Naše téma: Tarifní změna Českých drah

» Návrat

Pridané: 13.11.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Tarifní změna Českých drah Od 10. prosince 2017 bude státní dopravce České dráhy vypočítávat jízdné podle nového ceníku. Protože si myslím, že některé důležité změny nedostaly v médiích dostatečnou pozornost, chtěl bych na ně prostřednictvím následujícího textu upozornit. Vy, čtenáři, zároveň dostanete příležitost se ke změnám vyjádřit v komentářích.Všeobecně nejčastěji skloňovanou novinkou je zvýšení obyčejného (kilometrického) jízdného o 2 %, které se dotkne i odvozených typů jízdenek (zlevněné, zákaznické, traťové…). Nárůst odpovídá předpokládané výši inflace v České republice, de facto se tedy o zdražení nejedná. Tato úprava bude u obyčejného jízdného beze slev znamenat zvýšení ceny o 0 – 1 Kč pro vzdálenost do 34 km, o 1 – 2 Kč pro vzd. od 35 do 74 km a např. o 5  Kč pro vzd. 150 km. Včasné a Akční jízdenky mohou během roku pružně reagovat na vývoj trhu.

V létě bude k dispozici dětská verze Jízdenky na léto za 390 Kč (7 dní) nebo 590 Kč (14 dní). V letošním roce stála verze pro dospělé 790 Kč (7 dní) nebo 1190 Kč (14 dní), držitelé In Karty se zákaznickou aplikací (IN 25, IN 50, IN Důchodce, IN Senior nebo Časový doplatek do 1. třídy) nebo průkazu ISIC zaplatili 690 nebo 990 Kč.

Do tarifu se vrátí dříve zrušená celodenní jízdenka pro jízdní kolo. Vyjde na 99 Kč. Úschova během přepravy zdraží z 10 na 20 Kč a zvýší se i některé přirážky – za neuposlechnutí pokynů dopravce a porušení smluvních přepravních podmínek bude účtováno až 1000 Kč (400 Kč při platbě na místě).

Na závěr uvedu dvě změny, které média často opomíjela. Skupiny nad 6 osob budou nově ještě více motivovány využít objednávkový systém. Vedle místenek zdarma dostane nově každý člen skupiny slevu 50 %. Dosud jel první cestující za obyčejné jízdné, druhý obdržel slevu 25 % a třetí a další 50 %. Pokud skupina nevyužila objednávkový systém, musela si koupit více jízdenek po 5 osobách. S přihlédnutím k výše uvedené cenotvorbě pak cena oproti společné jízdence ještě narostla. Největší efekt bude mít prosincová změna na šestičlenné skupiny, u nichž může dojít ke zlevnění i přes zdražení obyčejného jízdného. Z novinky ale budou těžit také např. organizátoři školních výletů, neboť když několik žáků nepojede, cena na osobu (po vyplacení návratku) se nezmění.

Například skupina o 20 členech má dnes slevu 46,25 %. Když pět lidí nepojede, klesne sleva na 45,0 %. Od 9. prosince dostane skupina v obou případech slevu 50 %.

Další novinkou je zrušení dosavadního systému lomeného jízdného, které se používalo v případě, že cestující pojížděl jeden úsek dvakrát (např. jízdenka Velim – Kolín – Praha hl. n.). V dnešní době se cena vypočítává jako součet cen jízdenek Velim – Kolín a Kolín – Praha hl. n. Od prosince se projeté kilometry sečtou a teprve podle nich se určí výsledná cena, čímž dojde ke zlevnění.

Na tuto problematiku jsem upozorňoval v červencovém článku Když chce skupina jet s Českými drahami… Cestující se v tomto případě dostali k lomenému jízdnému kvůli výluce. Tehdy jsem uváděl extrémní případ cesty ze Sopotnice do Litic n. O., která v bezvýlukovém stavu stála 13 Kč (3 km) a pří výluce (a tedy cestě NAD po trase Sopotnice – Doudleby n. O. – Bohousová – Litice n. O.) 61 Kč (23 km). Pokud by lomené jízdné neexistovalo, zaplatil by cestující 41 Kč, což je sice stále o hodně více než 13 Kč, ale aspoň k nějakému zlepšení došlo. Na nějaké smysluplnější trase (např. Hradec Králové – Litice n. O.) by byl efekt zrušení lomeného jízdného ještě výraznější: bez výluky 73 Kč, s výlukou dnes 88 Kč a s výlukou bez lomeného jízdného 79 Kč.

Závěrem je užitečné dodat, že nové ceny platí pro nákupy až od 9. prosince 2017. Pokud si tedy ještě před změnou zakoupíte jízdenku na začátek února (až dvouměsíční předprodej), zaplatíte ještě dnešní cenu.

Jak jste spokojeni s provedenými změnami? Pokud ne zcela, jsou podle vás alespoň přiměřené?

 

Odkazy:

Snímky: Jízdenky Českých drah © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 42     Stránky: / 3     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 709 22.11.2017 14:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Aleš:
V baráku mělo plyn 24 partají. když se zavedly tyhle zvrhlé poplatky, kdy se měsíčně platila necelá koruna za plyn a tři stovky za plynoměr, všichni to zrušili. Takže: Stoupačky zůstaly, plyn je v nich dál, ale dodavatel má každý měsíc výpadek 7.200 Kč, (jen za jediný barák a co jich na sídlišti je a větších), přičemž náklady má stejné. Kdyby plynaři nebyli nenažraní a účtovali si, jako dřív, procenta ze spotřeby a nulový paušál, byli by na tom líp, než takto.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 709 22.11.2017 11:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Maxi, to, že mám někdo papír s kulatým razítkem ještě neznamená, že je inteligentní. Zažil jsem inženýra, který spočítal, že pro přívod proudu do selektorové sady T-53a (6 V DC) bude potřebovat vodiče o průřezu 14 mm2 a když jsem se ho zeptal, jak těch 16 mm2 nacpe do lustrsvorek, konstruovaných pro max. dva a půl, tak jen vyděšeně čuměl a pak dva dny řešil, co s tím, než zjistil, že tu 6 V baterku musí dát do bedničky a pověsit ji hned pod usměrňovač a sadu a vrcholem pro něj bylo zjištění, že pro tento systém se vyrábějí specielní dřevěné desky, na nichž je to vše hezky pohromadě. Ostatně ÚP, které nám chodily od Sudopu, byly z 99% nepoužitelné a vrchol jsem zažil, když se řešil dálkový kabel z B. Bystrice do Hornej Štubně a Martina. Sudop namaloval ÚP, kde byla nová zesilovačka a vyznačil v něm, kam se co dá, mělo to jen jednu chybičku a sice tu, že v Banskej Bystrici byla místo baráku se zesilovačkou jen bažina vedle kolejí a následně jsem zjistil, že barák se stavět ani nebude, protože... (x důvodů, ale nejspíš nebyly prachy). Takže mi nezbylo, než najít díru pro nový stojan VZ 12 na staré telefonní ústředně, (bylo to poprvé a nejspíš i naposled, co vf. přenosové zařízení bylo namontováno přímo ve voličovém sále), ale mělo to výhodu v tom, že se ušetřilo na spojovací kabeláži a na baterii - VZka se napájela přímo z 60 V ,,trolejí" A můžu ti říci, že jsem si Sudopáky pěkně vychutnal, když se pak řešilo, co se s tím jejich povedeným výtvorem udělá.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 599 21.11.2017 20:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

A ještě abys mi opravdu věřil: Moje maminka byla zdravotní sestrou, 40 let pracovala u nás na středisku, leccos doma navykládala o provozu a o zdravotnictví, ne vždy pochvalně, i o pacientech lecjakou perličku, i to, co by z ordinace vynášet neměla - s tím, že si to necháme pro sebe. Nikdy jsem ale od ní neslyšel, že by tam někdo chodil zbytečně, jen se ohřát v čekárně a poklábosit. Howg.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 599 21.11.2017 19:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Aleš_Liesk.: Nechápu, jak může jinak celkem chápavý a inteligebtní člověk papouškovat mediální báchorky o tom, jak "za komunistů" chodily k dochtorovi báby klábosit a děda mazal panty mastičkou. Dneska máme tu lékařskou péči taky "zadarmo", resp. plně hrazenou pojišťovnou, ale že by tam někdo chodil, když zrovna nemusí, jen tak na táčky, to se opravdu nikomu nechce, takže ani tehdy asi nikdo nevysedával v čekárně nazdařbůh. Ono stačí, co tam člověk prosedí, když je objednaný, třeba i na určitou hodinu, ale ona je spíš orientační.
A o spotřebě léků si nerozhoduji já pacient ale lékař, který mi je předepsal. Ano, "za komunistů" byly léky plně hrazeny pojišťovnou, dneska je v tom děsnej čubinec, v kterém se nevyzná ani doktor, ještě že na to má počítač. I mně je divné, proč dva léky, lišící se od sebe výrobcem, názvem a obalem, ale ne účinnou látkou, mají rozdílné hrazení pojišťovnou a proč jsou ceny v lekárně (s krátkým e, protože se leknu, když na mne vybafnou cenu) u nás na venkově o tolik vyšší než ve městě 12km od nás, kam si pro ně jezdím, využívaje při tom slevy jízdného pro ZTP. Aspoň tuhle výhodu mi stát poskutuje.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 709 21.11.2017 16:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Alešku, s tím, aby se náklady na provoz a údržbu rozpustily do platby za spotřebovanou energii lze jen souhlasit a je to normální, čili když nic neodebírám, neměl bych také nic platit. Jenže to by břímě nákladů nesli velkoodběratelé a to přece v kapitalismu nejde. Kapitalismus je o tom, že odrbeme chudé, protože sice mají málo, ale je jich hodně. Že se tím spotřebitelé odrazují od toho, aby šetřili, protože ať ušetří sebevíc, stejně je dodavatel na paušálech odrbe, je zcela v souladu s teorií, že ekonomika musí do nekonečna a bez jakéhokoli důvodu neustále růst - až do totálního zničení všeho a všech.
Kogenerační jednotku budeme financovat částečně z fondu oprav, částečně z úvěru a částečně z dotace na ekologické zdroje. Je tu i teoretická možnost odprodeje přebytků vyrobené elektřiny. Budoucí provoz bude financován z nákladů na teplo, TUV a elektřinu, které budou podstatně nižší, než dnes, (vodu pro koupelny a záchody budeme odebírat z vrtu na vlastním pozemku před domem, takže vodné a stočné budeme platit jen z kuchyňských stoupaček, už dnes je máme oddělené, takže no problem),místo elektroměrů PRE a jejich jističů osadíme vlastní odečítací elektroměry a barák odpojíme od sítě. O běžný provoz, (vše je plně automatické), se bude starat pověřená osoba, bydlící v domě, která bude placena formou snížení nájemného. Náklady - spálený plyn plus jednou ročně preventivní prohlídka, zajišťovaná výrobcem.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 263 20.11.2017 10:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Azetdak: tak jak to máte s tím elektroměrem?

