Zdraví cestujících chrání speciální nanonástřik

21.4.2020 8:00 Vanda Rajnochová Zdroj: České dráhy - tisková informace

Zdraví cestujících chrání speciální nanonástřik

V Moravskoslezském kraji byla dokončena první fáze pilotního projektu, na kterém spolupracují České dráhy, Moravskoslezský kraj, společnost NanoZone a Zdravotní ústav Ostrava. Cíl je jediný, snížit díky speciálnímu nanonástřiku na minimum výskyt virů a bakterií v interiéru vlaku. Projekt byl plánován již před pandemií nového koronaviru, s jejím příchodem se ale jeho realizace urychlila. V další fázi bude probíhat vyhodnocování celého projektu.

S aplikací nanonástřiku začala firma 20. března a poslední jednotka byla ošetřena 16. dubna. V průběhu necelého měsíce tak byla ochranná vrstva aplikována do celkem 11 souprav - devíti jednotek CityElefant 471 a dvou jednotek RegioPanter 650. Cestující se těmito vlaky svezou na tratích 321 Český Těšín - Opava, 271 a 320 - od Suchdola nad Odrou až po Mosty u Jablukova. Dohromady nyní jednotky ošetřené nanonástřikem zajišťují v Moravskoslezském kraji cca 100 spojů denně.

Vlaky Českých drah procházejí standardně důkladným úklidem, dezinfekcí a ozonizací. Nanonástřik je unikátní v tom, že se jedná o trvalou ochranu, ve vlacích by měla po dobu minimálně tří let chránit cestující před mikroorganismy. V interiéru vozidla je nástřik neviditelný a velmi rychlá a nenáročná byla i jeho aplikace. Jednotky byly ošetřeny v době jejich čištění. Poté, co byl pravidelný úklid dokončen, následovala aplikace nanonástřiku, každá jednotka zabrala zhruba 4 hodiny. Prakticky okamžitě pak mohl vlak vyjet znovu do provozu.

Nyní bude firma NanoZone provádět monitoring hygienické čistoty ošetřených povrchů. Pravidelně bude ve vlacích odebírat a vyhodnocovat vzorky také Zdravotní ústav Ostrava. Garantem projektu je Moravskoslezský kraj, který také uhradil náklady ve výši zhruba dvou milionů korun.

Upravil a odkazy do textu doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy