Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

» Návrat

Pridané: 15.1.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek Minulý týden se objevila zpráva, že SŽDC ukončí k 10. červnu 2018 prodej jízdenek ČD ve všech 197 stanicích. Už v prosinci přitom došlo k redukci o 27 výdejen. Zatímco výpravčí se teď budou moci naplno věnovat bezpečnosti provozu, práce přibude průvodčím ve vlacích. Jaká řešení se nabízejí? Měl by do problematiky zasahovat stát?

 

Při posledním omezení dosadily České dráhy své pracovníky pouze do tří stanic. O plnohodnotnou náhradu však nejde, neboť pokladna bude vykrývat pouze nejvytíženější časy. Přitom dříve mohla být výdejna jízdenek otevřena bez omezení po celou dobu provozu osobních vlaků. Zaměstnanci SŽDC, kteří složili zkoušky z tarifu ČD a prodávají jízdenky, dostávají fixní odměnu a SŽDC dostane provizi 6,5 % z ceny jízdenky. Média bohužel mlčí o důvodu zrušení dohody mezi správcem infrastruktury a největším českým železničním dopravcem. Zatímco při rušení vybraných pokladen se mluvilo o rozšiřování prodeje prostřednictvím internetu, úbytku cestujících v regionální dopravě nebo rušení výpravčích kvůli postupnému přepínání tratí na dálkové ovládání z centrálního dispečerského pracoviště, tentokrát se jedná o neshodu na vyšší úrovni. V minulosti se SŽDC už čtyřikrát snažila vypovědět smlouvu, ale pokaždé z plánů sešlo, a tak ČD doufají, že spor dopadne stejně i teď. Jako důvod rušení se uvádí snížení administrativní náročnosti.

ČD začínají chystat plán pro případné zrušení spolupráce v prodeji jízdenek se SŽDC. Ve vytíženějších stanicích bude zvážen provoz pokladny v režii ČD, na většinu se však nedostane a prodej se přesune do vlaku, kde bývá zpravidla komplikovanější. V hlučnějších vozidlech vyvstává problém se srozumitelností komunikace mezi personálem a cestujícím, problémy představují také časté zastávky (odbíhání ke dveřím je zvláště nepříjemné v patrových vozech) nebo vyšší počet cestujících – v takovém případě se může stát, že průvodčí nestihne všem cestujícím prodat jízdenku, z čehož plyne možný únik tržeb.


Nádraží Uhersko v roce 2015, tedy ještě před zavedením dálkového řízení. Pokladna tu překvapivě funguje i dnes, byť jen v pracovní dny od 5 do 15 hod. a s několika přestávkami. © Dominik Havel

ČD zatím neuvažují o náhradě pokladen jízdenkovými automaty – firma chce propagovat nákup přes e-shop a aplikaci Můj vlak. Jízdenkové automaty často nabídnou ještě více služeb než standardní výdejna jízdenek na venkovském nádraží. Obvykle umí několik jazyků, automaty DB dokážou prodat i mezinárodní jízdenky, zobrazit informace o zpožděních a omezeních provozu. Nalezené spojení si můžete zdarma vytisknout. Jízdenku lze zaplatit v hotovosti nebo kartou. Modernizované rakouské automaty ÖBB naopak vynikají ve snadnosti ovládání – stroj lze přepnout do zjednodušeného režimu, v němž se na displeji zobrazují jednoduše položené otázky ohledně vaší cesty, aby nákup zvládli i starší spoluobčané. V případě potíží lze přímo z automatu zavolat o pomoc do call centra. V případě, že daná zastávka je integrována do IDS jako PID nebo IDS JMK, automat může mít mnohem jednodušší konstrukci výhradně pro integrovaný tarif, čímž se sníží pořizovací náklady. Pro úplnost dodejme, že jízdenkové automaty nejsou jen výdobytkem západní módy, ale dostávají se i na východ, ne-li dokonce na Balkán – automaty se v posledních letech rozšiřují v Maďarsku (v Budapešti už představují nejčastěji používaný způsob nákupu) a HŽPP osadily několik prvních kusů na hlavní nádraží v Záhřebu – zde je ale možné platit pouze kartou.


V automatu DB (zde v Sebnitz) si můžete vytisknout spojení a koupit jízdenku i do zahraničí včetně akčních nabídek. © Dominik Havel

Zkušenosti ze zahraničí ale upozorňují, že dopravcem vlastněné automaty nestačí. Například v Horní Lužici zmizely po odchodu DB z regionální dopravy i její jízdenkové automaty – v Žitavě, Görlitz, Löbau a Budyšíně (zde přinejmenším o víkendu, kdy je uzavřená budova) si jízdenky koupíte pouze ve vlaku, projít celý vlak mezi zastávkami je však nad možnostmi průvodčích. I kdyby si sem místní dopravci (Die Länderbahn, ODEG) nějaké automaty dali, nejspíše by neměly tolik funkcí jako stroje DB. Kromě toho DB automat nevydává automaticky to nejlevnější jízdné, jak je možné se přesvědčit ve Freilassingu. Při zadání cíle „Salzburg Hbf“ do vyhledavače vám automat vypočte cenu podle tarifu DB (2,70 €). Pokud se ale v místní dopravě vyznáte, vyplatí se vám rozkliknout speciální okno Salzburger Verkehrsverbund (SVV), zadat cíl a zaplatit pouze 2,50 €. Na bizarnosti přidává vedle stojící automat Transdevu (Meridian/BOB), který sice umí také tarif DB, a dokonce ÖBB, ale SVV chybí, a tudíž z něj jinou částku než 2,70 € nedostanete…


Nabídka jízdenek po zadání cíle „Salzburg Hbf“ do automatu DB – jako první stojí Sparangebote (akční nabídky) od 20 €, následovány kilometrickým tarifem DB za 2,70 €… Tarif SVV za 2,50 € chybí úplně, pro něj musíte „Salzburg Hbf“ napsat do speciálního okna. © Dominik Havel

Vyvstává tedy myšlenka, zda by prodej jízdenek neměl zajišťovat stát, čímž by se sjednotily služby na nádražích, grafické prostředí automatů a zaručilo by se, že provozovatel nebude skrytě podporovat svůj tarif nebo svoje vlaky při vyhledávání spojení. Navíc by se (v případě Česka) nastavilo výhodné prostředí pro zavedení chystaného státního tarifu. Naopak problematické by bylo vyřešit vztahy mezi státem a kraji jako objednateli dálkové a regionální dopravy (a tedy i služeb prodeje jízdenek) a také částečné odcizení dopravce od cestujícího.


Dobro došli. S těmito slovy vás přivítá jízdenkový automat HŽPP v Záhřebu. © Dominik Havel

Jaký názor máte na rušení pokladen v Česku? Lze je nahradit jízdenkovými automaty?

Kdo by měl provozovat pokladny a jízdenkové automaty a proč?

Znáte nějaké příklady (z domova i ze zahraničí) spolupráce více dopravců na prodeji jízdenek ve společné pokladně?

Úvodní snímek: Pokladny ČD v Kolíně © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 125     Stránky: / 7     Výpis:    
» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 22.1.2018 12:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

A TOHLE je ten problém, proč nás zaplavují čínský šmejdy. PROTOŽE TO LIDI KUPUJOU.

Samozrejme, ze to budu kupovat, ved pozri sa do vsetkych reklam, nic ine nam do hlavy netlcu, len to, ze kde je cosi lacnejsie. Naviac, ked vyslo niekedy na javo, ze 4 pruzkove adidasy (atd) su vyrabane v tej istej fabrike a v tej istej kvalite ako tie 3 pruzkove, akurat tie posledne su niekolkokrat drahsie, potom stratis uz uplne doveru ku kvalite.
Alebo sa dozvies, ze ina svetova znacka nakupuje tricka, kosele a bluzky v Bangladesi za necele Euro a predava ich za 80€, urcite to neprispeje k doveryhodnosti reklam a idiotin co od "velkej znacky" pocujes.
Este pred cinskou invaziou sme sa smiali v Turecku, ked ludia pocas dovoleniek kupovali znackove veci, predavajuci za kasou zahucal znacku po pozadia a o par minut uz tam bolo objednane satstvo s patricnym napisom....
Na druhej strane obyvatelstvo v celej Europe zaraba evidentne menej ako napr pred 10 rokmi, tzn kazdy má v krvi, ze musi setrit, a samozrejme nenecha nieco na pulte, ak je to dobre a lacne. Nanajvys si prvykrat popalis prsty uz tam potom nakupovat nebudes. Najhorsie je, ze sa ti to moze stat aj pri najlepsej znacke.
Prave teraz som prisiel z obchodu a potreboval som kupit jednu specialnu ziarovku do stolnej lampy. Bola rovnaka za 2,9€ a LEDova od najväcsej znacky za 12€. Kupil som tu druhu, a uz aj idem naspät do obchodu, LEDka sa nezhasne uplne a pri plnom jase blika. Myslis si, ze budem od tej firmy este nieco kupovat? Nie, ostanem u noname za 3€!

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 22.1.2018 11:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

Síce pekné, ale najbližšou realitou budú ojazdené sadzomety z Nemecka:
https://auto.idnes.cz/diesel-ojety-evropa-bazar-0yb-/auto_ojetiny.aspx?c=A180120_144038_auto_ojetiny_fdv

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 22.1.2018 10:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

á propos - Škoda, baterky... Už se chystá - http://www.skoda-auto.cz/o-nas/visione

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 22.1.2018 9:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

chodit bosí? Všiml jsem si, že už to začalo!
Opakovaně jsem (teď v zimě) ráno potkával mladíka v kraťasech a bosého.
Vida ho poprvé jsem myslel, že jest společensky unaven (příp. má lehkou virózu :-).
Ale když jsem ho vídal pravidelně, tak jsem si to myslet přestal.
Je to ale zvláštní vidět bosého člověka, jak kráčí z tramvajového ostrůvku do metra, kalužemi a jiným městským bordelem (já bych se bál, že si něco vrazím do nohy).

Za zvysenie zisku znicili domaci priemysel
Jedna věc je přenést do Číny výrobu "zavedené firmy" včetně standardů jakosti (kde v konečném důsledku nepoznáte, kde byl výrobek udělaný - třeba mobily, TV apod.). Druhá věc je kupovat čínské "no-name" (čtyřpruhový Abibas apod.) šmejdy, jen proto, že jsou (řádově) levnější. A TOHLE je ten problém, proč nás zaplavují čínský šmejdy. PROTOŽE TO LIDI KUPUJOU. Kdyby to lidi nekupovali, tak to Čiňani rychle zabalej.
Manažeři s tím nemaj moc společnýho.

V podobnej situacii je uz aj Skoda
Jsem nevěděl, že Kellner je Číňan.

Ropa bude potřeba, ikdyž se nebude zbůhdarma pálit ve válcích motorů. Je to surovina na mnohostranné použit
Je, takže je škoda jí zbůhdarma pálit ve válcích, když ji můžeme využít daleko lépe. A pokud jí nebudeme pálit, tak i zlevní (infrastruktura je navržená na velkou spotřebu, přičemž velkou část ceny tvoří zisk těžařů (zde mluvím o surové ropě, ne o naftě)).

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 21.1.2018 22:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

Ano ropa bude potrebna, ale ak z nej vyrobia nieco ine ako palivo, strasne bude chybat tych 60-70 centov za liter.....

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 21.1.2018 21:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

Ropa bude potřeba, ikdyž se nebude zbůhdarma pálit ve válcích motorů. Je to surovina na mnohostranné použití. V případě nouze i náhražkové potraviny se z ní dají dělat, což by možná pomohlo právě těm, kteří "z hladu utíkají do Evropy".

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 21.1.2018 20:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

To si len teraz myslis. Z litia a podobnych hmot je este menej ako ropy, a uz teraz prebiehaju pozicne vojny - aj ked nastastie nie vzdy zbranami, ale aj dnesne zastupne vojny su vyhradne kvoli tomu, aby sa tam zmenili mocenske pomery a ktosi iny kontrolvat tamojsie krajiny ( samozrejme nám je vzdy vsetko predavane, ako zavedenie demokracie a slobody)...Nezabudni ani na to, ze niektore velmoci ziju takmer vyhradne z ropy a na arabskom polostrove vsetko co je, mozu dakovat rope. Ak raz nebude o to zaujem, myslis si, ze budu predavat piesok alebo morsku vodu? A ked nebudu mat prijmy neposlu svojich ludi tam, kde je este bude ako taka moznost zivota (Europa atd)?

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 21.1.2018 20:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

Ale nebude se snad kvůli baterkám válčit a rozdmýchávat konflikty tam, kde se ropa těží, aby tam nebyl klid a oni museli prodávat surovinu za babku, za to, že jim jako že "velmoc" pomáhá "řešit" jejich spory... a nebudou se kvůli tomu cpát utečenci do Evropy
A taky snad nebudou plout přes ocán žádné "super baterkéry" a znečisťovat a otravovat moře... atd atp.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 21.1.2018 20:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

A co když se rozhodnou chodit bosí?

Tak zavedu dan za vzduch. Denne budes platit napr za 100 litrov vzduchu co si nadychal. Uz take pripady máme, ked musis platit za dazdovu vodu, aj ked do kanalizácie z nej ani kvapka neide....

.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 21.1.2018 19:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Zprostředkování prodeje jízdenek

Ta Čína nás prostě převálcovala. Nebylo to poprvý a bohužel to není ani naposledy.


A tomu pomohli prave najviac chtivi manazeri z celeho vyspeleho sveta.
Za zvysenie zisku znicili domaci priemysel, kde sa len dalo ( vid textilky, konzumna elektronika, hrackarstvo atd) a teraz sa divia, ze su Cine zadlzeni az po usi a cinsky kapital zacina kontrolvat trhy (stavat zeleznice, dodávat tazku technologiu, kupovat fabriky atd).
Aky velky bol rozruch v Nemecku, ked veducu firmu na vyrobu robotov prevzali Cinania. V podobnej situacii je uz aj Skoda a dalsie firmy aj z nasich krajin.


nasledujúce príspevky »