K tý vaší kogenerační jednotce - zajímalo by mě, jak jí máte financovanou. Nejde mi o cenu, ale o to, jak financujete její výstavbu a budoucí provoz.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 263 18.11.2017 19:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

takže se zbavím paušálů za jistič a elektroměr
Áááá, tady někdo trpí sklerózou

totiž platit nehorázný paušál za nic
Já vím, je to těžký pochopit, když za komunistů bylo všecko "zadarmo". Když byl "zadarmo" dochtor, tak si k němu chodily báby poklábosit a "zadarmo" si nechat napsat mastičku, kterou děda pak mazal dvířka vod králíkárny, aby nevrzaly.
Já chápu, že jsou nějaké náklady na odběru nezávislé, a pak náklady na odběru závislé. A plně souhlasím s tím, aby tak byly účtovány. Proč by někdo, kdo má odběr vyrovnaný (takže mu stačí slabší jistič) měl platit víc než druhý, který sice odebere o něco míň, ale za krátkou dobu (třeba chatař za víkend odebere tolik, co domorodec za celý týden - takže potřebuje silnější jistič, tlustší dráty, silnější trafo...)

S tím obchodem - si myslíte, že ty fixní náklady nezaplatíte? Ale zaplatíte. Obchodník
si je rozpustí do cen. Takže čím víc nakupujete, tím víc mu zaplatíte.
KDYBY (teoreticky) byl nějaký poplatek za vstup do obchodu, tak by se tam jednak necourali bezdomovci, nevošmatávali a nekradli rohlíky, a druhak by zboží bylo levnější, takže při větším nákupu byste zaplatil míň.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 709 16.11.2017 16:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Jsem jen zvědav, kdy se toho ,,průlomového" nápadu, totiž platit nehorázný paušál za nic, chytí i provozovatelé obchodů. (Jdeš k nám nakupovat? Fajn, zaplať stovku vstupného, protože kvůli tobě svítíme, topíme, větráme, platíme pronájem za parkovací plochy, a t. d.) Že jsi tu nenašel nic, co bys potřeboval? Tvoje smůla, když se ti to nelíbí, tak sem nechoď. Takže plyn už nemám. A těším se na den, kdy se v baráku rozběhne kogenerační jednotka, takže se zbavím paušálů za jistič a elektroměr a z vrtu začneme odebírat (T)UV za 2 Kč/kubík.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 886 15.11.2017 20:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Za chybu se omlouvám, změna je 10. 12.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 709 15.11.2017 16:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Elektřina stála 14/8 hal. a pro jistič 3x 36 A. A když byl odběr nula, platila se také nula. Tenhle opičí vynález, kdy platím za něco, co patří do nákladů dodavatele a distributora a tudíž, pokud nic neodeberu, bych také neměl nic platit, je jen sprostá zlodějna, holt někdo ty davy zbytečných a rozežraných managorů zaplatit musí a proč by to měl být ten, kdo odebírá nejvíc, když to mohou být všichni, že? Povinné ručení bych ještě pochopil, při tom, jak se u nás jezdí a kdo všechno má řidičák, dálniční známku platit nemusím, když nejezdím po dálnici, (není to tak dlouho, co neexistovaly a dálnice, tehdy postavená, slouží do dneška, jak dlouho bude sloužit ta současná, když v Ostravě je po dvou letech v havarijním stavu?!?)
Kajman:
Ty socík pamatuješ? Já ano, jezdil jsem po montážích po celé republice, od Chebu po Čiernou, ale za těch deset let jsem nikde žádného homelesáka nepotkal. Je fakt, že na Slovensku byly občas chatrče, postavené z rozřezaných barelů a různého nakradeného šrotu, ale to bylo dílo našich menšinových spoluobčanů, kteří plánovitě odmítali pracovat, což jim zůstalo dodnes, jediný rozdíl je v tom, že dnes si je vláda, na úkor těch ,,přizpůsobivých", hýčká, tehdy je prostě nechali být, když s nimi nebyla rozumná řeč.

nasledujúce príspevky »