Bezplatná preprava pre žiakov a študentov sa dočasne ruší

28.3.2020 16:00 Tomáš Kováč Zdroj: ZSSK - tlačová správa

Bezplatná preprava pre žiakov a študentov sa dočasne ruší

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) oznamuje cestujúcej verejnosti, že vláda SR prijala na svojom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave dňa 27. 3. 2020, rozhodnutie, na základe ktorého od stredy 1. 4. 2020 až do odvolania ruší bezplatnú prepravu pre žiakov a študentov do 26 rokov, vrátane školopovinných detí od 6 do 16 rokov. Bezplatná preprava pre túto časť obyvateľstva nebude poskytovaná počas celého času, kedy budú zatvorené všetky typy škôl.

Žiaci a študenti, pre ktorých vláda SR dočasne ruší možnosť bezplatného cestovania, budú môcť aj naďalej využívať vlaky ZSSK, avšak od 1. 4. 2020 budú vo vlakoch národného dopravcu* cestovať za zľavnené cestovné (50 % obyčajného cestovného v 2. vozňovej triede).

ZSSK zároveň oznamuje, že dočasne je až do odvolania pozastavená aj registrácia na bezplatnú prepravu pre deti, žiakov a študentov od 6 do 16 rokov, ako aj vybavovanie skupinových bezplatných prepráv pre všetky typy cestujúcich, ktorí mali alebo majú nárok na bezplatnú prepravu.

*)Zľavnené cestovné sa vzťahuje na všetky vlaky, ktoré sú prevádzkované na základe Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme. Vlaky, ktoré sú vedené v komerčnom režime (vlaky InterCity a vlaky R 420 Rozewie a R 421 Rozewie), v súčasnosti až do odvolania nejazdia – medzištátna doprava je zastavená od 13. 3. 2020, vlaky InterCity nepremávajú od 18. 3. 2020.

Opatrenia ZSSK v súvislosti s novým koronavírusom:

Cestujúcich tiež prosíme, aby na nákup cestovných dokladov využívali predovšetkým bezkontaktné predajné kanály ZSSK: 

V prípade nákupu cestovných dokladov v osobných pokladniciach je povinnosťou cestujúceho mať ústa a nos zakryté ochranným prvkom (rúško, šál, šatka). Zároveň cestujúcu verejnosť vyzývame, aby pri osobnom styku uprednostnili platby prostredníctvom platobných kariet.

Národný dopravca zároveň upozorňuje, že je povinnosťou všetkých cestujúcich mať vo vlaku na tvári ochranné rúška, prípadne si ústa a nos prekryť šatkou či šálom. V prípade, že tak neurobia, môžeme ich vylúčiť z prepravy.

Podrobné informácie o všetkých zavedených opatreniach ZSSK, ktorých cieľom je minimalizovať šírenie nového koronavírusu nájdete tu -> https://www.zssk.sk/slusnevlakom/koronavirus.

Úvodná snímka: Žiaci a študenti sa už grátis voziť nebudú © concorde

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy