víkendových nočních vlaků. Počínaje nocí 20. / 21. března jsou zrušené tzv. rozjezdy vlaků z Prahy hl.n. ve 2:30 na linkách S1 až S9 do středočeského Kolína, Milovic, Mělníka, Kralup nad Vltavou, Kladna, Berouna, Čerčan a Benešova. Zároveň nejedou ani návratové vlaky k těmto spojům ve směru do Prahy. Každodenní popůlnoční rozjezd vlakových linek S zůstává zachován. Až do odvolání nepojedou výletní a rekreační spoje ČD, které měly zahájit sezónu v sobotu 28. března (Cyklo Brdy, Cyklohráček, Český ráj a sezónní vlaky Praha – Čerčany – Zruč nad Sázavou). V pracovní dny od 30. března nepojedou posilové vlaky linky S9, které končí / začínají v Říčanech, a to v úseku Praha hl.n. – Říčany (výjimkou bude poslední večerní spoj z Prahy Os 9171, který pojede bez omezení). Dva spoje budou zrušeny v celé trase z Prahy-Horních Počernic do Říčan (Os 9117 a 9135), vlak Os 9108 nepojede v úseku mezi stanicemi Praha hl.n. a Praha-Horní Počernice. K jiným změnám u vlaků ČD v metropolitním regionu zatím nedochází.

Omezení regionálních vlaků ČD v Pardubickém kraji

Po projednání s Pardubickým krajem je od 23. března 2020 do odvolání omezen provoz vlaků ČD na většině regionálních linkách v regionu. Na Pardubicku došlo ke zrušení či omezení jízd osobních vlaků cca o 14 %, tedy zhruba na úroveň období mezi Vánocemi a Novým rokem. Kromě toho jsou zrušené některé vlaky pozdě večer, v noci, brzy ráno a o víkendech. Od soboty 28. března dojde v regionu k dalšímu omezení vlakové dopravy. Na řadě tratí bude především o víkendu prodloužen interval mezi jednotlivými spoji, a to z hodinového na dvouhodinový, případně ze dvouhodinového na čtyřhodinový. Na trati 031 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové nepojedou spěšné vlaky vedené jednotkou RegioPanter. Na trati 016 Chrudim – Moravany – Holice začne o víkendech platit zvláštní jízdní řád, který navazuje na prodloužení intervalu na hlavní trati 010 Pardubice – Česká Třebová. Zcela zastaven bude provoz mezi Moravskou Třebovou, Chornicemi a Dzbelem / Velkými Opatovicemi. Na řadě tratí dojde k omezení dalších ranních a večerních spojů.


Omezení regionálních vlaků ČD v Královéhradeckém kraji

Na základě požadavku Královéhradeckého kraje je od 23. března 2020 omezen provoz regionálních spojů. Jde zejména o spoje, které v pracovní dny zajišťovaly návoz lidí do zaměstnání v nyní uzavřených podnicích (např. Škoda Auto), a také časně ranní a pozdně večerní vlaky. Na základě požadavku krajského úřadu dojde od pondělí 30. března k dalšímu omezení rozsahu regionální dopravy. Vzhledem k nízkému využití regionálních spojů v době mimořádných opatření a snaze minimalizovat počet zaměstnanců nutných pro zajištění jejich provozu bude provoz spěšných a osobních vlaků v regionu podstatně omezen. Počet spojů dálkové dopravy na linkách R10 Praha – Hradec Králové – Trutnov a R14 Pardubice – Hradec Králové – Liberec zůstává prozatím zachován. Vzhledem k velkému rozsahu změn v pracovní dny i o víkendech doporučujeme cestujícím ověřit si spojení ve vyhledávačích spojení. S ohledem na vývoj mimořádných opatření může dojít k dalším dílčím změnám.


Omezení regionálních vlaků ČD v Ústeckém kraji

Na vybraných linkách ČD v Ústeckém kraji je od 20. března 2020 do odvolání omezen rozsah regionální dopravy. Omezené jsou zejména vlaky v okrajových částech dne a turistické spoje. V koordinaci s krajským úřadem budou od 1. dubna platit další změny. Omezené budou zejména sedlové a vložené posilové spoje a také rekreační vlaky. V pracovní dny tak nepojedou některé posilové vlaky v úsecích Ústí nad Labem západ – Litoměřice město, Ústí nad Labem – Chomutov nebo Litoměřice hor. n. – Úštěk. Mezi Mikulášovicemi a Rumburkem, resp. Krásnou Lípou nepojedou žádné rekreační vlaky. Od 1. dubna bude z důvodu navýšení přepravní kapacity obnoven provoz vlaků v úseku Děčín hl.n. – Dolní Žleb.


Omezení regionálních vlaků ČD v Libereckém kraji

Od 21. března 2020 do odvolání je omezen rozsah dopravy na vybraných linkách v Libereckém kraji. Jsou zrušeny noční vlaky s odjezdem z Liberce kolem 0:35 hod. Dále je zrušením vybraných vlaků prodloužen taktový interval na tratích 034 Smržovka – Josefův Důl a 036 Liberec – Tanvald z původního půlhodinového na hodinový. Od 28. března bude na trati 036 omezen provoz vlaků v úseku Desná-Riedlova vila – Harrachov, spojení tu zajistí jen dva páry vlaků. K prodloužení intervalu dojde od 30. března také u vlaků jedoucích do sousedního Královéhradeckého kraje: mezi Starou Pakou a Jaroměří a také mezi Turnovem, Jičínem a Hradcem Králové. Žádné vlaky až do odvolání nepojedou v úseku Lomnice nad Popelkou – Mladějov v Čechách.


Omezení vlaků ČD v Jihočeském kraji

Od 30. března 2020 do odvolání bude v Jihočeském kraji omezena regionální železniční doprava ČD v rozsahu cca 21 % spojů. Víkendového provozu se změny téměř nedotknou. V pracovní dny budou omezeny zejména vlaky v sedlových časech, tedy v době mimo návozy do a ze zaměstnání. Zcela zrušeny budou spěšné vlaky Tábor – Strakonice a většina osobních vlaků Tábor – Písek. Nahradí je ale původně víkendové zastávkové osobní vlaky Tábor – Ražice, které budou jezdit denně. Dále budou omezeny některé přímé vlaky České Budějovice – Písek, stejně jako část zastávkových vlaků na trati České Budějovice – Horní Dvořiště. Ty však nahradí nové osobní vlaky, které pojedou v trasách expresních spojů, takže bude zachován základní dvouhodinový interval na trati. Na trati Tábor – Bechyně bude mimo ranní období nabídka redukována na dvouhodinový takt. Některé spěšné vlaky České Budějovice – Jindřichův Hradec pojedou pouze v úseku Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec a zpět. Na lince České Budějovice – Strakonice budou zrušeny některé doplňkové úsekové vlaky, které nejezdí v celé trati, např. v úseku České Budějovice – Dívčice. Ostatních tratí se redukce dotýká jen v menší míře.


Omezení regionálních vlaků ČD v Jihomoravském kraji

S platností od pondělí 23. března platí na základě požadavku Jihomoravského kraje na všech regionálních linkách IDS JMK včetně vlaků letní prázdninové jízdní řády. Upravené jízdní řády platí na linkách S2 Křenovice – Brno – Březová nad Svitavou, S3 (Žďár n. S. –) Tišnov – Brno – Břeclav, S6 Brno – Kyjov – Veselí n. Mor. – Uherské Hradiště – Staré Město u Uh. H. a S8 Břeclav – Mikulov na Mor. – Znojmo. Od 28. března nepojedou některé víkendové večerní vlaky a dočasně nevyjedou ani víkendové rekreační spoje (Expres Pálava – Podyjí, Pernštejn a další spoje do Mikulova, Nedvědice a Vlkova u Tišnova).


Omezení regionálních vlaků ČD v Kraji Vysočina

V koordinaci s Krajem Vysočina bude od soboty 28. března do odvolání omezen provoz vybraných regionálních vlaků v Kraji Vysočina. Omezení se ve většině případů týká pracovních dnů, kdy budou zrušené některé regionální spoje v úsecích Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou, Havlíčkův Brod – Jihlava nebo Havlíčkův Brod – Telč – Dačice. O víkendu také nepojedou spěšné vlaky mezi Jihlavou a Znojmem.


Omezení regionálních vlaků ČD v Moravskoslezském kraji

Na základě požadavku krajského úřadu je regionální vlaková doprava v Moravskoslezském kraji od 19. do 25. března zajištěna podle letních prázdninových jízdních řádů. Omezené jsou vybrané spoje na linkách S2 Ostrava – Mosty u Jablunkova, S5 Frýdlant n. O. – Ostravice, S6 Ostrava – Frýdlant n. O. – Valašské Meziříčí, S10 Opava – Krnov – Bruntál – Rýmařov, S11 Opava – Hlučín, S15 Krnov – Jindřichov ve Slezsku, S16 Třemešná ve Slezsku – Osoblaha a S21 Dětmarovice – Petrovice u Karviné. Od 26. března do 11. dubna pojedou regionální vlaky v regionu po celý týden podle nedělních jízdních řádů. Nad rámec nedělního provozu budou v tomto období v pracovní dny zajištěny další spoje zejména pro cesty do a ze zaměstnání.


Omezení regionálních vlaků ČD ve Zlínském kraji

S platností od úterý 24. března jsou na základě požadavku Zlínského kraje zrušené některé spoje zejména na tratích Otrokovice – Zlín střed – Vizovice a Kroměříž – Hulín – Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. V některých případech došlo k časovým posunům nebo je v souvislosti se změnou oběhu vozidel nutné přestoupit v části trasy do jiné soupravy.


Omezení regionálních vlaků ČD v Olomouckém kraji

Na základě požadavku Olomouckého kraje bude od pondělí 30. března do odvolání omezen provoz regionálních vlaků na Olomoucku. Nepojedou zejména tzv. školní vlaky (ranní a odpolední spoje v pracovní dny), zachovány naopak budou spoje, které slouží k zajištění přepravy do a ze zaměstnání. Vzhledem k již realizované redukci linkových autobusů tak železnice zůstane páteřní dopravou v regionu. Na trati Zábřeh na Moravě – Šumperk – Velké Losiny a Petrov nad Desnou – Sobotín bude zrušena většina vložených spojů a v úseku Zábřeh na Moravě – Velké Losiny bude zachován pouze hodinový takt. Osobní vlaky Jeseník – Mikulovice – Zlaté Hory budou nahrazené autobusovými spoji v odlišných časech. Náhradní doprava tu bude denně zajištěna zastavováním autobusů, které jezdí místo spěšných vlaků Sp 1440 – 1447. I nadále pokračují změny v souvislosti s karanténou, kterou vyhlásila krajská hygienická stanice v obcích Litovel, Uničov a Červenka.


Schéma provozu regionálních vlaků ČD od 30.3.2020

Mezistátní regionální doprava

Vzhledem k nařízenému omezení dopravy přes hranice České republiky je od půlnoci 13. / 14. března zastavena veškerá mezistátní dálková i regionální doprava a v přeshraničních úsecích není až do odvolání zajištěna žádná náhradní doprava. V regionální dopravě se to týká následujících úseků:

Regionální spoje do Německa

  • Regionální vlaky linky U28 Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk jedou pouze v úseku Dolní Poustevna – Rumburk. Odjezdy ve směru Dolní Poustevna – Rumburk jsou u 7 spojů zhruba o 25 minut později. V úseku Děčín – Dolní Žleb je zavedena náhradní autobusová doprava. Cestující ze Šluknovského výběžku mohou pro cesty do vnitrozemí využívat nadále linku U8 přes Českou Kamenici.
  • Provoz regionálních osobních vlaků v Karlovarském kraji je zajištěn do pohraničních stanic. Vlaky tak jezdí v úsecích Karlovy Vary – Potůčky a Cheb – Aš. Na trati z Chebu do Plesné je místo vlaků zajištěna náhradní autobusová doprava. Spěšné vlaky (v Německu RE) Norimberk – Cheb jsou ukončeny na území Německa a dále do Chebu nejedou.
  • V Plzeňském kraji je zajištěn provoz regionálních vlaků do pohraniční stanice Železná Ruda-Alžbětín (trať 183 Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín). Na trati 180 Německo – Domažlice – Plzeň jsou osobní vlaky z Německa ukončeny ve stanici Furth im Wald. V úseku Furth im Wald – Česká Kubice – Domažlice jsou mezinárodní osobní spoje odřeknuty bez náhrady.


Regionální spoje do Rakouska

  • Regionální osobní vlaky v Jihočeském kraji jedou nejdále pouze do pohraničních přechodových stanic. V úseku České Budějovice – Summerau jsou mezinárodní osobní spoje ukončeny ve stanici Horní Dvořiště, vlaky ve směru České Budějovice / Veselí nad Lužnicí – České Velenice jedou do pohraniční stanice České Velenice. Vlaky ÖBB v Rakousku končí jízdu v pohraničních stanicích Summerau a Gmünd (NÖ) a dále do ČR nepokračují.
  • Regionální vlaky mezi Jihomoravským krajem a Rakouskem zajišťují svými náležitostmi ÖBB a jsou ukončeny ve stanicích na rakouském území. Žádné vlaky nejezdí ani mezi Znojmem a Šatovem (přechod Znojmo – Retz). Cestující mohou použít autobusovou linku č. 818 IDS JMK. 


Regionální spoje na Slovensko

  • Regionální osobní vlaky z Jihomoravského kraje na Slovensko na trati č. 343 Hodonín – Vrbovce jezdí pouze do / ze zastávky Javorník nad Veličkou. Vlaky ze slovenské strany jsou ukončeny na slovenském území. Na trati Břeclav – Kúty nejedou žádné osobní vlaky, tedy ani v úseku Břeclav – Lanžhot. Cestující mohou použít autobusovou linku č. 572 IDS JMK. 
  • Regionální vlaky mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem jsou ukončeny v Mostech u Jablunkova.


Regionální spoje do Polska

  • Zastavena je také regionální doprava mezi Moravskoslezským krajem a Polskem. Osobní vlaky na Těšínsku končí ve stanici Český Těšín. Na Ostravsku končí jízdu osobní vlaky z Polska ve stanici Chałupki a nejedou do Bohumína.
  • Spěšné vlaky Lipová Lázně – Jeseník – Głuchołazy – Krnov (trať 292 Šumperk – Krnov) nejedou v úseku Mikulovice – Głuchołazy – Jindřichov ve Slezsku (přes území Polska). V úseku Lipová Lázně – Jeseník – Mikulovice – Jindřichov ve Slezsku a zpět je zajištěna náhradní autobusová doprava. V úseku Jindřichov ve Slezsku – Krnov a zpět jedou tyto spěšné vlaky podle pravidelného jízdního řádu.
  • V Libereckém kraji je přerušena mezistátní osobní doprava na trati 036 do Szklarske Poręby. Vlaky z Liberce a Tanvaldu končí, resp. zahajují svou jízdu v Harrachově.


Průběžně aktualizované informace

o změnách v omezení regionální dopravy Českých drah najdete na jejich oficiálním webu v sekci Tiskové zprávy pod hlavičkou Souhrnný přehled omezení v regionální dopravě.

Upravil a úvodním obrázkem opatřil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy