Naše téma: Tarifní změna Českých drah

» Návrat

Pridané: 13.11.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Tarifní změna Českých drah Od 10. prosince 2017 bude státní dopravce České dráhy vypočítávat jízdné podle nového ceníku. Protože si myslím, že některé důležité změny nedostaly v médiích dostatečnou pozornost, chtěl bych na ně prostřednictvím následujícího textu upozornit. Vy, čtenáři, zároveň dostanete příležitost se ke změnám vyjádřit v komentářích.Všeobecně nejčastěji skloňovanou novinkou je zvýšení obyčejného (kilometrického) jízdného o 2 %, které se dotkne i odvozených typů jízdenek (zlevněné, zákaznické, traťové…). Nárůst odpovídá předpokládané výši inflace v České republice, de facto se tedy o zdražení nejedná. Tato úprava bude u obyčejného jízdného beze slev znamenat zvýšení ceny o 0 – 1 Kč pro vzdálenost do 34 km, o 1 – 2 Kč pro vzd. od 35 do 74 km a např. o 5  Kč pro vzd. 150 km. Včasné a Akční jízdenky mohou během roku pružně reagovat na vývoj trhu.

V létě bude k dispozici dětská verze Jízdenky na léto za 390 Kč (7 dní) nebo 590 Kč (14 dní). V letošním roce stála verze pro dospělé 790 Kč (7 dní) nebo 1190 Kč (14 dní), držitelé In Karty se zákaznickou aplikací (IN 25, IN 50, IN Důchodce, IN Senior nebo Časový doplatek do 1. třídy) nebo průkazu ISIC zaplatili 690 nebo 990 Kč.

Do tarifu se vrátí dříve zrušená celodenní jízdenka pro jízdní kolo. Vyjde na 99 Kč. Úschova během přepravy zdraží z 10 na 20 Kč a zvýší se i některé přirážky – za neuposlechnutí pokynů dopravce a porušení smluvních přepravních podmínek bude účtováno až 1000 Kč (400 Kč při platbě na místě).

Na závěr uvedu dvě změny, které média často opomíjela. Skupiny nad 6 osob budou nově ještě více motivovány využít objednávkový systém. Vedle místenek zdarma dostane nově každý člen skupiny slevu 50 %. Dosud jel první cestující za obyčejné jízdné, druhý obdržel slevu 25 % a třetí a další 50 %. Pokud skupina nevyužila objednávkový systém, musela si koupit více jízdenek po 5 osobách. S přihlédnutím k výše uvedené cenotvorbě pak cena oproti společné jízdence ještě narostla. Největší efekt bude mít prosincová změna na šestičlenné skupiny, u nichž může dojít ke zlevnění i přes zdražení obyčejného jízdného. Z novinky ale budou těžit také např. organizátoři školních výletů, neboť když několik žáků nepojede, cena na osobu (po vyplacení návratku) se nezmění.

Například skupina o 20 členech má dnes slevu 46,25 %. Když pět lidí nepojede, klesne sleva na 45,0 %. Od 9. prosince dostane skupina v obou případech slevu 50 %.

Další novinkou je zrušení dosavadního systému lomeného jízdného, které se používalo v případě, že cestující pojížděl jeden úsek dvakrát (např. jízdenka Velim – Kolín – Praha hl. n.). V dnešní době se cena vypočítává jako součet cen jízdenek Velim – Kolín a Kolín – Praha hl. n. Od prosince se projeté kilometry sečtou a teprve podle nich se určí výsledná cena, čímž dojde ke zlevnění.

Na tuto problematiku jsem upozorňoval v červencovém článku Když chce skupina jet s Českými drahami… Cestující se v tomto případě dostali k lomenému jízdnému kvůli výluce. Tehdy jsem uváděl extrémní případ cesty ze Sopotnice do Litic n. O., která v bezvýlukovém stavu stála 13 Kč (3 km) a pří výluce (a tedy cestě NAD po trase Sopotnice – Doudleby n. O. – Bohousová – Litice n. O.) 61 Kč (23 km). Pokud by lomené jízdné neexistovalo, zaplatil by cestující 41 Kč, což je sice stále o hodně více než 13 Kč, ale aspoň k nějakému zlepšení došlo. Na nějaké smysluplnější trase (např. Hradec Králové – Litice n. O.) by byl efekt zrušení lomeného jízdného ještě výraznější: bez výluky 73 Kč, s výlukou dnes 88 Kč a s výlukou bez lomeného jízdného 79 Kč.

Závěrem je užitečné dodat, že nové ceny platí pro nákupy až od 9. prosince 2017. Pokud si tedy ještě před změnou zakoupíte jízdenku na začátek února (až dvouměsíční předprodej), zaplatíte ještě dnešní cenu.

Jak jste spokojeni s provedenými změnami? Pokud ne zcela, jsou podle vás alespoň přiměřené?

 

Odkazy:

Snímky: Jízdenky Českých drah © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 46     Stránky: / 3     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.11.2017 11:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Aleš:
Kapitalista, zejména ten český, je nepoučitelný. Nahrabe si sice dost, ale protože mu to je málo a počet zbytečných zaměstnanců, dělajících zbytečnou práci a požadujících nadprůměrné mzdy neustále roste, přemýšlí, jak si nahrabat víc a zapomíná, že každá akce budí reakci. Takže nakonec to dopadne tak, že od něj nikdo, kromě pár fabrik, plyn kupovat nebude, takže bude muset začít propouštět a, pochopitelně, propustí ty potřebné, zatímco těm zbytečným přidá. Výsledkem budou výpadky a havárie a další úbytek zákazníků a půjde o nevratný stav, protože ten, kdo vyhodil plynový sporák a pořídil si elektrický s indukční varnou deskou a mikrovlnku, či vyměnil plynový kotel za něco na tuhá paliva, už se k plynu nevrátí. Takže u nás na sídlišti je rozsáhlá síť plynového potrubí s několika redukčními stanicemi, teplárny tu mají několik výměníků a odběry neustále klesají. Takže nás, kromě plynařů, přestane odrbávat i teplárna, dojde i na PRE a vodárny, protože většina vody v domácnostech se spotřebuje v koupelnách a na WC a tato voda půjde u nás mimo vodárenský vodoměr. A protože příklady táhnou, budou chtít šetřit i ostatní. A jsem zvědav, co si všichni ti zlodějové počnou.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.11.2017 11:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Na patntním úřadě můj vynález odborně posoudili a vystavili mi patentní listinu. Protože o žádné perpetuum mobile nejde. Že ty a pár dalších nedokážeš pochopit, jak to funguje, je jen tvůj a jejich problém. Ale u tebe se tomu nedivím.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 25.11.2017 18:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Myslím, že na Patentním úřadě mají přímou linku do Bohnic. Jakmile jim někdo přinese perpetuum mobile, zmačknou nenápadně tlačítko pod hranou stolu a sanita s prof. Chocholouškem na motoru vyjíždí.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 25.11.2017 18:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

1/ A to byl věčný plamínek na zapálení hořáku, nebo se s tím i svítilo?
2/A pokud ty neodebereš vůbec nic a zbytek republiky 90% toho, co proteče Transgasem, tak to beru, pořád na tom vydělám dost a dost. U nás na baráku přišli plynaři o 7.200 Kč měsíčně, přičemž výdaje na údržbu jim neklesly ani o Ň! Ve vedlejším baráku to samé a v tom dlouhém naproti už jim to dělá měsíčně přes 90.000! Těch dalších asi 90 jen u nás na sídlišti nepočítám.
3/ Nejde o tepelný vrt, ale o odběr vody pro koupelny a záchody. z vrtu se dá neomezeně dlouho čerpat 2 l/ s, pod barákem a širokým okolím je vysoce kapacitní zvodeň z několika metrové vrstvy vodou nasáklých štěrkopísků. Kogenerační jednotka si vystačí s teplem, které vzniká spalováním plynu v pohonné jednotce. A když nebude odpadní teplo stačit, přidá se teplo z vyrobené elektřiny. Jinak: ten svůj patent mám před dokončením prototypu, momentálně spořím peníze na posledních pár dílů.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 24.11.2017 14:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

kdy se měsíčně platila necelá koruna za plyn
To jste platili jen za to, co podcházelo někde těsněním, ne?
Kotel mi na věčný plamínek bral asi 2 Kč za den.

procenta ze spotřeby a nulový paušál,
Tak fajn.
Uděláte (jako to vaše bytový družstvo či co jste za subjekt) mi přípojku ke mně do baráku (a nebudem troškařit jenom s drátama, uděláme i teplovod, jo?).
Vy to zaplatíte, budete udržovat (když někdo překopne teplovod nebo přetrhne dráty, tak to opravíte), dělat všecky revize a modernizace.
Já si na konec dám elektroměr a jouloměr a budu platit jen za odebranou energii.
Když pojede PRE a PT, budu brát od nich, ale když budou mít poruchu, tak přepnu na vás a budu očekávat, že teplo v trubce i mluno v drátech bude.
Za půl roku odeberu třeba 5 kWh mluna, za ty zaplatím řekněme 5 * 4 Kč/kWh (ať nežeru, dám vám dvojnásobek toho, co ze kWh platím PRE), tj. 20 Kč, a všichni budou spokojený.
Další rok neodeberu vůbec nic, ale vy budete 3x opravovat dráty a 2x teplovod (výkop, uzávěra ulice, bagr, tatrovka, deponie hlíny, vlastní oprava, nový asfalt...). K tomu revize a výměna x-měrů. Ale protože nic neodebírám, tak vám za to nic nezaplatím.

Jinak ten váš tepelný vrt a celou šaškárnu vokolo vám věřím asi stejně, jak jsem vám před 3 lety věřil to perpetuum mobile (proto jsem se ptal na ten elektroměr, tenkrát jste tvrdil, že ho odpojujete a ČEZu už nikdy nic platit nebudete... a hele, teď jdete odpojovat už jednou odpojený elektroměr )

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 22.11.2017 14:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Aleš:
V baráku mělo plyn 24 partají. když se zavedly tyhle zvrhlé poplatky, kdy se měsíčně platila necelá koruna za plyn a tři stovky za plynoměr, všichni to zrušili. Takže: Stoupačky zůstaly, plyn je v nich dál, ale dodavatel má každý měsíc výpadek 7.200 Kč, (jen za jediný barák a co jich na sídlišti je a větších), přičemž náklady má stejné. Kdyby plynaři nebyli nenažraní a účtovali si, jako dřív, procenta ze spotřeby a nulový paušál, byli by na tom líp, než takto.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 22.11.2017 11:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Maxi, to, že mám někdo papír s kulatým razítkem ještě neznamená, že je inteligentní. Zažil jsem inženýra, který spočítal, že pro přívod proudu do selektorové sady T-53a (6 V DC) bude potřebovat vodiče o průřezu 14 mm2 a když jsem se ho zeptal, jak těch 16 mm2 nacpe do lustrsvorek, konstruovaných pro max. dva a půl, tak jen vyděšeně čuměl a pak dva dny řešil, co s tím, než zjistil, že tu 6 V baterku musí dát do bedničky a pověsit ji hned pod usměrňovač a sadu a vrcholem pro něj bylo zjištění, že pro tento systém se vyrábějí specielní dřevěné desky, na nichž je to vše hezky pohromadě. Ostatně ÚP, které nám chodily od Sudopu, byly z 99% nepoužitelné a vrchol jsem zažil, když se řešil dálkový kabel z B. Bystrice do Hornej Štubně a Martina. Sudop namaloval ÚP, kde byla nová zesilovačka a vyznačil v něm, kam se co dá, mělo to jen jednu chybičku a sice tu, že v Banskej Bystrici byla místo baráku se zesilovačkou jen bažina vedle kolejí a následně jsem zjistil, že barák se stavět ani nebude, protože... (x důvodů, ale nejspíš nebyly prachy). Takže mi nezbylo, než najít díru pro nový stojan VZ 12 na staré telefonní ústředně, (bylo to poprvé a nejspíš i naposled, co vf. přenosové zařízení bylo namontováno přímo ve voličovém sále), ale mělo to výhodu v tom, že se ušetřilo na spojovací kabeláži a na baterii - VZka se napájela přímo z 60 V ,,trolejí" A můžu ti říci, že jsem si Sudopáky pěkně vychutnal, když se pak řešilo, co se s tím jejich povedeným výtvorem udělá.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 21.11.2017 20:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

A ještě abys mi opravdu věřil: Moje maminka byla zdravotní sestrou, 40 let pracovala u nás na středisku, leccos doma navykládala o provozu a o zdravotnictví, ne vždy pochvalně, i o pacientech lecjakou perličku, i to, co by z ordinace vynášet neměla - s tím, že si to necháme pro sebe. Nikdy jsem ale od ní neslyšel, že by tam někdo chodil zbytečně, jen se ohřát v čekárně a poklábosit. Howg.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 21.11.2017 19:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Aleš_Liesk.: Nechápu, jak může jinak celkem chápavý a inteligebtní člověk papouškovat mediální báchorky o tom, jak "za komunistů" chodily k dochtorovi báby klábosit a děda mazal panty mastičkou. Dneska máme tu lékařskou péči taky "zadarmo", resp. plně hrazenou pojišťovnou, ale že by tam někdo chodil, když zrovna nemusí, jen tak na táčky, to se opravdu nikomu nechce, takže ani tehdy asi nikdo nevysedával v čekárně nazdařbůh. Ono stačí, co tam člověk prosedí, když je objednaný, třeba i na určitou hodinu, ale ona je spíš orientační.
A o spotřebě léků si nerozhoduji já pacient ale lékař, který mi je předepsal. Ano, "za komunistů" byly léky plně hrazeny pojišťovnou, dneska je v tom děsnej čubinec, v kterém se nevyzná ani doktor, ještě že na to má počítač. I mně je divné, proč dva léky, lišící se od sebe výrobcem, názvem a obalem, ale ne účinnou látkou, mají rozdílné hrazení pojišťovnou a proč jsou ceny v lekárně (s krátkým e, protože se leknu, když na mne vybafnou cenu) u nás na venkově o tolik vyšší než ve městě 12km od nás, kam si pro ně jezdím, využívaje při tom slevy jízdného pro ZTP. Aspoň tuhle výhodu mi stát poskutuje.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 21.11.2017 16:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Tarifní změna Českých drah

Alešku, s tím, aby se náklady na provoz a údržbu rozpustily do platby za spotřebovanou energii lze jen souhlasit a je to normální, čili když nic neodebírám, neměl bych také nic platit. Jenže to by břímě nákladů nesli velkoodběratelé a to přece v kapitalismu nejde. Kapitalismus je o tom, že odrbeme chudé, protože sice mají málo, ale je jich hodně. Že se tím spotřebitelé odrazují od toho, aby šetřili, protože ať ušetří sebevíc, stejně je dodavatel na paušálech odrbe, je zcela v souladu s teorií, že ekonomika musí do nekonečna a bez jakéhokoli důvodu neustále růst - až do totálního zničení všeho a všech.
Kogenerační jednotku budeme financovat částečně z fondu oprav, částečně z úvěru a částečně z dotace na ekologické zdroje. Je tu i teoretická možnost odprodeje přebytků vyrobené elektřiny. Budoucí provoz bude financován z nákladů na teplo, TUV a elektřinu, které budou podstatně nižší, než dnes, (vodu pro koupelny a záchody budeme odebírat z vrtu na vlastním pozemku před domem, takže vodné a stočné budeme platit jen z kuchyňských stoupaček, už dnes je máme oddělené, takže no problem),místo elektroměrů PRE a jejich jističů osadíme vlastní odečítací elektroměry a barák odpojíme od sítě. O běžný provoz, (vše je plně automatické), se bude starat pověřená osoba, bydlící v domě, která bude placena formou snížení nájemného. Náklady - spálený plyn plus jednou ročně preventivní prohlídka, zajišťovaná výrobcem.

nasledujúce príspevky »